Erkenning ilovenië en roatië niet tan de orde ilovenië kent schietdagen en praatdagen Libanees leger start offensief tegen PLO li Markiezin Thatcher Spanning stijgt in Algerije na nieuwe ongeregeldheden I AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB ABUITENLAND CcidócSomont DINSDAG 2 JULI 1991 PAGINA 5 rorbatsjov ontmoet lush na top G-7 ENNEBUNKPORT De Ameri- lanse president George Bush zal n Sovjetambtgenoot Michail Gor- tsjov op 17 juli op een 'werklunch' i Londen ontmoeten, na de afslui- ig van de topconferentie van de aep van zeven meest geïndustriali- ;rde landen ter wereld (G-7). Na de ërklunch' staat er een ontmoeting ►t de leiders van de industrielan- op het programma aan wie Gor- sjov naar verwachting hulp zal igen voor de economische noden de Sovjetunie. Volgens een func- ïaris van het Witte Huis hoopt >h nog steeds op een in juli te hou- topconferentie met Gorbatsjov. Benoeming opperrechter wekt beroering in VS WASHINGTON De benoeming door president Bush van de zwarte conservatieve rechter Clarence Thomas tot lid van het Amerikaanse Hooggerechts hof, lijkt een heftige maatschappelijke discussie in de VS te gaan losmaken over hypergevoelige kwes ties als abortus en positieve discriminatie van min derheden. Thomas staat een zwaar onderzoek door het Ameri kaanse Congres te wachten naar zijn precieze op vattingen over de meest omstreden juridische en maatschappelijke vraagstukken in Amerika. Het Congres kan de presidentiële benoeming van een lid van het Hooggerechtshof tegenhouden. Thomas (43) zou de vervanger moeten worden van Thurgood Marshall (83), de enige zwarte en uitge sproken progressieve opperrechter, die vorige week zijn vertrek uit het negen leden tellende Hoogge rechtshof aankondigde. Met Marshalls ontslag en de benoeming van Thomas lijkt het opperste rechtscol lege, dat enorme invloed heeft op het openbare le ven in Amerika, een solide conservatieve meerder heid te krijgen die allerlei verworven rechten van vrouwen, etnische groepen en verdachten van mis drijven teniet kan doen. De vrees bestaat dat de huidige abortusvrijheid in de VS, het gevolg van een uitspraak in 1973 van het destijds 'progressief' samengestelde Hooggerechtshof, in het nauw komt. Alarmerend voor veel aanhangers van de Demo cratische Partij is ook dat Clarence Thomas een verklaard tegenstander is van het beleid om zwar ten en andere minderheden evenredig te vertegen woordigen in personeelsbestanden. Walesa ondertekent eindelijk kieswet WARSCHAU De Poolse president Lech Walesa heeft na vier maanden strijd met het parlement de kieswet ondertekend, maar maakte duidelijk dat het laatste woord over de parlementsverkiezingen nog niet is gezegd. Walesa gaat „verdere actie" on dernemen, maar hij zei niet hoe hij de kieswet naar zijn hand denkt te zetten. Het parlement ver wierp zaterdag het veto van de president, waar mee hij verplicht werd de wet te ondertekenen. De wet voorziet in parlementsverkiezingen op 27 oktober. Een deel van de parlementsleden wordt evenredig verkozen, terwijl er ook op personen kan worden gestemd. De president is bang dat het stemmen op individuen een wildgroei van splin terpartijen tot gevolg zal hebben, die het parle ment zouden kunnen verlammen. INISTER VAN DEN BROEK: HAAG/BELGRADO •-•Erkenning van Slove- en Kroatië als onaf- ^Sikelijk staten is nu niet A de orde, en het spre- daarover is niet op stuurt, zo heeft minister den Broek gisteren de eerste dag van zijn irzitterschap van de j-ministerraad in Den ig verklaard. foordat in Ljubljana en Za- eenzijdig, zonder overleg de centrale regering in EN*rado, de onafhankelijk- I werd uitgeroepen, hebben twaalf EG-landen in een ide.eenschappelijke verkla- n C laten weten Slovenië en Natië niet als zelfstandige Ben te zullen erkennen. Er t ajeen aanleiding om van lel» verklaring terug te ko- >eui, aldus de minister, en Kroatië hebben de isteriele EG-troika zondag ide'aagd waarnemers be- getkbaar te stellen om de na- hg van een wapenstil- te controleren, puivan de vraag of het fede- véparlement in Belgrado ak- sned zal gaan met het toela- k> lse. ten van buitenlandse waarne mers op Joegoslavisch grond gebied, beschikt de EG noch de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) over mechanismen die het waarnemers mogelijk ma ken hun werk op verantwoor de wijze te verrichten. Minis ter Van den Broek zou graag zien dat in CVSE-kader een soort van „reservoir" wordt gevormd waaaruit kan worden gepunt wanneer behoefte be staat aan onafhankelijke en onpartijdigewaarnemers. Onduidelijkheden Het onder druk van de Euro pese Gemeenschap tot stand gekomen compromis in Joego slavië wordt door de diverse betrokken partijen verschil lend uitgelegd. „Er bestaan nog veel onduide lijkheden", gaf het nieuw ge kozen Joegoslavische staats hoofd Stipe Mesic openlijk toe. De tussen Belgrado en Ljublja na overeengekomen terug trekking van de federale troe pen naar de kazernes is inmid dels omstreden omdat Slove nië de controles bij de grenzen met Italië, Hongarije en Oos tenrijk wil overnemen. De Joegoslavische regering wil Ook in de Sloveense stad Maribor het beeld van door federale troepen vernietigde barricaden. die controles echter in handen houden van het eigen leger. Daarnaast wil Slovenië een aantal ingesloten legereenhe den pas doorgang verlenen als de federale soldaten hun wa pens en munitie afgeven. Die eis is voor het Joegoslavische leger niet acceptabel. Ook een ander punt van het compromis - het drie maan den opschorten van de uitwer king van de onafhankelijk heidsverklaring - is op een wankel fundament gebouwd. Servië eist het intrekken van de onafhankelijkheidsverkla ringen, Slovenië en Kroatië willen niet verder gaan dan het stopzetten van allerlei maatregelen die in verband met de verklaringen in gang zijn gezet. Voor de twee nieu we staten geldt dat „onze onaf hankelijkheid niet ter discus sie staat". Slovenië vindt op grond daar van dat zij de douanewerk zaamheden aan haar grenzen moet uitvoeren. Servië en de federale regering daarentegen nemen daar geen genoegen mee. Zelfs het derde punt uit het compromis - de verkiezing van de Kroaat Mesic tot staats hoofd - is breekbaar. De Ser viër Borisav Jovic en de Mace doniër Vasil Tupurkovski, die beiden deel uitmaken van de acht leden tellende presiden tiële raad, hebben aangekon digd hun steun aan Mesic te zullen intrekken wanneer Kroatië en Slovenië de onaf hankelijkheid niet opschorten. In dat geval bestaat de moge lijkheid dat de verkiezing van Mesic wordt teruggedraaid. Overigens gaf het collectieve presidentschap onder leiding van Mesic gisteren een verkla ring uit waarin de onvoor waardelijke stopzetting van de gevechten in Slovenië wordt gevorderd. Volgens de Sloveense leider Kucan heeft op het ogenblik niemand zeggenschap over het leger, „Het kernprobleem is het Joegoslavische leger. Zo lang dat niet wordt gecontro leerd heeft verder praten geen zin", aldus Kucan. De Sloveense leider zei dat hij zou willen dat de Verenigde Naties troepen en buitenlandse waarnemers sturen om toe te zien op de naleving van het bestand en de terugkeer van het Joegoslavische leger naar de kazernes. De Slo- 'n(pn kennen schietda- en praatdagen. Giste- ov was een praatdag, in ei%in dat er -op een in- hient na - alleen verbaal werd en dat op straat leek litijn afgenomen. ?mWnse soldaten die eerst .idelijk de weg wezen aan jen die om een barricade j wilden maar later opeens l,s^iet geweer in de aanslag fde passanten uit hun wa- V1^haalden, lieten zich giste- weer van hun vriendelijke ®r1zien. ,e t de Oostenrijkse grens u het beste even omrij- jU gaat hier links en dan jet volgende dorp naar js. Ik denk niet dat de 5 i open is, maar u kunt het ïren. Veel geluk", aldus gigent in de bergen rond lieuw aangelegde Kara- èntunnel tussen Oosten- in Slovenië. inkeenheid van het fede- 7 jleger dat de grens een )is<dagen geleden had over- ïblnen van de Slovenen, R{ich op zijn beurt zojuist Twee tanks en een ^erwagen stonden hulpe- pp de parkeerplaats voor P.latste grenspost; zwartge- b blakerde diepladers waren ter zijde geschoven. De grens was slechts vanuit de heuvels te benaderen, 'maar niet te bereiken, zodat de vraag waarom het leger in he melsnaam zijn eigen diepla ders had gebombardeerd niet kon worden gesteld. In de ber gen patrouilleerden her en der Sloveense troepen, sommigen het geweer in de aanslag, an deren nonchalant, allen ge spannen en op hun hoede. Stipe Mesic, ontvangt de Duitse minister van buitenlandse FOTO: AP tijen gesloten is. Kucan zal de Slovenen nog wel vertegenwoordigen, maar of Markovic nog zeggenschap over de Joegoslavische gene raals heeft was minder zeker. Of eigenlijk maakte hij zelf al duidelijk dat dit niet meer het geval was. „De regering heeft niet meer de volledige zeggen schap over het leger. Mede om die reden ben ik naar Ljublja na gekomen". Bombardemen ten en dergelijke stonden niet Ook op andere plaatsen liet het leger zich met Sloveense personenbusjes naar de kazer nes rijden, maar van een mas sale' terugtrekking richting ba rakken was geen sprake. Toch was dit een van de essentiële onderdelen van het de dag er voor gesloten akkoord tussen president Kucan van Slovenië en premier Ante Markovic van de federale regering. De vraag rees dan ook of het ak koord wel tussen de beide par- op het programma, zo deelde de premier op de Sloveense radio mee. Het leger opereert op eigen houtje, zo luidde zijn constatering. Hij zei wel te hopen dat de ge nerale staf zou luisteren naar de presidentiële raad, die even tevoren onder druk van de EG-trojka in ere was hersteld. Na anderhalve maand zonder president - en daarmee zon der opperbevelhebber van het leger - te hebben gezeten, kreeg Joegoslavië eindelijk de president die het grondwette lijk al op 15 mei had moeten installeren, de Kroaat Stipe Mesic. Daarmee werd aan een van de voorwaarden van de Slovenen om hun onafhanke lijkheid voorlopig op te schor ten voldaan, maar het gezag over het leger was daarmee niet hersteld. Ondanks het bevel van de nieuwe president om terug te gaan naar de kazernes, bleef het leger gewoon op straat en werd de hoogste staat van pa raatheid gehandhaafd. Nu was terugtrekken ook moeilijk, zo niet onmogelijk, omdat de Slo veense barricaden slechts voor een klein gedeelte werden op geruimd. Maar er werd ten minste onderhandeld. Minister Jansa van defensie verscheen voor het eerst sinds de inval weer in burger op de tv in plaats van in het gevechtste nue, dat hem ook eigenlijk wat te groot in de schouders was. Dat de onderhandelingen on middellijk vastliepen op de vraag wie de commissie moest instellen die de terugtrekking van zowel Slovenen als fede rale militairen moest regelen, deed niets af aan het gevoel van opluchting in de Slovenië. Maar dat veranderde tegen de avond met een nieuwe verkla ring van de generale staf van het leger, waarin de generaals zich ineens zeer negatief uit lieten over de Slovenen. Zij vergeleken hun manier van optreden zelfs met dat van de fascisten in de Tweede We reldoorlog. Volgens de militai ren schonden de Sloveense troepen het staakt-het-vuren." „Elke nieuwe schending zal met beslissend geweld worden beantwoord", blies de generale staf de gedachte van een staatsgreep nieuw leven in. Ze gingen niet zover de order van Mesic tot terugtrekking onmiddellijk naast zich neer te leggen, maar voor de Slovenen was de verklaring voldoende om de bewaking weer te ver scherpen. Burgers werden zonder reden aangehouden, het advies was om 's nachts midden op straat te gaan lopen en in het donker te fluiten. Niets zo gevaarlijk als een half in slaap gesukkelde Sloveense bewaker die zich ineens ge confronteerd ziet met iemand die stilletjes vanuit de scha duw op hem afkomt. De Slo venen kennen praatdagen en schietdagen. door ROGER SIMONS LONDEN De Britten speuren nu ijverig rond om een gepaste adellijke titel te vinden voor hun conservatieve ex-premier Margaret Thatcher. De IJzeren Dame kondigde afgelopen vrijdag aan dat ze uit de politiek zou stappen wanneer haar opvolger. John Major, nieuwe parlementsverkiezingen uitschrijft. Al haar landgenoten weten, dat Maggie Thatcher een zitje wenst in 'the other place' (de andere kamer). Zo noemen Britse politici het (veel minder belangrijke) Hogerhuis dat omwille van zijn snurkende oude dames en heren geregeld sterke gelijkenis vertoont met de salon van een bejaardentehuis. Maar ex-premier Thatcher is nog niet van plan daar gewoon te gaan soezen. Ze wil er haar eigen mening verkondigen. Het spreekt vanzelf dat premier Major de stille wens van zijn illustere voorgangster zal inwilligen. Hij kan ook niet anders. Koningin Elizabeth II verheft verdienstelijke onderdanen in de adelstand, maar het is telkens de regeringsleider die hen voordraagt. Op 'nummer 10' (Majors ambtswoning) zal dan ook weldra binnenskamers worden beslist welk graad van 'peerage' (adelstand) de 'dankbarevorstin (die een grondige hekel heeft aan de voormalige bewindsvrouwe) Margaret Thatcher zal toekennen wanneer deze geen Lagerhuisafgevaardigde meer is. Vroeger was het gebruikelijk dat een gewezen premier voor de rest van zijn leven tot 'earl' werd gebombardeerd. Het vrouwelijke equivalent van 'earl' is 'countess' (gravin). De mogelijkheid dat Margaret Thatcher gravin wordt, zit er dik in. Ze zal dan een geschikte plaatsnaam nodig hebben, die ze zelf mag uitpikken. Gemakkelijkheidshalve wordt in dit verband haar eigen Noordlondense kiesdistrict Finchley genoemd. Lady Thatcher (dat is ze al. sedert haar man Denis werd geridderd, maar zolang ze nog zetelt in het Lagerhuis wenst ze niet 'Lady Thatcher' genoemd te worden gravin van Finchley. klinkt erg voornaam. Het zou trouwens de eerste keer in twee eeuwen zijn. dat Engeland een nieuwbakken gravin krijgt. Het Britse rijk heeft op dit moment maar vijf gravinnen, onder wie vier Schotse (dit komt doordat in Schotland en niet in Engeland deze adellijke titel erfelijk is voor dames). Maar er zijn Britten die vinden dat Margaret Thatcher iets bijzonders moet krijgen. Gravin is voor haar veel te gewoon", zeggen deze bewonderaars. „Maak van haar voor de rest van haar leven een markiezin!". Markiezin Thatcher! Voor iemand die geregeld zei dat de Britse economie kerngezond was, ook al dreigde een langdurige recessie er de brand in te steken, zou dat een zeer toepasselijke adellijke titel zijn. Toch wordt in Londen gezegd dat Thatcher de voorkeur geeft aan gravin omdat haar zoon Mark dan automatisch erfrecht krijgt op de titel van burggraaf. Dochter Carol daarentegen zou van het ogenblik dat haar moeder zetelt in het Hogerhuis 'Lady Carol' worden genoemd, maar het later als Maggie dood is nooit verder brengen. Een beetje vreemd is ook de positie van Sir Denis Thatcher. Zelfs wannneer zijn vrouw gravin Thatcher wordt, blijft hij 'Sir Denis', een 'baronet' (geglorifieerde ridder) wiens adellijke titel na zijn dood overgaat op zijn oudste (en in dit geval enige) zoon. Mark Thatcher, die in Dallas (Texas) woont, zal dus hoe dan ook later tot de nieuwbakken Engelse adel behoren. Dat zal hem erg gelegen komen in het Amerikaanse zakenleven. ALGIERS Het optreden van het Algerijnse leger heeft de spanning doen stijgen in wijken waar het Islamitisch Reddingsfront (FIS) grote aan hang heeft. Op verscheidene plaatsen kwam het tot ongere geldheden waarbij de afgelo pen 24 uur vier doden en vijf tien gewonden zijn gevallen. Volgens de militaire autoritei ten werden in totaal 700 men sen gearresteerd, maar uit an dere bron werd vernomen dat in totaal al 2.500 militante moslims zijn opgepakt. Het FIS is al weken verwik keld in een conflict met de Al gerijnse regering en afgelopen vrijdag dreigde FIS-leider Ab- basi Madani met een heilige oorlog tegen de regering als die niet „spoedig" de staat van beleg die sinds 5 juni van kracht is, opheft. Hij werd zondag opgepakt, kort na de aanhouding van zijn rechter hand Ali Belhadj. Gisteren zetten de autoriteiten de fundamentalistische opposi tiepartij nog verder onder druk door leden van de op roerpolitie en agenten in bur ger naar het hoofdkwartier van de partij te sturen. In de wijken Badjarah en Le Montagne in Algiers, wierpen betogers barricades op. Bij on geregeldheden daar vielen een dode en zeven gewonden, on der wie drie politiemannen. In M'sila, 250 kilometer ten oosten van Algiers, kwamen bij botsingen tussen ordetroe pen en fundamentalisten twee demonstranten om het leven. Ook in Constantine in het oos ten van het land deden zich dergelijke botsingen voor. Hier sneuvelde een lid van de orde troepen en liepen zes mensen verwondingen op. Frankrijk verklaarde gisteren dat alleen verkiezingen een einde kunnen maken aan de problemen in Algerije. Aan vankelijk zouden er eind iuni, algemene parlementsverkie zingen gehouden worden waarbij het FIS zich op natio naal niveau zou kunnen meten met het FLN van president Chadli Bendjedid. Maar de verkiezingen werden- uitge steld na ongeregeldheden. Er werd een nieuwe regering ge vormd en met het FIS over eenstemming bereikt over het houden van parlements- en presidentsverkiezingen voor het einde van het jaar en over. verandering van de kieswet. De fundamentalistische onrust houdt echter aan. HET LEVENDE EILAND Butcher draait zich snel om. Daar staat zijn assistent, •voigewonden roept: „Er is groot alarm gegeven, indringers id ren ons te omsingelen." Buiten is de nacht nu fel verlicht, Rlichtgranaten suizen de lucht in en spatten uit elkaar, de ting in een helle gloed zettend. De mannen van Larry zijn |<t en vergeefs zoeken zij dekking. Brede bundels licht van sterke zoeklichten zwaaien ove het terrein en richten zich op de mannen, wanneer zij zijn ontdekt. De zoeklichten zenden ultra- interferentiestralen uit, die hevige pijn veroorezaken. De kleding van de mannen beschermt hen weliswaar enigszins, doch niet voldende voor deze stralen. De mannen zien zich dan ook ge noodzaakt terug te trekken. SIDON Het Libanese leger heeft vandaag in het zuiden van Libanon een groot offensief ingezet te gen het laatste bastion van de Palestijnse Bevrijdings organisatie (PLO). De troepen, gesteund door tanks, probeerden onder bescherming van zware artilleriebeschietingen op Palestijnse stellingen op te rukken in het door de PLO beheerste gebied ten ,oosten van Sidon. De Libanese minister van de fensie. Michael Murr, ver klaarde dat het leger langs drie kanten de posities van de PLO aanvalt. De militairen zouden de strijders van de PLO hebben verdreven uit de dorpen Mjaidel, Baisour, Ain al-Delb en Jinsnaye. Het leger heeft de PLO te ver staan gegeven dat het zijn ba ses in het zuiden moet ontrui men of anders het gevaar loopt daaruit met geweld te worden verdreven. De bevrij dingsorganisatie wil de bases behouden als tegenwicht tegen Israël en de door de joodse staat gesteunde militie, het Zuidlibanese leger. Gisteren vielen er twee doden toen het Libanese leger in Si- don en omgeving begon met een operatie om het staatsge zag in het zuiden van het land te herstellen. Het is voor het eerst sinds het uitbreken van de burgeroorlog in Libanon, zestien jaar geleden, dat het le ger de controle in dat gebied uitoefent. VN mag weer in Irak inspecteren BAGHDAD De Iraakse mi nister van buitenlandse zaken, Ahmed Husayn, heeft de spe ciale commissie van de Vere- nigde Naties gisteren toestem ming gegeven voor de inspec tie van een geheime fabriek waar apparatuur wordt ge maakt die nodig is voor de produktie van atoombommen. Directeur Hans Blix van het Internationaal Agentschap voor Atoomenergie (IAEA) zei echter nog steeds sceptisch te zijn. Blix en twee hoge VN- functionarissen eisten toegang tot een vrachtwagenkonvooi met verrijkt uranium en appa ratuur. Afgelopen vrijdag leid de een poging van een VN- team om het konvooi te foto graferen tot een confrontatie, waarbij Iraakse militairen in oè lucht schoten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5