Wie is eigenlijk de baas over mijn geld? Laatste put loopt leeg in Zolder Na de sluiting van de Belgisch- Limburgse mijnen van het oostelijk bekken - Waterschei, Winterslag, Eisden - is het nu langzaam de beurt aan hun westelijke collega's Houthalen, Beringen en Zolder om voorgoed de poorten te sluiten. Uiterlijk zou dit moeten gebeuren op 31 december 1992, maar verwacht wordt dat het allemaal veel vroeger zal plaatsvinden. Volgens het plan van de inmiddels alweer verdwenen manager Thyl Gheyselinck van de Kempense Steenkoolmijnen (KS) werden Beringen en Zolder tot één mijn gefuseerd, met ook schachten in Houthalen. Net als voor de mijnwerkers van het oostelijk bekken worden voor het westen forse afscheidspremies voorzien, speciale bijdragen voor vervangingsinkomens en bijpassingen voor salarissen, buiten KS verdiend. De Vlaamse en de nationale regering, de provincie Limburg en de Europese Commissie hebben afgesproken om samen te werken aan de reconversie van de mijnprovincie. Daarbij moet Limburg, een provincie met 744.553 inwoners, van wie 9,1 migranten, en sinds 1958 ontwikkelingszone, tegen 1996 een werkloosheidsgraad te bezorgen die gelijk ligt met het gemiddelde in Vlaanderen. Daarom moeten onder meer 40.000 nieuwe banen geschapen worden om het verlies van de werkgelegenheid in de mijnen te compenseren en meer stempelaars aan een baan te helpen. Ook moet de scholingsgraad in Limburg op gelijke hoogte worden gebracht met die van de rest van Vlaanderen. Momenteel zijn nog 2200 werkqemers, boven- en ondergronds, in de laatste mijn in Zolder aan het werk. ZATERDA^MULU99^AGINA^ BANKEN SCHADEN IN ERNSTIGE MATE VERTROUWEN VAN KLANTEN Idoor JAN BAKKER DEN HAAG - De uitdrukking 'zo safe als de Bank van Engeland' be rust op pure nonsens: de cliënt moet ervan kunnen uitgaan dat in wezen alle banken even betrouw baar zijn. De Slavenburgs en de Ambrosiano's zijn ook maar spel den in de financieel-economische hooiberg! De laatste decennia ech ter heeft het vertrouwen dat cliën ten in hun banken plegen te heb ben, zich jammerlijk tegen hen ge richt. De banken zijn hun vertrou wen gaan exploiteren. Ze creëren nooit-gevoelde behoeften, naaien daarmee hun cliënten een oor aan en stellen dat voor als 'service'. Ze leggen rookgordijnen van service, bijvoorbeeld in de vorm van bran che-vreemde reisbureaus, om de cliënt te imponeren. Groei van kwantitatieve omvang werd voorgesteld als een voordeel voor de klant. En de computer deed zijn intrede. Die zou de service de snelheid geven van het licht. Maar de cliënt had hele maal geen invloed op deze ontwikkeling en kon er zich zelfs niet over uitspreken. Een mooi voorbeeld is de slagzin: 'Meer bank voor Uw geld', die niet anders be tekent dan 'Meer bankgebouw van Uw geld'. Nóg meer kans om belangen van cliënten royaal te kunnen behartigen! Van 'Vertrouwen' werd niet meer gerept: nu was house style, 'je thuis voelen' en meedenken het parool. Maar wie beseft, dat het zijn eigen geld is dat tegen de muren wordt gekwast, zal lak hebben aan house style, de belazer- lijn. En om met de cliënt te kunnen meedenken, zal een bank toch diens om standigeheden nauwkeurig moeten ken nen. Al in 1984, bij de actie 'Betalings verkeer - Verkeerde betaling', bleek de Consumentenbond dat persoonlijke ge gevens in handen van de bank helemaal niet zo veilig zijn als menigeen denkt. Banken kunnen geen 'vertrouwens-za- ken' meer zijn, sinds ze een nogal intie me band met de fiscus onderhouden. Dat zette in met de privatisering van het staatsbedrijf der PTT - waardoor de Staat een jaarlijks extraatje van achttien procent van alle handelingen kon op strijken - tot een soort 'holding' van PTT-Post, PTT-Telecommunicatie en de Postcheque- en Girodienst die, samen met een particuliere bank, tot Postbank werd. In een volgend stadium ging de Postbank samen met een particuliere verzekert ngsmaatschappij Traag Het wekelijkse loonzakje is al enkele tientallen jaren uit de mode. Alle lonen, salarissen en uitkeringen worden per bank uitbetaald. Wie bij zijn werkgever zijn geld 'in het handje' zou vragen, zou hopeloos in moeilijkheden raken. Inmiddels hebben alle banken zich ver plicht, de fiscus inzage te geven in de fi nanciële positie van hun cliënten. Naar het heet om het zwart-geldcircuit tegen te gaan. In feite wordt de spaarlustige cliënt gedwongen zijn witte geld zwart te maken. Totdat de fiscus erachter komt. Dan wacht hem een fikse boete. Een algemene klacht is dat het betalings verkeer te traag gaat. En met klachten daarover kan de cliënt nergens terecht: op het telëfoonnummer van de Klach- tendiensten zijn steeds twee en twintig wachtenden vóór hem. De banken hebben onderling een 'valu- teringsreglement' samengesteld. Daarin maken ze uit, hoe ze zullen rekenen: geld kan nooit op de dag van overschrij ving gevaluteerd worden. Over gestort geld geven ze minimaal een dag later rente. Maar opgenomen bedragen wor den onmiddellijk van de rekening afge schreven. Bij overschrijving van de ene bank naar de andere gaan zo minimaal twee dagen rente verloren. Het blijft ge woon een paar dagen ergens hangen, waardoor zo'n transactie in dit compu tertijdperk op z'n minst vier a vijf dagen duurt. Van al dergelijke overboekingen genieten steeds twee banken per jaar al gauw enkele miljoenen, waarvoor ze in letterlijke zin niets hoeven te doen. Die handelwijze wordt vergemakkelijkt doordat de meeste rekeninghouders niet weten hoe hun bank valuteert en hoe veel rentedagen er dus bij een over schrijving gestolen worden. Daar komt bij dat de service van het dagafschrift - om redenen van bezuiniging - is ver vangen door een periodiek overzicht. Dagafschriften worden nog wel ver strekt. Maar dan op uitdrukkelijk ver zoek en... tegen betaling. Met zo'n periodiek overzicht veroorza ken de banken een stofwolk die de cliënt het overzicht bemoeilijkt: de dag van boeking en de valutadag worden wel vermeld maar zijn dan inmiddels vol tooid verleden tijd, terwijl ook het eind- saldo sedertdien alweer gewijzigd is. Wel geven de periodieke overzichten aan hoeveel de privérekeninghouder rood staat en hoeveel hem dat op jaarba sis gaat kosten. Maar over het voor hem positieve saldo - dat is dus werkkapitaal van de bank - ontvangt hij bijna géén rente. Als service stuurt de bank hem al lerlei duur, maar ongevraagd, drukwerk toe om hem te attenderen op voordelige spaarrekeningen en andere vormen van dienstbetoon. Nul op rekest Wat is er mis met het betalingsverkeer, dat toch het uitgangspunt van het bank wezen was? Kosten de prestigieuze com puters meer dan de banken aan rente en emolumenten bij elkaar kunnen sprok kelen? In 1984 spraken de banken over een ver lies op die tak van bedrijf van 1,5 mil jard gulden. In 1990 was dat verlies op gelopen tot ongeveer 22 miljard. Over de exacte hoogte van hun verliezen hul den ze zich in stilzwijgen. De redactie van het blad Konsumenten Kontakt die inzage in de verliescijfers vroeg, kreeg nul op het rekest. Op 3 december 1985 sprak de Raad voor het Betalingsverkeer in het geheim over het berekenen van tarieven voor de verwerking van acceptgiro's en incasso betalingen; ABN en AMRO wilden toen' ook een vergoeding vragen voor het par ticuliere betalingsverkeer: de met de hand geschreven betalingsopdrachten. Volgens de notulen van die geheime bij eenkomst betoogde RABO-topman Wijf fels: „...dat, indien het bankwezen een actie wil ondernemen op het tariferings pad, een 'stofwolkstrategie' nodig is in dier voege dat het voor het publiek niet duidelijk is wat er gebeurt. Dit betekent derhalve dat het alleen via produkt-dif- ferentiatie (d.w.z. naast de bestaande re kening een nieuwe vorm creëren met nieuwe faciliteiten) mogelijk lijkt, tot re sultaten te komen". Konsumenten Kontakt, in de rug ge steund door het Comité Banktarieven nee' en het Gebruikersplatform Beta lingsverkeer, verzocht minister Kok (fi nanciën) en minister Andriessen en staatssecretaris Bukman (economische zaken) gebruik te maken van hun be voegdheden om de voorgenomen tarife ring tegen te gaan. Maar het bleek al gauw dat de banken van Kok niets te vrezen hadden. Desondanks kwamen de voorgenomen tarieven er niet. Tot nu toe niet. Want de banken willen tóch 'bezuinigen'. Niet voor niets verliepen de recente on derhandelingen over de Collectieve Ar- beids Overeenkomst voor het bankper soneel nogal stroef. Want het invoeren van dure computers ten gerieve van de cliëpt is in vele gevallen al ten koste ge gaan van het personeelsbestand. Her en der had dat een onderbezetting aan de balies tot gevolg, tenminste op de spitsu ren. Service? Pincode Geen nood: daar kwam de pincode, met hulp waarvan de cliënt zijn geld uit de muur kon trekken. Dat houdt degenen bij de loketten weg die toch alleen maar geld komen ophalen en waaraan de bank dus weinig verdient. En de verminderde drukte aan de balie zal, indien nodig, de bankdirectie een argument in handen ge ven om zich van overtollig personeel te ontdoen. Desgewenst kan ze gebruik ma ken van oproep- of uitzendkrachten. Dank zij de pincode gemakkelijk geld op elk moment van de dag en de nacht? Ja. Maar de Bankiersvereniging heeft daar wel de beperking aan verbonden dat ex tra betaald moet worden voor het ge bruik van de betaalautomaat buiten be paalde uren. Er zijn banken die extra kosten in reke ning brengen, als hun cliënten een be taalcheque uitschrijven voor een bedrag van minder dan 35 gulden. Ook komt het voor dat houders van een bankreke ning, die deze rekening om wat voor re den ook slechts zelden gebruiken, be richt van hun bank ontvangen dat de re kening wordt opgeheven. Waarbij 'admi nistratiekosten' in rekening worden ge bracht. Service! De pincode discrimineert de klant. Want degenen wier inkomen beneden een ze ker peil blijft - uitkeringsgerechtigden en mensen zonder regelmatig inko men - krijgen slechts beperkt krediet. De diverse categorieën ontvangen ook verschillende aantallen betaalcheques. De pincode is nauwelijks van nut voor mensen die niet in staat zijn hun huis houdbudget te bewaken en denken POG (Plotseling Opkomend Geldgebrek) bij voortduring te moeten bestrijden. Want de banken verdienen het meest aan de genen die het gemak van het 'flappengat' niet kunnen weerstaan en het uitmelken tot ze maximaal rood staan. Dat lew weer rente op. Bankpasjes - plus pincode - word- door een aantal banken gratis verstnl"?' aan rekeninghouders. Men kan ern 1 ED betalen als met een creditcard. Niet) leen bij benzinepompen, maar ook een aantal winkels, restaurants en hotlWA De provisie die de banken voor deze $ren vice in rekening brengen, wordt dooriMoz oliemaatschappij, winkelier of hotelhtware der op zijn klanten verhaald. (Zoals <}LjSZI de tarieven van het betalingsverkeer 3 de klant doorberekend zouden word(jadrk Waardoor het bankpasje de prijzen inen drijft, ook voor de klanten die contlkwaï betalen. Daarbij komt nog, dat niet laf neringdoenden dit betaalmiddel accep ren, zodat de bankpashouder gedwonc wordt alleen met de 'betere' bedrijjDe 1 zaken te doen. boert ren, M°Z! Saldofoon fc gel. De Verenigde Spaarbank, de 'Bank itimb de S', heeft de Saldofoon ingevoerd. Jeen is een 06-nummer waarmee de bakangi voor vijftig cent per minuut zijn sldiet a kan opvragen bij de centrale compitaerd Voor de bank zou het om een bespritreerl gaan. Als aanvulling op deze gloediieMozi we service weigert het personeel vai tileen 1 minste één filiaal (in Amsterdan) ide h< saldovragen te beantwoorden vaneliêHeili ten die, voorzien van pasje en legtinop 2 tie, aan de balie verschijien. „Bet u Ischot saldofoon maar", klinkt het. Het testiAvipt van de bank laakt deze houding mdraai barst niet in woede uit. bewe Eigenlijk is er maar één bank waarogrote nog iets vriendelijks te z<ggen valt: dafedai de ASN, de Algemene Spaarbank virucht Nederland, in Den Haa;. Een spaarba^ens. neemt niet deel aan heDetalingsverkemaak Wie bij de ASN ea spaarrekenüeze opent, komt met de bnk overeen ivecin een bepaald percentagevan de rente valdi goede komt van een ged doel. Bijvowerkt beeld in de Derde Weeld! LIMBURGSE STEENKOOLMIJNEN VERHUIZEN NAAR DE GESCHIEDENIS ZOLDER - Om goed kwart over twee 's middags sijpelt op de mijn in Zolder de ochtendploeg naar buiten. De meeste 'koolputters' spoeden zich naar hun auto op de parking van de koolmijn, enkele tientallen duiken in wachtende au tobussen van prive-vervoerbedrij- ven. Een goed dozijn rept zich naar de bier-, worsten-, snuisterijen-, fruit-, kranten- en rookwarenstalle- tjes, buiten bij de ingang. Je ziet het zo, dat de put hier op zijn laatste benen loopt, zucht Fons Frede- rickx temidden van de meest uiteenlo pende zaken waarmee zijn kraam is vol gestouwd. Kijk nu zelf eens: hoeveel volk komt hier nog naar buiten? Een handvol, da's alles. Ik sta hier al van 1946, en ik heb de hoogdagen van de put meegemaakt: tussen '64 en '74 werk te hier nog 7000 man. Vandaag nog 2200: de allerlaatste koolputters van heel het land...'t Is ermee gedaan, afgelopen, fini!..." Schuin tegenover de mijningang en de stand van Fons draagt een café de naam De Laatste Mijn. Binnenin geen Belgen, wel enkele Turken. Ook de uitbater is T urks. Nog enkele maanden, en dan vliegen we op de dop zegt Ayhan, een van hen. Ayhan heeft net de vroege shift in de put achter de rug, en komt het mijnstof eerst doorspoelen voor hij naar huis gaat. Doppen Achttien jaar geleden kwam hij uit Tur kije naar België, vertelt Ayhan. Hij kon onmiddellijk in de mijn in Zolder aan de slag. „Drieëntwintig was ik toen, en ik kon direct in de ondergrond aan de slag. Ja, al die tijd woonde ik hier, vlak bij de put". Ayhan is getrouwd en heeft vijf kinderen: een zoon, vier dochters. „Zij wonen echter al die tijd al in Tur kije. Iedere maand stuur ik geld, en In Nederland eindigde het mijnt ijdperk op 31 december 1974, toen de allerlaatste steenkool uit de Oranje-Nassau-mijn werd ge haald. In Belgisch Limburg moeten de laatste 'koolputters' binnenkort ook naar ander werk uitkijken. FOTO: ANP tweemaal per jaar ga ik naar mijn gezin in Turkije. De eerste keer in de zomer, de tweede keer met kerstmis en nieuw jaar". „Afgelopen, voor altijd. Wat moet ik op mijn leeftijd hier nog ander werk gaan zoeken? Buiten de kolen ken ik ook niks. Ik ga dus doppen: nog twee jaar, tot ik mijn volledig pensioen kan trek ken. En dan: terug naar Turkije. In Bel gië blijven en mijn gezin naar hier over brengen? Ik denk er niet aan. Kijk maar eens naar de jeugd hier: ze drinken, slik ken drugs, stelen. Ze lopen een hele dag op straat, omdat ze geen werk vinden. Er is hier geen werk: zelfs wie van de universiteit komt, moet gaan doppen". „Discriminatie? In de mijn bestaat dat niet: iedereen werkt met iedereen, om het even van welke nationaliteit je bent. Het kan met dat soort werk ook niet an- „Dat grote ben waan delen Niet doen. Ie ve to'n „Een jeker ïwan ders: de een heeft d ander nodig. In|chfu put moet je je wer' zien, aanvoelen' uitvoeren. Discrimhatie, dat vind je ven de grond. In d mijnstreek min<^* maar de laatste ijd daarbuiten t meer..." En Ayhan wordt jlots weemoedig. Turkije woon ik am de kust, een r klimaat is het daarin februari pluk i de mandarijntjes lan de bomen... G elf maanden per j;ar sneeuw, vorst, gen en mist, zoalshier. Bedankt, Bel voor wat ik hier allemaal heb kun verdienen, en voer het mooi pensi dat mij te wachter staat. Maar uiteii lijk ben ik toch irde zon geboren...' Toekomst? Hebbn vreemdelingen niet in de put hebben gewerkt in T burg wel toekomt?, valt Hafid (26) Hij is Marokkaai, woont in Zoldei getrouwd, woont net zijn vrouw bij ouders, en praat iven vlot Turks als derlands. Zijn valer kwam al in 1961 Marokko en vonl direct werk in de derse ondergronc In 1969 volgde H met broer en nneder. Hij is nu maanden aan dedop. „Ben ik nog wel Vlarokkaan? Ik voel geen Marokkaan na zoveel jaar B< voel ik me Belg Kom ik in Maro dan word ik uitgelachen door de ai ren: men verwijt mij dat ik Marokk. praat met een Bdgisch accent... Nu g aanvraag doen <m Belg te worden, zal alles ook eer beetje makkelijker ken, en wat mer deuren openzetter hoop ik toch". Als je uit de mijl komt, is het erg r lijk om bij een andere baas te wenj weet Rudi Hernans (34) uit Houtha „Sinds ik twee .par geleden de mijn ondergronds-metanicien verliet, bel aan mijn derde werkgever bezig. Eif ze morgen zeggei: ge kunt terug de f in, dan ga ik vmavond al aanschu om er zeker bij ,e zijn!" „Waar je in de mijn recht op hadl kreeg je, daar noest je niet eindef voor gaan zagen, zoals dat op een i moet, en waarbj je dan nog dool baas of de andiren met nijd bek! wordt omdat je bij je vertrek uit de0or een mooie finaneële premie hebt m» st kregen". ime, CeidócSouocmt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 36