lïfeel blijft bij iet oude in nafhankelijk Slovenië Duitsland voorzichtig met uitwijzen van asielzoekers AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 'acJITENLAND CcidócSou/uxnt WOENSDAG 26 JUNI 1991 PAGINA 5 Schwammberger in laatste grote ex-nazi-proces STUTTGART In Duits- land is vandaag het proces begonnen tegen de voor malige concentratiekamp- commandant Josef Schwammberger. Hij wordt verantwoordelijk gesteld voor de moord op 3377 mensen, tijdens de Tweede Wereldoorlog in Polen. Het is waarschijnlijk het laatste grote proces dat in Duitsland tegen een ex-nazi wordt gevoerd. Schwammberger kwam voor op een door nazi-jager Simon Wiesenthal opgestelde lijst van de tien meest gezochte oorlogs misdadigers. De 79-jarige ex- SS-luitenant, die zich 40 jaar heeft schuilgehouden in Ar gentinië, zou vijftig moorden eigenhandig hebben gepleegd. De meeste slachtoffers waren joden. Overlevenden van con centratiekampen hebben Schwammberger omschreven als een brute, sadistische man die zijn joodse slachtoffers dwong zich uit te kleden, waarna hij voor ze dood te schieten hun gouden tanden uit hun mond trok met een combinatietang en ze van hun kostbare sieraden beroofde. In 1963 vaardigden de Westduitse autoriteiten een arrestatiebe vel tegen hem uit, maar pas in 1987 werd hij in Argentinië gearresteerd. Zijn uitlevering volgde in mei vorig jaar. Antilope stapt mis JOHANNESBURG De mis stap van een antilope is een Nieuwzeelandse missionaris fataal geworden. De geestelij ke werd in een afgelegen deel van Zuid-Afrika gedood toen de antilope op zijn vrachtauto sprong. Missionaris John De- vereux overleed aan de gevol gen van een hoofdwond toen de kudu, een van de grootste antilope-soorten, op een hob belige weg op het dak van zijn auto sprong. Devereux werkte in de provincie Transvaal in een lepra-kolonie. Nog 467 politieke gevangenen in Libië LONDEN In Libië zijn nog altijd zeker 467 politieke gevangenen, ondanks de be lofte van de regering om de mensenrechten beter in acht te zullen nemen, aldus zegt Amnesty International. De meeste politieke gevangenen zijn gewetensgevangenen. Zij zijn niet betrokken geweest bij gewelddadige activiteiten, maar worden vastgehouden vanwege hun religieuze acti viteiten of omdat ze ver meende tegenstanders zijn van de regering. oedbad in Jarensentrein in eni 1ANNESBURG Een schietpartij aan rd van een overvolle forensentrein in zwarte woonoord Soweto bij Johannes- heeft gisteren aan zes mensen het le- gekost. Achttien mensen raakten ge- d et d. Drie van hen zijn er ernstig aan toe. onbekend aantal mannen opende het in de trein op het moment dat die Soweto reed. Op het station van Or- le io, waar de trein stopte, bleken vijf pas- irs te zijn overleden. Het zesde slacht- werd later langs de spoorbaan gevon- lei en was blijkbaar uit de trein gespron- age om aan de aanslag te ontkomen. Het is klo duidelijk wie verantwoordelijk is voor Miljoenen kinderen zijn te redden met goedkope medicijnen GENEVE De Wereldgezond heidsorganisatie van de Verenigde Naties (WHO) heeft gisteren gezegd dat een betere beschikbaarheid van simpele en goedkope medicijnen in de komende tien jaar de dood van 30 miljoen kinderen in de wereld kan voorkomen. De organisatie zei dat alleen al in het afgelopen jaar 7,5 miljoen kinderen onder de vijf jaar zijn gestorven als gevolg van diarree en longontsteking. Deze ziektes zijn de oorzaak van meer dan de helft van de totale kinder sterfte in landen in de Derde We reld. Haider herkozen in Karinthië WENEN De voorzitter van de Oostenrijkse ex treem-rechtse en nationalis tische Vrijheidspartij FPÖ, Jörg Haider, die vorige week moest aftreden als premier van de deelstaat Karinthië wegens uitspraken over het nationaalsocialistisch verle den, is gisteren herkozen in deze regering in de functie van tweede vice-premier. Voorzitter Christof Zernatto van de kleinste partij in het garlement, de conservatieve >VP, werd gekozen als Hai ders opvolger als premier. China nodigt keizer van Japan uit TOKYO De Chinese mi nister van buitenlandse za ken, Qian Qichen, heeft van daag keizer Akihito van Ja pan officieel uitgenodigd om volgend jaar China te bezoe ken. De Chinese uitnodiging is opzienbarend. Het gaat om een historisch bezoek, het eerste van een Japanse kei zer aan China. In de Volks republiek China zijn de her inneringen aan de verschrik kingen van de Japanse be zetting tijdens de Tweede Wereldoorlog nog lang niet verdwenen. Homo - conferentie toch in Mexico MEXICO-STAD De dertien- de internationale homoconfe rentie, die deze zomer in Mexi co wordt gehouden, gaat toch door. De badplaats Acapulco heeft de organisatie van de conferentie, die loopt van 30 juni tot 6 juli, op zich genomen. Twee weken geleden verklaar de Guadelajara nog dat de bij eenkomst geen doorgang kon vinden. De organisatoren in deze stad zeiden te zijn bezwe ken onder intimidaties van de overheid en rechtse groeperin gen. Homoseksualiteit is in het Middenamerikaanse land niet bij wet verboden. Rijkswachters betogen in Brussel BRUSSEL Ruim 700 rijkswachters hebben gisteren in Brussel betoogd voor het krijgen van stakingsrecht en andere ambtenarenrechten. De rijks wachters zullen binnenkort in het ka der van een stroomlijning van het poli- tie-apparaat worden overgeheveld van het ministerie van defensie naar dat van binnenlandse zaken, waar de ge meentelijke politiekorpsen onder val len. De rijkswachters moesten voor de demonstratie een snipperdag opnemen, omdat zij in hun huidige status onder defensie niet mogen staken of actie voeren. mta y waarschuwt ië wegens Bttenprogramma RID De Israëlische iter van buitenlandse za- David Levy, heeft in Ma- gezegd dat Syrië bezig is Ie opbouw van een raket- senaal waardoor de vei- id van Israël in gevaar „Syrië verkrijgt geavan- e en gevaarlijke wapens massale vernietiging, zo- lijvoorbeeld Scudraketten Noord-Korea, waarvan nige al geïnstalleerd zijn", enu\ de bewindsman. Hij zei 'drijMit Israël ernstige zorgen onl, omdat „de afstand tus- laffe yrjë en israei niet dezelf.- als die tussen Irak en Is- Gedurende de Golfoor- Yerd Israël verschillende i getroffen door een Scu- ;t. Als de raket een korte- stand hoeft af te leggen, de lading (met bijvoor- chemische wapens) wor- 'erzwaard. Levy voegde toe te hopen dat „Syrië ee jpt dat elk avontuur te- sraël gevaarlijker is voor dan voor Israël". „Ons d met Syrië zou kunnen aldus de minister. BONN Ook al zou het naar de letter van de wet kunnen, dan nog zal Duitsland na 1 juli geen tienduizenden asielzoe kers van de ene dag op de andere het land uitzetten. Dat tot nu toe niet meer bui tenlanders, van wie vast staat dat ze in hun eigen land niet politiek vervolgd worden, zijn uitgewezen, komt doordat de Duitse overheid doodsbe nauwd is voor de (internatio nale) publieke opinie. De mensenrechtenorganisatie Amnesty International heeft gisteren nogal luidruchtig aan de bel getrokken met de waar schuwing dat zeker honderd duizend vluchtelingen het risi co lopen na 1 juli te worden uitgewezen. In een radio-in terview verklaarde Wolfgang Grenz, woordvoerder van Am nesty International, dat het om asielzoekers gaat uit Irak, Iran, Etiopië, Somalia, Sri Lanka, Libanon en Afghanis tan. „Allemaal landen waar nog geen eind is gekomen aan de schending van de mensen rechten", aldus Grenz. Op het ministerie van binnen landse zaken wordt het aantal dat Amnesty International noemt overdreven genoemd. De helft zou kunnen, is de re actie, maar exacte cijfers ont breken, „omdat de registratie van asielzoekers per deelstaat wordt bijgehouden". Het mi nisterie ontkent dat de betref fende asielzoekers in hun ei gen land gevaar lopen. Vol gens een woordvoerder gaat het om mensen van wie voor de rechter is vastgesteld dat ze in hun thuisland niet politiek vervolgd zullen worden. Ze komen derhalve niet in aan merking voor politiek asiel, en moeten 'dus' op grond van de regels Duitsland „Waarom zijn ze dan al niet lang over de grens gezet?", is de enige vraag waar het for mele antwoord op uitblijft. De niet-officiële verklaring is, dat de Duitse overheid - zowel de federale regering in Bonn als de verantwoordelijke deel staatregeringen - bijzonder bang is voor een negatieve re actie van het (internationale) publiek. Geen van de deelstaten wil of durft het voortouw nemen om de niet-politiek vervolgden uit te wijzen. Omdat de ene deel staat daarbij klaarblijkelijk op de andere wacht, gaat men er op het federale ministerie in Bonn van uit, dat er voorals nog niets of niet veel zal ver anderen. Van massale uitzet tingen zal, volgens de woord voerder, na 1 juli dan ook geen sprake zijn. Hooguit dat klei nere aantallen uitgewezen zul len worden. HET LEVENDE EILAND Splitsing binnen gelederen Islamitisch Reddingsfront (Vervólg van de voorpagina) ALGIERS Enkele hoge functionarissen van het Is lamitische Reddingsfront (FIS) hebben gisteravond in een televisie-uitzending opgeroepen tot gesprek ken met de nieuwe rege ring. Daarmee trad een splitsing aan het licht bin nen de gelederen van het FIS. De drie leden van het beleids bepalende orgaan Madjlis Echoura deden een beroep op de militanten op te houden met straatgeweld en geen acht te slaan op partijleider Abassi Madani en zijn fanatieke rech terhand Ali Belhadj. Fakir Ba- chir, nam afstand van Madani met de woorden: „Opgelet. Madani is een gevaar voor de islam, moslims en de natie. Het gevaar bedreigt de FIS". Ondanks de nog altijd heer sende staat van beleg'hebben er gisteren in Bab El-Oued, een zeer dichtbevolkte arme wijk in Algiers, de hele dag gevechten plaatsgehad tussen militanten en de politie. De veiligheidstroepen schoten in de lucht en bestookten de de monstranten met traangas ter wijl de politie probeerde het stadhuis, dat in handen is van het Islamitische Reddings front, te ontdoen van allerlei islamitische symbolen. Ooggetuigen meldden dat tanks en vrachtwagens met soldaten zich gisteravond naar het Plein van de Eerste Mei begaven, een plek waar eerder islamitische betogingen begon nen. Ook op andere strategi sche posities in Algiers, zoals doorgaande wegen en kruis punten, zouden tanks zijn op gesteld. (liijci afsla terr JBLJANA De vlag- teruhast voor het parle- i hentsgebouw in Ljubjlana iath® t al dagen klaar, maar vlag moest gisteren gemaakt worden. Ty- fs ;nd voor de haast irmee Slovenië zich neriijeravond zelfstandig daarde, werd het par ent het letterlijk de vooravond van de —Afhankelijkheid eens I Ir het symbool waar- Slovenië zich onder ïaties wil begeven: een 'nileerde berg met een '°j ikellijntje en drie ster- n d haast maakten de autori- i met de onafhankelijk- •e iverklaring zelf. Niet van- zoals aangekondigd, maar .teren verklaarde het par- nt Slovenie zich onafhan en soeverein, iet aannemen van de ie maakte het parlement peg vrij om vanavond de ve te hijsen, maar ijkt voorlopig het enige ïare teken van de uitge- n onafhankelijkheid, blijft bij het oude, veel g-ae dingen blijven ondui- Officieel nemen Slove- in Kroaten de douanepos- hun republieken en :nrijk, Italië en Hongarije maar volgens de federale idling in Belgrado blijven >ch de buitengrenzen van islavie, reden er troepen te sturen. is dat de Slovenen het voorlopig zonder eigen geld en eigen paspoort zullen moeten stellen. Volgens de declaratie is dit uit eigen vrije wil. Het is voordeliger om voorlopig de dinar en het Joegoslavische paspoort te blijven gebruiken. Maar het geld ligt klaar, voor in noodgevallen. Een van die noodgevallen zou kunnen zijn dat de overblijfse len van Joegoslavië de Slove nen het recht op het gebruik van de dinar zouden ontzeg gen. Econoom Ribnikar, pro fessor aan de economische fa culteit in Ljubljana, betwijfelt of in dat geval de waarde van het eigen geld voldoende gega randeerd is om de economie draaiende te houden. „Het is allemaal veel te haastig ge daan, economisch is er geen enkele strategie. De politici hebben ons in een positie ge bracht waarbij we afhankelijk zijn van de goede wil van an dere landen". Volgens velen in Joegoslavië heeft de politiek het ook ge wonnen van het gezonde ver stand. Vooral nu ook Kroatië zich gisteravond - nog voor Slovenië - op weg naar defini tieve onafhankelijkheid heeft begeven, lijkt de kans op een geweldloze oplossing van de Joegoslavische crisis verder weg dan ooit. De Kroaten had den weliswaar slechts een 6 punten tellend document, te gen 22 artikelen bij de Slove nen, maar de gevolgen van de Kroatische stappen lieten zich gisteravond moeilijk inschat- Hangijzer Feit is dat de republiek Servië duidelijk heeft laten weten zichzelf in staat van oorlog te beschouwen met een even tueel zelfstandig Kroatië. Kroaten zwaaien verheugd met hun 'nationale' vlag voor het parlementsgebouw in Zagreb. a FOTO: AP Heetste hangijzer is de positie van de 600.000 Serven in Kroatië. Woonden zij gister morgen nog in Joegoslavië, te gen de avond waren zij vol gens hun Kroatische buren in eens staatsburgers van de nieuwe staat Kroatië. Hoe wei nig deze nieuwe ministaat (in wording) ook nog gedefinieerd mag zijn, de Serven herinner den zich onmiddellijk de Tweede Wereldoorlog toen honderdduizenden van hun landgenoten werden uitge roeid in het toenmalige ko ninkrijk Kroatië. Al tijdens de behandeling van de resolutie in het Kroatische parlement deden de wildste geruchten over militaire acties en horden gewapende Serven de ronde. Te controleren was er niets, autoriteiten weigerden iets te zeggen, burgers vertelden elk hun eigen verhaal, al naar ge lang hun etnische afkomst. Wat dat betreft blijft Joegosla vië Joegoslavië, met of zonder Slovenie en Kroatië. Maar zelfs het federale parle ment dat het leger gisteravond opdracht gaf de splitsing van Joegoslavië en elke grenswijzi ging te voorkomen, kon de Slovenen niet afhouden van de fel begeerde onafhankelijk heid. De stemming in het par lement werd even bedorven door de afgevaardigde Peterle Besic, die het waagde namens de oppositie een amendement in te dienen, maar het applaus voor president Kucan was er niet minder om na het voorle- Slovenië en Kroatië uit Joegoslavische 'gevangenis' LJUBLJANA „Een ge vangenis", zo beschrijven de huidige Sloveense en Kroatische politici de staat Joegoslavië, w ..-"in hun republieken het tientallen jaren hebben uitgehou den. Na 71 jaar stapten ze uit de federatie, nu een republiek met een roule rend presidentschap, maar ooit als koninkrijk begon nen op 4 december 1918 onder prins Alexander, regent van Servië. De communisten onder leiding van Josip Broz Tito herschie pen Joegoslavië na de Tweede Wereldoorlog, die de eenheids staat volkomen had verbrok keld. Tot het einde van de Eerste Wereldoorlog behoor den Slovenië en Kroatië tot het Oostenrijks-Hongaarse Rijk. Binnen Joegoslavië wa ren zij de welvarendste repu blieken. Het groene Slovenië, „aan de zonzijde van de Alpen", heeft ,een homogene bevolking van nog geen twee miljoen zielen. De grootste minderheid vor men de 55.000 Kroaten. Voor de Italiaanse minderheid van 3000 personen, die voorname lijk op voormalig Italiaanse grondgebied woont, zijn een eigen televisiezender, eigen scholen en kranten. De werkeloosheid is vergele ken met de rest van Joegosla vië gering, maar is als gevolg van de crisis wel gestegen tot acht procent. Het grootste deel van de bevolking is werkzaam in de industrie. zen van de onafhankelijks- heidsdeclaratie. Op straat was het rustig, daar wordt de boorling pas van avond met vuurwerk en volksdansen ten doop gehou den. Hoogtepunt zal het hijsen van de nieuwe vlag zijn, als het wapen ten minste op tijd zal zijn ingenaaid. VS en EG De Verenigde Staten herhaal den gisteren hun eerdere ver klaring dat zij de onafhanke lijkheid niet zullen erkennen. De Franse minister Roland De Sloveen staat als nuchter gezelligheidsmens bekend. Hij spreekt Sloveens, een totaal andere taal dan het Servok- roatisch dat onder meer in Kroatië en Servië wordt ge sproken. De republiek wordt sinds april 1990 geregeerd door de centrumrechtse coalitie De mos. President is Milan Ku can. Nog steeds streeft Slove nië naar een losse confederatie Joegoslavië, in samenwerking en overleg met Kroatië. Kroatië, met zijn lange Adria- tische kust, heeft ongeveer 4,5 miljoen inwoners, onder wie 600.000 Serviërs, die zich steeds hebben verzet tegen af scheiding en zich autonoom hebben verklaard. De republiek was tijdens de Tweede Wereldoorlog in han den van de nazi's. Terwijl Slo venen zich massaal aansloten bij de partizanen, vermoord den Kroaten onder het nazibe wind joden, zigeuners en Ser viërs, hetgeen hen nog steeds wordt nagedragen. Mede dank zij het toerisme, dat door de recente gebeurte nissen een geweldige klap heeft gekregen, kent de repu bliek een redelijke welvarend heid. President is oud-communis tisch generaal Franjo Tudj- man. Samen met zijn centrum rechtse Kroatische Democrati sche Unie regeert hij de repu bliek. Het nationalisme is veel sterker dan bij noorderbuur Slovenië. Bij een referendum in mei van ait jaar sprak meer dan 90 procent van de bevol king zich uit voor zelfstandig heid. Kroatië behoort wat be treft cultuur en mentaliteit tot de Balkan. Dumas (buitenlandse zaken) zei ongerust te zijn over een mogelijke burgeroorlog in Joe goslavië. Frankrijk is voor stander van het behoud van de staatkundige eenheid van Joe goslavië, aldus Dumas. Het mi nisterie van buitenlandse za ken in Den Haag zei niet terug te komen van een eerdere ver klaring van de Europese Ge meenschap van zondag waarin de afscheiding van Slovenië en Kroatië wordt veroordeeld. Alleen Bulgarije zou de „onaf hankelijkheid" van Kroatië en Slovenië hebben erkend. ïnee^r r Nta Ondanks zijn benarde toestand moet Rob toch even olJ?e ken als hij de drenkeling herkent. Want het is Larry. „Hallo, zet hij, „wat een weerthe hè? En dat we elkaar zo maar komen... Kan ik bij je aan boord komen? Je zult er geen tan hebben. Rob hijst Larry aan boord. Gelukkig wordt 'ajeer nu een beetje beter en Rob constateert tot zijn opluch- chojdat de motor nog intact is. Met behulp van Larry lukt het opwook de radiozender weer te repareren. Dan zoekt Rob ver binding met het eiland X 221. Ver boven hun hoofd zweeft nu als een reusachtige planeet het „Levende Eiland", maar na een uur zwoegen hoort Rob opeens de vertrouwde stem van Prudon, die daar ergens op de bol moet zitten. „Hallo, Rob," zegt Prudon, „je laat ons niet in de steek! We hadden je al opgegeven... Pro beer de giro-raket weer in handen te krijgen. Dat is ons enige communicatiemiddel met de wereld. We stijgen nog voortdu rend..."

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5