Agassi uitgeput ten onder ippassen met „rikketik europa OHpre// CeidaeSou/umt (Alt Versterkte degradatie volleybal INNIFER CAPRIATI MIST RECORD Schapers en Schultz breken alle records 1 SPORT EN GEZONDHEID Fons Wjef £etdóe@ou/ta/nt DELCADO OF BUGNO? nnThfrf AGINfORT VRIJDAG S JULI 1991 PAGINA 7 r Roemeen voor Heerenveen iENVEEN Heerenveen, onlangs gede- "»erd naar de eerste divisie, heeft na aanval- iataru een tweede Roemeen gecontrac- Het is verdediger loan Andone. De vrije liger wordt de opvolger van de naar Wil- vertrokken Arno Hofstede. De 31-jarige ie tekende een contract voor twee seizoe- imet een optie voor een derde. Hij speelde jaar bij de Spaanse tweede divisieclub El- ftndone was 56 keer international. In eigen ^voetbalde hij bij Dynamo Bukarest lange jimen met Camataru, die ook volgend sei- jnog bij Heerenveen speelt. De Friese club ngde gisteren eveneens het contract met van der Gijp, die de vereniging halverwe- It vorige seizoen te hulp kwam schieten. De ternational tekende voor een jaar bij. ;r al nam Heerenveen Jan de Visser, mid- dder, over van AZ. Ook jeugdspeler Herder de een contract bij de club van trainer Kor- WOERDEN De Nederlandse Volleybal Bond (NeVoBo) heeft de eenmalige promotie/degradatie-regeling voor de eredivisie in het sei zoen 199l/'92 vastgelegd. De teams, die zowel in de hoogste klasse bij de vrouwen als bij de mannen eindigen op de plaatsen elf en twaalf, degraderen direct naar de eerste divisie. De nummer tien speelt in een uit- en thuiswedstrijd om één plaats in de eredivisie tegen de alge meen kampioen van de eerste divisie. De beslissing over het algemeen kampioenschap van de eerste divisie valt na het spelen van een uit- en thuiswedstrijd tussen de kampioenen van de eerste divisie A en de eerste divisie B. De speciale regeling is noodzakelijk, omdat de eredivisie in het seizoen 1992/'93 wordt teruggebracht van twaalf naar tien teams. Met deze wijziging beoogt de NeVoBo het niveau van de hoogste afdeling van de Nederlandse volleybalcompetitie omhoog te brengen. Honkbalbond lokt twee geldschieters ROTTERDAM De KNBSB heeft een sponsorcontract gesloten met Coca Cola. De naam van de frisdrankenfabrikant zal tot 1 juli 1992 te zien zijn op de hel men en de schouders van de spelers van het nationaal honkbalnegental. Voor het World Port Tournament, dat van 5 tot 14 juli in Rotterdam wordt gehouden, is Océ (vermenigvuldigingsapparatuur) als shirtsponsor aangetrokken. Coca Cola en Océ waren eerder aan de KNBSB verbonden. Bij de laatste Haarlemse honkbalweek, vorig jaar, moest de naam van de copieerder na twee wedstrijden van de pakken, omdat de organisatie bordreclame aan concurrent Rank Xe rox had verkocht. Een kleiner bedrijf in drukwerk maakte het toernooi als shirt sponsor af. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 2, 23.05 uur: Studio Sport, nationaal kampioen schap zwemmen. Nederland 3, 19.33 uur: Studio Sport, tennis samenvatting Wimbledon, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. BBC 1, 23.35 uur: Today at Wimbledon, hoogtepunten. BBC 2, 00.20 uur: Cricket, hoogtepunten Engeland-West- Indië. Duitsland 1, 23.25 uur: Sport- schau. Duitsland 2, 22.50 uur: Die Sport-Reportage met onder meer tennis en turnen. RTL+, 22.20 uur: Wimble- don'91. Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. MORGEN Nederland 3, 11.40 uur: Studio Sport, rechtstreeks verslag proloog Tour de France; tennis Wimbledon, rechtstreeks ver slag finale vrouwen; volleybal World League Frankrijk-Neder land; atletiek Europa Cup A- groep; honkbal World Port Tournament Rotterdam Neder- land-Cura<?ao. BBC 1, 11.55 uur: Grandstand, sportmagazine met onder meer cricket derde testmatch Engeland-West-Indië; tennis Wimbledon rechtstreeks ver slag finale vrouwen. Sportnet, 07.30 uur: Sport. Eurosport, 09.00 uur: Sport. 'DEN Op het mo- t van uitschakeling (iet gezicht van Andre si net zo wit als zijn t. Niet een knallende ce of een priemende maakte een einde pie inmenging van de l^ikaanse showman bij ^ondense grasgebeu- maar louter uitput- Na al die dagen van 1 was het juist de ste- |e zon, die op de de donderdag van bledon als scherp- ler optrad. Becker, toch een beul en kerel, had zich al uit- id beklaagd over de iaat aan partijen, die hij Vte tijd moest afwerken, r redde het nog, al kostte prwinning op Guy For- .7 (5-7) 7-6 (7-3) 6-2 7-6 hem meer aan reserves ij zich in dit stadium van kampioenschap waar lijk kon veroorloven. I zag daartoe geen kans. Wheaton versloeg hem (2 0-6 3-6 7-6 (7-3) 6-2. de eerste servicebeurt I Agassi na de opslag iets lijn rechter-bovenbeen ;en. „Ik wilde aanvanke- igeven", vertelde hij la- daar dat kon ik niet ma- genover David. Ik wilde .iet de kans ontnemen te :ien, wat hij op gras wer- ,kan". De blessure zou in (rloop van de partij ver- L n. Het publiek merkte ivankelijk weinig van, r daar de partij gelijk op- net meestal Agassi aan irdelige kant van de sco- stond hij in de vierde t 4-2 voor en 0-40 op de van Wheaton. Juist op WIMBLEDON '91 dat moment kwam de man uit Lake Minnetonka, een stadje waar ook Greg LeMond van daan komt, tevoorschijn met zijn beste knallen. „Dat was het keerpunt van de partij", vond ook Agassi. En dat was dan weer in tegenstel ling tot zijn andere bewering, dat hij er van het begin af aan niet in had geloofd. Ook niet toen hij de kans had de partij uit te serveren. De tiebreak van de vierde set zou hij zelfs opzettelijk hebben laten lopen. Allemaal vanwege die blessu re. „Het ziet er lelijk blauw uit. Laat ik hopen dat ik er het zomerseizoen niet door behoef te missen", zuchtte hij bezorgd. Fysiotherapeut Bill Norris liep af en aan, want ook Wheaton had medische verzorging no dig. Hij was aan de enkel ge blesseerd. De man, die met de stars en stripes rond zijn hoofd gebon den van zijn nationalistische gevoelens blijk geeft, mag het in de halve finales opnemen tegen de evenmin erg fitte Becker. Becker imiteerde op baan één het geluid van een olifant, trapte de grassprieten plat en zocht met gevouwen handen van bovenaf hulp. Forget maakte het hem echt moeilijk. In tegenstelling tot zijn landgenoot Thierry Champion is hij een echte ser ve-volleyspeler, die al zo'n jaar of tien meegaat en nog altijd beter wordt. In de vierdé set stond hij een break voor, maar kon dat voordeel net niet ver zilveren, zodat Becker er met een (letterlijk) bebloede knie vanaf kwam. Wat Agassi betreft: het hele Wimbledon-avontuur is hem zozeer bevallen, dat Hij de data LONDEN De organisatoren van de All-Englandclub wor den bij hun pogingen de achterstand in het wedstrijdschema in de lopen, behoorlijk gedwarsboomd door Brenda Schultz en Michiel Schapers. Het langste duo van Wimbledon weet van geen ophouden. Afgelopen woensdag hield het tweetal in de partij tegen Nijssen/Ternes var i de baan vier uur en een kwartier bezet. Een record, evenals de score: 6-3 5-7 29- 27. In die tussentijd werd het lijnrechterskorps driemaal ververst en stond de blaas van de scheidsrechter op sprin gen. Voor Schultz en Schapers, die negen matchpunten overleefden, was het nog niet genoeg. Ze traden nog dezelf de avond aan voor een confrontatie met de titelhouders Rick Leach en Zina Garrison. Ook al geen sinecure. Bij 3-6 6-3 6-6 werd de partij wegens de duisternis verdaagd. Giste ren ging het vrolijk verder. Opnieuw naar de dubbele cij fers: 13-11, ditmaal langs twee matchpoints tegen. van volgend jaar alvast op zijn kalender heeft aangekruist. Agassi: „Ik zou het vervelend vinden als deze uitschakeling in verband zou worden ge bracht met de nederlagen, die ik in drie Grand Slam-finales leed. Daarvoor waren de om standigheden te vreemd en de partij net niet belangrijk ge noeg. Als het nou in de finale zou zijn geweest...." Met Wheaton kan Michael Stich voorkomen, dat zondag aanstaande in de finale weer dezelfde twee figuren van de laatste drie jaar optreden: Ste fan Edberg en Boris Becker. De 'andere Becker' wat heeft Stich een hekel aan die bijnaam pakte de winnaar van Parijs, Jim Courier, op een overtuigende manier in: 6- 3 7-6 (6-8) 6-2. Met halve fina leplaatsen in Parijs en Londen is de uit Pinneberg afkomstige Duitser één van dé meest suc cesvolle spelers van het sei zoen. In zijn nadeel werkt dat hij tot dusverre slechts één toernooi, dat van Memphis in 1990, winnend heeft kunnen afsluiten. Met zo'n recordlijst kom je tegen Stefan Edberg niet ver. De Zweedse titelhou der is de enige, die in vier vijf partijen nog geen set heeft af gestaan en zijn optreden tegen Thierry Champion: 6-3 6-2 7-5 was indrukwekkend genoeg. Vijftien jaar Lottie Dod zij ruste in vrede blijft nog even de jongste Wimbledonkampioene aller tijden. Vijftien jaar en 285 dagen oud was zij, toen zij in 1887 de eerste van vijf titels veroverde. Jennifer Capriati had dat record met ruim twee honderd dagen kunnen bre ken. Maar helaas. De zes jaar oudere Gabriela Sabatini had donderdag in de halve finales juist iets teveel macht, precisie en doorzettingsvermogen om Amerika na de helden van de Golf-oorlog ook nog een hel dinnetje te gunnen. Het was Sabatini, die in de lange slagenwisselingen meestal de hoeken opende. Ca priati's tegenweer eindigde iets te vaak in het net: „Ik pro beerde ze er wel overheen te krijgen, maar dat lukte niet. Gaby liet me van links naar rechts hollen en kwam vaak naar het net. Bovendien viel zij keer op keer met succes mijn tweede service aan. Ik denk dat dat beslissend was". Graf deed na het met fouten doorspekte duel tegen Mary Joe Fernandez (6-2 6-4) uiter aard alsof het haar niet uit maakte tegen wie zij zaterdag in de finale aantreedt. vratilova had Capriati nauwe lijks kans gehad de gebeurte nissen te verwerken. Ze had het ene interview na het ande re moeten geven en van slaap was niet veel gekomen. „Ik was zo opgewonden en pro beerde het uit mijn hoofd te zetten. Gosh, zei ik tegen me zelf. Morgen moet je weer te gen een ander. Je moet het vergeten. Maar dat ging niet". Sabatini behield in de slagen wisselingen het overwicht en maakte het karwei op het vierde matchpoint af. Ze is de eerste Zuidamerikaanse in de finale in 25 jaar (Maria Bue- no). Capriati troostte zich met de wetenschap, dat haar tijd nog wel komt. De Hall of Fame nam haar naam al op voorhand op, zodat de vijftien jarige gratis toegang heeft tot Disneyworld, een van haar ge liefde uitstapjes. Onze krant publiceert een serie artikelen onder het motto 'sport en gezondheid'. In die reeks komt een aantal verschilende items in dit kader aan bod. Van daag een verhaal dat hoofdzakelijk draait om het hart, het orgaan in het menselijk lichaam, waar het bij het sporten om draait. li IHOVEN Analoog Ie plaats in het li- is het hart in de i tijdjsteeds meer in het t fondlpunt van de be- Jelling komen te 1 een,Door de plotse dood ids ^rschillende topspor- ,n de laatste jaren wie de wielrenners tendi Meijer, Johannes 18er en Bert Ooster- ssverl js Sp0rtenci Neder- - ot het besef geko- M wel degelijk re- moet worden ge- met de 'rikketik'. ïpllemien van Teeffelen Itt vit Nationaal Instituut jensd Sportgezondheidszorg te ei() kwam onlangs met cijfers over het feno- g^lotse dood bij sporters'. Eentlde in het VARA-pro- wiq 'Impact' dat het resull vijftig procent meer rten van plotse doden >fhad gekregen dan bij Irgelijkbaar onderzoek jaar geleden. Moet de uring weer ingevoerd Ondervinden sporters J Btress bij sport? Óf luis- tn niet goed genoeg t lichaam? begin van de jaren iwamen de eerste cij- plotse dood bij spor- boven. Ineke Dol- na een studie van met haar proefschrift l terde op dit onder- includeerde dat het ge- aantal plotse doden in I bedroeg. Het onder- 1VT I n Dolmans kreeg pas lyi een staartje, want op 1 J1989 bogen het Natio- ituut voor de Sportge- szorg (NISGZ), de Erasmus Universiteit Rotter dam en de Rijksuniversiteit Utrecht zich wederom over deze zaak. Deze studie, voluit genaamd 'Plotse dood en hart infarct bij sport en resuscitatie' (resuscitatie betekent reanima tie), loopt door tot 1 oktober 1991, maar twee maanden ge leden werden de eerste cijfers al wereldkundig gemaakt. Gering Het NISGZ deelde mee, dat tot dusverre 136 dodelijke inci denten bekend waren gewor den. Vergeleken met de jaar lijkse, gigantische blessuregolf (2,7 miljoen) waarbij de knie- en enkelkwetsuren zoals ge woonlijk veruit het meeste voorkomen, is het percentage hartkwalen nihil te noemen. „Het aantal plotse doden blijft in absolute zin gering", conclu deerde het NISGZ dan ook twee maanden geleden. Wat nu precies als oorzaken zijn aan te geven voor har- taandoeningen tijdens, vóór of na sportbeoefening, is niet één-twee-drie te verklaren. „Er zijn natuurlijk de bekende risicofactoren", zegt dr. Rien Huige van het Sint Joseph Ziekenhuis in Veldhoven. „Mensen die na hun 35e jaar plotseling op onverantwoorde wijze intensief gaan sporten vragen eigenlijk om proble men. Risicofactoren als hoge bloeddruk, een hoog choleste rolgehalte en overgewicht spe len ook rol, maar dan met name voor de meer recreatief gerichte sporters. Ik merk wel dat sporters voorzichtiger wor den. Er is de laatste jaren een veranderde houding. Sporters zeggen eerder: ik stop, ik neem geen risico. Maar top sporters zijn zodanig getraind, dat er van bepaalde risicofac toren bij hen veel en veel min der sprake is". Drs. Willemien van Teeffelen van het NISGZ, nauw betrok ken bij het onderzoek naar plotse dood bij sporters, vertel de enkele maanden geleden in het programma Impact dat met name mannen van mid delbare leeftijd als slachtoffers naar voren kwamen. Angstiger Eén van de oorzaken van har- taandoeningen zou volgens Van Teeffelen de afschaffing van de verplichte sportkeuring zijn. Een keuring overigens, die links en rechts smalend werd getypeerd als eventjes de bloeddruk opmeten en tien kniebuigingen maken. In de plaats daarvan is het Preven tief Sport Medisch Onderzoek gekomen, waarbij sporters een vragenlijst kunnen invullen over de aanwezige lichamelij ke klachten. „Om de twee we ken krijgen we sporters hier, die zo'n lijst invullen en ook onderzocht worden op even tuele. Zonodig wordt er ook een electro-cardiogram ge maakt van mensen die te kampen hebben met een har- taandoening", stelt dr. Adri Withagen van het Reinier de Graaf Gasthuis in Delft. Wit hagen is adviseur van een harttrimclub in Delft en in Monster. Éénmaal per week komen mensen bij elkaar, die in het verleden getroffen zijn door onder meer een hartaan val- of infarct. „Mensen wor den wel angstiger na een har- taandoening. Topsport is in elk geval niet meer voor hen weg gelegd. De hartspier is zeg maar een stuk verzwakt. Maar ik ken ook iemand, die een groot hartinfarct heeft gehad en later is gaan tennissen en zelfs tennisleraar is gewor- Geïnteresseerd De Veldhovense cardioloog onderwerpt sinds eind '89 zo'n 45 profwielrenners aan diverse testen, waarbij ook onderzoek De start van de marathon bij een triathlon-wedstrijd. naar het hart wordt gedaan. „Pas sinds de laatste twee jaar krijgen wielrenners optimale en specialistische begeleiding. Renners gingen maar van soigneur naar soigneur. Ik weet ook wel dat sinds '87 het aantal slachtoffers bij wielren ners is toegenomen. Als medi cus kan ik daar niet echt veel over zeggen, maar we hebben er wel van geleerd. Naar aan leiding van de sterfgevallen in de wielerwereld, zijn de medi ci op dit gebied er enorm geïn teresseerd in geraakt". Het on derzoek bij wielrenners bevat volgens Huige twee aspecten. „Enerzijds proberen we te we ten te komen, wat de presta tiemogelijkheden van sporters zijn, wat de trainingstoestand van die sporter is en willen we over vergelijkingsmateriaal beschikken. Anderzijds willen we met het onderzoek de sporter hoeden voor calamitei ten". Huige heeft niet alleen wiel renners binnenstebuiten ge keerd, maar ook marathonlo pers bezochten de cardioloog, die zichzelf overigens een „toerrijder" noemt. „Als je de onderzoeken van de wielren ners en de marathonlopers met elkaar vergelijkt, dan val len twee dingen op. Ten eerste beschikken wielrenners over grotere hartkamers en hebben marathonlopers juist een dik kere hartspier. Gebleken is dat wielrenners een uitgesproken sporthart hebben. Wielrennen vergt een continu niet-aflaten- de belasting. Moet je eens na gaan: bij een wielrenner wordt 25 a 35 liter bloed per minuut in het lichaam gepompt, dat is een gigantisch percentage". Probleemhart Ben Libregts beschikte ook over een sporthart, maar dat veranderde in een probleem- hart in het voorjaar van '85. Libregts zou deelnemen aan een criterium in Reek, maar nog voordat hij aan de start verscheen kreeg de renner van de amateurploeg De Zwa luw een hartstilstand. Maar liefst veertig reanimaties in één etmaal waren nodig om Libregts bij te brengen. Me disch wonder Libregts kan nóg niet begrijpen waarom juist hij getroffen werd. „Ik was zo gezond als wat. Ver zorgde me goed en trainde hard. Alleen, in dat seizoen '84-'85 bleven de prestaties uit. Dat was me wel opgevallen. Ik heb toen van alles geprobeerd om de oorzaak op te sporen. Dan trainde ik weer wat rusti ger, dan weer tweemaal per dag. Maar de resultaten kwa men maar niet", aldus de vier voudig nationaal kampioen. Totdat een hartstilstand hem bijna fataal werd. Libregts werd kort daarop grondig on derzocht, onderging verschil lende testen waarbij de artsen onder meer gebruik maakten van de electro-cardiogram pass-operatie toegepast". Momenteel zit Libregts vier FOTO: MILAN KONVALINKA (ECG), maar men kon niets vinden. Tijdens de inspan- ningstesten kwam wel naar voren, dat Libregts over een geweldig uithoudingsvermo gen beschikte. „Op een gege ven moment suggereerde een arts, een assistent volgens mij, dat ik doping had gebruikt. Maar ik was er pertinent zeker van, dat ik niks gebruikt had. Daar was ik absoluut de per soon niet naar. Later bij de ca- therisatie bleek dat ik een ver nauwing had in dé kransslag ader. Men heeft toen een by- gepa Lior keer per week anderhalf lang weer op de fiets. Hij kan het toch niet laten. Maar een wedstrijd bezoeken is er niet meer bij, dat kan hij emotio neel gezien niet meer opbren gen. Wekenlange wielerwedstrij den, vijfsetters in een tennis duel en een marathon bijvoor beeld vergen flinke krachtsin spanningen. Maar in welke mate moet iemand bewegen om het gewenste preventieve effect te bereiken? „Dat is moeilijk te zeggen", zegt dr. Huige „Optimaal is het ver bruiken van 2.000 kcalorieën per week. Dat komt ongeveer neer op driemaal per week een half uurtje hardlopen. Elk uur dat ie meer sport, wil niet zeggen dat het gezonder is. Je leeft er beslist niet langer KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Groningen (morgen aanvang 17.30 uur) luiden: le koers: 1 Felixnora, 2. Exeelent of Wiba, 3 Evelien G (7-3-5). 2e koers: 1. Maura's Crown, 2 Elisabet Hano ver. 3. Fahranazz (1-7-5). 3e koers: 1. Celetta, 2. Friendship, 3. Firsty Hek kenhof (2-4-6). 4e koers: 1. Fornax Lucswolle, 2 Erric Rijnstroom, 3. Eelke W (1-2-6). 5e koers: 1 Frede- rik S. 2. Daronet, 3. Dusty Joe (2-5-6). 6e koers: 1. Daytona Casindra, 2 Emma Baldwin, 3. Dereddertranss R (5-4-7). 7e koers: 1 Everyone's Wish. 2 Da Silva Diepnow, 3. Expensive Meadow (5-4-3). »e koers: 1 Duke of Winsser. 2 Delight Nobo, 3. Dyliber- to H (4-5-10). 9e koers: 1 Woensdag, 2. Boy S, 3 Cees Wielinga (9-5-4). SPORTUITSLAGEN GOLF Wassenaar. Nationaal O pan 1. Swart 136 (66 70. -10). 2. Saddlngton 139 (73 66). 3 Vogel 140 (69 71) en Lovely 140 (70 70). 5. Van der Velde 144 (75 69). Huur man 144 (69 75). Allen 144 (73 71) en Gllee 144 (72 72). 10. Saxton 146 (71 75). Mont# Carlo. Internationaal toernooi. Stand na twee ronden: 1. Stephen (GBr) 127 (65 62). 2. Davls (Aus) 130 (68 62). 3. Balles- teros (Spa), Hawkes (ZAf). Rivero (Spa) 131. 6. lassalle (Fra), Montgomerie (GBr). Glede- on (Dui). Baiocchi (ZAf) 132. HONKBAL Amerikaanse competitie Detroit Tigers-Baltimore Orioles 8-2. New York Yankees-Cleveland Indians 3-2. Toron- Kansas City Royals 4-3. Chicago White S Seattle Mariners 3-2 (12). National: Pitts burgh Pirates-Chicago Cubs 11-7, New York -Cincinnati Reds 8-6, Los Angeles Dod gers-San Diego Padres 6-3, Houston Astros-San Francisco Giants 9-0. koera, 1900 m. 1. Edison Buitenhof (M. Huel) 2.37.6 - 1.22.9. 2. Elly May. 3. Eduna (H. Langeweg) 3.05,7 - 1.22,9, 2. Forward Nobo. 3. Ever Quick Niet gestart: Expres Ruimzicht. Toto winnend 1.30 plaats 1.30 1.40 koppel 4.40 trio 13.10. 3e koers, 1900 m 1. Fagan Westland (G. v. Eykelenborg) 2 37,1 - 1.22.7, 2. Crlstel d'AI- mere, 3. Fergle V, 4. Enlta Norton. Niet ge start: Fan Swagerman. Nipe Sunblrd en Ever Ready. Toto winnend 2.30 plaats 1.30 1,60 koppel 10,50 trio 86,70. kwartet 4e koers, 1900 m: 1. Ferrock (H. Langeweg) 2.35.1 - 1.21,6, 2. Esmorelt, 3. Fellclta Medo. Toto: winnend 1,40 plaats 1.20 2,00 koppel 6,20 trio 37,10. 5e koers, 2240 m: 1. Dominant (S. Woud stra) 3.07,7 - 1.23.8, 2. Castro W. 3. Boyke D. Niet gestart: Clay Dirt, Boris Buitenzorg. Apollo en Arjen Steenwijk. Toto: winnend 1,50 geen plaatscijfers koppel 2,40 trio 10,90 6e koera, 2600 m 1. Eefke Uiterdijk (H. Paulusma) 3.30.0 - 1.20.8. 2. Cunerus Hano ver. 3 Ella Boshoeve. 4 Chagall Toto: win nend 4,50 plaats 2.80 2,50 koppel 35,50 trio Eykelenborg) 2.31,2 - 1.19.6. 2. Chenk Ha nover. 3 Agostinho Mendel. Niet gestart: Dutch Dakota en Bulhem Topfok. Toto: win nend 3,60 plaats 3,00 1.60 koppel 12,20 trio 8e koers. 1609 m: 1 Zozo Nevele (A. v.d. Blonk) 2.03,5 - 1.16,8, 2. Zora Volomon, 3. Donderstraal Toto: winnend 3,70 plaats 2,30 5,50, koppel 12,60 trio 111,10. 9e koers, 1900 m: 1. Don Trotteur (A. de Wrede) 2.31,5 - 1.19,7, 2. Annabell Hanover. 3. Dyenni Cunera, 4. Anton uit Volkel. Niet gestart: Crown Jewel. Toto: winnend 1,90 plaats 2,00 3,60 koppel 5.80 trio 25,60 10e koers, 1900 m: 1 Wise Impulse (R. van Toor) 2.32.2 - 1.20.1. 2. Edon Prince, 3. Dai sy Oostland. Toto winnend 3.70 plaats 1.60 160 koppel 12.80 trio 222,50 W-5 (2-7-3-6-9): 1.492.20. Totalisator-om- zet 135.675. TENNIS Londen. Wimbledon. Vrouwen enkel, halve finales: Graf (Dui/1)- Fernandez (VSt/5) 6-2 6-4. Sabatini (Arg/2)- Capriati (VSt/9) 6 s: Graf-Sabatl- Mannen enkel, kwartfinales: Stich (Dul/6)- Courier (VSt/4) 6-3 7-6 6-2, Edberg (Zwe/1>- Champion (Fra) 6-3 6-2 7-5, Becker (Dul/2)- Forget (Fra/7) 6-7 7-6 6-2 7-6, Wheaton (VSt)-Agassi (VSt/5) 6-2 0-6 3-6 7-6 6-2 Halve finales: Edberg-Stich, Becker-Whea- (VSt/Ned/10) 6-4 6-2, Gigi Fernandez/No- votna (VSt/T sj/1 (-Magers/Robin White (VSt/7) 6-3 6-3 Mannen dubbel, kwartfinales: Fitzgerald- /Jarryd (Aus/Zwe/2)-Galbralth/Wttsken (VSt/7) 6-4 6-0 6-4, Frana/Lavalle (Arg- /MexFAnnacone/Evernden (VSt/NZe) 6-4 6- 4 7-5, Ferreira/Norval (ZAf/15)-Woodbridge- /Woodforde (Aus/8) 7-6 6-4 6-4, Connell- /Michibata (Can/4)-Albano/Cannon (Arg/VSt) 5-7 2-6 7-6 7-6 10-8 Gemengd dubbel, tweede ronde: Schultz- /Schapers (Ned>-Garrison/Leach (VSt/1) 3-6 6-3 13-11, Siemerink/VIs (Ned)-Krat- zmann/Shriver (Aus/VSt/16) 7-6 3-6 10-8. derde ronde: Dyke/Jaggard (Aus)-Koever- mans/Ter Riet (Ned) 6-2 6-3, Schultz/Scha- ihwendt 3-6 6-2 6-1, Van i (ZAf)-Siemerlnk/Vls 6-2 Scheveningen. Satelliettoernooi 2e ronde: Hortian (Dui) - Kowalski (Pol) 6-2 3-6 6-2, Kempers (Ned) - Soules (Fra) 2-6 7- 6 6-4. Göllner (Dui) - Reuter (Ned) 7-6 4-6 6- 1. Leppen (Dui) - Eggmeyer (Dui) 6-1 6-2, Vasek (Tsj) - Dogger (Ned) 7-5 6-1, Schaap (Ned) - Dewulf (Bel) 6-3 6-4, Van de Zande (Ned) - Winnlnk (Ned) 6-2 6-3, Brandi (Ita) - Vanderveeren (Bel) 3-6 7-5 6-1. WIELRENNEN Ronde van Rijnland Palts. 2e etappe: Trier-Pirmaaens: 1 Spruch (Pol) 182 km in 4.53.44. 2. Augustln (Dui). 3. Tak (Ned), 4 Zabel (Dui). 5. Matt (Dui). 6. Slkora (Pol). 28. Dekker (Ned) allen zelfde tijd, 49 Richard Groenendaal (Ned) 1.18, 50. Gerrit sen (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1. Totschnlg (Oos) 8.33 10, 2. Spruch (Pol) 0.03, 3. Moster (Dui) 0.05, 4. Augustin (Dui) 9. Zabel (Dui) 0.20. r (Dui) l. Tak (Ned) 0.20. Voetbal - AZ ziet deze week twee spelers van de linkerzijde van het eerste team verdwij nen. Verdediger Jan de Visser tekende een tweejarig contract bij Heerenveen, middenvelder Ruud Kool kwam een verbin tenis overeen met FC Twente. De clubs zijn echter nog niet tot een akkoord gekomen. (ADVERTENTIE) Wie zit er in uw favoriete rennersploeg? MORGEN: grandioze Tour de France wedstrijd met ruim f 16.000, - aan prijzen De Leidse Courant-Eigen Tour wordt mede mogelijk gemaakt door: KERNGROEP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7