Opluchting en vreugde in Joegoslavië Drugkartel in Colombia staakt geweldcampagne G en VS dreigen Joegoslavë «iet stopzetten hulpprogramma n n 'i AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB FIS zoekt toenadering tot premier Algerije Little Joe, een mooi stuk kitsch Van den Broek stelt VS en Brazilië gerust ginUITENLAND SleidóeQowiant DONDERDAG 4 JULI 1991 PAGINA 5 jevardnadze stapt uit ommunistische Partij )SKOU De voormalige Sovjetminister buitenlandse zaken Sjevardnadze heeft de nmunistische Partij van de Sovjetunie 'SU) verlaten. De Sovjettelevisie meldde eren dat Sjevardnadze voornemens is met lere hervormingsgezinde politici een nieu- politieke partij op te richten. De voormali- minister van buitenlandse zaken legde in jember zijn functie neer uit protest tegen de leiende invloed van de conservatieven op Hetpresident Gorbatsjov. Hervormingsge- fJe politici, waaronder Sjevardnadze, richt- maandag een 'beweging voor democratie pervormingen' op. pprichters hopen de beweging in september ,te vormen tot een algemene democratische fij- BOGOTA Het beruchte drugkartel van Medellin in Colombia heeft gisteren aangekondigd dat het een einde maakt aan de bloedige terreurcampagne tegen de regering die jaren heeft ge duurd. In een verklaring van het kartel stond dat was besloten de aanvallen op de regering te staken vanwege de nieuwe grondwet. Die bepaalt dat verdachten in drugzaken niet mogen worden uitgeleverd aan het buitenland. Vorige week besloot een commissie die de grondwet herschrijft, afwijzend te stemmen over het uitleveren van verdachten aan de Verenigde Staten om daar te worden berecht. „We hebben besloten onze militaire or ganisatie te ontmantelen", aldus de verklaring van de 'uitlever- baren', zoals de leden van het kartel zichzelf noemen. De drug benden hebben jaren gevochten voor de garantie dat als zij wor den gearresteerd, berecht worden in Colombia, waar ze in staat zijn rechters om te kopen, te bedreigen of te doden. VS ondertekenen Antarctica - verdrag MOUNT RUSHMORE De Verenig- de Staten zullen toch een internatio naal akkoord ondertekenen voor de be scherming van Antarctica, dat het del ven van grondstoffen 55 jaar verbiedt. Het akkoord werd door 39 landen uit gewerkt in Madrid, maar de VS hiel den de ondertekening vorige maand te gen om meer tijd te hebben voor de be studering van het verbod op grondstof - fenwinning op Antarctica. Washington wees een permanent ver bod op de grondstoffenwinning op de Zuidpool af. Het akkoord omvat ook afspraken over de bescherming van flora en fauna en over de beperking van toerisme. Schotenwisseling India en Pakistan NEW DELHI Indiase en Paki staanse troepen hebben elkaar dins dag beschoten langs de betwiste grens in Kashmir, zo heeft het Indiase mi nisterie van defensie pas gisteren be kend gemaakt. India en Pakistan wil len elk een groter deel van Kashmir dat in het noorden van beide landen ligt. Volgens een woordvoerder zijn bij de schotenwisseling aan Indiase zijde geen doden of gewonden geval len. Hij gaf niet aan hoelang het inci dent heeft geduurd. De Pakistaanse autoriteiten beschuldigden dinsdag Indiase soldaten ervan een civiele vrachtwagen te hebben beschoten in het Pakistaanse deel van Kashmir. ILMA VAN MEETEREN 1EGANA/ZAGREB te gaan naar huis. Het vrede", roept een jonge icier zichtbaar blij ter- li hij bijna vergeet de rende tanks en pantser- Igens in goede banen te den. Vrolijk wuiven de rruten van het Joego- vische leger, half uit h luiken hangend op de ugweg naar hun barak- in Zagreb en Jastre- ;ko. „Ik ben vreselijk Ik heb een vrouw en graag kinderen. Dat ik nu aan werken", ,t een luitenant. ide korenvelden en bossen :-Ml Bregana bij de Kroatisch- jgjveense grens komen tien- £|*»n pantserwagens en tanks l|onderden gehelmde schut- tevoorschijn. Ze verzame- azich op de „autoput" van |-eb naar Ljubljana bij de 9 container die de Slovenen j een week geleden hadden I-gezet als symbolische Jspost. Her een regen van stenen, gen en enkele molotov- Stails van honderden woe- ïle Kroaten waren onge- J tachtig tanks en pantser- lens drie dagen gelden uit Maarschalk Tito-kazerne in kleins ,van da atische hoofdstad Zagreb :rukt naar Slovenië. Voor Islaghek met de rode ster leve?n de spijlen die het leger- e helP afsluit, lag de weg van iet h£nd nog bezaaid met glas veigebroken ruiten en plastic d< achterlichten, de getuige- og v<van burgerlijk verzet. En oVren keken ongewenste be- Een moeder omhelst haar zoon die als soldaat dienst doet in het federale leger. Nu de spanningen zijn afgenomen hebben zij voorlopig weinig meer te vrezen. lIDAEf, nerveuze militairen hen van achter een muur op afstand hielden. Terroristen Er is in korte tijd veel gebeurd in de Balkanstraat. Federale legereenheden in Kroatië en Servië kregen het bevel van de staf in Belgrado korte met ten te maken met de pasgebo ren natie Slovenië, die een week geleden uit de Joegosla vische federatie stapte. Mas saal rukten ze op naar het noordwesten. De boze toe schouwers maakten de meren deels jonge troepen zo zenuw achtig dat die in Zagreb scho ten op het publiek en daarbij een jongen doodden. In Jastre- barsko werd een barricade van personenauto's platgewalst. In Zagreb verklaarden officie ren, onder wie generaal Rase- ta, plaatsvervangend comman dant van het vijfde leger (dat Slovenië en Kroatië bestrijkt), dat ze geen oorlog wilden, maar ertoe gedwongen waren omdat de Sloveense militie en territoriale eenheden legerko- lonnes hadden ingesloten. Stafchef Blagoie Adzic, die plotseling inbrak op nationale televisie en radio met een ver klaring, zette het conflict nog een tikkeltje harder aan: „De Slovenen voeren een gemene en meedogenloze strijd tegen het leger. Wij moeten de oor log accepteren". Tot kort voor het woensdag middag afgekondigde staakt- het-vuren waren er ondanks de eenzijdige terugtrekking van de Slovenen nog gevech ten in de republiek. In Ormoz, bij de Kroatische grens, scho ten tanks een aantal huizen in brand. „De jongens in die tanks wisten ook niet wat er aan de hand was", vertelt de gepensioneerde elektrotech- ncus Kozar France, een Slo- veen, die met een paar solda ten heeft gesproken. „Ze zei den dat ze het in hun kazerne al vijf dagen zonder televisie of radio hadden moeten stellen voordat ze naar ons werden gestuurd. Ze hadden alleen ge hoord dat ze met terroristen moesten vechten". Hulpeloos De politici in Zagreb hebben zich steeds afzijdig gehouden van het conflict tussen het le ger en Slovenië uit angst dat het zou overslaan naar hun veel ontvlambaardere repu bliek. Milan, een Kroatisch burger, is woedend op zijn re gering dat ze niets heeft on dernomen om het leger tegen te houden. „Bang voor oorlog? Nonsens, ik ben ook niet bang. Ik heb een benzinebom naar de tanks gegooid". Maar ook hij heeft ze niet tegen kunnen houden. Het asfalt van de „autoput" van Zagreb naar Ljubljana draagt overal de sporen van oprukkende tanks. Bij het be roemde slot Mokrice smeulen de resten na van een door het leger gebombardeerde en be schoten wegversperring van vrachtwagens, waar het fede rale leger werd gestopt door Sloveense territoriale eenhe den. Een truck met zeker 40 ton oud ijzer ligt hulpeloos aan de voet van de versperde viaduct. De raketten van de federale luchtmacht hebben zich diep in het wegdek geboord maar ook in twee eigen pantserwa gens. De bebloede jassen van de zeven getroffen soldaten liggen als vodden ernaast. „Het is verschrikkelijk, die jonge jongens. Waarom toch, waarom", zegt een Sloveense vrouw die met haar man is ko men kijken naar het resultaat van het bombardement dat ze vanuit haar huis, twee kilome ter verderop, heeft kunnen zien. Ze kan misschien de komende dagen weer rustig slapen. De militaire strijd lijkt voorbij. De politieke gevechten kunnen beginnen, maar de sporen van deze korte oorlog zijn voorlo pig onuitwisbaar. et doi achf Tanks terug naar kazerne gelop^SSEL - De eind vo- 'kerl)aar gesloten economi- elever samenwerkingsove- /an hkomst tussen de Eu- a z0 Ise Gemeenschap (EG) ^^Joegoslavië zal voorlo- n18pgniet ter goedkeuring bidstc het Europees Parle- odt (EP) worden voor- dqgd. Dit heeft staatsse- anj za^en bekend ge- orpelkert zei dat „gezien de toe- gemd in Joegoslavië" besloten >tus Izaak „aan te houden". De an hvil dat eerst de vijande- worden gestaakt, de Heen zich terugtrekken in waizernes en door de partij- in zen oplossing van de crisis vtonderhandelingen wordt vlht. De ministers van bui- |ndse zaken, de Europese tissie en het EP bleken [rover eens te zijn om op manier te reageren op de ikkelingen in Joegosla- Dankert vond niet dat de laardoor alsnog besloten de hulp op te schorten, ïee de twaalf staats- en ingsleiders het afgelopen jeinde op hun top in Lu- oveiurg dreigden. [laamse liberale Europar- n. uejitariër Willy de Clerq roor n niettemin na afloop van bestajesloten bijeenkomst met Dankert wel van het feitelijk blokkeren van de economische hulp aan Joegoslavië. Dankert zei alleen dat „die stok nog steeds achter de deur staat". De bewuste overeenkomst voorziet in bijna 1,9 miljard gulden aan economische hulp over de periode 1991-95 waar van het grootste deel in de vorm van leningen van de Eu ropese Investeringsbank (EIB). Vorig jaar december werden de onderhandelingen daarover afgerond. Vorige week maandag zetten EG-commissaris Abel Matutes en de Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, Budi- mir Loncar, in Brussel hun handtekening onder het ak koord. Alleen het vereiste ad vies van het Europees Parle ment ontbrak nog. Dankert besprak in Brussel de situatie in Joegoslavië met le den van het EP. Nederland bekleedt sinds maandag voor een half jaar het voorzitter schap van" de EG. Embargo De Amerikaanse minister van buitenlandse Baker heeft het gebruik van geweld in Joego slavië veroordeeld. Hij zei dat een embargo op wapenexpor ten en financiële hulp aan Bel grado moet worden overwo gen. Na een bijeenkomst op het mi nisterie in Washington met minister Van den Broek van buitenlandse zaken en sinds maandag voorzitter van de EG-ministerraad, en Frans Andriessen, de vice-voorzitter van de Europese Commissie, zei Baker dat Joegoslavië op de rand van een volledige bur geroorlog verkeert. Hij zei dat de centrale regering niet in staat is controle uit te oefenen op legereenheden die vechten met separatisten in Slovenië en Kroatië. Baker, Van den Broek en An driessen gaven een gezamenlij ke verklaring uit waarin zij oproepen tot een onmiddellijk staakt-het-vuren en waarin zij bij de militairen aandringen terug te keren naar hun ba rakken. „Wij veroordelen het voortdurende gebruik van ge weld en keuren vooral elke af wijzing van de militairen af zich onder de controle van de civiele autoriteiten te stellen", zo luidde de verklaring. Op de vraag of de Joegoslavi sche regering in staat is het le ger te controleren, antwoordde Baker: „Er zijn verschillende aanwijzingen dat dit niet het geval is, en hierdoor neemt onze bezorgdheid toe". Het Amerikaanse hulppro gramma voor Joegoslavië be helst tien miljoen gulden eco nomische hulp, waarvan al ze ven miljoen is overgemaakt. HET LEVENDE EILAND Rob start de motoren. Even is er een moment van /Jting, doch dan daveren de ontploffingen en onder een enor- isontwikkeling komt de raket trillend in beweging. Nog even n verheft het gevaarte zich in de lucht, rechtstandig om- i De marine-officier heeft inmiddels de radio ingeschakeld jeft spoedig verbinding met het „Levende Eiland". En even later kan Rob al met Prudon spreken. „We zijn onderweg", roept hij opgewekt; „houd je gereed om ons tê ontvangen". Minder verheugd is Butcher, die van zijn observatorium uit gezien heeft, dat de raket in de donkere nacht verdwijnt. Hij begrijpt er niets van... Maar hij weet dan ook niet, wie hem een hak heeft gezet en Butcher heeft het nakijken! ALGIERS Vier prominente leden van het fundamentalisti sche Islamitische Reddings front (FIS) hebben gisteren de Algerijnse premier Sid Ahmed Ghozali verzocht besprekingen te beginnen om de rust in het land te herstellen. De FIS- voormannen riepen voorts mi litante aanhangers van hun partij op de gewelddadigheden te beëindigen. De vier leden van het Madilis Echoura, het uitvoerend orgaan van het FIS, kwamen met hun ver zoek in een verklaring die voor de Algerijnse staatstelevi sie werd voorgelezen. Ze zei den tot toenadering te hebben besloten nadat twee FIS-lei- ders, Abassi Madani en Ali Belhadj, zondag waren gear resteerd. De FIS riep de auto riteiten op de arrestaties van FIS-leden stop te zetten en ge arresteerden vrij te laten. Bo vendien moet de regering er voor zorgen dat stakers het werk hervatten. Het FIS riep zijn leden eind mei op het werk neer te leggen uit protest tegen de bestaande kieswetten. De autoriteiten zetten het FIS steeds verder onder druk. IN de afgelopen dagen zijn onge veer 1300 militante moslims opgepakt. Sinds het uitbreken van het geweld in mei zijn ze ker 40 burgers gedood. Giste ren kwamen twee mensen om en vielen 173 gewonden. door MARC DE KONINCK WASHINGTON Michael Landon is dood. Hij was Little Joe in Bonanza en hij is de reden waarom ik nu in Amerika woon. Ik moet dertien jaar zijn geweest toen ik hem voor het eerst, in de Poststraat in Tilburg, op de zwart-wit-buis zag als jongste zoon van Pa Cartwright. Zoals Little Joe was, zo wilde ik ook zijn: moedig, nobel, good- looking en sentimenteel (alleen dat laatste hadden wij gemeen, Little Joe en ik). En waar Little Joe was, daar wilde ik ook zijn: op de Ponderosa Ranch, stuivend op een paard over de prairie, regelrecht op weg naar het gevaar en naar goede daden. Michael Landon heeft al in de late jaren vijftig een grote liefde in mij losgemaakt voor Amerika. Op de fysieke ontmoeting zou ik nog twintig jaar moeten wachten. Ik ben nooit teleurgesteld in die liefde, want naast al haar ontnuchterende aspecten behoudt Amerika een overdaad aan romantiek en avontuur. Mijn huis hier is de Ponderosa, mijn auto is mijn paard, de highway is de prairie en ik ben Little Joe. Veel serieuze filmcritici hebben nooit een hoge pet opgehad van Michael Landon en ik begrijp ook wel dat hij artistiek niet 'belangrijk' was. Hij was een mooi stuk kitsch, had een sterk commercieel instinct en bleef als acteur en producent zijn 54- jarige leven lang steken in de verbeelding van het zoetste sentiment. Maar ik hou van kitsch, heb ontzag voor instinct en denk dat Michael Landon om alle Hollywood-bazen heen een hechte en authentieke relatie onderhield met een groot publiek. Hij was een weldoener in Little House on the Prairie en maakte zichzelf zelfs tot engel in Highway to Heaven. Terwijl steeds meer tv-series in de loop der jaren cynischer werden - het chaotische moderne leven werd populair - bleef Landon verwijzen naar simpeler tijden. Hij wist een gevoel van gemis aan menselijkheid in het tegenwoordige bestaan over te dragen en was daarmee een voor de filmindustrie onontkoombare 'eenmanstrend Drie huwelijken heeft hij gehad en twaalf kinderen gemaakt. En al zijn vrouwen en kinderen hebben hem en de anderen vergeven, want ze hielden eenvoudigweg van deze overjarige romantische jongen, die uit niet-aflatende behoefte aan liefde en geborgenheid zoveel mogelijk familie creëerde. Twee maanden geleden kreeg Little Joe last van buikpijn. Na de ontdekking van tumoren in de lever en de alvleesklier gaf hij een persconferentie waarop hij beloofde te zullen vechten tot de overwinning. „Je vechtlust is meer dan de helft van je medicijn", zei hij. Dezelfde boodschap leverde hij begin juni nog af in de Johnny Carson-show, waar het publiek de stervende acteur als een held bejubelde. Vorige week verloor Carson zijn zoon door een auto ongeluk. Michael belde vanaf zijn doodsbed de rouwende vader om hem te troosten. Hopeloos is de strijd van Little Joe geweest tegen de overmacht van zijn ziekte. Maar hij heeft voor anderen de hoop achtergelaten dat het mogelijk is heldhaftig dood te gaan. Zoals hij was in Bonanza, zo wilde ik ook zijn. En de wijze waarop hij stierf, moedig en nobel, is een even krachtige inspiratie. WASHINGTON Minis ter van buitenlandse za ken Van den Broek zal zijn Braziliaanse collega een geruststellende brief schrijven dat Nederland geen neo-koloniale plan nen in Suriname heeft. De minister zei dat gisteren na afloop van een gesprek met de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor Latijns-Amerika Aronson. Dat gesprek ging over Suriname. Er komt volgens Van den Broek een nieuwe Surinaamse regering in augustus, en Ne derland is dan bereid in te gaan op een uitnodiging van Suriname om te praten over nieuwe verhoudingen met Ne derland. „Er is daarover geen verschil van mening tussen de VS en Nederland", aldus de minister. De Braziliaanse mi nister heeft onlangs in Was hington tegenover Aronson zijn bezorgdheid uitgesproken over mogelijk Nederlandse neo-koloniale plannen in Suri- Leger Afghanistan meldt doden verzet KABUL Het Afghaanse regeringsleger heeft de afgelopen maand bij een offensief zeker 405 ver zetsstrijders gedood, zo meldde een hooggeplaat ste legerfunctionaris giste ren. Met name in het oosten van het land zouden regeringstroe pen successen hebben geboekt ten koste van de mujaheddin (het Afghaanse verzet). Gene raal Mohammad Nabi Azimi verklaarde voorts dat tijdens provincie Wardak" 35 militai ren het leven hadden gelaten. „Na een offensief van 26 da gen hebben onze troepen vijf tig dorpen bevrijd die in han den waren van bandieten uit de provincie", vervolgde hij. De generaal merkte op dat zich onder de doden zeker acht buitenlandse militaire ex perts bevinden. Enkelen van hen hadden de Pakistaanse nationaliteit. Kabul heeft her haaldelijk de Pakistaanse steun aan het verzet veroor deeld. ANDRIESSEN: G-7 moet GATT vlot trekken WASHINGTON EG-com missaris van buitenlandse za ken Frans Andriessen deelt niet het groeiende pessimisme in de Verenigde Staten over het welslagen van de GATT- onderhandelingen over inter nationale vrijhandel. Andries sen liet zich gisteren in Was hington in dergelijke bewoor dingen uit. De EG-commissa ris meent dat deelnemers aan het G-7-overleg in Londen de GATT-onderhandelingen nieuwe stimulansen moeten geven. Washington toont volgens waarnemers meer belangstel ling voor een vrijhandelsak koord met Mexico dan voor het vrijhandelsakkoord van de GATT. De Amerikaanse on derhandelaars zouden niet ge loven dat de Europese Ge meenschap met substantiële concessies op het gebied van de landbouw zal komen. Andriessen zei gisteren na af loop van besprekingen die hij voerde met de Amerikaanse ministers van buitenlandse handel en landbouw: „Ik heb die theorieën ook gehoord, maar het is tijdens mijn be sprekingen hier in Washing ton niet bevestigd". Andries sen sprak met de ministers Carla Hills (buitenlandse han del) en Ed Madigan (land bouw) over de GATT-onder handelingen, het dispuut over de Airbus en de vleesproble- matiek (de wederzijds geaccep teerde criteria voor de inspec tie van slachthuizen).

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5