Marechaussee helpt politie bij vreemdelingentoezicht fa f HOU OP! IK Ben sf Jli Koning Juan Carlos daalt van zijn troon Torenmolen is een lekkere l Informatiseringsbank zoekt allochtonen in Den Haag op D66 voor verlaging van minimumloon VERGETEN RECORDS ;g it BINNENLAND CeidócSouoatit VRIJDAG 5 JULI 1991 PAGINATE Bliksem doodt man bij graf moeder FORT WORTH Een man die bijna iedere dag het graf van zijn moeder bezocht is daar dodelijk door de blik sem getroffen. De 49-ja- rige William Don Tip ton uit Fort Worth in de Amerikaanse staat Texas had nooit de dood van zijn moeder op 25 maart vorig jaar kun nen aanvaarden en maaide zelf het gras op haar graf met een van huis meegebrachte maaimachine. GRONINGEN Medewerkers van de steun punten van de Informatiseringsbank houden in Den Haag in wijken met veel allochtonen bij wijze van proef voorlichtingsbijeenkomsten over onder meer de studiefinanciering en de tege moetkoming in de studiekosten. Dat is volgens woordvoerder L.H. Hajema een van de maatre gelen die zijn instelling heeft getroffen om al lochtonen beter te bereiken. Hajema reageert hiermee op een persbericht van het Centraal Bu reau Raadslieden in Amsterdam. Daarin wordt gemeld dat alleen al in Amsterdam 8000 mensen problemen hebben met de Informatiseringsbank, onder wie 7000 allochtonen. De problemen zou den zijn ontstaan door „onzorgvuldig overheids handelen bij uitvoering van de wet studiefinan ciering". Zo zou de Informatiseringsbank fouten maken bij de doorzending van post en zouden de formulieren onduidelijk zijn en te veel ambtelij ke taal bevatten. Hajema erkent dat de commu nicatie tussen de Informatiseringsbank en al lochtonen vaak moeizaam verloopt. „Dat is niet alleen ons probleem, maar ook gemeenten en andere instanties kampen er mee. Allochtonen weten de weg naar het voorlichtingsmateriaal niet te vinden". Hij voegt er aan toe dat een werkgroep binnen de Informatiseringsbank mo menteel uitzoekt waar nu precies de communi catieproblemen met allochtonen ontstaan. De In formatiseringsbank vertaalt eveneens een aantal folders over de belangrijkste regelingen in het Turks, Marokkaans en Engels. Sterke groei aantal gewetensbezwaarden DEN HAAG Het aantal mensen dat een beroep doet op de wet gewe tensbezwaren militaire dienst neemt fors toe. Lag dat aantal in 1989 nog op 2899, vorig jaar is dit gegroeid tot 4050. Dat blijkt uit een overzicht dat minister Ter Beek van defensie naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Volgens een woordvoerder van het ministerie zet de groei zich dit jaar voort. Meer dan de helft van de ge vallen van 1990 zijn nog in behande ling. Uit de cijfers uit 1989 blijkt dat in bijna 2000 van de 2899 gevallen het beroep is erkend. Ter Beek ziet als oorzaak van de stijging ontwik kelingen als de ontspanning tussen Oost en West. DEN HAAG De Koninklij ke Marechaussee gaat de poli tie bijstaan bij het vreemdelin gentoezicht. Zo'n 200 mare chaussees zullen bijvoorbeeld illegale buitenlanders het land uitzetten of asielzoekers ver horen. Dat hebben de minis ters Hirsch Ballin van justitie en Ter Beek van defensie gis teren in een brief aan de Tweede Kamer geschreven. Tot nu toe was een gedeelte van de marechaussee altijd be last met de grensbewaking. Omdat in verband met het ak koord van Schengen vanaf 1 januari 1993 de grens met Duitsland nauwelijks meer be waakt zal worden, heeft de marechaussee deze taakuit breiding gekregen. Gisteren werd al bekend dat de marechaussee-ook belast zal worden met de politietaken op de burgerluchthavens van Schiphol, Zestienhoven, Eelde en Maastricht. Zo gaat de ma rechaussee deze vliegvelden beveiligen tegen terroristische aanslagen en zal zij de openba re orde handhaven. Deze taak wordt nu nog ver richt door de Dienst Lucht vaart van de rijkspolitie. Een gedeelte van dit personeel zal worden herplaatst binnen de politie. Op deze manier wordt tevens het probleem van de onderbezetting bij de politie aangepakt. „Aan werk is geen gebrek bij de politie", zei mi nister Hirsch Ballin. Een agent van de Dienst Luchtvaart die liever hetzelfde werk wil blij ven doen krijgt de mogelijk heid om in dienst te treden bij de marechaussee. Volgens bestuurslid Kruizinga van de Algemene Christelijke Politiebond (ACP) zien de 'luchtvaartdienders' deze over gang niet zitten. „Zij krijgen bij de marechaussee te maken met een andere cultuur en an dere gewoonten. De mare chaussee is immers een mili tair orgaan. Met herplaatsing binnen het politie-apparaat hebben zij minder moeite", gaat Kruizinga verder. „Maar dan zullen ze toch moeten ver huizen". Ook voorzitter Put van de ma rechaussee-vereniging is niet blij met de overplaatsing van zijn leden. „Zij wonen nu aan de grens met Duitsland maar moeten verhuizen naar de Randstad. Het is de vraag of ze Rovershol Rechercheur van de Jeugd en Zedenpolitie R. Bosman toont het perfect gecamoufleerde toegangsluik van de holwoning, waarin twee jongeren, een vijftien- en eenentwintigjarige, zich na talloze diefstallen, verscholen. Ruim een half jaar trokken de jongens zich na een strooptocht terug in hun luxe ondergrondse woning in de bossen achter Beekbergen. Binnen had het tweetal de ruimte bijna volledig ingericht: stroom werd via een accu verkre gen, die onder meer een televisietoestel en een lamp voedde. Met behulp van gasflessen kon worden gekookt. Daarnaast was er aluminiumfolie, voedsel-in-blik, toiletpapier, afwasmiddel en zelfs een bed. Een kast en een 'aanrecht' maakten de woning compleet. Het duo is inmiddels aangehouden en wordt verhoord- foto: chris stein Kamervragen over ontslag werknemers Rubo Tilburg DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Van Erp (VVD) wil we ten of het waar is dat de 29 werknemers van het aannnemersbe- drijf Rubo Tilburg bv worden ontslagen omdat de eigenaar in dienst moet. Hij heeft hierover vragen gesteld aan minister Ter Beek van defensie. De financieel toezichthouder en groot-aan deelhouder B Schellekens zou als militair geen tijd meer heb ben om het financiële reilen en zeilen van zijn onderneming in de gaten te houden. Een eerdere poging van Schellekens om vrijstelling te krijgen mislukte. Het arbeidsbureau behandelt de ontslagaanvraag op 20 juli. Voor die tijd hoopt Schellekens met zijn vriendin te trouwen, zodat hij op grond van het kostwinner schap uit dienst kan blijven. De VVD'er Van Erp wil weten wat de regels voor vrijstelling in dergelijke gevallen zijn. Ook wil Van Erp dat de minister uitlegt waarom Schellekens niet in aan merking komt voor vrijstelling. MADRID Juan Carlos is van zijn troon gedaald. De Spaanse koning heeft de periode dat 'koning zijn' slechts een proto collaire functie was, opnieuw achter zich gelaten. Hij deed het al eens, toen luitenant-ko lonel Tejero in 1981 een poging tot een staatsgreep deed en Juan Carlos met een indruk wekkende toespraak de demo cratie verdedigde. Na tien jaar van betrekkelijke rust rond de koning is deze nu begonnen de Spaanse maatschappij en vooral de politiek wakker te schudden met ongekend felle toespraken. Als plaats van handeling koos de koning enkele steden en dorpen in Andalusië tijdens een rondreis waarop hij zich voor het eerst sinds lange tijd weer 'onder het volk' begaf. „Met creativiteit en een goede dia loog moeten we in dit land af rekenen met de nalatigheid en de corruptie die zoveel dingen in Spanje hebben doen misluk ken", haalde Juan Carlos fel uit in Granada. „We moeten ervoor waken dat de democra tie zwicht voor de verleiding om te stagneren". Die eerste boodschap van de koning kwam in een week dat Spanje via de kranten met de dag meer te weten kwam over de mogelijk illegale financie ring van de regeringspartij PSOE. De socialistische pre mier Felipe Gonzalez had - waarschijnlijk niet toevallig - diezelfde week al aangekon digd dat er een nieuwe periode binnen de partijmuren zou aan breken. Ook hij zei een einde te willen maken aan zaken die de politiek en de PSOE in het bijzonder een slechte naam be zorgen. De discussie of een koning zich wel met zo'n politiek vraagstuk mag bezighouden was de dag na de toespraak van Juan Car los nog niet losgebarsten, of er volgde een tweede koninklijke waarschuwing. „De overheid loopt soms achter de maat schappij aan in plaats van het Na tien jaar van betrekkelijke rust rond koning Juan Carlos is deze nu begonnen de Spaanse maatschappij en vooral de politiek wakker te schudden met ongekend felle toespraken. foto: ap voortouw te nemen", sprak Juan Carlos in het kleine vis sersplaatsje Carboneras in de provincie Almeria, dat tot voor kort nog volkomen geïsoleerd was omdat er geen weg werd aangelegd. Vrijwel geen enkele politicus heeft de woorden 'van Juan Carlos durven aan te vechten. Immers, die woorden waren uit het leven gegrepen en de meer derheid van de 40 miljoen Spanjaarden kon zich er prima in herkennen. Ook zij zitten met een kater na enkele fikse schandalen. In het afgelopen anderhalf jaar zijn verschillende politieke partijen in een kwaad daglicht komen te staan door illegale financiële praktijken van enkele topmen sen of hun aanverwanten, ter wijl de justitie noch de politiek zelf iets daartegen heeft onder nomen. En dat het overheids apparaat uiterst traag is bij het verrichten van welke eenvou dige handeling ook, ondervindt de burger dagelijks. Goedgekeurd Opvallend is dat de toespraken SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF f Oei oei, 'l rs een ware*] \f1eus duhtknupen en by \lalt niet mee1 [demanen frtjpenJerom -- (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions bereid zijn dat te doen want het heeft natuurlijk grote soci ale gevolgen". Deze 'dubbele verhuizing' is nu juist wat Kruizinga niet snapt van het plan van de mi nisters. „Om de marechaussees een nieuwe taak te geven wor den ze verhuisd naar Schiphol. Dan wordt er weer een nieu we taak voor de Dienst Lucht vaart verzonnen en moeten zij weer verhuizen. Het zou mak kelijker zijn als een gedeelte van de marechaussee bij de Dienst Luchtvaart wordt on dergebracht in plaats van an dersom". van de Spaanse vorst, net als bijvoorbeeld in Nederland, nor maal gesproken door de minis ter-president of de regering moeten worden goedgekeurd. Sterker nog, meestal schrijft die politiek de woorden letter lijk voor. Waarschijnlijk heeft premier Gonzalez, die het uit stekend met de koning kan vinden, de omstreden teksten ook wel vooraf kunnen lezen. En Gonzalez ontdekte dat de kritische woorden hem eigen lijk wel goed uitkwamen bij de toekomstige pogingen schoon schip te maken in zijn eigen partij. De bewogen week heeft koning Juan Carlos, er in één klap weer een stuk populairder op gemaakt bij Het traditiegevoeli- ge Spaanse volk. De vorst mocht toch al nooit klagen over zijn aanhang, maar de laatste jaren was de koninklijke fami lie toch wat verder van dat volk af komen te staan. Maar sinds de Golfoorlog heeft de koninklijke familie zich een so berder levensstijl aangemeten. Juan Carlos heeft zojuist een peperduur jacht afgewezen dat voor hem werd gebouwd, zijn naamdag San Juan vierde hij dit keer in Sevilla en de va kantie zal deze zomer in een gewone, mooie provincie plaats hebben. De koning heeft ook zijn gezin laten weten zich zo weinig mogelijk uitspattingen te veroorloven. Zeker kroon prins Felipe, de meeste begeer de vrijgezel van de Spaanse en Europese adel, werd steeds meer door de roodelpers ach tervolgd bij zijn schaarse nach telijke uitstapjes. De koninklijke familie is nu se rieuzer dan ooit, maar tegelijk ook 'volkser'. En in zo'n ambi ance vond Juan Carlos het tijd geworden voorzichtig de nood klok te luiden. „Laten we voor al onze ogen open blijven hou den. Er is een periode aange broken dat er in onze maat schappij belangrijke verande ringen plaatsvinden". Juan Carlos heeft er voorlopig succes mee. Spanje is ineens weer klaarwakker. DEN HAAG D66 is voorstander van een verlaging van het minimumloon voor komende generaties tot ze ventig procent van het huidige niveau. Voor oudere werknemers moet dit loon worden bevroren. Geleide lijke individualisering van het minimumloon bevordert de deelname van vooral vrouwen aan het arbeidspro ces, verwacht D66. Het kamerlid Groenman heeft gisteren een nota gepresenteerd met voorstellen voor meer economische zelfstandigheid en een hogere deelname aan betaald werk. D66 sluit voor wat het mini mumloon betreft aan bij voorstellen die zijn gedaan door de We tenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Banen Groenman zegt niet precies te kunnen aangeven hoeveel banen een verlaging van het minimumloon oplevert. Die onzekerheid was onlangs voor de PvdA-fractie reden om in een soortgelijke nota verlaging van het minimumloon voorlopig niet te omhel zen. De samenstelling van het huishouden moet volgens D66 bij de belastingheffing in de toekomst geen rol meer spelen. Groen man pleit er daarom voor de kostwinnerselementen uit het fis cale en sociale stelsel te schrappen. Records betekenen voor velen een uitdaging. Bijna da gelijks worden pogingen ondernomen om ze te laten sneuvelen. Bovendien levert zo'n poging, of ze nou wel of niet lukt, veel publiciteit op. Sommige records zijn echter bijna niet te breken, zijn zelfs al stokoud. Daar door krijgen ze vaak niet de aandacht die ze verdienen. In deze serie wordt een aantal 'vergeten records' in het zonnetje gezet. Vandaag: de oudste molen van Neder land aan de Bovendorpsstraat in Zeddam. Tot en met 14 juli van 10.00 tot 17.00 uur dagelijks geopend. Daar na alleen op zondag van 10.00 tot 17.00 uur. DN rijdi 1 'leg hgs: Molenaar Frans houdt niet van half werk en zet alle zeilen bij. Frans Thomassen vertelt dit soort weetjes tijdens het proefdraaien. De musicus is verknocht aan de molen, al sinds z'n tiende jaar. Hij rent de smalle trapjes van de vier zolders op en ook weer af. Kijkt uit het raam naar de wieken en de wind. Laat de maalstenen nogmaals op het graan zakken. En komt uit eindelijk trots een handje ge malen meel laten zien. Ruik eens, proef eens, voel eens, roept hij enthousiast. Het gonst van de bedrijvig heid in de torenmolen van Zeddam. Molenmakers en molenaar leggen de laatste hand aan een nieuw koppel maalstenen a 1500 kilo per stuk. Het koppel hoort bijna geruisloos te malen als de wieken de wind vangen en de raderen zich in beweging zetten. Maar zover is het nog lang niet, de maalstenen hob belen, de bak waarin de maalstenen draaien barst bij na uit elkaar, de vloer trilt. Molenmakers en molenaar zuchten. „De steen huilt nog", zeggen ze. De boosdoe ner kan één houten onder deeltje zijn, waardoor het hele maalwerk voor de zo veelste keer uit elkaar moet worden gehaald. Zo nauw luistert het in de molen, het is allemaal millimeterwerk. En wee degene die het maal werk vervolgens verkeerd in elkaar zet. Die kan weer van voren af aan beginnen. Zo wordt er al tien maanden geploeterd in de oudste mo len van Nederland. Een zol der is vernieuwd, een andere zolder gedeeltelijk, er zijn nieuwe maalstenen aange bracht, de wieken en het an dere houtwerk zijn opnieuw geschilderd en de muren zijn gestuct. Ook de houten vang is vernieuwd. Deze werkt als een soort trommelrem voor het molenwiel van drie me ter veertig doorsnede. Het is een van de grootste molen- wielen met vang van Neder land. Met tevens de langste wiekenas van Nederland. Tij dens een normale remweg komt zoveel energie vrij dat tien liter water van nul gra den Celcius in veertig secon den op het kookpunt is. De 'vrijwillige molenaar' Gammel Van ongeveer 1457 tot 1928 is de windmolen in bedrijf ge weest De eigenaars, de gra ven Van den Bergh, ver pachtten de molen eens in de drie jaar aan de meest bie dende. En klandizie van de bevolking was verzekerd. Maar in 1928 was de molen rijp voor de sloop en werd hij verkocht. De afbraak was al min of meer begonnen toen Jan Herman van Heek zich over de molen ontfermde. Hij herstelde de torenmolen in ere. De molen is nu opnieuw gerestaureerd en nog maar net geopend voor publiek. Toch wil de molenaar liefst niet alleen voor toeristen ma len. Gezocht wordt naar wat kleine klanten die meel bij hem afnemen. Zo brengt de molen ook nog wat geld op, motiveert Frans. De torenmolen met z'n vier zolders is zeker een bezoekje waard. Het meel wordt op de eerste zolder opgevangen, de twee koppels maalstenen zijn op de tweede zolder te vin den. Op de derde zolder ge beurt weinig, daar staat het mechanisme waarmee de meelzakken worden opgehe sen. Aan de vierde, bovenste en tevens oudste zolder is het minste veranderd en is het meeste te zien. „Hier loop je bijna letterlijk in de middel- foto: corné sparidaeü,eer de t eeuwen. De vloer stamt imo de vijftiende eeuw. Hij zietnde: wel gammel uit, maar hijTs het niet". ïem Frans benadrukt nog eepewi dat het gigantische rad< op| werk geruisloos moet loptfient „Tegenwoordig maakt allond herrie, maar dit maakt gePr lawaai hoor". Om dat te ipoe. wijzen, port hij de molen sfide vig op. Hij begint met If- D zetten van zeilen op tW de wieken. Maar dat bevalt htfmei niet, Frans houdt niet vjvilk half werk, en zet vervolgepolit op alle wieken de zeilen Hevei Pas als er één wiek per fhte conde voorbij het ra# in vliegt, loopt de molen nJn te de zin van Frans. fng De molenaar is eigenlfrtij. meer verliefd op het innftdt lijk van de molen dan op Hirste uiterlijk. „Hij komt wat waP va staltig over. Ik noem lf ni< maar een naar somberhe neigende waardigheid, d komt wat positiever ovj Maar het blijft een gek dinj A\ zegt Frans eerlijk. De mollTIÏ torent hoog boven het plaal je Zeddam uit. Alleen kerktoren is iets hoger, heuvel waarop de 54 me| hoge ronde toren ligt, is i zogeheten stuwwal uit de S stijd. Een prachtige plafl voor een molen, wijst FraT op de vrije wind. Een van de molen makp'.^f staart uit het raam. Iets v^ derop staat een witte mol® „Ach, dat is zo'n doorsif negentiende eeuwer", hij wat neerbuigend. Hij slfl op de ruim één meter dibr wand van de torenmolen. Is zo'n lekkere lomperd de|_ Ik ben in het half jaar dat hier werk eraan verkno<i geraakt, net zoals de mo|<je naar. Je praat er ook tegjjch hè. En, dat is opmerkelijk* V0| is altijd een zij, nooit een hjvverl bekent hij zijn verliefdh^ej schoorvoetend. ivord Dndc

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4