Bloed kruipt waar niet gaan kan bij Vaclav Jezek ïico Jansen slaagt als Belgisch hotelier SaidóaQowumt VOETBALLERLEI Herrie van dat koffie-aparaa t moet eens over ApORT ZATERDAG 6 IULI 1991 PAGINA 11 ï'Üebeto nooit meer onder Falcao de| DE JANEIRO Nog voor het begin van de Zuidameri- H «nse titelstrijd heeft Bebeto (27) woedend het trainingskamp aï het Braziliaanse elftal verlaten. De spits is kwaad op bonds- aalich Falcao, die hem geen kans geeft in het nationale elftal. De anstraties bij Bebeto, topscorer van Vasco da Gama, zitten diep. n'|ee jaar geleden werd hij topscorer tijdens het Zuidameri- vjns kampioenschap. Bij Falcao zit hij op de bank. De coach :t geen plaats voor hem in de basis. In de oefenwedstrijd te- Argentinië keek hij negentig minuten toe, dinsdag bleef hij in een clubelftal wederom langs de lijn. Dat was de druppel. pakte zijn spullen em verliet het trainingskamp in Porto °*gre. ,,Ik kom nog wel eens terug in het Braziliaanse elftal, jr niet onder Falcao", deelde hij de pers mee. Falcao riep als jvanger Silvio, de spits van Bragantino op. int) 1» Steve Hodge (rechts) Steve Hodge naar Leeds LONDEN De Engelse internatio- f 7 nal Steve Hodge heeft overeenstem- ming bereikt over een contract bij I Leeds. De middenvelder van Not tingham Forest moet ongeveer 2,5 miljoen gulden opbrengen. Over de transfersom onderhandelen beide clubs nog. Leeds eindigde vorig sei zoen, het eerste na de terugkeer op het hoogste niveau, als vierde. De club heeft nu zijn zinnen gezet op de landstitel en daartoe al een aantal - versterkingen aangetrokken. De tweeling Ray en Rodney Wallace werd overgenomen van Southamp ton. Daarnaast werd international FOTO: EPA Tony Dorigo gecontracteerd. Streich naar Magdeburg MAGDEBURG Joachim Streich, met 102 wedstrijden DDR-recordhouder, keert als oefenmeester terug bij zijn oude voetbalclub FC Magdeburg. Streich, die Magdeburg van '85 tot '89 trainde, werd eind maart dit jaar bij Eintracht Braunschweig ontslagen. Cremonese lijft Pereira in MONTEVIDEO De Italiaanse club Cremonese, dat gepromoveerd is naar de Serie A, heeft twee Uruguyanen ge contracteerd. Pereira werd voor ruim drie miljoen gulden overgenomen van de Argentijn se club River Plate. Da Silva, van Da- nubio Montevideo, was een miljoen goedkoper. ^JARIGE VOETBALDIER MANAGER VAN SLAVIA PRAAG ata _1_ i in ETER ALLEBLAS AAG Hij is nog ?ds de aardige, bemin- ijke man die immer op zetige, bedachtzame toon woordje doet. Vaclav enfek zit er pal achter het e!lion van Dukla Praag ^pannen bij in één van stj chique hotels die de hoofd- rijk is. Hij heeft al- wat kiespijn. ,,Ik „hlpt straks naar de tand- ëojj. Maar kom, laten we el f voetbal praten", zegt ?n grijsharige voetbalman ^'voortreffelijk Neder- Hij wenkt de ober bi Jezek onmiddellijk vckent. ,,Dve kavy pro- rdc vas", bestelt de voor- 'onige trainer van onder tor;r ADO, Feyenoord en |tta Praag. Ofwel: twee alstublieft. Natuur- is hij bereid nog een ir zijn carrière als voet- •ainer uiteen te zetten. zelfs. Zeg 'ADO' of /enoord' en hij gaat er 8 goed voor zitten. het wereldkampioenschap ^alië vorig jaar deed Jezek mvat rustiger aan op voet- ^bied. Maar ook bij de in- ^els 67-jarige Pragenaar pt het bloed waar het niet a kan. Per 1 augustus aan- I |de wordt hij manager I Blavia Praag. Hij ziet deze I |ls een enorme uitdaging. ser nog, reeds vóór zijn le indiensttreding verricht werkzaamheden voor A nieuwe werkgever. Het halhart van het innemen- •^jeerschap klopt derhalve als vanouds. een trekje van zijn ,,In Den Haag heb ik tijd gehad", begint te vertellen over zijn pe- als trainer bij ADO en |B)en Haag. „Nadat ik vanaf Iprainer was geweest van ta Praag, ben ik in '69 ADO gegaan. Als opvol fan Ernst Happel. Natuur- ^as ik blij dat ik weg kon. Mwam weliswaar in een andere wereld, maar ik in Tsjechoslowakije geen él van vrijheid. Mijn w had aanvankelijk jwee, maar dat werd na (op van tijd minder". Kanarie Drie jaar lang bleef Jezek trai ner in Den Haag. „Namen? Natuurlijk herinner ik me nog namen. Harald Berg, Dick Ad vocaat, Ton Thie, Aad Mans veld, René Pas, Lex Schoen maker. Oh ja, Theo van der Burch was er ook nog, „kana rie" werd hij geloof ik ge noemd. Prachtig". Met de komst van Jezek klom ADO op naar de top van Ne derland. In het seizoen '69-'70 eindigde de Haagse formatie op de derde plaats achter Ajax en Feyenoord. Het jaar daarop kwam ADO op de vierde plaats terecht en in zijn laatste seizoen als trainer dwong Je zek met zijn ploeg Europees voetbal af in het toernooi voor bekerwinnaars De prestaties die Jezek had neergezet in het Zuiderpark, konden nauwelijks meer als toevalstreffers worden bestem peld. Bij Sparta Praag had hij al de nodige successen be haald. Tweemaal loodste hij de communistische voetballers naar het kampioenschap, één maal pakte Sparta de beker en twee keer bereikten de Prage- naars de kwartfinale van de Europa Cup voor landskampi oenen. Niet gering voor een oefenmeester die te boek stond als een specialist op het vlak van voetbaltactiek en psycho logie. In '67 verkreeg Jezek, die alle diploma's op voetbal- gebied heeft behaald, de titel „meester in de sport". Maar ook bleek hij de nodige kennis in huis te hebben over medi sche begeleiding en fysiologie. Behalve de pure baltraining besteedde Jezek vrij veel aan dacht aan de conditie van de speler. „Dat vond en vind ik erg belangrijk. Bij FC Den Haag hadden de spelers een lange zomervakantie en dan hadden ze nogal moeite met de vrij zware conditietrainingen die ik gaf. Maar je moet als voetballer een redelijk atle tisch vermogen hebben", meent Jezek die zelf op het middenveld zwoegde bij Brno, Liberec en Hradec Kralove. Familie Jezek maakte het internatio nale optreden van FC Den Haag in '72 echter niet meer mee. Hij kreeg hij geen toe stemming van de Tsjechoslo- waakse autoriteiten om langer te blijven. Hetgeen Jezek be treurde. „Men wilde mij een nieuw contract aanbieden en dat zag ik best zitten. Maar ik werd teruggefloten. Jammer, ik had het naar mijn zin bij FC Den Haag. Het was één grote familie daar". Van '72 tot '78 zwaaide Jezek als trainer de scepter over het Tsjechoslo waakse nationale elftal. „Ik had de taak om het nationale team omhoog te stu wen. Er was een grote achter stand op het internationale voetbal in mijn land. Er waren bijna geen topspelers, een goe de organisatie ontbrak en men hanteerde nog oude trainings methodes". Jezek had daarentegen een verfrissende aanpak. „In mijn periode bij ADO had ik het een en ander opgestoken. Zo als intimidatie, pressie en be weging. Dat soort zaken waren voor de Tsjechoslowaakse spe lers nieuwe begrippen. Maar het werkte wel. We waren vanaf 30 oktober 1974 tot 16 november 1976 in 24 officiële interlands ongeslagen". In '76 bereikte Jezek met zijn topelf een hoogtepunt door de Europees titel binnen te halen. Een kampioenschap waarbij overigens Joachim Panenka de schoonheidsprijs verdiende. Zijn beruchte strafschop in de finale tegen het toenmalige West-Duitsland is zo langza merhand vereeuwigd nadat de Tsjechoslo waak de bal op sub tiele wijze langs doelman Sepp Maier stifte. Indruk Aan de succes-story van Jezek kwam vooralsnog geen einde toen hij als oefenmeester in '78 zich over de spelers van Feye noord ontfermde. „Ik had aan biedingen uit onder meer De nemarken, Zwitserland, Grie kenland en ook Zambia, maar ik wilde liever naar Neder land. Ik was al trainer geweest van ADO. Het leven in Den Haag had indruk op me ge maakt. Dus de keuze was ei genlijk niet zo moeilijk. Feye noord werd in het seizoen dat ik kwam tweede achter Ajax. In '80 wonnen we de nationale beker en in '81 bereikten we de halve finale van de Europa Cup voor bekerwinnaars. We verloren toen van Dinamo Ti- blisi". „Onder mij heeft Feyenoord nooit verloren van Ajax en bij PSV hebben we ook in mijn periode als trainer geen nederlaag geleden. Ik weet nog wel dat we een keer met vijf invallers daar in Eindho ven hebben gewonnen. De sterkte van Feyenoord? We waren technisch en conditio neel gezien één van de sterk ste teams. We hadden alleen moeite met verdedigende ploe gen. We verloren een keer in de Kuip met 3-0 van PSV. Counters, hè. Maar het lukte me aardig om een team te for- Vaclav Jezek, op de foto nog in het stadion van zijn voormalige werkgever Sparta Praag. FOTO: MILAN KONVALINKA meren. Feyenoord had in die tijd goede spelers. Wijnstekers, Notten, Wim Jansen, Mans veld, Hiele en Petursson. Ik herinner me dat ik Wim Jan sen op de positie van libero had gezet. Dat vond men in eerste instantie vreemd. Een klein mannetje op de centrale plek in de verdediging. Maar de reden was, dat Wim Jansen voor rust zorgde. Voor een doelman is dat heel belangrijk. Maar bij Feyenoord waren er altijd interne problemen. Op positie vanuit het bestuur is vrij normaal. Dat gebeurt overal wel eens. Bij Feyenoord kwam dat te veel voor. Er was geen éénheid van spelers, be stuur en supporters. Op een gegeven moment ben ik zelfs op non-actief gesteld. Als trai ner moet je behalve sportieve kwaliteiten ook wat geluk hebben. Maar je moet ook rus tig kunnen werken. Dan kun je verder bouwen aan en team. In '82 ben ik weggegaan bij Feyenoord. Ik ben er vier sei zoenen gebleven. Voor een trainer is dat een record bij Feyenoord. Happel was trou wens bijna vier seizoenen in dienst". Droom Jezek wilde dolgraag naar het West-Duitse Eintracht Frank furt. „Mijn droom was ooit nog eens als trainer aan de slag te gaan in de Bundesliga. Maar ik kreeg geen licentie. Ik was niet in het bezit van het Duitse trainersdiploma". Waarna hij weer verkaste naar de Tsjechoslowaakse hoofdstad voor de functie van technisch directeur van Sparta Praag. In het seizoen '83-'84 behaalde deze ploeg niet alleen de landstitel, maar pakte ook de nationale beker. Nadat Jezek van '84 tot '86 FC Zürich („Zwitserland is het mooiste land, maar Nederland is mijn tweede vaderland") omhoog hielp, keerde hij in '86 toch weer terug bij Sparta. Waar hij opnieuw voor triom fen zorgde met het kampioen schap in '87 en de 'dubbel' in '88. Bij het nationale team fun geerde Jezek tot en met het wereldkampioenschap van '90 in Italië als assistent van bondscoach Venglos. Pas na het WK nam hij wat gas terug. Jezek, overigens lid van de Europese trainersunie, hield zich onder meer bezig met een commissie die zich toelegde op een nationaal jeugdplan. Door dit plan, genaamd „Voetbal 2000", moet het Tsjechoslo waakse voetbal weer een flin ke impuls krijgen. „Er is nog veel werk te doen. Vanuit de basis moet er een goede op bouw komen van het voetbal hier. Het niveau in de compe titie loopt terug. Vorig jaar zijn er vijftig spelers naar het bui tenland vertrokken. Dit jaar zullen dat er ongeveer twintig zijn", zegt Jezek, die het voet bal van nabij echter niet kon Ambities krant. In IJsland wil de men mij hebben als bonds coach, zei die redacteur. Als ze zes maanden eerder waren ge weest, had ik het misschien gedaan. Maar ik had al beslo ten om manager te worden van Slavia Praag. Nee, ik wil de niet meer naar Sparta Praag. Nog steeds bepalen de communisten daar wat er ge beurt. Jammer, want ze heb ben geen verstand van voet bal. Weet je trouwens dat ik vanaf 1969 wordt afgeluis terd?" „Ik heb voor Slavia gekozen, een ploeg in opkomst. Een club ook met veel ambities. Er zijn gesprekken gaande met een Tsjechoslowaak die al twintig jaar in Amerika woont, een miljonair. Boris Korbel heet die man. Hij wilde tien miljoen dollar steken in Sparta Praag met als voor waarde, dat hij voor vijftig procent eigenaar werd van het stadion. Sparta toonde geen in teresse. Gisteravond is dat ge bleken tijdens een speciale vergadering. Maar de voorzit ter van Slavia is wel geïntes- seerd in de plannen van Kor bel. Trainer? Geestelijk had ik het denk ik nog wel aange kund, maar lichamelijk niet meer. Weet je, dertig jaar gele den liep ik vaak in een park in Praag, een kilometer of vier. Ik had dan altijd een stopwatch bij me. Twintig jaar geleden liep ik met een horlo ge om. Maar nu moet ik een kalender meenemen..." door FRANK WERKMAN Afgelopen woensdag heb ik eindelijk het bewijs geleverd gekregen: ook in ons land bestaat klassejustitie! Al sinds ik me bewust werd van de blinddoek van Vrouwe Justitia had ik dat gevoel al. In menige rechtszaak dolf immers de sociaal-maatschappelijk zwakke partij inderdaad het onderspit, waar Jan Bovenmodaal er doorgaans in verhouding met een aanzienlijk plezieriger regeling van af kwam. De besluierde blik bleek dan niet zelden een partij oogklepperij, waar je maag zich soms behoorlijk van omdraaide. Ook in mijn zaak bleek de volgorde in de hiërarchie van doorslaggevende betekenis. Oftewel: baas boven baas en vaders wil is wet. dat werk. (Hoewel ik me zelf mijn vader moeilijk kan voorstellen als mijn baas of omgekeerd; een familiebedrijf zou aan mij derhalve nooit besteed zijn geweest.) Terug naar afgelopen woensdag. Zoals ik vorige week al op deze plaats aankondigde, diende toen mijn kort geding tegen de hoofdredacteur. Mijn voornaamste eis was dat hij mij het recht zou geven een stukje te schrijven onder werkbare omstandigheden en het dan ook nog in 'zijnkrant zou afdrukken. Belangrijkste argument mijnerzijds was dat mijn marktwaarde zou kelderen als mijn schrijfsels niet meer op deze plek zouden worden gepubliceerd. Uit het feit dat u, lezer, mijn cursiefje hier aantreft en het thans zelfs leest, moet u niet afleiden dat ik het kort geding heb gewonnen. Integendeel. Mijn baas is in alle opzichten in het gelijk gesteld. De rechter had volledig begrip voor de argumentatie van mijn superieur, die nota bene aanvankelijk zijn eigen verdediging had willen voeren. Hij heeft ooit een blauwe maandag in Leiden rechten bestudeerd en daar de sterke eigendunk aan over gehouden dat hij, zelfs zonder een kandidaats, best in staat was een waterdicht verhaal af te steken. Hij liet het evenwel bij nader inzien over aan een advocaat; iemand die tenslotte vaker met zo'n bijltje hakt. En hoewel mijn tenen zich voortdurend samenknepen, mijn bilspieren zich spanden en mijn voorhoofd en rug klam waren van het koude zweet bij het aanhoren van diens beweegredenen, kreeg de baas toch het recht aan zijn zijde. Nu mijn eis is afgewezen sta ik voor een dilemma. Ik kan de zaak in hoger beroep aankaarten, maar boven genoemde ervaringen met die geblinddoekte dame stemmen me niet hoopvol. Dat gaat me bovendien nog meer geld kosten. Daarom las ik nu maar een bezinningspauze in; in het besef dat ik een scribent ben, die buiten zijn tien vingers geen been heeft om op te staan. In zijn slotbetoog riep de rechter beide partijen op de strijdbijl te begraven en te trachten tot een constructieve basis te komen voor een voortzetting van de samenwerking. Daarover zullen mijn baas en ik nog een hartig woordje moeten spreken met elkaar. Desnoods kan ik nog, net als BW Den Bosch naar het Hof van Justitie in Luxemburg stappen. Eerst echter teken ik intern toch maar vast even bezwaar aan tegen de uitspraak van de rechter en win tegelijkertijd bij mijn raadslieden advies in over de verder te volgen strategie. Eén van mijn advocaten raadde me een adempauze aan om de zaak wat te laten betijen. Vandaar dat ik me de komende drie weken onthoud van activiteiten op deze plaats. Om me in de tussentijd te bezinnen over de toekomst. Een andere juridisch adviseur gaf me de hint u, lezer, te vragen vanaf nu adhesie-betuigingen in te zenden (voor adres zie bovenzijde voorpagina van deze krant). Een beetje ruggesteun in deze barre tijden kan tenslotte nooit kwaad. Een pak handtekeningen kan er wellicht voor zorgen dat mijn hoofdredacteur tot inkeer komt. En hij er bijvoorbeeld voor zorgt dat die vermaledijde koffie-automaat achter mijn rug eindelijk eens wordt gerepareerd en wat minder herrie maakt. Of dat concentratie-verstorende, eeuwige getetter van die collega een bureau-blok verderop eens wat wordt ingedamd. Opdat deze ruimte op deze bladzijde over een kleine maand weer voor mij kan worden ingeruimd. Na tien jaar geen cursiefje meer op deze plaats staat zo kaal tenslotte. Nietwaar? Budget Barcelona naar 110 miljoen BARCELONA Barcelona heeft zijn budget voor het ko mende seizoen verhoogd tot 6 miljard pesetas, ruim 110 mil joen gulden. Afgelopen jaar, waarin de ploeg eindelijk weer landskampioen werd, bedroeg dat nog 'slechts' 100 miljoen gulden. De club van Johan Cruijff, die woensdag de aan winst Miguel Angel Nadal pre senteerde, nam voor het sei zoen 1990-'9l de tweede plaats in op de lijst van rijkste clubs in Europa. AC Milan voerde die rangorde aan met een be groting van iets meer dan 100 miljoen gulden. lIKSEM De schrik van keeper, een beul van een I een niets en niemand énde bulldozer. Nico Jan iet voormalige 'Lieverdje' jFC Amsterdam, kon er Fan. Voor Feyenoord fa- fcrde hij ooit in een half '}n 37 doelpunten, groeide Inoetje' uit tot held van S. Tot de knie van de nalig timmerman aan 'lementen ging. Maar zie, rzettelijkheid loonde op- jt. Bij Racing White Da- Molenbeek (RWDM) in i kende hij nog goede ja- En tegelijkertijd werd hij bon van het Vlaanderen- Trouwde met een mooie pi en bestiert nu een ex- jf hotel aan de boorden je Schelde. Een interview nostalgie. „Spitsen zoals ik pn tegenwoordig niet gemaakt". Jansen is in alle staten Verrukking. Hij is zojuist geworden van een wel- twilen dochter en geeft met hand rondjes in zijn ei- DEiaak. De regen valt met bakken uit de hemel, de kas seien ogen grimmig, het toeris me is nagenoeg lam gelegd. Maar de patron houdt vast aan humor, zijn onmiskenbare handelsmerk. „Zullen we be ginnen met een taske koffie, of iets sterkers?" Het regent niet in Hemiksem, het hoost. De Schelde klotst dat het een lieve lust is, het terras van Jansens paradijsje is verlaten. Juffrouw Ooievaar aan de pui is ook doornat. Bin nen klinkt Clouseau door de speakers, fröbelt de kok aan exquise gerechten. De sfeer is chique. Ex-topvoetballer Nico Jansen - vermomd als heer met maatpak, stropdas en ver zorgde coiffure - deelt er met compagnon Hugo Dooms en beider eega's de lakens uit. „Niet slecht hè", kijkt hij trots om zich heen. Allemaal met eigen handjes opgebouwd. Let terlijk. „Het terras heb ik zelf aangelegd, het zwembad ook. Zo'n hotel als dit heb ik me al tijd gewenst. Ik mag dan des tijds de LTS niet hebben ge haald, later heb ik veel goed gemaakt". Patent Nico Jansen oogt patent. Wel iswaar een kilo of vijftien zwaarder dan in zijn topjaren, maar da's logisch in een land waar het leven goed is. Van daar dat hij zichzelf op dieet heeft gezet. „Ik ben nog veel zwaarder geweest, de Hulk was er niks bij. Zakenlunches hè. Lekker eten, veel eten, vaak eten. Nu voel ik me per fect, speel nog drie keer in de week voetbal. Die knie? Ha, geen problemen. Volgens de doktoren heb ik de knie van een tachtigjarige, die knie kan dus wel eens hondertwintig worden". Een duik in het verleden met Nico Jansen levert een rits anekdotes op, vooral uit de tijd van FC Amsterdam, de Lie verdjes. De legendarische voorhoede met Gerard van der Lem, Nico Jansen, Geert Meijer en Theo Husers. Een elftal met uitstraling. Leen van de Merkt, Abe van de Ban, Jan Jongbloed. Jansen- :„Het was een eenheid en we hadden altijd schik. Met trai ner Pim van de Meent kon je ook lachen. Na een Europa Cupwedstrijd hebben we hem eens uit balorigheid in het bad gegooid. Hij gilde het uit en dat maakte het nog mooier. Bleek het water kokend heet te zijn. Weken later liep Pim nog met blaren rond. Meedogenloos Hard en meedogenloos. Ja, zo was Nico Jansen als voetbal ler. Hij schuwde geen duel, da verde als een turbo altijd maar door. En scoorde, altijd en overal. Arsenal wilde hem ko pen, Nice, Tottenham Hotspur, Liverpool, Barcelona. Maar lif- tenfabrikant en voorzitter Dé Stoop vulde op het prijskaartje heel veel nullen in. Het werd uiteindelijk Feyenoord, waar Jansen meer ging verdienen dan de minister-president. Hij logeerde zes maanden bij Wil lem en (toen nog) Truus van Hanegem. Dick Schneider gaf hem de bijnaam 'Snoetje' om dat Jansen van bekkentrek- ken zijn hobby maakte. Ook in het veld. „Al schopten ze me nog zo hard, ik bleef lachen en raar doen. Hoe meer ze schop ten, hoe harder ik erin ging". Wat Nico Jansen betreft was het vroeger allemaal beter en vooral veel gezelliger. „In mijn tijd dacht je totaal niet aan geld. Allez, daar was je ook te onnozel voor. Er werd niet gezeurd om premies, het eergevoel stond voorop. Nu moet je meteen goed verdie nen, al ben je zeventien jaar. Dat is erin geperst door make laars en managers. Ik geef die jongens groot gelijk, begrijp me goed, maar de volgorde is niet juist. Eerst presteren, dan geld verdienen, zo hoort het". 'Snoetje' lacht veelbetekenend. De sterren van nu doen hem niet zoveel meer. „Er is maar één ster waar ik echt in geïn teresseerd ben en dat is de Mi- chelin-ster". Werken deed Nico Jansen tot hij er haast bij neerviel. Eerst als voetballer, toen als uitbater van een bruin café in Londer- zeel en nu als hotelier in He miksem, onder de rook van Antwerpen. Honderd uur wer ken in de week is heel nor maal voor de 38-jarige. Van daar dat hij zich groen en geel ergert aan lieden die er een andere levenshouding op na houden. Vooral in Amsterdam zou hij maar wat graag de be zem hanteren. Met sentiment in de stem: „Ach, Amsterdam. Ik ben er geboren en in die tijd was het een ongelooflijk goeie stad. Nu pak ik liever een mitrailleur en schiet alles af. Niet de Amsterdammer zelf, maar alles wat er om heen loopt. Heroine, hasj, het hele rotzooitje". Nico Jansen: „Spitsen zoals ik worden niet meer gemaakt" I FOTO: PERS UNIE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11