3ouwmans terde i in imti jdrit Bianchi kijkt terug op „interessant jaar" li Matige prestaties atletiekploegen Motorcrossers moeten inleveren Nederlanders in toptien Wimbledon WIMBLEDON '91 bORT Eeidie Sou/iont MAANDAG 24 JUNI 1991 PAGINA 13 jtyielrenner Cooman alf jaar geschorst Ceel UDEN De Belgische profwielrenner n -y Cooman is een half jaar geschorst om- 'sse hij tijdens de Milkrace twee keer op do- /an i is betrapt. In de urinestaal werden spo- van het produkt dihydrocodeine gevon- Dat is een pijnstiller, die op de lijst van sJ>oden middelen van de UCI (internatio- wielrenunie) voorkomt. Cooman werd ijn ritzeges in Leeds en Liverpool gecon- -ho >erd. De eerste plaatsen van Cooman, die nog een boete van bijna 11.000 gulden op- kreeg, kwamen terecht bij Chris Wal- in de Engelse ronde drie keer als eer- finishte. Tijdens de Milkrace werden 78 roles uitgevoerd. Twee waren positief, de contra-expertise leverde voor Coo- 'e8f een positief resultaat op. Piket lonkt naar magische grens EINDHOVEN Met een score van acht uit elf heeft Je roen Piket niet alleen voldaan aan de grootmeesternorm, hij heeft tevens voor de tweede keer in successie de natio nale schaaktitel behaald. In de slotronde van het toernooi, waarin twee andere grootmeesters, Van der Wiel en Van der Sterren, de enige concurrenten van de oude en de nieuwe kampioen waren, deelde Piket het punt met Bosboom. De Leidenaar is gewend aan het behalen van titels. Als tien-jarige werd hij voor het eerst Nederlands jeugdkampi oen in de categorie van spelers tot dertien jaar om zich daarna ook in alle oudere leeftijdsklassen de sterkste van Nederland te tonen, met als voorlopig einde twee echte na tionale titels. De constante progressie in het spel van Piket heeft de ma gische grens van 2600 punten in de Elo-rating binnen zijn bereik gebracht. Die grens wordt algemeen beschouwd als de scheidslijn tussen de gewone grootmeesters en de on miskenbare topschakers. Reys verrast bij kanoslalom TACEN De Nederlander Michael Reys heeft tijdens de wereldtitelstrijd kanoslalom in Tacen (Joe) verrast met de vierde plaats in de KI. De jonge Brit Shaun Pearce werd kampioen, de Lim burger Frits Sins negende. Met zijn vierde plaats stelde Reys zijn nadrukkelijke kandidatuur voor Barcelona Hij en kanoër Sins waren al voorgese lecteerd door goede resultaten vorig jaar. Nick Faldo sterk in Iers Open KILLARNEY Nick Faldo heeft gisteren in het Iers Open zijn eerste overwinning van het sei zoen behaald. De Engelsman verdedigde op de laatste dag met opvallend gemak zijn drie slagen voorsprong op de Schot Colin Montgomerie en de Engelsman Russel Claydon. Op de baan van Kil- larney opende hij in 68 slagen. Zijn tweede ronde ging in 75 slagen, de derde en de vierde beide in 70. Faldo verdiende 200.000 gulden. Toernooizege Navratilova EASTBOURNE Martina Navra tilova is klaar voor Wimbledon. De 34-jarige speelster won zaterdag voor de tiende keer in haar loop baan het toernooi van Eastbourne. In de eindstrijd versloeg ze Arant- xa Sanchez-Vicario in iets meer dan een uur met 6-4 6-4. In Man chester maakte Göran Ivanisevic een einde aan periode zonder suc ces door in de finale te winnen van de Amerikaan Pete Sampras. Het ATP-toernooi inm Genua leverde een verrassende zege op voor de Duitser Carl-Uwe Steeb. Hij won in twee sets van de Spanjaard Jordi Arrese. .USEN PASS Eddy iwmans is gisteren der- jeworden in de vijfde ipe van de Ronde van itserland. De jonge Foibander eindigde in de itijdrit over 22,4 kilo ter tussen Burglen en "lausen Pass achter de (otse winnaar Robert lar en de Amerikaan y Hampsten. De Belg Roosen behield de ling in de algemene ichikking. ^eiy Bouwmans ontpopt zich u™ is meer als de klasse- tsrenner, waar Peter Post Ve gend behoefte aan heeft. erprabander nestelde zich in iRonde van Zwitserland in het klassement door ren als derde te eindigen N Ide klimtijdrit achter de ptse winnaar Robert Millar de langzaam in vorm ko- ti de Amerikaan Andrew Hilppsten. De Belg Luc Roos- 18.liehield de leiderstrui, ivmans reed vorig jaar in eerste Zwitserse ronde de zevende plaats in het klassement. De coureur \arle-Rixtel geldt als een fte voor de bergen. Tijdrit- noemt hij zijn zwakste Dit jaar blijkt hij ook in discipline vooruitgang te (3jen geboekt. In de Dauphi- „ibéré was hij in de afslui- e chronorit zesde, in Zwit- nd trok hij de stijgende Jve door met de derde plaats (9_: e 22 kilometer naar het op meter gelegen hoogste van de Klausen Pass. zou de Brabander graag men in zijn Tour-ploeg Amstelvener, wijzer ge len door het verleden, laat tweede-jaars professional U lopig nog met rust. ak( Gianni Bugno is gisteren win naar geworden van de Bicicle- ta Vasca, een Spaanse etappe koers met veel beklimmingen. Bicicleta Vasca In de laatste etappe, gewonnen door de Spanjaard Indurain, nam de Italiaan de leiderstrui weer over van de Spanjaard Carlos Galarreta, die hem af gelopen zaterdag had ont troond. Met zijn overwinning in de Spaanse wedstrijd liet Bugno zien wel degelijk kans hebber in de komende Ronde van Frankrijk te zijn. De voor malige nummer één van de wereldranglijst verloor on langs de Giro d'Italia aan zijn landgenoot Franco Chioccioli. Bugno was vastbesloten zich in de Tour te revancheren. Drie Nederlandse ploegen be reidden in de Bicicleta Vasca eveneens de Tour voor. Zij kwamen in de uitslagen nog het strijdgewoel voor. Van der Poel reed gisteren enkele kilo meters in een vluchtgroep. Poels kwam te vallen en liep een bilkwetsuur op. Midi Libre Gilbert Duclos-Lasalle kwam naar de Midi Libre om zich rustig voor te bereiden op de Tour. Na vijf etappes voerde de 37-jarige Fransman tot zijn eigen verrassing het klasse ment van de etappekoers aan. De routinier verdedigt morgen zijn leiderstrui in de afsluiten de tijdrit over 24,5 kilometer een voorsprong van twee mi nuten en vier seconden op zijn landgenood Martial Gayant. De dagzege ging gisteren naar de Italiaan Leali. Hij won de vierde rit van Palavas les Flots naar La Grand Combe over 162,3 kilometer. De Fransman Leblanc werd twee de op 52 seconden, zijn landge noot Jalabert derde. Hsi PARIJS Rob Bianchi, keek gisteren met de zil veren EK-medaille om de nek („Ben ik ontzettend trots op") en zonder wrok terug op een „interessant jaar". Na de mislukte fina le van „zijn" Nederlands hockeyteam tegen Duits land (3-1) meldde de scheidende KNHB-coach gelouterd uit de afgelopen periode vol intriges te voorschijn te zijn geko- „Ik weet nu wat er allemaal met je kan gebeuren. Hoe je er dan als mens mee om moet gaan. Beter leren anticiperen op situaties. Ik heb moeilijke momenten gekend, zeker we ten. Maar dat was ook leer zaam. Ik heb vooral dit ont dekt: je móet altijd in jezelf blijven gelove. Als ik weet dat de door mij uitgestippelde weg de beste is, dan laat ik me daar door niemand meer van af brengen. Daar sta ik voortaan boven. De mens Bianchi is sterker geworden door de af faire Bianchi". Tijdens het afgelopen EK heeft Bianchi naar eigen zeg gen „goed met iedereen samen kunnen werken". De coach had er gisteren zelfs een com pliment voor over. „Ik heb geen moment gedacht dat ik in de maling werd genomen", verwoordde hij het. „We zij als grote mensen met elkaar om gegaan. Al was het nog mooier geweest om hier als Europees kampioen weg te kunnen De hockeybond verweet Rob Bianchi op de valreep van zijn officieel per 1 juli aflopend contract wel onzorgvuldig handelen. Over het bestuurslid Theo Ykema, die in het pu bliekelijk maken van delerug- keer van Hans Jorritsma een negatieve hoofdrol vertolkte: „Hij heeft naar mij toe de za ken stuntelig afgehandeld. Hij had directer, eerlijker kunnen zijn. Maar ja", sprak Bianchi cynisch, „hij was 17 jaar coach van de jeugd van Oesterbeek, hij is natuurlijk een heel ander niveau gewend". Marc Delissen is opgelucht over het voor hem tijdelijke afscheid van het internationa le hockey. „Ik ga straks eerst eens lekker op vakantie en be gin augustus vol goede moed aan een nieuw seizoen. En dan krijgt het allemaal een heel andere invulling. Lekker al leen op het hockeyen kunnen concentreren, niet steeds al die vragen over al die toestanden daaromheen hoeven te beant woorden. Het is een plezierige bijkomstigheid", sprak Delis sen na afloop van de verloren finale. Australië De Australische hockeyers zijn zeker van deelneming aan het Olympisch toernooi in Barce lona 1992. De oud-wereldkam pioen werd winnaar van de Oceanische kwalificaties. Daarin had het één tegenstan der: Nieuw-Zeeland. In de se rie van drie werd het 1-1, 5-0 en 5-2 voor Australië. Austra lië is de vijfde van de twaalf deelnemers in Barcelona. Groot-Brittannië als olympisch kampioen, Nederland als we reldkampioen, Pakistan als Aziatisch kampioen en Spanje als organiserend land waren al zeker van een toegangsbewijs. idgeteams kopgroep LARNEY De Neder- se bridgeteams zijn in het te Killarney teruggekrab- naar de kopgroep. Zowel nannen als de vrouwen njien vier keer op rij. Daar- is, iets over de helft van loernooi, een plaats bij de e vier binnen bereik en 0 ^betekent een kans op af- diging naar de WK, die in lohama zullen worden ge- tien. ^prstel Brazilië PAULO De Brazili- volléybalploeg heeft een na de dubbele nederlaag Nederland gewonnen Frankrijk (3-0). In Van- °jVer bood Canada lijstaan- Tder Cuba in de eerste £e.t sets goede tegenstand, j®cir verloor met 3-1. In groep ,ie1ed de Sovjetunie zijn twee- nederlaag (3-1). SPORT OP TV IAAG •Mand 2, 18.55 uur: Sportpanora- nd,'23.20 uur: Nederlands kampioen schaken. land 3, 19.35 uur: Studio Sport, ig dagelijkse sportevenementen: Wimbledon, 22.15 uur: Studio Journaal met autosport, Grand Formule 1 In Mexico; volleybal, ientilië-Nederland. 1, 23.10 uur: Today at Wimble- hoogtepunten. 2, 00.15 uur. Cricket, hoogte- n tweede testmatch Engeland- Indië. 1, 23.00 uur: Sport extra, samenvatting Wimbledon. 22.30 uur: Wimbledon'91 rtnet, 18.00 uur: Sport. 3g ftport, 18.00 uur: Sport. 34IGEN •rland 3, 15.00 uur: Studio Sport, ,_4 |s rechtstreeks verslag Wimble- 15 f1, 14.50 uur: Tennis, Wimble- io ar1, vrouwen enkelspel. 2, 11.00 uur: Cricket, hoogte ten Engeland-West-Indië, 13.30 Tennis. Wimbledon"91, vrouwen 1 l^spel 1 JA+, 15.00 uur: Wimbledon'91. «nat, 08.00 uur: Sport. *port, 14.00 uur: Sport. BARCELONA De Neder landse vrouwen atletiekploeg is gisteren in het olympisch stadion van Barcelona een stapje gedaald op de Europese atletiekladder. In de B-finale van de strijd om de Europese beker eindigde Nederland als achtste en laatste met 57 pun ten. Twee jaar geleden promo veerde Oranje in Dublin naar de B-groep. Nederland kwam een puntje tekort. De ploeg eindigde als achtste en laatste in de B-fina le. De ploeg haalde in de zes tien nummers die op het pro gramma stonden 57 punten. Geen onderdeel leverde winst op. Twee tweede plaatsen van de middenafstandloopsters Heidi van der Plas (800 m) en Yvonne van der Kolk (1500 m) waren het hoogst bereikbare. De mannen slaagden er niet in het laagste niveau van de Eu ropese atletiek te ontstijgen. In 1993 zijn de Nederlandse man nen opnieuw gedoemd op C- niveau te acteren. Achter Noorwegen en Portugal ein digde Nederland als derde. Frans Maas (HAAG Atletiek) vormde een uitzondering. De in Zeeland wonende Braban der tekende voor een Neder landse overwinning. Met een vertesprong 7,93 meter vol deed Maas aan de voornaamste eis voor het toernooi om het wereldkampioenschap. Ook Paul Lucassen kwam tot een zege. De 15,84 meter van de hinkstapspringer was niet meer dan zes centimeter ver wijderd van zijn beste presta tie. Naast de zege van de vroe gere Europese ïndoorkampi- oen Maas en Lucassen was de hordensprint van Ruud van Maurik opvallend. Van Mau- rik bleef vijf-honderdste onder het nationale record van Ys- brand Visser (13,96 in 1989). De prestatie van Van Maurik zal niet als record worden er kend, omdat de hordenlopers werden gesteund door een rugwind van 2,6 meter per se conde; zestig centimeter meer dan is toegestaan. Insiders twijfelden echter of de wind meter het juiste voordeel aan gaf. Merlene Ottey mocht gisteren in Berlijn 30.000 dollar (bijna 60.000 gulden) startgeld incas seren. Voor zover dat bij de explosief gestegen premies mogelijk is, gaf de Jamaicaan- se waar voor dat geld. Ze no teerde op de 200 meter 22,05 seconden. Dat is de beste pres tatie van het seizoen. Ottey versloeg de vroegere wereld recordhoudster Heike Drechs- ler. ARBIS De Nederlandse motorcrossers hebben op de harde bodem in Arbis punten ingeleverd voor de strijd om de wereldtitel in 250cc-klasse. Dave Strij- bos, de best geklasseerde Nederlander, zag zijn con currenten Puzar en Par ker verder weglopen. De Brabander pakte slechts in de tweede manche pun ten. John van den Berk maakt een rampzalig seizoen door. De titelkandidaat kwam in Arbis niet aan de start wegens een zenuwont steking in de arm. Allessan- dro Puzar won de Grote Prijs van Frankrijk. Hitte Edwin Evertsen was in Arbis de meest constante Neder lander met de achtste en ne gende plaats. Gert-Jan van Doorn kwam niet verder dan twee zestiende plaatsen, waardoor hij geen punten voor de wereldtitelstrijd scoorde. Van Doorn had veel last van de hitte. In Hatherton reed Pedro Tragter een sterke wedstrijd. De 125cc-coureur won de eerste manche van de Grote Prijs van Engeland. Hij liet de Amerikaan Moore achter zich. In de tweede manche moest Tragter zijn Ameri kaanse concurrent op zijn beurt laten voorgaan. Door dit resultaat miste Tragter de eindzege. In de strijd om de wereldtitel staat Tragter der de, op tachtig punten van de leidende Belg Stefan Everts. SPORTWERELD Handbal - Leon Frissen, lid van de Tweede Kamer voor het CDA, is tijdens de Algeme ne Bondsvergadering van het NHV (Nederlands Handbal- verbond) in Papendal officieel aanvaard als bestuurslid. Boksen - Bulgarije heeft een professionele boksfederatie. Jevgeni Gigov, de eerste voor zitter, zei dat de eerste stap is aansluiting zoeken bij de EBU (Europese Boksunie). Zwemmen - Michael Gross heeft in Hamburg officieel af scheid genomen. De drievou dig olympisch kampioen, be zitter van vijf wereldtitels en dertien Europese kampioen schappen kreeg tijdens de na tionale zwemkampioenschap- pen van Duitsland de Gouden Speld. De hoogste sportonder- scheiding in Duitsland. Wielrennen De nationale juniorenploeg is bij de vijf-lan- denwedstrijd op de wielerbaan van Alkmaar als vierde geëin digd, achter Denemarken, Tsjecho-Slowakije en België. René Vink zorgde op de 1000 meter tijdrit voor de enige Ne derlandse overwinning, 1 mi nuut 08,86 seconden. Brons voor Marcel Didde ZETTEN Marcel Didde van Excelsior heeft zaterdag in Zetten tijdens de nationale kampioenschappen Tumbling beslag gelegd op de bronzen plak. De turner van Excelsior bleef clubgenoot Joost Schelvis de. Ook bij het NK Minitramp presteerde Schelvis goed. De Leidse turner eindigde als ne gende van de 28 deelnemers. Idoor ROB LANGEVELD LONDEN Als het weer een beetje 'meewerkt', en waarom zou dat niet in Engeland kunnen, is Ne derland morgen nog steeds met een recordaan tal van tien tennissere vertegenwoordigd op het in Engeland heilig ver klaarde Wimbledon-toer- nooi. Met vijf (direct toegelaten) mannen in het hoofdtoernooi heeft Nederland trouwens so wieso een record gevestigd. Voor het eerst in de historie staat 'Holland' -als negende- in de toptien van de zogenaamde 'country contdown', de lijst met het aantal deelnemers per land. Maar het enthousiasme over het ongekend grote aan tal Oranje-vertegenwoordigers in Zuid-Londen, wordt getem perd door het resultaat van de loting van vorige week. zal spelen en vervolgens zijn loopbaan snel zal afbouwen, tenzij hij nog een Grand Slam- toernooi (bij voorbeeld Wim bledon) wint. Dan stopt hij meteen. Jimmy Connors heeft afge leerd zich in dergelijke be woordingen uit te laten. De Amerikaanse veteraan, die van de Londense organisato ren pas laat een 'wild card' kreeg, begint aan zijn negen tiende Wimbledon-toernooi. Wild card Daarin won hij nu al 82 enkel spelpartijen, meer dan iedere andere mannelijke deelnemer in de rijke historie van het aardbeien-toernooi. Als Con nors (ten koste van de Fin Pa- loheimo) de tweede ronde be reikt, vestigt hij ook nog een ander record. Dan wordt hij de enige tennisser die honderd enkelspelen bij 'the Cham pionships' op zijn naam heeft staan. Connors, Wimbledon- kampioen in 1974 en '82, debu teerde in 1972 en reikte toen tot de kwartfinales. Daarin Bij de mannen zijn alle Neder landers beland in de onderste helft van het 128 namen tel lende schema, waardoor vier van de vijf in het gunstigste geval hooguit ten koste van el kaar de kwartfinales kunnen bereiken. Op papier zou één van hen (Siemerink, Haarhuis, Krajicek of Elthing) daarin kunnen stuiten op landgenoot Mark Koevermans. De pupil van Westlander Frits Don zou daartoe echter op zijn bepaald niet favoriete ondergrond ten minste enkele wondertjes moeten verrichten. Stel dat hij er vandaag in slaagt Malivai Washington af te schudden, dan treft Koevermans in de tweede ronde -theoretisch - niemand minder dan de als derde geplaatste Ivan Lendl. Rijnsburger Jan Siemerink komt vandaag in het strijd perk tegen de Joegoslaaf Prpic, van wie hij dit jaar bij de Australian Open (op een harde ondergrond) in vier - waarvan drie spannende- sets verloor. Als Siemerink zijn tweede confrontatie wel win nend afsluit, is zijn volgende tegenstander de als vijfde ge plaatste Agassi, die plechtig heeft beloofd in 'overwegend' wit tenue op de baan te ver schijnen. Als Jacco Eltingh één dezer dagen de confronta tie met de uit het kwalificatie toernooi overgekomen Tsje- choslowaak Vogel doorstaat, treft hij vervolgens óf Patrick McEnroe, óf de als elfde geno teerde Emilio Sanchez. Womble Paul Haarhuis, die de Zweed Larsson ontmoet, staat in de nieuwe Wimbledon-computer 'Womble' voor de tweede ron de genoteerd als tegenstander van routinier Ramesh Krish- nan, óf Richard Krajcek. De 19-jarige Hagenaar behoort tot de zes teenagers op Wimble don, van wie Michael Chang (ex-winnaar van Roland Ga- ros) met 19 jaar en 4 maanden de allerjongste is. Krajicek's (eerste) opponent Krishnan behoort tot de negen dertigers, waartoe zich behalve Ivan Lendl (31) ook John McEnroe (32) en Jimmy Connors (38 jaar en acht maanden) mogen- moeten rekenen. John McEnroe heeft laten we ten dat hij volgend jaar zijn laatste Wimbledon-toernooi werd hij verslagen door Ilie Nastase. Toen moest Miriam Oremans nog worden geboren. De 18-ja- rige slagersdochter uit Berli- cum beleeft in de eerste ronde het eerste grote hoogtepunt in haar loopbaan, nadat zij zich (evenals Petra Kamstra en Ni cole Jagerman) door het kwa lificatie-toernooi had gewor steld. Oremans speelt vandaag op baan 17 haar eerste echte Wimbledon-partij in een Ne derlands onderonsje tegen Ni cole Jagerman. Met voor bei den de bijna-zekerheid dat Claudia Kohhde-Kilsch de volgende opponente wordt. Louter op papier bestaat ver volgens de mogelijkheid dat Jagerman of Oremans vervol gens landgenote Petra Kam stra treft. Want ook bij de vrouwen zijn de Nederlandse vertegenwoordigers (met uit zondering van Brenda Schultz, die vandaag tegen Reinstadler moet spelen) in dezelfde helft van het schema onderge bracht. Van hen heeft Manon Bollegraf (in de eerste ronde tegen thuisspeelster Hump- hreys-Davie) op papier het aantrekkelijkste programma. Waarin ze voorlopig geen landgenotes kan tegenkomen. Daniel Orsanic in hoofdtoernooi LONDEN Naast het tiental echte Nederlanders op Wimbledon, dragen ook Noëlle van Lottum en Da niel Orsanic een Oranje tintje met zich mee. Van Lottum maakte ooit deel uit van de Nederlandse jeugdselectie, maar liet zich enige jaren geleden natura liseren tot Francaise. Da niel Orsanic is Argentijn, maar speelt al enkele jaren competitie in Nederland. Ook tijdens de afgelopen hoofdklasse-competitie kwam hij uit voor het Haagse Thor-RW, waarmee hij promotie naar de eredi visie bereikte. Orsanic plaatste zich via de kwalifi caties voor het hoofdtoer nooi, waarin hij in de eer ste ronde werd gekoppeld aan Brad Gilbert. CcidócSouxont DOE MEE aan onze grandioze Tour de France-wedstrijd. Stel zelf uw favoriete rennersploeg samen. t.w. 20 eindprijzen en 3 dagprijzen per etappe. Let op de Tour de France-special van de Leidse Courant van zaterdag 6 juli a.s. De Leidse Courant-Eigen Tour wordt mede mogelijk gemaakt door: KERN GROEP ■y" De bijna onzichbare doelman Frank Leistra schudt coach Rob Bianchi ter afscheid de hand. FOTO: ANP Christine Toonstra loopt voor lege tribunes in Barcelona.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13