Groen Links: breng demente ouderen en peuters samen Vierde hondententoonstelling in Groenoordhallen een succes inderen enen èzwaar- hriften tegen mist HSL Artistieke genoegens tussen Lakenhal en Marenpoort DEN OMGEVING CcicLeGomu/nt MAANDAG 24 JUNI 1991 PAGINA 7 i r iuw met brandwonden dt afkoeling in sloot )EN Door in een sloot te sprin- ieeft een 27-jarige vrouw uit Heer- waard gistermiddag de gevolgen verbranding door koelvloeistof we- e beperken. De vrouw was rond vier op de Gooimeerlaan ge- OS 0mdat er problemen waren met de La,P "8 van haar auto. Toen ze onder ga wat er aan de hand was, schoot de )mrvan de koeling af en spoot de hete vloeistof in haar gezicht. Ze sprong 'ta,p direct in de sloot langs de weg iaar huid af te koelen. In de sloot 'itte ze ook de komst van de ambu- P.d af die haar naar het Academisch inhuis bracht. Aan haar snelle re- heeft ze waarschijnlijk te danken |e verwondingen uiteindelijk mee- Gewond tijdens tweede rijles LEIDEN Een 26-jari- ge Leidse is zaterdag middag rond half drie tijdens haar tweede mo torrijles gewond ge raakt. De vrouw deed onder toezicht van een instructeur oefeningen op een parkeerterrein aan de Wassenaarse- weg. Toen ze op een ge geven moment moest remmen draaide ze per ongeluk het gas open en schoot de motor naar voren. Die kwam tegen een boom tot stilstand. De vrouw liep daarbij beenletsel op. Boten doelwit van inbrekers VOORSCHOTEN Die- ven hebben in de nacht van zaterdag op zondag boten aan de Krimkade in Voor schoten geplunderd en ge stript. Twee plezierjachten die in het water lagen wer den opengebroken en ont daan van zaken als een ver rekijker, gereedschap, een brandblusser en een autora dio. Drie speedboten die op trailer aan de wal stonden werden vakkundig gestript. Onder meer de dashboar den werden vewijderd. De dieven hebben hun slag per boot vanuit de Krimsloot Autokrakers op heterdaad betrapt LEIDSCHENDAM Twee autokrakers, een 30-jarige Ha genaar en een 22-jarige man uit Leiden, zijn zaterdagavond op heterdaad betrapt bij een autokraak aan de Graaf Lode- wijklaan. Omwonenden zagen de mannen aan een auto morrelen en alarmeerden de politie. Op het bureau bekenden de heren nog twee autokraken op hun geweten te hebben, die een week eerder werden gepleegd. Snelkraak in winkelcentrum LEIDSCHENDAM In een kledingzaak in het winkelcen trum Leidsenhage is in de nacht van zaterdag op zondag een snelkraak gepleegd. Met stoeptegels werd de etalageruit inge gooid, waarna de dieven er vandoor gingen met een rek vol kleding. De exacte waarde van de gestolen spullen is nog niet bekend. Brand op Duindigt WASSENAAR Een brand heeft gistermiddag even voor half vier aan zienlijke schade aangericht in het paviljoen op Duin digt. V olgens de politie is kortslui ting de mogelijke oorzaak van de brand. De Haagse brand weer had het vuu snel onder contro le. De precieze om vang van de scha de is nog niet be kend. Bekeuring voor vervoer schaap RIJPWETERING De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag rond half één op de Pastoor van der Plaatstraat in Rijpwetering een 33-jarige Leidenaar staande gehouden om dat hij een levend schaap in zijn auto vervoer de. Het schaap was met zijn poten vastgebon den. De man krijgt een proces-verbaal. Het schaap overgedragen aan de Alphense dieren- bescherming. Vijf vandalen aangehouden NIEUWE WETERING De politie van Alke made heeft in de nacht van zaterdag op zondag rond vier uur op het Joop Zoetemelkpad in Rijpwetering vijf mannen aangehouden. Het vijftal is afkomstig uit Roelofarendsveen. Zij waren lantaarnpalen aan het vernielen en krij gen daarom een proces-verbaal. Sassenheimer mishandeld door portiers bar NOORDWIJK Een 22- jarige man uit Sassenheim is in de nacht van vrijdag op zaterdag mishandeld door twee portiers van een bar aan De Grent. Volgens getuigen werd de man zonder enige aanlei ding zodanig onder han den genomen dat hij een hersenschudding, een ge broken neus en verschil lende hoofdwonden op liep. De portiers hebben inmiddels bekend. stel 12 GMADE/ALPHEN AAN RIJN/RIJNEVELD ctleider Hogesnelheids- /an het ministerie van ier en waterstaat H. van heeft gistermiddag zestig spi aarschriften van kinde- i 'lit Hoogmade tegen de ho- di ïlheidslijn (HSL) in ont- di st genomen. tej 'ebeurde op het door de >-b bedreigde sportcomplex coniogmade. Van Hout zegde STO!e volwaardige en ontvan- ;e bezwaarschriften bij ïspraakpunt af te leveren .miiet protest van Hoogmade ïinister Maij-Weggen on- le aandacht te brengen. °v(R Intergemeentelijk Over gaan Rijnstreek (IGOR) at de hoge snelheidstrein f Rotterdam naar Amster- over het bestaande tracé rijden. Tracé B is voor het enig toelaatbare alter- Tracé A is onbespreek- Dit tracé, dat dwars door e K Iroene Hart gaat, tast de fwaardigheid van de on- i door het rijk gepresen- Be e conceptvisie Groene aan. 19! vragen van medewerking a I gemeenten aan een re- 93Ö iever beleid bij uitbrei- 1 i van woon- en werkloca- aarter behoud van het land- komt in een vreemd :ht te staan als aan de an- kant de rijksoverheid een als de HSL sti- aert. Bovendien gaat dit dwars door twee belang- corridors en een stiltege- Het standpunt van het wordt woensdag 3 juli me esteld in de raad van slai eg in het Stadskantoor in en aan den Rijn. 'ang is acht uur. li 'kgroep nitiatief van de Kern- Milieudefensie Rijne- is in deze gemeente de groep „geen HSL door Groene Hart" opgericht, 'erkgroep wil direct na de rvakantie acties gaan :n. Behalve met het orga- en van het verzet tegen nleg in Rijneveld zelf, zal erkgroep zich ook bezig en met het bundelen van ties op regionaal en waar ilijk op landelijk niveau. informatie: 01714- 14816. lei J een in zomer ;istratie idalisme Noordwijk RDWIJK Het vandalis- UUjegistratieproject, dat vorig voor het eerst in Noord- werd gehouden, krijgt een If (jolg. In de maanden juli en stus zal de nieuwe regi- ïce, M. Fles, meldingen burgers over vernielingen idere uitingen van vanda- verzamelen. Fles heeft oorzitter van de emancipa- nmissie van Noordwijk 'ing opgedaan met het pro- i van sociale onveiligheid, edoeling is om met behulp de verzamelde cijfers een inzicht te krijgen in het eem. Daarnaast wil de ge- ite nagaan of de vorig jaar men maatregelen effect ren. Een derde belangrijke tie van de registratrice is aaningeren als een soort uit- lep voor de woede en fru- ie van burgers die te ma- hebben gehad met vanda- lod vandalismeproject ging vo- aafcaar van start. Het aantal ingen van vandalisme vervolgens ten opzichte de zomer van 1989 van 57 [til^39. Eén van de gevolgen de verzamelde feiten was wijziging van de surveil- routes. Ook wist de ge- iae ite met succes het graffiti- 308 leem terug te dringen. Het aag za^ dit jaar niet meer in inter worden uitgevoerd, ft blijkt dat de meldingen 5 vandalisme-registratrice gustus sterk teruglopen. LEIDEN Ontmoetingen tussen demente bejaarden en peuters komen die ou deren ten goede. De nieu we verpleeghuizen in Lei den moeten daarom ook een peuteropvanggelegen- heid krijgen. Dat stelt Groen Links in de notitie Grijs en Groen. De notitie werd gistermiddag door raadslid E. van Middel koop gepresenteerd tij dens de eerste thema-bij eenkomst Groen Links op Zondag in het Volkshuis aan de Apothekersdijk. Van Middelkoop: „Peuters verkeren in eenzelfde geeste lijk ontwikkelingsniveau als licht demente bejaarden. Peu ters confronteren dementen niet met hun gebreken omdat ze daarvoor nog te klein zijn. Dat geeft de oudere de kans om een spontaan contact te hebben met de peuter en ge drag te vertonen dat door pro fessionele hulpverleners niet kan worden opgewekt". Het idee is gebaseerd op de er varingen die zijn opgedaan door de Lucia Stichting, een verpleeghuis in Breda en in verpleeghuis Oudshoorn in Al phen aan den Rijn. De bouw van twee nieuwe verpleeghui zen in Leiden is aanleiding het plan nu te presenteren. De ge meente kan dan op dit punt een voortrekkersrol spelen. Groen Links pleit daarnaast voor peuteropvang in de nabij heid van bestaande verzor gingshuizen. Daar waar het niet mogelijk is om peuterop vang en -dementenzorg in el- kaars nabijheid te realiseren, moeten andere peuterprojec ten worden gerealiseerd. Twijfels Directeur F. van Oosten van verzorgingstehuis Rijn en Vliet in Leiden Zuid-West, ziet wel wat in de plannen van Groen Links. Hij vindt wel dat het project niet „kunstmatig" moet worden. Van Oosten: „Je moet niet omwille van de ver zorgingstehuizen peuterspeel zalen gaan creëren. Er moet in die wijk wel behoefte zijn aan peuteropvang". Directeur Charlotte Driessen van de Centrale Organisatie Kinder opvang Leiden had haar twij fels over het integratieproject. Driessen: „Het idee is vreselijk leuk voor bejaarden. Maar hebben de peuters er ook iets aan? Het moet voor beide kan ten iets goeds zijn". Ze wees ook op het Leidse spreidingsbeleid voor wat be treft de kinderopvangvoorzie ningen. „Bij het realiseren van een peuteropvangvoorziening bij een nieuw verpleeghuis, moet daar wel naar worden gekeken". Zij is benieuwd naar de ervaringen die verzor gingstehuis Robijnzicht op gaat doen. Die in de Morswijk ge vestigde instelling zal waar schijnlijk in november een kinderopvangvoorziening krij gen. Van Middelkoop toonde zich na afloop tevreden over de eerste Groen Links op zondag. „We hebben zo de tijd om op informele wijze over politieke thema's te praten". De bedoe ling is de bijeenkomsten vier keer per jaar te gaan houden. Estse schoolkinderen komen niet opdagen LEIDEN De leerlingen van de Eerste Leidse Schoolvereni ging hebben dit weekeinde voor de tweede keer tever geefs gewacht op de komst van een groep schoolkinderen uit Tallinn. Deze zouden een kijkje komen nemen op de Leidse basis school en een week blijven om kennis te maken met de stad en haar omgeving. In april was de komst van de uit twaalf leerlingen bestaande groep uit de hoofdstad van de Baltische republiek Estland op het laatste moment afgeblazen, vanwege een fout die de Ne derlandse Ambassade in de visa had gemaakt. Als nieuwe datum voor het bezoek aan Leiden werd 24 juni afgespro ken. Hoe het komt dat de kin deren de reis weer niet hebben aanvaard, is tot nu toe nog on duidelijk. De Estse schoolkinderen wa ren uitgenodigd om naar Ne derland te komen in antwoord op een bezoek dat negen Leid se schoolkinderen vorig jaar aan een school in Tallinn brachten.- Een keurmeester onderwerpt een hond aan een nauwkeurige inspectie. I FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Jachthonden, windhonden, terriërs, pin chers, schnauzers, dogach- tigen, kees- en poolhon- den, gezelschapshonden en herders. Het wemelde zaterdag en zondag van de honden in de Groenoord hallen. Ruim 2000 vier voeters, afkomstig uit alle hoeken van Europa, don gen mee naar een prijs. Uiteindelijk mocht een Nederlandse flat coated retriever, een jachthond soort, zich de allerbeste hond van de hele tentoon stelling noemen. Voorzitter van de Kynologen- vereniging Rijnland, J. Marsil- je, toonde zich na afloop tevre den. Hij schatte het bezoekers aantal op circa 4000. Het groot ste deel hiervan kwam giste ren op de show af. Het was een gezellige drukte. Hier en daar zaten families in de hal te picknicken, in af wachting van de uitslag of het optreden met hun hond. De circa 35 kramen verkochten uiteenlopende dingen op hon- dengebied, zoals souvenirs, brokken en halsbanden. Het was de vierde keer dat de K.V. Rijnland de internationa le hondenshow in de Groe noordhallen hield. In totaal waren er 225 rassen, die waren ingedeeld in negen rasgroe- pen. Per rasgroep werden zij door, eveneens uit diverse Eu ropese landen komende keur meesters, beoordeeld op uiter lijk, verzorging en karakter. Zondag werd besloten met een erekeuring. Alle honden die van hun rasgenoten hebben gewonnen, kwamen tegen el kaar uit. Op de flat coated re- triever volgde een basset grif fon Een bouvier werd derde. „Toch is het aanwijzen van de allermooiste feitelijk van ge ring belang, dat is meer iets voor de eigenaar", stelt de ky- nologenvereniging. „De taak van de keurmeester is juist om door middel van zijn beoorde ling de fokkerij te beïnvloe den, met als doel het in stand houden van gezonde rassen". Het Oude Singel Vest-ival met thea teroptredens van onder meer Brigit te Kaandorp en de Bojo's, Bram Vermeulen en Marijke Boon; muzi kale acts van Shoot Again, That .Crazy Beat, Big Time Band en Fruta Bomba Salsa Band; cursuspresenta ties, lezingen, rondleidingen, enzo voort. Gezien en gehoord 23 juni op diverse locaties aan Oude Singel en Oude Vest in Leiden. Dat het Oude Singel Vest- ival vorig jaar beter be zocht werd dan dit jaar zal gezien de weersomstan digheden niemand verba zen. Maar toch, ondanks de sombere vooruitzich ten, waren heel wat lief hebbers van theater, mu ziek en beeldende kunst - of van gewoon een hapje en een drankje op een winderig terras - naar de 'Leidse kunstgracht' geko men. Op een vijftal loca ties kon men luisteren en kijken naar een rijk geva rieerd programma: een veelheid die de bezoeker bijna als nadelig ervaart, domweg omdat men als aardse sterveling nou een maal niet overal tegelijk kan zijn. Al meteen om twaalf uur doet het keuzeprobleem zich voor - wat gaat het worden? Met vrouw en dochter naar het kinderprogramma van Paola Tuin bij de Droomfabriek? Met pa en ma naar de open les kalligrafie in het K O ge bouw? Of toch maar zonder begeleidend gezelschap naar Brigitte Kaandorp in de Schouwburg? Ik betaalde 7,50 en koos voor de Haarlemse diva, net als al die anderen in de tot de nok gevulde schouw burgzaal. Samen met haar 'Leidse' bege leidingsband de Bojo's bracht Kaandorp een gedeelte van het programma waarmee ze vorig jaar het Antonius Club huis op z'n kop zette. Terwijl de helft van Nederland nog aan het ontbijt of in de kerk zat, passeerde de waanzinnige creatie Thecla Paard reeds de De band Shoot Again bracht op het podium voor de Droomfabriek funky jazz. revue, terwijl even later trom pettist en bandleider Huub Weijers met een indrukwek kende vertolking van James Browns 'Sex Machine' al even min enig respect voor de zon dagsrust bleek te koesteren. De ouders van Weijers - 'Huupie Hopeloos' - zaten naast me en glommen van trots, en tussendoor vertelde de vader me hoe Brigitte en zijn zoon elkaar op Aruba ont moet hadden en hoe aardig en gul Brigitte voor 'de jongens' was. Ik voelde me net als op een familiereünie, ook al om dat het programma in alle op zichten de sfeer uitstraalde van ongedwongen onder-ons- vermaak. Het publiek zong luidkeels mee, haakte desge wenst in, en tijdens de mon sterhit 'Hij gelooft in mij' zag ik een enkeling zelfs naar de onontkoombare aansteker grij- Penseelstreekje Buiten, op de Oude Vest, maakte publiekslieveling Kaandorp even later haar de buut als schilderes: met een minuscuul penseelstreekje verfde ze een él te bescheiden begin aan wat later op de dag de 'Leidse Nachtwacht' moest worden. De festivalgangers konden hun persoonlijke bij drage aan dit Action Painting- project leveren, al heb ik het werkstuk nimmer voltooid ge zien. Waarschijnlijk is het op een bepaald moment, tijdens een aarzelend regenbuitje, er gens naar binnen gebracht. Dan was er op het terrein van de beeldende kunst in de La kenhal heel wat meer te bele ven: objecten van kunstenaar Allart Lakke, brutaal opge steld tussen de stoffige mu seumcollectie. Een fraaie for mule waardoor de begrippen 'oud' en 'modern' als het ware een nieuwe dimensie leken te krijgen. Lakke maakt herken bare objecten waarvan de vorm scherp contrasteert met de zwaarte en het gekozen ma teriaal. Hoe dan ook, een rondgang door het r FOTO: WIM VAN NOORT deze zondag was een aardige belevenis, want op de meest onverhoedse momenten liep je plotseling weer tegen zo'n mo derne Lakke aan. Stereo-effect Op de podia van de Droomfa briek en de Marenpoort becon curreerden de funky jazz van Shoot Again en de rock'n roll van That Crazy Beat elkaar in volume: halverwege, net over de brug, had je een prachtig stereo-effect. In het K O ge bouw presenteerde De Wilde Orchidee intussen een heel wat ingetogener liedjespro gramma, een melange uit on der meer het repertoire van Willeke Alberti en Annie M.G. Schmidt, overgoten met een niet al te kruidig latin sausje. Eveneens bij K O di verse openbare lessen; zelfs een lezing over handanalyse ontbrak niet, al zag ik nie mand die daarvoor belangstel ling leek te hebben. Op straat werden de kleinsten door da mes met gouden handen en veel schmink omgetoverd tot clowns, konijnen en Indianen op oorlogspad. Tegen vieren, terwijl bij de Droomfabriek Kobinda Aden- de en zijn pupillen met een aanstekelijke Afrikaanse beat naar exotische paradijzen ver wezen, vielen de eerste drup pels. Enkelen hielden de op zwepende dans van de leerlin gen - Hollandse verrassingen in tropische verpakking - voor gezien en vluchtten opnieuw de Schouwburg in, waar de Leidse Balletschool zojuist het podium had vrijgemaakt voor Bram Vermeulen. Die liet een minieme selectie uit ziin nieu we liedjesshow horen, fraai ge arrangeerd weliswaar, maar teksten als die over de man die 'zichzelf verloren weet in het heelal van haar schoot' dreven me weer de regen in. Teveel pathos, te weinig spon taan contact met het publiek. Het laatste schouwburgoptre den was van Marijke Boon. Zoals Brigitte Kaandorp ui terst geraffineerd haar zoge naamde onhandigheid wet uit te buiten, zo koketteert Marij ke Boon gewiekst met haar vermogen 'truttig' te zijn. Haar al dan niet geïmproviseerde verhaaltjes voor het publiek zijn geweldig amusant en van de wijze waarop ze goedkope beelden ironiseert - vergelij kingen met 'als', zegt ze zelf schertsend - zou Bram Ver meulen nog wat kunnen leren. Jammer dat haar liedjes na enige tijd aan vermakelijkheid inboeten, misschien zou ze meer de kant van de conferen ce op moeten gaan. Na Marijke Boon ging de Schouwburg weliswaar dicht, maar buik- dansende dames en swingende muzikale acts maakten de de Leidse binnenstad nog gerui me tijd onveilig. Al met al bleef de (water)schade geluk kig-beperkt, zodat ook dit jaar organisatie en publiek terug kunnen zien op een geslaagd Vest-ival. Grote drukte bij ritueel slachten LEIDEN/TER AAR De slachthuizen in Leiden en Ter Aar hebben dit weekeinde alle zeilen moeten bijzetten voor de jaarlijkse islamitische offer feesten. „We hebben de hele dag van zes uur 's morgens tot zes uur 's avonds met man en macht gewerkt", aldus W. van den Berg, woordvoerster van de Leidse Slachtcombinatie. Het aantal stuks vee dat naar de slachtbank werd geleid, liep volgens volgens haar tegen de duizend, zo'n tweehonderd meer dan doordeweeks gebrui kelijk is. „Vannacht is hier de hele nacht schoongemaakt want vanmorgen hebben we het gewone werk werk moeten oppakken". Zo'n ne genhonderd schapen en vijftig runderen hebben in Leiden de laatste adem uitgeblazen. Mos lims die voor de rituele slacht kwamen, moesten reserveren omdat het slachthuis anders in tijdnood kwam met de gewone klandizie als slagerijen en grossiers. Die vaste klanten kregen voor drie uur 's mid- 'dags sowieso voorrang. Volgens Van den Berg zit het Leids slachthuis zo langzamer hand aan zijn top: „Veel meer kunnen we niet hebben. De mensen kwamen dit jaar niet alleen uit Den Haag, waar al enkele jaren geen slachthuis meer is, maar ook uit Rotter dam en Dordrecht en zelfs uit Amsterdam". Het slachthuis in Ter Aar is niet tot 's avonds bezig ge weest maar heeft op zaterdag tot drie uur en op zondag tot één uur 's middags moeten werken om alle dieren te ver werken. Over exacte aantallen wil directeur Van der Pijl zich niet uitlaten maar: „Naast de grossiers en slagerijen hebben we nog enkele honderden par ticulieren gehad". De Algemene Inspectie Dienst (AID) heeft het afgelopen weekeinde samen met de rijkspolitie in het Westbra bantse Chaam en Nieuw-Gin- neken twee illegale slachterij en ontdekt. De AID heeft 28 geslachte schapen of resten daarvan in beslag genomen. Tegen een tiental personen is proces-ver- baal opgemaakt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7