ilia's Heereweg Lisse iet op monumentenlijst I Vja r*//j mT lAD dringt aan op verkoop "pntein aan Haaswijklaan onthuld Katwijkse brandweer viert eeuwfeest Filmhuis Lisse krijgt gift van Anjerfonds Sassenheimer hakt met mes op slachtoffer in IN- EN BOLLENSTREEK CeidócSomcMit VRIJDAG 5 JULI 1991 PAGINA 11 da^en vergunning r Decof leur DRDWIJKERHOUT Decof- J3.V. uit Noordwijkerhout krijgt toestemming een kas te bou- aan het Westeinde. Ook zal het jf de boogkassen dié zijn neer- in afwachting van de bouw- nning moeten verwijderen, itaat in een voorstel van de ge- te over dit onderwerp. De ge- te wil de vergunning weige- i.Ts'omdat de bouw van een kas in zou zijn met het bestemmings- Omdat met de weigering van iuwvergunning ook de nood- voor een tijdelijke oplossing amen te vervallen, stelt de ge- nte voor ook de boogkassen te UR(f verwiJderen Polderloop is zware beproeving atleten OEGSTGEEST Wethouder J. van der Reyden lost woensdagavond om half acht het startschot voor de vierde polderloop. De deelnemers beginnen dan aan 3600 zware meters door de pol der. Vervolgens moeten zij een duik ne men in het Oegstgeesterkanaal om 600 meter te zwemmen. De start is bij buurthuis De Kratong aan de Curagao- straat, gefinished wordt op het Boerhaa- veplein in Haaswijk. Inschrijven kan vanaf half zeven bij het buurthuis. De kosten bedragen vijf gulden. Bij de mannen verdedigt Eric Bloklander zijn titel. De organisatie hoopt dat ook Gem ma van Nijnanten, winnares van vorig jaar, van de partij is. LEEFTIJD VERDACHTE ONZEKER Vier jaar voor verkrachtingen in Noordwijk DEN HAAG Een jongeman van wie de leeftijd en zijn na tionaliteit onbekend zijn is gis teren door de rechtbank in Den Haag tot vier jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens verkrachting. De jongeman zou op 17 augustus in Noord- wijk een Franse vrouw heb ben verkracht. Op 28 augustus vergreep hij zich op het Noordzeestrand in Noordwijk aan een Amerikaanse. Haar beroofde hij ook nog van haar paspoort en tasje. De jongen werkte als bollen- peller in de buurt van Noord wijk. Toen hij werd aangehou den verklaarde hij vijftien jaar te zijn en afkomstig uit Pales tina. De rechtszitting, twee weken geleden, werd achter gesloten deuren gehouden, omdat men er nog van uitging met een minderjarige te doen te hebben. Een kinderarts van de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft de jongeman onderzocht en daarbij geconstateerd dat hij in ieder geval geen vijftien is, maar vermoedelijk 19 of 20. De arts noemt de jongeman volwassen en volledig toereke ningsvatbaar. De afkomst van de man is ook raadselachtig. Hij werd bijgestaan door een tolk Spaans. Naspeuringen van de politie naar zijn herkomst zijn evenwel op niets uitgelo pen. Het vonnis van de rechtbank, was conform de eis van de of ficier van justitie. De recht bank noemde de feiten zeer ernstig. Zij zijn in een kort tijdsbestek gepleegd en de ver krachtingen zijn op brute wij ze gepleegd, aldus de recht bank. De man heeft geen en kel respect getoond voor de psychische en fysieke integri teit van de slachtoffers. Auto total loss op Floraterrein RIJNSBURG Bij een aanrijding op het terrein van de bloemenveiling in Rijnsburg raakte gister middag één auto total loss. Het ongeval gebeurde doordat een 43-jarige Vo gelenzanger bij het wegrij den de wagen van een 31- jarige Rijwijker, die over de Ringweg van het Flora- terrein reed, over het hoofd zag. De Rijswijker raakte de Vogelenzanger daarop in de flank, waar na de auto van de laatste rijp was voor de schroot hoop. Etalage drogist leeggehaald VOORSCHOTEN Uit een drogisterij in de School straat in Voorschoten zijn in de nacht van woensdag op donderdag een aantal parfumerie-artikelen gesto len. De inbrekers sloegen hun slag nadat ze de etala geruit ingeslagen hadden. De waarde van de gestolen goederen wqas niet zo groot, maar de schade aan de etalage is aanzienlijk, aldus de politie. Theaterfestival in badcentrum Katwijk KATWIJK Het badcentrum van Katwijk staat za terdag 10 augustus in het teken van theater. Mimiek's Theater houdt dan het tweede straatfestival met de meest uiteenlopende vormen van theaterkunst. To taal worden die dag tussen twaalf en vijf uur 40 voor stellingen gegeven. Op het programma staan: zang, dans, muziek, acrobatiek, jongleren, clownerie en to neel. Kinderen kunnen zich laten grimeren, een ritje met de festivaltrein maken of zich vermaken op het springkussen. l IN 'T VELD rs bE Als het aan de %enteraadsleden van ligt, verschijnen bin- radtort de advertenties zajin in elk geval het B# Heereweg 27a/29 te wordt aangeboden. zaJverzoek van de vere- Oud Lisse om de villa's op aii monumentenlijst te werd gisteravond 637door de raad overge- ilelpllenvilla's aan de Heere- 30jmoeten wijken voor een van bouwer Van der n*J uit Lisse die er 70 huizen 1lin de plaats wil neerzet ten. De vereniging Oud Lisse wil dat voorkomen en dringt aan op bescherming. De gemeente zal echter de mi nister van WVC adviseren de villa's niet op de monumen tenlijst te zetten. G. Mesman (PvdA/D'66 on derstreepte nog eens dat de raad heeft gesteld dat min stens een villa te koop wordt gezet. „En wat onze fractie be treft mag nummer 27 daar ook nog \yel bij," aldus Mesman die liet blijken het op prijs te zullen stellen als binnenkort blijkt dat de bouwer het huis te koop aanbiedt. B. Kortekaas (CDA) onderschreef dat stand punt en wilde ook wel een ter mijn horen, waarop hij echter geen duidelijk antwoord kreeg. Wethouder H. Smith (CDA) vertelde dat met de bouwer is overeengekomen dat een sloopvergunning voor num mer 27 wordt afgegeven. „Ten aanzien van 27a/29 liggen er duidelijke afspraken en we vertrouwen erop dat die wor den nagekomen zonder dat het gemeentebestuur zich gaat be moeien met zaken als per ceelsgrootte en priis. De zaak is nog niet ten einae, maar als overheid moeten we er buiten blijven en de bouwer het ver trouwen geven dat hij de toe zeggingen gestand zal doen," aldus Smith. Dagopvang. Tijdens de raadsvergadering vertelden de progressieven ook dat ze meer geld beschik baar willen stellen voor de kinderdagopvang. „Wij vinden het jammer dat morele dwang van de minister straks mis schien moet worden omgezet in formele dwang," aldus G. Mesman die met die opmer king een voorschot op de toe komstige gang van zaken nam als de gemeenten wellicht moeten bijdragen aan de kin derdagopvang. Mesman zei tevens niet de op merking van het college te on derschrijven dat de raad ooit heeft uitgesproken dat het be leid van de gemeente Lisse erop is gericht niet meer uitga ven voor kinderopvang te doen dan de gelden die daar toe van het rijk worden ont vangen. Wethouder Th. Meijer (CDA) merkte op dat de ou ders indertijd zelf akkoord zijn gegaan met de hoogte van de bijdrage en dat daarover met hen is overlegd. „Het is goed mogelijk dat er in de toekomst andere richtlijnen komen, maar dat is op dit moment niet aan de orde." lijet oplaten van ballonnen werd de fontein aan de Haaswijklaan onthuld. ;cl I FOTO: HENK VAN DEN ENDE Ruim Scheenstra was ook zijn Leidse "Schoolkinderen ston- cohega C. Goekoop bij de ont- elii<;tPrpn in dp hittp 1?uIIing aanwezig in zijn hoe- rif isteren in ae nitte danigheid als jurylid van het Ie middag te wachten cultuurfonds van het Bouw- i officiële onthulling fonds Nederlandse Gemeen- Tiet kunstwerk in de ten. Daarnaast waren er de le- aan de Haaswij- den Yan de kunstcommissie, di in Oegstgeest. Het ripm een fontein naar ijntwerp van Piet Sle- Velp. ife burgemeester Sj. flink aantal raadsleden en oud-wethouder Th'. Blom-de Koek van Leeuwen die des tijds het idee van de fontein opperde. Kunstenaar Piet Sie gers liet het echter in eerste instantie afweten. Door een misverstand verscheen hij pas na vier uur. Scheenstra constateerde dat Oegstgeest een markant beeld rijker is. „De scholen in deze wijk hebben een fantastisch kado in hun voortuintje gekre gen. Het klikte direct tussen de kunstenaar, de kunstcom missie en de gemeente. Het werk van Siegers straalt dyna miek uit, het toon spirit", al dus de burgemeester. Met het loslaten van honder den ballonnen in de Oegst- geester kleuren rood- geel was de ingebruikname van het „Waterwerk" een feit. Vervol gens kwam de fontein tot le- Het werk van Siegers vormt de bekroning van de nieuw bouwwijk Haaswijk waarvoor in het najaar van 1980 de eer ste spade de grond inging. Sie gers ontwerp is aangekocht voor 140.000 gulden, een be drag dat geheel door het bouwfonds van de VNG is ge schonken. I FOTO: HENK VAN DEN ENDE Commandant J. Kuijpers (links) en W. Smid temidden van het materiaal van de Katwijkse brandweer. COMMANDANT SCHREEF MEE AAN JUBILEUMBOEK KATWIJK „De brand weer doet meer dan al leen brand weren. Ze lost van oudsher ieder pro bleem op, alleen is ze in de loop der 100 jaar tot een technische organiatie uitgegroeid". Zo vat commandant J. Kuij pers van de Katwijkse brand weer het werk samen met zijn korps. Op 13 juli is het precies een eeuw geleden dat Katwijk een echte, georganiseerde brandweer kreeg. De jubi leumfestiviteiten starten ech ter pas na de vakanties, op 10 augustus en duren tot in okto ber. Vrijdag 6 september wordt voor Kuijpers een bijzondere dag. Dan wordt het jubileum boek gepresenteerd aan burge meester G. W. van Montfrans, het hoofd van de brandweer. De commandant heeft twee jaar aan het boek gewerkt en heeft zich onder meer bezig gehouden met het beschrijven van de modernste geschiede nis. Eén van zijn voorgangers, oud-commandant G. Blok droeg veel informatie, voorna melijk herinneringen, aan over het midden van deze De derde auteur is de Katwijk se historicus J. P. van Brakel, die in de archieven een schat aan informatie aantrof, zoals personeelslasten uit de vorige eeuw. Zo ontdekte hij niet al leen dat de brandweer dit jaar een eeuw bestaat; hij vond ook informatie over het brand- weerwerk van voor die tijd. Kuijpers: „Voor de oprichting van het korps in 1891 bestond er ook al een vorm van brand bestrijding, maar toen was het een burgerplicht. Het blussen van branden was toen een kwestie van het doorgeven van emmertjes water". In 1858 telde de ongeorganiseerde brandweer van Katwijk aan den Rin 120 leden. Van het 130 pagina's dikke boek wor den slechts 500 exemplaren ge drukt. In de 100 jaar sinds de oprich ting is de Katwijkse brand weer uitgegroeid tot een mo dern hulpverleningsapparaat. Het korps is uitgerust met mo derne spullen en is gehuisvest in een goede kazerne. „De ge meente ziet gelukkig in dat een moderne brandweer met goede middelen belangrijk is", aldus Kuijpers. Momenteel be staat het korps uit drie be roepskrachten, drie part-ti mers en 43 vrijwilligers, onder wie twee vrouwen. Vrijwilli gers zijn bij de Katwijkse brandweer is geen rustig baan tje. Kuijpers: „Het zijn niet echt vrijwilligers. Wie vrijwil liger wordt gaat veel verplich tingen aan. Eén week per drie weken hebben ze piketwacht en daarmee een opkomst plicht". Vorig jaar rukte de Katwijkse brandweer niet minder dan 304 keer uit. In 99 van de ge vallen gebeurde dat vanwege een brand en 141 keer voor hulpverlening, bijvoorbeeld bij een overstroming, een vastzit tende lift of een auto-ongeluk. „Toen de BB werd opgeheven heeft de brandweer een deel van de taken overgenomen, dus rampenbestrijding. Wij zijn er om veiligheid te bieden, om mensen in nood te helpen. De brandweer is vaak de enige die in kan grijpen", aldus de commandant. „Daarom zeg ik altijd maar: „Brand... bel 06-11, blus niet zelf". Feest Het eeuwfeest begint zaterdag 10 augustus met een open dag in de kazerne aan de Prins Hendrikkade. Het publiek zal het materieel en materiaal van het korps kunnen bekijken. Ook historische apparatuur zal tentoongesteld worden gesteld, naast een hypermoderne, com- putergestuurde ladderwagen van de Spijkstaal-fabriek. Twee weken later, op 24 au gustus, wordt er een zeskamp gehouden tussen de kinderen van het brandweer- en het po litiepersoneel. Op zaterdag 28 september zullen 14 korpsen uit de regio in Katwijk de jaar lijkse Duinkringwedstrijden houden. Het jubileumjaar wordt op vrijdag 4 oktober in besloten kring met een feesta vond besloten. Controle levert zeven gestolen fietsen op LISSE Bij een controle on der fietsers aan de derde Poel laan in Lisse heeft de politie in twee uur tijd zeven gestolen fietsen ontdekt. Daarnaast werden vijf verdachten voor verhoor meegenomen naar het politiebureau. Alle verdachten waren Engelsen en verbleven op een illegale camping in Lis se. Zij kregen van de officier van justitie de mogelijkheid om een boete te betalen om verdere strafvervolging te voorkomen. De fietsen zijn in middels aan de rechtmatige ei genaar voor zover bekenmd teruggegeven. LISSE Het Filmhuis Lisse krijgt van het Anjerfonds een gift van 5.700 gulden. Dat bedrag is de helft van de aanschafprijs van een nieuwe 16mm filmprojector. De noodzaak van een nieuwe projector werd duidelijk na de verhuizing van het Filmhuis van Artopa naar het sociaal cultu reel centrum 't Poelhuys Lisse. De nieuwe zaal en het filmdoek zijn groter dan in de oude accommodatie. In september viert het Filmhuis Lisse met een mini-festival dat het tien jaar geleden officieel als vereniging is ingeschreven in het verenigingsregister. Als jubileumcadeau had het bestuur de nieuwe projector op het verlanglijstje staan. Om het resterende bedrag bijeen te krijgen wil het Filmhuis een aantal bedrijven uit de regio aanschrijven. Daar staat dan een vermelding in de jubileumkrant tegenover, terwijl de bedrijven ook letterlijk in beeld kunnen worden gebracht tijdens het filmfestival in sep tember. (ADVERTENTIE) OFFICIER EIST VIJFTIEN MAANDEN Mchrispijn DEN HAAG/SASSEN- HEIM Tegen een 31-ja rige Sassenheimer, die verdacht wordt van een steekpartij in café De Voogd in zijn woonplaats, is gisteren voor de Haagse rechtbank vijftien maan den gevangenisstraf ge ëist, waarvan vijf voor waardelijk. De Sassenhei mer had op 2 maart van dit jaar een even oude plaatsgenoot elf steek wonden toegebracht in zijn zij en in de nekstreek. toegang tot het café had ge weigerd, omdat er een beslo ten feestje gehouden werd. De verdachte koesterde daarom nog steeds een wrok tegen de man, toen hij die vrijdagavond De Voogd binnenkwam. On der invloed van een grote hoe veelheid drank, volgens het politierapport had hij zeker dertig glazen bier op, ging hij vervolgens „door het lint", zo als hij het zelf voor de rechter formuleerde. Een formulering die zijn daad recht deed, vond deze. „U heeft echt op hem in staan hakken, niet waar? De politie heeft in het jasje van het slachtoffer vijfentwintig steek gaten gevonden. Dat uw slachtoffer het overleefd heeft, dan ook puur geluk. Uw zult met uw wraakactie misschien niet de bedoeling hebben ge had uw slachtoffer te doden, het had daar wel gemakkelijk op kunnen uitdraaien", meen de de magistraat. De verdachte kon zelf niet be grijpen hoe het zover had kun nen komen. „Ik zie die jongen regelmatig, hij woont een paar straten van me vandaan. We waren wat heen en weer aan het schelden en toen had ik ei genlijk weg moeten gaan. Maar na nog een paar biertjes had ik mezelf niet meer in de hand", legde hij uit. „Drank vormt dan ook de rode draad in uw leven", haakte de officier van justitie op het drankmisbruik van de verdachte in. Ze doelde daar mee op het feit dat hij al in 1981 veroordeeld werd wegens rijden onder invloed. Het feit dat hij onder invloed van drank verkeerde, was ook de reden dat de officier poging tot doodslag niet bewezen achtte. Wel werd hem zware mishan deling ten laste gelegd. „Drank is bij u de oorzaak van veel kwaad U wilde niet do den, maar alleen uw gram ha len. Dat werd uw slachtoffer echter bijna fataal", wierp ze hem voor de voeten. De officier verwees in haar re quisitoir ook naar het psychia trisch rapport. Daarin werd de daad van de verdachte ver klaard uit een mengeling van „angst en rancuneuze boos heid". Ook wilde de onderzoe kers herhaling niet uit sluiten. Zeker wanneer de verdachte zijn drankmisbruik niet onder controle zou kunnen krijgen. In haar eis stelde de officier daarom dat de verdachte on der begeleiding zijn drankver slaving zou moeten afzweren. Daarnaast eiste ze een gevan genisstraf van vijftien maan den waarvan vijf voorwaarde lijk. De verdediging vond dat wel wat veel. „Dat mijn client het gedaan heeft is duidelijk, maar hij was zo dronken, dat hij niet wist wat hij deed", pleitte de advocaat van de verdachte. „Bovendien woont hij in een dorp, hetgeen betekent dat zijn echte straf pas begint als hij straks weer vrij komt. Daar naast is het de vraag of hij na zo'n lange straf nog terug mag komen bij zijn werkgever, die hem nu nog wel zegt terug te willen nemen", meende ze. De uitspraak volgt over twee weken. Excuus wethouder na storten van vervuilde grond NOORDWIJKERHOUT— De Noord wijkerhoutse wethouder P. Heemskerk heeft gisteravond in de commissie milieu zijn ver ontschuldigingen uitge sproken voor het feit dat licht vervuilde grond te gen de regels in naar de belt aan de Tespellaan is gebracht. Het gaat om grond van het terrein van het voormalige Kokkerbad waar thans huizen worden gebouwd. Eerder was verontreinigde grond wel vol gens de regels en vergunnin gen vervoerd en opgeslagen. Maar toen na controle bleek dat er nog twintig kuub grond vervuild was, is die grond naar de Tespellaan gebracht. In de commissie waren gister avond de leden W. Hof (PvdA) en E. Hulspass (D66) zeer boos over de gebeurtenis. Chef openbare werken A. de Boer vond dat het allemaal meeviel. De grond zou overal in het land nog mogen worden her gebruikt onder fietspaden en trottoirs. Wethouder Heemskerk be aamde dat het inderdaad om weinig vervuilde grond mocht gaan, maar dat een en ander tegen alle afspraken en tegen de wetten en regels in was ge beurd. Hij was er achteraf van in kennis gesteld, maar toen was de grond vanaf half maart door de vele regens en vanwe ge het feit dat de corsowagens er ook waren afgetuigd, niet meer weg te halen. „We kon den toch ook niet de hele belt af gaan graven", verontschul digde de wethouder zich.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11