Veel publiek, lol en zon zorgen voor geslaagde peurbakkentocht STAD OMGEVING/ KUNST/RTV Opening Lakenf eesten voor politie rustig Ontpoldering Merenwijk wordt teruggedraaid Rembrandtpri js voor Leidse schilderes LEIDEN LOOPT MASSAAL UIT VOOR OPENING LAKENFEESTEN Woontoren blijft splijtzwam voor bewoners van Professorenwijk en avondje blues en og op tijd naar bed r Slimme EHBO-kit CeUUcSoutcmt VRIJDAG 5 JULI 1991 PAGINA 9 stof eidse vrouw nvóórLWOnd bij inrijding in k+ oordwijk (ORDWIJK Een 61- ge Leidse heeft gister- enarlfdag rugletsel opgelo- ciiaui een aanrijding in JSt|e jrdwijk. het kruispunt De rstoel )rn reed de vrouw zon- n|. goed uit te kijken de jvinciale weg SI af, in richting van de Heren- jat. Een 22-jarige man Dongen kon haar en ir auto niet meer ont- LEIDEN De Leidse gemeentepolitie heeft zich fisteren bij de opening van de Lakenfeesten niet uitengewoon hoeven inspannen. Volgens politie- woordvoer H. Langendoen verliepen de festiviteiten „zonder enige wanklank", ondanks het feit dat er vele duizenden mensen in het centrum van de stad rondliepen. Een enkele agent zat met een ijsje achter het stuur van het politiebusje, te voet surveillerende collega's hadden niet alleen oog voor het publiek maar ook voor de peurbakken die langsdreven. Tot omstreeks middernacht was het rustig in de stad, daarna kwam een klein aantal klachten binnen van geluidsoverlast. De politie telde er vijftien, waarvan ongeveer de helft al niet meer werd geconstateerd toen de surveillancewagen poolshoogte ging nemen. Alleen een studentenhuis op het Rapenburg veroor zaakte nog wat lawaai na vier uur in de nacht, maar daar werd na overleg de knop wat zachter gedraaid. Idoor ELLEN VERHAAR LEIDERDORP De ontpol dering van de Leidse Meren- wijk die tien jaar geleden door de bewoners werd afge dwongen wordt waarschijn lijk in de nabije toekomst weer teruggedraaid. Net als een aantal andere „verstede lijkte" polders in de Leidse regio komt ook het water staatkundig beheer van de Merenwijk weer onder be heer van het waterschap te vallen. Tien jaar geleden kwam daar in de Merenwijk een einde aan nadat de inwoners mas saal weigerden de omslag aan het waterschap te betalen. De provincie stelde de bewoners toen in het gelijk. Nu wordt juist op initiatief van de pro vincie die maatregel weer te ruggedraaid. Drie polders waar dat bin nenkort gebeurt zijn de Ven- nipperpolder achter Treslong in Hillegom, Polder Meer en Duin achter het Fioretti Col lege in Lisse en de Kelkpol der nabij Zwembad De Does in Leiderdorp. Ook deze polders zijn in het verleden als gevolg van ver stedelijking ontpolderd, het geen inhoudt dat ze niet meer onder het beheer van een waterschap vallen. De gemeentebesturen namen de waterstaatkundige plichten op zich. Door de nieuwe Wa terschapswet en de derde Nota Waterhuishouding voe len de gemeentebesturen zich genoodzaakt de ontpoldering terug te draaien. De drie pol ders vallen binnenkort onder het Waterschap De Veen- en Geestlanden. Met de drie gemeentebestu ren is overeengekomen dat de omslag waterschapsbe lasting) voor de bewoners ge faseerd wordt ingevoerd. Dat houdt in dat de bewoners het eerste jaar 50 procent van de gebruikelijke omslag hoeven te betalen. In het tweede jaar is dat 75 procent en pas in het derde jaar 100 procent. De gefaseerde invoering van de omslag heeft te maken met het feit dat de polderbe sturen in het verleden heb ben betaald voor de ontpol dering (de zogenoemde laat ste omslag. LEIDEN De Leidse amateurschilderes M. Veerman-Jansen heeft het beste schilderij ge maakt in de Rembrandt-wedstrijd 1991 die in het kader van de Lakenfeesten wordt gehouden. Veerman ontving vanmiddag in de Hooglandse Kerk de eerste prijs, een bedrag van 750 gulden, uit handen van de voorzitter van de Stichting Evenementenfonds, Ir. K. Post. De Leidse amateur-schilderes kwam met haar in zending over het onderwerp 'Kijk op Leiden' als beste van de 79 deelnemers uit de bus. Haar olie verfschilderij met de naam '3 oktober' werd ge kwalificeerd als een prima afgewerkte collage, met een uitgekiende opbouw. J. Pieters en A. La- bord us staan als tweede en derde prijswinnaar te boek, en ontvingen daarvoor respectievelijk 500 en 250 gulden. dep door carr JOEP VAN ZEUL JCIDEN Veel publiek, eel lol, veel zon maar reinig dronkenschap aan oord. De zesde peurbak- - jjentocht die gisteren in Leidse grachten de La- [5® enf eesten opende mag ijna burgerlijk worden enoemd. Geen zatlappen 1 het water, vaartuigen ie veel te stevig waren m te zinken en nauwe- jks botsingen met in het rater duikende beman- ingen. je vele duizenden Leidenaars Eji anderen die speciaal voor p peurbakkentocht en het la- dia zi|r °P *^e avoncl dreunende pogie woogie- en bluesfestival Bar Leiden kwamen, hadden jn grandioze avond. In de Irste week dat het in Neder- et eemd normaal en dus heet zo- was werd er volop ;rteerd en gedronken. Op de pikant van de Apothekers- I tjk en andere plekken langs route waren barbecues De bijdrage van Annie's Verjaardag aan de Peurbakkentocht: Appelesien. a 3 I argezet. De geur van gebra- r^,-,Z b fa*-*** fa--* -• vlees moest het al snel af- pre. ggen tegen het bier dat rijke- lOekek stroomde. In de buurt van it hoofdpodium bij Annie's op mpDaarc^ag was het bijna let- rlijk stervensdruk. Alleen de ry van de peurbakkentocht I^^s wijselijk op het uitsteken- H waterpodium gaan zitten met een pilsje in de ene en borrel in de andere hand H boten aan zich voorbij te Rm trekken. boot Leiden Middeleeuws, V uit de veertiende eeuw ge- ukt namaakschip met Breug- happen maakten het publiek warm voor het middeleeuws spijs bierfestival dat zondag op het Vrouwenkerkplein wordt gehouden. Speciaal voor het nieuwe ontwerp hadden veertig Leidenaars de 'Peur- bakkenvereniging' opgericht. Blij waren ze dan ook met de prijs voor de mooiste boot die ze, na een half uur pal voor de neuzen van de juryleden afge meerd gelegen en drank over handigd te hebben, in de wacht sleepten. Tomatensap De prijs voor de origineelste peurbak was voor de bloed bank van het AZL, voor de gelegenheid omgedoopt in bloedboot. Als boegbeeld fun geerde een arm met de injec tienaald erin, achteraan sleep te een bootje twee Dracula's voort die gulzig hun tanden zetten in glaasjes tomatensap. De pechprijs, al vijf jaar een traditie en dus onmisbaar in deze zesde editie van de peur bakkentocht, ging naar schip per Arwie Asser van de ge- meentevlet „Leiden gaat scheiden". De schipper moest met het stuurloos geraakte bakbeest eerst een voor hem dobberende boot ontwijken en daarna machteloos toezien hoe de vlet zich met de tientallen opvarenden in een hoop zand bij de Koornbeursbrug boorde. De op de zandberg geklommen toeschouwers konden maar net op tijd hun benen weg trekken zodat een hele serie amputaties werd voorkomen. De bemanning zelf liep alleen wat schaafwonden op waar het bij minder stuurmanschap veel erger had kunnen zijn. Deson danks hadden de mannen in de vele reddingsbootjes van de brandweer die overal in de stoet meevoeren, gedurende de twee uur durende tocht niets te doen. Trampoline Zonder ongelukken wisten de gymnasten van gymclub Jahn het publiek voor zover dat nog nodig was warm te krijgen met een trampoline op een praam. Ze negeerden de aan moedigingen om in het zicht van de zoveelste lage brug door te gaan met het maken van salto's en sprongen op de brugleuning. Een korte ren naar de andere kant van de brug en een salto en ze waren weer op de boot. Ook de opvarenden van een heuse Fokker F91 Sea Baby (op schaal) trokken veel be kijks. Pech alleen dat de motor het net liet afweten op het mo ment dat ze de jury passeer den. Andere deelnemers leef den zich uit in aan elkaar ge bonden badkuipen of surfplan ken, een nog net drijvende zwaan gemaakt van echt oud Leids laken, een op oliedrums drijvende sloopauto, een drij vende tuin compleet met fon- tein, een roze en geel geverfde 'piece of cake' of een zuip- schuit met echt 'Leids grach tenwater' van verdacht hoog alcoholpromillage. De peurbakken of wat daar voor doorging (er was maar één echte) werden voortdu rend voor hun boeg gevaren door allerhande boten die niets met de tocht te maken hadden. Maar onder de klanken van drumfanfares als De Rijntap pers uit Zoeterwoude, De Burcht, Matilo en FBL uit Lei den en een discohit van Han- nie wisten alle boten drijvend en de opvarenden van binnen nat maar van buiten droog de eindstreep te halen. De tophit was vanwege de tekst goed gekozen. Met het boogie woogie- en bluesfestival en de onvermijdelijke glazen alcohol in het directe vooruit zicht stapten heel wat Leide naars gisteren naar de kroeg. „Maar vanavond..padampa- dam...heb ik hoofdpijn"... RA KATSMAN )EN De woontoren van lagen blijft overeind in bebouwingsplan op de s van de voormalige Lo- school aan de Beijerinc- Een poging van D66 en gisteravond in de raads- lissie ruimtelijke orde- om de hoogte van de to ren met twee lagen te vermin deren, leed schipbreuk. Het CDA verklaarde zich op het laatste moment akkoord met het aangepaste plan van het college van BenW, waardoor er een meerderheid ontstond die onverkort vast bleek te houden aan acht woonlagen. De bewoners van de Professo renwijk hebben zich de laatste anderhalve maand bezigge houden met het ontwerpen van allerlei varianten op het door de gemeente gepresen teerde bouwplan op de voor malige plaats van de Lorentz- sqhool. Het gaat in totaal om 68 woningen, die verdeeld zijn over een aantal eengezinswo ningen en een woonlint varië rend in hoogte van twee tot vier lagen, de 'banaan'. De hoogte van de ernaast geplan de woontoren was voor alle bewoners in de omgeving on verteerbaar, maar sommige groeperingen hebben zich na aanpassing van het eerste plan, waarin wat concessies zijn gedaan aan de bewoners aan de kant van de Beiierinc- klaan, neergelegd bij de on vermijdelijk lijkende toren. De Beijerincklaanbewoners voelden zich door het oor spronkelijke plan benadeeld, omdat het meeste groen aan de toch al beter gesitueerde Van de Sande Bakhuyzenlaan ge- projekteerd was. Bovendien werd de Beijerincklaan met de meeste parkeerplaatsen opge scheept. Toen aan deze bezwa ren was tegemoetgekomen door de lintbebouwing drie meter op te schuiven naar de Van de Sande Bakhuyzelaan en ook de parkeerplaatsen be ter waren verdeeld, nam een deel van de buurtbewoners de woontoren dan maar op de koop toe. Straten Gisteravond pleitte iedere in spreker voor zijn eigen per soonlijke stukje straat, zodat ongeveer elke straat rondom de Lorentzlaan wel een eigen variant op het bouwplan pre senteerde. Om de fervente te genstanders van de woontoren tegemoet te komen, probeerde A. Pechtold van D66, gesteund dopr L. Driessen (VVD) om twee lagen eraf te krijgen, zo dat de hele buurt wat milder gestemd zou raken. Wethou der van Rij toonde zich een fervent tegenstander van dit idee, omdat dan het totaal beeld van het speelse bouw plan afbreuk zou worden ge daan. ,,U moet dat als een ge heel blijven zien, het contrast tussen hoog en laag. Boven dien vallen er dan acht wonin gen weg, die nergens gecom penseerd kunnen worden". Dat was voor het CDA, die aanvankelijk overhelde naar de ideeën van VVD en D66, reden genoeg om dan maar in te stemmen met een woonto ren van acht lagen, omdat het verlies van woningen onaan vaardbaar werd geacht. •ntocht van het Leids Boogie e en Blues Festival. Hopla. Op Zaterdag 6 juli: Hot night of ues, vanaf 20.00 uur in het An- Clubhuis, Leiden. IK VAN TEYLINGEN Leidse blues-kroe- Dcht kan er bijvoor- d zo uitzien: van de se Courant op de ;hekersdijk wandel je g naar The Duke. King speelt daar, al- joed, bijna even breed ;oog, met een petje op. omt al jaren, en het is iren dik in orde. Da- puziek met ziel en lijkt net pauze te worden, oor naar Hans Dulfer en van der Lek in Bristol, dj de molen. Dat valt in pategorie 'verantwoord, gezellig'. Met Sonny Rol- >t. Thomas vallen we met neus in de boter, maar jaar staat de adempauze de musici net op uitbre- Pech, dus verder. Geluk- l Van der Lek zaterdag |an de gasten op de Hot of the Blues van het fes dus die komen we nog wel tegen verderop in de week. Richting Droomfabriek dan maar. De wandeling is aange naam koel. In het bandje moet de zangeres andere kwalitei ten hebben dan vocale, anders had ze op het podium niet de kans gekregen de meeste tweede stemmetjes te missen. De zwoele blikken van de gi tarist/zanger wijzen ook in die richting. In De Twee Spieghels valt er door de decibels even minder te wouzen dan anders. Het bandje dat er speelt is goed en heeft een misleidende naam. The Accoustic Elephants be staat uit mensen en digitale geluidsversterkingsapparatuur. Het bluesidee van de kroegen tocht wordt wel heel ruim ge nomen: veel soul, funk, syn thetische toetsenborden en snelle country. In De Spieg hels gezelschap getroffen en blijven hangen. Zo gaat dat. Nog even in De WW kijken dan. Nee, daar zijn ze aan het opruimen. De Burcht? Altijd een tikje boven de sluitingswet verheven gaat daar de Castle Blues Band nog even verder. Het grand café is eigenlijk iets te sjiek voor zoiets volks als de kroegentocht, druk is het niet, maar het publiek is fanatiek en de band past bij de gebrui kelijke context: arty farty gangster-rockers met kunst- Rosa King, bijna even breed als hoog, in jazzcafé The Duke. nog door met Down by the Ri verside. Dan heb je maar vijf van de negenentwintig kroegen be- Voor een keer is De Burcht Blonks Eetcafé gaat de session kanten aan het werk gezien. I FOTO: HENK VAN DEN ENDE Wie verantwoorde blues en boogie rustig wil horen kanj zaterdag terecht in het Antoni- us Clubhuis, maar de sfeer van de kroegentocht heb je daar niet. Wel een veel latere slui tingstijd. Plan Militair Invalidentehuis ondervindt weinig tegenstand LEIDEN De commissie ruimtelijke ordening ziet geen enkel bezwaar tegen het bouwen van 21 huur woningen in het voorma lig Militair Invalidente huis aan de Hoge Rijndijk. Over de nieuwbouw van 25 woningen in de tuin van het pand, waarvoor de serre en eetzaal van het complex gesloopt moeten worden, bestaan nog grote twijfels bij de commissieleden. Tijdens de bespreking van het bouwplan gisteravond vroegen de leden van de commissie zich bijna allemaal af in hoe verre men zich verplichtingen op de hals haalde wanneer werd ingestemd met het on omstreden deel van het bouw plan. Wethouder T. van Rij zei het 'volkomen verantwoord' te vinden om de twee plannen los van elkaar te koppelen en te beoordelen, hoewel hij wel toegaf dat de projectontwikke laar ervan uit gaat dat de 25 woningen gebouwd kunnen worden op basis van de sloop van de serre en de eetzaal van het monumentale pand. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook - hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande J Naam: Voorl: I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: C maand (automatisch betalen) f 25,70 I C kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: J Naam: Adres: j Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9