(Bowia/nt redeskansen La compromis |n Joegoslavië Streepjescode Kelders blank door wolkbreuk 14 Dagen Gratis Ceidóe Sou/tont Onderzoek naar verduistering geld van prins Bernhard HET WEER Maandag 8 juli 1991 82ste jaargang no. 25076 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vannacht half tot zwaar be wolkt en mogelijk wat regen. Morgen overdag droog en in de loop van de dag flinke pe rioden met zon. Minimumtem peratuur omstreeks 14 graden. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Matige, overdag aan de kust en in het Wadden gebied krachtige, zuidwestelij ke wind. Losse nummers f. 1,45 'vraag Tour de jee slaat aan ■AAG De staf van de ljsvraag, die onze krant pert, waren vanochtend de weer met het inzame- de deelnameformulieren. kunnen geen nieuwe teformulieren meer wor- tccepteerd, omdat de in- mijn is gesloten. Vanaf J;aan de punten tellen e eerste uitslag aan- I woensdag 10 juli wordt eerd. De proloog en de wee etappes telden niet or de prijsvraag. Voor i of aanmerkingen over prijsvraag kunt u dage- sen 18 en 19 uur bellen ■Tourstaf: 070-3190814. Snelheids controle Ook fietsers moeten zich aan een maximum snelheid houden, zo meent de Californische politie. In Huntington Beach betrapt strandagent Guy Dove 'snelheids maniakken' op twee wielen met behulp van een soort föhnradar. foto: ap Politie vindt spring stof bij drugsinval SCHIEDAM Bij een inval dit weekeinde in een pand aan het Westvest in Schiedam heeft de politie bij toeval een halve kilo van de springstof trotyl aangetroffen. Aanlei ding voor de inval was de overlast, die bezoekers van het betreffende pand veroorzaak ten. Buurtbewoners troffen in de omgeving regelmatig injec tiespuiten aan, waardoor men vermoedde met drugshandel van doen te hebben. Bij de in val werden twee Schiedam mers en vier Rotterdammers gearresteerd en werden enkele tientallen grammen heroïne, cocaïne en hasj aangetroffen. Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie Directeur-hoofdredacteur: J.W.C Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Badgasten laten zieke bejaarde (78) op strand liggen NOORDWIJK Een 78-jarige Leidenaar heeft gistermiddag uren op het strand tus sen Langevelderslag en Zandvoort gelegen met hartproblemen. De man probeerde te vergeefs de aandacht van strandgangers te trekken. Niemand reageerde echter op zijn gebaren. Pas na enkele uren werd de Noordwijkse Reddings Brigade door een voorbijganger gewaarschuwd. Deze bracht de man naar de reddingspost bij Langevel derslag, waar een arts hartklachten consta teerde. De man werd vervolgens per ambu lance in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Meldpunt voor seksueel geweld door predikanten EG-ministers willen snelle invoering snelheids begrenzer Saddam is bezig honderdduizend sji'iten dood te hongeren ,,Leve Servië. Weg met Kroatië" Leiden moetbouwen inVoorschoten Nieuw tracé HSL is tien keer duurder dan aanpassen railnet Torhout/ Werchter: horen, zien en zweten LEIDEN De overlast in Leiden en omgeving als gevolg van de overvloedi ge regenval van de afgelo pen nacht, is beperkt ge bleven tot ondergelopen kelders, een verkeerson geval met alleen blikscha de en wat kleinere onge makken. Persoonlijke on gelukken deden zich voor zover bekend niet voor. In Alphen aan den Rijn kwam een automobilist in moeilijk heden door het slechte weer. De 34-jarige bestuurder uit Zoeterwoude raakte, rijdende op de Steekterweg richting Bodegraven, de macht over het stuur kwijt door het vele water op de weg. De man be landde via een boom in een sloot langs de weg. Hij kon zijn wagen zonder letsel verlaten. De auto was echter totaal ver nield. In Leiden ontstonden wat pro blemen aan de Schipholweg ter hoogte van de NBBS. De gemeentereiniging moest er aan te pas komen om overtol lig water van de weg te pom pen. In Katwijk moest de kelder van het gemeentehuis door de brandweer worden leegge pompt. Ook sloeg de bliksem in bij een boom aan de Vin- kenweg, waardoor er takken op een paar geparkeerde auto's terecht kwamen. De takken van deze en andere door de bliksem getroffen bomen, wer den door de gemeentereini ging verwijderd. Overvloedige regenval zorgde ook voor problemen op de A44 tussen Den Haag en Leiden. Automobilisten kwamen tij dens de regenval tot stilstand, doordat hen het zicht te zeer werd belemmerd. Bij het via duct over de Almonderweg in Oegstgeest ontstonden ook problemen. Omdat het ernaast gelegen gemaal niet goed werkte liep de weg onder wa ter en moest het verkeer enige tijd omgeleid worden. Om streeks acht uur vanmorgen was de situatie weer normaal. In Noordwijk aan Zee moest de brandweer in actie komen om wat ondergelopen kelders en garages leeg te pompen. De schade viel echter mee. In Voorhout werden hagelste nen gevonden van een centi meter doorsnee. De politie kon vanmorgen nog niet zeggen of daarbij ook kassen schade op liepen. Bom ontploft in hotel Hoogmade HOOGMADE Vijf ruiten van hotel Rijnland aan de Kerkweg in Hoogmade zijn in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks twaalf uur na de ontploffing van een strijkerbom gesprongen. De bom was gefabriceerd van een koperen pijp een wat fittin gen. Doordat de bom in het voorportaal van het hotel werd aan gestoken, bleef de schade tot die ruimte beperkt. Voor de gasten van het hotel waren er geen consequenties. Zondagochtend werd pas melding gedaan bij de politie. De politie heeft een ver dachte op het oog. Streepjescodes maken onze produkten er niet be paald mooier op. Ze zorgen voor een uiterst sto rend beeld op onze potjes pindakaas en flessen wijn. Maar caissières hoeven er alleen nog maar voor te zorgen dat de kassa niet rinkelt maar piept en dat de potjes en de flessen niet uit hun vingers vallen. Streepjescodes komen voortaan ook te staan op de ov-jaarkaart voor studenten. Waarom de stu dentenvakbond dat maar niks vindt, staat vandaag in de Leidse Courant. Ook al voorzien van een streepjescode en wel in de bon hieronder. Die de losse-nummer-koper nu nog telkens 1,45 gulden kost, maar die hem - nadat hij de bon heeft inge vuld en opgezonden - meteen al ruim twintig gul den winst oplevert. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50 Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 I I I Dhr/Mevr: I I I Postcode/Plaats: I Telefoon: »f controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop /onder post/egel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677 711848 003000 iinuiinmiiiiiiiiiiiif.iiil Kogelwond na nachtmerrie OREGON CITY Voor de 24- jarige hulp-sheriff Todd Rollins in de Amerikaanse stad Oregon is een nachtmerrie geëindigd met een kogelgat in zijn rech terdijbeen. Terwijl hij droomde dat hij met een aanvaller in een worsteling verwikkeld was, pakte hij zijn pistool van het nachtkastje en schoot. „Hij rea liseerde zich pas dat hij gewond was toen hij wakker werd en onder het bloed zat", aldus re chercheur Gordon Huiras. Rol lins' vrouw had van het nachte lijke avontuur van haar echtge noot niets gemerkt; hij moest haar wakker maken om hem naar het ziekenhuis te brengen. spanningen en hervatting van de econo mische hulp aan Joegoslavië, als dat het onderhandelingsproces zou kunnen be vorderen. Morgen komen in Joegoslavië EG-waarnemers aan die moeten toezien op naleving van de overeenkomst. Mesic en Franjo Tudjman, de president van Kroatië, waar gisteren bij gevechten met Servische nationalisten zeker twaalf doden vielen, waren positief over de overeenkomst. Volgens het officiële pers bureau Tanjug is er echter slechts sprake van een „principe-akkoord" dat nog de goedkeuring behoeft van de federale re gering en het Sloveense parlement. In de overeenkomst wordt een adempauze in gelast in het conflict, zodat de partijen zich enige tijd nader kunnen bezinnen op hun standpunten. Rond 1 augustus zou den dan de politieke onderhandelingen moeten beginnen over de nieuwe staat kundige opzet van Joegoslavië. Over de Sloveense grensposten met Italië, Oosten rijk en Hongarije is in de overeenkomst bepaald dat die in handen zullen blijven van de Sloveense politie. Maar de Slo veense douanebeambten dienen zich te gedragen conform de federale regels. De douane-inkomsten zullen vooralsnog naar de federale staatskas blijven vloeien, zo is verder afgesproken. Het was warm dit weekeinde, maar met de poten in het water en de kop in de schaduw hadden deze koeien het, in een weiland in Voorschoten, zo slecht nog niet. foto: andré van haasteren LONDEN Scotland Yard onderzoekt momenteel een geheim project van ruim 2,5 miljoen gulden, dat prins Bernhard samen met een Britse beveiligingsdienst heeft opgezet. Doel van het project was het bespione ren van Afrikaanse neushoornstropers. Rechercheurs van Scotland Yard gaan na of door prins Bern hard geschonken geld is verduisterd tijdens de geheime operatie om de zwarte neushoorn voor uitsterven te behoeden. De re chercheurs hebben al een onderhoud gehad met de prins, die zou hebben geklaagd over verschillen in de boekhouding. Prins Bernhard. de voormalige voorzitter van het Wereld Natuur Fonds (WNF), heeft toegegeven dat hij het Britse bedrijf KAS heeft betaald om de operatie 'Project Lock' te kunnen uitvoeren. Het bedrijf, dat is opgericht door Sir David Stirling, tevens op richter van Special Air Service (SAS), maakte gebruik van oud militairen die bij de stropers infiltreerden. Zij kochten illegale goederen en verzamelden zo informatie over de verboden han del in het ivoor van de neushoorn. Men had gehoopt op die ma nier een einde te kunnen maken aan de handel, die de oorzaak is van de daling van het aantal zwarte neushoorns van 100.000 in 1960 naar 4000 in 1987. Pagina 4: Infiltratie bij neushoornstropers volledig mis lukt. eeuwen herleven op Vrouwenkerkplein tsenmakers, narren en muzikanten zorgden gisteren op het Vrouwenkerkplein in Leiden voor een jaarmarkt-achtige sfeer, ir van de Lakenfeesten werd op het plein een middeleeuws spijs- en drankfestival gehouden. En hoewel menigeen de ïgs het gezicht liep deed iedereen flink zijn best om aan zijn of haar authentieke rol vast te houden. Leidse Lakenfeesten. Japanner rijkste man ter wereld Dat blijkt uit de jaarlijkse ranglijst van 's werelds rijken in het Amerikaanse blad For bes. Sam Walton, oprichter van de supermarktketen Wal-Mart, bezit 18,5 miljard dollar. Maar Walton heeft dat bedrag ver deeld onder zijn familie, waar door hij volgens Forbes geen aanspraak meer kan maken op de titel van 'rijkste individu'. De Verenigde Staten hebben nog steeds de meeste miljar dairs binnen hun grenzen. Met zijn 64-en bezitten zij 207 mil jard dollar. In Japan hebben 41 rijke lie den samen 126 miljard dollar in handen en Duitsland volgt met 40 miljardairs. klONI De EG-trojka heeft na i uur van besprekingen op het ei ndje Brioni voor de Kroatische pst een compromis tot stand ge- facht tussen de federale regering Slovenië over de Sloveense Slifensposten. Voorzitter Stipe Mesic n hin het federale staatspresidium irklaarde dat de overeenkomst :icht biedt op „drie maanden vrede om tot overeenstemming tëj komen over een nieuwe vorm tein samenleven". tipp Iriaad"? overeenkomst wordt bepaald dat er jle n einde moet komen aan alle vijande- »r tjeheden, dat alle mijnversperringen en i vojrricaden in Slovenië moeten worden liefijgei mmd en dat zowel de federale troe |je p als de territoriale eenheden van Slo- iildime naar hun kazernes terugkeren. ?r van zijn EG-missie zei mi- den Broek (buitenlandse za* Joegoslavië een vulkaanuit- sting is voorkomen. Maar hij maande ^ndaag tot voorzichtigheid, omdat [juafder EG-initiatieven in de crisis steeds jjd nieuw schipbreuk leden. Hij zei dat de ikeif bereid is tot nieuwe bemiddeiingsin- er ^oen joden in "sclt-Jeruzalem" de tekeALEM De Israëli- nst nister van huisvesting, 2, Jharon, heeft gisteren Daaidat hij voornemens is rs zfnde jaren één miljoen )als? vestigen in de regio lensjeruzalem". Dit gebied Laarnaast West-Jeruzalem, gerer Israël bezette oostelij- er. II van de Israëlische at tad ORK Onroerend Tokyo, dat goed is miljard dollar, maakt bbellr'ge Taikichiro Mori ïjkste man ter wereld. GTZfraat daarmee nipt zijn oot Yoshiaki Tsutsumi meer dan 14 miljard

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1