imons: zorg p maat voor vvakzinnigen Hoger onderwijs akkoord met bekostigingsstelsel Minister: geen plan voor ontsnapping met wapens Senland Akkoord bereikt over afvloeiing van burgerpersoneel Defensie Cao-jeugdloon is vaak hoger dan wettelijk loon :'W dreigt ^krbeids- Waddenadviesraad steunt visverbod minister op kokkels EeidwOowumt DINSDAG 9 JULI 1991 PAGINA 3 lobby tegen ireactor Petten [NGTON Het Amerikaanse Control Institute (NCI) in jBgton heeft via een petitie pro- D ïgetekend tegen het voorne- an de Amerikaanse regering m 38 kilogram hoog-verrijkt gn aan de EG-kernreactor in ordhollandse Petten te leve- :t NCI staat op het standpunt levering van hoog-verrijkt i voor wetenschappelijke en ciële doeleinden het gevaar larh meebrengt dat dit materiaal njiilitaire doeleinden gebruikt #ls het in verkeerde handen kleine onderzoeksreactor in s een EG-reactor die goed be- wordt. DEN HAAG De vier centrales van overheids personeel ACOP, CCOOP, AC en CMHF zijn het met minister Ter Beek van de fensie eens geworden over de maatregelen die de in krimping van het burger personeel bij Defensie so ciaal moeten begeleiden. Op grond van de Defensienota van begin dit jaar moet het burgerpersoneel de komende tien jaar in totaal met 6500 worden ingekrompen. In to taal bedraagt de inkrimping 40.000, ongeveer een derde van de huidige sterkte. Naast het burgerpersoneel gaat het om 19.000 dienstplichtigen en 14.500 beroepsmilitairen. De maatregelen die nu met de ambtenarencentrales voor het burgerpersoneel zijn afgespro ken betreffen vooral de her plaatsing en stimulering van de uitstroom van personeel. Dat moet ook de kern worden van de afspraken met de bon den van militair personeel. In totaal heeft minister Ter Beek een bedrag van 350 mil joen gulden voor het Sociaal Beleidskader uitgetrokken. Hij denkt met dat bedrag uit te komen voor een verantwoord sociaal beleid. Mocht blijken dat de maatregelen tekort schieten dan is hij bereid de zaak opnieuw te bekijken. Hij heeft dat thans ook met de ambtenarencentrales afgespro ken. Een eerste evaluatie over hoe de maatregelen werken vindt in het najaar van 1992 plaats. Maij te soepel met vergunning DEN HAAG Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat is te soepel geweest met het verstrekken van een lozingsvergunning aan kunstmestfabriek Hy dro Agri in Vlaardingen. Bij de beoordeling van de vergunningaanvraag van het bedrijf is alleen gekeken naar lozing van cadmium, terwijl de wet voorschrijft dat élle giftige stoffen in beschouwing moeten worden genomen. Dit voert de Raad van State, het hoogste rechtscollege in ons land, aan in de beschikking de lo zingsvergunning voor Hydro Agri te vernietigen. Dit werd al in mei besloten, maar de overwegingen zijn eerst deze week gepubliceerd. De Zuidhollandse mi lieufederatie had bezwaar tegen de nieuwe lozingsver gunning aangetekend. Rijkswaterstaat verlengde begin dit jaar de lozingsvergunning tot 1994. Toen werd be paald dat de kunstmestfabriek tot 2000 zou mogen blij ven lozen als de cadmium-uitstoot teruggebracht zou worden van 12.000 kilo tot 600 kilo. Die afspraak, aldus de Raad van State, was in feite in strijd met de wet. DEN HAAG In een groot aantal cao's in de marktsector ligt het jeugdloon gemiddeld 20 tot 25 procent boven het wettelijk minimiumjeugdloon. Dat blijkt uit het onderzoek 'Jeugdloon schalen in cao's 1988-1990', waarvan het resultaat gisteren door minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid aan de Tweede Kamer is aangeboden. Tussen de cao's bestaan grote verschillen. In de bouw wordt aan 18- tot 21-jarigen ongeveer 50 procent boven het minimum be taald. In de handel volgen nog veel cao's het minimumjeugd loon. Gemiddeld ligt in deze sector de beloning 9 procent hoger. Niet alleen in de bouw, maar ook in de landbouw ligt de belo ning ruim boven het wettelijk voorgeschreven minimum, name lijk ongeveer 30 procent. In het bank- en verzekeringswezen en de zakelijke dienstverlening ligt het verschil tussen de 18 pro cent en 27 procent. KOOPMAN ,enBURG Verstan- gehandicapten en p/erzorgers moeten n staat worden ge- :lf te bepalen van zorg zij gebruik didj Hiertoe moet de finigenzorg dras orden omgevormd, elt staatssecretaris van volksgezond heid voor in zijn vanmor gen gepresenteerde nota 'Verstandig veranderen'. Volgens Simons, die de nota in de Voorburgse instelling 'De Zonnehof' toelichtte, moet meer zorg op maat worden ge leverd en moet er een grotere verscheidenheid komen in mogelijkheden voor zorg, vooral ook buiten de muren van de geëigende instellingen. Om de zelfstandigheid van verstandelijk gehandicapten en hun verzorgers te vergro ten bepleit de staatssecretaris de invoering van cliëntgebon den budgetten. Met dit geld kunnen de betrokkenen ver volgens zélf, eventueel na ad vies van een deskundige, be palen welke zorg wordt 'inge kocht'. Bij bepaalde verstrekkingen kan gebruik gemaakt worden van 'vouchers' of 'zorgbon- nen', de overige hulp wordt via de AWBZ vergoed. Alvo rens tot landelijke invoering over te gaan, wil Simons met het nieuwe systeem eerst proefdraaien in Arnhem en Eindhoven. Veel interesse voor rijwiel- vierdaagse ASSEN/APELDOORN Aan de 26e Drentse rijwielvierdaagse die vanmorgen van start is gegaan doen dit jaar 28.000 fietsers in alle leeftijden mee. In de vier startplaatsen As sen, Emmen, Hooge- veen en Meppel is gis teravond het evene ment officieel geopend. De fietsers leggen spe ciaal uitgezette routes naar keuze variërend van 40 tot 100 kilometer af. In Apeldoorn is van morgen de 38e wandel vierdaagse van Apel doorn van start gegaan. De wandelaars, die deze vierdaagse vaak zien als een training voor die van Nijmegen, maken tochten van 30, 40 of 50 kilometer. Foto: Grote drukte bij de inschrijving van de wandelvierdaagse in Apeldoorn. FOTO: ANP uts| O Det vertrek ?n. gelrziening i hl d. IAAG De werk- i v^tappen uit het be- bqan de arbeidsvoor- orci wanneer het rijk Ocort op het huidige Het ministerie uit»iaie zaken wil van- inë 150 miljoen be- ;t op de begroting k ^arbeidsvoorziening ;enjaar 1,9 miljard be an ard gement werd gisteren or directeur Weiten- ïn het Nederlands jk Werkgeversver- ^W). Volgens Weiten- ift het ministerie van s en wetenschappen f 50 miljoen van het inaald. Naast de aan- bezuinigingen ale Zaken vrezen de •rs met het oog op de 1992 nog verdere be- n op de arbeidsvoor- Directeur Weitenberg van het NCW (tweede van links) uitte gisteren ernstige kritiek op het kabi netsbeleid. FOTO: ANP ziening. Dat zullen ze niet ac- kritiek op het gehele kabinets- tiek recht praat wat krom is, cepteren. Indien de werkge- beleid. Volgens de NCW-direc- komt het volk om", aldus Wei vers de daad bij het woord teur werkt het kabinet voort- tenberg. Hij verwacht van het voegen dan komt een einde durend met boekhoudkundige kabinet rigoureuze stappen ten aan een samenwerking die na trucs. „Dat is puur slecht. Voor aanzien van het ziektever- jarenlang onderhandelen dit de begroting van 1992 moet zuim, verlaging van het wette- jaar begon. het kabinet principiële keuzes lijk minimumloon en lasten- Het dreigement van Weiten- maken en niet langer uit- verlichting door verlaging van berg gaat gepaard met ernstige vluchten zoeken. Als de poli- het hoge btw-tarief. tie wil Britse t eren werven (che'AG De leiding van rlandse marine over man,^ officieren te wer- lenige verlichting te in het ernstige tekort jrlandse officieren. De in Hol°uden op basis van rs. K-tvisselingsprogramma' 5 geperkt aantal jaren rlandse marinesche pen gaan werken. ansmvoor aantrekken jen is onlangs tijdens )ven.elijk overleg met de terse>n besproken. De jrine is van het voor- l,ra- Hiet op de hoogte. >r' sterie van defensie te vanmorgen dat de L zo het plan wordt isgebf1 °P tijdelijke ba- 5ers llhakeld zullen wor- gaan ervan uit dat aan officieren van Inde aard is. Van- jaus;,dee om het beperkte nta(ATSsProSramma dat aerin^ot de Britse marine uw Duit te breiden. De |n(BelfmPen van kun kan* "der. 4 t (che LEEUWARDEN De Waddenadviesraad (WAR) heeft zich achter minister Bukman (landbouw, na tuurbeheer en visserij) ge schaard in het plan de kokkelvisserij dit jaar in de Waddenzee te verbie den. Het voorstel van de kokkelvissers, pas aan de vooravond van het vangs tseizoen in augustus een beslissing te nemen over een vangstverbod, werd gistermiddag door de WAR verworpen. Minister Bukman is van plan de Waddenzee een jaar te slui ten voor kokkelvisserij, omdat hij vermoedt dat vissers an ders het voedsel wegkapen. De kokkelaars zijn het oneens met de bewinds man. Weliswaar bevinden zich uitermate weinig kokkels op het wad, zeggen de vissers, maar dit voorjaar zijn er veel jonge kokkels geboren. "Vorig week hebben we een aanzien lijke broedval geconstateerd op het wad", aldus H. P. Pröp- per, voorzitter van de kokke ladviescommissie van het pro- duktschap van visserij. De jon ge kokkels, ter grootte van dubbeltjes, vormen een voed selbron voor scholeksters en eidereenden, zo stellen de kokkelaars. Volgens wadden- bioloog J. de Vlas echter, lus ten de vogels geen kleine kok keltjes. „Het wordt voor scho lekster en eidereenden een be roerde winter. Voor volgend jaar voorzie ik overigens bete re tijden". Rozenconcours en uitreiking van de Gouden Roos DEN HAAG In het West- broekpark in Den Haag wordt zondag een rozenma- nifestatie gehouden ter gele genheid van de uitreiking van de Gouden Roos van Den Haag. Donderdag worden de door kwekers uit vele landen in gezonden rozen tijdens het 31e Internationale Rozencon cours beoordeeld op kleur, blad en groeiwijze. De win nende roos wordt bekroond met de Gouden Roos. Vanaf 11.00 uur kan het pu bliek zondag in het rosarium de inzendingen bewonderen. Om 11.30 en 14.00 uur wor den rondleidingen gegeven. Ook zijn er demonstraties bloemschikken en is er een ruilbeurs van stekjes van ka merplanten. ZOETERMEER De universiteiten en hoge scholen en minister Ritzen van onderwijs zijn het gis teren eens geworden over een plan voor een nieuw bekostigingsstelsel. Daar bij zal meer gekeken wor den naar de prestaties van studenten, en niet meer alleen naar het aantal in geschreven studenten. De onderwijsinstellingen en de bewindsman hebben daarmee eindelijk een compromis be reikt, na vele twistpunten en discussies. Twee weken gele den waren beide partijen op enkele punten het nog zeer oneens met elkaar, maar na enig overleg heeft Ritzen wat handreikingen gedaan. Ritzen is de universiteiten bij voorbeeld tegemoet gekomen bij hun bezwaren tegen het plan om hogescholen en uni versiteiten dezelfde vergoe ding voor onderwijs te geven. Onderzoek aan de universitei ten zou apart bekostigd wor den. De universiteiten menen dat veel van hun onderwijs nauw verbonden is aan onder zoek, en dat het onjuist zou zijn om bij de verdeling een strikte scheiding tussen onder wijs en onderzoek te maken. Ritzen heeft daarom nu de zo geheten 'verwevenheidscom- ponent' ingevoerd. Daarbij gaat het om een bedrag van 400 miljoen dat eerst aan on derzoek besteed zou moeten worden, maar dat de universi teiten nu bovenop het geld voor onderwijs krijgen. De ho gescholen mogen in de toe komst gratis gebruik maken van de faciliteiten van de uni versiteiten, bij wijze van tege moetkoming. Die gingen daar gisteren, na de nodige aarze lingen, mee akkoord, hoewel voor hen de gelijke bekosti ging van het onderwijs een be langrijk punt is. De minister is ook de hoge scholen tegemoet gekomen, door zich niet uitsluitend te richten op de zogeheten 'cur- susjarensystematiek'. Daarbij wordt vooral gekeken naar de jaarlijkse prestaties van stu denten. De HBO-Raad, die de hogescholen vertegenwoor digd, wil ook andere mogelijk heden openhouden. Ritzen heeft toegezegd die nu ook te zullen onderzoeken. De bewindsman kreeg van de hogescholen ook het groene licht voor zijn plan om de op leidingen aan de conservatoria in twee fasen op te splitsen. Een adviescommissie moet nog antwoord geven op de vraag hoe die tweede fase eruit gaat zien en waar die extra oplei dingen komen. CNY-bonden geven ruimte voor akkoord met de SER UTRECHT De CNV- bonden geven de onder handelaars van de vak centrale ruimte om in de Sociaal-Economische Raad (SER) te komen tot een meerderheidsadvies over het terugdringen van ziekteverzuim en arbeids ongeschiktheid, zo hebben de bonden gisteren be paald tijdens de vergade ring van de Verbondsraad over het SER-advies. Het CNV wil verder geen me dedelingen doen omdat het overleg in de SER nog gaande is. De mogelijkheid bestaat dat de kroonleden nog met een voor de vakbeweging onaan vaardbaar voorstel komen om de WAO-uitkering voor werk nemers tot 35 jaar te verlagen van zeventig naar zestig pro cent. Voor elk jaar dat iemand ouder dan 35 jaar is, komt er 0,5 procent bij, zodat een ar beidsongeschikte pas op 55-ja- rige leeftijd het huidige niveau zou halen. Het kabinet heeft een soortgelijke maatregel in petto. De Federatieraad van de FNV heeft gisteren nog geen besluit genomen over het al dan niet steunen van het compromis in de SER. De aangesloten bon den willen alvorens een defi nitief oordeel te geven eerst hun besturen raadplegen en op de hoogte stellen. De Federa tieraad vergadert vanavond verder, aldus een mededeling van de FNV. Het compromis voorziet onder meer in het verruimen van het begrip „passende arbei- d"en maatregelen voor pre ventie, reïntegratie en ontslag bescherming van zieke en ge deeltelijk arbeidsongeschikte werknemers. Omstreden is het voorstel om werknemers bij ziekte maximaal vier vakan tiedagen te laten inleveren in ruil voor vrijstelling van de Ziektewet-premie. Buren Mien kijkt door de scheidingswand hoe buurvrouw Katrien met een autoband speelt. De twee ijsberen zijn een tijdje geleden moeder geworden en kunnen vanwege hun jongen niet samenleven. Wel wennen voor het tweetal. Regelmatig vernielen ze de van zware bouten en metaaldraad voorziene scheidingswand om toch even te kunnen buurten. Een medewerker van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is dan ook een paar keer in duikerspak te water geweest om reparaties uit te voeren. FOTO: ANP DEN HAAG Burge meester Faber van Hooge- veen en het Openbaar Mi nisterie in Assen valt niets te verwijten in de ont snappingskwestie, die be gin dit jaar speelde rond enkele gedetineerden uit gevangenis De Gritten- borgh in Hoogeveen. Dat antwoordt minister van justitie Hirsch Ballin op vragen van het VVD-ka- merlid Korthals. De ontsnappingsaffaire kwam in de publiciteit na uitlatingen van de Utrechtse advocaat mr. Jan Boone. Hij verhaalde tij dens een rechtszaak voor het hof in Arnhem over een orga nisatie van buitenaf, die zich bij de Grittenborgh zou bezig houden met hulp aan gedeti neerden die willen ontsnap pen. Justitie zou, in een poging de organisatie op te rollen, vluchtauto's en wapens aan gedetineerden ter beschikking hebben gesteld. Volgens de minister is er ech ter wel een poging gedaan de organisatie op te rollen, maar zijn er geen wapens en auto's gegeven. Openbaar ministerie, politie en burgemeester Faber hebben zorgvuldig en in voort durend overleg met elkaar ge handeld, aldus Hirsch Ballin. Nadat herhaalde malen door de politie uitgebreide voor zorgsmaatregelen waren ge troffen, maar de ontsnappings poging uit de gevangenis uit bleef, is op initiatief van Faber besloten geen verdere actie te ondernemen. In plaats daar van werden de betreffende ge detineerden overgeplaatst. Inmiddels heeft de Haagse ad vocaat mr. B.J.J. Schwanebeck de Raad van Toezicht van de Nederlandse Orde van Advo caten gevraagd maatregelen tegen mr. Boone te nemen. Boone beschuldigde justitie al eerder van het sluiten van deals met criminelen. Remleidingen beschadigd bij brand Stopera AMSTERDAM Tijdens de brand, die vrijdagavond uit brak in de parkeergarage van de Stopera in Amsterdam, is een gas vrijgekomen dat de koperen remleidingen van au to's aantast. Een deel van de ongeveer 200 auto's die die nacht in de vak ken 2A en 2B hebben gestaan, heeft nu vermoedelijk ondeug delijke remleidingen en moet, ook al gezien de vakantietijd, zo snel mogelijk naar de gara- controle. Bij het verla ten de trapten vrijdagavond al twee automobilisten door hun rem men, zo heeft de Alarmcentra le van de Verzekeraars Hulp dienst in Apeldoorn meege deeld.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3