J oegosla vische leger zwicht voor EG-druk Si Snelle Felix Zes Nederlanders verder op Wimbledon Sanering Coupépolder kost tien miljoen gulden 14 Dagen Gratis £cid6c Sou/to/nt iur.iii»iun»n,if,m] Televisiestoring in Bollenstreek £eidóe Sowtawt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Donderdag 4 juli 1991 82ste jaargang no. 25073 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,45 Flinke perioden met zon, in de middag en avond mogelijk een regen-of onweersbui, vooral in de zuidelijke helft van het land. Minimumtemperatuur 16 graden, middagtemperatuur van 24 graden op de Wadden tot tegen de 30 plaatselijk in het binnenland. Oostelijke wind, matig, langs de kust af en toe krachtig. flllllH met speciale rubriek KO van de UIT-bijlage ZIE PAGINA Jaagse politie vindt edematen in vuilniszakken EN HAAG De Haagse politie heeft afgelopen dinsdag in een inedenhuis aan de Van Miereveltstraat in Den Haag drie plas- vuilniszakken gevonden met de in stukken gesneden stoffe- ke resten van een circa 25-jarige man. Uit een onderzoek van t gerechtelijk laboratorium in Rijswijk is gebleken, dat het ofd en ledematen horen bij een mannelijke romp die gisteren pr de politie van Hoofddorp werd gevonden in de Ringvaart jn de Haarlemmermeer. verband met de zaak heeft de Haagse politie een 20-jarige en 24-jarige Hagenaar aangehouden. Er worden nog meer ar- taties verwacht. In.de romp is een tiental steekwonden aan- roffen. De fatale steekpartij heeft zich vermoedelijk zondaga nd laat afgespeeld, maar de politie kreeg pas dinsdagmorgen tip. Daarna volgden een huiszoeking en een uitvoerig buurt- derzoek. Jongens gearresteerd wegens parkeerterreur VENLO De gemeentepolitie van Venlo gaat paal en perk stellen aan wat zij noemt het abnormale euvel van parkeerterreur. Zij arresteerde gisteren vier jongens van 14 tot 16 jaar die kooptoeristen terroriseren. Jonge lui in Venlo, onder wie kinderen van amper 12 jaar, verdienen erbij door automobilisten vrije plaatsen op parkeerplaatsen aan te wij zen. Zij hebben daarbij het kaartje uit de par keerautomaat al getrokken en eisen van de parkeerder een fikse fooi boven het verschul digde parkeertarief. Wie niet bereid is om die extra prijs te betalen loopt een grote kans na het winkelen zijn of haar auto danig vernield op de betrokken parkeerplaats aan te treffen. De Venlose politie zegt dat deze parkeerter reur ongewone vormen heeft aangenomen. LONDEN Het tennistoernooi met de rijkste tradities ter wereld heeft nog de inbreng van zes Nederlanders. Naast het duo Michiel Schapers/Brenda Schultz zijn dat op Wim bledon Rijnsburger Jan Siemerink en Caroline Vis in het gemengd dubbelspel, de Haagse Linda Niemantsverdriet in de eerste ronde en de Rotterdamse Christie Boogert in de tweede ronde van het meisjes-enkelspel. Schapers en Schultz zegevierden gisteren in de eerste ronde met het nog nooit vertoonde aantal van 77 games in het gemengd-dub belspel over Tom Nijssen en zijn Hongaarse partner Andrea Temesvari: 6-3, 5-7, 29-27. De unieke recordpartij vergde ruim vier uur. In de tweede ronde stuurden Schultz en Schapers tegen het Amerikaanse duo Leach/Garrison op nieuw aan op een verlenging, die wegens de regenval werd onderbroken (3-6, 6-3, 6-6). Pagina 13: Eltingh voorkomt showwerk Agassi. Geen parkeervergunning voor houders OV-kaart LEIDEN Leidenaars die niet studeren moeten in de toekomst wellicht toch naar de universiteit. Daar moet dan een bewijs van niet-inschrijving worden opgehaald om met dat papiertje in de hand op het stadhuis te kunnen aantonen in aan merking te komen voor een zogenaamde bewo- ners-parkeervergunning. In een voorlopige nota van de gemeente over de parkeerproblemen in de Leidse binnenstad stellen burgemeester en wethouders voor om mensen die recht hebben op een OV-jaarkaart voortaan geen parkeervergunning meer te verstrekken. Groen Links-raadslid Jan Laurier deed zijn suggestie om de Leidenaars jaarlijks naar de universiteit te stu ren uit onbegrip. Goede controle van het nieuwe systeem is Volgens hem in de praktijk onuitvoer baar. 28 PAGINA'S Nog geen standpunt over fusie tussen UTP en Nijmegen Coalitie niet enthousiast over plannen van Stevens Hamsteren De pomphouder van dit tankstation heeft het wel bekeken: voordat de benzineprijzen zaterdag omhoog gaan, zullen de klanten nog in groten ge tale even hun tank komen vullen. En wellicht zal het niet bij eentje blijven: de pompen houden er reke ning mee dat de automo bilisten een voorraadje zullen tappen. ,,Een liter tje of twintig a veertig ex tra sluiten we niet uit", zo luidt de verwachting. Voorstelbaar als je be denkt dat gelode super- benzine 2,07 per liter gaat kosten, Euro-lood vrij 1,91 en dat voor loodvrije superbenzine (super plus loodvrij) de adviesprijs van ƒ1,95 gaat gelden. Voor een li ter diesel zal door de ac cijnsverhoging aan de meeste zelftankpompen 1,17 betaald moeten worden. FOTO: MILAN KONVALIN- KA Speciaalvooru 2l,n We°P 5 ju)i open tot töiddërngcht U kunt dus tot de laatste seconde tanken voor de oude prijs. - - BELGRADO Het Joegoslavische leger is onder sterke interna tionale druk gestopt met zijn acties tegen de afgescheiden deelrepu blieken Slovenië en Kroatië. Nadat duidelijk werd dat EG-landen overwogen tot erkenning van de republie ken over te gaan als niet onmiddellijk met de vijan delijkheden zou worden gestopt, werden de eenhe den teruggeroepen naar de kazernes. Het leger heeft ook de pas als staatspresident gekozen Kroaat Stipe Mesic als op perbevelhebber erkend. De Sloveense minister van in formatie Jelko Kacin zei vandaag dat de federale pantsercolonnes, die giste ren vanuit Belgrado op weg gingen naar Slovenië en Kroatië, aan de grenzen van de opstandige repu blieken halt hebben gehou den. Troepen die al in Slo venië waren, hebben alle grensposten verlaten, ter wijl andere soldaten naar hun kazernes zijn terugge keerd, aldus de minister. Volgens Kacin is de situa tie in Slovenië weer zoals die was voor de aanval van het federale leger. „Het enige verschil zijn de slachtoffers, de enorme materiële schade en een er varing die het Sloveense volk en de wereld niet zul len vergeten", voegde hij er aan toe. Eerder deden de 35 lidsta ten van de Conferentie over Veiligheid en Samen werking in Europa (CVSE) in een verklaring vanuit Praag een dringend beroep op de partijen in het con flict in Joegoslavië. De CVSE drong aan op een di rect ingaand staakt-het-vu- ren. In de unanieme reso lutie eiste de groep - alle Europese landen plus de VS en Canada - tevens te rugkeer van het leger naar de kazernes en zeiden zij dat het leger weer onder controle van de politieke leiders moet komen. De CVSE-landen stemden ook in met het Oostenrijkse voorstel waarnemers naar Joegoslavië te sturen. De Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap de den in Washington in een gemeenschappelijke ver klaring een oproep aan alle partijen in Joegoslavië de vijandelijkheden onmiddel lijk te staken en terug te keren naar de onderhande lingstafel. Sloveense func tionarissen hebben gezegd dat de republiek bereid is de onafhankelijkheidsver klaring van 25 juni op te schorten. De internationale waarnemers zijn welkom. De president van Servië, Slobodan Milosevic heeft verklaard dat hij zich zal houden aan het akkoord tussen de republieken dat tot stand kwam door be middeling van de EG. Generaal Aseta, de onder commandant van het vijfde militaire district, waar Slo venië en Kroatië onder vallen, heeft verklaard dat het leger tijdens de hele crisis heeft gehandeld op bevel van federale politie ke leiders. Pagina 5: Opluchting en vreugde in Joegoslavië jnglecommando Rijswijkse bejaarde in woning vermoord Visumaanvragen De Hongaarse ambassade in Den Haag wordt de laatste dagen 00rlog in dit land zijn zij gedwongen tot een omweg via Honga- belegerd door in Nederland wonende Turken die een visum no- rjje Roemenië en Bulgarije. De Hongaarse ambassade krijgt da- dig hebben. Voor hun zomervakantie in eigen land reizen zij elk gelijks vele honderden aanvragen voor een doorreisvisum. FOTO: MILAN KONVALINKA jaar - langs de kortste route - door Joegoslavië. Maar door de ALPHEN AAN DEN RIJN De sanering van de voormalige stortplaats in de Coupépolder begint in augustus. De belt wordt niet afgegraven, maar er worden beschermende maatregelen genomen. Het project kost tien mil joen gulden. Deze maatregelen zijn er op gericht dat mens en dier niet in aanraking kunnen komen met schadelijke stoffen die vrijkomen op de taluds en in de sloten op en rond de stort plaats waarop in het verleden grote hoeveelheden chemisch afval zijn gestort. De water huishouding van de stortplaats zal worden gescheiden van die in de omgeving. De taluds van de stortplaats en de sloten zul len worden afgedekt. De maatregel kost naar verwach ting vijf miljoen gulden en zal in augustus starten. De afdekking van de bovenzij de, waarbij vorig jaar een uit stoot van „giftige gaswolken" werd geconstateerd, wordt nog onderzocht. Men hoopt dat on derzoek in augustus af te ron den. Maatregelen voor het aanbrengen van een monito- ringssysteem, dat eventuele spreiding van giftige stoffen naar het diepe grondwater kan signaleren, worden op dit mo ment voorbereid. Het karwei, waaraan twee maanden later dan gepland wordt begonnen, neemt zes maanden in beslag. De kosten van de totale saneringsmaatre gelen worden op tien miljoen gulden geschat. Omdat het daarmee voor de provincie een zogenoemd extra-budgettair project is komt de financiering voor rekening van het minis terie van VROM. De provincie heeft daarvoor inmiddels een aanvraag ingediend. De om wonenden van de Coupépol der zullen binnenkort over de saneringsmaatregelen worden geïnformeerd. In september zal een voorlichtingsavond worden gehouden. De meeste bewoners willen dat de belt in zijn geheel wordt afgegraven. Aanbod van afval blijkt te laag geschat Ideaal: glasbak naast de deur Leidse bedrijven positief over distributie centrum Noordwijk moet vrouwen meer bij het beleid gaan betrekken Massale uittocht van Sovjetmusici Ex-Stasi-club FC Berlin is terug bij af GEESTELIJK LEVEN/OPINIE... BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE LEIDEN/REGIO KUNST/RTV SPORT RTV PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU 12 PAGINA'S *En maar liefst 25% op de 'metal Large' piloten bril met Airforce glazen. Autoverkeer niet plat bij smogvorming DEN HAAG De over- heid zal bij smogvorming geen adviezen of dwin gende maatregelen rond autoverkeer en industrie meer uitvaardigen. Dat staat in het nieuwe draai boek smog, dat binnen kort van kracht wordt. Voorheen was er de mogelijk heid om het autoverkeer en de industrie tijdelijk stil te leggen en automobilisten op te roepen hun auto te laten staan. Dat is met de invoering van het nieuwe draaiboek, deze zomer, verleden tijd. Volgens een woordvoerster van het ministerie van VROM heeft het stilleggen van ver keer en industrie op zich wel zin, maar leiden ze niet tot di recte afname van de proble men bij smogvorming. Agenten helpen bij bevalling DEN HAAG „We hadden alleen theoretische kennis, maar we hebben die nu in de praktijk kunnen brengen", was gisteren het laconieke commentaar van twee Haagse politiemannen nadat ze in een woning aan de Marktweg een kind ter wereld haddep ge bracht. De bewoonster kreeg om half één gistermiddag ba rensweeën, maar toen een taxi op zich liet wachten, belde de nerveuze aanstaande vader de politie. De twee agenten, 22 en 23 jaar oud, hielpen daarop de vrouw bij het bevallen van een gezonde dochter. Nederland kent sinds gisteren zijn 'snelste onder wijzer'. Hij heet Felix en is in staat om iemand iets aanzienlijk sneller te laten leren dan normaal. Sommige mensen leren het natuurlijk nooit, maar wie een béétje kan leren, moet kennelijk bij Felix zijn. Overigens wel helemaal in zijn eentje, want aan klassikaal onderwijs heeft Felix een broertje dood. Wat Felix - die zich alleen door een compu ter laat sturen - je leert, is nog niet erg duidelijk. Hij werkt voorlopig alleen voor de krijgsmacht, maar kan wél overal voor worden gebruikt. Wie dan ook echt wijzer wil worden moet natuurlijk ge woon de Leidse Courant lezen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 I Dhr/Mevr: Voorl. I Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677 711848 003000 efde op titwikkelingsgeld j!N HAAG Het jungle- Inmando van Ronnie Bruns- jk heeft een aantal maanden eefd van Nederlands ont- [ckelingsgeld. Uit een rap- tt van het onderzoeksbu- |u Development Perpectives ikt dat het om ongeveer een f miljoen gaat. RIJSWIJK De Rijswijkse politie heeft gistermiddag in een bejaardenwoning aan de Ds. Van den Boschlaan in Rijswijk het stoffelijk overschot gevonden van een zeventigjarige man. Het slachtoffer, een weduwnaar die alleen woonde, is vermoedelijk al zondag of maandag door messteken om het leven gebracht. Het motief voor de moord is vermoedelijk roof, omdat in de wo ning kasten en. laden zijn doorzocht. Omwonenden waarschuw den de politie, omdat ze het verdacht vonden de man al enkele dagen niet te hebben gezien. lor een deel van het geld is edsel gekocht dat in de ka- :ne van het Junglecomman- op Stoelmanseiland terecht 'amen. Een ander deel is op fzoek van het commando in kques aangeboden. Deze riden worden verzilverd in t Franse grensplaatsje St. urent. Brunswijk had om te regeling verzocht, omdat vreesde dat voedsel, dat t>r anderen was gekocht, rgiftigd was. Het onder- iksbureau vraagt zich af of voor de cheques wel altijd msel is gekocht. irkleTnefee onderzoekers van Deve- illeen koF16"1 Perspectives bezoch- d de deu in maart Oost-Suriname concludeerden dat er hele- lal geen honger was. Het vankelijke besluit van Ne- :land om te stoppen met idselhulp was volgens hen ook terecht. die beslissing had Bruns- echter een bezoek Icht aan Nederland om hulp vragen. Na de ontvangst 4 50.000 Nederlandse gul- lis via zijn adviseur Dap om eerste nood te lenigen, |onk Ontwikkelingssamen- fking nog eens 450.000 gul- l voor voedselhulp. Minister ink vond de situatie in fct-Suriname zeer verontrus- fd. Hij vreesde dat het com- aardoor zou opgaan in lende benden. Na ontvangst het rapport van Develop Int Perspectives stopte hij d« p abrupt. NOORDWIJK/VOORHOUT jectversterker uitgevallen. Na- Heel Noordwijk en Voor- dat het euvel rond zeven uur hout zaten gisteravond tussen was verholpen, viel iets ver- half zes en tien uur zonder ka- derop weer een versterker uit. beltelevisié. Volgens een De telefoon stond gisteravond woordvoerder van Casema roodgloeiend bij Casema. De was er een voeding in een tra- oorzaak van het uitvallen van de versterker is nog niet be kend. In Oegstgeest, Rijnsburg en Katwijk was er vanochtend tussen ongeveer zeven uur en kwart voor tien geen televisie. Ook hier was een versterker uitgevallen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1