)ude bomen kan rima verplanten je, „Problemen minderheden oplossen met meer werk" nenland Grote steden krijgen meer bestuursvrijheid LUBBERS BLIJ MET „KLAROENSTOOT" NORDHOLT DEN HAAG De pro blemen rond de criminali teit onder etnische min derheden en het dreigend verlies aan tolerantie je gens deze groepen kunnen het best worden opgelost door de strijd aan te bin den tegen de grote werk loosheid onder mensen van buitenlandse oor sprong. Dit heeft premier Lubbers za terdag gezegd in een interview voor de TROS-radio. Lubbers is blij dat de Amster damse hoofdcommissaris van politie Nordholt met diens uit spraken over de dreiging van rassenrellen „een knuppeltje in het hoenderhok heeft ge gooid" waardoor de problemen rond allochtonen weer volop in de belangstelling zijn geko men. „Ik hoop dat die klaroen stoot van Nordholt wordt ver taald in een concrete aanpak", aldus Lubbers. De centrale doelstelling daarbij moet vol gens hem zijn „dat we de ge kleurde samenleving meer te genkomen op de werkplek". Daarvoor dienen niet alleen de overheid en de werkgevers zich in te spannen, maar ook de allochtonen zelf: ze moeten goed Nederlands leren en een goede opleiding volgen. „Ik heb enkele jaren geleden al een keer gezegd dat mensen van buitenlandse komaf hier niet alleen rechten hebben maar ook plichten. Nu wil ik wel eens een dubbel streepje onder 'plichten' zetten. Dat geldt trouwens ook voor Ne derlanders", aldus de premier. Hij sloot zich aan bij de recen te uitspraak van vice-premier Kok dat buitenlanders die ille gaal in Nederland verblijven actiever moeten worden opge spoord en over de grens gezet. Minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto van jus titie wezen daar het afgelopen weekeinde in televisie-inter views eveneens op. Volgens deze twee bewindslieden heb ben illegalen wel het recht om alsnog een verblijfsvergunning aan te vragen. „Er is welis waar geen enkele garantie dat ze dan hier mogen blijven, maar men heeft wel de garan tie dat elke aanvraag indivi dueel wordt beoordeeld", zei Kosto zaterdagvond via de VARA-televisie. Premier Lubbers liet zich za terdag in positieve bewoordin gen uit over zijn kabinet. „Er is een sterke wil om gezamen lijk oplossingen te zoeken. Nog nooit is er sprake geweest van knetterende ruzies. Er zijn wel eens verschillen van mening, maar die zijn lang niet zo uit eenlopend", zei hij. Volgens hem worden de meningsver schillen door de media „te veel uitvergroot". Betere bestrijding darmziekten mogelijk UTRECHT Een betere bestrijding van chro nische darmziekten wordt mogelijk. Dergelijke ziektes kunnen efficiënter worden bestreden via zogeheten 'vangers' van de reactieve zuur- stofprodukten die de darmziekten veroorzaken. Een aantal nieuwe geneesmiddelen is al in de maak, zo stelt de arts A. van der Vliet die dezer dagen promoveert aan de VU in Amsterdam. Darmziekten veroorzaken veel ongemak bij de patiënt en bovendien zijn er tot nu toe geen be vredigende therapieën voorhanden, aldus Van der Vliet. Bij een chronische darmontsteking is verwijdering van de aangetaste darm soms de enige remedie. Een zogeheten darminfarct dat voornamelijk bij ouderen voorkomt is door een slechte diagnose vaak zelfs dodelijk. Van der Vliet nam in zijn door de geneesmid delenindustrie gesubsidieerde onderzoek vooral de reactieve zuurstofprodukten onder de loep. (ADVERTENTIE) MAANDAG 24 JUNI 1991 PAGINA 3 nin bekent worp van viaduct WERKERK AAN DEN IJSSEL Een inwoner van Nieuwerkerk aan den heeft bekend dat hij vorige maand vanaf 'iaduct bij zijn woonplaats een 15 kilo basaltkei op rijksweg 20 heeft laten val- l i raakte net niet de voorruit van een pas- zijn |e vrachtwagen maar boorde zich wel in n alooronder van het voertuig. Wonder bo onder raakte niemand gewond. Volgens cspolitie van Nieuwerkerk deed de man p' ekentenis toen hij aan de tand werd ge- over drie brandstichtingen. Ook deze da- eeft hij toegegeven. De man had geen ijk motief, maar de politie vermoedt dat 1.1:i.l n te i gebruik een rol speelt, in 1 x RZORGINGSTEHUIS VAAK GOEDE ZAAK Rijk wil verkoop schoolgebouwen DEN HAAG Gebouwen van univer siteiten en hogescholen die eigendom van het rijk zijn, zullen vanaf komend najaar geleidelijk aan de betrokken on derwijsinstellingen worden verkocht. Het is de bedoeling dat dit vanaf 1995 ook zal gebeuren met rijkspanden die in gebruik zijn bij het middelbaar beroeps onderwijs. Dit heeft het kabinet afgelo pen zaterdag tijdens een extra vergade ring besloten. Door middel van de ver kooptransacties wil het kabinet de zelf standigheid van de onderwijsinstellin gen vergroten. Vanuit het onderwijs is hier al diverse malen op aangedrongen. Hoeveel geld de verkoop van de school gebouwen het rijk zal opleveren, is nog niet berekend. CctdócSoumut Politie mag meer zaken afhandelen DEN HAAG De politie krijgt binnenkort -meer bevoegdheden om overtredingen en lich te misdrijven direct af te handelen zonder de rechter erbij te betrekken. Minister Hirsch Ballin (justitie) heeft vandaag hierover een wetsvoorstel ingediend. De politie mag nu al een aantal overtredingen, zoals te hard rijden, rood licht negeren en fout parkeren, direct be boeten. Bij lichte vormen van vandalisme kun nen eveneens onmiddellijk maatregelen wor den genomen. Hirsch Ballin kondigde gister middag in een vraaggesprek voor RTL4 aan dat het zijn bedoeling is dit 'lik-op-stuk-beleid' ook te gaan toepassen bij lichte misdrijven als winkeldiefstallen. Bedraagt de waarde van de gestolen goederen niet meer dan 500 gulden, dan kan de politie na aanhouding van de dief direct een boete opleggen. MINISTER MAIJ - WEGGEN Dienstfiets verplichten in grote bedrijven DEN HAAG Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat wil grotere bedrijven verplichten dienstfiet- sen voor het personeel aan te schaffen. Dat is één van de maatregelen uit het concept Masterplan Fiets van de minister. Het plan wordt morgen gepresenteerd. Het fietsplan is gericht op een stijging van het fietsgebruik met 30 pro cent tot 2010. Maij wil dat bedrijven veel meer voorzie ningen gaan treffen voor het fietsende deel van hun personeel. Behalve dienstfietsen, die over acht jaar ver plicht aanwezig zouden moeten zijn in bedrijven met meer dan vijftig werknemers, moeten bedrijven ruim tes inrichten waar fietsers kunnen douchen en hun spullen kunnen opbergen. loz^URG Ouderen die een verzorgingste- zijn verhuisd, blijken in de meeste geval- "rjp te bloeien. Bij men- i die naar een bejaar- reeponing gaan, blijft het levinden' op hetzelf- ïiveau. Het gezegde renljmen 'oude bomen' j, moet verplaatsen kan jn nschappelijk dus niet ye rschreven worden, udefeze conclusies komt Mertens in zijn on- >ek 'T(e)huis beter Overmorgen promo hij hierop aan de irsiteit van Nijmegen. om< iderzoeksresultaten zijn ierd op gesprekken met honderden mensen in Dvehode 1974-1986. Collega- ,o soekers hadden de eerste ar in kaart gebracht. Tij- Ie eerste jaren van het :oek deden vrouwen van 1 lbare leeftijd, die zich en advertentie hadden ïbbmeld, de interviews met leren. In zijn onderzoek- de heeft hij zelf 157 per gesproken over hun er- De toekomstige doctor om schrijft zijn bevindingen zelf als 'belangrijk en tevens ver rassend'. „Ouderen die wel naar een verzorgingstehuis gaan, doen hun voordeel daar mee. Ingewijden verwachtten dat niet. Amerikaanse onder zoeken wezen ook het tegen deel uit. Die concludeerden dat zo'n verhuizing levensbe dreigend is als gevolg van het gebrekkige psychologische en lichamelijke weerstandsver mogen. Maar ik denk dat onze wetenschappelijke benadering in dit geval een stuk zorgvul diger is dan de Amerikaanse. Wij hebben de ouderen zowel voor als na de verhuizing uit gebreid gesproken. Dan kun je ook serieuze conclusies trek ken". Negatieve klank Frits Mertens hoopt dat zijn onderzoek tot gevolg heeft dat het verzorgingstehuis 'zijn ne gatieve klank verliest'. Want het verzorgingstehuis kan een heel goede functie vervullen, benadrukt hij. „De behoefte aan zorg wordt op een bepaal de leeftijd groter, terwijl je de kwaliteit thuis niet meer kan bieden. Sommige zaken kun je thuis niet bieden. En aan de ene kant verliest een oudere misschien wel contacten als-ie verhuist naar een verzorgings tehuis, maar er ontstaan ook vaak weer nieuwe contacten. Het is vaak een goede overle vingsstrategie. Het verplaatsen van 'die oude bomen' klinkt heel alarmerend, maar dat is het niet". Schreeuwen Beleidsmakers en politici zul len vermoedelijk niet staan te juichen bij de uitkomsten van de studie. Want al enige jaren roepen zij dat ouderen in het kader van de zorgzame sa menleving zo lang mogelijk zelfstandig moeten blijven wo nen. „Dit onderzoek kan mis schien wat relativerend wer ken voor mensen die schreeu wen dat de ouderen thuis v zorgd moeten worden. Zolang mogelijk zelfstandig blijven, heet het dan. Maar wat is zelf standigheid als je steeds mi zorg thuis moet regelen. Als ik met dit onderzoek zou kunnen zorgen dat beleidsmakers en hulpverleners de mogelijkhe den wat beter tegenover el kaar afzetten, dan kan ik te vreden mijn pilsje drinken". ,,De mensen vragen me, wanneer ga je nu literatuur schrijvenDat hen ik helemaal niet van plan. Ze denkeneen misdaadroman, dat kan iedereen". Een uitspraak van René Appel, de Nederlandse misdaadauteur die vorige week De Gouden Strop kreeg voor zijn thriller De Derde Persoon. De dag nadat hij de prijs krijgt, word ik door een Oostenrijkse collega de Londense boekwinkel Murder One binnengeloodst. Terwijl ik op weg was naar de Grote Cultuur in de boekhandels in de buurt (Charing Cross Road): Waterstone, Foyle's en Zwemmers. Murder One staat barstensvol met misdaad: Amerikaans, Engels, vertaald, boeken met handtekening van de auteur, de gekste bladen en tijdschriften. Ik kom een gestencild blaadje tegen waarin een oud, interview met Clarence E.Mulford, de schepper van een van de cowboy-hélden uit mijn jongensjaren, de door acteur William Boyd neergezette misdaadbestrijder Hopalong Cassidy. Ik koop het tijdschrift Million, met stukken over Colin Forbes, Kurt Vonnegut, Ellis Peters, Barbara Cartland, Jack Higgins, Larry McMurtry. Niet allemaal thrillerschrijvers, maar wel auteurs die je maar weinig in de Literaire Bijlagen tegenkomt. Aan de kassa krijg ik gratis het Amerikaanse blaadje Mostly Murder, waarin alles over nieuwe thrillers. Je realiseert het je pas wanneer je tegenover die veelheid staat: Dit is een Cultuur. Die bij ons vaak in het verdomhoekje belandt. Op kranteredacties komen door uitgevers toegestuurde thrilleruitgaven nogal eens terecht bij redacteuren die dicht tegen hun vakantie aanzitten en best wat te lezen kunnen gebruiken. Specialisten zijn er nauwelijks. Want het is Geen Literatuur Maar prijswinnaar Appel zegt duidelijk: „Ik wil helemaal geen literatuur schrijven Belgische collega Jef Geeraerts keerde zich zelfs bewust van die literatuur af. In Murder One koop ik Into the Badlands van de in misdaad en muziek gespecialiseerde Britse journalist John Williams. Het is het verslag van een reis door Amerika aan de hand van Amerikaanse thrillerschrijvers. In zijn inleiding vertelt Williams hoe hij van „Rushdie, Kundera en Booker Prize-type's" overstapte naar thriller auteurs, want die laatste „schrijven niet alleen over mensen, ze hebben een noodzakelijke verhouding met ze, geboren uit de eis die het schrijven voor een massapubliek stelt. Daardoor nemen ze een meer politiek standpunt in dan de gemiddelde auteur. Omdat misdaad een politiek antwoord vraagt". Williams beweert: in misdaadboeken herken je meer van mens en maatschappij dan in de zogenaamde Literatuur. Misschien heeft hij gelijk. Sorry Jef Geeraerts, Thomas Ross, Jacques Post, Baantjer en René Appel. Misschien hebben we een Nederlandse Murder One nodig. Grote belangstelling om aan boord te gaan van de onderzeeër Potvis in de Marinehaven. FOTO: ANP Vlootdagen trekken 170.000 bezoekers DEN HELDER De nu voor de 34e keer in Den Helder ge houden nationale vlootdagen van de Koninklijke Marine hebben buitengewoon veel be zoekers getrokken. Gemiddeld trekt dit evenement zo'n 150.000 mensen. Vorig jaar wa ren dat, door minder gunstig weer, 121.000. Maar nu kwa men er 170.000 belangstellen den op dit marinegebeuren af. De grootste publiekstrekkers deze keer waren het gloed nieuwe multifunctioneel fre gat Hare Majesteit Carel Door man, de onderzeeboten en de replica van de houten Oost-In- dië-vaarder 'Amsterdam' die op haar eerste reis in 1749 voor de Britse kust verging. Ook was er een enorme inte resse voor de tentoonstelling over de inzet van de Konink lijke Marine tijdens de Golf oorlog. Ongeveer 50 actievoer ders hebben zaterdag in Den Helder gedemonstreerd tegen het houden van de jaarlijkse vlootdagen van de Koninklij ke Marine. Bij de ingang van de marinehaven stuitte het pu bliek op leden van actiegroep MariNEE uit Amsterdam die met spandoeken duidelijk maakten niet van de vlootda- i gen gediend te zijn. Een Nederlandse Murder One en fERSUM Het CDA het advies van de icipatieraad over het isch ouderschap van iseksuele ouderparen Ie hand gewezen. Het ide-Kamerlid me- Soutendijk-Van ldoorn noemde dat aterdag voor de 5-radio „eenzijdig". advies, aldus mevrouw ndijk, wordt heel sterk aan van de belangen le twee mannen of de vrouwen die een juridi- verbinding willen met „Te weinig wordt op het belang van het Dat belang is het best ge er een juridische bestaat of tot stand ge wordt met een vader èn loeder", in de praktijk al sprake situaties waarin kinde- igroeien met twee vaders ee moeders, ziet me- Soutendijk niet als een om de wetgeving aan te i. „De meest natuurlijke ie voor het opgroeiende is dat het kind banden «aanknopen met een vader moeder. Als je daarvan ct, zeker in de wetgeving, :ou het belang van het op den duur geschaad len worden en dat risico it CDA niet lopen", tl advies wil de Emanci- wijziging van de ,'ving over afstamming en. J! recht. Ned ïn die daadwerkelijk ren verzorgen en opvoe- noeten het recht hebben 'erantwoordelijkheid ook Jidisch opzicht te kunnen 'lnghf n, aldus de raad. Het ad- DeihS donderdag aangeboden (Mos taatssecretaris Kosto van elgraje. DEN HAAG De grote stedelijke agglomeraties van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Hengelo /Enschede, Nij megen/Arnhem en Eind hoven krijgen spoedig een grotere vrijheid om onaf hankelijk van het rijk een eigen beleid te voeren. Het kabinet is het daar het afgelopen weekeinde over eens geworden. Morgen zullen minister Dales en staatssecretaris De Graaff- Nauta van binnenlandse zaken de nota 'Bestuur op niveau' publiceren, waarin maatrege len tot versterking van het stedelijk bestuur en vergroting van de beleidsvrijheid worden aangekondigd. Het kabinet geeft hiermee gehoor aan een al jaren geuite wens van de grote steden en aan een aantal adviezen van onafhankelijke bestuurskundigen. Na een korte vergadering op vrijdag heeft het kabinet zich zaterdag langdurig gebogen over de mogelijkheden om meer rijkstaken af te stoten naar de gemeenten. Ook kwam de zogeheten 'grote effi- ciency-operatie' (reorganisatie en inkrimping van het rijks ambtenarenapparaat) uitvoerig aan de orde. Volgens een woordvoerder van premier Lubbers zijn er, afgezien van de besluiten over de grote ste den, nog geen concrete resul taten geboekt. De efficiency-operatie, die tot 1994 een bezuiniging van ruim een half miljard gulden moet opleveren, zal opnieuw in be spreking komen tijdens het kabinetsberaad over de begro ting voor 1992 dat in de eerste week van juli begint. SPER EN HOBBES KONINKLIJK HUIS 25 juni Prins Bernhard zal morgen in Medemblik een cultureel-his- torische uitwisseling tussen Kasteel Radboud en de Banda- eilanden openen. De Stichting Kasteel Radboud stelt zich met dit initiatief ten doel de histo rische banden aan te halen tussen de Banda-eilanden- groep en West-Friesland als belangrijkste bakermat van de VOC. Een eerste reis van de VOC in 1599 eindigde op de Banda-eilanden (Oost-Indone- sië). Daar troffen de Hollan ders zeer goede nootmuskaat aan. UA tegen derschap moseksuele Huldiging voor Prins Bernhard SOESTDIJK Duizenden oud-strijders en oud-militairen hebben prins Bernhard zater dag alvast gehuldigd voor zijn tachtigste verjaardag, precies een week later. Vergezeld van zijn oudste kleinzoon, prins Willem-Alexander, en prinses Juliana was prins Bernhard ruim twee uur lang het mid delpunt van een daverend feest in de tuinen van Paleis Soestdijk, dat werd besloten met een indrukwekkend défi lé. Nadat de prins, staand in een rondrijdende legerjeep, de gelederen van oud-strijders had geïnspecteerd, werd hij toegesproken door de voorzit ter van de organiserende Stichting Eerbetoon Prins Bernhard, jhr. J. J. G. Beel- aerts van Blokland. Beelaerts van Blokland prees de prins om wat hij gedaan heeft voor de vernieuwing van het leger en voor de oud-strijders. In zijn eigen toespraak verwel komde prins Bernhard de aan wezigen als oude vrienden en zei „ontzettend blij" te zijn met hun komst. Daarna begaven hij, de prinses en de jonge prins zich onder de bezoekers om zich bijna twee uur infor meel met hen te onderhouden. Als laatste eerbetoon stelden de delegaties zich weer op voor een défilé. Beelearts van Blok land noemde de bijeenkomst na afloop geslaagd en toonde Prins Bernhard, tussen prinses Juliana en zijn kleinzoon prins Willem-Alexander y^regen"^^ g'etaUen" OP CASWS.IKUWOÉ i.v»i Mxmmit zm

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3