Aanbod van afval blijkt te laag geschat Miniatuurkerkje dank zij testament VERGETEN RECORDS P> Kamerbewoners pas jaar huurbeschermin^ Sneller leren met Felix Minder hoofdpijn na Teleac-cursus Marechaussee neemt toezicht rijkspolitie op luchthavens over BINNENLAND £eidóC<2ou/UMlt Man verdronken AMSTERDAM De politie heeft gisterochtend het stoffe lijk overschot van een 20-jarige Amsterdammer uit de Gaasper- plas in Amsterdam Zuid-Oost gehaald. De man is vermoede lijk verdronken tijdens het zwemmen. Wandelaars alar meerden de politie nadat zij een bundeltje kleren en identi teitspapieren hadden gevon den. Duikers van de brand weer vonden later het lichaam. De man had dinsdagavond zijn woning in de hoofdstad verla ten. Op de plaats waar hij ver moedelijk ging zwemmen waarschuwen borden voor ge vaar in verband met diepe ga ten in de bodem van de plas. G. Heyne den Bak (49) overleden HILVERSUM G. Heyne den Bak (49), lid van het Commissariaat voor de Media, is dinsdag tijdens zijn vakantie onverwacht overleden. Heyne den Bak maakte sinds 1988 deel uit van het Commissariaat voor de Media. Hij was binnen het Commissariaat speciaal be last met zaken op het gebied van zend tijd en toezicht. Heyne den Bak was vele jaren in tal van functies actief bin nen de Partij van de Arbeid. Hij begon zijn carrière bij de Wiardi Beckmann Stichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA. Van september 1973 tot april 1979 vervulde hij de functie van partijsecretaris, daarna was hij nog tot 1983 lid van het partijbestuur. D66 tegen sloop van Thaise krottenwijk DEN HAAG D66 heeft de ministers Kok (Financiën) en Pronk (Ontwikkelingssamen werking) gevraagd te verhinderen dat op last van de Thaise regering een krottenwijk in Bangkok met de grond gelijk wordt gemaakt. De wijk waarin 2000 mensen wonen moet weg omdat hij tegenover een congrescentrum ligt waar in oktober het IMF en de Wereldbank vergaderen. De Thaise autoriteiten vrezen dat de buitenlandse gasten de krottenwijk als een schande voor het gastland zullen ervaren. De D66-kamerleden Tommei en Ybema vragen de beide ministers of het niet juist een schande is dat de wijk op deze manier het veld moet rui men. Zij willen dat Kok en Pronk hiertegen een protest laten horen bij de Thaise regering, zowel rechtstreeks als via IMF en Wereldbank. Bonden zijn tegen verhuizing van AID DEN HAAG De vier centrales voor overheidspersoneel verzetten zich te gen een eventueel vertrek van de Alge mene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij (LNV) uit Kerkrade. Dat hebben de centrales gisteren laten weten aan secretaris-generaal Joustra van LNV. Bij het personeel van de AID is onrust ontstaan naar aanleiding van het rapport dat vorige week over de dienst is uitgebracht. Volgens dat rap port functioneert de directie ronduit slecht en is het personeelsbeleid zelfs zeer slecht. Als een van de oplossingen wordt genoemd de verhuizing van de AID uit Kerkrade naar een meer c traal gelegen plaats in Nederland. DONDERDAG 4 JULI 1991 PAGIN1 Jj „Desert Farewell" Onder de naam „Operatie Desert Farewell" is gisteren in Rotterdam Amerikaans materieel van het 7e legerkorps aangekomen vanuit de Saoedische haven Dammen. Het materieel, dat is ingezet tijdens de Golfoorlog, wordt teruggebracht naar de bases in Duitsland. Ook het marinevliegkamp Valkenburg wordt weer ingeschakeld bij de operatie. In totaal landen en vertrekken daar de komende weken zo'n 400 helicopters. FOTO: ANP Pagina 11: Eer ste Amerikaan se helicopters geland op Vlieg kamp Valken burg Records betekenen voor velen een uitdaging. Bijna da gelijks worden pogingen ondernomen om ze te laten sneuvelen. Bovendien levert zo'n poging, of ze nou wel of niet lukt, veel publiciteit op. Sommige records zijn echter bijna niet te breken, zijn zelfs al stokoud. Daar door krijgen ze vaak niet de aandacht die ze verdienen. In deze serie wordt een aantal 'vergeten records' in het zonnetje gezet. Vandaag: het kleinste kerkje van Ne derland op het industrieterrein De Rietstap in Dinx- perlo. Woensdag en zaterdag geopend in juli en augus tus. De rest van het jaar alleen op zaterdag. lc Gerard Hendrik A. N. te Rietstap zou zich waar schijnlijk omdraaien in zijn graf als hij had kun nen zien hoe zijn laatste wil was uitgevoerd. Om in het bezit te komen van het landgoed De Rietstap in Dinxperlo had hij de erven een aantal voorwaarden ge steld in zijn testament. Bij zijn dood in 1909 ver maakte hij 5500 gulden aan de St. Petrus en Paulus pa rochie in Breedenbroek Dinxperlo. De rest van zijn bezittingen vermaakte hij aan de Congregatie van de Zusters der Liefde te Til burg. Mits ze het landgoed met boerderij zouden omzet ten in een klooster annex ziekenhuis. Daarnaast zou den de nonnen in Dinxperlo een bewaarschool moeten stichten. De Congregatie trapte daar échter niet in, bovendien was de plaatselij ke bevolking toch overwe gend protestant. Volgend slachtoffer was een neef van de overledene, Theodore Marie Theophile te Rietstap, notaris te Den Haag. Ook hij moest voldoen aan een voorwaarde. Er moest een kapel worden ge bouwd met daarin een schil derij met de voorstelling van de kruisiging van Christus, beschreven in de Heilige Schrift naar het evangelie van Johannes 19 vers 25 tot en met 30. De bepalingen in het testament waren streng. Maar Gerard Hendrik was één bepaling vergeten: het formaat van de kapel. En daar maakte zijn Haagse neef handig gebruik van. Die kapel kwam er, vlak bij de boerderij. De dorpelingen spreken ech ter niet van een kapel, maar van een kerk. Het bouw werk vertoont dan ook alle vormen en kenmerken van een echte kerk. De toren ge richt naar het westen en het koor naar het oosten. Glas- in-lood-ramen, uurwerk en een haan op de toren maken het geheel af. Alleen de af metingen wijken enigszins af van het normale formaat. De kerk is bijna zes en een halve meter lang, vier en een halve meter breed en vijf meter hoog. Een echt miniatuurkerkje. De Riet stap is het kleinste rk-kerkje van Nederland en misschien wel van de wereld. Kippenhok Het kerkje De Rietstap is nooit gewijd door een bis schop, nooit gebruikt voor een kerkdienst. Wel heeft het door de jaren heen dienst gedaan als opslag plaats, schuur, speelplaats en kippenhok. Zonde, vonden WE Net iets te groot voor Madurodam, maar toch het kleins kerkje van Nederland. atls FOTO: CORNÉ SPARIDAEfr,U de bewoners van Dinxperlo. Helemaal toen het gebouwtje eind jaren zeventig in verval raakte. Het voorwerk was al gedaan tijdens de Tweede Wereldoorlog. Een granaat inslag Vernielde het uur werk volledig. Boerderij, gronden en kerkje werdén vervolgens aangekocht door de gemeente. Eigenlijk om terrein te reserveren voor de uitbreidende industrie. Het landgoed is inmiddels tot industrieterrein omgeto verd. Alleen het kerkje is nog in gemeentelijk bezit. Het moest eigenlijk uitwij ken naar een andere locatie om ruim baan te maken voor het bedrijfsleven. Maar dank zij het verzet van de dorpelingen, die vonden dat de historische relatie met de boerderij niet verloren mocht gaan, werd het kerkje gered. Het moest echter wel vijftig meter opschuiven. Steen voor steen is het ge bouwtje afgebroken, opge bouwd en gerestaureerd. Compleet met nieuw uur werk en bronzen luidklokje. En toch vinden de dorpelin gen 't zonde. Want de plaat selijke drukkerij staat er veel te dicht naast, verzucht mevrouw Doornink. Inbraak De Stichting 'Bewaar 't Olde' heeft de zorg voor het unieke kerkje op zich geno men. Door middel van maandelijks wisselende ex posities wordt de belangstel ling voor het kerkje levepn gehouden. Het kerkje he»P een vast plekje in het h£nc van de dorpelingen veigel verd. Twee jaar na d«acl wordt bijvoorbeeld nog v<var ontwaardigd gesproken o\irer de brute inbraak, waarjers een raampje werd ingesfrin gen en geld uit het dooi met 'vrije giften' werd g grist. Daarom staat het do< je nu goed verstopt achf\_ het altaar. Dat miniatuuraltaar st< nog niet zo lang op het prik d terkoor. Het werd ontde"-™ bij het opruimen van ei zolder ergens in het dorp. I plaatselijke schoonmaa-^ woede heeft de afgelopt tijd vaker van zulke kerM' lijke vondsten opgelever Steeds meer delen van hkc oude interieur komen zo |se rug op de plaats waar rQ vanouds horen. 'Nieuv aanwinsten zijn een pa1?1' Maria-beeldjes, een bidstt en de collectezak. Het odt i spronkelijke schilderij, dqgd een van de oude eigena^rj, meegenomen, is liefdel nageschilderd door een ant teur. Allemaal tot grote te vredenheid van de dorpelkert gen. Vol trots wordt gemd in dat ze eind augustus iza£ 75.000e bezoeker van kvil kerkje hopen te begroetide Een aantal dat Gerard Hgen drik A. N. te Rietstap waaze: schijnlijk nog niet in zfen i stoutste dromen had v(onc wacht bij het opstellen vtht. zijn testament. |nds mis DEN HAAG Voor huurders van kamers zal het eerste jaar geen huur- bescherming meer gelden, zo staat in een wetsvoor stel dat staatssecretaris Kosto (justitie) en staatse cretaris Heerma (volks huisvesting) aan de Twee de Kamer hebben ge stuurd. De bewindslieden hopen hier mee meer mensen oveih c drempel te helpen om eerfjaa mer te gaan verhuren. De^tai ziging geldt alleen voor ij nj we huurders, de bestalle huurovereenkomsten vall< niet onder. Maar wie een mer gaat huren na het, kracht worden van het A voorstel kan pas na een een beroep doen op huu scherming. De verhuil hoeft dus in het eerstel geen procedure te voereif de huur stop te zetten. „Vergeten" afvalstromen als agrarisch- en scheepsafval die nen meegenomen te worden en ramingen van bekende stromen zijn te laag. De jaar lijkse groei zal echter „moge lijk" geen 2 procent bedragen maar 1 tot 1,5 procent. Dat heeft W. Brugman, direc teur Afvalstoffen van het mi nisterie van milieubeheer, gis teren desgevraagd verklaard. Brugman baseert zijn „recente informatie" op het voorberei dende werk dat het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) mo menteel verricht voor de zoge heten Milieuverkenning, die dit najaar verschijnt. Het departement van minister Alders wil in het jaar 2000 de capaciteit voor de verbranding van afval verhoogd hebben van 2,8 naar 7 a 8 miljoen ton. Het ministerie gaat er van uit dat dit cijfer aan het einde van de eeuw wordt gehaald, maar geeft toe dat door „procedurele onvolkomenheden" vertraging kan optreden bij de bouw van nieuwe afvalovens. De milieubeweging, die tegen stander is van de uitbreiding van de verbrandingscapaciteit, kondigde vorig jaar oktober aan alles te doen om de bouw van nieuwe afvalverbran dingsinstallaties te verhinde ren of minstens te vertragen, DEN HAAG Felix, zo heet het nieuwe onder wijssysteem waarmee leerlingen sneller blijken te kunnen leren. Het Fysisch en Elektronisch Laboratorium (FEL) van TNO in Den Haag dat dit indivi dueel systeem gisteren presen teerde, heeft het ontwikkeld om de leertijd aanzienlijk te rug te brengen. De resultaten blijken over het algemeen be ter te zijn dan bij klassikaal onderwijs. Aan het systeem is drie jaar gewerkt. Ofschoon het systeem in eerste instantie werd opgezet voor de oplei ding van mensen binnen de krijgsmacht, is het ook ge schikt voor toepassing in aller lei andere onderwijssectoren. Het geeft de leerling op maat gesneden onderwijs in vier modules. In één module is de betreffende leerstof opgesla gen, de ander bevat de reeds door de leerling verworven kennis en de overige twee mo dules zijn verantwoordelijk voor de juiste instructiestrate gie en een soepel lopende com municatie tussen de leerling en het systeem. SUSKE EN WISKE (ADVERTENTIE) aanwezig zijn. Brugman blijft bij het stand punt dat export van afval, zo als onlangs door Zuid-Holland voorgesteld, „onwenselijk is en moet worden voorkomen". Over de toekomstige reini gingstarieven voor de burger kan hij momenteel niet meer zeggen dan dat deze, in lijn met het Nationaal Milieube leidsplan (Plus), „aanzienlijk" hoger zullen worden. UTRECHT Het perso neel van de rijkspolitie heeft verontrust gerea geerd op de mededeling dat de koninklijke mare chaussee het toezicht op de burgerluchthavens van de rijkspolitie over zal ne men. De ministers Hirsch Ballin van justitie en Ter Beek van de fensie zullen binnenkort nade re mededelingen doen over het besluit. De politiemensen zien hiermee niet alleen hun broodwinning in gevaar ko men, maar vragen zich vooral af waarom de militaire mare chaussee met name het gespe cialiseerde werk beter zou kunnen doen, aldus bestuurder P. Kruizinga van de politie bond ACP. Vooral waar het gaat om de recherche en inlichtingen diensten voor drugsbestrijding en terrorisme heeft de rijkspo litie veel kennis en ervaring opgebouwd, die nu verloren dreigt te gaan. Achttien jaar fraude DEN HELDER De politie van Den Helder heeft een man en een vrouw aangehouden die achttien jaar lang steun- fraude hebben gepleegd. On derzoek wees uit dat het stel de sociale dienst voor 350.000 gulden heeft opgelicht door teri onrechte aanspraak te ma ken op uitkeringen. Vakbondsacties zijn gezien de juridische beperkingen niet mogelijk, dus richt de ACP zijn pijlen op de politiek. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is volgens Kruizinga de enige die het besluit volle dig steunt. CDA, D66 en VVD zouden alleen akkoord willen gaan met het inzetten van de marechaussee voor bewaking en beveiliging. De leden van de Nederlandse Politiebond (NPB) delen de bezwaren van hun collega's van de ACP, zo deelde de „ernstig verontruste" beleids medewerker B. Schot mee. Net als de ACP zal de NPB de politiek „bewerken" in een po ging het „onzalige" plan van het kabinet tegen te houden. Een principieel bezwaar tegen de inzet van marechaussee voor civiele taken is, dat een militaire organisatie vaste voet aan de grond krijgt in de handhaving van de openbare orde, een taak die wettelijk is voorbehouden aan de regulie re politie, aldus Kruizinga. UTRECHT Na het suc ces van de Teleac-cursus „Slapen kun je leren" heeft ook de cursus „Hoofdpijn te lijf" uitge wezen dat afstandsthera pie effectief kan zijn: meer dan de helft van de cursisten heeft minder hoofdpijn gekregen. Ze voelen zich ook minder machteloos. De cursus, bedoeld voor men sen met spanningshoofdpijn en/of migraine, is in het na jaar van 1990 uitgezonden en in het voorjaar van 1991 her haald. Hij is samengesteld door de psychologe Xandra de Bruijn en bestaat uit tien tele visie- en elf radiolessen, een cursusboek, een werkboek en drie cassettes met ontspan ningsoefeningen. Er zijn tot nu toe 14.500 pakketten verkocht. Per televisieles keken gemid deld 120.000 mensen. Studente gezondheidsweten schappen Cilia Krtls heeft een willekeurig gekozen groep cursisten drie keer een vra genlijst voorgelegd: vóór en vlak na de cursus en vier maanden later. Dë eerste vragenlijst is door 271, de laatste door 206 men sen ingevuld. Van hen had 85 procent elf jaar of langer last van hoofdpijn. Veel mensen bleken al allerlei behandelin gen te hebben geprobeerd en 90 procent gebruikte medicij nen. Bij de derde meting had 51 procent van de ondervraagden minder dagen in de week hoofdpijn dan bij de eerste, 18 procent had er juist vaker last van. Het gemiddelde was één dag per week minder. Het ge middelde aantal uren pijn daalde met 9,^ per week, ter wijl 63 procent van de onder vraagden aangaf minder ern stige hoofdpijn te hebben. Bij na de helft gebruikte minder medicijnen. Vergelijking van de periode van vier maanden voor de eerste meting en die van vier maanden voor de derde me ting leverde ook een vermin dering op van frequentie, duur en ernst van de pijn. Het ge middelde aantal dagen dat de cursisten gedurende een perio de van vier maanden door de hoofdpijn helemaal waren uit geschakeld daalde van tien naar vijf. Krüs stelde verder vast dat de cursisten (gemiddeld) minder vaak aan hoofdpijn denken, het een minder groot pro bleem vinden en meer het idee hebben dat ze er zelf iets tegen kunnen doen. Voor de cursus deed maar een paar mensen ontspanningsoefenin gen, vlak erna 83 procent en na vier maanden nog 62 pro- HET WITTE WIEF bij voorbeeld door bezwaar procedures. In één geval, de geplande bouw van een afva- loven in Wijster, besloot de Raad van State de bouwver gunning op te schorten. De milieuorganisaties menen dat veel te weinig werk wordt gemaakt van het voorkómen van het ontstaan van afval (preventie) en van hergebruik. Directeur Afvalstoffen Brug man deelt dit standpunt niet. Het ministerie heeft „goede verwachtingen" van de effec ten van preventie en herge bruik, maar dit maakt nieuwe afvalovens „niet minder nood zakelijk". De overheid wil het storten van afval fors terugdringen. Landelijk gezien, aldus Brug man, is tot 1995 voldoende stortcapaciteit aanwezig. Hoe de situatie daarna is, is nog on duidelijk. Brugman geeft aan dat op dit moment „regionaal", met name in de provincie Zuid-Holland, „knelpunten" De Haagse burgemeester Havermans lijkt zich niet helemaal op zijn gemak te voelen met zijn net verworven geschenk. Hij kreeg gisteren in de trouwzaal van het oude stadhuis aan de Javastraat van de vice-voorzitter van de UNPO Erkin Alptekin een hoofddeksel uit Oost-Turkestan. Dat ge beurde ter gelegenheid van de opening van het hoofdkantoor van de onlangs opgerichte UNPO, de organisatie van niet-vertegenwoordigde naties en volken. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4