Dok douane weet Tiet meer waar oegoslavië begint REPUBLIK SLOVEN IJ „Droom Slovenen werkelijkheid" Blazoen Maguire Seven na vijftien jaar gezuiverd Hoe verder weg hoe Nederlander }raten met Belgrado de enige oplossing" AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB I(i [ITENLAND EekLeGomont DONDERDAG 27 JUNI 1991 PAGINA 5 Dodvonnissen Kuwayt ngezet in levenslang V YORK Kuwayt heeft alle 29 dood- nissen die onlangs zijn uitgesproken in jrocessen tegen vermeende collabora- s omgezet in levenslange gevangenis- zo hebben functionarissen bij de Vere- |e Naties in New York gisteren bekend- aakt. Kroonprins Saad Abdullah al-Sa- heeft de vonnissen omgezet na oproe- tot clementie van VN-secretaris-gene- Javier Perez de Cuellar, staatshoofden organisaties, zo verklaarde iuwaytse ambassadeur bij de VN Mo nad Abulhasan. Gisteren is in Kuwayt *^taat van beleg opgeheven die eind fe- ri was ingesteld nadat de anti-Iraakse tie de fraakse bezettingstroepen uit het n§raat hadden verdreven. Doden bij ontvoering Israëli's in Kashmir SRINAGAR Gewapende extre misten hebben vanochtend acht Is raëlische toeristen ontvoerd vanaf een woonboot in het meer van Kashmir. Bij gevechten die hierbij ontstonden zijn één Israëliër en twee ontvoerders gedood. Enige tijd na de ontvoering werden twee vrouwen vrijgelaten. Bij de strijd wisten in totaal drie Israëli's te ontsnappen. Alle drie liepen schot wonden op. Tot nu toe heeft niemand de ver antwoordelijkheid voor de ontvoe ring opgeëist, maar het is waar schijnlijk dat het gaat om militan ten die strijden voor afscheiding van Kashmir. Aftocht Sovjets uit ex-DDR vertraagd BERLIJN Moskou zal de terugtrek king van de meer dan 300.000 Sovjetmili tairen uit de voormalige DDR vertragen bij gebrek aan huisvesting voor de terug kerende manschappen in de Sovjetunie. Het Sovjetleger zette uiteen dat „het me rendeel van de gezinnen van de officie ren die in de tweede helft van 1991 terug moeten keren flats zouden krijgen die ge bouwd zouden worden in overeenstem ming met de bepalingen van het verdrag tussen de Sovjetunie en Duitsland. Maar van Duitse kant is men tot nu toe nog niet met de bouw van de huizen begon nen". De Duitse regering in Bonn ver klaarde verbaasd en ontstemd te zijn over het voornemen van de Sovjetunie. Operatie Blitz in Zuid-Afrika JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse politie heeft afgelopen nacht bijna 4600 mensen gearresteerd. De aanklachten lopen uiteen van moord en verkrachting tot gokken en prostitutie. Hoofd van politie Johan van der Merwe verklaarde dat met 'Operatie Blitz' het publiek meer misdaad-be wust moet worden. Eerder dit jaar werd bij 'Operatie Thunderbolt' een soortgelijk doel nagestreefd. Ruim 60.000 van de 75.000 Zuida frikaanse agenten namen aan 'Blitz' deel. VS-president Taylor toch niet vergiftigd LOUISVILLE De voormalige Amerikaanse president Zachary Taylor blijkt 141 jaar geleden toch niet te zijn vergiftigd met arsenicum, zo heeft een lijkschouwer in de Amerikaanse stad Louisville gisteren meegedeeld. De theorie dat Taylor door vergif tigd fruit om het leven zou zijn ge bracht is daarmee van de baan. De lijkschouwer verklaarde dat er weliswaar sporen van arsenicum in de botten van Taylor zijn gevonden, maar dat de hoeveelheid niet genoeg was om te concluderen dat Taylor vergiftigd zou zijn. LONDEN Na de 'Birming ham Six' en de 'Guildford Four' zijn nu ook de Ierse 'Ma guire Seven' door de Britse justitie in het gelijk gesteld en in dit geval onschuldig geble ken aan misdaden waarvoor zij in 1976 tot jaren gevange nisstraf waren veroordeeld. Het gezin Maguire werd ver oordeeld wegens het leveren van explosieven voor een serie aanslagen van het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA). De Ma- guires kregen straffen van vier tot twaalf jaar en één van hen is in gevangenschap over leden. De andere zes waren al vrij, maar zijn nu officieel vol ledig gezuiverd. Gisteren werd door justitie onder meer toege geven dat het gezin Maguire werd veroordeeld op grond van afgedwongen bekentenis sen van de Guildford Four. Topman L'Oréal overlijdt na ontslag wegens nazi-verleden PARIJS Enkele uren nadat hij ontslag had genomen in ver band met aantijgingen over zijn verleden als nazi-collaborateur is gisteren Jacques Correze overleden, de topman van Cosmair, dat het Franse cosmetica-concern L'Oréal vertegenwoordigt in de Verenigde Staten. De 79-jarige Correze leed aan kanker en lag sinds enkele weken in Parijs in een ziekenhuis. Bij de be kendmaking van zijn ontslag zei Correze het verleden niet te kunnen veranderen en bood zijn excuses aan voor zijn daden uit het verleden. Correze zat na de oorlog reeds een gevangenisstraf uit van vijf jaar wegens collaboratie. Een poging van leerlingen van de Eastbank High School in Alexandra bij Jo hannesburg om een schoolge bouw te betrek ken dat bij ge brek aan blanke leerlingen leeg staat, is door de politie verhin derd. De honder den zwarte leer lingen mochten hun eigen school niet verlaten. FOTO: AP PRAAG Ik zie het gele nummerbord al van verre aankomen en heb alle tijd om zo onaangedaan mogelijk achter het stuur te gaan zitten. Maar daar trapt de tegemoetkomende landgenoot niet in. Hij is blij en daarom seint hij. Twee Nederlanders op een weg in de bergen van Slowakije, dat moet gevierd worden. Zal ik terugseinen Ik aarzel. Wie zegt dat die ander een aardige Nederlander is? Wie zegt dat ik een aardige Nederlander ben? Dat weten we niet. Als we groeten is dat omdat we uit hetzelfde land komen. Maar gek: in dat land zelf doen we dat niet. En op de Duitse autobahn is het ook nog een beetje raar; zelfs in Praag maak je jezelf belachelijk als je naar collega-Nederlanders gaat zwaaien. Maar hier in Slowakije, tussen de toppen van de Fatra, is dat blijkbaar anders. Hier gaat het echt om het feest van de herkenning: hoera, Hollanders'. Er moet sprake zijn van een wet, bedenk ik, de vinger nog steeds aarzelend in de buurt van de lichtschakelaar. Deze wet: hoe verder weg hoe Nederlander. In den vreemde word je pas echt landgenoten. Ook als dat helemaal je bedoeling niet is en je het gebrek aan landgenoten juist een van de charmes van den vreemde vindt. In Nederland kun je een landgenoot nog wel eens over het hoofd zien, in het buitenland niet. Daar hoor je ze ook zo goed. Drink je in een Praagse 'kavarna' een kopje Turkse koffie, schettert het opeens door de zaak: „Jeetje Joop'. Dit is toch niet te zuipen!" Eerst doe je nog of je ze niet verstaat, maar als ze vervolgens het hele reisgezelschap de revue laten passeren („Toen ik dat stuk chagrijn de bus in zag komen, wou ik meteen dat ik maar thuis was gebleven kan iedereen aan je gezicht zien dat je je schaamt. Je betaalt en gaat weg, nog net op tijd om ze te horen roepen: „Ja ober, doe het hele zootje maar bij mekaar. Bij mekaar, ja?" Misschien zitten diezelfde lui wel in de auto die me nu seinend tegemoet komt; moet ik dan terugseinen? Nee. Ik ben namelijk geen Nederlander. Nou ja, ik ben een Nederlander, maar onder protest. Ik sein dus niet. Maar is het dan niet zo dat ik deze week juist zo trots was dat ik Nederlander was? Ja, dat is zo. IK liep door de stad en zag posters die een concert aankondigden van The Nits, Holansko. Hoera, The Nits, Holansko.' Daar moest ik heen. En mijn Tsjechische vrienden moesten mee. Om half negen zaten we klaar, om tien uur begonnen The Nits. Tot die tijd speelde een of andere Tsjechische groep en dat was jammer. Met lede ogen zag ik hoe de zaal leegliep en er op het moment dat de spreekstalmeester 'De Niets' aankondigde, niet meer dan tweehonderd belangstellenden waren overgebleven. We are the Nits from Holland", zei Henk Hofstede. „I am Steve from Holland", riep ik, maar hij hoorde me niet en begon te zingen. Het eerste nummer was niet zó, en een stuk of tien mensen liepen weg. Het koude zweet brak me uit. Het tweede nummer viel ook tegen; nog eens twintig mensen hielden het voor gezien. Dat hadden ze niet moeten doen. Het derde nummer was prachtig, het vierde schitterend, het vijfde fantastisch en de rest nog beter. Het Tsjechische publiek applaudisseerde steeds luider, het begon The Nits te begrijpen en beleefde gespannen mee hoe zij de J.O.S.-days en de Dutch Mountains bezongen. Het eindigde ermee dat de Tsjechen hun zitplaatsen verlieten, zich pal voor het podium verzamelden, met hun vuisten op de vloer bonkten en bloemen aanboden. Toen ik naar huis reed. betrapte ik mezelf op glunderen, echt ouderwets glunderen. Dank zij De Niets betekende mijn Nederlanderschap weer iets. En ach, nu ik daar weer aan denk, weet je wat: ik sein terug. Er is toch niemand die het ziet. S. I' erfBELJ Geografisch er geen misverstand liaan over de ligging de grenspost bij het isjreense dorpje Ljubelj. kantoor van chef- %nier Lukic bevindt op dertienhonderd ir boven de zeespiegel de oude Alpenroute nj;n Klagenfurt in Ka- n de Sloveense e dstad Ljubljana. zoals zo vaak in de etujk waar Balkan en Europa ga< kaar overlopen, laat de elijkheid zich ook nu niet atistieken vatten. Links 'P^bostenrijk, en ook de Al- erg :ijn aanwezig, tot zover is ;tui[duidelijk en zoals de atlas ichrijft. Maar rechts be- EGOSLAVEN IN DEN HAAG: 1RC BOEKENSTIJN ginnen de problemen. Dat is al te zien aan de grote aantallen zwaar bewapende grenswach ten en militairen: daar ligt de Socialistische Federatieve Re publiek Joegoslavië, zo leert de reisgids van de argeloze toerist. Althans, daar lag Joegoslavië. Sinds deze week is het niet meer zo vanzelfsprekend dat het land der Zuidslaven daad werkelijk aan Oostenrijk grenst. Met het vertrek van de noordelijke deelrepubliek Slo venië kan het goed zijn dat ook dit stuk berglandschap voor de federatie verloren is gegaan. Het is maar wie je eror ver aan het woord laat: voor Lukic, beambte in federatieve dienst, blijft dit tot nader order de Oosten rijks-Joegoslavische grens. Voor de Sloveense in specteur Zdenko Guzi zijn we echter niet meer op Joegosla- visch grondgebied, maar in de zelfstandige staat Slovenië. „Ik weet niet waar Joegoslavië be- HAAG Het gebouw Lifcle Haagse Joegoslavische M liging Prijateljstvo isch verlaten. De grijze i jes staan keurig gerang- \!t. Van enige onrust is uit geen sprake. Aan de bar drie Joegoslavische mièn. Volgens hen loopt 'el los in de sinds dinsdag i ankelijke deelrepublie- ïed Croatië en Slovenië, lentjdenken dat de onderhan- gen met de regering in ado worden hervat. De st cratisering moet door maar mag niet ten koste van mensenlevens" de eenstemmige mening, erla urslid Iskran van de cul- rzit i vereniging Nederland- me islavië is geboren in Slo- iep; Hijmaakt zich ernstig de situatie in Joe- if vie. „Vanuit Nederland ats k totaal geen zicht op de ikkelingen in Slovenië, n lorpje waar mijn familie t beschikt niet over een dus ik kan ze niet be- De berichten-over de onlusten in Kroatië tus- nationalistische Serviërs hoo roatische milities maken mst angstig. „Een burgeroor- r gf het ergste wat de Joego- taaijn kan overkomen, ik ben dat het misgaat tussen de ilovenen, ten en de centrale rege- ischeiding zag hij aanko- Slovenië wil dat Joego- een confederatie wordt, een eigen regering voor eelrepubiieken, maar wil 'n samenwerken met de >sla regering in Belgrado, nië kan nu niet meer te- sio- rug, de ontwikkelingen zijn in een stroomversnelling geraakt. Het is beter dat we nu door gaan dan terugvallen in de oude situatie". Iskra is veront waardigd over de houding van het buitenland tegenover Kroatië en Slovenië. „Het niet erkennen van de zelfstandige republieken betekent steun voor de rest van Joegoslavië. Dat is ondemocratisch". Koel Boris Vukovic, directeur van de Haagse Migranten Werk winkel, is net zo min verbaasd over de snelle onafhankelijk heidsverklaring van de deelre publieken Kroatië en Slove nië. „Drie jaar onderhandelin gen hebben niets opgeleverd, er werd niet naar de bevol king geluisterd". Vukovic ziet de afscheiding als een actie om de deelrepublieken in een be tere onderhandelingspositie te brengen ten opzichte van Bel grado.„Kroatië en Slovenië willen niet helemaal onafhan kelijk worden", aldus de in Kroatië geboren Vukovic. „Dit is hun manier om snelle ver anderingen door te voeren". Vukovic heeft familie in zowel Kroatië als Servië.„Het is voor de hele Joegoslavische bevol king nu zaak om het hoofd koel te houden en geen gekke' dingen te doen; met wapens en geweld lossen we niets op". Jovan Kovacevic, eigenaar van het Joegoslavische restau rant Sumadya in Den Haag en geborep in Servië, sluit zich bij Vukovic aan. „Onafhankelijk heid of niet, voor mij blijft Joegoslavië een eenheid. Vreedzaam onderhandelen is in mijn ogen de enige oplos sing voor het Joegoslavische probleem". gint, maar dit is de Sloveens- Oostenrijkse grens, dat is ze ker", stelt hij vast. Vlag Zdenko is op inspectietocht langs de grens om te controle ren of de Joegoslavische vlag wel overal is neergehaald, nu Slovenië zichzelf onafhanke lijk heeft verklaard. Dat het Sloveense dundoek nog niet wappert spijt hem, maar dat is gewoon nog niet klaar. „Hope lijk komt onze vlag met het nieuwe wapen vandaag", aldus de inspecteur. Met Zdenko maakt kapitein Janez Kavar van de Sloveense territoriale defensiemacht zich niet al te veel zorgen over de aangekondigde komst van het federale leger, dat de grens posten weer onder Joegosla- visch gezag molt stellen. „We zullen niet het eerste schot los sen, maar als ze komen, en ze schieten, dan schieten onze jongens terug", zegt hij en wijst op de her en der verdekt opgestelde militairen. Op de vraag hoeveel mensen er in de bermen en in de bergen zitten, wil hij geen antwoord geven. „Een aantal kun je zien, een aantal kun je niet zien". Over de bewapening van een non chalant in het gras liggende recruut - geverfd haar, oorbel in - wil hij slechts kwijt dat deze over een raketwerper van Amerikaanse makelij be schikt. Zouden de militairen in elk ander land ten tijde van crises de blik, de geweren en de doelzoekende raketten naar de overkant van de grens hebben gericht, zo niet in Slovenië. Daar dreigt het gevaar vanuit het binnenland, als Slovenië tenminste nog het binnenland van Joegoslavië is. Orders En alle onafhankelijksheids- verklaringen ten spijt is dat volgens douanebeambte Mar jan Kavcic nog steeds het ge val. Zolang hij geen andere or ders heeft gekregen beschouwt hij zichzelf in dienst van de fe deratie en controleert hij de Joegoslavische grens. Hij is zich ervan bewust dat dit elk Een Sloveense grenswacht houdt alles scherp in de gaten, niet wetend wie of wat hij van welke kant kan verwachten. FOTO: AP moment kan veranderen, maar in feite laat het hem koud in wiens naam hij het weinige grensverkeer aan houdt. „Tot nu krijg ik mijn loon uit Belgrado. Misschien dat we vanavond door de Slovenen betaald worden, misschien ook niet. Het werk blijft hetzelfde, dat is naar Europese norm ge standaardiseerd", zegt hij, zijn schouders ophalend. Zijn stempel hoeft hij niet te vervangen. „We zetten al lang geen stempels meer bij het binnenkomen van Joegosla vië". Een aantal van de doua niers is niet Sloveens, maar spanningen heeft dit volgens Kavcic nog niet opgeleverd. Hij verwacht niet dat het tot vechten komt: dat zou het be gin van een burgeroorlog in luiden en daar is niemand op tenrijk leidt verschaft geen duidelijkheid over de nationa liteit van het grondgebied. De eerste aanblik is een gisteren in alle vroegte geplaatst pla- kaat dat duidelijk maakt dat de reiziger de republiek Slove nië betreedt. Maar haast on zichtbaar daar achter hangt nog het oude bord met daarop de aanduiding en het wapen van Joegoslavië. Dat hebben de Slovenen nog niet durven weghalen. PRESIDENT KUCAN IN PROCLAMATIE NIEUWE STAAT: LJUBLJANA Even vreesden de Slovenen dat de onafhankelijkheidsce remonie verstoord zou worden, maar die angst bleek gisteravond onge grond. Het Joegoslavische leger was beleefd genoeg om de straaljagers die de hele dag laag over de Slo veense hoofdstad Ljubla- na scheerden een moment aan de grond te houden, zodat president Kucan zijn eigen proclamatie van de nieuwe staat tenminste kon verstaan. „Met de geboorte krijgt de mens het recht om te dromen, door te werken kan hij dro men dichter bij de werkelijk heid brengen. Gisteren hebben we die twee met elkaar ver bonden. Sinds gisteren hebben wij Slovenen onze eigen staat", verklaarde hij tegenover de tienduizenden Slovenen die zich op het plein voor het par lement hadden verzameld de gedachte achter de zelfstandig heid van zijn republiek. Enigszins vooroverlopend in een houterige marcheerpas had hij kort daarvoor de ere wacht van het driehonderd man tellende parate leger van de nieuwe staat geïnspecteerd, en de gasten begroet. Helaas hadden de uitgenodigde EG- delegaties afgezegd, maar dat mocht de feestvreugde in Ljubljana niet drukken. Hoogtepunt van de plechtig heid was uiteraard het hijsen van de nieuwe vlag met het nog geen twee dagen oude wa pen trots in haar wit-blauw- rode banen. Dat het dundoek enige ogenblikken daarna bij na door een goed bedoelde maar wat ongelukkig gerichte lichtkogel in brand werd ge schoten, was al snel weer ver geten. Het nieuwe volkslied van Slo venië, een oud Sloveens dran klied met de voor de gelegi heid toepasselijke titel 'Wijn lied' werd gevolgd door volks dansen en vuurwerk. Na de openbare plechtigheid werd het feest in besloten kring voortgezet. Aan de moeilijkhe den die de jonge staat te wach ten staan, wilde niemand den ken. Ook in het nieuwe Slove nië komt de kater pas na het feest. HET LEVENDE EILAND Apartheid Twee dagen later bereikt de „Vrijheid II" met de ben- bijna leeg het eiland X 221. Er liggen enkele oorlogs- w„ in de haven en Rob heeft onmiddellijk na aankomst een ^rig onderhoud met marine-officieren, die reeds met Pru- contact staan. Larry biedt onvoorwaardelijk zijn diensten heb genoeg van dit spelletje," zegt hij ruw, „ik sta nu kant. Zoeken jullie de plaats, waar de giro-raket ver wordt gehouden? Nou, dat weet ik wel: vlak bij, op het eiland Neiroe." De marine-officieren kijken elkaar eens aan. Nei- roe? Dat is een onbewoond eiland en eigenlijk niets meer dan een vulkaan. Een werkende vulkaan nog wel. Ze vertrouwen Lar ry eerst niet erg. Speelt hij geen dubbel spel? Maar na overleg met Prudon besluiten ze toch met hem in zee te gaan en enkele dagen later verlaat de „Vrijheid II", nu gecamoufleerd als vis sersboot, de haven van eiland X 221, met bestemming Neiroe.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5