Alders: onderzoek naar dioxine puur voorzorg Cultuuromslag binnen PvdA nodig Loelkast liet as ontploffen in Ambtenaren moeten vaker met trein of bus reizen Binnenland £«idócSommit VRIJDAG 5 JULI 1991 PAGINA 3 lomphouders: kort geding egen accijnsverhoging OTTERDAM De Novok, de organisatie van ije pomphouders, gaat in een kort geding te- n de Staat een verbod vragen van de accijns- irhoging op benzine en diesel, die zaterdag in- at, zo heeft de Novok gisteren tijdens een be let vprsvergadering besloten. De organisatie vindt t Dai accÜnsverboging in strijd met het Europees Jrht en zal voor de president van de rechtbank dad :pen Haag eisen dat de verhoging weer onge in wfcn wordt gemaakt. Exploitanten van benzine- sautfions in de grensstreken zullen enorme scha- ictatij lijden door het prijsverschil dat met benzine- ivet /"P6" in Duitsland en België ontstaat. De No- Jc wil dat de Staat wordt veroordeeld tot het 11Tgoeden van de schade die de benzinepomp Aiders als gevolg van de accijnsverhoging zul- lijden. In de dagvaarding wordt ook ge- mapagd om een oordeel van het Europese Hof h justitie. Prins Claus even thuis DEN HAAG Prins Claus, die vanwege nieuwe klachten van de pressieve aard in het ziekenhuis verblijft, is gistermiddag even thuis geweest. Hij was ongeveer twee uur op Paleis Huis ten Bosch, volgens de Rijksvoorlichtingsdienst gewoon voor de gezelligheid. De prins werd maandag ter observatie opgenomen in het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag voor onderzoek door prof. S. J. Nijdam. Gistermiddag was nog steeds niet duidelijk of het paar vol gende week nog met vakantie naar Italië zal gaan. „Ik denk dat het ko ninklijk paar dat zelf ook nog niet weet", aldus een woordvoerster van de Rijksvoorlichtingdienst. De af spraken die de prins voor na zijn vakantie heeft, zijn tot nog toe ge woon blijven staan. Universiteit wil filialen openen voor eerstejaars studenten DELFT De Technische Universiteit Delft en de Landbouw Univer siteit Wageningen willen 'filialen' openen in het land om meer stu denten te trekken. De vestigingen van de universiteiten zijn bedoeld voor eerstejaars studenten en krijgen een plaats bij de hogescholen voor landbouw en techniek. In '92 wordt bij de Technische Hoge school (HTS) in Amsterdam een vestiging geopend van de Technische Universiteit Delft. De Universiteit Wageningen denkt aan vijf filialen bij de landbouwhogescholen in Dronten, Den Bosch, Delft, Leeuwar den en Velp en studeert op een gezamenlijk propadeusejaar voor HBO/universiteit. De belangstelling voor landbouw en techniek is ta nende. Met een filiaal om de hoek hopen de universiteiten de studen ten over de drempel te trekken. In Friesland bestaan al langer uni versitaire filialen rechten, economie en techniek. Zij zijn opgericht omdat bleek dat het aantal Friese studenten ver onder het landelijke gemiddelde lag. De dependances in Leeuwarden hebben de studiezin onder de Friezen vergroot. Jaarlijks volgen tweehonderd studenten de colleges in Leeuwarden voordat ze naar Groningen of Enschede vertrekken. Journalistenvakbond akkoord met cao AMSTERDAM De journalistenvakbond NVJ heeft gisteren met de vereniging De Ne derlandse Dagbladpers overeenstemming be reikt over de cao voor dagbladjournalisten. Het loon gaat met terugwerkende kracht vanaf 1 april structureel met vier procent omhoog. Verder volgt op 1 december een loonsverho ging met een half procent, zo heeft de NVJ be kend gemaakt. De dagbladjournalisten wezen eerder een bod van 3,75 procent van de hand. Voorts hebben de werkgevers erkend dat voor 1992 aanbevelingen moeten worden gedaan over de aanpak van overwerk. Daarnaast zijn de bepalingen over de studie naar een totale herziening van de salarisstructuur aange scherpt. Het principe-akkoord is voor het NVJ-bestuur aanleiding de stakingsoproep in te trekken. De dagbladjournalisten moeten nog hun goedkeuring geven aan het akkoord. Zwangere militairen mogen korter werken DEN HAAG Commandanten krijgen ruimere be voegdheden om zwangere militairen vrijstelling te verlenen van bepaalde diensten en bijvoorbeeld ver mindering van werktijd tot dertig uur met behoud van salaris. Zo moet het voor vrouwen aantrekkelij ker worden bij de krijgsmacht te gaan werken en moet het ziekteverzuim worden teruggedrongen. Dit is een van de maatregelen uit de secundaire arbeids voorwaarden voor militair personeel voor 1991, waar over de meerderheid van de tien bonden van militai ren en minister Ter Beek van defensie het eens zijn geworden. Andere maatregelen zijn een regeling voor ouderschapsverlof, meer geld voor kinderopvang en een hogere overwerkvergoeding voor dienstplichti gen. Het akkoord kost 2,1 miljoen gulden voor de be roepsmilitairen en 9,6 miljoen voor de overwerkver goeding voor dienstplichtigen. Twee van de tien mili taire bonden, de ACOM en de AFMP, zijn niet ak koord gegaan met het pakket maatregelen. ,hi de:i ïCh I stra lio.l van /an jswaJN HAAG Zomer- d. 1? Dioxinetijd! Mr. Leon Bruijn kan een glim- weijh nog net onderdruk- kfi- ,»Het lijkt wel of het erdete zomer raak is", zegt peil product-coördinator sing ji de Hoofdinspectie ht dlksgezondheid. vej êedachten êaan teruê J p een jaar geleden toen H tot de slotsom kwam dat ;ele vuilverbrandingsinstal- rikafs in Nederland (Alkmaar, indam) tot verhoogde con- P iraties dioxinen in melk, zals en viees leidden. Precies g( jaar daarvoor, in juli '89, zit pn de ellende bij de afval- iierrfverking Rijnmond. „Maar en xkunnen dit natuurlijk niet Aelijken met de toenmalige e" Tine-affaire in het Licke- Veihgebied. De omstandighe- och zijn anders", is B( „dit" doelt de milieuman Ie stjte zinnen die minister Al- ?ste k°rt tevoren heeft ge- Iken. En met „anders" be- hij njet minder gevaar- afrë maar verwijst hij naar de terncte opname van dioxine via mond en neus, zoals in dit geval. Uit een onderzoek is ge bleken dat een half verhard sportveld in Eindhoven on middellijk moet worden afge graven, omdat er het gevrees de dioxine in is aangetroffen. Voor locaties in Voorburg en Hoevelaken dreigt eenzelfde conclusie, met dien verstande dat het door dioxine bevuilde „kiezelrood" in Hoevelaken is bedekt door een laag cement van twaalf centimeter. „Daar doen we dus geen onderzoek meer", aldus Alders. Een thans lopend landelijk onderzoek moet uitwijzen in hoeverre ook andere terreinen door het spul zijn vervuild. Alle betrokkenen, ook zij die tegelijkertijd in Eindhoven een persconferentie beleggen, benadrukken bijna ophoude- lijk dat er geen gevaar voor de volksgezondheid bestaat. In Eindhoven, noch elders, kan de dioxine leiden tot gevaarlij ke situaties. Ook al valt het via smaak, reuk of direct li chaamscontact binnen te krij gen. „We handelen puur uit voorzorg", aldus Alders. Voorzorg Het is daarom een beetje onge lukkig dat J.Pieters van het Staatstoezicht op de Volksge zondheid even later wenst te melden, dat we eigenlijk machteloos staan. „Dioxine in vet of bloed valt niet te verta len in gezondheidswaarden. We staan feitelijk met lege handen". Eigenlijk is er gewoon te wei nig bekend omtrent de geva ren van dioxine. In de Vere nigde Staten trok men de con clusie dat het kankerverwek kend zou zijn, maar na uitvoe rige dicussies werd dat stand punt herzien. „We weten al leen dat we voorzichtig moeten zijn", aldus De Bruijn. „Het is niet exact bekend wat de gevolgen van dioxine-opna me in het lichaam kunnen zijn". Om die reden heeft Alders be sloten dat het terrein in Eind hoven, dat de Centrale Orga nisatie Voetbalscheidsrechters en de plaatselijke voetbalclub gebruikten als trainingsveld, onverwijld dient te verdwii- nen. „Puur uit voorzorg klinkt het nogmaals. Ook el ders zal dat de maatregel zijn zodra het giftige spul wordt aangetroffen. Het huidige onderzoek dat de NSF uitvoert in samenwer king met de ministeries van VROM en WVC, is een gevolg van bevindingen in Duitsland. Het spoor leidde naar een in 1945 gesloten kopermijn in Marsberg in Nord-Rhein- Westfalen. Daar experimen teerde de directeur sinds 1938 met een door hemzelf gevon den procédé om koper te ex traheren uit erts door onder hoge temperaturen gebruik te maken van chloor. Dioxines worden niet vervaardigd maar ontstaan uitgerekend bij de verbranding van stoffen waar chloor in zit. Hoekige korrels Het procédé in Marsberg leid de tot ideale omstandigheden voor de vorming van dioxine in de meest giftige soort. Nabij grazende koeien moesten het al spoedig met de dood beko pen en toen er ter verbetering van die situatie een schoor steen op de fabriek verscheen, verging het hier geplaatste dieren een stuk beter. Met dien verstande dat de koeien op een naburige heuvel vanaf dat moment het loodje moes ten leggen. In de periode '58-'74 werd ver volgens materiaal uit dit pro cédé aangewend om atletiek banen en sportterreinen te verharden. Omdat er zo'n 1000 ton nodig is om een grote ac commodatie van de hoekige korrels te voorzien, verwacht Alders dat in Nederland het spul op circa twintig a dertig terreinen is beland. Nederland importeerde immers zo'n 20.000 ton. VAN KEMENADE: MINDER MACHT VOOR GOEDBEDOELENDE VRIJWILLIGER Via de NSF viel te achterha len op welke atletiekaccom- modaties het kiezelrood be landde en de conclusie was dat er thans geen enkele baan meer zo is samengesteld. De NSF onderzoekt thans de mo gelijkheid dat verharde veld jes, zoals in Eindhoven en mo gelijk Voorburg, door dioxine zijn vervuild. In alle positieve gevallen zullen bevolkingson derzoeken, die in Duitsland als resultaat hadden dat geen van de onderzochten afwijkingen vertoonden, achterwege blij ven. „Niet nodig", vond Al ders, „Als je iets vindt, kun je er therapeutisch toch niets aan doen", zei Pieters. goede aanzet tot een brede partij-discussie". Het rapport opent nadrukke lijk de mogelijkheid tot samen werking met andere progres sieve partijen, Groen Links en D66. „De Rooie Familie" be staat niet meer, vandaar dat het mogelijk wordt te gaan fu seren met Groen Links en D66. Eerder werd dit ook al geopperd door het kamerlid Ad Melkert, die een fusie wil de met D66. Maar de commis sie-Van Kemenade realiseert zich dat hier de tijd niet rijp voor is nu D66 uitstekende re sultaten boekt in de opiniepei lingen. Daarom zou er eerst een onafhankelijke werkgroep moeten komen die de samen werking onderzoekt. Organisatie De nieuwe partij-organisatie gaat er in de visie van de com missie Van Kemenade als volgt uitzien: het vergaderbol- werk bij uitstek, de partijraad, wordt opgeheven. De taken van de partijraad gaan naar het partijcongres waarin drie honderd afgevaardigden van de leden zitting hebben. Zij worden uit vijftig regio's gere- cruteerd (dus meerdere afge vaardigden per regio). De re gio's krijgen in de toekomst een minimumaantal van dui zend leden. Het stemgedrag van de afgevaardigden wordt dan niet langer meer bepaald door het gewest, maar de con gresleden kunnen zonder last en ruggespraak stemmen. Op het partijcongres dat begin december plaats heeft, zal over het rapport van de commissie- Van Kemenade gestemd wor den. Het congres moet het be stuur ziin fiat geven voor de praktische uitvoering van de voorstellen. ijaarde recruut f Overzet uit Groningen keek wel even vreemd op toen hij dezer dagen zijn oproep voor de militaire dienst uit de brie- bus haalde. Voor de oorlog had hij namelijk zijn dienstplicht ig vervuld en wel als reserve-officier bij de artillerie. Nu op arige leeftijd bleek de minister van defensie hem weer onder vapenen te willen roepen. Maandag zou de bejaarde recruut moeten melden bij zijn onderdeel. Dit keer de Verbindings pen. foto: anp Vervolg van voorpagina ilSATERWOUDE Brandweercommandant Cardol van 8)terwoude vermoedt dat de oorzaak van de ontploffing in de van jachthaven Meerzicht een gaslekkage van een jacht- i is geweest. Na het aanslaan van de koelkast in het schip I de explosie plaats. De schade wordt, in afwachting van het jiisch onderzoek, voorlopig geschat op ruim een half miljoen iwonenden van het anders op de vroege morgen zo rustige waren vanochtend wakker geschrokken. Ook recreanten het meer in hun boot lagen te slapen, werden in hun slaap )rd. De knal was zelfs in het politiebureau in Oude Wete- theneite horen. g (Rorje voorkomen dat bezoekers zich te dicht bij de loods zouden was brandweer was vanmorgen rond acht uur druk met het plaatsen van dranghekken. Dit in verband met jrtingsgevaar. De eigenaren van de circa 25 jachtschepen in pds kunnen voorlopig niet bij hun schip komen. Volgens de ëwoordvoerster moet de loods worden gesloopt. >PER EN HOBBES IK HEB ÖVERAE GrfZOCMl I OWtg HET PEP, OWPEE „OP PETBHP, OP PE 1/UJER U4W PE PAl.OP HET AM - SECWT.., HIJ IS ECHT NÉE&ENS Medewerkers van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) gekleed in beschermende pakken en gasmaskers overleggen bij een hoopje met dioxine verontreinigde aarde op een sportveldje in Eindhoven. Gisteren is daar een begin gemaakt met de afgraving van het terrein. foto: ANP DIENSTREIZEN MET AUTO AAN BANDEN DEN HAAG Rijksamb tenaren moeten de ko mende jaren bij hun dage lijkse gang van en naar het werk en ook bij dienstreizen meer gebruik gaan maken van het openbaar vervoer. Het aantal kilometers dat de ambtenaren in het woon werkverkeer en tijdens dienst reizen per auto afleggen zal in 1994 met 20 procent moeten zijn verminderd, zo heeft het kabinet gisteren besloten. Alle ministeries moeten uiter lijk op 1 juli 1992 een 'vervoer plan' hebben opgesteld, dat di rect na deze datum kan wor den uitgevoerd. In de plannen moeten maatregelen staan om het gebruik van het openbaar vervoer te stimuleren. De kans bestaat dat rijksambtenaren onder bepaalde voorwaarden een O V-kaart kunnen krijgen. Daarop wordt momenteel nog estudeerd. In augustus wor- en de resultaten van dit on derzoek bekend gemaakt. Wat de dienstreizen betreft heeft het kabinet alvast afge sproken dat de afdelingschefs op elk ministerie de bevoegd heid krijgen om te bepalen of een dienstreis al dan niet met het openbaar vervoer dient te worden gemaakt. Als een ambtenaar tegen de wil van zijn chef een dienst reis per auto maakt, krijgt hij geen enkele reiskostenvergoe ding. OH,HIJ HHW&T HlÊf? iHiVAl lOieeotK HEEFT IIJ PE CTÏT&EHAW&EM -> AMSTERDAM De in vloed van goedbedoelende vrijwilligers op plaatselijk en gewestelijk niveau in de Par tij van de Arbeid is te groot. Volgens een studiegroep on der leiding van J.A. van Ke menade moet de PvdA daar om professioneler worden geleid. Een kandidaat-ka merlid mag niet langer be oordeeld worden op het feit dat hij in zijn vrije tijd partij blaadjes rondbrengt, maar zal zijn bestuurlijke en poli tieke kwaliteiten voorop moeten staan. Daarom zullen niet de gewes ten, maar zal het landelijk par tijbestuur in de toekomst de voorlopige kandidatenlijsten voor de Tweede Kamer moeten opstellen. Het partij- congers beslist vervolgens over de definitieve volgorde van kandidaten. Dit is de conclusie van het gis teren gepresenteerde rapport van de commissie-Van Keme nade getiteld „Een partij om te kiezen". De commissie wil af van de eindeloze vergader-en overlegcultuur in de partij. Volgens Van Kemenade wordt er nu veel te vaak vergaderd om te vergaderen, terwijl de regelementen een doel op zich zijn geworden. Dat werkt ver lammend op de besluitvor ming en schrikt geïnteresseer de leden af om aktief te wor den binnen de partij. „Wie zijn eigenlijk die actieve partijleden die gedetail leerd willen voorschrijven hoe het overheidsbeleid er uit moet zien en uitmaken wie er precies namens de partij in vertegenwoordigende licha Commissie-voorziter J. van Kemenade en partij-voorzitter M. Sint gisteren bij de presentatie van het PvdA-rapport „Een partij om te kiezen". foto: anp men plaatsnemen?", zo luidt de retorische vraag die de ge wenste cultuur-omslag van de PvdA uitdrukt. De commissie meent dat het beter is, dat gewestelijke be sturen in de toekomst alleen nog zeggenschap hebben in de provinciale politiek, terwijl plaatselijke afdelingen zich straks kunnen beperken tot de gemeentelijke belangen. Dat moet voorkomen dat afde lingsbesturen avonden lang discussiëren over een politieke uitspraak met betrekking tot bij voorbeeld de grensconflic ten tussen Rwanda en Burun di. Uit het rapport blijkt dat de malaise van de sociaal-demo craten zich niet beperkt tot de partij-organisatie, maar ook de kamerfractie kan zich aan merkelijk beter profileren. Er zouden meer gezichtsbepalen de fractiewoordvoerders moeten komen, die via de me dia van zich laten horen. De schrijvers van het rapport noe men dit, „de verpersoonlij king" van de politiek. Het is onvermijdelijk dat andere fractieleden dan meer op de achtergrond worden gedron gen voor het „parlementaire handwerk", aldus de commis sie. Met bedekte termen laakt stu diegroep eveneens de uitzon deringspositie van de vrouwen en etnische minderheden in de partij. Het stellen van een mi nimum-aantal vertegenwoor digers uit deze groepen in be stuur en parlement wordt niet langer wenselijk geacht. Ook voor hen geldt dat kwaliteit voorop moet staan. De commissie heeft zelfs over wogen voor të stellen om lijst trekker Wim Kok tevens voorzitter te maken van de partij. Maar dat stuitte „op verschillende praktische" be zwaren. Het belangrijkste be zwaar zou de enorme werk druk zijn die hij heeft als vice- premier. Als daar de werk zaamheden van partijvoorzit ter bij zouden komen, dan zal dat leiden tot overbelasting, al dus de commissie. Aangezien de combinatie van lijsttrekker en partijvoorzitter in andere landen wel gebruikelijk is, (b.v West-Duitsland), liggen de praktische bezwaren waar schijnlijk vooral bij de huidige gartijvoorzitter, Marianne int. Zij wilde zich gisteren over geen enkel voorstel van de commissie uitspreken ook al was zij nauw bij de discussie betrokken. Ze beperkte haar commentaar tot: „Het is een

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3