Pax Christi kapittelt bestuur Acht Mei Moslims bidden voor eenheid in Mecca Discussie over het goddelijk geslacht Anti-apartheidstrijder Trevor Huddleston terug in Zuid-Afrika Onzekerheid over ontslagen verlamt Wereldraad COMMENTAAR 300100 JT CeidócSomcmt J GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CetdaeSomtmt MAANDAG 24 JUNI 1991 PAC ENGELSE BISSCHOPPEN WILLEN MINDER „AUTOMATISCH" DOPEN LONDEN Een groep bisschoppen in de Anglicaanse Kerk van Engeland wil de doop van kinderen aan banden leggen. In de toekomst zouden volgens hen alleen kinderen van meeleven de kerkleden in aanmerking voor de doop mogen komer., zo be richt de 'Sunday Times'. De groep, onder leiding van Colin Bu chanan (Rochester) en Eric Kamp (Chicester), suggereert ook dat ouders verplicht moeten worden kerkelijk onderwijs te vol- fen voordat zij hun kind ten doop kunnen houden. In een aantal isdommen is deze praktijk al ingevoerd. De kwestie komt vol gende maand aan de orde op de generale synode van de Angli caanse Kerk. Volgens de 'Sunday Times' zou het hoofd van de kerk. aartsbisschop George Carey van Canterbury, niets moeten hebben van beperkende maatregelen voor de doop. „De meerderheid van de mensen heeft de kerk volledig afge schreven. Maar toch laat een derde van de ouders nog steeds hun kind dopen. Zij geloven dan dat ze christen zijn, maar ver geten dat ze daarvoor ook gelovig moeten zijn", aldus een van de geestelijken. Het leven is zo eenvoudigmaar de mensen hebben het zo ingewikkeld gemaakt L. Couperus UTRECHT De rooms- katholieke vredesbewe ging Pax Christi heeft bij de Acht Mei Beweging (AMB) geprotesteerd te gen de slotviering tijdens de manifestatie op 11 mei. In deze eucharistieviering werd afgeweken van de liturgische regels van de Rooms-Katholieke Kerk. Slechts een kleine minderheid van het bestuur kan zich vin den in het beleid van de AMB, schrijft Pax Christi in een brief aan de voorzitter van de AMB, Wies Stael-Merkx. „De grote meerderheid is van me ning dat het bestuur van de AMB met een beetje meer wijsheid en tactisch inzicht de communicatie met de bis schoppen had kunnen verbete ren." Stael-Merkx zei begin juni dat de ruim 100 groepen en orga nisaties het beleid van het be stuur inzake de omstreden Jan ter Laak foto: pers unie slotviering „unaniem" steun den De KRO meldde deze week echter dat Justitia et Pax, het Centraal Missie Com missariaat, de Universiteit voor Theologie en Pastoraat, de Ongeschoeide Karmelieten en het Diocesaan Pastoraal Centrum Haarlem bezwaren hebben. „U wist hoe zwaar de vormge ving van de slotviering voor Uw gesprekspartners woog", aldus Pax Christi, wijzend op gesprekken die de AMB sinds enige tijd voert met de bis schoppen Bar en Ernst, die te vens voorzitter van Pax Chris ti is. „Dat feit zou ons inziens een reden dienen te zijn tege moetkomend en compromisbe reid te zijn". Pax Christi heeft in het verle den wel vaker kritiek gehad op het bestuur van de Acht Mei-beweging waar het de li turgische vieringen betreft. „Wij hebben geen enkele be hoefte aan een conflict over een tafelgebed met de bis schoppen. Als vredesbeweging hebben we nu eenmaal heel andere doelstellingen". Dit verklaarde Jan ter Laak enke le jaren geleden toen ter gele genheid van de vredesweek 1986 een liturgiekrant was verspreid waarin een eucha ristisch gebed stond dat naar het oordeel van de bisschop pen niet door de beugel kon. De krant werd teruggetrokken en verhangen door een andere. Idoor AART HEERING ROME Is God een man? Volgens de Newyorkse kardi naal O'Connor kan daarover geen twijfel bestaan. Zich ba serend op het scheppingsver haal, maar tientallen jaren van feministische theologie naast zich neerleggend, verklaarde hij enkele dagen geleden van af de kansel dat „God mense lijk, mannelijk en almachtig" is. In Italië heeft die uitspraak aanleiding gegeven tot een theologisch debatje. Volgens kardinaal Pio Laghi is de mens, dus niet alleen de man, naar Gods gelijkenis gescha pen. „Maar", voegt de prelaat daar aan toe, „in de bijbelse traditie is altijd de mannelijke vorm gehanteerd, en daarom kunnen we nu niet maar zo het evangelie gaan herschrij ven. Het Koninkrijk Gods is nu eenmaal een 'kingdom' en geen 'queendom', omdat er een koning heerst, en geen konin gin". voegt Laghi daar aan toe (een curieus argument, aange zien tegenwoordig in minstens de helft van de koninkrijken een koningin aan het hoofd staat - ah). Kardinaal Pietro Oddi is daar entegen van mening dat ieder debat over het goddelijk ge slacht godslasterlijk is, omdat „God juist God is omdat hij bo ven de menselijke natuur uit stijgt". De theoloog Ernesto Balducci vindt de opmerking van O'Connor zelfs „onverant woordelijk, omdat zij aanlei ding kan geven tot masochisti sche en gewelddadige inter pretaties. God is iets verbor gens, dat veel dieper gaat dan de geslachtsbepaling, en zich manifesteert in de vorm van almachtige liefde. En dat is precies het tegenovergestelde van dat wat men onder we reldse almacht verstaat", ver klaarde hij vorige in de-Cor- riere della Sera. De discussie is overigens hele maal niet nieuw. Al in de mid deleeuwen is er langdurig en vruchteloos gedebatteerd over de prangende kwestie van de 'sekse der engelen'. De Itali aanse taal heeft daaraan nog de uitdrukking 'discutere il sesso degli Angeli' overgehou den, die het best kan worden vertaald als 'zich druk maken over futiliteiten'. Kerk in Mecklenburg opent deuren voor uitgebreid Stasi-onderzoek SCHWERIN De Evangelische Kerk in het Duitse Mecklen burg zet haar deuren open voor een grondig onderzoek naar contacten met de voormalige Oostduitse geheime dienst, de Sta si. De synode heeft hiertoe dit weekeinde achter gesloten deuren besloten. Alle synodeleden en leidinggevende kerkelijke mede werkers zullen „zo gauw mogelijk" bezoek krijgen van rege ringsvertegenwoordigers die belast zijn met het Stasi-onderzoek. Als blijkt dat ze met de Stasi hebben samengewerkt, of als ze weigeren aan het onderzoek deel te nemen, moeten ze hun ker kelijke functie neerleggen. De goedkeuring van een speciale wet op het onderzoek naar Stasi-activiteiten wordt komend najaar verwacht. De kerk van Mecklenburg neemt daarop al vast een voorschot, met een besluit dat veel verder gaat dan de 'Stasi- besluiten' die in andere Evangelische Kerken in de voormalige DDR zijn genomen. Synodevoorzitter Hans-Joachim Bartsch zei achteraf dat het idee voor het onderzoek ontstond toen bleek dat synodelid Wolfgang Schnur voor de Stasi had gewerkt. Eind vo rig jaar was er al in principe overeenstemming over, „maar de synode heeft het besluit voor zich uit geschoven". Ruhrbisschop Hengsbach overleden ESSEN Kardinaal Franz Hengsbach, van 1957 tot febru ari van dit jaar bisschop van Essen, is afgelopen nacht op 80-jarige leeftijd overleden. Vanaf zijn benoeming in het nieuwe bisdom Essen heeft hij zich enorm voor de bewoners van het aanvankelijk noodlij dende Ruhrgebied ingezet. In kerkpolitiek opzicht was Hengsbach een conservatieve en aan de paus getrouwe rooms-katholiek. Hij ontnam de theologe Uta Ranke-Heine- mann, die twijfelde aan het dogma van de maagdelijkheid van Maria, de leerbevoegdheid als hoogleraar aan de rk theo logische faculteit te Essen. Aartsbisschop Trevor Huddleston (links) begroet Nelson Mandela (midden) en Alfred Nzo bij zijn aankomst in Johannesburg. Huddleston moest uit protest tegen de apartheidspolitiek Zuid-Afrika vijfendertig jaar geleden verlaten. foto: ap JOHANNESBURG De anglicaanse aartsbisschop Trevor Huddleston, een vooraanstaand bestrijder van apartheid, is gisteren voor het eerst sinds 35 jaar teruggekeerd naar zijn tweede vaderland Zuid- Afrika. „Ik ben hier niet om de dood van apartheid te vieren, want apartheid bestaat nog. We gaan de laatste fase van de strijd in", aldus de 78-jarige geestelijke bij aankomst in Jo hannesburg. Hij werd geflan keerd door de ANC-leiders Oliver Tambo en Nelson Man dela, met wie hij bevriend raakte toen hij dertien jaar als priester in het zwarte woon oord Sophiatown werkte. Huddleston, Brit van geboorte, koos in de jaren vijftig voor de Zuidafrikaanse nationaliteit om zich beter te kunnen ver eenzelvigen met de strijd van zijn gemeenteleden. Hij raakte zijn burgerrechten kwijt toen hij een boek schreef over de gang van zaken in Sophia town. Het boek ('Naught for your comfort') luidde het we reldwijde protest tegen apart heid in. Huddleston heeft eerder ge zworen niet terug te keren naar Zuid-Afrika voordat de apartheid helemaal is afge schaft. Hij zegt dat er grote druk op hem is uitgeoefend om nu publiekelijk zijn steun aan het ANC te betuigen. Huddleston zal volgende week het ANC-congres in Durban bijwonen. Ondergrondse Chinese bisschop gearresteerd BEIJING De rooms-katho- lieke bisschop van Shanghai. Joseph Fan Zhongliang, is ge arresteerd. De 73-jarige bis schop „overtrad de wet", be vestigde een woordvoerder van de Chinese politie afgelo pen week. Meer wilde hij niet meedelen. De arrestatie past in de campagne die de Chinese autoriteiten al jaren voeren te gen dè ondergrondse katholie ke kerk die trouw is gebleven aan Rome. De overheid erkent alleen de zogenoemde 'Patriot tische Vereniging', de katho lieke kerk die geen banden met het Vaticaan heeft. Beijing beschuldigde het Vati caan maandag nog van inmen ging in binnenlandse aangele genheden wegens de benoe ming van de Chinese bisschop Ignatius Gong Pinmei tot kar dinaal. De benoeming, die in 1979 in het geheim plaats had maar pas door de paus bekend werd gemaakt, vormt „een nieuwe hindernis voor de ont wikkeling van normale be trekkingen met het Vaticaan". Benoeming De gerefor meerde theoloog dr. A. van Egmond is benoemd tot hoog leraar dogmatiek aan de theo logische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij volgt prof. dr. J. Veenhof op, die inmiddels predikant is in het Zwitserse Thun. Van Eg- mond (51) is sinds 1977 univer sitair docent dogmatiek aan de VU. Daarvoor was hij gerefor meerd predikant in Wormer en in Badhoevedorp. Hij pro moveerde in 1986 op een proefschrift over 'De Lijdende God' in de Britse theologie van de negentiende eeuw. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Zijderveld A.J Sonne- veld, kandidaat te Maartensdijk; te Rijssen W. Westland te Woudenberg. Aangenomen naar Berkel en Roden rijs C.H. Wesdorp te Wijckel en Slo ten die bedankte voor Ferwerd en voor Nieuw-Vennep. Bedankt voor Noordhorn en Saaksum B Oosterom te Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepbaarstelling Dhr. P.F. Messe- link. Hyacintstraat 40-D, 7531 XC En schede. tel. 053-334500; Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Surhuisterveen G.J.H. Vogel, kandidaat te Apel- MECCA De een miljard moslims in de wereld hebben zich zaterdag, hun heiligste dag van het jaar, naar Mecca gekeerd ter wijl honderdduizenden van hun geloofsgenoten in de heilige stad op hetzelf de moment bijeen kwa men om te bidden voor eenheid. Duizenden schapen werden geslacht en verdeeld onder de armen, als symbool voor Al- lahs bereidheid om zijn zoon aan God te offeren. Voor het jaarlijkse vierdaagse offerfeest, Eid al-Adha, zijn bijna twee miljoen moslims naar Saudi-Arabie gekomen. De vrees dat moslims uit Irak protestacties zouden voeren te gen de Amerikaanse aanwe zigheid in het land dat de hei lige plaatsen beheert is niet bewaarheid en tot nu toe is de pelgrimage vreedzaam verlo pen. Met zonsopgang kwamen hon derdduizenden bedevaartgan gers de hellingen van de berg Arafat, waar zij het hoogte punt van de Hajj hebben bijge woond, afgelopen om zich voor het gebed te verzamelen bij de Grote Moskee. De predi kers riepen op tot eenheid on der de moslims en het hoog houden van de islamitische principes. Veel pelgrims trokken daarna op naar het 450 km verder ge legen Medina om een bezoek te brengen aan het graf van de profeet. Vier maanden na het einde van de Golfoorlog hadden de Saudiarabische autoriteiten een recordaantal veiligheids troepen opgetrommeld om po litieke gemotiveerde botsingen, of rampen als vorig jaar te verhinderen, toen bij een mas sa-paniek meer dan veertien honderd pelgrims om het le ven kwamen. Niet alleen in Mecca maar ook in andere steden in de Arabische wereld vierden de moslims feest. Hier gebeurt dit voor de Mustafa Mahmoud- moskee in het centrum van Cairo. foto: ap Kritiek op Irak In een per satelliet naar meer dere moslims-staten versprei de uitzending voerden islami tische geestelijken uit ver scheidene landen het woord. Een Iraakse spreker oefende kritiek op het regime in zijn land, dat door een meerder heid van de islamitische we reld vanwege de invasie van Kuwayt veroordeeld werd. „O Allah, uw vijand heeft tyran- nie over Uw gelovigen ge bracht, hij heeft de aarde ver zengd en Irak vervuld van on recht." Allah zou Zijn toorn op de tyrannie los moeten laten en de gevangenissen in Irak vernietigen, voegde hij er aan toe. Dit jaar nemen maar een paar honderd Iraakse moslims aan de hadj deel, in tegenstelling tot vorig jaar, toen 18.000 Ira kezen naar Mecca kwamen. Een Palestijnse mollah priester riep op tot de bevrijding van de Al-Aqsa moskee in Jeruza lem, het twee na hoogste hei ligdom van de islam. Onder de bedevaartgangers bevindt zich een groep van 115.000 perso nen uit Iran. Saudi-Arabie liet voor het eerst sinds drie jaar weer pelgrims uit dit land toe, nadat in 1987 bij door Iraniërs aangezwengelde onlusten meer dan 400 bedevaartgan gers waren omgekomen. De islam schrijft voor, dat ie dere gezonde moslim eenmaal in zijn leven een bedevaart naar Mecca moet maken. De pelgrim moet na aankomst ze ven maal een rondgang om de Ka'aba maken en na zonson dergang van de Arafat naar Musdalifa afdalen. GENEVE Angst en on zekerheid over mogelijke ontslagen verlamt het werk van de Wereldraad van Kerken. Wegens gro te financiële problemen moet de oecumenische or ganisatie in Genève het aantal arbeidsplaatsen met 20 procent inkrimpen. Dat betekent dat van de 340 personeelsleden er on geveer zeventig moeten verdwijnen. Op een bud get van 43 miljoen Zwit serse franken (ongeveer 67 miljoen gulden) moet met een vijfde worden be zuinigd. Er komen geen gedwongen ontslagen, zei secretaris-gene raal dr. Emilio Castro kortge leden tijdens eeh personeels vergadering. Daaraan klampt de ondernemingsraad zich vast, die voorlopig niets in het openbaar wil zeggen. Stilletjes hoopt iedereen dat het onheil door natuurlijk verloop kan worden voorkomen. De personeelsfunctionaris bij de Wereldraad, Carlos Sinta- do, is minder optimistisch. „Als het moment van de waar heid komt, moeten we mis schien drastischer maatregelen nemen." Hij sluit gedwongen ontslagen niet uit. Het uur der waarheid slaat in september als het centraal comité een be sluit over het reorganisatie plan moet nemen. De assemblee in februari te Canberra gaf Castro de op dracht voor de vergadering van het uitvoerend comité (da gelijks bestuur) in juli een re organisatieplan inclusief ge noemde bezuinigingsmaatrege len op te stellen. De staf in Genève hoopte toen dat er snel spijkers met koppen zou den worden geslagen. Dat pak te anders uit. Castro was eerst een maand in zijn vaderland Uruguay waar hij bij moest komen van de chaos van Can berra. Vervolgens ging er nog een maand verloren als gevolg van enkele buitenlandse rei- Nu, een week voor het aflopen van de termijn, is het ont werpplan eindelijk klaar. We kenlang hebben de stafleden eraan gewerkt om het toch nog op tijd te kunnen presen teren. Maar de bezorgdheid over de baan blijft. Wat moet een Afri kaan die tien jaar geleden naar Genève kwam en wiens kin deren zich daar hebben inge burgerd? Wat moet een 54-ja- rige secretaresse, die haar naam niet genoemd wilde heb ben, doen, wetende dat ze op de arbeidsmarkt geen enkele kans meer heeft? De stemming is terneergesla gen. In ieder geval tot septem ber worden vacatures niet ver vuld. Bij de communicatieaf deling vertrekken binnenkort drie van de vier stafleden. Wanneer Ninan Koshy in juli een hoogleraarsfunctie in zijn vaderland India aanvaardt, zit de afdeling internationale za ken zonder directeur (en de Wereldraad zonder ideoloog). Het conciliair proces voor ge rechtigheid, vrede en behoud van de schepping, dat in Can berra nog een hoge prioriteit kreeg toebedeeld, moet het al maanden zonder functionaris en zonder bureau doen. Ongeveer 20 procent van het personeel moet gaan en de uit tocht is in volle gang. Er gaat bijna geen dag voorbij zonder dat er een afscheidsfeestje is. Stafleden die 's morgens met gebak, bloemen of een fles champagne het gebouw betre den, vallen niet meer op. Wel vraagt men zich dan af: wie gaat er nu weer? Kostwinners TOEN de Nederlandse Paulien Huizinga onlangs tijd ia Miss Universe Verkiezing 1991 werd gevraagd hoe ze b lukkig kon zijn, antwoordde ze: „Het heeft me in elk j geholpen dat ik uit een gelukkig gezin kom". Er zijt |e 'bekende Nederlanders', uit wier gedrag soms alleen a x> hoe belangrijk hun familie en hun gezin voor hen zijn. oi de Nederlandse voetbal-competitie maar even stil ligt, <s PSV-stervoetballer Romario naar zijn familie in B Deze voorbeelden vallen misschien extra op omdat f, banden in Nederland de laatste jaren juist minder bel; ,j] zijn geworden. Daar zijn tal van oorzaken voor aan te i ge Feit is in elk geval dat de traditionele rolpatronen in I zin zijn verbrokkeld. En politieke partijen kunnen da r aan voorbijgaan. De toenemende individualisering noo T tot nieuwe oriëntatie. Zo moet ook de sociale en fiscal geving worden aangepast. w Onafhankelijk van elkaar hebben werkgroep» I nen het CDA en de PvdA hun gedachten op een rij Beide gaan uit van de voortgaande individualisering, neemt het CDA nog iets meer het woord 'kostwinner mond. Dat is ook wel begrijpelijk, gezien de achterb; deze partij. Toch kan ook het CDA de ogen niet sluite 1 de maatschappelijke tendenzen. Bovendien is er ook ei J nomische noodzaak: het aantal werkenden in ons lam omhoog. Er zijn zeker in vergelijking met landen mee wij moeten concurreren veel te veel werkloz beidsongeschikten en vrouwen zonder baan. zi Behalve cda en PvdA heeft ook de Wetenschap! Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) zich over deze n P gebogen. De WRR pleit ervoor het minimumloon fors di lagen, maar daarover bestaat in de colitie geen overeeiro ming. De PvdA wil niet aan de hoogte tornen, terw'è CDA er best wat van af wil doen. Het minimumloon li' spronkelijk vastgesteld om kostwinners in de gelegen!^ stellen een gezin te onderhouden. Nu liefst 94 proceip1 hen die een minimumloon genieten alleenstaand zijn c tweeverdieners, lijkt de noodzaak voor de huidige rs vervallen. Door verlaging van het minimumloon zoud< de minder kansrijke groepen van allochtonen en vr 1 een kans op de arbeidsmarkt kunnen krijgen. De twee regeringspartijen vinden elkaar wel bij de kf bijslag, die behoorlijk verhoogd zou moeten worden r de reële kosten voor het onderhoud van kinderen. O manier waarop verschillen de meningen weer, omi e| PvdA de kinderbijslag wil gebruiken als middel voor lering van inkomens. Daar wil het CDA niet aan. Ove k zou die verhoging van de kinderbijslag toch al moto meegenomen. Want als de individualisering voortzetir dat lijkt onvermijdelijk dreigen de kinderen de d^e worden. De Paulien Huizinga's van de toekomst zullei jj, der vaak spreken over een gelukkig gezin. Zij kunnen er stens opmerken dat ze financieel nooit gebrek hebbèn kend. pe GEEF VOOR MEDISCHE HULP IN ONTWIKKELINGSLANDEN Simavi sieunl vele gezondheidsprojecten in 35 ontwikkelings landen Zonder uw steun kunnen wij echter niets doen. giro SIMAVI Uitgave: Westerpers bv (behorende tot Sijthoff Pers bv). Kantoor- Apothekersdijk 34, Lelden. Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941 Postadres Postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Telefax 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. Omgeving Leiden (tel. 071 - 144 048): K. van Herpen (chef), F. Buurman, t i drs. R. Koldenhof, M. Kroft, T. Pieters. Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Pê E. Huisman. H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. r Holsf Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P. van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. I. 070-3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten v 3 Unfr redactioneel samenwerkingsverband van en België. De algemene verslaggevers v M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef),L leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten, het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), r drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athel R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heerlng (lfl B. van Huét (Parijs), M de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Dellf F. Llndenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Mol W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (BelgruL F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen ster: M. de Cocq. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op n tot 15.00 uur. in 08.30 tot 17.00 uur. i 18.00 tot 19.00 uur. op z Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 25,70 76,60 294,30 per j< Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 39(l Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2