ttiaenens komt verplichting na CetdócSouoont OP DE LOSSE TOUR TOUR DE FRANCE Niet zo tuk op rol van voortrekker *afs terugkeer weinig overtuigend WIMBLEDON '91 MAANDAG 8 JULI 1991 PAGINA 13 o)loze Jan Reker gast 'Heer rekent niet meer op een club. De werkloze voetbal- volgde dit weekeinde met collega Sef Vergoossen van 41 Mitchel van der Gaag, de voetballende schoonzoon van pubers, de Ronde van Frankrijk. Het drietal was uitgeno- >p{Pr PDM- e< ;n-voor halve dagen chj ügstar' bevestigde gisteren opnieuw zijn reputatie. Thier- is gele truidrager voor halve dagen. De specialist op de v.efstand diende zondagmorgen al na 114,5 kilometer van fear Lyon het Maillot Jaune in te leveren bij Greg Le- "l.llechts twee en een half uur had de expert op de proloog ferstricot gedragen. Evenals in 1986 in Boulogne-Billan- court en vorig jaar in Futuroscope won de 28-jarige Normandiër het korte openingsritje van de 78ste Ronde van Frankrijk. Motorola blijft sponsor Motorola sponsort nog twee jaar de wielerploeg van Jim Ocho- wicz. Het geavanceerde electronica producerend bedrijf heeft bovendien een optie van een jaar genomen op de equipe. Moto rola redde de wielerploeg eind vorig jaar van de ondergang na dat 7Eleven zich terugtrok als sponsor. Ochowicz spreekt met Zanoli Chef d'équipe Ochowicz heeft de vorige week gesproken met Michel Zanoli over een mogelijk contract. De Nederlander had aan de Ronde van Frankrijk kunnen deelnemen als zijn huidige werkgever Tulip toestemming had gegeven. Manager Ludo Voe ten van de Belgisch/Nederlandse wielerploeg stelt echter alles in het werk de sprinter te behouden. Tour kost Lyon twee miljoen De stad Lyon heeft kosten noch moeite gespaard de ouverture van de Tour binnen de grenzen te krijgen. Ruim twee miljoen gulden werd uitgetrokken de Tourkaravaan drie dagen in huis te hebben. Het publiek reageerde niet navenant. In plaats van de verwachte half miljoen toeschouwers kwamen zaterdag slechts twintigduizend mensen naar de proloog. BTOUWDAM I De regenboog- sinds haar uitgifte |unomiya meesten- de kast bij de fa- j)haenens. De eige- ^aakte het stuk tex- i de wintermaanden Ae in onbetekende lijden om in de ver ing te raken op het it dat de serieuze n zich aandienden, e Tour de France Sinde Dhaenens meid- in de slipstream van ukink, Greg Lemond Alcala nadrukkelijk front en vond zich na Ktuimig weekeinde te- M^de vijfde plaats in de ie rangschikking. De tot een poging de i(|Dgtrui alsnog enige 1 geven. je wereldtitel heeft i.iis in sportief opzicht at plezier beleefd. Finan- eft de aimabele Belg er Fh slaatje uit geslagen, m salaris van naar ver- ü.000 gulden bij PDM grr»r Panasonic zijn ver in digd. Maar wel voor ïlijr. Het ligt dus voor de iaat Dhaenens dringend in (prekende prestaties zit 'am om niet financieel ibaatig veel te moeten in- let Bovendien voelt hij :e seen morele plicht te- ime zijn huidige sponsor nvestering enigszins lo maken. Kortom, de 'gt- is wilde de eerste helft jaar wel, maar kon g niet. Een hardnek- verhinderde de we- pioen te koersen zoals wilde. Dat hij in 'zijn' rs als de Ronde van iren en Parijs-Roubaix il van betekenis kon itak hem vooral. „Dat wedstrijden; die kan en. Ik ben geen top- lyjg of topvedette. Ik heb I pior mijn vak geleefd en ft me de regenboogtrui erd, terwijl ik daarmee ikening heb gehouden, j n ik trots op, maar het 4e etappe 9 juli 286 km Reims Avi; Acris sur Aut X 188>5 ik wil nakomen". Van de ene op de andere werd er op Dhaenens gelet en belandde hij in een positie waarmee de Belg niet was ver trouwd. Niet dat de regen boogtrui een te zware last vormt, maar in zekere zin zal hij het als een bevrijding erva- TrOOSt ren om de wereldtitel te kun nen overgeven. „Ik zal het nooit betreuren dat ik wereld kampioen ben geworden, maar het maakt je machteloos als je niet kunt presteren. En het geeft mij een bepaald schuld gevoel tegenover de sponsor", redeneert Dhaenens. „Zater dag keek ik naar Wimbledon en zag hoe Steffi Graf reageer de op haar zege. Dat maakte weer emoties bij me los. Ik herken dat gevoel; het deed me aan het WK denken. Daar om zal ik het een tweede keer niet laten. Als je de regenboog trui kunt pakken, moet je dan doen. Ondanks alles is het een ervaring die ik niet graag had willen missen". jj'pzas en Lejarreta gouden duo Marino Lejarreta en Edouardo Chozas vieren in p yte Ronde van Frankrijk samen een gouden jubileum. w^ee ploeggenoten bij ONCE zijn samen goed voor vijftig pfonden. Zaterdag in Lyon begon Lejarreta aan de 26ste qi lOzas aan de 24ste ronde sinds hun debuut bij de profes- s in 1980. Beiden namen dit jaar al deel aan de Vuelta gna en de Giro d'Italia. Lejarreta (34) legde meer dan 9 kilometer af, de vrijdag 31 jaar geworden Chozas in tien jaar in de drie ronden tot 84.000 kilometer. De wereldkampioen troost zich met de gedachte dat hij aan zijn regenboogtrui een aardige cent overhoudt. Op 30- jarige leeftijd kwam hij er als gevolg van de wereldtitel on dubbelzinnig achter dat een renner niet ongestraft in de wintermaanden kan blijven fietsen. Om munt uit zijn suc ces te slaan draafde de Belg, in tegenstelling tot voorgaande jaren, op in verschillende zes daagsen. Nu zegt hij een ver keerde keus te hebben ge maakt. „De drukke winter is van invloed geweest op het wegseizoen", erkent Dhae nens, die desondanks geen spijt van zijn beslissing heeft. „Ik deed het met goede bedoe lingen. In de veronderstelling van de zesdaagsen een betaal de wintertraining te kunnen maken. Ja, als ik alles van te voren had geweten..." Dhaenens zwaait de Neder landse ploegen de lof toe dat hij zich er als renner heeft kunnen ontwikkelen. Hij be weert dat hij in Belgische dienst nimmer wereldkam pioen zou zijn geworden. Dhaenens: „De Nederlandse ploeg zijn beter gestructureerd en georganiseerd. Niet te ver gelijken met wat ik bij bijvoor beeld bij Hitachi was gewend. Het is dus geen toeval dat ik naar Panasonic ben gegaan Waarmee overigens niet is ge zegd, dat ik mijn vertrek bij PDM heb geforceerd. Ik zou er zelf liever zijn gebleven, zo had ik het er naar mijn zin. PDM wilde de prijs voor de regenboogtrui niet betalen en ik mocht geen nevencontrac ten afsluiten. Spijt? Ach, 't is hier ook goed. Het grote ver schil is dat ik bij PDM in de loop de jaren meer krediet had opgebouwd. Maar daarvan kan Van Poppel tekent voor twee jaar bij LYON Jean Paul van Poppel heeft zaterdag zijn contract met PDM twee jaar verlengd. De Neder lander had een verbintenis voor één seizoen. De goede prestaties dit jaar - hij won negen keer - was voor de ploegleiding aanleiding de sprinter langer aan zich te verplichten. In de Ronde van Frankrijk zal de in het Belgische Poppel wo nende snelheidsduivel on getwijfeld Talen en Jakobs missen. Het koppel dat hem in onder meer de Vuelta a Espana naar vier ritzeges leidde. een renner niet blijven leven Als het er werkelijk op aan komt heeft een sponsor weinig kompassie met de renners. Zo dra het zakelijke doel is be reikt haakt een sponsor maar al te vaak af. Je moet in dit vak altijd aan jezelf denken". Zakelijk Zakelijk geredeneerd heeft Dhaenens inmiddels geleerd hoe de wielerjungle in elkaar steekt. Emotioneel heeft hij daar soms wel eens problemen mee. De wereldkampioen is nu eenmaal een gevoelig mens, die altijd oor en oog heeft voor de noden van een ander. Het mooiste voorbeeld daarvan was in 1983 de zware val van Gerrie Knetemann in Dwars door België. Dhaenens was toen de enige renner die stopte en Knetemanns pols dicht kneep om een slagaderlijke bloeding te stoppen. De rest reed door! „Ik voel dat Knete mann me daar altijd dankbaar voor zal blijven. Met hem heb ik dan ook een goede relatie. Hij was bijvoorbeeld de enige die ooit tegen mij heeft gezegd dat ik in staat moest zijn we reldkampioen te worden". De Belg reageert dan ook niet haatdragend als hem naar de kritiek op zijn persoontje door Hein Verbruggen wordt ge vraagd. De FICP-voorzitter verweet Dhaenens dat hij had verzocht tot inkrimping van de wedstrijdkalender om ver volgens zelf alle zesdaagsen af te struinen. „Het was mijn be doeling om een discussie op gang te brengen", aldus de we reldkampioen. „Als je niets van je laat horen wordt het seizoen elk jaar ongemerkt verlengd. En dat kan niet. Als renner heb je een rustperiode nodig en ook het personeel kun je niet het hele jaar door met wedstrijden opzadelen. En dat ik zesdaagsen rijd heeft daar niets mee te maken. Die waren er altijd al. Ik heb zelf te veel hooi op de vork geno men. Nog zo'n jaar is niet vol te houden". door ERIK BREUKINK „Zet de euforie rond deze jongen op een wat lager pitje Toegegeven, de resultaten in het eerste Tour- weekeinde stemmen tot tevredenheid. Toch heb ik, hoe gek dat misschien ook klinkt, vooral in de och tend rit gisteren niet echt lekker gereden. Dat je dan toch. samen met twee ploegmaats, het peloton op dik anderhalve minuut zet, is wel mooi meegenomen. Jan Gisbers heeft ons gewaarschuwd voor een terugslag. Die kregen we in de ploegentijdrit. We bleven met z'n vijven over in de finale en dan trap je je de longen uit het lijf. Zelf kan ik goed tegen de hitte. Anderen kreunen nu al en dat kan wat worden met nog drie weken Tour voor de boeg. „Je draait die Fransen het groen en geel voor de ogen", zei Jos van Aert zaterdagavond op de slaapkamer. Dat groen had ik aan de proloog overgehouden, het geel moest gistermiddag volgen. Jullie hebben gezien hoe het'anders liep. Die elf seconden op Greg Lemond waren niet weggepoetst en de Deen Sörensen smeerde 'm met het geel. Eigenlijk voel ik me daar goed bij. Het is beter om een beetje in de schaduw mee te strijden. Zeker als het zo warm is, maar dat terzijde. Greg Lemond zei me onderweg dat ook hij niet zo tuk is op een voortrekkersrol in de eerste Tour week. Óf hij dat meent, kan ik natuurlijk niet bewijzen. Wat een vreemd begin trouwens. Neem nou Bugno, die wordt me daar een eind teruggeworpen. Je zou zo zeggen dat die Italianen zich heerlijk voelen in een temperatuur van tegen de veertig graden. Misschien zijn ze wijzer dan menigeen denkt en realiseren ze zich hoe zwaar het allemaal nog gaat worden. 't Is mijn vijfde Tour ondertussen en het lijkt erop dat ik honing aan mijn achterste heb. Het publiek loopt me overal achterna. Met name de vrouwen, ja. Gea is gelukkig geen jaloers type. Toen ik eindelijk gisteren een rustig plekje had gevonden, klampte een fotograaf uit Dieren me aan. Hij woont ook nog in de Breukinklaan. Die straat hebben ze naar m 'n grootmoeder genoemd. Dat waren sociaal voelende mensen, die grootouders van me. Het peloton was de afgelopen dagen erg nerveus, 't Is steeds duidelijker dat je een seizoen alleen echt goed maakt als je in Frankrijk presteert. Dat is er ook de oorzaak van dat de mensen als Lemond hun hele seizoen op deze rittenkoers afstemmen. Ik hoor de supporters al hardop denken dat die Breuk dat ook doet. .Wat minder extreem misschien, maar de mensen hebben gelijk. Of ik dat geel dus nu bewust uit de weg ga? Dat hoort niemand me zeggen. Als je een Tour wilt winnen, dan moet je attaqueren en de kansen pakken die er zijn. Zoveel gelegenheden doen zich nu eenmaal niet voor. In de ploeg maken we ons een beetje bezorgd om Raul Alcala. Hij moest er als eerste af in de ploegentijdrit en vooral Gisbers is daar niet zo blij mee. We zullen afwachten hoe de komende weken zich zullen ontwikkelen. In de Tour van vorig jaar had ik hetzelfde als Raul nu. En ik ben er later ook overheen gegroeid. Op dit moment betrekt het boven Lyon. We gaan naar het noorden en betekent dat dus terug naar de regen? Voor mij hoeft het niet. Wie ik als voornaamste concurrent zie? Op dit moment zijn dat er veel, té veel. Eén ding is zeker: Greg Lemond steekt in blakende vorm. Hij is klaar voor zijn vierde Tour-zege. Hoe hij het iedere keer voor elkaar krijgt om zo te pieken is mij een raadsel. In Zwitserland had ik al gezien dat hij sterk verbeterde. In het peloton kijkt hij weinig vriendelijk naar Chiappucci. Dat geeft voer aan de geruchten dat het niet klikt tussen die twee. 't Zal allemaal met een korreltje zout moeten worden genomen SPORT OP TV VANDAAG Nederland 1, 18.34 uur: Sport op 1. Nederland 2, 19.15 uur: Sportpanora- ma met tennis Daktimo 35+ Tennis Legends Toernooi met onder anderen Nastase en Okker Nederland 3, 19.33 uur: Studio Sport, wielrennen samenvatting derde etap pe Tour de France, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. BRT 1, 18.35 uur Tour'91, wielrennen Tour de France BBC 2, 00.15 uur: Cricket, hoogte punten derde testmatch Engeland- West-lndië Duitsland 1, 23.00 uur: Sport extra, tennis, samenvatting Wimbledon. Superchannel, 22.10 uur: Sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. Nederland 3, 15.00 uur: Studio Sport, wielrennen Tour de France recht streeks verslag vierde etappe over 286 km van Dijon naar Reims. BRT 2, 15.40 uur: Wielrennen, Tour de France rechtstreeks verslag vierde etappe over 286 km van Dijon naar Reims. BBC 1, 16.00 ur Cricket, derde test match Engeland-West-Indié. BBC 2, 10.45, 11.50, 14.35 en 17.00 uur: Cricket, derde testmatch Enge- land-West-Indie Duitsland 3, 16.30 uur: Tour de Fran- EN Anderhalf jaar had Steffi Grafs hermelij- antel in de kast gehangen. Toen ze dat konink- hdingstuk zaterdag weer aantrok, bleek de mot zitten. Het was dat ze op het eind van de ruim flur durende marathon (6-4 3-6 8-6) nog enkele 3;idklappen ter beschikking had, anders zou de «edon-titel voor het eerst na 25 jaar ïn Zuidame- jle handen zijn beland. In die van Gabriela Saba- l^itster van een opslag vluchtiger dan het parfum s»r naam draagt. ^lasterend gaf Graf bij 2 conferentie toe, dat het niet zo geweldig was 29,40 Dat haar service haar de steek had gelaten. o1Hk dat deze overwin- De«l voor haar beteken- ^3 had het nodig, heel iseodig: voor mezelf". vj""kelfvertrouwen is lang Yfr wat het was in de ja- Gra/-'89 toen ze het verba- ijkende aantal van 235 MTlwon tegen slechts ze- ■rlagen, negen Grand s bijeensloeg en ook lympisch kampioene .Tegenwoordig vindt ze oen slecht voorteken als 2J-ft inslaan de bal goed overal aan. Ik zeg ergens zeker van het al denk, gaan gedachten door me $iikg, heen dat ik precies bij het om gekeerde uitkom". Geen boodschap Sabatini had uiteraard geen boodschap aan dit soort muize nissen. Ze vond het een prima partij en Graf mentaal erg sterk. Met wat meer aandacht voor de service dacht ze vol gend jaar een betere kans te hebben. De in Amerika revaliderende Monica Seles buiten beschou wing gelaten zijn Graf en Sa batini de Martina Navratilova en Chris Evert van de jaren negentig. Ze hebben al dertig keer tegen elkaar gespeeld, kennen elkaar door en door en hebben beiden het idee sterker te worden. Graf leert zich een offensieve backhand aan, die alleen bij de training te zien is. Sabatini probeert op advies van Carlos Kirmayr, zelf ooit een kleur rijk tennisser en drummer van een hard rock band, service- volley te spelen. Soms lukt het, vaak ook niet. Zaterdag was dat niet het geval. Daarom was het zo vreemd dat de van oorsprong defensief ingestelde finalisten deden als of de achterlijn in brand stond. Hun vlucht naar voren ging gepaard met vele misslagen. Maar op Wimbledon groeit wel vaker iets aardigs uit na genoeg niets. De derde set fleurde het hele gebeuren op. Graf, die in vrijwel elke servi cebeurt een dubbele fout sloeg, gaf Sabatini de kans op 5-4 de partij uit te serveren. Daartoe was de popcorn-opslag van de Argentijnse niet in staat. Evenmin als twee games later. Graf kon in veruit de mooiste slagenwisseling van de partij na een backhandvolley met een desperate rush nog net verhinderen dat Sabatini matchpoint bereikte. Prompt sloeg de schaal naar de andere kant door. Graf had nog slechts één ding in gedachten: de forehand, de forehand. Het geduchte wapen van weleer trof doel toen Sabatini alweer op weg was naar het net. De ceremonie werd enige mi nuten opgehouden om Sabatini gelegenheid te geven de poe derdoos te hanteren. De hoofdprijs van Wimbledon be draagt dan weliswaar acht ton, de dames verdienen aan hun uiterlijk vier keer zoveel. Van daar dat er even gewacht diende te worden. Poging Graf deed een poging tot la chen. Ze stak de zilveren schaal hoog boven het hoofd. Maar de ogen lachten niet mee. Geen moment maakte ze de indruk de narigheid van de laatste anderhalf jaar defini tief achter zich te hebben gela ten. Daar was eerst de gebro ken duim, opgelopen bij skiën, vervolgens het familieschan daal waarbij haar vader be trokken was en daarna weer de neus-operatie. Sommige in siders meenden dat Graf na de vernedering in Parijs (0-6 2-6 tegen Aranxta Sanchez) het racket in de hoes zou stoppen. Genieten van haar verdiende geld (zo'n zestig miljoen gulen) leek niet zo'n slechte optie. Maar daar bleek Graf niet aan gedacht te hebben. Ik wist dat ik het nog kon. Sommige partijen verloor ik net. Er moest een ommekeer komen". Die kwam dan op Wimbledon. Maar in de ogen van Graf viel te lezen dat het de volgende keer weer andersom kan zijn. „Het geluk speelde inderdaad een grote rol", zei ze nog. Het veroveren van de eerste plaats op de wereldranglijst, nu in handen van Seles, staat dan ook niet hoog op de agenda van Graf. Pas in de loop van volgend jaar denkt zij daar aan toe te komen. De ouders van Steffi Graf zijn trots op hun dochter na haar overwinning. KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Alk maar (vandaag aanvang 18.00 uur) luiden: le koers: 1 Florian, 2. Fastwin L, 3 Dennie H (6-5-3) 2e koers: 1 Seat Cover, 2. Fresh Up. 3. Freddie Evodam (4-5) 3e koers: 1 Cees Victrix, 2. Donna Berkum, 3. DEventore B (4-3-7). 4e koers: 1 Delli Ruimzicht, 2. R Mack Attack, 3. Suncrown (2-5-7). 5e koers: 1 Faith, 2. Eve Mereveld, 3. Eheran Hanover (6-3-2) 6e koers: 1 Colorado Pitt, 2. Be Be, 2 Dynamic Duty (3-9-4). 7e koers: 1 Durban uit Uden, 2. Be- .2-4-5). 1 Assured, 2. Dustin Mor gan, 3. Diamond Fortuna (2-5-3). 9e koers: 1 Channa Hanover, 2. Diashin, 3. Always Again (8-7-5) löe koers: 1 Éusebio Tornado. 2 Droom Westfrisia, 3. Dream of Wiba (8-3-1). Onze tips voor de koersen van Hilversum (morgen aanvang 18.30 uur) luiden: le koers: 1 Free for AU, 2 Elspeed B. 3. Enknora (1-6-2). 2e koers: 1 Ellen Drent, 2 Epsilon Dakota. 3 Dangerous Snow (7-4-5) 3e koers: 1. DEwi Groenhof. 2 Nobi lity Lobell. 3 Eagle Tornado (3-7-8) 4e koers: 1. Don Victory. 2 Dex di Tricia, 3. Carelyn Space (4-7-2) 5e koers: 1. Flip Hanover. 2. Fara way, 3. ChantaUe (8-9-1) 6e koers: 1 Elegant D, 2 Derby Star. 3 Dignity Hanover (4-2-8). 7e koers: 1 D'Ouragan. 2 JJ's Joel, 3. Chris Victory (4-1-7). 8e koers: 1 Woensdag, 2. Dancing Boszorg, 3 Calista Cunera (5-7-2) 9e koers: 1 Dazraff B. 2 Erik Torna- I FOTO: AP I do, 3. Ajax White (7-2-3)

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13