[raël geschokt beelden over :rmomde soldaten Ontslag dreigt voor stafchef Witte Huis Chinese horloges mogelijk oorzaak ongeluk Lauda Air WONTUREN VAN KAPITEIN ROB het levende eiland Slovenië en Kroatië moeten hoofd koel houden na 26 juni fÏENLAND EckbeSoivuwt MAANDAG 24 JUNI 1991 PAGINA 5 il haalt uit neo-nazi's Bondskanselier Helmut gisteren uitgevallen naar de eo-nazi's. Op een bijeenkomst catholieke kerk in Speyer ver- il de groep gebrek aan histo- ief. Kohl noemde het verdwij- het communisme uit Oost-Eu- overwinning voor de demoera- volgens hem moet niet uit het den verloren dat op enkele oude demonen - nationalis- imdelingenhaat en antisemitis- kop opsteken. Vooral in de DDR lijkt de aanhang van rechts groeiende. Een demon bijeenkomst in Dresden trok 'keinde 2000 neo-nazi's. ?rd hl ZOc o Vier gewonden bij bom aanslag Athene ATHENE In het een- trum van Athene is van nacht een krachtige bom ontploft. Vier politieman nen die op straat patrouil leerden, raakten ernstig gewond. De bom ontplofte vlak bij de Polytechnische Hogeschool en was ver moedelijk geplaatst in een vuilnisbak. De politie be schikt nog niet over nade re gegevens, maar sluit niet uit dat de aanslag ge richt was tegen de pa trouille. Zoon De Klerk trouwt in december met gekleurde vriendin JOHANNESBURG De zoon van de Zuid- afrikaanse president F. W. de Klerk gaat in december trouwen met zijn op grond van de vorige week afgeschafte Rassenscheidings- wet als kleurlinge geregistreerde vriendin. De romance van Willem de Klerk en Erica Adams was in januari groot nieuws in Zuid- Afrika, waar huwelijken tussen personen van verschillend ras niet veel voorkomen. Het verbod op gemengde huwelijken werd in 1985 afgeschaft. De Sunday Star schreef dat het paar het liefst volgende maand had willen trouwen in Engeland, waar het sinds vijf maanden woont. Volgens de krant is het huwelijk echter uitgesteld op verzoek van I FOTO: AP de familie van beiden. Partijen Kampuchea bereid tot compromis BANGKOK Alle vier partijen in het con flict in Kampuchea hebben zich in het weekeinde bereid verklaard tot compromis sen met het oog op de nieuwe vredesonder handelingen die vandaag in Thailand zijn begonnen. Het overleg over beëindiging van de meer dan tien jaar oude burgeroorlog taat tussen de pro-Vietnamese premier Hun en en de drie verzetsbewegingen die zijn bewind bevechten onder leiding van het vroegere staatshoofd prins Norodom Siha nouk. De drie verzetsgroepen zijn die van Sihanouk zelf, het Nationaal Bevrijdings front van het Khmer volk van Son Sann en de Rode Khmer. Vietnam maakte eind 1978 door Kampuchea binnen te vallen een eind aan het schrikbewind van de Rode Khmer van Pol Pot. VS blokkeren milieu protocol Zuidpoolverdrag MADRID De Verenigde staten heb ben zaterdag gezegd meer tijd nodig te hebben om een voorgesteld 55-jarig ver bod op mijnbouw op de Zuidpool te be studeren. Daarmee was de voor gisteren geplande ondertekening van een be langrijk milieu-protocol bij het zoge naamde Antarctica-verdrag van de baan. De Amerikaanse delegatie is de enige van de 26 stemgerechtigde leden die van haar regering geen fiat heeft ge kregen. De in Madrid aanwezige ecolo gen waren furieus over de Amerikaanse opstelling. „Ik neem aan dat president Bush een overwinningsparade in New York zal organiseren om de vernieti ging van het Zuidpoolgebied te vieren", zei Greenpeace-voorzitter David McTaggert. LEM Leiden- [lische politici heb- ;eren het leger he- ritiseerd omdat het heeft dat soldaten als Arabier in tte gebieden inge- iden in de strijd te- Me Palestijnse op- Premier Shamir aj de militairen ver- gjthullingen te doen. •r ontkende de veilig- Hgevaar te hebben ge- por de bekendmaking ■undercover-operaties. Heinde zond de Israëli evisie, met goedkeu- [het leger, beelden uit van Israëlische soldaten die gekleed als Arabier of als vrouw personen in de bezette gebieden arresteren. Volgens het leger waren de beelden van de undercoverteams be doeld als waarschuwing aan het adres van de leiders van de opstand. Palestijnen hebben al laten weten dat het bestaan van deze teams algemeen be kend was. Veel Israëliërs reageerden echter geschokt op de uitzen ding. Israël bezit een lange traditie in het geheim houden van militaire operaties. Een medewerker van Shamir, Avi Pazner, liet weten dat de pre mier een verbod heeft inge steld op het verder filmen van militaire operaties in de bezet te gebieden. „Dat geldt totdat de minister van defensie, Mos- he Arens, de kwestie geregeld heeft", aldus Pazner. De ver antwoordelijke militair, luite nant-generaal Ehud Barak, moest zich gisteren bij het Is raëlische kabinet melden. De leiders van de oppositione le Arbeiderspartij Shimon Pe res en Yitzhak Rabin noemden de uitzending „een verschrik kelijke vergissing". De minis ter van landbouw en voorma lig chef van staven Raphael Eitan zei dat de onthulling de Palestijnse leiders kan helpen in het plannen van hun strate gie. „Ze hebben zeer belangrij ke informatie op een presen teerblaadje gekregen", aldus Eitan. De Amerikaanse van buitenlandse za- les Baker, heeft zater- overweldigende ont- ikregen in de Albane- Tirana. Honderd mensen verwel- hem en riepen „Va- en „Wij willen dat iet zo wordt als Ame- ,dens een ontmoeting dent Ramiz Alia ver baker dat de Verenig- voor zes miljoen dol-' roedsel en medicijnen n om het verarmde ielpen. Albanië werd ek toegelaten tot de voor Veiligheid iwerking in Europa sr^re| "htie BUSH IN VERLEGENHEID DOOR VERKWISTENDE SUNUNU WASHINGTON Er is een vertrouwenscrisis ont staan tussen de Ameri kaanse president George Bush en diens chef van de Witte-Huisstaf John Su- nunu. De crisis heeft ge leid tot grote spanningen binnen de Amerikaanse regering en mondt moge lijk uit in ontslag voor de stafchef. Sununu is in acute moeilijkhe den gekomen door zijn al te royale gebruik van regerings vliegtuigen en -limousines voor privé-doeleinden. Na een eerste publieke reprimande door president Bush, vijf we ken geleden, is Sununu recen telijk in dezelfde slechte reis- gewoonte vervallen. Toen de president dat vorige week ver nam, heeft hij strikte beper kingen opgelegd aan Sununu's reislust op kosten van de be lastingbetaler en van het parti culiere bedrijfsleven. Om toch loyaal te blijven je gens zijn eigen stafchef, die de hoogste presidentiele adviseur is, is Bush Sununu in het openbaar blijven verdedigen. Waarnemers in de Ameri kaanse hoofdstad menen ech ter dat de persoonlijke- en werkverhouding tussen Bush en Sununu onherstelbaar be schadigd is en dat de president een neutraal moment in de toekomst wil afwachten om Sununu te vervangen. „Bush is in 1989 zijn president schap begonnen met de ver klaring dat zijn regering de hoogste ethische normen aan zichzelf zal opleggen waar het om besteding van belasting geld gaat. Bush is in de onmo gelijke positie gekomen te ver klaren dat Sununu niets onge oorloofds heeft gedaan maar dat het niettemin niet meer mag voorkomen", zo schreef afgelopen weekeinde de New York Times. Arrogantie John Sununu is bij de aanvang van de regering Bush speciaal door de president aangezocht vanwege diens weinig soepele karakter. Sununu regeert de drieduizend hoge ambtenaren tellende staf met harde hand. De filosofie erachter is een 'rolverdeling' in het Witte Huismanagement tussen de meer zachtmoedige Bush en diens opvliegende rechterhand Sununu. Het Sununu-karakter blijkt echter een grote dosis arrogan tie te bevatten. De stafchef acht zichzelf Amerika's reser ve-president, die geen moment onbereikbaar mag ziin. Die on misbaarheid heeft hij aange voerd als argument voor zijn particuliere gereis in militaire en zaken vliegtuigen, van waaruit voortdurend telefo nisch contact mogelijk is met het Witte Huis. Het was de Washington Post die vorige maand onthulde dat Sununu de luchtmacht had gebruikt om hem vanuit Washington naar een ski-vakantie in Colo rado, naar lange weekenden in New Hampshire en naar zijn tandarts in Boston te vliegen. Nadat hem zulke trips waren verboden, blijkt Sununu zijn toevlucht te zijn gaan nemen tot particuliere vliegtuigen van grote bedrijven. Toen ook die praktijk tot ru moer leidde binnen het Witte Huis, liet hij zich in een limou sine naar New York rijden, waar hij een veiling van zeld zame postzegels bezocht. Inmiddels is Sununu in eigen omgeving zo gehaat, dat elke omstreden beweging die hij wordt verweten is zijn „enorm gebrek aan gevoel voor wat wel en niet kan". Omdat geld heilig is in de VS, is ook de zuivere en sobere besteding van belastinggeld een voortdu rende bron van publieke zorg. Tot dusverre lijkt George Bush zelf nog geen politieke schade te hebben geleden van de controverse rond Sununu. Maar steeds meer commenta ren wijzen erop dat de wortel van het probleem het slechte 'judgement' van George Bush is, die ter compensatie van zijn eigen gematigdheid een 'oli fant' als Sununu naast zich wilde hebben in de porcelein- kast die Witte Huis heet. Idoor JON SWAIN !l I - Rob heeft nog juist op tijd de „Vrijheid II" bereikt, de vloedgolf komt opzetten. Reusachtige zeeën storten iet scheepje en het is meer geluk dan wijsheid, dat Rob Skip weet te grijpen, die zijn baas natuurlijk is nage- Maar dan is het alsof de wereld vergaat: met donde- en^Qjd bruisen de golven over het schip. „Dit is het einde," 'b. Maar wanneer hij eindelijk weer iets kan zien, merkt hij, dat de „Vrijheid II" nog intact is. Doch waar is de „Walrus"? Het fraaie motorschip heeft de stortzeeën niet kunnen weerstaan en Rob ziet nog juist de achtersteven in de golven verdwijnen. Maar indrukwekkender is het schouwspel, dat hij aan de horizon ziet: daar rijst als een enorme zwarte bol langzaam en statig het „Levende Eiland" omhoog uit de oceaan... ZAGREB LJUBLJANA Kroatië maakt zich op 26 juni los van Joegosla vië, tegelijkertijd met Slo venië, zo heeft de Slo veense premier Lojze Pe- terle zaterdag bevestigd na een bijeenkomst van Sloveense en Kroatische delegaties in de Kroati sche hoofdstad Zagreb. Eerder maakten vertegen woordigers van de twee Joego slavische deelrepublieken in een gezamenlijke verklaring bekend dat zij de afscheidings plannen op elkaar hadden af gestemd. Volgens Peterle zijn Slovenië en Kroatië het over de uitgangspunten en de hou ding tegenover de centrale re gering in Belgrado „eens" en ging het bij de gesprekken in Zagreb vooral over „techni sche kwesties", hoe de schei ding verder te regelen. Peterle verwijt het Westen te veel zijn oren te laten hangen naar de Joegoslavische pre mier Ante Markovic en de mi nister van buitenlandse zaken Budimir Lbncar. „Markovic is slechts een beheerder. Hij wil de staat Joegoslavië overeind houden op de oude basis, maar de Joegoslavische bus is uit eengevallen en is niet meer te repareren. Er kan slechts een nieuwe komen", aldus de pre mier. Peterle verwacht geen legeringrijpen. Provocaties, mogelijk van extreem-nationa listische Serviërs, sluit hij ech ter niet uit. „We zullen na 26 juni vooral het hoofd koel moeten houden", aldus Peter le. EG Na de VS heeft ook de Euro pese Gemeenschap Slovenië en Kroatië gewaarschuwd dat zij de eenzijdig geproclameer de onafhankelijkheid van Joe goslavische republieken niet zal erkennen. De kans dat Ne derlandse juristen zullen hel pen bij het opstellen van een nieuwe Joegoslavische grond wet is gering. Volgens minister Van den Broek van den Broek lijkt dat niet nodig, maar als Joegoslavië daarom vraagt zal de mogelijkheid worden on derzocht. Gevangenen in opstand I tegen luxe Escobar MEDELLIN Duizenden ge detineerden in Colombia zijn in hongerstaking gegaan om dat zij zich ongelijk behandeld voelen tegenover de drugs mokkelaars die door de rege ring in luxueuze gevangenis sen worden ondergebracht. In elf steden besloten de gevan genen niet meer te eten en eis ten dezelfde waardige behan deling die aan drugshande laars die zichzelf overgeven wordt verleend. „Welk soort gruweldaden moeten we ple gen om zo respectvol behan deld te worden als Pablo Esco bar?", vroeg een gedetineerde zich af voor het oog van de ca mera's van een lokaal televi siestation. Zijn gezicht bleef buiten beeld om hem onher kenbaar te maken. Van hoog tot laag Een gebouw van 26 verdiepingen opblazen is een bijzonderheid. De Sander Hall van de Universiteit van Cincinnatti (VS) ging gis teren tegen de vlakte, die straks blijvend groen zal worden. FOTO: AP HONG KONG Enkele vooraanstaande lucht vaartmaatschappijen heb ben een verbod afgekon digd op het vervoeren van ladingen goedkope Chine se horloges, nadat ontdekt werd dat diezelfde horlo ges een mysterieuze ge mene deler zijn bij ver schillende vliegtuigonge lukken. De luchtvaartmaatschappijen zijn tot deze maatregel overge gaan toen bekend werd dat de Boeing 767 van Lauda Air, die vorige maand in Thailand ver ongelukte en waarbij 223 men sen het leven verloren, een vracht Chinese horloges aan boord had. Gerechtelijke on derzoekers geloven dat de hor loges, die lopen op lithium bat terijen, in de lucht branden veroorzaakt kunnen hebben in de vrachtvoorraad van sommi ge toestellen. De horloges worden op grote schaal geproduceerd in China en zijn voorzien van goedkope plastic kasten. Deskundigen veronderstellen dat de batterij en niet goed genoeg zijn afge sloten. Lithium is een krachti ge stof die uiterst onstabiel kan zijn en in brand kan vlie gen wanneer het in aanraking komt met een vochtigheids graad van meer dan vier pro cent. Een jaar geleden werden de horloges voor het eerst ver dacht, toen in de lading van een Pacific Tristar van de luchtvaartmaatschappij Cat hay brand uitbrak. Het toestel kon nog veilig landen op het vliegveld van Manila. Er wer den geen verdere acties onder nomen, totdat de deskundigen die belast zijn met het onder zoek naar het ongeluk met het toestel van Lauda Air, vijf we ken geleden ontdekten dat het Oostenrijkse vliegtuig een la ding Chinese horloges ver voerde. De IATA, de interna tionale luchtvaartorganisatie, moet nu mogelijk de richtlij nen voor de veiligheid bijstel- (c) The Sunday Times EG wil VN-politiemacht Noord-Irak financieren LUXEMBURG De Europe se Gemeenschap is bereid tot het eind van het jaar de kosten te dragen van de VN-politie macht die in Noord-Irak de veiligheid van de Kurden moet waarborgen. Dit besluit is gisteren in Luxemburg ge nomen door de EG-ministers van buitenlandse zaken, die de laatste hand legden aan de voorbereiding van de top van komende vrijdag en zaterdag. Minister van den Broek ver klaarde dat het gaat om een bedrag van tien tot vijftien miljoen dollar - ruwweg 20 tot 30 miljoen gulden. Het be schikbaar stellen van Neder landse politiemensen of het voor kortere of langere tijd handhaven van een deel van de 400 Nederlandse mariniers in Noord-Irak is, aldus minis ter Van den Broek, een zaak van het kabinet. Er is een akkoord ophanden tussen de Kurden en ae Iraak- se regering waarin wordt be loofd dat in Irak binnen een jaar verkiezingen worden ge houden waaraan meer partijen mogen meedoen. Ook voorziet het in aparte Kurdische ver kiezingen binnen drie maan den, aldus Kurdenleider Mas- soud Barzani. Jordanië heeft Irak beloofd alle technologie te leveren die dat land nodig heeft en ont duikt daarmee de sancties die door de Verenigde Naties te gen Irak zijn ingesteld, zo heeft de Britse krant Observer gisteren gemeld.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5