11 Saddam is bezig 100.000 sji'iten dood te hongeren ANC houdt vast aan boycotten onderhandelingen met regering Blij met de weegschaal Infiltratie bij neushoornstropers in Zuid-Afrika volledig mislukt Van der Valk bevoordeeld VERGETEN RECORDS BINNENLAND/BUITENLAND CeidócSotwottt MAANDAG 8 JULI 1991 PA< 'El „Achttien hoge Iraakse officieren opgehangen" MANAMA Achttien generaals en hoge legerofficieren in Irak zijn in juni om het leven gebracht omdat zij een complot zouden hebben gesmeed tegen president Saddam Husayn. Dat hebben bronnen meegedeeld bij de missies van de Verenigde Naties die op het ogen blik in Irak onderzoeken of Baghdad zich houdt aan afspraken die na afloop van de Golfoorlog zijn gemaakt. De VN-missie is ingelicht aoor Iraakse gesprekspartners. Volgens hen zijn de generaals en officieren opgehangen en niet doodgeschoten zoals eigenlijk „bij hun rang hoort". Sinds februari zouden vanuit het leger drie pogingen zijn ge daan om het regime van Saddam Hu sayn omver te werpen. BONN Het Nederlandse Van der Valk concern heeft vlak voor de hereniging van de beide Duitslanden flink geprofi teerd van de uitermate gunstige contract voorwaarden, die de toen nog functione rende DDR-regering stelde in verband met de bouw van vijf wegrestaurants. Dat heeft de vorige Duitse bondsminister van Verkeer, Friedrich Zimmermann (CSU), verklaard in een interview met Bild am Sonntag. Aan Van der Valk zijn niet al die stevige verplichtingen opge legd, die in soortgelijke contracten in de Bondsrepubliek regel zijn. In deze 'raststötte-affaire' is ook de naam van de huidige bondsverkeersminister Krause herhaaldelijk genoemd. Deze mi nister van Oostduitse origine zou als DDR-staatssecretaris bemiddeld hebben in een aantal transacties, onder meer ten gunste van het Van der Valk-concern. Mi nister Krause ligt sinds enkele weken on der vuur van de Duitse media, waarbij telkens weer over smeergeld wordt ge sproken. Met name de bijna wekelijkse publicaties in Der Spiegel maken de grond onder Krause's voeten wel erg heet. Ook vandaag weet het Duitse weekblad te melden, dat Krause firma's voorgetrok ken heeft bij de constructie van nieuwe stukken autoweg in Oost-Duitsland. APELDOORN De Iraakse dictator Saddam Husayn is bezig zo'n hon derd- a honderdvijftigdui zend sji'itische vluchtelin gen dood te hongeren. Dertigduizend soldaten van de Republikeinse Garde, Sad dams 'elite-troepen', hebben de vluchtelingen op een eiland in een moeras in Zuid-Irak omsingeld en staan niet toe dat hun water of voedsel wordt geleverd. „Als er niet snel hulp komt, zullen allen ster- Deze alarmerende woorden heeft de Nederlandse minister Jan Pronk gisteren gesproken in Apeldoorn op een topconfe rentie met zijn Europese colle ga's van ontwikkelingssamen werking. „De situatie voor de sji'iten in het zuiden is zeker zo erg als voor de Kurden in het Noorden. Alleen weet de wereld' dat nauwelijks", zei Pronk op een persbijeenkomst in hotel De Keizerskroon, waar de conferentie onder zijn leiding was gehouden. Pronk had zijn informatie over de sji'iten van prins Sa- fruddin Aga Khan, een specia le afgezant van secretaris-ge neraal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties. „De prins is net in die streken geweest. Hij heeft een dringend beroep op ons gedaan om te helpen. Er is niet veel tijd meer want de maanden juli en augustus zijn moordend heet en droog in Zuid-Irak. De bedoeling van de Iraakse soldaten is om alle vluchtelingen uit te hongeren, te doen afsterven dus", bena drukte Pronk. De bewindsman heeft met zijn Europese collega's afgesproken dat geprobeerd zal worden de ministers van buitenlandse za ken van de EG ertoe te bewe gen rechtstreeks en via de Verenigde Naties druk uit te oefenen op Saddam Husayn. „Mijn collega Van den Broek is momenteel in Joegoslavië en heeft dus nog vele andere problemen aan zijn hoofd. Maar ik hoop dat hij er zeer spoedig aan toe zal komen. Gelukkig wordt de zaak snel aan de orde gesteld in de VN", aldus Pronk. Ook Pronks plan om zonodig militairen in te zetten bij het verlenen van ontwikkelings- of noodhulp kwam in Apel doorn aan de orde, zij het in formeel. De collega's hadden er nauwelijks op gereageerd, vertelde Pronk. Maar op een extra topconferentie in sep tember zal hij zijn plan toch officieel indienen. „Het inzet- Saddam Husayn. ten van militairen moet altijd een laatste redmiddel zijn, maar we moeten daar in be ginsel de bereidheid toe heb ben en dan wel graag onder VN-vlag". Volgende maand wil Pronk met zijn collega's van Luxem burg en Portugal een bezoek brengen aan Etiopië. „Het is geen naöpen van wat de mi nisters van buitenlandse zaken doen. Maar het sturen van een trojka is zo effectief gebleken dat je dat middel ook op ande re terreinen moet toepassen". Nog voor het einde van het jaar zal de ontwikkelings-troj- ka ook op bezoek gaan in Ban gladesh Zaterdag al besloten de ministers een EG-bureau op te zetten voor de coördina tie van noodhulp. De bewinds lieden weigerden echter hun budgetten in een gezamenlijke Europese pot te storten; ze wil len baas blijven over hun 'ei gen' geld. Fraude met cocaïne-bank kost sjeik twee miljard LONDEN De man die één miljard dollar (ruim twee miljard gulden) heeft verloren bij één van de grootste ineenstortin gen in de bankwereld al ler tijden, is dit weekein de naar Europa gevlogen om de volle omvang van de krach vast te stellen. Sjeik Zayed bin Sultan al- Nahyan, de heerser van Abu Dhaby, brengt ge woonlijk niet meer dan één week per jaar door in Groot-Brittannië, waar hij minstens zeven huizen heeft. A lie tegoeden van de Britse Bank of Credit and Commerce International (BCCI), die voor 77% in handen zijn van de sjeik, werden afgelopen vrij dag bevroren toen de Bank van Engeland een einde maakte aan de wereldwijde operaties van de BCCI. Robin Leigh-Pemberton, de presi dent van de Bank van Enge land, zei dat er waarschijnlijk sprake is van fraude op grote schaal „in de hoogste gelede ren van de bank". De honder den Aziatische winkeliers die hun verdiende geld naar de BCCI hebben gebracht, hopen dat de sjeik een reddings-ope- ratie op touw zal zetten, zodat zij hét hoofd boven water kun nen houden. De sjeik pompte vorig jaar één miljard dollar in de bank, na dat die ervan was beschuldigd 32 miljoen dollar te hebben witgewassen van Colombiaan se drugsbaronnen en van de corrupte regering van Manuel Noriega. Vrienden van de sjeik menen dat hij erg in ver legenheid is gebracht door het nieuwe fraude-onderzoek en dat hij mogelijk bereid is meer geld in de bank te steken. (c) The Sunday Times DURBAN Het ANC blijft onderhandelingen met de Zuidafrikaanse re gering boycotten totdat alle politieke gevangenen zijn vrijgelaten en maatre gelen zijn genomen om het geweld te beëindigen. De nieuw gekozen ANC- president Nelson Mandela zei echter ook in een toe spraak dat het ANC streeft naar een snelle en vreedzame machtsover dracht. Dit weekeinde werd op de val reep van de succesvolle ANC- conferentie een aantal militan te signalen afgegeven. Het zes daagse ANC-congres was het eerste in Zuid-Afrika sinds bij na dertig jaar. Meer dan de helft van de 50 gekozen leden van de ANC-top blijkt lid van de communistische partij te zijn of heeft daar sterke ban den mee. Mensen als Chris Hani, de militaire chef van de organisatie en doorgewinterde communisten als Harry Gwala en Joe Slovo kregen zondag ochtend de meeste stemmen van de ruim 2000 gedelegeer den. Ook Winnie Mandela, vo rige maand nog veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens mishandeling van een paar kinderen, haalde moeite loos een zetel in de ANC-lei- ding. Zoals verwacht werd Nelson Mandela gekozen als president en Walter Sisulu als vice-pre sident. Een zeer belangrijk sig naal was de verkiezing van de 38-jarige Cyril Ramaphosa tot secretaris-generaal vanhet ANC. Het is een eerbetoon aan de vele jonge activisten binnen het ANC en het betekent dat het ANC zich opmaakt voor serieuze ondehandelingen met de regering.- Ramaphosa is nu nog secretaris-generaal van de belangrijkste Zuidafrikaanse vakbond en staat bekend als een zeer vaardig onderhande laar. Hij was een van de lei ders die het verzet binnen Zuid-Afrika wist te bundelen ondanks grote weerstand van de blanke regering. Jonge acti visten als hij hielden de strijd gaande, terwijl duizenden AN- C'ers in de gevangenis zaten of in ballingschap doorbrachten. Ook al blijkt uit zijn verkie zing de bereidheid van het ANC tot onderhandelen, uit de rest van de congres-besluiten blijkt onverzettelijkheid Volgens de organisatie moeten nog 900 politieke gevangenen worden vrijgelaten voordat er weer met president De Klerk kan worden gesproken. Ver der blijft het ANC eisen dat de regering een eind maakt aan het geweld in de zwarte wij ken. Zo moeten de speren van de rivaliserende zwarte orga nisatie Inkatha worden verbo den. De militante ANC-top die dit weekend is gekozen zal de ge matigde leiders Mandela, Sisu lu en Ramaphosa weinig ruim te geven in de onderhandelin gen. Het besluit om het ANC niet om te vormen tot een po litieke partij maar te laten voortbestaan' als 'bevrijdings beweging' past in dat beeld. De radicalen zijn bang dat in De nieuw gekozen ANC-president Nelson Mandela en zijn echtgenote Winnie geven blijk van hun strijdvaardigheid op een bijeenkomst na afloop van de conferentie van de anti-apartheidsorganisa- tie. FOTO: AP snelle onderhandelingen met regering De Klerk teveel con cessies zullen worden gedaan. Velen zijn nog steeds woedend dat de gewapende strijd is op geschort omdat de regering daar te weinig tegenover zou hebben gesteld. De militaire tak van het ANC zal een grotere rol krijgen in de verdediging van de zwarte wijken, ondanks fel protest hiertegen van de blanke rege ring. Er zal een speciale confe rentie komen die de toekomst zal bepalen van de militairen binnen het ANC. Het congres stelde nadrukkelijk vast dat de gewapende strijd weliswaar is opgeschort, maar nog niet offi cieel is beëindigd. De Zuidafri kaanse regering reageerde gis teravond gematigd positief op het ANC-congres. Er is onte vredenheid over de militante keuzes die zijn gemaakt, maar het is ook duidelijk dat het ANC, na het verwijderen van de laatste obstakels wil gaan onderhandelen. De democrati sche en professionele manier waarop de conferentie verliep heeft ook indruk gemaakt. Tijdens de slotbijeenkomst in het voetbalstadion zei Mandela tegen 30.000 enthousiaste aan hangers „Ons congres is de mocratischer en heeft meer autoriteit dat het illegale blan ke parlement van Zuidafrika". Hij benadrukte opnieuw zijn bereidheid tot delen van macht met de blanken, maar vatte de strijdlustige sfeer van het congres samen, door te stellen dat het ANC opeist waar zij recht op heeft. „Wij gaan niet naar de onderhande lingstafel als bedelaars", aldus Mandela. Records betekenen voor velen een uitdaging. Bijna da gelijks worden pogingen ondernomen om ze te laten sneuvelen. Bovendien levert zo'n poging, of ze nou wel of niet lukt, veel publiciteit op. Sommige records zijn echter bijna niet te breken, zijn zelfs al stokoud. Daar door krijgen ze vaak niet de aandacht die ze verdienen. In deze serie wordt een aantal 'vergeten records' in het zonnetje gezet. Vandaag; de eerste officiële heksen- waag aan de Leeuweringsstraat 2 in Oudewater. Dins dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur geo pend, zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Ui ;ev tN- l-Lor N bed Duizend mensen per week worden gewogen op de schalen van Oudewater. FOTO: SACHA P'ETL Bussen toeristen laten zich dagelijks wegen op de scha len van de stadswaag in Ou dewater. Dat is ook wel te zien, de houten schalen van de weegschaal uit 1482 zijn behoorlijk afgesleten. Dui zend mensen per week, re kent waagmeester Hans de Zwart voor. Tot 1940, toen nog van alles 'ter weging' werd aangeboden, hing de weegschaal aan de balk vlak bij de voordeur. Vanwege de drukte zijn de schalen daarna verplaatst naar het midden van de waag. De forse scheu ren in de balk bij de voor deur doen echter anders ver moeden. Nu beschikten de meeste dorpen en steden vroeger over een stadswaag om het juiste gewicht van verhan delde goederen vast te stel len. Het bijzondere van de waag in Oudewater is dat in de zestiende, zeventiehde en achttiende eeuw tal van mannen en vrouwen zijn ge wogen, verdacht van het ple gen van hekserij. Keizer Ka- rel de Vijfde wees de plaatse lijke waag althans zo luidt de overlevering aangezien echte bewijzen ontbreken in 1545 aan als eerste officië le heksenwaag. Een daad van verzet tegen de felle heksen jacht die in de zestiende eeuw in Nederland woedde. De rage waaide in de vijf tiende eeuw over uit Duits land. Niet een vrouw, maar een man kreeg de twijfelach tige eer als eerste in Neder land levend te worden ver brand wegens tovenarij. Met Sander van Loenen op de brandstapel in Nijmegen werd in 1469 het tijdperk van de heksenjacht ingeluid. Na hem zouden nog vele 'hek sen' tot as vergaan. Met twin tig tegelijk gingen de heksen in 1547 op de brandstapel in de Groninger Ommelanden. De zuiderburen in Roermond verdriedubbelden dit aantal in 1623. Van de provincies Friesland, Drenthe en Over ijssel zijn geen doodvonnissen bekend wegens tovenarij. Maar in de andere provincies werden bij bosjes heksen oude vrouwtjes, maar ook rijke, jonge, populaire man nen en vrouwen ter dood veroordeeld. Heksenproeven Jaloerse echtgenotes, boze moeders van aan kwakzalve rij gestorven kinderen, maar ook een man die van z'n vrouw af wilde, tipten ano niem schout en schepenen over een 'heks'. Meestal barstte dan een proces los. Om te bewijzen dat iemand een echte toverkol was, moest de kracht van de dui vel met behulp van een drankje met wijwater, de was van een paaskaars, wierook en stukjes van een palmpaas- tak, worden gebroken. De daarop benodigde bekentenis konden de heren met de in die tijd gebruikelijke marte lingen wel loskrijgen. Maar er waren ook speciale heksenproeven. Een bekende was de waterproef. Een heks moest daarvoor in het water worden gesmeten. Bleef ze drijven, dan was ze schuldig en werd ze ter dood veroor deeld Zonk een verdachte dan was ze weliswaar on schuldig, maar meestal al verdronken. Een andere zeer gebruikelijke proef was de weegproef. Een echte heks had geen gewicht en ver plaatste zich door de lucht. Sommige waagmeesters kre gen het daadwerkelijk voor elkaar hun slachtoffers niet meer te laten wegen dan vijf pond. De weegproef in Oudewater heeft nimmer tot een vt deling geleid. Daarom waag zo beroemd gewdn d Het gewicht om tot nief de te worden verklaard H!,err Oudewater minder hoo* bij andere wagen. NorrTabso was een gewicht van r Vlë tig pond vereist om tot *rna ne burger te wordenrs.J klaard. Bij de officiële||lctlc senwaag werd gekeken10*?11 de lengte van de slachté. Elke centimeter boveiFe^ meter leverde twee porre gewicht op. Een vrou^.111 bijvoorbeeld een meter111 t( endertig hoefde 'maai01?111 ventig pond te wegtrlan plaats van de gebruik1?1 negentig. De Oudewc™" gewichten muntten uit1^ zuiverheid en de waagt ter ging er, dank zij he? va vilege van de keizer, pi», niet te sjoemelen. Zelfi moedervlekje of wratje|WOr aangetekend, want deze eU Leven gered De van toverkollen vei te personen kwamen heinde en verre naa stadje aan Hollandse Want niet alleen in I* land, maar ook in a| landen, werden de wej in Oude water als ree] dig aangemerkt. 1 weet niemand. Het was niet goedkoop. Hetl paar Klaas Ariënz vai Dooie en Neeltje A Kersbergen betaalde ïil' in totaal zes guldens ei stuivers aan schepene 3| cretaris, bode, waagm en vroedvrouw. Daar echter tegenover dat h ven was gered met de melding dat het „wicht je was accorderende met turelijke proporties haij chaems". Nog nooit p£( mensen zo blij met een weegschaal. ALI SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF Uitgeveri|/Wav«ry Productions (Vervolg van de voorpgina) LONDEN De door Prins Bernhard en dr. John Hanks, een oud functionaris van het We- reldnatuurfonds goedge keurde operatie om neus hoornstropers te bespione ren is volkomen mislukt. Toen het bedrijf KAS, dat het project uitvoerde, vo rig jaar ter ziele ging, was veel materiaal nog niet betaald en waren vele on kosten nog niet gedekt. Het lijkt erop dat prins Bern hard in verlegenheid is ge bracht door de discussies over de gewraakte operatie. De prins bevestigde onlangs dat hij er ruim 2,5 miljoen gulden in geïnvesteerd had, maar hij Wilde niet ingaan op het on derzoek van Scotland Yard. Project Lock is niet de eerste controversiële zaak waarbij prins Bernhard betrokken is. In 1976 moest hij aftreden als voorzitter van het WNF naar aanleiding van het Lockheed- schandaal. Project Lock heeft ook de re putatie van het WNF ge schaad. Het Wereld Natuur Fonds heeft John Hanks be kritiseerd, omdat hij zich als voorzitter van WNF's Afrika Project heeft ingelaten met een geheime operatie waarbij huurlingen betrokken waren. .Hanks heeft niets illegaals u i, maar we zijn van me ning dat hij onjuist heeft ge handeld", aldus een woord voerder van het WNF. „Het is niet onze taak in grote crimi nele organisaties te infiltre ren". Hanks benadrukt, net als prins Bernhard, dat het project een privé-aangelegenheid was. Hij betoogt dat het een succesvolle operatie was, omdat het activi teiten van neushoornstropers in heel Zuid-Afrika tegenging en leidde tot verschillende ar restaties. Anderen zeggen dat er waarschijnlijk geen enkele neushoorn is gered, omdat de stropers op de hoogte waren van de infiltraties. Oud-bestuursleden van het Britse bedrijf KAS verklaar den vorige week trots te zijn op de behaalde resultaten, en ontkenden dat geld is verduis terd. Toen bekend werd dat John Hanks betrokken was bij de operatie, was dat voor de Brit se prins Philip, de internatio nale voorzitter van het WNF, aanleiding een onafhankelijk onderzoek naar de zaak in te stellen. Daaruit is gebleken dat Hanks heeft gehandeld zonder medeweten van andere func tionarissen van het WNF. Maar uit officiële stukken blijkt dat bepaalde oud-func tionarissen, onder wie George Medley, bestuurslid van het WNF in Engeland, op de hoog te waren van het bestaan van een dergelijke operatie. (c) The Sunday Times Prinsen gevi b VPr feest op Huis ten Bos^ DEN HAAG De koningin Beatrix Claus hebben dit wei een groot feest w w Huis ten Bosch. AanleiA de festiviteiten was het rig huwelijk van de kl en de prins, zo heeft d* voorlichtingsdienst lat« ten. De dienst kon nietg of prins Claus, die klachten van depressief begin vorige week voorn vaties in het ziekenhui opgenomen, op het feeT wezig was. Zo af en toeg de prins het ziekenhr enige tijd in familiekriil p te brengen. In de loopL cr zaterdag arriveerden L' len jonge gasten uit bini^m. buitenland op Huis tenL_ Zaterdagavond werd L tuin gegeten en meerdeC ten overnachtten op het

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4