D Wöltgens: verlaging van wao voor PvdA onbegaanbare weg EG-ministers willen snelle invoering snelheidsbegrenzer FNV moet lossen schepen haven Rotterdam gedogen Oorvijgen gevraagd hun les door d-fcje»" Cristen tagnatie n export 1992" Sterke groei in aantal overvallen op bedrijven U NENLAND CcidóöSomatvt MAANDAG 8 JULI 1991 PAGINA 3 ROTTERDAM Minister Maij-Weggen van verkeer is optimistisch over een snelle invoering van een j snelheidsbegrenzer voor S vrachtwagens en bussen in Europees verband, zo liet zij weten op een pers- conferentie na een infor mele vergadering van de EG-transportministers za terdag in Rotterdam. De EG-ministers werden het eens dat de zaak de komende maanden met voorrang moet worden behandeld. De EG- commissarissen Karei van Miert (transport) en Martin Bangemann (interne markt) zullen binnenkort volgens Van Mierts woordvoerder „voor eind september", de nodige voorstellen daarvoor op tafel leggen. Daarbij gaat het wat Van Miert betreft met name om een voorstel voor een uni forme maximumsnelheid voor trucks en bussen in de EG. Minister Maij-Weggen zei za terdag dat Duitsland, dat tot dusver niets wilde weten van harmonisering van snelheids limieten, zich coöperatief op stelde. Bonn wil wel, dat be sluiten op dit vlak op basis van unanimiteit worden genomen, zodat het vetorecht heeft. Als het aan Maij-Weggen ligt, wordt zo'n begrenzer afgesteld op een maximumsnelheid van 80 kilometer per uur, de huidi ge Nederlandse limiet. Als voorzitter van de transport- raad in de tweede helft van dit jaar wilde zij niet speculeren op de uitkomst van de discus sie. Zij hoopt dat de voorstel len onder haar leiding door de ministerrraad kunnen worden geloodst. Tijdens de ministerraad, die strikt bekeken de ministers tot niets verplicht, werd ook uit voerig stilgestaan bij de be voegdheden van de Europese Commissie. Het steekt de mi nisters dat EG-commissaris Van Miert, die transport in zijn portefeuille heeft, op eigen houtje onderhandelingen voert met landen buiten de EG over bijvoorbeeld luchtvaartverdra gen. Van Miert hield vol dat de Commissie, die opereert als het dagelijks bestuur van de EG, op grond van het oprich tingsverdrag van Rome uit 1957, de bevoegdheid toekomt met niet-EG-landen onder handelingen over soortgelijke verdragen te voeren namens de twaalf lidstaten in plaats dat die dat ieder voor zich doen, zoals nu nog het geval is. ïAAG Hoewel de Ne- ,dse export dit jaar waar lijk opnieuw naar re- >ogte stijgen dit voor- ikzij de sterk gestegen r naar Duitsland en Po- zijn de perspectieven 992 minder florissant, zo iatssecretaris Van Rooy 'Che70nomische zaken zater- >or de TROS-radio. lit jaar rekent zij op een (groei van tenminste 4,5 [t; volgend jaar echter opleving in de export hoi een terugslag van de K. I eenwording afgelopen p verwacht Van Rooy. Ipt dat betere afzetmoge- jlen in de Verenigde Sta- nsmfogeland, Oost-Europa en erre Oosten de schade 'en. |e Nederlandse economie irse tt houden. Van Rooy zei fvoor te willen zetten de a. L Mogelijkheden voor iropese landen naar EG- i te verbeteren. (uidige exportgroei is nohiJte danken aan de Duit die een nieuwe voor Nederland In de eerste vier van dit jaar steeg de naar de Bondsrepubliek Ook de uitvoer is fors gegroeid: in de eerste van dit jaar. in het West- Polen al de tweede be- afzetmarkt na ROTTERDAM De Ver- voersbond FNV moet ge dogen dat havenwerkers- stuwers bij het containero verslagbedrijf ECT assis teren bij het lossen van schepen. Dit heeft de pre sident van de Rotterdamse rechtbank, mr. L. ter Kui- le, bepaald in een zater dagavond door ECT aan gespannen kort geding. Op straffe van een dwangsom van 250.000 gulden per inci dent moet de bond toestaan dat ECT-personeel lading aan boord van Amerikaanse mari neschepen losmaakt, zodat die kunnen worden gelost. De bond is van mening dat het hier gaat om sjorders-werk zaamheden. In verband met een conflict over een nieuwe cao riep de bond vorige week woensdag een staking uit on der het personeel van de acht sjorbedrijven die in de Rotter damse haven actief zijn. De bond verzet zich fel tegen het standpunt van de ECT-di- rectie, dat stuwers lading mo gen losmaken. Volgens de bond is dat in strijd met de cao. ECT voerde voor de recht bankpresident aan dat de Ver- voersbond onzorgvuldig han delt. Het losmaken van lading aan boord van autoschepen ge beurt bij ECT altijd door stu wers. Bovendien heeft het containerbedrijf eigen sjorders in dienst, die onder de eigen cao vallen en die dus niets te maken hebben met het cao conflict. Ter Kuile was het met ECT eens dat door de opstelling van de bond onnodig schade wordt toegebracht aan het bedrijfsbe lang van ECT. De rechtbank president vond dat de werk zaamheden door moeten gaan in afwachting van een uit spraak door de geschillencom missie voor de Rotterdamse haven. Overigens heeft Ter Kuile zich inhoudelijk niet over het cao-conflict bij de sjorbedrijven uitgelaten. Voor de Vervoersbond FNV is de rechterlijke uitspraak een gevoelige tegenslag. „Wij blij ven bij ons standpunt dat stu wers bij ECT en van de ha- venpool SHB geen sjorwerk mogen doen. Door het werk aan deze Amerikaanse sche pen wordt de cao overtreden. Dat kunnen wij toch niet aan onze leden vragen?", aldus FN V-bestuurder Cees van Nim wegen. Overigens gaan de stakingen bij de sjorbedrijven en in de NSttiCjhGid stukgoedsector overminderd door. Circa 100 havenarbeiders van de ochtendploeg bij Sea port Terminals legden vanoch tend het werk neer om de ei sen voor een betere cao voor de stukgoedsector kracht bij te zetten. Ongeveer 100 werkne mers van de banenpool SHB die bij ECT werken, verzamel den zich vanmorgen in een van de kantines waar zij wachtten op uitleg van de di rectie over hun inzetbaarheid bij het lossen van schepen met Amerikaans oorlogsmateriaal afkomstig uit de Golf. Een man houdt de beweegbare brug van de Hoge Sluis over de Amstel in Amsterdam nat om uitzettingsschade door de warmte te voorkomen. Overal in het land moesten dit weekeinde maat regelen worden genomen om schade als gevolg van de hitte te beperken. FOTO: ANP Met een speciaal afleesappa- raat kan dan veel sneller wor den nagegaan of de kaart als verloren te boek staat. De ap paraten worden in augustus getest. De OV Studentenkaart BV krijgt van studenten tallo ze meldingen binnen over ver lies of diefstal van de kaart. De studenten krijgen dan een duplicaat. Maar het vermoe den bestaat dat een flink deel van de originelen nog in om loop is. De LSVB vindt het een zeer kwalijke zaak dat de streepjescode alleen voor stu denten wordt ingevoerd. „Het is het zoveelste voorbeeld van de aparte behandeling van stu dentenkaarthouders die de NS doorvoeren", aldus de LSVB. Uit een vorige week vrijdag gehouden gesprek met de NS blijkt volgens de bond dat slechts met 0,2 tot 0,5 procent van de kaarten wordt gefrau deerd. Van de zijde van de NS wordt er op gewezen dat ande re ov-jaarkaarten al van een streepjescode zijn voorzien en dat niet wordt uitgesloten dat ook die worden gecontroleerd. EN HOBBES LSVB: Streepjescode op ov-kaart is overbodig UTRECHT De streep jescode op openbaar-ver voerkaarten voor studen ten is overbodig. Dat heeft de Landelijke Stu denten Vakbond (LSVB) de Nederlandse Spoorwegen laten weten. Die kondigden zater dag aan dat de nieuwe ov-jaar kaarten voor studenten die op 1 november geldig worden, niet alleen een andere kleur krijgen, maar ook een streep jescode. KIJK KIJK HÉT HJKT IK 0HJF oVÉFÉINP emmers onwel 3r chloorgas 'EVELD Zeven personen zijn ag met ademhalingsproblemen >men in het Amersfoortse zie- is De Lichtenberg, nadat zij in :iji'embad De Glind bij Barneveld gas hadden ingeademd. Een eer- ïderzoek heeft uitgewezen dat :en menselijke fout natriumhy- ride in plaats van zoutzuur in de listallatie van het zwembad te- s gekomen. Op het moment dat Jardoor ontstane chloorgaswolk [,pte, waren er honderd mensen zig in het buitenbad, die meteen n geëvacueerd. De zeven mensen ar het ziekenhuis zijn gebracht n allen in de loop van de midc' iandeling weer naar huis. Gedood bij aanleg tuinverlichting LANGERAK De 44- jarige W. Zwitser uit Langerak is zaterdaga vond om het leven ge komen toen hij in zijn tuin verlichting wilde aanleggen. Daarbij is hij volgens de politie ver moedelijk met een tang in aanraking gekomen met de stroomdraad. Het slachtoffer werd omstreeks negen uur zaterdagavond door zijn zoon in de schuur ge vonden. Reanimatie door onder anderen het ambulancepersoneel mocht niet meer baten. Smog niet gevaarlijk voor CARA-patiënten UTRECHT Voor de meeste CARA-pa- tiënten levert de hoeveelheid ozon in de lucht bij zomersmog geen gevaar op. Dit staat in een folder over luchtvervuiling die het Nederlands Astma Fonds heeft uitge bracht naar aanleiding van de vele vragen over smog die het vorig jaar binnenkreeg. Volgens het astmafonds zijn sommige men sen gevoeliger voor ozon dan anderen, maar hoeven dat niet per se CARA-patiën- ten te zijn. CARA-patiënten hebben moge lijk wel wat meer last van geïrriteerde ogen, neus en keel bij zomersmog. Het ast mafonds adviseert mensen met CARA om tijdens perioden van ernstige smog in de middag en het begin van de avond licha melijke inspanning en de hierdoor ontstane diepere ademhaling te vermijden. Bijenjacht Een politieagent uit het Gelderse Kerk- driel probeerde za terdag met een korf een zwerm bijen te vangen, nadat eerder enkele van zijn colle ga's waren gestoken. De agent bescherm de zichzelf met de vi trage van het plaat selijke politiebureau en probeerde de bij en ogenschijnlijk met zijn pet te intimide ren. De operatie slaagde echter niet en er wordt nu naar stig naar een imker gezocht. FOTO: ANP i vai .veki ^BERGEN Dagjes- de (ten die dit weekein- ïiet hun auto het d en recreatiepiassen Jhten, hebben gister- voor grote drukte j1 Nederlandse wegen et {Jiet mooie weer keerden •lovaame de dagjestoeristen de Bt weekeinde in de pro- vaa]! Zeeland hadden doorge- laat huiswaarts. Om- P S tien uur gisteravond ilanj er jn Zuidwest-Neder- t er pij Breda en Rotterdam, htbar vanuit Zeeland) nog nds|nlijke files. Drie kwar- )u jjter was er op de N59 czee -Rotterdam) nog ie van vier kilometer, lis een woordvoerder f rijkspolitie in Drieber- „„,Jis het gisteren erg druk Nederlandse stranden recreatiewateren. e leidde echter niet tot ongevallen. Wel kreeg iverfspolitie een groot aantal deli?8en van overlast ver- onjkt door speedboten. Ook Tzich op het water enke- v gevallen voor, waarbij ht e^ensen gewond raakten, d Vih raakte een man ge- wftömdat een jetskiër over bes)et reed en in Uithoorn jid een aanvaring tussen r achten. Daarbij viel een p overboord, die vervol- met zijn voet in een f van een van de beide j «jterecht kwam. E-iVeede vakantieweekein- -lyyidde op de luchthaven '-CVhol nauwelijks tot ver gen. Zaterdag en giste- ertrokken in totaal 72 rs naar verschillende tiebestemmingen. Daar- adden in totaal 11 een Oging van langer dan een schiphol verwacht de ie vakantiedrukte de week van deze maand eerste week van augus- Elders kan de wereld op z'n grondvesten schudden, het blijven kleine dingen vlakbij die het meeste pijn doen. Zo werd een groot deel van mijn weekeinde beheerst door, niet de Tour de France, niet de nalatenschap van gangster Klaas Bruinsma, niet Joegoslavië, maar de lotgevallen van een klein schoolgebouwtje. Vanuit ons huis kijken we uit op de Meester Schabergschool voor protestants- christelijk basisonderwijs, al jaren gehuisvest in een gebouwtje waar de tijdelijkheid van af druipt. Naar het schijnt gaat het verdwijnen. In elk geval werd het kortgeleden verlaten door juffrouwen met handenvol planten, op weg naar de grote vakantie. Meester Schaberg werd alleen gelaten. Maar niet heus. Vrijdag begon het en tot en met het schrijven van deze regels duurt het voort: een proces van vandalisme dat het schooltje zo'n beetje alle ruiten, de gordijnen en een stuk van het interieur heeft gekost. Eén weekeinde van glasgerinkel, vernieling, politiebezoek en brandstichting. Ik woon er bij en ik keek ernaar. Met een niet onder woorden te brengen mengeling van verontwaardiging, woede en onmacht. Er vielen geen doden, er werden geen mensen aan stukken gezaagd, maar die simpele vernielzucht van zelf de schoolbanken nog niet ontgroeid grut, dat leverde pas hartkloppingen op. Het begon met gastjes van rond de zestien, blank en zwart. En het eindigde met kinderen van zes jaar. Gewaarschuwd, de politie gebeld. Na een kwartier is die er. Zonder merkbaar resultaat. Nog eens gebeld. We weten het, meneer, we hebben de eigenaren van het gebouw gewaarschuwd, maar die vertikken het te komen". Vervolgens komt de politie nog drie maal, de brandweer twee keer. Je woont er bij en je kijkt ernaar. En je vraagt je af hoe het zit met die kleine vandalen tussen de zes en de zestien, 's avonds om negen uur stenen gooiend en brandstichtend zonder dat iemand zich om hen bekommert. Wat hebben ze voor ouders? Thuis praten we met gasten over opvoeding: de een heeft een vader die z'n handen wel eens liet wapperen, de ander een vader die blauwe billen sloeg, weer een ander een die er een bescheiden riem overheen legde. Lang geleden. Anderhalve week eerder zie ik een tv-programma met niet- Nederlanders pratend over ons land. De Portugees Rentes de Carvalho zegt: .Opvallend is dat het hier taboe is datje kinderen een pak slaag geeft". Hmm. Afgelopen weekeinde had ik jeukende handen en een onbedwingbare lust om billekoek, oorvijgen, pakken slaag, de lineaal, de riem en wat er meer is aan fysiek strafmateriaal ter plekke opnieuw in te voeren. DEN HAAG De PvdA zal onder geen beding ak koord gaan met een verla ging van de wao-uitkerin- gen. „Dat is geen begaan bare weg", zei fractievoor zitter Wöltgens dit week einde voor de AVRO-ra- dio. Volgens de PvdA- voorman is de omvang van de wao een sociaal probleem, dat derhalve op een sociale wijze opgelost moet worden. „Een oplossing die ertoe leidt dat uitkeringen worden ver laagd, is geen oplossing", ver volgde Wöltgens. Hij herinner de eraan dat in de tachtiger ja ren de uitkeringen zijn ver laagd zonder dat dat iets ver anderd heeft aan de groei van het aantal mensen in de wao. „Kennelijk hebben wij een re geling ontworpen die het voor al werkgevers wel heel erg ge makkelijk maakt zieke of ge handicapte mensen aan de kant te zetten". Wöltgens acht het daarom noodzakelijk dat het aantal mensen dat in de wao terecht komt, wordt verminderd. Het streven zou er in eerste instan tie op gericht moeten zijn de maandelijkse instroom in de wao te verminderen van 10.000 („een belachelijk hoog getal") tot 8000. „Bijvoorbeeld door werkgevers te verplich ten voor mensen met een han dicap binnen hun bedrijf an der werk te vinden", aldus Wöltgens. Medio deze maand moet het kabinet een beslissing nemen over de manier waarop de wao en de ziektewet gewijzigd zul len worden. Daarbij zal een door de regering gevraagd ad vies van de Sociaal-Economi sche Raad een grote rol spelen. Het is nog volstrekt onzeker hoe dit advies eruit gaat zien. Er leek zich een meerderheid af te tekenen voor een com promisvoorstel van de Kroon- leden, de onafhankelijke des kundigen in de SER. De verte genwoordigers van de vakbon den hebben daarmee inge stemd. Maar de Federatieraad (parle ment) van de FNV zal, zo wordt algemeen verwacht, het compromis vandaag afwijzen. De belangrijkste aangesloten bonden willen niet instemmen met het idee dat de eerste vier dagen ziekteverzuim worden afgetrokken van de vakantie van werknemers. Naar ver luidt zou FNV-voorzitter Ste kelenburg van plan zijn te proberen de Federatieraad hiervan te weerhouden door te dreigen met aftreden. Desge vraagd wilde Stekelenburg niet op dit gerucht reageren. „Het is dynamiet waar we mee bezig zijn", legde hij uit. RECHTER DOET UITSPRAAK IN KORT GEDING Nederlanders gewond bij busongeluk in Duitsland DEN HAAG Vijf pas sagiers van een Neder landse dubbeldeksbus zijn gistermorgen vroeg gewond geraakt bij een verkeersongeval in de Duitse deelstaat Nord- rhein-Westfalen. De chauffeur van de bus nam een scherpe bocht van de snelweg tussen Keulen en Krefeld te snel, waardoor de bus van de weg raakte en omsloeg. De bus van de firma HAVI uit het Overijsselse Rijssen, was op de terugweg van de eerste pendel van het sei zoen naar Italië en had derhalve slechts vijf in zittenden. De chauffeur, zijn vrouw en twee kin deren zijn met botbreu ken overgebracht naar een Nijmeegs ziekenhuis. De tweede chauffeur is gisteren in een zieken huis in Düsseldorf geope reerd. Foto: Een gewonde van het busongeluk krijgt eer ste hulp. FOTO: DPA Weer'nieuwe acties tegen huurverhoging BREDA Meer dan 2000 le den van de Nederlandse Woonbond in Noord-Brabant en Zeeland hebben zich zater dag uitgesproken voor een landelijke actie tegen de trendmatige huurverhoging van 5,5 procent per 1 juli. Eerder hield de Nederlandse Woonbond soortgelijke bijeen komsten met organisaties van huurders en woningzoekenden in Groningen, Amsterdam en Deventer. Idoor DICK VAN RIETSCHOTEN DEN HAAG Het aantal overvallen op bedrijven, variërend van banken tot winkels, is tussen 1980 en 1989 met 147 procent toegenomen. In dezelfde periode steeg de totale criminaliteit in Nederland met 64 procent. Deze gegevens, die het ministerie van justitie vandaag bekend heeft gemaakt, zijn gebaseerd op een onderzoek naar overvallen op bedrijven in de jaren tachtig. Amsterdam spant wat de over valcriminaliteit betreft de kroon. In de hoofdstad lopen banken een kans van 25 procent om te worden overvallen. Nationaal ge zien bedraagt dit risico 5 procent. Ook is de kans op een overval op een benzinestation in Amsterdam heel wat groter dan in de rest van Nederland: 13 procent tegen 1,7 procent. Voor hotels en pensions bedragen deze percentages 6 (voor Amsterdam) en 0,7 (voor de overige landsdelen). Over het algemeen hebben overvallers hun werkterrein (nog) niet verlegd van goed beveiligde objecten naar minder goed be veiligde. In Amsterdam is deze tendens inmiddels echter wel merkbaar.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3