1 II inal Ie Kwellende somberheid verdringt levensvreugde RUIM 800.000 NEDERLANDERS LIJDEN AAN DEPRESSIES Isoleercel Ondraaglijk Wachten Opnemen Wel ernstig grootste doolhof dl ter wereld "e 100 jaar Grootste Ceidóc Qowtant SIN] ZATERDAG 6 JULI 1991 PAGINA 35 HEL EN HAAG - Depressie is een odewoord geworden. De weer- ofeten nemen het in hun mond ior te verwachten regenbuien en inneer het ons eens wat tegenzit, telen we ons 'depri'. Geen won- r dat Nederland negen jaar gele- n verbaasd opkeek toen prins aus wegens depressieve klachten een kliniek belandde. Kuren, ji luxeziekte, werd er gemom- ld. Psychiaters en lotgenoten van prins gaven tegengas. Zij stelden t het lijden aan depressies één n de ergste ziekten is die een ins kan overkomen. i de stemmingsziekte de prins op- uw heeft geveld, steken twijfels en rekerheden weer de kop op. Het taboe de prins heeft willen doorbreken g, aor openlijk over zijn psychose te pra- blijkt nog altijd te bestaan. Nog n fds kunnen depressieve en manisch „-Sressieve mensen rekenen op denigre- ide opmerkingen, een stevig portie 1 Pwouwen en onbegrip, eeltch lijden ruim 800.000 Nederlanders 'ortyen de 15 en 80 jaar aan één of ande- van ernstige tot zeer ernstige 0|ressie. Onder hen zijn 150.000 men- J bij wie de depressies worden afge- lcSseld met manische stoornissen. Meer de helft van alle patiënten wordt t behandeld. Vaak omdat de medi- e wereld de ziekte niet herkent. Vijf aanicent heeft de ziekte in zo'n ernstige Em, dat men niet normaal in onze deatschappij kan functioneren, partj van hen is Erik, een 17-jarige jongen )orn een knappe kop en fletse, ontwij- Sande ogen. „Wat ik voel? Niets. Alleen t oiar rot. Alles is zwart, zinloos. Ik weet ven. ik het niet kan, maar het liefste iakte ik er een eind aan", at Kuiper, hoogleraar in de psychia- de i, werd drie jaar lang getroffen door mat psychotische depressie. In zijn boek tr heen' beschrijft hij zijn gruwelijke „In plaats van levensvreug- stritkomt een kwellende somberheid, zo- ervaart wanneer je iemand van wie uit ioudt, hebt verloren. De impuls om 3t oj te doen, verdwijnt. Je hebt het ge- rugtl niets te kunnen, alsof je wordt te- itbegehouden, niet door anderen gewaar- dierd te worden. De wereld verliest zijn hear. Alles wordt grauw en als het erg dt, vervloek je je bestaan en de dag je geboorte. Je voelt een kwellende st die tot een paniek escaleert en dik- k niet te verdragen is. Je kunt niet i?n, hebt geen zin om te eten. Allerlei rejpldgevoelens knagen aan je. Maar e aa^Hendig je je ook voelt, je kunt geen laten", i de ins^ eei aantal mensen die aan depressies ":n is er ook sprake van manische missen. Voorzitter Fred Bos van de lerandse Stbhting voor Manisch De- ajssie/en (NSMD) omschrijft de ziekte voljt: „Een gewoon mens heeft een gevodslevèn, met normale i> en downs. Ee MD-mens heeft daar- een hefig, turbulent gevoelsle de dat gepaard pat met enorme pieken p( diepe dalen, soals Goethe het ver- i vordde met 'Hmmelhoch jauchzend )olid zum Tode berübt'. De MD-stoornis >r ddus een kaars die aan twee kanten ferpndt". ïodcndelt een men in een depressie op xueibodem van zijl bestaan, bij een ma- zoche stoornis volt de patiënt, hoewel en geprikkld, zich veelal fantas- oph en letterlijk tot alles in staat. en -wanen, spreek- en weinig siapbehoefte tekenen gevonvermoeibare KD-patiënt in die pe- evenals k<opziekte. Bekende chebrbeelden hierva; zijn de zakenman n di een bod doet o de Eiffeltoren, of :en?vv York wil terugopen, of de vrouw e ui haar huis verknopt om met haar niertiwe vriendje in ;en week tijds het x-pfl er door heen te agen. De manische ezieiënt drijft zijn ofhaar omgeving tot Luihoop. Zo beschijft psychiater J. ^p in de Sire-brohure 'Manisch De- liviteit, een kwesie van Kennen en zijifkennen' het geva van de 24-jarige „Hij was manage in een fabriek en een veelbeloveide carrière voor Mensen vroegei zich dan ook af er toch aan de hnd kon zijn met i, want ze hadden n de gaten dat hij ressief was. Maar na enige tijd was weer de oude. Toei kwam Jan weer le problemen, nu van heel andere Hij maakte ruzii met iedereen en 'idnfc dat de produktie <norm werd opge- d. Hij kwam op d> proppen met de it fantastische nieiwigheden. Mede- reageerden hieüp met een men- van bewonderingen ongeloof. Een veiling dacht zelfs dathij met een geni- mens te doen had In snel tempo A het steeds gekke. Jan sliep niet was voortdurerd in de weer. 11 ontkend - ak sneller, luider en was uiteindelijk meer voor rede vabaar. Hij schold :e^jederecn die hem voer de voeten liep, 5 he(usief de directeur. Uteindelijk vond dat hij eigenlijk beer de directeur Izijn. Toen geprobeed werd om hem gedachten te brengen, begon h®lhet meubilair uit let kantoor van hoog naar beneden te gooien". Het bericht dat prins Claus opnieuw wegens depressieve klachten in het ziekenhuis is opgenomen, was deze week meer dan gewoon voorpagina-nieuws. Bij vele duizenden lotgenoten komt het eigen leed deze dagen weer naar boven. Ook andere Nederlanders leven met de prins mee. De VIP-afdeling van het Haagse Bronovo Ziekenhuis kan de toegezonden telegrammen, brieven en bloemstukken bijna niet meer bergen. Maar menigeen trekt ook zijn wenkbrauwen op: wat mankeert de echtgenoot van onze vorstin eigenlijk? Wat zijn die depressies of manische psychoses? Kuren, een beetje 'over de rooie' zijn, of een vreseüjke stemmingsziekte die mensen op de rand van de afgrond doet belanceren en hun omgeving tot wanhoop drijft? Patiënten, partners en psychiaters over hun ervaringen met depressieve en manisch depressieve stoornissen. Opmerkelijk genoeg wordt de manie door de patiënt dikwijls ontkend. Bos: „Je voelt je immers geweldig, je kunt de hele wereld aan. Dat denk je tenminste, want uiteindelijk raakt zo'n MD-patiënt natuurlijk goed in de vernieling. Nu lig gen de zaken lang niet altijd zo duide lijk. Iedere MD-stoornis is weer anders. Er zijn tal van verschillende soorten de pressies en manies. Iemand die er vaak en hevig last van heeft, leeft in een hel en is eigenlijk tot niets meer in staat. Maar er zijn ook mensen die ondanks hun handicap redelijk tot goed kunnen functioneren". Juist die grote verscheidenheid aan klachten en symptonen zet de (huis-)arts op een dwaalspoor. Alleen wie de pa tiënt goed kent, zal een licht manische stoornis (hypomanie) herkennen. En een depressieve patiënt zal zelden vertellen wat hem echt mankeert. Eerst komt hij met lichamelijke stoornissen op de prop pen. Maar duizelingen, gevoelloosheid, stress en immense vermoeidheid kunnen immers zoveel oorzaken hebben. Daar bij komt nog dat zelfs de meest duidelij ke, klassieke symptomen van depressie en manie pas de laatste jaren door de medische wereld worden onderkend. Els (60) kan er over meepraten. Ze was twintig toen ze voor het eerst wegens een ernstige psychotische aandoening in het psychiatrisch ziekenhuis belandde. De isoleercel, zware medicijnen en vele •elektroshocks waren haar lot, waarna ze weer 'genezen' in de maatschappij terug keerde. Vervolgens trouwde Els en ze kreeg zes kinderen („door onze christe lijke opvoeding was er van gezinsplan ning geen sprake"). Maar na de geboorte van de jongste kwam zij opnieuw in zo'n diep dal, dat tijdelijke opname uitkomst moest brengen. De jaren die volgden wa ren voor haar een wisseling van stem mingen. Tussendoor waren er dan de 'gewone' tijden, perioden waarin een op pervlakkige kennis haar 'normaal' zou noemen. Maar Els wist wel beter: „Een maatschappelijke positie had ik nooit aangekund. Ik had het geluk dat ik huis vrouw was, dan kun je alles zelf regelen. Bovendien hadden we huishoudelijke hulp in huis en genoeg moderne appara tuur. Kleding kon ik kant en klaar ko pen. En we hadden rustige, lieve kinde ren die nooit problemen gaven. Maar ik wist dat ik anders was dan anderen. Doorgaans gesloten, liefst alleen en met een uiterst negatieve instelling, om dan in bepaalde tijden, meestal in de zomer, een tijdlang naar de andere kant over te slaan. Dan raakte ik helemaal over m'n toeren. Ik wilde er steeds op uit. Ik ging in hotels logeren, extra kleren kopen, aan de lopende band brieven schrijven. Terwijl ik nota bene normaal gesproken de grootste moeite heb om een letter op papier te krijgen en een groot minder waardigheidsgevoel heb. Toch had ik niet in de gaten hoe absurd ik deed. Maar mijn man des te meer. Dank zij hem ben ik ten slotte bij dè psychiater gekomen die me, maar toen was ik al wel 55 jaar, voor het eerst van mijn le ven vertelde wat ik nu eigenlijk man keerde: ik was en ben manisch depres sief. Dat zei me toen nog niet zoveel. Nu weet ik wat ik heb: een weeffoutje in mijn hersenen. Net zoals een ontregelde belichtingsmeter van een fototoestel ge ven mijn hersenen de werkelijkheid soms anders door dan die in werkelijk heid is. Voor mij heeft het medicijn lit hium een redelijke uitkomst gebracht, hoewel ik nu een heel egaal leven leid, zonder diepten, zonder hoogten. Eigen lijk heel gevoelsarm. Maar de ontmoe tingen bij de stichting NSMD, die vier jaar geleden is opgericht, doen mij veel. Die eerste gesprekken met lotgenoten waren voor mij een openbaring". De partners en familieleden van NSMD- leden bekennen het eerlijk: het leven met zo'n patiënt is vaak ondraaglijk. De man van Els: „In het begin vond ik haar gedrag alleen maar ongewoon. Soms werd ik boos op haar, maar meer nog ongerust. Waar zou haar gedrag op uit draaien? Die depressies van haar waren Wat ik voel? Niets. Alleen maar rot. Alles is zwart, zinloos". verschrikkelijk. Tijdenlang kon je haar niet bereiken, ook de kinderen niet. Maar daar kon ik ten slotte nog wel in berusten. Het ergste waren haar mani sche perioden. Doodvermoeiend, daar kon je echt niet mee leven". Partners van depressieve mensen zijn niet te benijden. Van de MD-mensen is bijvoorbeeld 75 procent gescheiden. En zowel de voorlichters van de NSDM als de psychiaters vertellen dat mensen heel wat liefde en een uitgebalanceerde le venshouding in huis moeten hebben, willen zij zo'n wilde vaart als een huwe lijk of samenlevingsverband met zo'n patiënt aankunnen. Ouders van jonge patiënten hebben het vaak nog zwaarder. Maria, de moeder van Erik: „Je weet niet wat zo'n jongen heeft. Bij het Riagg zeggen ze: het komt door de puberteit. Dan probeer je van alles, want je bent maar een leek, niet waar? Op het laatst ben je ten einde raad. Erik hield zich thuis aan God noch gebod. In plaats van naar school te gaan, reisde hij met zijn OV-kaart heel Neder land door of hij bleef hele dagen in bed liggen. Als ik hem dan op zijn verant woording en onze huisregels wees, lapte hij alles aan zijn laars. 'Mama', zei hij dan, 'waarom? Waarom zou ik naar school gaan? Wat is de zin van alles? Zou het niet beter zijn wanneer ik er ge woon niet meer was? Dan zijn jullie ook van zo'n waardeloze zoon af. Echt, steeds als hij dat zegt, ga ik door de grond. Een kind voor wie je de sterren uit de hemel wilt plukken. Een gezond kind dat zo begaafd is, waarom zou juist hij het leven niet zien zitten? En wat moet we met hem? De huisarts en fami lie waarschuwen ons dat we hem niet in een psychiatrisch centrum moeten laten opnemen omdat hij dan voor zijn verde re leven een stempel heeft gekregen. Maar moeten we dan wachten tot hij werkelijk van een flatgebouw is afge sprongen?" NSDM-voorzitter Bos herkent deze sig nalen: „Er is dan wel een angst voor eti kettering, maar hoe langer je wacht met het uitstellen van een diagnose en de be handeling, hoe groter de problemen wor den. En het is toch doodjammer dat er zoveel jaren voor zo'n jong mens verlo ren gaan?" De oorzaken van (manische) depressies zijn velerlei. Het kan erfelijk zijn; de grootmoeder van Els is bijvoorbeeld lan ge tijd opgenomen geweest en twee van haar kinderen kampen met dezelfde ziekteverschijnselen. Maar ondanks de aanleg spelen vele factoren mee of ie mand ook inderdaad last krijgt van de aandoening. Een overbeschermde jeugd, het hebben van dominante ouders, dat alles kan onbewust bijdragen tot de groei naar een overgevoelig, onzeker mensen kind, waarmee de kiem voor depressies is gelegd. Ondanks hun aandoening blijven verre weg de meeste patiënten thuis, al dan niet met hulp en medicatie van artsen en psychiaters van het Riagg of van po liklinieken van psychiatrische en alge mene ziekenhuizen. Omdat lithium hèt middel tegen MD-stoornissen is, zijn er in ons land ook diverse lithiumpolikli- nieken opgericht, meestal als onderdeel van een psychiatrisch ziekenhuis. Wan neer de ziekte te ernstig wordt, is opna me onvermijdelijk. Waar iemand wordt opgenomen, hangt af van de persoonlijke voorkeur van huisarts, de patiënt of zijn familie. Velen kiezen voor de psychiatrische (Paaz-) af deling van een algemeen ziekenhuis om dat de drempel naar een pyschiatrische ziekenhuis nog onterecht hoog is ('dan zit je echt in een gesticht') of omdat er wachtlijsten bestaan. Anderen daarente gen kiezen bewust voor opname in een bepaald psychiatrisch ziekenhuis omdat juist daar de nodige specialismen zijn verzameld. De behandeling van (manisch) depres sieve mensen is maatwerk. Nog steeds weet niemand van tevoren of een medi cijn zal aanslaan, hoe de dosering moet zijn en van welke bijwerkingen de pa- FOTO: PERS UNIE tiént last zal krijgen. Verder maken ge sprekken en creatieve- en speltherapie onderdeel uit van de behandeling. De meeste tijdelijke bewoners van een Paaz-afdeling zijn mensen die met de pressieve klachten kampen. Het is hen aan te zien: hangende schouders, sombe re gezichten, hun hele wezen straalt leeg te en een trieste lusteloosheid uit. Boswinkel: „Daar lijden de mensen zelf het meeste onder. Ze hebben geen ener gie, soms beschrijven ze zichzelf ook als gevoelloos. Dat moet uitermate beang stigend zijn. Een dagstructuur is voor deze patiënten dus de enige houvast. Ie mand met een depressie blijft het liefste in bed liggen. Of gaat zitten piekeren en komt zo in een spiraal terecht die hem letterlijk het moeras in zuigt. Hier moeten ze daarom opstaan, op vaste tij den eten, zichzelf verzorgen, waar de pressieven meestal moeite mee hebben, en aan activiteiten deelnemen. Die regel maat en rust hebben de patiënten no- In tegenstelling tot wat lang is gedacht blijken stemmingsziekten als depressies wel degelijk in de categorie ernstige ziek ten thuis te horen. Boswinkel: „Met een depressie is eigenlijk nauwelijks te leven. Het lijden is verschrikkelijk groot. De totale persoon verandert. Vrijwel ieder een speelt dan met suïcide-gedachten, een aantal van hen probeert het ook. Mensen die ooit een depressie hebben gehad, zeggen: 'ik krijg liever kanker dan dit nog eens mee te m^ken'. Daarbij speelt ook nog eens het onbegrip van de buitenwereld. Bij andere ziekten ziet ie dereen dat je wat mankeert. Maar bij de pressieve mensen is niets te zien, dus gaan ze als aanstellers door het leven". Mensen die door (manische) depressivi teit worden getroffen, zijn in de regel lange tijd uitgeschakeld. Het is mogelijk om er van te genezen, maar vaak her haalt het zich of komt de patiënt er hele maal niet meer van af. Voor velen zijn nazorg en (soms levenslange) medicatie noodzakelijk. reu ja RUURLO - Het doolhof van Ruurlo, vermoedelijk de grootste dwaaltuin van de wereld, bestaat dit jaar 100 jaar. Voor de Achter- hoekse gemeente is dat aanleiding vandaag een groot eeuwfeest te vie ren. Het doolhof, dat is aangelegd in de vorm van een trapezium, is 10.000 vierkante meter groot. Tot 1972 was het doolhof eigendom van de vermaarde Ruurlose familie Van Heeckeren Van Keil. Deze familie liet de tuin destijds op het eigen landgoed aanleggen als „speelgoed" voor de freules Sophia en Agneta. In '72 kocht staatsbosbeheer de bossen van het landgoed en het doolhof aan. Herstel van het hof mislukte in de jaren daarna. In 1982 werd besloten tot rigo- reuzere maatregelen. Het doolhof werd totaal vernieuwd, compleet met nieuwe planten. Drie jaar later werd het uitein delijk weer voor het publiek openge steld. Het doolhof is één van de vijftien heg- gendoolhoven in Nederland. Bij de eer ste aanleg, diende het beroemde doolhof van Hampton Court in Engeland als voorbeeld. Deze dwaaltuin werd in 1690 in opdracht van Koning Willem III aan gelegd en had ook een voorbeeld: het doolhof van paleis Het Loo in Apel doorn. Volgens de heer A. Snijders van de Stichting Ruurlo Promotie en doolhof kenner A. Mol uit Ruurlo pretendeert Engeland het grootste doolhof te hebben: Long Leat House. Ruurlo lacht hierom want deze dwaaltuin beslaat „slechts" 6.066 vierkante meter.^Wel met enige af gunst bekijken de Acfrterhoekers de be- zoekersantallen van Hampton Court. Niet minder dan 200.000 mensen zoe ken daar elk jaar naar „de uitgang". Ruurlo knijpt in haar handjes bij 20.000 mensen. Iets waar de genoemde doolhofdeskun digen iets aan willen doen: „Na het feest gaan wij kijken of wij van Ruurlo een doolhofcentrum kunnen maken van waaruit wij doolhoftochten organise ren", voorspellen zij. Van de twee Achterhoekers is vooral Mol gefascineerd door het fenomeen doolhof: „Zij zijn er niet alleen ter ver maak, maar hebben van oorsprong ook een symbolische en rituele betekenis. Zo kent men vooral in Scandinavië veel keiendoolhoven. Deze liggen vaak aan het water en hadden tot doel kwade geesten te misleiden en achter te laten zodat de zeelieden ze niet meenamen op hun verre reizen". „Spiraalvormige doolhoven waren on verbrekelijk verbonden met de lentefees ten in de voor-christelijke tijd", vervolgt Mol zijn betoog. „Draaide een spiraal van binnen naar buiten, dan symboli seerde dat de wedergeboorte. Draaide hij van buiten naar binnen, dan symboli seerde dat de dood. In Sibbo in Finland vindt je zo'n spiraalvormige doolhof nog afgebeeld in een kerk", weet Mol. De Ruurlose trapesiumvorm is niet van bijzonder symbolische betekenis maar slechts bedoeld om de 1200 meter lange tocht door het landgoed moeilijker te maken. Het is dan ook geen uitzonde ring dat men er drie keer zo lang over doet dan de gemiddelde dertig minuten. In paniek raken is er meestal niet bij, al gaan volgens Mol veel mensen de dool hof in om hun angst te overwinnen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 35