Moskou viert dag van grote ommekeer Sluiting bases zuur voor veel militairen VS Zweedse premier vraagt EG-lidmaatschap aan De Klerk: alle politieke gevangenen vrijgelaten VERGETEN RECORDS Met een paar stappen in twee buiten landen BINNENLAND LjicLeSomcmt DINSDAG 2 IULI 1991 PAGINA^t Democratische partij opgericht in Sovjetunie MOSKOU Hervormingsgezinde Sovjet-politici hebben een akkoord gesloten over de oprichting van een brede, nationale beweging voor de mocratie en hervormingen. Ze ho pen dat die kan leiden tot de vor ming van een algemene democrati sche partij. Het akkoord werd on dertekend door vooraanstaande hervormingsgezinde politici, zoals de burgemeesters van Leningrad en Moskou, Sobtsjak en Popov, Gorbatsjovs economische adviseur Jakovlev, ex-minister van buiten landse zaken Sjevardnadeze en de hervormingsgezinde Russische vice-president Roezkoj. WASHINGTON „Het is inderdaad zuur dat juist de mensen die het meest hebben bijgedragen tot het einde van de koude oorlog, Amerikaan se militairen, nu de zwaarste prijs moeten betalen voor hun succes: hun baan", zo er kent Jim Courter, voorzitter van de onafhankelijke Fede rale Commissie die gisteren een twintigtal leger-, marine- en luchtmachtbases in de VS heeft aangewezen die op de kortst mogelijke termijn ge sloten moeten worden. In de Amerikaanse beleving is het de Amerikaanse mili taire overmacht geweest die de rivaliserende Sovjetunie economisch heeft uitgeput en die zo de val van het wereld communisme heeft gebracht. Maar het wegvallen van de grote vijand plaatst het kolos sale defensie-apparaat van de VS, dat door twee miljoen militairen wordt bevolkt, voor de noodzaak nu ook in eigen vlees te snijden. De tot opheffing veroordeelde -bases vallen in de eerste bezuini gingsronde. In totaal wordt de totale krijgsmacht in vijf jaar tijd met een kwart inge krompen. De grootste dreu nen vallen in Philadelphia, waar de reusachtige marine scheepswerf en de marine basis dicht moeten en in Cali fornia, waar de legerplaats Fort Ord en de marinebasis in Long Beach worden opge heven. Alleen al die vier mi litaire voorzieningen geven nu nog direct werk aan 30.000 burgers en militairen. Met de gezinnen en de men sen die van 'de military' le ven, worden daar 200.000 mensen getroffen. De militai ren zelf zijn veelal iets min der slecht af. Als beroeps hebben zij meestal een con tract voor zes jaar, dat finan cieel door het Pentagon wordt volgemaakt. Boven dien helpt de overheid met het vinden van een baan el ders in de krijgsmacht of in de burgermaatschappij. Niettemin is de pijn hevig en voelen veel militairen zich verraden door de politici, die een in veler ogen laffe wijze van besluitvorming over de 'base closings' hanteren. Het commentaar van Jim McCoy in Denver is veelzeggend. „Ik hou van de luchtmacht en ik hou van Colorado, de mooiste staat van Amerika. Ik heb me nooit gerealiseerd dat de wereldvrede zo hard zou aankomen". MOSKOU Terwijl in Moskou de thermometer meer dan 30 graden aan wijst en centraal Rusland en omstreken de derde week van een hittegolf in gaan, is gisteren op 1 juli een groot aantal maatre gelen van kracht gewor den die de schijn wekken dat ook in het Kremlin koortsachtige wordt ge werkt. Ex-minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze verant woordde zich voor de Contro lecommissie voor zijn kritiek op het partij-apparaat, terwijl zijn opvolger Bcssmertnych en vice-president Janajev in Praag de vruchten van Sje- vardnadzes buitenlandse poli tiek plukten: opheffing van het Warschaupact. De conservatieve 'betonkop- pen' kregen het voor elkaar gekregen dat het parlement in Moskou een wel heel erg voor zichtige denationalisatiewet aannamen. Privé-overname van grote staatsbedrijven is op een laag pitje gezet. Denatio- nalisatie komt vooral neer op verkoop van bedrijven aan het personeel via aandelen. Voor komen is dat staat en partij gratis afstand doen van alles wat zij gedurende 73 jaar aan het volk hebben ontroofd. Sovjet-critici waarschuwen voor onrust als bijvoorbeeld de mijnwerkers in de steenkool industrie doorkrijgen dat spra ke is van een schijnprivatise- ring. Ze houden .immers maandelijks niet voldoende geld over voor aankoop van aandelen. Ander onderdeel van de koortsachtige activiteit is de transformering van een aantal van Pavlovs 48 ministeries in particuliere bedrijven. De ap- parattsjiki doen zich als nieu we ondernemers voor als ware weerwolven. Verder gaan staatsbuitenhuizen onder het mom van privatisering voor een prikje over in de handen van de leidende elite. Om ervoor te zorgen dat de feestvreugde van de 1-julive- randeringen voor Ivan-met- de-pet niet ongemerkt voorbij gaat, heeft de overheid met in gang van gisteren nog meer 'aardige' veranderingen in la ten gaan. De Sovjet-toerist die nu terugkomt met koffers vol aankopen uit de rest van Eu ropa, loopt leeg op de douane tarieven. Stel, je hebt 20 paar sokken bij je. Voor jezelf? Dan hoef je geen invoerrechten te betalen. Voor de handel? Dan betaal je je blauw. De douane beambte bepaalt of de sokken voor jezelf zijn of voor de han del. Dat schreeuwt om corrup tie. Een hoge Sovjet-militair discussieert in de Opperste Sovjet met zijn collega's in het parlement, nadat het gisteren een heel voorzichtige denationalisatiewet aannam. FOTO: ap nie voeren aan dat invoerrech ten in de beschaafde wereld tot doel hebben de eigen markt te beschermen. Welke markt beschermt roebelsa neerder Pavlov, als er in de Sovjetunie niets te koop is? Geen ingevoerde Volvo, Mer cedes of Volkswagen zit de verkoop van een Lada, Mosk- vitsj of Zaporozjets in de weg. Conclusie: de nieuwe tarieven zijn als vanouds bedoeld om te zorgen dat niemand het beter krijgt dan zijn buurman. Nog een l-juli-'grapje'. Als burger Vanja of Sasja een on zichtbare streep op de weg overschrijdt of door een niet- werkend rood stoplicht rijdt, kost dat in Moskou voortaan minimaal 30 roebel. Niet stop pen voor een agent? Honderd roebel! Dronken achter het stuur? Achthonderd roebel! De nieuwe, fors verhoogde bekeu ringen vormen zijn een wapen van de Moskouse gemeente raad om het steeds wildere rij gedrag van de automobilist in Moskou in te tomen. Later dit jaar voert Moskou ook weer het gevreesde kaart systeem in. Een overtreding wordt gestraft met een knip in een kaart bij je rijbewijs. Ver toont je rijbewijs teveel gaatjes, dan moet je opnieuw examen doen. Dit is geen lolletje in Moskou, waar mensen soms tijdenlang op hun rijbewijs moeten wachten omdat er niet genoeg papier is om documen ten op te drukken. Tenslotte is het 'eerste socialis tische land' sinds gisteren een 'kapitalistisch' probleem rij ker. Werkloosheid is voor het eerst in vijftig weer legaal. Pessimisten verwachten dat de officiële werkloosheid in de Sovjetunie binnen een mum van tijd tientallen miljoenen gaat bedragen. DEN HAAG Met de overhandiging van een vijfre gelig briefje aan de Nederlandse regering heeft de Zweedse premier Ingvar Carlsson gisteren in Den Haag officieel voor zijn land het lidmaatschap van de Euro pese Gemeenschap aangevraagd. Dat gebeurde tijdens een korte ceremonie in de tuin van het Catshuis, de ambtswoning van premier Lubbers. Carlsson was naar Den Haag gekomen op de eerste dag van het Nederlandse voorzitterschap van de EG, dat tot eind dit jaar duurt. De aanvraag die de Zweedse premier vorige maand offi cieel aankondigde in wat hij voor zijn land de belangrijkste re geringsverklaring van deze eeuw noemde, hing al langere tijd in de lucht. Een ander land dat deel uitmaakt van de Europese Vrijhandels Associatie (EVA), Oostenrijk, heeft het EG-lidmaat- schap ook al aangevraagd. De huidige EG-landen hebben overi gens afgesproken voor 1993 geen toetredingsaanvragen te be handelen Een van de vragen die voor een toetreding van Zweden tot de Gemeenschap moeten worden opgelost is of de Zweedse neutra liteitspolitiek te verenigen zal zijn met het buitenlandse en de fensiebeleid, zoals dat bij de EG in de steigers staat. Premier Carlsson liet gisteren op het Catshuis blijken er niet zonder meer vanuit te gaan dat zijn land de neutraliteitspolitiek moet opgeven. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat Zweden die politiek kan voortzetten, juist omdat de veiligheidssituatie volle dig is veranderd. Hij wees erop dat de EG thans ook een neu traal land kent, Ierland. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken stelde vast dat de Zweedse neutraliteitspolitiek op enigerlei wijze haar verta ling moet vinden in het buitenlandse beleid en veiligheidsbeleid dat de EG aan het ontwikkelen is. De discussie over dat EG- beleid is nog volop gaande, dus het is nog te vroeg om conclusies te trekken, aldus de bewindsman. Voorzitter Delors van de Europese Commissie staat voorlopig niet te trappelen om nieuwe lidstaten binnen te halen, zo maakt hij in Den Haag duidelijk. Hij vindt het belangrijker dat eerst de interne EG-discussie over de toekomstige politieke unie tot een goed einde wordt gebracht. Beter een vogel in de hand dan tien in de lucht, aldus Delors. SUSKEENWISKE Dieven grijpen naar speelgoed pistolen SAO PAULO De zware economische crisis in Bra zilië, de zwaarste sinds 1947, gaat niet aan de on derwereld voorbij. Uit geldgebrek gebruiken misdadigers in toenemen de mate speelgoedpistolen bij hun overvallen. Op de zwarte markt kost een echt pistool ten minste 350 gulden. Speelgoedwapens schommelen tussen de 15 en 30 gulden. Speelgoedhandelaren kla gen dat zij in toenemende mate armoedzaaiers als klant krijgen. Het aantal overvallen met speelgoed- wapens bezorgt de politie in de rijkere buitenwijken van de miljoenenstad Sao Paulo grijze haren. Het aantal overvallen met nep wapens zou er op drie per dag liggen, terwijl jus titie wettelijk niets kan uitrichten tegen verkoop van het speelgoed. De po litie raadt potentiële slachtoffers aan niet uit te proberen of het wapen na maak is. Ook de dieven zijn gewaarschuwd: ze hoeven niet op lagere straffen te rekenen bij ge bruik van een speelgoed wapen. ANC ONTKEND JOHANNESBURG President F.W. de Klerk van Zuid-Afrika heeft gisteren gezegd dat de regering en het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) het erover eens zijn dat alle politieke gevangenen zijn vrijgelaten. Het ANC heeft dat onmiddellijk ontkend. „Het is volstrekt onjuist en we kunnen het helaas niet anders zien dan propaganda", aldus ANC-woordvoerder Saki Macozo- ma over de uitspraak van De Klerk. Hij zei dat het ANC wel met de regering over de politieke gevangenen heeft gesproken maar niet tot overeenstemming is gekomen. Vrijlating van alle politieke gevangenen is voor het ANC een belangrijke voorwaarde om met de regering te gaan onderhan delingen over een nieuwe grondwet die een einde moet maken aan de apartheid. Het ANC zegt dat nog ongeveer duizend men sen om politieke redenen in Zuidafrikaanse gevangenissen zit ten. De meesten van hen hebben politiek gemotiveerde gewelds delicten gepleegd; reden voor de regering hen niet als politieke gevangenen te beschouwen. Niettemin waren onder de eerder vrijgelatenen ook mensen die zich aan geweld hadden schuldig gemaakt. Records betekenen voor velen een uitdaging. Bijna da gelijks worden pogingen ondernomen om ze te laten sneuvelen. Bovendien levert zo'n poging, of ze nou wel of niet lukt, veel publiciteit op. Sommige records zijn echter bijna niet te breken, zijn zelfs al stokoud.'Daar door krijgen ze vaak niet de aandacht die ze verdienen. In deze serie wordt een aantal 'vergeten records' in het zonnetje gezet. Vandaag: het hoogste punt van Neder land, de Vaalserberg in Vaals. rO \u Idoor KARIN SWIERS Hoewel de rest van Europa zich waarschijn lijk een breuk lacht, be weert Nederland in het bezit te zijn van een berg: de Vaalserberg. Met z'n 322,5 mèter bo ven NAP het hoogste punt van Nederland. Ter vergelijking het hoogste punt van de Veluwe is 110 meter boven NAP. Wie de klim naar de top vol tooit, wordt beloond. Want die top, eigenlijk meer een plateau, is tevens het beken de drielandenpunt. Het punt waar de grenzen van België, Nederland en Duitsland sa menkomen. Met een paar stappen sta je in twee buiten landen. Alleen is niet duide lijk waar de grenzen nu pre cies lopen. De bekende doua ne met slagboom ontbreekt. Een hoge wachttoren, de Boudewijntoren, verzorgt het uitzicht over de drie landen. En een stukje bergafwaarts garandeert de Wilhelminato- ren uitzicht op de stad Aken. Eigenlijk is het drielanden punt supersaai. Drie 'valse' grensstenen zijn voor de toe risten op een verhoginkje ge zet. Verder resten een be zoekje aan de horeca, het be klimmen van de Wachttoren, of een wandelingetje langs een van de vele wandelpa den. Het is haast niet te mer ken dat de Vaalserberg een bewogen geschiedenis achter de rug heeft. Aan de laatste overblijfselen van die roerige tijden wordt met gemak voorbijgegaan. Ze vallen dan ook haast niet op, deze groe zelige oude grensstenen. De groene wandelroute voert de bezoeker langs de meeste exemplaren. Neutraal Moresnet Zo staat vlak bij de Wilhel- minatoren aan de rand van het bos de officiële Neder lands-Duitse grenssteen met het nummer 193 H. Veel in teressanter is de steen die daar vlak bij staat en getooid is met een adelaar. Het is een historische grensmarkering van de Vrije Rijksstad Aken. Een markering die dateert uit het jaar 1338, toen de stad besloot haar rijk af te bake nen. De grensstenen 193 H tot en met A voeren naar het (c) Standaafd Ultgeverij/Wavery Production! Grenspaal 193, de enige echte. officiële drielandenpunt steen nummer 193. Voorbij het bord met de plaatsnamen Gemmenich en Plombières staat een steen die ongeveer in 1615 werd geplaatst tijdens het bewind van Filips de Derde (1598- 1621) die tot de Spaanse tak van de Habsburgers behoor de. De bovenste afbeelding op de steen is de zogeheten 'briquet de Bourgogne', het ordeteken voor de onder scheiding 'Het Gulden Vlies'. Iets verderop, staan drie ste nen met het Andreaskruis uit 1724. De Heilige Andreas is de beschermheilige van het Huis Habsburg. Langs deze route zijn ook de grensstenen van het inmid dels verdwenen landje Neu traal Moresnet te vinden, ge markeerd met Romeinse cij fers. Het landje stamt uit 1816. Het is na de Napoleon tische oorlogen ontstaan uit een compromis tussen Prui sen en Nederland. Want bei de landen wilden het gebied vanwege de rijke zinkmijn wel inlijven. Het gebied werd gemeenschappelijk eigen dom, een zogeheten condomi nium, van beide begerige landen. Neutraal was Mores net eigenlijk niet. Het landje van 333 hectare met ruim drieduizend inwoners had geen eigen postdienst, leger, geld of onderwijs. Wel was het in bezit van vier jenever stokerijen en een zwart-wit- blauwe vlag. Smokkelen De Vaalserberg was toen niet Sovjetminister van buitenlandse zaken Bessmertnych in gesprek met vice-persident Yanayev vlak voor de ondetekening van het protocol dat de ontbinding van het Warschau Pact regelt. Drieën twintig jaar geleden trokken de troepen van het Warschau Pact naar Praag om een einde te maken aan de Tsjechoslowaakse humanisering van het socialisme. Gisteren maakten de staatshoofden en regeringsleiders van dezelfde landen in Praag een einde aan het militaire verbond. foto epa Frankrijk zet dorstige toeristen op rantsoen DEN HAAG Een biertje of glaasje wijn in wegrestaurants langs de Franse snelwegen moet kunnen. Maar één per persoon per maaltijd is de grens. Bovendien is verkoop van een beperkt aantal zwak ke alcoholische dranken in wegrestaurants er slechts toe gestaan tijdens de normale etenstijden. Dit meldt minister Maij (verkeer en waterstaat) de Tweede Kamer in een overzicht van de regels voor verkoop en nuttiging van alco holische dranken langs auto snelwegen in Nederland en omringende landen. Verkoop van alcohol in benzinestations in Frankrijk is taboe. De Duit sers en Oostenrijkers doen een stuk minder moeilijk. Liefheb bers kunnen er zowel in weg restaurants als bij benzinesta tions dag en nacht terecht. België loopt in de pas met Ne derland. Gedurende de norma le openingstijden van winkels (in Nederland maximaal 52 uur per week) is bij benzine stations verkoop van zwakke alcoholische dranken in ver pakte vorm toegestaan. Weg restaurants mogen zowel bij de zuiderburen als bij ons onbe perkt schenken. net hoogste punt van Nedeeei land. Dat lag namelijk in c te Ardennen. De Zuidelijke Natii derlanden, het huidige Ben gië, hadden zich nog niet ajee gescheiden van de Noordeli v ke Provincies. Dat gebeui, a onofficieel in 1830 en Vaaen hoort dan bij België. Als istt 1839 de vrede tussen Nede'aa, land en België wordt getkb; kend, komt Vaals weèr hg Nederland. Het momerisc waarop het vierlandenpuiva ontstaat. En de grenzen vspa België, Neutraal Moresned Duitsland en Nederland k> men bij elkaar op de Vaalse. berg. Een situatie die tacht" jaar heeft geduurd. Waar grenzen zijn, smokkelaars. Een popula' beroep in de Vaalse regi Van Neutraal Moresn wordt vooral tijdens de EePr ste Wereldoorlog dankbai^ gebruik gemaakt. Het smo. kelen wordt zelfs professie neel beoefend Er ontstaj goed georganiseerde bend-n die hun waar met gepantseei de transportvoertuigen ov w de grenzen brengen. Reg^jr matig vallen doden bij schie^ partijen tussen douaniers smokkelaars. Pas in de jarfCJ zeventig wordt het smokkgC len op grote schaal definition uitgeroeid. Maar het ein^gr van Neutraal Moresnet kor*^ al veel eerder. Na de oorL wordt het landje in 1919 f%v België gevoegd. De Vaals^ berg degradeerde zo tot dri^ landenpunt. Alleen de vie^ grenzenweg die naar fye) drielandenpunt voert, beri^ nert nog aan deze woelige t 1 den. Rode Kruis r0 moet Eritrea#> verlaten ADDIS ABEBA De J" toriteiten in de Etiopis<da provincie Eritrea hebtne vier leden van het Rtic Kruis gelast het land!ev verlaten. Het team \£r leende medische hulp slachtoffers van de b geroorlog in Etiopië. Internationale Comité i het Rode Kruis heeft1 uitzetting gisteren mee deeld. |ffl De vier Rode-Kruiswerklf zijn inmiddels uit Asmaraat hoofdstad Addis Abeba aailL" komen. Volgens ICRK-wo^J voerster Karen Saddler hh^ het Rode Kruis nu geen pe| neel meer in Eritrea. 5= Volgens Saddler willen de trese autoriteiten blijkbaar nieuwe overeenkomst sluT met het ICRK. Daarin recht moeten worden ge aan de Eritrese onafhankel heidsaanspraken. Het Eritj' Volksbevrijdingsfront Ev heeft drie decennia vooi onafhankelijkheid gevoch Onlangs werd een nie8 - overgangsregering gevolgi nadat in mei het bewind re de Etiopische president Mie gistu Haile Mariam werd tin dreven. kt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4