geiden moet jouwen in ^oorschoten Lome Leidse Lakenfeesten iiden evenementenstad exposure beurs RAI Organisatie van bluesnacht tevreden ondanks tegenslag Laag opgeleide werklozen niet gebaat bij komst van biotechnologische bedrijven rL ^)EN OMGEVING C«idaeSoiwant MAANDAG 8 JULI 1991 PAGINA 7 ^trekkende gasten ||ken amok op boot gjjEN Het avondje op de boot, afgemeerd 53*(p Beestenmarkt, was gezellig. Totdat een [gasten het bij hun vertrek rond negen »ctpravond nodig vond om over de fiets W» eigenaar te lopen. De 23-jarige gast- lüi ontstak in woede, waarop haar man er- |3am staan. Hij werd echter door één van jsten in het water gegooid. Zijn echtgeno- greep zich daarop aan degene die dat op hveten had, gaf hem een schop en duwde em het water in. Nadat beide 'waterrat- jeer aan boord waren geklommen dreig- ruzie even te escaleren omdat ook de door één van de vertrekkende gasten vjjeslagen. De komst van de politie voor- l erger. Spoor van vernieling en mishandeling door Leiden LEIDEN Een groepje, waarschijnlijk bestaande uit vijf jon gens en een meisje in de leeftijd van 18 tot 22 jaar, heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in Leiden een spoor van vernieling en mishandeling ach tergelaten. Vlak na middernacht werd bij de Haven een jongen van 16 uit Leiden zonder enige aanleiding geschopt en geslagen. Hij moest worden opgenomen op de afdeling neurologie van het Elizabethzieken- huis in Leiderdorp. De jongen had even daarvoor gezien hoe zijn belagers een andere man te grazen Die mishandeling werd echter verstoord door een 41-jarige voorbijganger, die ingreep. Amper drie uur later haal de naar alle waarschijn lijkheid hetzelfde groepje twee bewoners van een pand aan de Aalmarkt uit hun slaap. De leden van de groep probeerden bin nen te komen en hadden al een bierflesje tegen een ruit van het huis Toen één van de bewo ners, een 22-jarige man, de voordeur opende om te vragen wat dat moest, kreeg hij een zware tas in zijn nek. Zijn 21-jarige medebewo ner kreeg ook een paar klappen en schoppen. Uit deze buurt kwamen ook meldingen binnen over mensen die tegen ge vels opklauterden en schreeuwend over straat liepen. Van het groepje is nog niemand aangehou den. Fietser krijgt rake klappen LEIDEN Een 18-jarige jongen uit Leiderdorp heeft gisteren aangifte gedaan van mishandeling op de Haarlemmerstraat. In de nacht van donderdag op vrijdag reed hij op zijn fiets in de richting van de Haven toen hij een onbekende jon gen op zijn weg trof. Die haalde uit en gaf de fietser een flinke vuistslag. Het slachtoffer viel op de grond en was korte tijd buiten westen. Hij liep een gebro ken kaakbeen en een ge broken oogkas op, zijn rech terschouder was gekneusd. Automobilist gooit fietser in de Vliet LEIDEN Een automobilist had za terdagmiddag bij het passeren van twee fietsers langs de Vliet zoveel plaats nodig dat één van hen, een 41- jarige Leidenaar, het op zijn plaats vond de auto een klein tikje op het dak te geven. De 38-jarige bestuurder stapte daarop woedend uit, gaf de fietser een paar rake klappen en gooide hem in het water van de Vliet. Het slachtoffer liep daarbij schaafwonden en een pijnlijke rech terschouder op, terwijl hij ook een bril met een waarde van vijfhonderd gulden verloor. De agressieve auto mobilist werd kort daarna in zijn wo ning aangehouden. Motorrijder breekt been NOORDWIJK Een 27-jarige Noordwijker raakte gistermiddag gewond toen hij met zijn motor ten val kwam. Het ongeval ge beurde op de Quarles van Uf fordstraat in Noordwijk. De motorrijder remde te laat, waardoor hij achterop een auto van een 51-jarige Duitser Met een beenbreuk moest hij naar het AZL worden overgebracht. Echtelijke ruzie op parkeerplaats LEIDEN Een echtelijke ru zie dreigde zaterdagmorgen rond kwart voor twaalf op de parkeerplaats tussen de Mors singel en het Stationsplein te escaleren. Een 40-jarige Leidse werd door haar 43-jarige echtgenoot geschopt en geslagen, hij deed een poging haar keel dicht te knijpen en bedreigde haar met de dood. De vrouw ging er vandoor Haar echtgenoot is rond half drie op de Morssin gel aangehouden. n JETHOUDER VAN RIJ: WpEN De Stichting f erskerk heeft het mi ff genomen om een ilpakket aan evene ten in Leiden aan te jen op de Exposure s in de Rai, van 9 tot ^►ïptember. n met onder meèr de i, enkele hotels, de ge- ite Leiden, de Leidse Uni- teit, Stichting Leiden Mu- seumstad en de Groenoordhal- len presenteert Leiden zich op een stand in de Amsterdamse Rai als „Leiden is de sleutel voor uw evenement". De Ex- posure beurs is de nationale vakbeurs voor organisatoren van congressen, beurzen en dergelijke. De krachtenbunde ling van de Leidse organisaties is een poging om de sleutelstad als serieus alternatief naar vo ren te schuiven voor de orga nisatie van allerlei festivitei ten. De ligging in het zakelijke hart van Nederland wordt daarbij uitgebuit. WERKGELEGENHEIDSBELEID LEIDEN ONDER VUUR LEIDEN Laag opgelei de werklozen in de regio Leiden, die de grootste groep vormen, worden nauwelijks iets wijzer van de succesvolle biotechno logische bedrijven in de stad. In die sector name lijk vinden vooral middel baar en hoger opgeleiden een baan. Daarmee wordt een pijler onder het werk gelegenheidsbeleid van de gemeente weggeslagen. Dat is de conclusie die J. Lau rier trekt na literatuuronder zoek naar de effecten op de werkgelegenheid die de bio technologie heeft. Laurier is in Leiden raadslid voor Groen Links en daarnaast verbonden als socioloog aan de RUL. Hij publiceerde over de resultaten van zijn onderzoek een artikel in het vakblad Tijdschift voor A r beids v raagstukken Volgens het onderzoek hebben in Leiden tot medio 1988 182 mensen werk gevonden bij biotechnologische bedrijven, die voornamelijk zijn geves tigd in het Biosciencepark. Van het aantal werkzame per sonen heeft 59 procent een ho gere opleiding en 37 procent een middelbare. Slechts 4 pro cent van de werknemers is la ger geschoold, terwijl dit de grootste groep (langdurig) werklozen is. De laatste cate gorie werknemers werkt voor al in de produktie. Naast het geringe effect dat het binnenhalen van biotech nologische bedrijven op de werkgelegenheid heeft, denkt Laurier dat biotechnologische bedrijven voornamelijk naar Leiden zijn gekomen vanwege de hoge subsidies van de ge meente. Er ligt namelijk geen accent op één bepaalde be drijfsactiviteit. De produktie- afdelingen zijn hier (nog) niet van de grond gekomen. Ook de afdelingen onderzoek ontwikkeling zijn nog niet echt tot wasdom gekomen, on danks de nabijheid van een Academisch Ziekenhuis en een universiteit. Kwetsbaar Laurier waarschuwt er daar om voor dat Leiden niet al te optimistisch moet zijn over de kansen van de biotechnologie. Het lost het probleem van de laaggeschoolde, langdurig werkloze niet op.- Dat kan al leen worden bereikt als bedrij ven hun produktieactiviteiten in Leiden uitbreiden. Daar is echter niet veel kans op omdat produktievestigingen veel grond nodig hebben, en die is in Leiden al zeer schaars. Bo vendien zweeft de bio-indus- trie een beetje, ze vormt geen hecht en onmisbaar onderdeel van de economische structuur- van de stad. „De gerealiseerde bedrijvigheid en werkgelegen heid blijven daarmee footloose en dus kwetsbaar", besluit Laurier zijn artikel. Hot Night of the Blue*. Met Terry Mann, Chris Koenen Blues Band, Mister Boogie Woogie and Fire Sweep Blues Band en de Mississip pi Blues Missionaries. In het Antoni- usclubhuis in Leiden op 6 juli. door 1 DICK VAN TEYLINGEN Niet voor alles is prachtig zo merweer ideaal. Voor een bluesnacht bijvoorbeeld moet het donker zijn en een beetje somber weer kan ook geen kwaad. De warmte wordt wel verzorgd door de muziek. Als het programma om acht uur 's avonds begint, dezelfde musici een paar keer laat spelen en tot vier uur door moet gaan, kun je niet verwachten dat het gros van de bezoekers al vroeg toestroomt. De organisatie had trouwens nog meer pech: 24 uur voor het begin van de bluesnacht belde topact Ronald Abrams af. Hij kon op de valreep nog worden vervangen door Terry Mann. Om negen uur was het be paald rustig, zodat de stevige klanken van de Chris Koenen Blues Band hol door het Anto- niusclubhuis galmden. De> Leidse gitarist en medeorgani sator van de nacht had voor de avond flink wat gasten om zich heen verzameld, zoals te norsaxofonist Boris van der Lek. Opvallend was in de eer ste sessie de bijdrage van de mondharmonicaspeler van de later optredende Fire Sweep Blues Band, die ook op de viool goed uit de voeten kon. Violisten, zoals Sugarcane Harris, kom je in de blues maar zelden tegen. Hinderlijk was de grote licht reclame achter de band. Spon sors willen natuurlijk ook wat en het zal wel eens van de re denen zijn voor de redelijke prijs van het entreekaartje, maar het gaat wel ver om mu zikanten als een soort decora tie onder een reclamebord te laten spelen. Daar leek het nu tenminste erg op. Na Chris Koenen en zijn gas ten paste de driemansbezetting (conga's, altsax en gitaar) van de jonge Leidse groep de Mis sissippi Blues Missionaries ach terin de zaal beter bij de situa tie van dat moment. Dat zou best een aardig cafébandje kunnen worden. Als ik zondagavond organisa tor Dick Wansink bel om te horen hoe het afgelopen is, klinkt het geluid van een nieuwe bluessessie door de te lefoon. Verderop op de Bees tenmarkt bleef het feestelijke geluid van een sambagroep niet beperkt tot binnen de ca fémuren, en dat drie dagen na de kroegentocht Leiden swingt de laatste dagen be hoorlijk, en Wansink ziet in de blues- en boogiekroegen tocht inmiddels als een gelijkwaar dige pendant van de winterse jazzkroegentocht. Over de bluesnacht is hij te vreden. „We hebben zo'n drie honderd, driehonderdvijftig mensen binnengehad over de hele avond, en daar zijn we heel tevreden mee als je ziet wat voor weer het was en wat er die avond allemaal gratis in de stad gebeurde. Terry Mann had niet die uitstraling van een gitarist als Abrams. maar was toch een sterke vervan ger. En Mister Boogie Woogie was ook uitstekend' Tot diep in de zaterdagmorgen zijn de bluesvedetten bezig ge weest. En zondagavond kon den de liefhebbers alweer in The Duke terecht. Als het zo doorgaat, en Leiden niet in slaap valt na de Lakenfeesten, gaan we een muzikale zomer tegemoet. )0LF KLEUN j)EN Nieuwe Leid- [oningbouw moet de fnde jaren vooral shebben richting kchoten en Wasse- Als Roomburg en de k- en Simontjespol- (tussen Leiden en tgeest) zijn volge- rd moet de huidige Stevenshof door- ien tot aan de Pape- zegt wethouder Tjeerd Rij van volkshuisvesting imtelijke ordening in het Bntelijk blad Stadswerk. |et aan Van Rij ligt blijft iterhuispolder vooralsnog Die polder ligt op War- s grondgebied aan de met Leiderdorp langs de Ms er met Oegstgeest en fiond overeenstemming over het bebouwen van roek- en Simontjespolder Leiden in combinatie [oomburg, waar 900 hui- imen, tot 2000 voldoende locaties. Van Rij zou ia verder willen gaan met ;evenshof richting Voor in en Wassenaar vol te en. Als daarna de vraag tie orde komt of in de rlietpolder of de Boter- older moet worden ge- d, kiest hij voor de Oost- tolder, nu nog een na- ark. stenmarkt Rij geeft ook zijn ideeën de binnenstad. Als het hem ligt verdwijnen de j van de Beestenmarkt en I daar een wandelprome- langs het water. „Het zou beter ingericht pn worden zonder al die "A zodat mensen daar pret- lunnen verblijven. Ik wil j werken om voor 1994 ilein uit te breiden naar later door het verkeer dat 'ings de kade rijdt om te n". Van Rij zegt liever te •dat de Steenstraat open- Id wordt voor verkeer 1de stad. Het moeten dan Ier auto's zijn dan nu. Bo- Éen moeten de stoepen in ^■raat breder worden. d van Rij: „Fractie zat on- |e plak". FOTO: TEJO RINGERS' Het kinderfestival in het Van der Werfpark was een schot in de roos. De wethouder wil verder dat de parkeerplaatsen op de Kaasmarkt verdwijnen. „Er naast staat een parkeergarage nota bene leeg. Langs het wa ter zou bijvoorbeeld een leuk plein kunnen komen. Maar een plein wordt alleen leuk als er iets gebeurt. Het Pieters kerkplein is geen aantrekke lijk plein, omdat er zo weinig activiteiten als bijvoorbeeld terrassen zijn. Wij missen in Leiden een centraal plein waar wat gebeurt. Dat kan de Kaasmarkt gezien de ligging niet worden. De smerige zijge vels zouden daar in ieder ge val bebouwd moeten worden". Lasten Van Rij stelt verder dat de on- roerend-goedbelasting na de forse verhogingen van de af gelopen twee jaar niet verder mag stijgen. De stationsplan nen mogen wat hem betreft ook niet meer dan 15 miljoen gulden kosten. Toch houdt hij wat dat betreft de deur nog op een kier open. Ook de op brengst van de onroerend- goedbelasting van nieuwe kantoren die daar worden ge bouwd en kosten die worden uitgespaard door de tunnel bouw mogen daar eventueel bij worden opgeteld. Over de U-bocht variant om het ver keer langs het Stationsplein te leiden zegt hij dat die niet vreemder is dan een willekeu rige op- of afrit bij een snel weg. Hij vindt de keus ervoor, die fel is bekritiseerd door on der andere de Kamer van Koophandel logisch na de op stand van de bewoners van de Marislaan die hun woonstraat niet willen zien verworden tot verkeersweg. Toch houdt hij er rekening mee dat als er problemen ontstaan met grondverwerving nog moet worden teruggevallen op de Marislaan. Onder de plak Van Rij uit in Stadswerk ook kritiek op zijn eigen fractie. De manier waarop deze wet houder Paul Bordewijk liet vallen noemt hij „weerzin wekkend". Hij heeft zich toen ernstig afgevraagd of hij ook niet zou opstappen. Bordewijk, wethouder van financiën, ver trok nadat vijf leden van zijn fractie het vertrouwen in hem hadden opgezegd. Aanleiding waren rapporten over de situ atie bij de directie van finan ciën. „Toen de fractie hem vo rig jaar koos als wethouder wist men niets minder dap wat onlangs in de krant werd gepubliceerd. Dat was dus geen reden om hem nu weg te sturen". Toch vindt Van Rij het verstandig dat Bordewijk in de gegeven situatie is opge stapt." Hij had het echter beter gevonden als hij ook uit de raad was gestapt en ruimte had gemaakt voor nieuw bloed. Over de huidige situatie zegt Van Rij dat hij blij is dat zijn fractie zich kritischer opstelt sinds Dick Tesselaar en Hen-, riëtte van Dongen hebben af gehaakt. „Men zat echt onder de plak van die wethouders. Dat zal nu minder worden om dat de huidige wethouders daar zelf de malaise van heb ben gekend". Hoewel de Lakenmarkt minder bezoekers trok dan vorig jaar was het nog behoorlijk druk op de Botermarkt. binnenstad was het afzien en na wat begin-enthou- siasme terugschakelen op slow blues of cool jazz. De eerste Lakenmarkt van dit jaar werd gekenmerkt door lome rust. Veel mensen moeten het strand, de water kant of de achtertuin verko zen hebben boven de warmte van de stad. Het ontbrak dit keer ook aan buitenlanders die vorig jaar juist het sombere weer aangrepen om hun stek ken aan de kust te verlaten en naar de Sleutelstad te gaan. Maar degenen die wel kwa men, hadden een leuke dag. Het was gezellig in de zinde rende warmte. De wegblijvers zorgden er voor dat er ruimte was op de markt en dat ieder een in alle rust kon proberen een slag te slaan. Opvallend was dat niet alleen het publiek minder massaal was komen opzetten. Ook menig kraampje bleef onbezet. Een flink aantal kooplui moet de spreekwoor delijke bui hebben zien han gen en thuis zijn gebleven. Het ontbrak met name aan de voor de Lakenfeesten o zo traditio nele enorme kamerplanten. Kennelijk vreesden de kooplui het ergste voor hun waar in de gegeven omstandigheden. Laken Wel was de Leidse confectie- hal traditioneel aanwezig met het enige echte Leidse Laken. De confectiehal kocht jaren geleden alweer bij de sluiting van de als laatste overgeble ven weverij Krantz de reste rende balen stof op. Dichtge- weven warme wollen lappen. Op het oog vooral geschikt voor een dikke winterjas. Vol gens de verkoopster komt er dan ook geen druppel water doorheen. Een enkeling schijnt er ook gordijnen van te hebben gemaakt. Hoewel ook deze verkoopster constateert dat de interesse dit keer duide lijk minder is dan andere ja ren, is ze niet ontevreden over de afzet van haar typisch Leidse waar. Hoe lang ze de stof nog kan aanbieden weet ze niet. Als de partij op is, zal de Confectiehal er in elk geval mee stoppen. Laken wordt nog wel in Frankrijk geweven, maar geïmporteerd laken is nu eenmaal niet hetzelfde als Leids laken. Op de markt was vooral veel belangstelling voor snuisterij en, curiosa en antiek dat zich qua aard bewoog op de wanke le grens van kunst en kitsch. Zoals gewoonlijk werd op de eerste zondag van de Laken feesten ook het standwerkers- concours gehouden. Maar dat leed duidelijk onder het mooie weer. Iedereen had dit keer alle ruimte om zich aan het publiek te presenteren. Maar de warmte temperde ook dui delijk het enthousiasme van de standwerkers om zich flink uit te sloven. Het werd daarmee een matte vertoning. V rouwenkerkplein De horeca rond het Vrouwen kerkplein doet dit jaar in elk geval flink zijn best om van dat plein een centrum van ac tiviteit te maken. Met een op treden van Kaz Lux stak het plein dit keer het Werfpopfes- tival dat de hangerige sfeer had van een familiereünie op zaterdag naar de kroon. Gisteren was het de beurt aan het middeleeuws spijs- en drankfestival. Heksen, potsen makers, narren en muzikanten zorgden voor een jaarmarkt achtige sfeer. En hoewel me nigeen de schmink langs het gezicht liep deed iedereen flink zijn best om aan zijn of haar authentieke rol vast te houden. Kinderen konden zich ook la ten schminken op het kinder festival in het Van der Werf park. Het grootste deel van de tijd volgden zij in de koele schaduw van de bomen echter ademloos de verrichtingen van een aantal kindertheatergroe pen. Het festival was daarmee voor hen in elk geval een schot in de roos. Muziek groep Semb' Africa speelde een „thuis wedstrijd" op het water podium aan de Hoog straat. LEIDEN Muziekgroep Semb' Africa hoorde tot de weinigen die tot het bittere einde bleven swin gen. De groep bracht op de eerste zondag van de Leidse Lakenfeesten Afri kaanse muziek ten gehore op het waterpodium aan de Hoogstraat. De subtro pische omstandigheden die daar heersten moeten het concert toch iets van een thuiswedstrijd hebben gegeven. Voor de meeste andere bands in de Leidse

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7