Nederlandse handelsdelegatie houdt orderboeken in de tas Actieplan voor herstel van milieu in Oost-Europa Sr Japanse 'mieren' proberen boze buitenwereld te bijte li BINNENLAND/BUITENLAND £eidóc6otvtcmt MAANDAG 24 JUNI 1991 PAGI Eï Leerstoelen aids-preventie MAASTRICHT De stichting aids-fonds Amsterdam gaat bin nenkort de eerste twee bijzondere leerstoelen aids-preventie en - voorlichting instellen aan de Rijksuniversiteit Limburg en aan de Universiteit van Amsterdam. Het betreft een deeltijdaanstelling voor één dag per week, aldus het blad Observant van de Rijksuni versiteit Limburg. De keuze is on der andere op de Rijksuniversiteit Limburg gevallen omdat deze reeds beschikt over de faculteit ge zondheidswetenschappen met de vakgroep gezondheidsvoorlichting en -opvoeding. Een voor Neder land unieke studierichting. Pronk wil in eigen land fors bezuinigen DEN HAAG Minister Pronk van Ont wikkelingssamenwerking wil in 1992 flink bezuinigen op de uitgaven voor onderwijs, research en voorlichting in eigen land. Op die manier wil hij meer geld beschikbaar krijgen voor echte hulp aan landen in de Derde Wereld. Begin vorige week maakte de bewindsman in de Tweede Kamer duide lijk dat een aantal landen, waaronder India, dit jaar minder geld uit de Nederlandse ont wikkelingsbegroting krijgt, omdat Pronk zo veel geld kwijt is aan noodhulp voor een land als Bangladesh en de Afrikaanse lan den. Om te voorkomen dat dit proces voort gaat, wil Pronk besnoeien op een aantal uit gaven die hij in Nederland doet. Hij kondigt hiertoe 'een kritische analyse' aan. DOBRIS Een grootschalig onderzoek naar de toestand van het milieu in Europa moet de basis gaan leggen voor een 'Programma voor de bescherming en het her stel van het milieu, met spe ciale aandacht voor Cen traal- en Oost-Europa'. Dat hebben de ministers voor milieu van Europa, Amerika en Japan gisteren besloten op de laatste dag van de conferentie Milieu voor Eu ropa die in de Tsjechische plaats Dob ris werd gehou den. De conferentie in Dobris was het initiatief van de Tsjechoslo- waakse minister Josef Vavrou- sek. Zijn poging te komen tot de oprichting van een nieuwe inter nationale organisatie voor milieu zaken hij zelf vergeleek die met de Wereldgezondheidsor ganisatie leed schipbreuk. Weer een instituut erbij zou de internationale bureaucratie al leen maar bevorderen, vreesden zijn collega-ministers. Ze waren wel bereid aan Vavrouseks wens tot intensievere samenwerking binnen de daartoe reeds bestaan de kaders. Dat de voormalige Oostbloklanden daar niet in alle gevallen denk aan de Europe se Gemeenschap deel van uit maken hoeft allerminst een be lemmering voor samenwerking te betekenen, aldus de ministers. Ze besloten, met instemming van de Europese commissaris voor milieuzaken Carlo Ripa di Mea- na, een onderzoek te laten uit voeren door de Europese Com missie. Voor het einde van 1993 moet daaruit blijken hoe het met het milieu in Europa en vooral in de voormalige Oostbloklanden is gesteld. Op grond van de bevin- tegemoet te komen, maar dan dingen zal vervolgens een actie plan worden opgesteld. Hans Alders, de Nederlandse mi nister van milieu, noemde na af loop van de conferentie dit actie plan „een bewijs van het feit dat we Europa niet meer opdelen, maar als eenheid beschouwen". Ook uit allerlei concrete projec ten blijkt volgens Alders dat de samenwerking tussen Oost- en West-Europa ook zonder een spe ciaal instituut wel van de grond komt. Als voorbeeld voerde hij de bemoeienis van Nederland, dat overigens het afgelopen weekeinde met Tsjechoslowakije een samenwerkingsverdrag sloot over milieuzaken, bij het zuive ren van de Donau aan brengen daarbij know hi J andere landen hebben aa den bij te dragen in de fin ring", aldus de minister, volging van de slotverWo- van de conferentie, deed kat] een appèl op investeerdtohl hun industriële activiteit Sef. Oost-Europa het milieu 1 verwaarlozen. „Laat mei L. denken dat hier nog allel vc wat in het westen inmidd -dei middels verboden is, maarl) 01 industrie een code ontv >mc waarin zij zich verplicht t in doen aan de normen zoajge ook binnen de Europesi-rec meenschap gelden". bi ZAKEN DOEN MET ZUID-AFRIKA MAG WEER JOHANNESBURG „We komen ons hier ori ënteren en niet om order boeken te vullen", zegt F. Engering, leider van een omvangrijke Nederlandse handelsdelegatie, die gis teren in Zuid-Afrika is aangekomen. De weten schap dat het ANC de sancties voorlopig nog wil handhaven, maant de de legatie tot voorzichtige uitspraken. Nog wat verblind door de felle Zuidafrikaanse zon lopen zo'n twintig Nederlandse zaken mannen in sombere kostuums de trappen op naar het bol werk van het blanke Afrika- nerdom, het voortrekkersmo nument. Binnenin het granie ten gevaarte vertelt een vrien delijke dame dat dit groteske monument hier is neergezet ter herdenking van de Grote Trek. Begin vorige eeuw ont trok een aantal blanke boeren zich aan het Engelse gezag om hun eigen 'boerenrepublieken' te stichten. Belangrijke aanlei ding hiervoor was de Engelse clementie tegenover de zwar ten, die zelfs leidde tot het af schaffen van de slavernij. Die informatie laat de rondleidster gemakshalve achterwege. Apartheidsdictatuur Deze tempel van het Afrika- nerdom is de eerste bestem ming van de Nederlandse han delsdelegatie. Alle grote ban ken zijn vertegenwoordigd en verder bedrijven als Philips, Nedloyd, .KLM en een aantal hoge ambtenaren. De aartlei ding voor het bezoek is duide lijk: de nakomelingen van de voortrekkers hebben onder leiding van president De Klerk besloten om de apart heidsdictatuur stapsgewijs te ontmantelen. Zaken doen met Zuid-Afrika mag nu weer. De internationale sancties te gen Zuid-Afrika hebben een onbetwistbare rol gespeeld in het afschaffen van de apart- heidswetten. De economie kwam er steeds slechter voor te staan en vooral de proble men om nog buitenlandse le ningen te krijgen, knikten de knieën van het apartheidsbe wind. „Apartheid bleek niet te werken", stelde president De Klerk. Na een revolutionaire toespraak in februari 1990 be gint hij met het schrappen van de apartheidswetten. Omstreden Omdat de sancties tegen Zuid- Afrika beperkt waren tot een Comité ontwerpt vredesvoorstellen voor Zuid-Afrika JOHANNESBURG Een comité met daarin verte genwoordigers van de Zuidafrikaanse regering, het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en de Zulu- beweging Inkatha gaat voorstellen ontwerpen om een vreedzame situatie in Zuid-Afrika te bewerkstel ligen. Dat is zaterdag in Jo hannesburg meegedeeld na afloop van een bijeenkomst waarin werd beraadslaagd over het aanhoudende ge weld in Zuid-Afrika. Het comité moet voorstellen gaan doen „die volgens haar noodzakelijk zijn om een einde te maken aan het geweld en de vrede te her stellen". Bij geweld tussen aanhangers van het ANC van Nelson Mandela en van Inkatha van Buthelezi zijn dit jaar en vorig jaar honderden dodelijke slachtoffers gevallen. aantal sectoren en investerin gen, bleef er altijd handel tus sen Zuid-Afrika en Nederland. Vorig jaar exporteerde Neder land nog voor zo'n öüO miljoen naar de Zuidafrikaanse repu bliek. Maar omstreden was het wel. Bedrijven als Shell en SHV (Makro) hielden zich aan de EG-richtlijnen, maar dat bleek onvoldoende voor de anti-apartheidsbewegingen. Branden in de vestigingen in Nederland dwongen SHV er toe om de Makro's in Zuid- Afrika te verkopen en ook tientallen andere Europese en Amerikaanse bedrijven trok ken zich terug. Het ANC wil dat de sancties voorlopig nog worden gehand haafd. „Er moet eerst een nieuwe grondwet komen", zegt Thapo Mbeki. Hij is hoofd internationale betrekkingen van het ANC en wordt vaak getipt als toekomstig opvolger van de bejaarde Nelson Man dela. Mbeki is blij met de komst van de Nederlandse de legatie: „Zuid-Afrika heeft nieuwe investeringen nodig uit het buitenland. Om de werkloosheid en woningnood op te lossen moet de economie een grote impuls krijgen". Dat de Nederlanders zich al vast komen oriënteren op een handelsrelatie met het 'nieuwe Zuid-Afrika' vindt Mbeki pri ma. „Maar het is nog te vroeg om nu al zaken te doen, want deze regering moet onder druk blijven totdat alle politieke ge vangenen vrij zijn en er stem recht is voor de zwarte bevol king". Mbeki meent dat Zuid- Afrika economisch interessant is voor landen als Nederland, omdat het de toegangspoort is voor geheel zuidelijke Afrika. Nationaliseren De angst van veel buitenland se investeerders dat een toe komstige ANC-regering be drijven zal gaan nationalise ren, noemt hij ongegrond, j „Wij begrijpen als ANC heel goed dat buitenlandse inves teerders dat risico niet willen j lopen en daarom zijn we be reid garanties en zekerheden j te bieden. Nationaliseren is voor ons geen doel. Het kan hooguit in enkele gevallen een methode zijn om de rijkdom van dit land wat beter te ver delen", aldus Mbeki. Het ANC is een van de organi saties waaraan de handelsdele gaties deze week een bezoek brengt. Daarnaast worden de Nederlanders ontvangen door president de Klerk, Inkatha- leider Buthelesi en natuurlijk door allerlei handelsorganisa ties. Er is ook een gaatje ge vonden in het programma voor een bezoek aan een van de arme zwarte wijken. Want wie weet, ligt daar de nieuwe afzetmarkt voor Hollands koopmansgeest. Niet alle stadsnomaden hadden haast om weg te komen. Stadsnomadenterrein probleemloos ontruim» AMSTERDAM De ontruiming van het stads nomadenterrein aan de Gevleweg in het weste lijk havengebied van Amsterdam is vandaag zonder problemen voltooid. Ruim driekwart van de bewoners bleek al vrijwillig van het ter rein te zijn vertrokken. Een medewerker van de gemeente kreeg van de bewoners wat mod der naar het hoofd geslingerd, omdat hij zich onvoldoende zou hebben ingespannen voor de financiële vergoeding van de woonwage bewoners kregen maximaal driehondei den als ze de wagen vrijwillig overdroeg de gemeente. Sommige bewoners mi recht te hebben op een bedrag van driei' gulden. Amsterdam liet het terrein onti nadat door de GG GD was geconstate» de hygiëne er ernstig te wensen over lie Ingezegend Bisschop Finn Wagle zegent koning Harald V in als monarch van Noorwegen. De plechtigheid vond gisteren plaats tijdens een kerkdienst in de kathedraal van Trondheim. Zo'n 1400 genodigden, waaronder de leden van de Noorse regering en afgevaardigden uit 43 landen, bezochten de dienst! Harald V volgt zijn in januari overleden vader Olav V op. Koningen worden in Noorwegen niet meer gekroond maar ingezegend. Harald V is de eerste Noor van geboorte die sedert 621 jaar de Noor se troon bestijgt. SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Productions TOKYO Bij de Franse ambassade in Tokyo spe len zich iedere ochtend bizarre en luidruchtige ta ferelen af. Conservatieve Japanse demonstranten gewapend met megafoons rijden in vrachtwagens heen en weer voor de Franse vlag en scanderen vijandige leuzen naar de Fransen. Ogenschijnlijk betogen de Ja panners met deze acties tegen de uitlatingen van Edith Cres- son, de nieuwe Franse pre mier, die zij als zeer vijandig ervaren hebben. Maar de de monstraties zijn een duidelijk teken van de groeiende be zorgdheid over hoe de wereld over Japan denkt. De meeste Japanners hebben het idee dat zij in het Westen en elders veracht worden. „Wij zijn geen kleine gele mannetjes", zeggen de demon stranten voor de ambassade. Ze hadden op de televisie ge hoord dat Edith Cresson de Ja panners had afgeschilderd als „mieren" en „kleine gele man netjes" die „geen ander doel voor ogen hebben dan de Amerikanen en de Europea nen een loer te draaien". Vol gens Cresson zijn de Japanners dan ook een „gemeenschappe lijke vijand". De groeiende paranoia in Ja pan is nog versterkt door de wijde verspreiding van andere onvriendelijke meningen. Een onlangs verschenen rapport van de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA noemde Japan een „amoreel land met een on sportieve mentaliteit, bestuurd door een kleine bureaucrati sche elite". Hoewel de Japan ners inmiddels wel gewend zijn geraakt aan de Ameri kaanse afgunst over hun han delssuccessen, worden ze nu geconfronteerd met wat zij zien als een nieuwe golf van anti-Japanse gevoelens in Eu ropa. Volgens Leslie Grayson, hoog leraar internationale handel en economie aan de Universi teit van Virginia, zijn de Ja panners zo langzamerhand professionele slachtoffers ge worden, die er heilig van overtuigd zijn dat de hele we reld tegen hen samenzweert. Veel Japanners zijn bang dat de westerse campagne tegen hun land catastrofale propor ties zal aannemen. Japan is ge obsedeerd door de gedachte dat Amerika ooit een oorlog tegen hen zal beginnen en die oorlog ook zal winnen. Japan se stripverhalen, die ook door volwassenen erg veel gelezen worden, hebben hun plot aan die gedachte aangepast. Een populaire reeks verhaalt over een dappere Japanse marine officier die met zijn onder zeeër de strijd aanbindt met de Amerikaanse vloot. Een recent Amerikaans boek, getiteld 'The Coming War with Japan', heeft de Japan ners ook niet veel goed ge daan. Het boek betoogt dat de concurrentie tussen de twee sterkste economische machten van de wereld een oorlog on vermijdelijk maakt. In Ameri ka zelf werd nogal lauw gerea geerd op het boek, terwijl het in Japan een enorme commo tie veroorzaakte. Sinds de Golfoorlog, toen de geallieerde strijdkrachten Ja pan bekritiseerden omdat het niet veel meer dan walkmans naar Saudi-Arabië stuurde, zijn de anti-Amerikaanse ge voelens in Japan sterk ge groeid. Dat is ook te zien aan de recordverkoop van het boek 'The Japan That Can Say No', van Shintaro Ishihara, de beroemste Amerika-criticus van Japan. Ishihara betoogt in zijn boek dat Japan de Ameri kaanse militaire macht zou moeten saboteren door de meest essentiële microchips niet aan te leveren. Vervol gens zegt hij dat de oorlog met Irak hem gelijk heeft gegeven op dat punt; de uiterst precieze bombardementen op Iraakse doelen konden slechts worden uitgevoerd dank zij de verfijn de Japanse apparatuur in vliegtuigen en raketten. De roep van de Sovjetunie om economische hulp, die groten deels door Japan geleverd zou moeten worden, is eveneens met weinig enthousiasme ont vangen. Van de landen van de G7 is Japan het minst genegen hulp te bieden aan de Sovjetu nie, tenminste niet voordat Moskou bereid is de Kurillen- eilanden terug te geven, waar over al sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog geru zied wordt. Al1 deze weerstand is groten deels te verklaren uit de pro blemen die Japan in het verle den heeft gehad met het opne men van buitenlanders, wier invloed wordt beschouwd als verderfelijk voor de streng ge laagde Japanse maatschappij. Buitenlanders werden slechts in Japan toegelaten nadat de Amerikanen in 1854 met ge weld beslag legden op de baai van Tokyo. Buitenlanders die in Japan wonen, worden nog steeds voorzichtig benaderd. Adver tenties waarin huizen te huur worden aangeboden, vermel den dikwijls de beperkende bepaling: „Geen huisdieren of buitenlanders". De meeste Ja panners proberen de omgang met buitenlanders te vermij den en voelen zich niet op hun gemak in hun aanwezigheid. Yves Serra, een Fransman die vloeiend Japans spreekt en zes jaar in Japan heeft gewoond, zegt over deze houding: „Ja panners beschouwen ons als marsmannetjes. Maar ze zijn wel bijzonder geïnteresseerd in wat buitenlanders van hen vinden. Ze hebben een sterk minderwaardigheidscomplex. Het is in Japan erg belangrijk hoe iemand anders over je denkt". Toch hebben de mees te Japanse geschillen met an dere landen tegenwoordig vooral betrekking op de inter nationale handel. De slechte relatie tussen Tokyo en Frankrijk dateert al van 1983, toen Frankrijk, wanhopig ge worden door de Japanse im- porfbeperkingen, aankondigde Eiki dat vanaf dat moment a|ta, panse videorecorders vn zeer smalle douanepost 1 tiers vervoerd moesten den. De Japanners reagnel hierop met het opwerp» eigen barrières. Zo werd voer van ski's uit Fra }a] verboden op grond v» v feit dat ze alleen maar/0€ waren in de Franse siJre Ook Franse surfplankei^] den geweerd omdat slechts getest zouden 2^ het Middellandse-Zeej !m Edith Cresson reageerde op tijdens een bezoek a pan als minister van 1 landse zaken vijf jaar g< Ze nam wraak door te dat Japanse motorfiets! Europa gebannen z moeten worden omdat 2 getest waren op Europe gen. Haar scherpe aan op Japan zijn geenszins der geworden sinds zij pi van Frankrijk is. Op de se televisie is regelma zien hoe zij de Japannei voceert met haar uitlal Zo sprak zij kort gelede over Japans „grote we wereld te veroveren". De grootste belediging Cresson in een intervie g Pierre-Antoine Donnet, it r ver van het boek 'Japannti: the World'. Ze vergeleek^ het boek van Ishihara af» Japan That Can Say Nong' een beruchter boek ove riv kennig nationalisme: »j Kampf'. Een belediging i o| Japan niet snel verget(|, q worden. (c) The Sunday ;ht Burgemeester onder vuur over hoge taxi-rekening VOORBURG Ondanks een vaste vergoeding voor zijn auto heeft de Voorburgse burgemeester H. Een hoorn het afgelopen jaar veelvuldig taxikosten gede clareerd. Het gaat om een bedrag van meer dan 12.000 gulden, aldus een specificatie van de reis- en verblijfskosten van het gemeentebe stuur over 1990. Raadslid P. Jansen van de 'Onafhankelijken' is hierover zo kwaad dat hij Eenhoorn vanavond ter verantwoor ding wil roepen in een extra vergadering van de commissie voor de rekeningen. Per maand ontvangt de burgemeester een vaste vergoeding van 330 gulden voor het gebruik van zijn auto bin nen de gemeentegrenzen. Voor dienstreizen buiten Voorburg kan Eenhoorn aanspraak maken op auto-kilometervergoeding. Eenderde auto's reed te hard ARNHEM Bij een snelheidscontrole door de rijkspolitie op de A12 bij Arnhem bleek bijna eenderde van de automobilisten te hard te rijden. Op de plek van de controle gold een maximum snelheid van 70 kilometer per uur vanwege werkzaamheden aan de weg. Van de 3464 automobilisten die werden gecontro leerd, reden er 1130 te hard. De hoogst gemeten snelheid be droeg 121 kilometer per uur. werd een v oj geleden gevonden,üi FOC

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4