„Ik wil mijn zoon terug. Levend!" Mogelijk ook Turken in afschrikkingsmacht ^LO stopt achten :gen leger ibanon Nieuwe post Tambo „geen erefunctie" Vrees Sovjetunie voor CYSE afgewend jinaJITENLAND QeidóaQowuvnt vrijdag 5 juli 1991 pagina 5 NCM zet punt achter krediet- verzekeringen AMSTERDAM Bedrij ven die zaken willen doen met Joegoslavië kunnen hun risico voorlopig niet meer bij de NCM verzeke ren. De kredietverzeke ringsmaatschappij reikt geen nieuwe polissen meer uit met dekking op Joego slavië en het opnemen van het Balkanland in een be staande polis is evenmin mogelijk. Dat heeft de NCM gisteren bekendge maakt. De NCM verzekert betalingsrisico's die bedrij ven lopen op hun afne mers. Joegoslavië stelt voor de Nederlandse ex port overigens weinig voor. De export kwam vo rig jaar uit op zo'n 850 mil joen gulden, terwijl de im port 600 miljoen bedroeg. we er maar het beste van ho pen". Maar de Nederlander Rem- mert Dekker kwam deze week in Belgrado aan zonder een spoortje van vrees. De Dordte- naar werkt voor een baggerbe drijf uit Sliedrecht en dat had de situatie in Joegoslavië vei lig genoeg gevonden om vijf werknemers een project in de buurt van Belgrado af te laten maken. Remmert Dekker: ,,Ik ben niet bang. Bovendien, als er wat gebeurt, zijn we met onze auto met Nederlands kenteken zo de grens over". ANKARA Turkije heeft ge zegd te overwegen om deel te nemen aan een geallieerde strijdmacht die Irak moet af schrikken opnieuw militair op te treden tegen de Kurden. De internationale strijdmacht waarvan sprake is zou onge veer een bataljon sterk moeten zijn en hangende een definitief akkoord in het zuidoosten van Turkije gelegerd worden. „Deelname van het Turkse contingent aan operaties over de grens wordt niet voorzien. Het zal alleen meedoen wan neer eventuele incidenten zich naar ons grondgebied uitbrei den", aldus een Turkse woord voerder. Het Iraakse parlement keurde gisteren een wet goed die, on der voorwaarden, oppositie partijen legaliseert. Volgens de parlementsvoorzitter Sadi Mehdi Saleh zal de wet uitein delijk tot presidentiële verkie zingen leiden. Toch zitten er veel haken en ogen aan de in voering van het meerpartijen- stelsel. Zo moet een nieuwe partij „de prestaties van de Iraakse revolutie waarderen". Deze revolutie bracht in 1968 de Baathpartij van Saddam Husayn aan de macht. Daar naast mogen volgens de nieu we wet alleen leden van de Baathpartij in het leger dienen of lid worden van de gevrees de veiligheidspolitie. Ook geeft de zogenaamde meerpartijen- wet de regering van Saddam het recht elke partij te ontbin den „die de veiligheid van het land en de nationale eenheid ondermijnt", een verwijzing naar de Kurden en de sji'iti- sche rebellen. Hoewel de nieu we wet slechts geringe veran deringen met zich meebrengt zeggen deskundigen dat hier door de illegale partijen van de Kurden gelegaliseerd kun nen worden. Kohl wijst Suharto op mensenrechten BONN Bondskanselier Hel mut Kohl heeft de Indonesi sche president Suharto giste ren bij aankomst in Bonn ont haald op enkele kritische op merkingen over het Indonesi sche mensenrechten- en mi lieubeleid. Suharto brengt mo menteel een vijfdaags staatsbe zoek aan Duitsland. De Duitse milieupartij Alliantie 90/Groe- nen riep tijdens de tweede dag van Suharto's bezoek de Duit se regering op alle economi sche hulp aan Indonesië te be vriezen. Jakarta ontving on langs vanuit Bonn 500 miljoen mark (570 milioen gulden) voor de aanschaf van veerbo ten. ON De Palestijnse rijdingsorganisatie heeft gisteren na |leg met Libanese re- hgsfunctionarissen be- »n de strijd tegen het ringsleger in Zuid-Li jn te staken en al haar re wapens naar het enland over te bren- is overeenstemming be over een algehele oplos- De legereenheden zullen en gestationeerd in de ge in aangewezen in het vre- an van de regering. De jtijnen hebben ingestemd SjSode overdracht van hun wapens. Een nieuw tijd is aangebroken", zo zei ter zonder portefeuille llah al-Amin na een vier lurende ontmoeting met functionarissen, schoten van sluipschut- ijn gistermiddag voor de idmaking van het ak- nog twee mensen omge- n en vier anderen ge- geraakt. In de vier da- durende strijd om de bolwerken in Zuid-Liba- ijn 46 doden en 173 ge en gevallen. or Syrië gesteunde Liba- regering stuurde maan- et leger naar het zuiden n plan uit te voeren dat et in de ontwapening 11e militante facties. Na ir burgeroorlog hebben ïs in de hoofdstad Bayrut het noorden en het mid- an het land hun wapens verd. De PLO-strijders ;n terug toen het leger it de dorpen rondom de ijnse vluchtelingenkam- ilde verdrijven. De PLO dere groepen in het zui- »iden dat ze hun wapens hadden in de strijd te- raël. de felle gevechten wa- eggeëbd en er slechts af schoten van sluipschut- n mortiervuur te horen voerden twee Libanese ers gisteren in Sidon g met vertegenwoordi- van de PLO over de ihappelijke rechten van .000 Palestijnse vluchte- in Libanon. Het kwam n verrassing dat bij dat g ook een overeenkomst iet staken van de strijd nd was gekomen. Escobar wil VS tevreden stellen BOGOTA De achter tralies zit tende leider van het Medellin-kar- tel, Pablo Escobar, heeft verklaard bereid te zijn een levenslange ge vangenisstraf uit te zitten om de Amerikanen tevreden te stellen om zodoende „een aanval op Colombia te voorkomen". Als antwoord op schriftelijke vragen door de krant El Colombiano ontkende Escobar tevens dat hij van plan is rechten te gaan studeren. „De wet verandert in Colombia toch dagelijks", aldus de drugbaron. De regering van Co lombia hief gisteren de staat van be leg op die vanaf mei 1984 voor het gehele land heeft gegolden. Boerenveen stelt functies ter beschikking PARAMARIBO De Surinaamse legerkapi- tein Etienne Boerenveen heeft zijn functies - commandant van de militaire politie, de vei ligheidsdienst en de centrale inlichtingen dienst - ter beschikking gesteld aan presi dent en opperbevelhebber Johan Kraag. Boe renveen wil de justitiële autoriteiten de gele genheid bieden op basis van het Surinaamse recht vast te stellen of hij zich aan een straf baar feit schuldig heeft gemaakt. Hij werd in 1986 in de Verenigde Staten veroordeeld we gens het opzetten van een cocaïnelijn. Boe renveen werd door de Surinaamse legerleider Desi Bouterse gerehabiliteerd en in hoge ne venfuncties benoemd. Jaggernath Lachmon (73) is gisteren beëdigd als fungerend voorzit ter van de Nationale Assemblee, het Suri- parlement. DURBAN De zwarte Zuidafrikaanse anti-apart heidsbeweging ANC (Afrikaans Nationaal Congres) heeft gisteren tijdens zijn nationale congres ANC- voorzitter Oliver Tambo benoemd tot „nationaal voor zitter" van de organisatie. De post werd speciaal voor Tambo gecreëerd. ANC-woordvoerder Jordan gaf aan dat Nelson Mandela persoonlijk Tambo had genomi neerd voor de nieuwe post. Mandela, momenteel nog vice-voorzitter van het ANC, zal vandaag Tambo offi cieel als voorzitter van de anti-apartheidsorganisatie opvolgen. Mandela is de enige kandidaat voor het voorzitterschap. Jordan onderstreepte dat de post van nationaal voorzitter geen erefunctie is. Tambo is uit hoofde van zijn functie lid van de uitvoerende raad van het ANC, het hoogste machtsorgaan binnen de nationalistische beweging. Twee miljoen voor gebouwen Bokassa BLOIS Een kasteel, een boerderij en een verwaarloosd restaurant in Frankrijk die eens toebehoorden aan de voormali ge Centraalafrikaanse keizer Jean-Bedel Bokassa, zijn giste ren op een veiling voor meer dan twee miljoen gulden van de hand gegaan. Het geld is bestemd om schul den van Bokassa af te betalen aan de Eerste Internationale Bank van Curasao. Bokassa was niet bij de veiling aanwezig: hij zit momenteel ge vangen 'in de Centraalafrikaan se Republiek. Non en priester kussen elkaar in nieuwe Benetton-campagne MILAAN De Italiaanse kledingfabrikant Benet ton heeft gisteren zijn nieuwste reclamecampagne onthuld die waarschijnlijk even controversieel zal blijken te zijn als sommige voorgaande. In een van de zes nieuwe advertenties zijn twee modellen te zien die, verkleed als een priester en een non, el kaar op de mond kussen. In een andere advertentie wordt de consument geconfronteerd met een nog bloederig pasgeboren kind, dat nog niet van zijn navelstreng ontdaan is. De beelden zijn niet be doeld om de mooie kleding te laten zien, maar om de interesse van de mensen te vangen en een reac tie uit te lokken. Een voorgaande campagne stuitte in de Verenigde Staten op veel tegenstand van zwarte bevolkingsgroepen toen de kledinggigant in een advertentie een zwarte vrouw toonde, die een blank kind borstvoeding gaf. De nieuwe adverten tie met het kind zal niet worden gebruikt in de VS. orzichtige lun Jeltsin pr nieuwe Leging VOLKSLEGER JOEGOLSLAVIË VOLKSVIJAND NUMMER ÉÉN tOU De president van pssische federatie, Boris heeft gisteren voor de steun geuit aan de politieke beweging die Instaande Sovjet-libera- ®bben gevormd. Hij zei I een echte partij zou 1 worden. I naaste bondgenoten zit- in en dat geeft mijn ei- aan zei Jeltsin een televisie-interview, toekomst betreft: we moeten zien. Er zijn te- zietpders en er zijn voor- van deze beweging". Hervor- werd deze rad* opgericht door negen loptfiente gematigde hervor- t allonder wie de vroegere :t gePr van buitenlandse za te bdoeard Sjevardnadze en en si-ideoloog Aleksandr Ja- lf- De oprichters zeggen tW de hervormingsgezin- hëïnen de 'communistische et v^illen aantrekken en de /olgepolitiek opnieuw wallen Idoor MICK SALET ZAGREB „Ik haal mijn zoon uit het leger, ik haal hem eruit...". De man die zich voorstelt als Fransil staart uit het half open raampje naar buiten. Nag- niti se ven je nevarno. E pericoloso sporgersi. Nicht hinauslehnen. De trein van Belgrado naar Mari- bor. Normaal gaat-ie door naar Wenen. Maar in Joe goslavië is niets meer nor maal. „Het is abnormaal. Het is le vensgevaarlijk. Omdat een paar van die generaals bang zijn hun macht en mooie baan tjes te verliezen, worden onze zonen de dood ingejaagd. En daar doe ik niet aan mee". Fransil is op weg naar Mari- bor. Daar is zijn zoon gelegerd, die dienst doet in het federale leger. „Hij is achttien jaar en heeft er nog maar twee maan den militaire dienst op zitten. Bij de stormtroepen. Maar ik laat hem zijn dienstplicht niet afmaken. Ik ga 'm eruit halen. Vraag me niet hoe, maar ik doe het. En laat ze hem maar pakken als hij deserteert... In de gevangenis is hij veiliger dan op het slagveld van Slove- Het plannetje om zijn zoon te halen kreeg de Hongaarse Joe goslaaf toen hij op tv zag hoe boze en bezorgde ouders het parlement binnendrongen om op te komen voor de belangen van hun kinderen, het kanon- nevlees. Dat was nou eens een actie naar zijn hart. De volgen de dag stapte hij, bijna blind van woede, in de auto. Maar verder dan Belgrado kwam hij niet. Hij kreeg te horen dat de snelweg richting Maribor tè gevaarlijk was. Daarom heeft de verontruste vader de trein maar genomen. „Ik moet er zo snel mogelijk zijn, want wie weet wat er morgen gebeurt... Ik wil mijn zoon terug. Levend". Als de trein het station van Zagreb binnenrijdt, zegt hij: „Wens me geluk in Maribor. Ik zal het nodig hebben..". Zenuwachtig In Zagreb oogt het leven nor maal. De treinen rijden op tijd. De mensen gaan gewoon naar hun werk. De winkels zijn open. En de vroege mis in de kathedraal van Zagreb trekt maar een paar bankjes gelovi gen. Maar wie met de mensen praat, hoort dat Zagreb zenuw achtig is. De radio meldt dat het rustig is in Slovenië en Kroatië, maar wat wil dat zeg- fen? Trekken de soldaten zich cht terug in de kazernes? Of is het een stilte voor de storm? Heb je dan niet gehoord van die tanks en troepen aan de grens met Kroatië? Bij Beli Manastir, Kukujevci, Sid en Adasevci? En waarom denk je dat het vliegveld van Zagreb gisteren gesloten was? Geruch ten genoeg, maar niemand weet precies wat het leger van plan is. „Ik heb gehoord dat er mijnen gelegd zijn rond de kazernes van Zagreb", zegt Jakov, een jonge ambtenaar. „De militai ren zeggen dat het is om boze burgers ervan te weerhouden de kazernes te bestormen, maar in werkelijkheid is het natuurlijk om ervoor te zorgen dat de soldaten de kazernes niet uitvluchten". Ook Jakov weet zeker dat de legerleiding zich in recordtem po tot volksvijand nummer één aan het maken is. „Kijk hier", zegt hij en slaat op de voorpagina van de Kroati sche krant Zapad. „Moeders willen hun zonen terug", luidt de knallende kop boven een verhaal over de dwaze moe ders van Slovenië die niet wil len dat hun zoons het slachtof fer worden van een burger oorlog die geen burger wil. „Ik geef ze groot gelijk, die moeders. Alleen, ze moeten niet naar de poorten van de kazernes, ze moeten naar de machthebbers in Belgrado". Schande „Die moeders zeggen precies wat de meeste gewone mensen in Kroatië en Slovenië den ken. Niemand die ik ken, moet nog wat hebben van dat zoge naamde Volksleger. Het is toch een schande dat zo'n le ger zich een volksleger durft te noemen. Volksleger.... Het enige dat ze nu doen is tegen het volk optreden. In Slovenië moeten Sloveense soldaten op hun eigen mensen schieten. Straks moeten Kroatiërs nog op Kroatiërs gaan schieten". De Kroaten lijken strijdlustig. Met kolossale koppen laten de Kroatische kranten weten dat Kroatië het recht heeft zich met hand en tand te verdedi gen. Het nationalisme druipt van de pagina's. Op straat zie je ook dat veel automobilisten een nieuw stic kertje achter op hun Zastava of Yugo hebben geplakt. De lettertjes YU zijn vervangen door de letters CRO. Weg met Joegoslavië, lang leve Kroatië. Op het grote plein in het hart je van Zagreb branden kaars jes bij het standbeeld van de weegt. Wanneer de nieuwe satelliet van de aarde zich ver genoeg in de hemelruimte bevindt, geeft Prudon order de dampkring te formeren. In enorme cylinders bevinden zich grote voorraden ge comprimeerde zuurstof en stikstof, die nu als een mantel om de bol worden gelegd; de aantrekkingskracht van de aarde is nu zo gering geworden, dat er geen gevaar meer bestaat, dat deze kunstmatige damprking ogenblikkelijk weer wordt opgeslorpt in het heelal. van de beweging in september een con té besluiten of ze hun omvormen tot Steun van Jeltsin, beschouwd als de politicus in het van zeer groot belang nieuwe politieke groe- PRAAG Na moeizame onderhandelingen hebben de CVSE-landen vannacht besloten een 'commissie van goede diensten' naar Joegoslavië te sturen. De commissie moet een 'poli tieke dialoog' op gang zien te brengen, zo zijn de ambtelijke vertegenwoor digers van de 35 CVSE- landen tijdens hun crisis beraad in Praag overeen gekomen. De vertegenwoordigers ver klaarden zich woensdag al in principe bereid ook waarne mers te sturen, maar konden het over de uitwerking en de •afstemming met de activitei ten van de Europese Gemeen- Óp de barricaden staan gaat veel Slovenen goed af, maar er lèngs komen blijft moeilijk. foto: ap schap gisteren nog niet defini tief eens worden. Aanvankelijk had de Sovjetu nie zich tegen deze CVSE-be- middeling uitgesproken. Na uren onderhandelen konden alle 35 CVSE-landen zich toch vinden in een compromisvoor stel. De commissie gaat op uit nodiging en met toestemming van de Joegoslavische rege ring aan het werk. „In alle ge vallen dat een dergelijke com missie wordt uitgezonden, zal dat op deze voorwaarden zijn", aldus Sovjetonderhandelaar Derjabin, die daarmee nauwe lijks verholen te kennen gaf, dat de CVSE zich nooit zonder instemming van de Sovjetunie zal kunnen mengen in het conflict met de Baltische sta ten en andere opstandige Sovjetrepublieken. De samenstelling en het man daat van de CVSE-missie zal door de Duitse voorzitter van het crisisberaad in samen spraak met de Joegoslavische delegatie worden bepaald. Het kostte de Joegoslavische verte genwoordiger gièteren overi gens grote moeite en vooral veel tijd de benodigde instem ming van de federale Joego slavische regering te krijgen voor het CVSE-initiatief. knoq Met nog steeds toenemende snelheid verwijdert het n^jde Eiland" zich van de aarde. Prudon en zijn mannen be- tegzich veilig in de speciale ruimten en zij beschikken voorlo- slijkjr voldoende zuurstof om in leven te kunnen blijven. Nauw- erkende toestellen wijzen precies aan op welk een af- t eiland zich van de aarde en de maan bevindt; die af wordt voortdurend nog groter, omdat de aarde, op haar pndom de zon, zich juist in tegenovergestelde richting be Twee gewapende Slovenen houden wacht bij federale politiemensen die na hun overgave wachten op de trein die hen van Ljubljana naar huis moet brengen. g foto. ap Kroatische held Ban Jelacic. Een provisorisch, papieren spandoekje roept iedereen op de vrede te bewaren. Hier en daar hebben mensen demon stratief een Kroatische vlag uit het raam gestoken. Het nationalistische vuur wordt van alle kanten aange blazen. Maar toch lijkt de stemming vooral te worden bepaald door het gevoel geen vat te hebben op het verloop van de gebeurtenissen. Wat gaat er gebeuren? „Het borrelt, het broeit, het kookt en niemand weet hoe dat afloopt. Met een sisser of met een explosie", zegt zaken man Dusan uit Zagreb. „Laten

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5