!y pass-operaties effectief oor veel hartpatiënten Lubbers hoopte op verdeelde CDA-fractie J Onzekerheid rond prins Claus ZeidócOowuiril Wh The Globe aan de Duinstraat gdJNENLAND ZATERDAG 6 JULI 1991 PAGINA 3 Ibinet in problemen door inflatie (Vervolg van de voorpagina) HAAG Premier Lubbers was gisteren niet erg vrolijk het verloop van de begrotingsbesprekingen. „Het kabinet jvoor zeer zware problemen". De minister-president wees ll op de inflatie die minister Kok, volgens diens berekenin- volgend jaar een tegenvaller van 900 miljoen zal opleveren, edrag moet gecompenseerd worden door beperking van de norven, maar vrijwel alle ministers zijn „bezuinigingsmoe", kanoet het kabinet nog twee zogeheten grote operaties door- »n, waaronder de Grote Efficiency, die moet leiden tot een vaindering van het aantal rijksambtenaren met twaalfdui- i gc En tenslotte ligt er nog het probleem van de voorgenomen voting van de wao en de ziektewet. Daarover kan het kabinet dejen beslissing nemen, nadat de Sociaal-Economische Raad k\fs heeft uitgebracht. ers: „We hebben afgesproken dat we niet met vakantie in gaan voor we knopen hebben doorgehakt, maar we kun- >as knopen doorhakken wanneer de SER advies heeft uit- rotfcht". Bernhardt „Idealen oud-strijders onveranderd' SOESTDIJK De idealen van de Nederlandse oud-strijders en oud militairen zijn onveranderd. Dat concludeert Prins Bernhard uit de ontmoeting die hij op zaterdag 22 juni had met bijna 3000 van deze mensen. De ontmoeting had plaats in de tuin van Paleis Soestdijk, ter gelegenheid van de 80ste verjaardag van de prins. Hij is er „diep door ge troffen". De belangstelling voor zijn verjaar dag was helemaal „overweldigend groot", aldus de prins gisteren in een dankwoord na het NOS-jour- naal. „Voor de vele brieven, kaar ten en telegrammen en geschenken en geschenkjes ben ik heel erg dankbaar. De genegenheid die daar uit spreekt is hartverwarmend.", al dus de prins. Aparte dank van de prins krijgen de gevers voor de instandhouding van de Prins Bernhard Leerstoel voor de Internationale Aspecten van de Natuurbescherming in Utrecht. De prins kreeg op 28 juni daarvoor 175.000 gulden aangebo den. Het bedrag is inmiddels opgelo pen tot 200.000 gulden, aldus G. Peijnenburg van de Stichting Ver jaardag Prins Bernhard. Het vermo gen van „de stoel" is nu een half miljoen gulden en de rente geeft al een goed rendement om hem in stand te houden. De univerisiteit van Utrecht heeft -na de eerste vijf jaarlijkse evalutatie- al laten weten dat de leerstoel de komende vijf jaar kan blijven. Meer maatwerk voor bijstandontvangers DEN HAAG Het kabinet is gisteren akkoord ge gaan met de herziening van de Algemene Bijstands wet. Het gaat om een wetsvoorstel van staatssecreta ris Ter Veld van sociale zaken, die gemeenten meer mogelijkheden geeft om rekening te houden met de individuele omstandigheden van bijstandsontvangers. De gemeenten moeten nu „maatwerk" gaan leveren. Doordat de bijstand wordt afgestemd op de persoonlij ke omstandigheden van de ontvangers, verwacht het kabinet dat uitkeringsgerechtigden sneller financieel zalfstandig zullen worden. In de nieuwe wet komt de Rijksgroepsregeling werkloze werknemers (RWW) te vervallen. De regeling wordt als aparte regeling op genomen in de Algemene Bijstandswet. Dat betekent dat van bijstandsgerechtigden kan worden gevraagd zich voor te bereiden of zich beschikbaar te stellen voor de arbeidsmarkt. Van de patiënten die in de i bjde juli 1971 tot juni ak« een bypass-operatie ^Hen ondergaan in het Ziekenhuis jrdam, overleed 1,2 it binnen 28 dagen operatie. vijf jaar was 92 procent en na tien jaar 77 procent. Dit melden onderzoekers uit het Rotterdamse ziekenhuis in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Zij hebben de ruim duizend hartpatiënten die een „omleiding" kregen voor een verstopt bloedvat ge middeld elf jaar „gevolgd". Van de patiënten die tot no vember 1988 overleden stierf ten minste 72,4 procent door een hartaandoening. In de vergelijkbare leeftijdsgroep in de gehele Nederlandse bevol king is de sterfte door hart ziekten minder dan 50 pro cent. Een analyse van de gegevens heeft uitgewezen dat de uitge breidheid van de vaatafwij king, de kwaliteit van de func tie van de linker hartkamer en de leeftijd bij de eerste ope ratie een belangrijke invloed hebben op de overlevingskans. Er is geen verschil gevonden tussen mannen en vrouwen. De onderzoekers noemen de sterke stijging in de jaarlijkse sterfte vanaf het vijfde jaar na de operatie opvallend. Volgens hen komt dat waarschijnlijk doordat ook in de getransplan teerde bloedvaten de aderver kalking (het „dichtslibben" van de vaten) door blijft gaan. Ze verwachten daarom dat ook de klachten en de daar mee samenhangende her operaties vanaf het vijfde jaar na de eerste operatie zullen toenemen. De onderzoekers noemen het van uitermate groot belang om aderverkal king bij deze patiënten tegen te gaan door verlaging van het cholesterolgehalte en de bloed druk en door hen ertoe te be wegen niet te roken. 170-reur-generaal mr. F. van Straelen (rechts) schudt de hand van mr. W. van Bennekom, de ,aat van één van de IRA-verdachten. FOTO: ANP OM betreurt vrijspraak in IRA-zaak DEN BOSCH Procureur-gene raal mr. F. van Straelen van het Openbaar Ministerie heeft gisteren verklaard teleurgesteld te zijn over het vrijspreken door het ge rechtshof in Den Bosch van de vier IRA-verdachten in de zaak van de dubbele moordaanslag in mei vorig jaar in Roermond. Vol gens de president van het hof, mr. W. Smulders, ontbrak een wettig en overtuigend bewijs. De Nederlandse politie verkeerde volgens Van Straelen in een uiter mate moeilijke positie om voldoen de bewijsmateriaal te verzamelen. „Het ging om een gesloten groep, die naar buiten niets laat merken. Het Openbaar Ministerie heeft de overtuiging dat het viertal het heeft gedaan. Daarom moesten we de zaak wel voorleggen aan de rechter, ook al was de bewijslast niet erg groot". ïgalowparken en hotels goed bezet HAAG Volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme wordt het met het begin van de schoolvakanties in enkele icies, onder meer in een groot deel van Zuid-Holland, in Aristensector in Nederland ook steeds drukker. Bungalow- en hotels melden een goede tot zeer goede bezetting. De laten een wisselend beeld zien. Vooral in Drenthe en [aag is sprake van toenemende drukte als gevolg van res- velijk de Rijwielvierdaagse en het North Sea Jazz Festival, ie attractieparken laten weten goede zaken te doen. Tradi- |ouw zijn het vooral Duitsers die naar Nederland komen, voet gevolgd door opvallend veel Scandinaviërs, aldus het bok de Fransen, Engelsen en Italianen zijn goed vertegen- (ADVERTENTIE) )E LAATSTE KEER Wetend hoe belangrijk het is voorde R.K. Kerkgemeenschap om een eigen landelijke krant te hebben, liet ik voor eigen rekening in deze krant enkele advertenties plaatsen voor het Dat is een kostbare zaak! Maar ze is het waard! Ik kan daar evenwel niet mee doorgaan. Vandaar dat dit voorlopig de.laatste plaatsing is. Nu vraag ik u: STEUN UW EIGEN KRANT STEL DIT NIET UIT EN GEEF U NU METEEN OP ALS ABONNEE! Dank u wel! geeft 2x per week nieuws en commentaar betreffende us. (stelijke, politieke en culturele ontwikkelingen en bijdragen aagler de Kerk, haar geloofsleer, liturgie, encyclieken, missie, (At) oecumene e.d. uit de eerste hand! Voor abonnement of informatie: bel 073-123480 of (M stuur een kaartje naar KN, Postbus 1270, Den Bosch Katholieknieuwsblad 1 Een voortreffelijke aan vulling op 1 DEN HAAG Premier Lubbers had gehoopt dat de CDA-fractie in de Eer ste Kamer verdeeld zou stemmen bij het debat over het huurwaardefor fait (belasting op het be wonen van een eigen huis) van afgelopen dins dag. Dat zei de minister president gisteravond tij dens zijn wekelijkse pers conferentie. CDA-fractie-voorzitter Kaland had volgens hem best kunnen toegeven dat zijn fractie (sterk) verdeeld was over deze zaak. Een belangrijk aantal CDA-senatoren zou volgens hem het wetsontwerp best hebben willen aanvaarden. De premier is het dan ook abso luut niet met Kaland eens dat er „zelden zoveel kritiek" op een wetsontwerp is geleverd. Hij wees erop dat de Sociaal- Economische Raad (SER) een paar jaar geleden unaniem had geadviseerd het huurwaarde forfait te verhogen. Overigens is Lubbers het wél met Kaland eens dat de verho gingen van het huurwaarde- forfait die voor '93 en '94 op de lat staan, tegen die tijd nog eens zeer kritisch moeten wor den bekeken. Verse mosselen later in de winkel HARLINGEN De Zeeuwse mosselvissers hebben opnieuw het vangstseizoen met twee weken uitgesteld. De mosselen in de Waddenzee hebben door het koele voorjaar nog niet de consumptie-kwaliteit bereikt. Gisteren besloten de mosse laars hun schepen nog veer tien dagen aan de kade te hou den. Eerder was het seizoen ook al met twee weken ver schoven. Zomerkleding drukt prijspeil DEN HAAG Voor gezinnen is het leven de afgelopen tijd niet duurder geworden. Tussen midden mei en midden juni bleef het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie gelijk, al dus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral zomerkle ding werd goedkoper en dat maakte de prijsstijging van on der meer lpg goed. Tussen midden juni vorig jaar en mid den juni dit jaar steeg het prijs indexcijfer met 3,3 procent. PER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON HOCUS FOCUS ?U- 111 TOS... PAS Balanceren Alsof Fred erop had gewacht. Nauwelijks had de zomer zich in volle hevigheid aangediend, of het jonge schip van de woestijn werd geboren. Gisteren was het nog geen dag oude kameeltje, nog wat onzeker balancerend op zijn pootjes, naast moeder Sa bine te zien in Dierenpark Amersfoort. FOTO: ANP door BERT JANSMA Wat te zeggen nu we plotseling ontdekken dat we twintig jaar bestaan. Even schrik je bij de gedachte. Zouden we al versleten zijnIngeslapen? Op onze (vermeende) lauweren rusten?" Gedachten van regisseur Erik Vos over zijn toneelgroep De Appel. Twintig jaar oud! Erik Vos verrast mij ook. Ik herinner me het begin: een persconferentie in 1972 in de Asperse boerderij van acteursechtpaar Carol Linssen en Christine Ewert. Erik Vos. Do van Stek, Peter van der Linden en zij wilden nieuwe wegen zoeken in een vastgelopen toneelbestel. Over dat toneelbestel is van alles gezegd, valt nog van alles te zeggen, gezelschappen verschenen, verdwenen, maar De Appel bleef. Buiten dat bestel om, leek het wel, een bestel op zichzelf. Met die bijzondere manier van theatermaken, on-Hollands, niet-realistisch, fantastisch en aangrijpend. „Het is hartverwarmend geweest al die jaren om te zien dat ons theater bijna altijd uitverkocht is" schrijft Vos. We mogen in Nederland dan vaak roepen dat we geen toneeltraditie, geen theaterleiders hebben, maar als De Appel al geen traditie heeft neergezet, dan heeft ze in Vos in elk geval een theaterleider van allure. Een unieke man. ik kan er van meepraten. Hij durfde het aan om dat onervaren knaapje, dat net de toneelschool voortijdig vaarwel had gezegd, te vragen toneelstukken voor hem te lezen en te zoeken. Ik kon er m 'n studie Nederlands door betalen. En een schat aan ervaring opdoen: Met Erik Vos door het land naar een van z'n lezingen. Gedreven, erudiet. En mij onderweg nog even het fijne vertellen over geveltypes van boerderijen. In m 'n archief heb ik een epistel van Vos, vele pagina 's lang, waarin hij gedetailleerd ingaat op een door mij gemaakte Shakespeare-vertaling. Prachtig als je dat als jongen van begin twintig krijgt. Het is dat enthousiasme van Vos en zijn Appel, hun liefde voor 'het vak', die voor die volle zalen zorgen. De groep heeft maar liefst vijfduizend Vrienden, die in nood bijspringen, met karrevrachten rekwisieten aankomen als Vos er om vraagt. Bij De Appel hóór je. Het Appeltheater aan de Duinstraat is The Globe van Den Haag. In dat twintigste seizoen straks de wereldpremière van 'Spinoza', dat de Israëlische auteur Joshua Sobol voor De Appel schreef. „Ik heb een speciale band met de Appel sinds Eriks regie van mijn stuk Ghetto" zegt Sobol. „Ik zag de levensader die De Appel met haar publiek verbindt". Erik en Appel, alvast proficiat. DEN HAAG Niemand zal echt verbaasd van z'n stoel zijn gevallen toen deze week bekend werd dat prins Claus opnieuw kampt met depressiviteit. Hoewel de prins tijdens het televisie-interview met W.L. Brugsma ter ere van het 25-jarig huwelijk van het koninklijk paar in maart van dit jaar zei dat hij genezen was, deed zijn optreden in het openbaar het ergste vrezen. Zijn trage en weifelende be wegingen, de verkrampt aan doende lichaamshouding en de vaak starre blik in de ogen ga ven de indruk van een onge lukkig mens die de psychische klap van 1982 nooit helemaal te boven is gekomen. Deze bij velen levende vermoedens bleken juist te zijn. Iemand die wegens een de pressie wordt opgenomen in een verpleeginrichting is er ernstig aan toe. Het merendeel van ae depressieve patiënten, ongeveer zes procent van de Nederlandse bevolking, wordt thuis verzorgd. Pas als de toe stand voor de patiënt en diens omgeving ondraaglijk dreigt te worden, wordt er tot opname overgegaan. Wat de precieze aanleiding was voor de opna me van Claus is door de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) niet bekendgemaakt. De opname kan meerdere oor zaken hebben. Een depressie valt in de indeling van psychi sche aandoeningen onder 'stemmingsstoornissen'. Bij een stemmingsstoornis kunnen meerdere klachten tegelijk op treden, zoals waanideeën, som berheid, wanhoop, uitzicht loosheid, een gebrek aan be langstelling voor de omgeving en het ontbreken van tevre denheid met of bevrediging in eigen activiteiten. Na de eerste opname van de prins in september 1982 werd algemeen aangenomen dat een belangrijke oorzaak van de de pressieve klachten zijn nutte loze bestaan als prins-gemaal was. Het feit dat hij, in figuur lijke zin althans, altijd een paar passen achter koningin Beatrix moet lopen zou hem opgebroken hebben. Ook zou het hem veel verdriet gedaan hebben dat hij als echtgenoot van het staatshoofd nooit werkzaamheden heeft mogen verrichten die in overeenstem ming waren met zijn capacitei ten en waarbij hij zich vrijelijk kon uiten en ontplooien. Claus ondervond bovendien nogal wat tegenwerking van de regering. Zo werd hij in 1978 ontheven van zijn functie als voorzitter van de Nationale Commissie Voorlichting en Bewustwording Ontwikke lingssamenwerking. De directe aanleiding voor het ontslag was dat hij subsidie wilde ge ven aan een comité dat koffie uit Angola wilde boycotten. In Den Haag barstte kritiek los, omdat hier sprake zou zijn van een politieke daad. Adviseurschap In deze situatie is inmiddels verandering gekomen. Toen Claus na zijn langdurige ziekte terugkeerde uit Zwitserland was het kabinet milder ge stemd over het functioneren van de prins-gemaal. In de zo mer van 1984 kreeg hij naast zijn bijzonder adviseurschap voor de minister van ontwik kelingssamenwerking ook de baan van inspecteur-generaal op hetzelfde ministerie. Naar verluidt functioneert de prins daar uitstekend. Het argument dat zijn klachten met oninte ressant werk te maken hebben lijkt dus geen hout meer te snijden. In het televisiegesprek eerder dit jaar met W.L. Brugsma leek Claus al te beseffen dat zijn klachten niet helemaal voorbij waren. „Het gaat nu goed", zei hij, „maar het is niet zo dat je je voelt alsof er een beenbreuk was die geheeld is en waar je niet meer naar om hoeft te kijken". Deze woorden blijken nu zeer waar te zijn. Hoe het nu verder moet is on duidelijk. Wel wordt er in po litieke kringen al over gespe culeerd dat koningin Beatrix binnen een paar jaar zal aftre den als blijkt dat de klachten van haar man een permanent karakter hebben. Hoewel een lid van het koninklijk huis zich nooit helemaal uit de pu bliciteit kan terugtrekken, zou troonsafstand in elk geval de ergste druk van de ketel ha len. Dit lijkt de meest voor de hand liggende oplossing, want voor zowel prins Claus als ko ningin Beatrix is dit een on menselijke situatie. Zie verder Finale: Depressie: somberheid verdringt le vensvreugde Noord-Holland vindt HSL-lijn voorwaarde voor groei Schiphol AMSTERDAM Gedeputeer de Staten van Noord-Holland vinden de aanleg van een ho gesnelheidslijn „een absolute voorwaarde" voor de groei van de luchthaven Schiphol. Dat blijkt uit een ontwerp-re- actie van GS op de nota Hoge snelheidsspoorverbinding Am sterdam-Brussel-Parijs. Het provinciebestuur wijst er op dat bij de groei van de luchthaven wordt gerekend op circa 10 miljoen passagiers die in het jaar 2015 per trein moeten worden vervoerd in plaats van met het vliegtuig. „Het milieu kan worden ont last door op afstanden tot 500 kilometer de hogesnelheidslijn voor 100 procent in plaats van het vliegverkeer te stellen en op afstanden van 500 tot 1.000 kilometer voor 50 procent", al dus GS. Over het Noordhollandse ge deelte van het aan te leggen tracé zeggen GS er van uit te gaan dat de kruising met de Ringvaart van de Haarlem mermeer door middel van een aquaduct wordt gerealiseerd. Dit met het oog op een zorg vuldige „inpassing" van het tracé in het landschap. Het college vindt het noodza kelijk dat de lijn vanaf Rotter dam over één van de nieuwe rechtstreekse tracés komt te lopen om de beoogde kwaliteit en winst in reistijd te garande ren. Nieuwe prijzen Een benzinepomphouder liet gisteren alvast zien welke prijzen de automobilisten vanaf vandaag moeten gaan betalen. In het hele land bleven gisteravond benzinestations tot twaalf uur open om de klanten te laten profiteren van de oude prijzen. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3