Van Dijk krijgt geen applaus Effect is discriminatie Venables wint gevecht om Tottenham Hotspur if Rellen in Magdeburg Ter Avest gaat naar Roda JC Werder Bremen wint Duitse voetbalbeker SPORT EN GEZONDHEID SPORT EeidAcSouoont MAANDAG 24 JUNI 1991 PAGl| 'O] Kees Kist blijft/jg STEENWIJK Kee wordt met ingang van hLpg] we seizoen trainer van dpv qc se zaterdag tweedeklasse Kees Kist, inwoner van, wijk, reisde als trainer Hoek een paar keer in op en neer naar Zeeuws deren. Vice versa een van ongeveer 700 kil Die monsterritten beho tot het verleden. De ex-j tional gaat volgend sei Zwolle aan de slag bij tweedeklasser WVF. Steenwijk is op en neer meter. Dat ziet er heel uc ter uit", aldus de vroegs J een scorer van Europa. Trainer Heerenveen veroordeeld wegens rijden onder invloed LEEUWARDEN De Leeuwarder politie rechter mr. K. van Dijk heeft gisteren de 45- jarige trainer van SC Heerenveen, Fritz Kor bach. wegens het tweemaal rijden onder in vloed veroordeeld tot een boete van 4000, één jaar voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid en verplichte deelname aan de Alchol-en Verkeerscursus. Korbach werd de eerste maal betrapt op 16 februari vorig jaar bij Staphort en ongeveer één jaar later, op 30 januari in zijn woon plaats Heerenveen. Officier van justitie mr. Stoffels had tegen hem twee weken voor waardelijke celstraf, één jaar onvoorwaarde lijke rij-ontzegging en een boete van 2500 gevorderd. Fritz Korbach I FOTO: DIJKSTRA Mare Overmars naar Willem II EPE Mare Overmars speelt de komende twee seizoenen voor het Til- burgse Willem II. De 18-jarige speler uit Epe, die in de voorbije jaren voor Go Ahead Eagles uit kwam, werd voor een be drag van 500.000 gulden overgenomen door de ere divisieclub. De middenvelder stond al enige tijd in de belangstel ling van Willem II. Tech nisch directeur Piet de Visser zag Overmars in de afgelopen jaren regelmatig aan het werk. MAGDEBURG Duitse voetbal supporters hebben gisteren in Magdeburg hevig gevochten na een wedstrijd van de plaatselijke voetbalclub. Meer dan 300 rel schoppers leverden in het centrum van de stad strijd met de politie. Ze werden met waterkanonnen uit elkaar gedreven. Een aantal werd gearresteerd. De ongeregeldheden ontstonden na het duel FC Magde burg - FC Berlin (3-5), op de laat ste speeldag van de nacompetitie in de voormalige DDR. De wed strijd werd door slechts 1100 men sen bezocht. ENSCHEDE Berthil ter Avest vertrekt bij FC Twente. Na uitvoerig overleg koos de 20-jarige Wierdenaar voor Roda JC, terwijl ook tot het laatste moment het Spaanse Valencia nog voor hem in de markt was. Ter Avest tekent bij de Limburgers voor twee seizoenen met een optie voor een derde. Engelse clubs verwachten miljoenenwinst LONDEN De clubs in de nieuw te vormen Engelse eredivisie in het eerste jaar kunnen 112 miljoen pond (360 mil joen gulden) aan inkomsten verwach ten. Dat heeft Graham Kelly van de Football Association verklaard. De ere divisie telt in het eerste seizoen (1992/93) 22 clubs. Dat aantal zal in 1996/97 tot achttien worden terugge bracht. Momenteel omvat de Engelse eerste divisie twintig clubs. Kelly ver klaarde dat de nieuwe topliga, onder au spiciën van de FA, sterk de nadruk zal leggen op commerciële activiteiten. De Football League heeft zich tegen het plan van de FA gekeerd. dicht bij huis ROTTERDAM John van Dijk, de eigenaar/ voorzitter van SVV, is niet alleen een succesvol za kenman en verdienstelijk kunstverzamelaar. Hij blijkt ook een liefhebber van kinderspelletjes. Ver stoppertje en krijgertje spelend, zoals kinderen dat doen in de lagere schooltijd, zo heeft de au tomobielhandelaar zich de afgelopen maanden laten kennen. Verstoppertje spelend tegenover de bui tenwereld waar het de tqekomst van SVV betrof en het krijgertje acterend bij Feyenoord, waar hij zijn spelers maar al te graag had ondergebracht in ruil voor een (belang rijke) functie bij de club uit Rotterdam-Zuid. Van Dijk kon echter niet aan de gang blijven. Hij moest uit eindelijk een beslissing nemen om het noodlijdende SVV met zijn dure huishouding elders onder te brengen. Afgelopen zaterdag gaf Van Dijk einde lijk opening van zaken. Enigs zins ongemakkelijk en duide lijk geëmotioneerd hield hij een kleine honderd vertegen woordigers van de media voor dat hij het allemaal ook niet kon helpen. „In 1988 kwam het armlastige SVV bij me", legde hij uit. „De club stond op het punt failliet te gaan. Ik ben er toen ingesprongen met de verwachting dat de rest van het bedrijfsleven dat ook wel zou doen". Geldschieters Van Dijk stopte op dat punt zijn relaas even, slikte en ver volgde met „Dat is dus niet ge beurd. Ik heb een sponsorcom missie in het leven geroepen, heb die alle tijd gegeven om meer geldschieters voor SVV te vinden, maar ik ben tot de conclusie gekomen dat dat niet is gelukt. En als je dan ook nog eens plannen, zowel bouwkundig als financieel klaar hebt om een nieuw sta dion te bouwen en de gemeen te houdt het tegen, ja, dan houdt het voor mij op". Van Dijk heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat Feyenoord eigenlijk „zijn" club is. Dat deed hij zaterdag ook niet. „Ik ben in november begonnen met de onderhande lingen met Sparta, maar daar reageerde men lauw Toen, nadat ik Wim Jansen toestem ming had gegeven naar Feye noord te gaan en hij opperde dat we wellicht met die club zouden kunnen samenwerken, heb ik dat geprobeerd Maar ik heb nooit de indruk gehad dat ze er haast achter hebben ge zet. Ondanks het feit dat men er in principe niet negatief te genover stond. Verder dan een intentieverklaring van de kant van Feyenoord, waarin stond dat we in principe zouden gaan samenwerken, ging de club niet". Zoals afgelopen vrijdag al ten overvloede duidelijk werd dat de fusie met Feyenoord er niet zou komen. Maar wat zou SVV dan wel gaan doen Nadat de ploeg zich zaterdag via NAC (1-1) van een plaatsje in de eredivisie had verzekerd en nadat ook voorzitter Kees den Braven van Dordrecht'90 zich in de interview-ruimte van het Feijenoord-stadion had vervoegd, werd alles snel dui delijk. SVV had zich verbon den met Dordrecht '90 en bei de voorzitters kwamen die 'fu sie' toelichten. Opschieten Van Dijk, op dit moment iets meer ontspannen dan bij de eerdere uitleg over de misluk te besprekingen met Feye noord, gaf tekst en uitleg. „Ik heb Feyenoord vorige week maandag gezegd dat ze wel moesten opschieten. Tenslotte hebben we ook nog eens ver plichtingen tegenover de KNVB. In Zeist moeten ze tenslotte het competitiepro gramma voor het volgende sei zoen maken en daarop konden we ze niet al te lang laten wachten. Toen ik van Feye noord niets hoorde, heb ik af gelopen woensdag Kees den Braven van Dordrecht '90 ge beld. Ik heb hem voorgesteld om samen te gaan en daar kreeg ik onmiddellijk een po sitieve reactie op. Feyenoord was mijn eerste optie, dat heb ik Den Braven duidelijk ge maakt, maar als dat niet zou lukken zou ik met Dordrecht in zee willen gaan". Inmiddels had Den Braven met zijn gevolg, bestaande uit bestuursleden van Dordrecht '90, achter de tafel plaatsgeno men. Den Braven lijkt een ai mabele man, die (ook fysiek) veel overeenkomst vertoont met zijn collega-zakenman Van Dijk. Bij NAC was Den Braven twee seizoenen gele den nog sponsor. Maar toen het voorzitterschap van FC Dordrecht vacant kwam, ver kaste hij daarheen om en pas sant ook nog eens trainer Hans Verèl mee te nemen. Bij NAC denkt men met gemengde ge voelens terug aan Den Braven, die dus is 'gevallen' voor de avances van Van Dijk. Dor drecht '90 bestaat vanaf 1 juli niet meer. Maar Den Braven wordt voorzitter van de fusie club (Van Dijk wordt vice- voorzitter) van de combinatie SVV/Dordrecht'90 en dat is hem schijnbaar heel wat waard. De voorzitter (in spé): „Het had me helemaal niet uitge maakt als SVV de plaats in de eredivisie niet had veiligge steld. Dan zouden we gewoon in de eerste divisie zijn gaan spelen en volgend seizoen zijn gepromoveerd. Zo simpel ligt dat. Dat we nu in de eredivisie uitkomen is alleen maar mooi meegenomen. Er moeten wel wat dingen gebeuren. Zo heb ben we straks een selectie van hij ti joder nog gd k die i finisl roles Dordrecht'90. 35 man. Daar zullen er dus een paar van moeten verdwijnen. Maar dat Dordrecht een eredi visieclub heeft, is terecht. De stad heeft 110.000 inwoners. Dan ben je dat waard". Van Dijk, die tegenover een ieder die het maar horen wil de, deed alsof het helemaal geen ramp was met wat er met 'zijn' SVV was gebeurd, vond het ook helemaal niet vreemd dat het op zijn zachtst gezegd wat merkwaardig overkomt dat de Schiedamse Voetbal Vereniging zijn thuiswedstrij den gaat spelen in Dordrecht. „What's in a name", aldus Van Dijk, die duidelijk opgelucht was dat de problemen rond SVV waren opgelost. „En laat ik niet vergeten te zeggen dat ik de KNVB een groot compli ment wil geven voor de wijze waarop ze het een en ander hebben geregeld voor ons. Ze zeggen wel eens dat het een grijze organisatie is, maar de snelheid van handelen is in ons geval perfect geweest. Graag een applausje". Het bleef vervolgens doodstil in de zaal. SVV-NAC 1-1 (1-0). 4< 1-0, 50. Van Gils 1-1. Ster rechter: Van der End schouwers: 1700. Gele r Ridderhof (SVV), Koun, Dik (NAC). SVV: Hiele; Refos, VonPi derhof en Boessen; Atn! ro (61. Van der Net), Lii jng Gorré en Trustfull; Jirr mons (46. Breetveld) er NAC: Karelse; Van de gen, Schrijvers, Koum Dik, Renie, Gabriëls, V (82 Houtzager) en Ve (80. Jaspers); Wilnis ei BERLIJN Na twee keer op rij te hebben verloren, had de derde bekerfinale een geluk kig en trillend slot voor Wer der Bremen. Honderd en twin tig minuten voetbal en tien strafschoppen waren nodig om het elftal van Otto Rehagel als winnaar uit de Duitse bekerfi nale tegen FC Köln tevoor schijn te laten komen. Na twee uur voetbal was de stand nog gelijk, 1-1. Van de witte stip moest de beslissing vallen. Werder Bremen was gelukkigste in de roulette. De Pool Rudy schoot de eerste strafschop voor FC Köln naast en de de laatste weken ver guisde doelman van Werder Bremen Oliver Reck stopte de zwak ingeschoten bal van Litt- barski. Kostbare missers, want FC Köln moet het volgend seizoen zonder Europees voetbal doen. De vijfvoudige bekerwinnaar zal nu anderen bronnen van inkomst moeten zoeken om zijn dure huishoudboekje slui tend te krijgen. Bröndby, dat als eerste Deense club vorig seizoen de halve fi nales van een toernooi om de Europese bekers (UEFA-be- ker) bereikte, is voor de vijfde keer in zijn bestaan nationaal kampioen geworden. Op de laatste speeldag eindigde de uitwedstrijd tegen Lyngby in een gelijkspel (1-1) en daarmee behield Bröndby zijn voor sprong van twee punten op zijn grootste concurrent. Het voetbalkampioenschap van Roemenië is op doelsaldo in het voordeel van Universi- tatea Craiova beslist. Op de laatste speelda won Craiova voor eigen publiek met 3-1 van Sportul. De strijd tussen Stuttgarter Kickers, derde in de tweede Bundesliga en Sankt Pauli, de nummer zestien uit de hoogste klasse, is nog onbeslist. Ook het tweede promotie-degrada tieduel eindigde, te Stuttgart voor 36.000 toeschouwers in 1- 1. Duel tussen Banach (links) van FC Köln en Borowka van Werder Bremen tijdens de Duitse bekerfinale. FOTO: EPA y Bc "is i tsrei geru Irab Ron LONDEN Manager Terry Venables heeft het marathongevecht om de macht over Tottenham Hotspur gewonnen. De Londense club verklaarde zaterdag het bod van Ve nables en zijn zakelijke partner Sugar te accepte- „Het is een lange weg ge weest", zei Venables op de persconferentie, „maar uitein delijk zijn we er in geslaagd de juiste combinatie te vinden. Ik ben altijd op zoek geweest naar de mogelijkheid bij Tot tenham te blijven en er een daadkrachtige rol te spelen in de toekomst." De overname van Venables en Sugar werd mogelijk nadat media-gigant Robert Maxwell zich donderdag terugtrok uit de strijd om de macht bij de Engelse bekerwinnaar. Vrij dagavond ging de clubleiding akkoord met verkoop van 35,8 procent van de aandelen voor de prijs van 11,2 miljoen dol lar, rond de 23 miljoen gulden. Tottenham was de eerste voet balclub in Engeland, die acht jaar geleden via de London Stock Exchange (beurs) over ging tot de uitgifte van aande len. Volgens de regels van de Stock Exchange zijn Venables en Sugar verplicht een bod te doen op de rest van de aande len. „Officieel zullen wij het bod uitbrengen",, aldus Vena bles, maar wij gaan er van uit dat de aandeelhouders er niet op zullen ingaan". „Venables zal de zorg dragen over de elf spelers op het veld", zei partner Sugar, die miljoenen verdiende in de elektronica. „Ik zal de zorg dragen voor de elf miljoen dol lar in de bank." Het duo werd in de financiering van de overname bijgestaan door een van de aandeelhouders, wiens naam niet openbaar werd ge maakt. Venables wordt tech nisch directeur van de club. Hij moet op korte termijn be slissen over de toekomst van Paul Gascoigne. Lazio Roma had belangstelling voor de middenspeler. De Italiaanse club had voor zijn komst het recordbedrag van 28 miljoen gulden over. Daarmee zou de schuldenlast van de Spurs, die rond de 60 miljoen gulden be draagt, gehalveerd worden. Onze krant publiceert een serie artikelen onder het motto 'Sport en Gezondheid'. In deze reeks komen tal van facetten in dit kader aan bod. Vandaag de tweede aflevering met als thema verzekering in de sport. Het eerste verhaal had als thema nazorg en werd afge lopen vrijdag gepubliceerd. EXTRA VERZEKEREN VOOR SPORTBLESSURES OPNIEUW ACTUEEL T>T> AMSTELVEEN Het waren misschien niet meer dan losse flodders. Maar toch gingen er re centelijk huiveringen door sportend Nederland toen uit de koker van de verza melde ondernemers revo lutionaire plannen rolden. Sportblessures moeten in de optiek van het Neder lands Christelijk Onder nemers Verbond (NCOV) uit het ziekenfondspakket worden geschrapt. Een post van, pak weg, één miljard gulden aan Ziek- tewe.t-uitkeringen. Kassa, de kip met de gouden eie ren was gevonden. In de financieel-politieke hoek, waar de kaasschaaf is ingeruild voor het uitbeenmes, werd aanvankelijk ingetogen gereageerd. Of was het schone schijn? Met een vleugje peper, een snufje zout en even flink roeren zat er misschien wel een niet te missen kans voor open doel in. Zeker nu de ge zondheidszorg nadrukkelijk in beweging is en hard toe is aan een nieuw jasje. Het plan ba sisverzekeringen van PvdA- staatssecretaris Simons van Volksgezondheid nadert im mers zijn voltooiing. Nog even terug naar het oor spronkelijke hardop denken van voorzitter Jan ten Hoopen van het NCOV. Sportblessures horen niet thuis in de Ziekte wet, stelde hij. Omdat de Ziek tewet beroepsrisico's dekt en sportblessures door de bank genomen in vrije tijd ontstaan, zou er oneigenlijk gebruik van uitkeringen worden gemaakt. Volgens Ten Hoopen ligt de oplossing voor de hand. Extra verzekeren voor sportbeoefe ning, zoals dat bij voorbeeld ook voor ziekte of ongeval tij dens een vakantiereis gebeurt. Wie daar geen geld voor. over heeft, moet op de blaren zit ten. Variant Recentelijk vond het plan een nieuw klankbord. De werkge vers in de SER (Sociaal Econo mische Raad) lanceerden een nieuwe variant. In de vernieu wingsdrang rond de WAO kwamen de grote werkgevers organisaties VNO en NCW met een voorstel om onder scheid te maken tussen het be roeps- en het sociale risico. Een hoge uitkering is wegge legd voor werknemers die tij dens de uitvoering van hun vak arbeidsongeschikt raken. Wie op het sportveld, of buiten werktijd, zwaar geblesseerd raakt en ten gevolge daarvan beroep doet op een WAO-uit- kering, krijgt een 'strafkor ting'. Voor dit risico moet men zich particulier kunnen bij verzekeren. Aan dit systeem zitten haken en ogen, bevestigen de werk gevers. In ons omringende landen worden er weliswaar dergelijke systemen gehan teerd, er blijft een groot aantal twijfelgevallen. Vooral als de ziekte van psychische aard is, rijst de vraag of dat nu door het werk of door de situatie thuis komt. Krachtige protes ten bleven vooralsnog onder huids, wellicht omdat de plan nen het karakter van een serie proefballonnen meetorsten. Lachwekkend Directeur Guido Keijser van Salland Gezondheids Verzeke ringen, een organisatie in het Oosten van het land met 80 000 verzekerden (omzet 250 miljoen), noemt het een poli tiek spel. „Lachwekkend", stelt Keijser zonder omhaal. „Enerzijds wordt hevig gepro beerd om de mensen een ge zonder leefpatroon aan te pra ten en daarbij hoort natuurlijk sport en dan zou je aan de an dere kant extra premies gaan eisen. Dat zou kunnen beteke nen dat je de man of vrouw die voetbalt of tennist gaat af straffen in de WAO. Het enige voordeel dat ik kan ontdekken is een commercieel gewin. Want de ziektekostenverzeke raar kan er natuurlijk een ex tra polis uitslepen. Kortom, er is geld te verdienen. Sociaal gezien is het onrechtvaardig". Volgens Keijser zijn de plan nen in de praktijk stuk voor stuk onuitvoerbaar. „Het werkt fraude in de hand, om dat het heel moeilijk is vast te stellen wanneer men een bles sure oploopt. Bovendien kan je je dan ook gaan afvragen of er andere voorwaarden moeten komen voor mensen die ro ken, of alcohol drinken. Wat mij betreft is het sop de kool niet waard. Ik kan me alleen voorstellen dat er bij zeer ris kante sporten, denk aan para chutespringen of motorcross, aanvullende verzekeringen nodig zijn". Nederlandse Sport Federatie, onderzoekt de kniebanden van een Gematigd Dick van Vliet, woordvoerder namens de Ziekenfondsraad in Amstelveen, het overkoepe lende orgaan van alle zieken fondsen in Nederland (ruim 9 miljoen verzekerden) stelt zich gematigd op. Dat is ook het ge val als de Ziekenfondsraad zich als vaste adviseur van de Tweede Kamer ontpopt. Van Vliet: „Er zijn nu twee stromingen. Het verhaal van Ten Hoopen handelt over de ziektewet, vrij vertaald het derven van inkomsten van de werkgevers. Daar blijven wij buiten. Als het gaat om de uit voering van de Ziekenfonds wet, ofwel de kosten die met sportblessures gemoeid zijn, dan zwengelen wij de discussie niet aan. En het staat ook niet op onze agenda om dat op kor te termijn te doen". Volgens Van Vliet is één van de redenen om niet aan de huidige opzet te tornen het ontbreken van een waterdich te controle-mogelijkheid. Voorbeeld: je loopt met sport en een rugblessure op, tijdens het werk krijg je er last van. Hoe traceer je dan als contro lerend arts de werkelijke oor zaak? Bovendien kan de in ventieve werknemer, die bij voorbeeld zondag een dood- "schop bij het voetballen heeft gekregen, maandag vrij een voudig voorwenden dat het binnen de muren van het be drijf is misgegaan. Een 'spon tane' valpartij van de trap, om maar eens een dwarsstraat te noemen. Heilzaam Van Vliet: „Daarom verwacht ik alleen maar een vloed van rechtszaken en een enorm ge touwtrek. Alleen al het beden ken van de regelgeving in deze zaak kan wel eens een miljard gulden vergen. En als ik hier over nadenk, schiet mij ineens de uitkomst van een rapport van de Erasmus-uni versiteit te binnen. Daarin werd geconcludeerd dat de huidige sportcultuur in Neder land zo heilzaam werkt, dat er op jaarbasis een miljard aan FOTO: PERSUNIE ziektekosten wordt bespaard. Dat lijkt me een aardig even wicht". Leo Heerde, chef-arts van de Nederlandse Sport Federatie op Papendal, laat hetzelfde ge luid horen. „Het is een aardige 'gimmick', meer niet. Een jaar of vijf geleden is in de Tweede Kamer dezelfde discussie ge voerd. Met de uitkomst dat het niet haalbaar was". Die kant gaat het volgens Heere nu weer op: „Het positieve effect van sportbeoefening overtreft de negatieve tendens. Boven dien krijg je discussie over de definitie van sport". „Is bergwandelen sport? Is trimmen op zondag sport? Wat moet je doen als je op zondag naar tante Truus rijdt en een ongeluk krijgt? Wat doen we met rokers? En wat doen we met mensen die zonder auto gordel 160 rijden waar 80 is toegestaan7 Kortom, je werkt het effect van discriminatie in de hand". KOERSEN DEN HAAG Onze ti de koersen van Hilji] (morgen, aanvang 18 luiden: 1e koers: 1. Papaleo Bag, i vedere, 3. Franky Tornado 2e koers: 1. Furie Lobell, 2. Epse, 3. Faraway (3-4-9). 3e koers: 1 First Dream, 2 Leone, 3. Eros Hanover(2-9 4e koers: 1. Eefke Uiterdijk, Wielinga, 3. Early Ricardo (5 5e koers: 1. Epsilon Dakota, Highland, 3. Estrella Star (3- 6e koers: 1. Duke of Winsser van Altena, 3. D'Ouragan (3- 7e koers: 1. Esperanza G Elaine Hanover, 3. Earby Alf 8e koers: 1. Dignity Hanovei Waver, 3. Duke Hanover (9 9e koers: 1. Churchill, 2. Duti ver, 3. Charitable (1-3-2). Rode kaar Johan Cru BARCELONA Bi heeft het gisteravoij* grootste gedeelte van strijd voor de Spaanse beker tegen Atletico zonder coach Johan moeten stellen. Cruyff de veertigste minuut duel in Madrid van h gestuurd, nadat hij in was gekomen om te p ren tegen de rode kaa Barcelona-speler Nand' celona won wel (3-21 werd toch uitgeschakt dat het eerste duel was gegaan met 2-0. Madrid treft in de fina Mallorca. Sigrid van Ve wint bij reacl ride en run LEIDSCHENDAM lonaar Alexander Hoel gisteren in Leidschendi derlands kampioen ge bij de duursport reacl run, d.w.z. surfen, fiet lopen. In het dagklas van het uit twee aflevi bestaande evenement Ron van den Berg uit eerste. Sigrid van V< Leidschendam werd eerste bij de dames, echter een aantal weke den niet meegedaan eerste fase in Egmond, door de nationale tit haar neus voorbijging, recreatiegebied Vlie moest vier kilometer gesurfd, 25 kilometer mountainbike worden den, acht kilometer gelopen en tenslotte we kilometer op de plank PRIJSVRAGEN Lolto 25:" 5 T 12 18 34 39. 32. Deelnemers: 526.334. 1.029.535,00. Duitse lotto: 3 21 32 39 42 id k< LAI se b te K <5 DAA< 23.20 p set «rlam ag d< Belgische lotto: 4 7 25 31 3L Hn«, tspori Joker: 9 4 7 8 1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12