Stich voor Becker obstakel teveel ileidócSoiucmt 12 Sublieme start van ploeg Gisbers 12 13 13 14 14 SPORT i WIMBLEDON '91 Afgang Stephen Roehe via het toilet TOUR DE FRANCE Goed op tijd CeidócSoutotit MAANDAG 8 JULI 1991 PAGINA 11 geeft Diana les De forehand van Prin- jana is niet wat-ie moet zijn. Ze jjprivé-les bij Fraulein Fore- ISteffi Graf, de Queen van «don. Tegelijktertijd gaat de de zoon van Diana, prince de beginselen van het tennis (gen Princess Diana en Steffi lebben eerder samen gespeeld, aar geleden dubbelden de twee jaan van een Londense privé- iar kreeg de prinses de eerste |voor haar forehand. Voor de ring van haar backhand heeft oog laten vallen op Stefan Princess Diana en Prince William kwamen afgelopen zaterdag alvast kij ken hoe hun toekomstige trainster, Steffi Graf, het er in de finale van Wimbledon afbracht. FOTO: AP Open hartoperatie cricketer Hadley WELLINGTON Sir Ri- chard Hadley, 's werelds beste cricket-bowler, moet een open hartoperatie on dergaan. De 40-jarige Nieuwzeelander is opgeno men in het ziekenhuis South Island City in Dunedin. Hadley lijdt aan het Wolff- Parkinson White syndroom, een aangeboren ongeregelde hartslag. Tijdens de wed strijd Nieuw Zeeland-Sri Lanka, die hij voor de tv van commentaar voorzag, liep zijn hartslag op tot 300 per minuut. Hij werd direct opgenomen. Nationale titel Joke Kleijweg GROOTEBROEK Joke Kleij weg en Tonnie Dirks zijn zater dag in Grootebroek Nederlands kampioen op respectievelijk de 15 en 25 kilometer geworden. Kleijweg, atlete van het Haagse Sparta, bouwde een verschil van bijna drie minuten op met num mer twee, Annie van Stiphout. Dirks (De Keien, Uden) had ruim twee minuten voorsprong op Kappert (Daventria). De NK waren onderdeel van een vierlandenwedstrijd. De Ne derlandse vrouwen werden der de, de mannen vierde. Tweede helft bekerfinale 7 augustus in Groningen ZEIST Feyenoord en BW Den Bosch spe len de tweede helft van de bekerfinale op woensdag 7 augustus in het Oosterpark-sta dion van Groningen over. De KNVB heeft dit de clubs schriftelijk laten weten. Beide clubs mogen zich laten verge zellen door 300 supporters die gescheiden achter de doelen worden gezet. De fans zullen per bus en onder begeleiding naar Groningen worden vervoerd. Feye noord en BW Den Bosch weten nog niet precies hoe de aanhangers voor dit duel zul len worden geselecteerd. Slaagt BW Den Bosch er te Groningen in op gelijke hoogte te komen, dan vindt de replay een week later in Den Bosch plaats. NDEN Een man met de tentakels van een ikdier en een gemoed van staal heeft Boris Bec- in zijn eigen Wimbledontuin beentje gelicht. De le was één brug te ver voor de grote favoriet, die dag tevoren Stefan Edberg als nummer één van •ereldranglijst had afgelost. gon met de overwinning in drie sets op Jim Courier; de winnaar van Parijs. Daarna trof hij op twee achtereen volgende dagen steeds de nummer één van de wereld ranglijst tegenover zich; eerst Edberg en daarna Becker. Wat voor gevoel moet dat wel niet zijn. Zijn opmars bezorgde de bookmakers hoofdpijn. Bij aanvang van het toernooi werden de kansen van de 'tweede' Duitser ingeschat op één tegen 66, vlak voor de fi nale op 5 tegen 8. H pi geheel Duitse triomf op ïbledon dus. Bij de heren dat met twee deelnemers hetzelfde land verklaar- L Een dag eerder echter Steffi Graf, na een lasti- partij tegen Gabriela Sa- Wini, de titel binnenge- vo d. 1 de manoeuvre om de re- di< achterstand in te halen aa Becker vijf, zes dagen >pl ereen tot 's avonds laat en |e baan gestaan. Het had ee krachten gesloopt. Voor- aa e mentale. „De man die Loiet centrecourt stond, was l vare Becker niet", vond gafelf Het was een man *a%is lichaam zeer deed, die 1 had van een pijnlijk bo- 1 afeeen en niet in staat was ;rt eestelijke concentratie op z° irengen die nodig is om Zijhbledon te winnen. ]_^zo'n finale komt het min- op taktiek aan dan op rzettingsvermogen. Dat ik niet meer opbrengen," de de diep teleurgestelde ker. i v was niet de bedoeling óts Boris ook maar iets af te ei i aan Stichs overwinning ^Jrie sets: 6-4 7-6 (7-4) 6-4. kon ook nauwelijks. orjr Michael Stich waren de ijste dagen van Wimbledon iwjnooit te vergeten. Het be- Knalhard Voor zover zijn knalharde service en mokerende re turns in de twee en een half uur durende finale nog niet voor zichzelf hadden gespro ken, stelde de 22-jarige Mi chael Stich zich bij de pers conferentie voor: „Een laat bloeier eigenlijk. Geen uitge sproken talent, eerder een uitgesproken lastpak op de baan. Ik voetbalde liever. Daar kon je je in de groep verschuilen. Pas. toen ik Duits jeugdkampioen werd, moest ik dat voetbal laten schieten. Tennisprof werd ik pas nadat ik mijn gymnasium had afgemaakt. Toen Becker zijn eerste Wimbledon won (in 1985), keek ik thuis op de televisie. Geen idee dat ik dat zelf ook nog eens zou doen". Toen hij eenmaal full-prof was, ging het snel: In twee en een half jaar schoot hij van nummer 795 op de computer- ranglijst naar nummer zeven. Waarbij hij voorafgaande aan Wimbledon slechts één toer nooi (Memphis 1990) won maar drie weken geleden in Parijs wel de halve finales bereikte. Deze Stich had niets te ver liezen en eindigde ermee al les te winnen. Hij had zo'n dag waarop alles lukte. „Toen ik Boris service in de eerste game pakte, voelde ik me geweldig. Ik behoefde de bal maar aan te raken om te weten dat hij in zou gaan. Toen Becker in de derde set zichtbaar gefrustreerd raakte en op zichzelf begon te mop peren, groeide ik nog meer. Het kon niet meer misgaan". Nog voordat de Hertogin van Kent hem de goudglanzende soepterrine uitreikte, werd hij omhelsd door zijn versla gen tegenstander. Becker: „Ik deed dat in een opwel ling Ik weet uit ervaring dat het leven na deze overwin ning niet meer hetzelfde voor hem zal zijn. Hij is nu een ster met alle rechten en plichten vandien. Het hangt van hem af hoe hij daarmee omgaat". In de kleedkamer ging Stich helemaal uit zijn bol. Becker die in zijn sombere momen ten wenste dat hij de eerste keer in 1985 nooit de Wim- bledontitel had gewonnen, kon het zich voorstellen: „Het was alsof hij vleugels had gekregen. Hopelijk landt Duitse vreugde op Wimbledon, nadat Steffi Graf (zaterdag) en Michael Stich (gisteren) de titels hadden binnengehaald. FOTO'S: AP hij over een paar weken weer veilig op de grond. Het is tenslotte maar een tennis wedstrijd. Laat hij dat niet vergeten". Met behulp van zijn vrienden en de raad van zijn coach Mark Lewis, hoopt Stich de nieuwe adoratie het hoofd te bieden. „Ik denk dat ik er klaar voor ben". Vervolgens betrok hij de Nieuwzeelandse coach, met wie hij op tournee samenwerkt, in de hulde:' „Deze titel komt voor de helft op zijn conto". Honkballers zijn nog niet klaar voor het grote werk Mansell behaalt zeventiende zege Erik Breukink niet tuk op voortrekkersrol Rudy Dhaenens komt verplichting NK veteranen in perfecte ambiance Lugthart en Jacobs bevestigen niveau (ging rugnummers y^HAAG Bij de lijst :c|enners die afgelopen flag in deze krant ge- ~zÜt is. is door het weg- >udi van Herman Frison lu,M van de Historploeg jr9lvijziging in de rug iers ontstaan. Brian heeft nu rugnum- 173, Andreas Kappes Soren Lilholt 175, ied Peeters 176, Re- tumpf 177, Benjamin 'tterbeeok, de inval- 18. Ook het telefoon ier dat u dient te n als er vragen zijn de prijsvraag is an- dan vermeld. Dat zijn 070-3190814. i Haag als jpeplaats ir '92 nog tzeker n Volgend jaar rijdt de avaan dwars door Eu - Jlthans dat is de bedoe- de Societe du Tour de In het kader van de e eenwording in 1992 Tourdirectie de 79ste 'an Frankrijk door zes laten rijden. De start is >aanse stad San Sebas- a Frankrijk wil de or de kkravaan naar loodsen De volgende ats is Nederland. Val en Den Haag hebben ididaat gesteld. erland zou Duitsland an worden Koblenz 1 zijn de gegadigden. cemburg wordt terug- Frankrijk. De uit- van de plannen hangt le organisatorische en e mogelijkheden. De n die overbrugd die- 'orden zijn immers gi- ■finitieve Tourschema ^fe2 wordt in oktober in Kenbaar gemaakt. Lange rustpauze Van der Heijden ZALTBOMMEL Wegracer Leon van der Heijden moet nog enkele weken geheel plat liggen als gevolg van zijn zwa re valpartij tijdens de TT van Assen De 21-jarige Europees kampioen uit Zaltbommel liep bij de val, waarbij hij de ma chine van Stefan Prein raakte, een gebroken ruggewervel op. Opnieuw drie atleten naar WK HELMOND De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) heeft opnieuw drie atleten aangewezen voor de strijd om de wereldtitels (24 augustus t/m 1 september) in Tokyo. Het zijn Ellen van Langen (800 m), Frans Maas (ver) en Erik de Bruin (discus). Eerder waren reeds Joke Kleijweg en Tonni Dirks aan gewezen voor de marathon. LYON De coup van PDM was perfect. De stunt die Erik Breukink en Raul Alcala uithaalden zal de concurrentie, minus Greg Lemond, nog lang heugen. Er moeten de ko mende drie weken gekke dingen gebeuren willen de Nederlander, de Mexi caan en de Amerikaan el kaar niet de Tourzege be twisten. De balans van het eerste weekeinde in de Ronde van Frankrijk is even spektakulair als onthutsend. Wie vooraf zoü hebben verklaard dat de gele trui binnen twee dagen drie keer van eigenaar zou verwis selen en een rits Tourfavorie ten op minuten zou worden gereden, zou voor gek zijn ver klaard. Het leuke is dat het al lemaal waar is. Nog voor de stadsgrenzen van startplaats Lyon zijn overschreden staat de Tour al volledig op zijn kop. Het vuurtje werd aangestoken door Alcala, die in de onge vaarlijk lijkende korte och tend-etappe van gisteren in gezelschap van Cornillet, Dhaenens en Sörensen de aan val koos. De altijd scherpe Le mond rook onraad en sloot aan. Dat was niet ontsnapt aan de aandacht van de immer at tente Kelly, die Breukink op sleeptouw nam. Dat ook Ab- doesjaparov, Vermote en De lion aansloten deerde hem niet. Belangrijker was dat PDM met drie man was verte genwoordigd en van de con currentie een bataljon renners de slag had gemist. De parallel lopende belangen van PDM en Lemond bepaalden in het ver volg van de etappe het hoge tempo, waar het peloton zich op stukbeet. Stephen Roche ontgoocheld aan de finish in Lyon. Verdenking ,We hebben niet met elkaar hoeven te spreken om de vaart er in te houden. Het was ie dereen snel duidelijk hoe de zaken er voor stonden", zwak te Breukink elke verdenking in de richting van een combi ne af. En Lemond had weer LYON Stephen Roehe is gisteren door de jury uit de Tour de France gezet. De Ier verloor in de ploegentijdrit 14 minuten en 25 seconden, nadat hij zeven minuten te laat aan de start verscheen. De oorzaak: vlak voor het vertrek van de ploegentijdrit moest hij nog naar het toi let om zijn grote behoefte te doen. De Tourwin naar van 1987 lette niet op de tijd en arriveerde andere redenen om zijn aan deel te leveren. Vanzelfspre kend voor een goed klasse ment, maar ook om de Italia nen Bugno en Chiappucci een loer te draaien. Die twee had den zich vooraf nogal laatdun kend over de kansen van Le mond uitgelaten. De Ameri kaan houdt er niet van als hij wordt afgeschreven en vindt daarin doorlopend een inspira tie om zich te laten gelden. Dat is niet nieuw en zij had den dat kunnen weten. Bugno en Chiappucci werden derhal ve ook gestraft voor naief ge drag. En zij niet alleen, want ook Fignon, Rooks, Theunisse, Delgado, Indurain, Lejaretta, Hampsten en Ampler kunnen na twee dagen Tour hun ambi ties bijstellen. te laat bij het vertrek. Zijn ploeg was al een tijdje onderweg. De jury wilde hem beletten de achtervolging in te zetten. Roche negeerde het verbod en begon geprikkeld in zijn eentje aan een hopeloze race. Aan de finish werd zijn woe de nog eens extra opgewekt omdat zijn ploeg Tonton Tapis zonder hem naar het hotel was vertrokken. Dat de Russische sprinter Dja- molidine Abdoesjaparov de etappe won was logisch, hoe wel de zege wel pijn moet heb ben gedaan voor zijn kopman Chiappucci. Dat LeMond toen de gele trui overnam van pro loogwinnaar Thierry Marie was verrassend, omdat niet de Amerikaan maar Breukink met een voorsprong aan de rit was begonnen. De Nederlan der moest echter het onderspit delven in het gevecht om bo nificatieseconden. Opmerkelijk aan die memora bele etappe was verder dat Le Mond het leeuwedeel van de arbeid verrichtte en boven dien ongelooflijk veel macht uitstraalde. Zijn medevluch ters waren daar na afloop zon der uitzondering van onder de indruk. Ook Breukink, al liet hij dat niet zo nadrukkelijk blijken. Bedreiging Dat Lemond zijn gele trui in de middaguren na de ploegen tijdrit moest afstaan aan Sö rensen deerde hem niet. De Deense leider in het wereldbe kerklassement vormt vanwege zijn beperkte klimcapaciteiten geen bedreiging voor de Tour zege. Het maakt de situatie voor Lemond er alleen maar eenvoudiger op: zijn ploeg hoeft de koers niet te controle ren. Zo dacht ook PDM-ploegleider Jan Gisbers er over toen hij de balans van een roerig week einde opmaakte. Breukink had dan wel de gele trui gemist, maar hij was allerminst onte vreden. Integendeel, want met Breukink en Alcala in het voorste gelid heeft hij een ge weldig slag geslagen. En de wetenschap dat zijn kopman nen scherp blijven. „Nu Breu kink en Alcala zo goed geklas seerd staan, weten zij ook waarvoor ze rijden". In die wetenschap kon de Ne derlandse ploegleider ook ge makkelijk over de tegenslag in de ploegentijdrit heenstappen. In de laatste drie kilometer werd Alcala namelijk gecon fronteerd met een lekke band. Gisbers verordonneerde Van Poppel en Early om Alcala bij te staan en de rest door te rij den om Breukinks kansen niet te verkwanselen. Dat scheelde enige seconden en kan Breu kink mogelijk de gele trui hebben gekost, maar bracht de Mexicaan niet verder achter op. In de strijd met Lemond kan het nog van belang zijn dat PDM twee ijzers in het vuur heeft. Florissant De Nederlandse favorieten Rooks en Theunisse kenden een allesbehalve florissante Tourstart. Rooks hield met een achterstand van 2.26 minuut de schade beperkt, maar Theu nisse vond zich gisteravond in het algemeen klassement terug op plaats 157 met een achter stand van bijna vier minuten op de gele-trui-drager. Rooks deed zijn verlies luchtig af met de opmerking: „Je kunt niet altijd voorin zitten". Maar het missen van de slag in de och- .tend-etappe zal hem meer pijn hebben gedaan dan de Noord hollander wil toegeven. Theu nisse deed minder moeite om zijn teleurstelling te verber gen. Vooral de verspeelde tijd in de ploegetijdrit zat hem al lerminst lekker. „De een na de ander kreeg een lekke band", mopperde hij. „Dat heeft ons al met al zeker een minuut ge kost". Sijbrands direct naar WK DORDRECHT Het bestuur van de wereldambond (FMJD) heeft oud-wereldkampioen Ton Sijbrands di rect geplaatst voor de strijd om de wereldtitel, die vol gend jaar in Toulon wordt gehouden. Daarmee heeft de FMJD, op verzoek van de spelers en van de profliga, het in 1988 genomen congresbesluit alleen de wereld kampioen en de uitdager direct voor het titeltoernooi te plaatsen buiten werking gesteld. Door de eerste drie spelers, van het vorig jaar in Groningen gehouden WK direct toe te laten, kan Neder land nog twee spelers voor het komende evenement inschrijven. Naast Sijbrands heeft ook nationaal kampioen Rob Clerc zich al verzekerd van een startbewijs. Titelverdediger Tsjizjov en uitda ger Valneris, die dit jaar nog een tweekamp spelen om de we reldtitel. zijn ook voor Toulon geplaatst. In totaal komen in Tou lon 22 in plaats van twintig spelers aan de start. De twee extra plaatsen zijn gereserveerd voor Franse s Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal func tiemogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Ceidse Courant de eerste tweey weken gratis bezorgd. Noteer als nieuwe abonnee ingaande 1 Naam: I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig -1 I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag ■lliuiiiifiiiiiaiimiii

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11