„Kinderen amuseren blijft het leukst" r Commissariaat voor de Media akkoord met herindeling tv-zenders italogus complete collectie Rembrandthuis verschenen Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! NAUNST/RTV QeidwSowumt VRIJDAG 5 JUU 1991 PAGINA 13 ^'«pstootjes bij begraafplaats Morrison RIJS De Parijse politie heeft gisteren honderden fans van en The Doors-zanger Jim Morrison van het kerkhof Pere La- irlajse weggejaagd. De jongeren hielden voor de poorten van het d) ij-aafplaats waar de legendarische zanger begraven ligt een legrte. In totaal werden vijf jongeren gearresteerd. Er ontstonden ivishet plein voor Pere Lachaise opstootjes die veroorzaakt wer- tgeljdoor overwegend Britse, Duitse en Nederlandse fans, aldus de Ie htie. De gebeurtenissen herinnerden aan de jaren zestig. Onder a aljroken van marihuana werd naar de muziek van The Doors, pfc Floyd en Bob Dylan geluisterd. Woensdagavond- en nacht ereim het bij de Parijse begraafplaats van James Douglas Morri- isiejook al tot ongeregeldheden. De politie werd bekogeld met eenlflesjes en er werd een auto in brand gestoken. Zestien perso- n p| werden gearresteerd en drie mensen twee politieagenten ie een medewerker van de begraafplaats raakten licht ge- eid. Woensdag was het twintig jaar geleden dat de zanger in r h^js overleed aan een, naar wordt aangenomen, overdosis aan va^s. Ongeveer duizend fans, van wie de meesten jong en in n thelijke staat, wilden zijn graf bezoeken, maar de politie ont- pioje hun de toegang tot de begraafplaats. Momenteel draait in ivisljs de nieuwe film over The Doors. Dire Strait in concert. Dire Straits volgend jaar in De Kuip DEN HAAG De Engelse groep Dire Straits geeft volgend jaar twee concerten in het Rot terdamse voetbalstadion De Kuip. Het mana gement van de groep heeft dit „onder druk van de enorme belangstelling" nu al aange kondigd. De optredens zijn op 29 en 30 mei. De voorverkoop van de kaarten begint op 12 okto ber. Dire Straits begint op 23 augustus in Dub lin eerst nog met een wereldtoernee die tot half oktober zal duren. Van 28 tot en met 30 september treedt de groep als onderdeel daar van ook op in Rotterdam, dan in sportpaleis Ahoy\ Volgens het management van de groep zijn de kaartjes voor alle 43 concerten die in Europa worden gegeven, uitverkocht. In totaal geeft de groep 300 concerten. Dat betekent dat zo'n 7 miljoen mensen de groep zullen zien op treden. Volgens het management maakt Dire Straits daarmee de grootste tournee ooit gehou den. Geen rectifatie over handel valse Altinks AMSTERDAM Het dagblad De Telegraaf hoeft de twee arti kelen over de vervalsingen van de schilder Jan Altink en de rol die het Drentse echtpaar Van Loenen daarin speelt, niet te recti ficeren, zo is gisteren in kort geding bepaald. Het echtpaar eiste rectificatie van een aantal passages van de twee artikelen die in de krant van 29 mei en 1 juni verschenen, omdat ze onwaar en onnodig grievend zouden zijn. Een van de gewraakte publicaties verscheen onder de kop „Drents echtpaar grossiert in valse Al tinks". President van de rechtbank Vrakking acht de essentie van de artikelen niet onwaar of onnodig grievend, ondanks mis schien enkele onjuiste details. Het echtpaar ontkent valse Al tinks in omloop te hebben gebracht. Vrakking stelt echter in zijn vonnis dat De Telegraaf op grond van de verklaringen van ver schillende deskundigen er vanuit heeft mogen gaan dat het om valse Altinks gaat. Bovendien wekt het echtpaar zelf wantrou wen op door onder valse naam de werken aan veilinghuizen aan te bieden, met een onduidelijk verhaal over de herkomst. In middels stelt ook de politie een onderzoek in naar de herkomst van de werken. ÏOCHEM VAN GELDER VERSLIKT ZICH IN NCRV'S 'ABRACADABRA' bracadabra. Woordspel met Jo- hem van Gelder. NCRV-televisie. lederland 1 om 19.20 uur. Maan- ilLVERSUM „Als je nel wilt uitgroeien tot en bekende Nederlan- er en hoge kijkcijfers je deaal zijn, dan kun je eter een avond- dan niddagprogramma pre- ïnteren. Dat heb ik met Abracadabra' wel ge- nerkt. Maar als we het iver plezier en bevredi ging hebben, dan werk liever voor kinderen jlan voor volwassenen", ïgt Jochem van Gelder, lie sinds enkele weken laast de presentatie van |e Disney Club ook het *JCRV-woordspelletje EREAbracadabra' presen- ;meert. *Van Gelder: „Kinderen heb ben om de een of andere re ien altijd mijn voorkeur ge- ^ad. Of ik nu voor de 'Dis- op«ey Club' aan het werk ben ferf met mijn eigen 'Junioren- gehow' ergens in het land voor enen zaal sta, het gaat gewoon anzelf. Hoe dat komt, weet niet. Misschien omdat ik' ewnij nog een beetje kind voel. kvdat eerlijke en oprechte, ;le.;ekke en spontane spreekt >haiij heel erg aan", Als ik een rotdag heb, loop bbe balen in de supermarkt en en kind spreekt mij aan, Ian is mijn dag weer goed. Ik •ind het fantastisch als ik er gens in het land met mijn ei gen 'Juniorenshow' sta en kinderen hebben een teke ning voor mij meegenomen. Ik zit gewoon op hun golf lengte". „Mijn rol in het NCRV-pro- gramma 'Disney Club' is we zenlijk anders dan in 'Abra cadabra'. Tussen de teken filmpjes van Donald Duck en Mickey Mouse kan ik naast Melline Mollerus de flieref luiter, de komiek uithangen. Als kind was ik altijd al een fratsenmaker. Hoewel in de 'Disney Club' het licht wat minder sterk mijn kant op schijnt omdat het succes voor vijfenzeventig procent ligt besloten in de tekenfilmpjes en ik bovendien de presenta tie deel met Melline, voel ik mij daar meer thuis". Drager „In 'Abracadabra' ben ik een ander persoon. Ik zit daar als de drager van het program ma. Mijn taak is het spelletje te leiden. Het wil niet zeggen dat ik een rol speel. Ik ben geen acteur, hoewel ik ooit lessen heb gevolgd. De 'Dis ney Club' ligt gewoon meer in mijn verlengde. Als ik wel eens met mensen praat die met mij op de pedagogische academie hebben gezeten, dan zeggen ze: 'dat ben jij ten voeten uit. Op school was je net zo bezig als in de 'Disney Club'. Dat vind ik een enorm compliment". „Ik werk vanuit mijn gevoel, hou van improviseren. Daar om ben ik ook gestopt met de band-optredens die ik al deed toen ik nog voor onderwijzer studeerde. Het enige wat van je wordt verlangd, is dat je op tijd je mond opendoet. Er was geen spanning en van een wisselwerking met het pu bliek was al helemaal geen sprake. Ik dacht, ik moet iets gaan presenteren. Dat is de 'Juniorenshow' geworden. Niet omdat ik het werken voor volwassen riskant vind, maar simpelweg omdat er voor mij meer amusements waarde zit in het werken voor kinderen. Als ik voor een volle zaal sta en ik zie die koppies met die vol-ver- wachting-klopt-ons-hart uit drukkingen en ik hoor ze even later 'Jochem' roepen... tja, dat is schitterend. De uit daging is ook veel groter. Volwassenen zullen na de voorstelling fatsoenshalve klappen. De reacties van kin deren zijn spontaner. Ze lo pen ook gewoon weg als ze het niet leuk vinden. Kinde ren missen de remmingen die bij volwassenen wel aanwe zig zijn". Uitproberen „Optreden in een feesttent, op het biljart of in een thea ter is een goede leerschool. Ik zeg altijd tegen de kinderen: 'de 'Juniorenshow' is de eni ge show ter wereld waar jul lie mogen zeggen wat er gaat gebeuren'. Dus als ze heel hard om goochelen roepen, ga ik goochelen. Omdat ik in die show, in tegenstelling tot de televisie, niet aan tijd ben gebonden, kan ik van alles uitproberen. Die extra baga ge gebruik ik weer voor mijn televisiewerk. Daar kan echt geen cursus tegenop. De re den waarom ik ben ingegaan op het verzoek van de NCRV om 'Abracadabra' te presen teren is, behalve dat ik ver eerd was dat ze mij daarvoor vroegen, dat ik weer een stukje grensverleggend bezig ben. Dat past in de carrière die ik voor mijzelf in gedach te heb. En de NCRV denkt met mij mee, anders had ik nooit een meerjarig contract gekregen. Ik vond het poep- sjiek dat ze na een jaartje 'Disney Club' met dat con tract kwamen aanzetten. Ze hadden kennelijk vertrou wen in mij". „'Abracadabra' past helemaal in hun strategie. Het is een manier om te kijken hoe ik als solist overkom. Ik heb be grepen dat de kijker nog niet heeft hoeven overgeven en ook bij de omroep zijn ze te vreden. In de toekomst den ken ze aan een eigen kinder show voor mij met eventueel een doorgroei naar geva rieerde programma's. Maar ik wil niet te snel. Ik heb vreselijk veel moeite moeten doen om binnen te komen en wil dus even blijven. Die gro te showprogramma's kan ik altijd nog presenteren. Voor lopig ben ik tevreden met een steeds belangrijker wor dende rol in de 'Disney Club'. Melline heeft afscheid genomen en plaats gemaakt voor twee nieuwe mensen. De bedoeling is dat ik het ko mend seizoen de kar ga trek ken. Maar behalve dat, ben ik een nogal eigenwijs en be moeizuchtig manneke, die meent ook in de produktio- nele en redactionele sfeer aanwijzigingen te moeten ge ven. Ik heb de afgelopen pe riode dus de nodige tekstsug gesties gedaan ofwel een stic ker geplakt over wat er ge schreven stond en zelf een tekst gemaakt. Als we op lo- katie aan het opnemen wa ren, zei ik wel eens tegen de regisseur: 'is het niet leuker als ik...'. Ik ben aan het mee Jochem van Gelder: „Mijn grootste ambitie is een kinderprogramma te presenteren dat ik zelf heb bedacht". I FOTO: NCRV denken". Deuk „Nadat ik bij de NCRV ging werken, heb ik een presenta tie-cursus gedaan. Hoewel je zelfvertrouwen in eerste in stantie een behoorlijke deuk oploopt omdat je een spiegel krijgt voorgehouden, heb ik er veel van geleerd. Zo ga ik het komend seizoen een zangcursus doen. Altijd han dig als ik in mijn eigen show zou wil zingen... Maar de re den waarom ik hem doe is, omdat gebleken is dat ik mijn stem niet goed gebruik. Ge volg daarvan was dat ik twee dagen voor de opnamen van 'Abracadabra' mijn stem kwijt was. Willem Bol stond op de zijlijn klaar om het van mij over te nemen. Hierdoor werd het programma in mijn ogen een ramp. Ik had ge woon geen grip op het spel, kon er niet mee spelen. Ge lukkig bleek het achteraf niet zo slecht te zijn als ik dacht en de reacties die bij de NCRV binnenkomen ziin po sitief. Maar direct na de op namen, die twee dagen in be slag namen, had ik zoiets van: de komende zeven we ken ga ik op maandagavond eens flink aan mijn conditie werken. Ik ben gaan joggen en dat is natuurlijk letterlijk en figuurlijk weglopen, maar ik durfde niet te kijken. Mijn vriendin werd doodziek van mij. Ze zei: of je kijkt en dan hebben we het erover, of je kijkt niet en dan houden we er allebei ons mond over. Als ik volgend jaar een herkan sing krijg, zou ik het liefst achter een desk gaan staan, waardoor het wat minder stijf oogt en misschien moeten we de kandidaten wat meer aan het werk zet ten. Ik hou van spanning en aktie en dat zit er iets te wei nig in". „Origineel zijn speelt een be langrijke rol in mijn leven. Bij alles wat ik in de toe komst ga doen, is dat de grootste uitdaging. Het is ver moeiend, maar maakt het le ven wel aardig en zorgt er bovendien voor dat je een ei gen gezicht krijgt. Zo heb ik ooit bij de omroepen gesolli citeerd door middel van een grote poster. Ruud Hendriks, toen nog Veronique, belde mij nog dezelfde dag met de vraag wat ik wilde doen. Hij vond het fantastisch, maar Lex Harding vond het niks, dus is het niks geworden". „Drie jaar geleden heb ik, sa men met een neef, een kin derspelprogramma bedacht en uitgewerkt. Ik ben met hart en ziel aan de slag ge gaan, decors laten bouwen, try-outs geregeld op scholen in het land van Maas en Waal, waar ik vandaan kom en omroepen uitgenodigd. Ik dacht; dit zou zo op televisie kunnen. Het is er nog niet van gekomen, maar wat in het vat zit verzuurt niet. Dat de formule levensvatbaar is, blijkt uit het feit dat de NCRV serieus de mogelijkhe den bekijkt om het, mis schien het volgend seizoen al, op het scherm te brengen. Het kinderspelprogramma is gebaseerd op het ganzenbord. Ik zal geen rust hebben voor het op televisie is, want mijn grootste ambitie is een kin derprogramma te presente ren dat ik zelf heb bedacht en dat nog aanslaat ook". ch nieuwe serie van de 'Octopus' lerir iuiRT HEERING jde| ^jE Er komt toch een nieuwe serie van de 'Octopus'. Na- Horig jaar de Italiaanse staatstelevisie RAI de vijfde reeks etiitgezonden leek er definitief een einde gekomen aan het Bvolle mafiafeuilleton. In de laatste series van de 'Octopus' en op zeer herkenbare wijze banden gesuggereerd tussen afia en leidende politici. Iedereen die de recente gebeurte- n in Zuid-Italië heeft gevolgd, weet dat daarmee niets teVs werd gezegd, maar toch verzette het christen-democrati- stelid van de Raad van Toezicht van de RAI, Sergio Bindi, bbheftig tegen de „constante aanval op de regering", die de e bus' volgens hem was. Een voortzetting leek daarmee van iso|an. De nieuwe serie speelt zich echter voor het grootste ikaf buiten Italië, waarmee .de bezwaren voor een deel zijn pi nieuwe reeks serie wordt de hoofdrol weer gespeeld door d^ige Vittorio Mezzogiorno, die als detective Davide Licata 3g er Silvia Conti (Patricia Millardet) naast zich weet. Tussen vtwee zal zich een romance ontwikkelen, niet in Italië, maar op de achtergrond van de Burcht van Praag, 6 begint slechterik Tano Cariddi (gespeeld door Remo t 4e) met de smokkel van heroine vanuit Libanon, via Sicilië we) Noorditaliaanse stad Verona, naar Oost-Europa. Het gege- >or) uiterst actueel. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat de ma- zwfrect na de val van het communisme is begonnen om met jajvan plaatselijke misdadigers een distributienet op te zetten eejst-Europa. En mede daardoor heeft Verona zich in korte 'eibtwikkeld tot een belangrijk internationaal doorvoercen- vevan drugs. door deze opzet wordt ook de aandacht van de Italiaanse Jle internationale criminaliteit verlegd, zodat Bindi ep zijn nnjenoten gerust kunnen zijn. Daar komt nog bij, dat de RAI ^gelopen jaar in kijkcijfers en reclame-inkomsten verlies dgeboekt ten opzichte van de concurrerende zenders van M Berlusconi. Alleen door een programma als de 'Octopus', ijet alleen de meest populaire serie binnen Italië, maar te- beste exportprodukt van de Italiaanse televisie is geble- 'ou die tendens kunnen omslaan. Speciale „Kunstbus" voor bejaarden in Zuid-Holland DEN HAAG Ouderen in Zuid-Holland kunnen vanaf septem ber gebruik gaan maken van een speciale „kunstbus". De bus brengt mensen van 55 jaar en ouder naar een cultureel evene ment. Dat kunnen ze dan voor een gereduceerd tarief bezoeken. In de bus heeft zowel een voor- als een nabespreking plaats. Ook worden de ouderen op de hoogte gebracht van andere eve nementen en mogelijkheden om bij voorbeeld culturele cursus sen te volgen.' Het gaat om een experiment van tien culturele uitjes. Het initiatief is van de Culturele Raad Zuid-Holland, die er bijna 80.000 gulden aan besteedt. Er is overleg gaande met instellingen waar veel bejaarden verkeren en met culturele in stellingen. Het is vooral de bedoeling ouderen uit kleinere ge meenten van de kunstbus te laten profiteren. Vittorio Mezzogiorno als Davide Licata, hoofdpersoon in De Octopus. TERDAM Het |erdamse museum Rembrandthuis' een geïllustreerde samengesteld jzijn volledige Rem- |t-collectie. Directeur de Heer van het overhandigde (en het eerste exem- aan burgemeester Van Thijn van Amster dam en aan mr. J. Voüte, oud-voorzitter van de Stichting Museum Het Rembrandthuis. Het museum stelt zijn Rem- brandtcollectie vrijwel perma nent tentoon. In de catalogus (uitgegeven door uitgeverij Waanders) zijn behalve de ruim 250 etsen ook de kleine collectie tekeningen en schil derijen van Rembrandt, die in het bezit zijn van het museum opgenomen. De tekeningen zijn beschreven door Peter Schatborn, expert op dit gebied. De catalogus be vat ook een inleiding over de totstandkoming van de collec tie, de techniek van het etsen, de werkwijze van Rembrandt en de geschiedenis van het Rembrandthuis. Helemaal toe vallig is het niet dat deze nieu we bestandscatalogus nu ver schijnt, want deze maand is het tachtig jaar geleden (1911) dat koningin Wilhelmina het huis waar Rembrandt van Rijn meer dan twintig jaar woonde, officieel als museum opende. Bij de viering van Rembrandts driehonderdste geboortedag, in 1906, werd voor hét eerst ge pleit voor een waardige be stemming van het voormalige woonhuis. Vijf jaar later kon het gerestaureerde pand, dat zoveel mogelijk in de oor spronkelijke staat was terugge bracht, als museum de poorten openen. Rembrandt kocht het huis aan de huidige Jodenbreestraat (toen Breestraat) in 1639 voor 13.000 gulden. Ruim twintig jaar later moest hij het echter om financiële redenen verla ten, onder meer omdat hij de aflossing van de koopsom van het huis niet meer kon op brengen. Hij verkocht het pand en vertrok naar de Ro zengracht, waar hij tot zijn dood in 1669 bleef wonen. Dat huis bestaat niet meer. HILVERSUM Het Commissariaat voor de Media heeft ingestemd met een nieuwe indeling van de televisie-zenders. De AVRO kan vanaf 1 ok tober met de KRO en de NCRV uitzenden op Ne derland 1. Verder verhuist de VARA naar Neder land 2 en krijgen de IKON en de RKK uitbrei ding van zendtijd. Dit heeft een woordvoerster van het Commissariaat gisteren meegedeeld. De nieuwe verdeling leidt tot een aantal wijzigingen in de dagindeling. De Evangelische Omroep gaat op Nederland 1 op dinsdag in plaats van don derdag uitzenden. De AVRO krijgt de beschikking over de donderdag en de zaterdag. Voor de KRO (woensdag en zondag) en de NCRV (maan dag en vrijdag) verandert er niets. Veronica krijgt op Nederland 2 zendtijd op maandag en don derdag. De VARA behoudt de dinsdag- en zaterdagavond en de TROS zal op woensdag en vrijdag uitzenden. Tenslotte behoudt de VPRO de zondag. De IKON, de RVU en de om roep van het Humanistisch Verbond krijgen op zaterdaga vond op Nederland 3 tussen het acht-uur-journaal en het journaal van tien uur zendtijd. De NOS verliest hierdoor zendtijd, dat op de zondag wordt gecompenseerd. De nieuwe indeling geldt voor één jaar. In de tussen gelegen tijd hopen de gezamenlijke omroepen tot een definitieve indeling te komen. De uit komst daarvan is afhankelijk van de besluitvorming in het parlement over de toekomst van het omroepbestel. Moge lijk verlaten de TROS en Ve ronica op termijn het publieke bestel.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13