Sowirnd ockeyers laten rich afbluffen Voetbalfusie weer blijk opportunisme SPORT Primeur Japanners VANDAAG Spelers willen niet naar SVVDordrecht'90 Idoor FRANK WERKMAN Uiteindelijk heeft John van Dijk de hele Nederlandse voetbalwereld aardig bij de neus genomen. Waar al maandenlang werd uitgegaan van het opdoeken van SVV, kwam de voorzitter van de Schiedamse club afge lopen zaterdag met het konijn uit de hoge hoed: SVV/ Dordrecht '90. Positie: eredivisieclub. Speelplaats: Dor drecht. Voorzitter van de nieuwe boreling: Kees den Bra ven. De manoeuvre, die Van Dijk nu weer met zijn bijna afge dankte speeltje heeft uitgehaald doet denken aan de act van de goochelaar, die zijn truc steeds ziet mislukken. Vorig jaar werd in Schiedam het idee uitgebroed om in de Kuip van Feyenoord te gaan spelen. Het werd een pu blieke en commerciële flop. Om iedereen, die watertan dend aan de vers gegraven groeve van het nog niet over leden SVV stond, een loer te draaien, verkast de auto handelaar de club nu naar een nóg verder weggelegen oord: vlak boven de Moerdijk. Waardoor NAC en Heer enveen een illusie armer werden en de vaderlandse voet balwereld een ervaring rijker: een fusie tussen twee clubs, die oorspronkelijk circa dertig kilometer van el kaar zijn verwijderd; een nog niet eerder in ons voetbal vertoond fenomeen. Hoewel DHC en Xerxes er in 1966 en Alkmaar '54 en FC Zaanstreek in 1967 in de richting kwamen. Aan de laars Van Dijk, die vorig jaar bij zijn beslissing om in de Kuip te gaan spelen de belangen van de supporters van SVV al aan zijn laars lapte, heeft die aanhang nu helemaal ver kwanseld. Onder het mom SVV als eredivisieclub te wil len laten voortbestaan werd gekozen voor een buitenge woon gekunstelde vorm van samenwerking. Waarmee Van Dijk en zijn partner Den Braven hun geloofwaardig heid volstrekt hebben prijsgegeven. De eerste kon daarbij nog de gedaante aannemen van de gedesillusioneerde clubsponsor, de tweede bevestigt het al van hem bestaan de beeld van de pure opportunist. Die laatste omschrijving past ook de betrokken leden van het sectiebestuur betaald voetbal. Bij monde van voorzit ter Martin van Rooijen ging de KNVB, al geplaagd door de juridische nasleep van de bekerfinale en niet gebaat bij nóg een affaire, soepeitjes akkoord met de 'fusie' van SVV en Dordrecht '90. De gemakkelijkste oplossing voor Zeist, dat evenwel met zijn permissie voor het samengaan opnieuw blijk geeft de publieke belangen van de bedrijfs tak slecht te dienen. De profsectie had dat met bijvoor beeld het beleid rond televisie-uitzendingen van het Ne derlands elftal al eerder aangetoond. Uit namen Hoe het beleid in Dordrecht de laatste jaren verliep, bleek al uit de namen, die de plaatselijke voetbalclub voerde. Achtereenvolgens kwamen DFC, FC Dordrecht, DS '79, en Dordrecht '90 in het betaalde voetbal uit. Van Dijk en Den Braven zijn niet zo creatief geweest om de nieuwe fusieclub vanaf volgend seizoen te laten uitko men op het terrein van Sparta, slechts een paar kilome ter verwijderd van het complex (Harga) van waaruit het allemaal misging. Gevoel voor de achterban kan Den Braven in elk geval wat betreft niet worden ontzegd (sic). MAANDAG 24 JUNI 1991 PAGINA 11 ^ieke prestatie Hanneke Faber ■SFOORT Hanneke Faber heeft afge- weekeinde een unieke prestatie gele- De Haagse schoonspringster, die in de jgde Staten studeert, werd in Amersfoort i drie onderdelen nationaal kampioene. ^Nederlandse presteerde dit eerder. Faber beste op de toren, de één meter- en drie felank. Op de toren en de drie meter had ruime voorsprong op respectievelijk Hermens en de Haagse Jolanda van in. Daphne Jongejans ontbrak op de na- titelstrijd. In Amersfoort werd gisteren i dat ze in augustus afziet van deelne- jaan de Europese kampioenschappen in Haar broer Edwin Jongejans, Euro- i wereldkampioen op de 1-meterplank, niet in Amersfoort aanwezig. Hanneke Faber Rugbybond staat shirtreclame toe NIEUWEGEIN De krappe finan ciële positie van de Nederlandse rugbyclubs heeft het bestuur van de Nederlandse bond bij de Algemene Ledenvergadering in Nieuwegein doen besluiten met ingang van het seizoen 1991-'92 shirtreclame toe te staan. Met de nieuwe regel gaat de Rugbybond in tegen de bepalingen van de Internationale Rugby Fede ratie en loopt de kans door sancties getroffen te worden. De vertegen woordigers van AAC Amsterdam maakten bezwaar tegen de invoe ring van de reclameteksten. Vol gens de Amsterdammers leidt het nieuwe reglement tot verloedering. Mourad Louati moet nog wachten DEN HAAG Het Europese titelgevecht boksen in het zwaarweltergewicht tussen Hagenaar Mourad Louati en Fransman Jean Claude Fonta- na is verschoven naar woens dag 14 augustus. De titelstrijd zou oorspronke lijk zaterdag 6 juli plaatsvin den. Manager John Kristalijn heeft van de Franse organisa toren begrepen dat ook de plaats van handeling is veran- De Hagenaar zal z'n proftitel dienen te verdedigen in St.Tropez, in het zuid-oosten van Frankrijk. Judoka Smeets wereldkampioen bij militairen NIMES Alex Smeets is in Nimes wereldkampioen judo bij de militai ren geworden. De Brabander zege vierde in de finale van de klasse tot 86 kg over de Belg René Goos. De tweede Nederlandse deelnemer in het middengewicht, Willem Poelf, eindigde als derde. Smeets is Euro pees jeugdkampioen. In zijn catego rie geldt de pupil van bondscoach Wim Visser als de opvolger van Ben Spijkers, de winnaar van brons bij de Olympische Spelen van Seoul. Golf gevaarlijk voor kinderen LONDEN Golf is de gevaarlijkste sport voor kinderen. Dit zijn Britse medici van oordeel. Hun studie werd openbaar gemaakt in het vaktijd schrift „British Medical Journal". In de ranglijst van gevaarlijkste sporten stond golf eerste voor plankzeilen en voetbal. Gedurende een jaar werd een onderzoek gedaan naar de hoofdverwondingen bij kinderen. Van de 27 ongevallen deden zich elf voor bij het golfspel. Vijf kinderen raakten gewond bij surfen en voet bal. Drie weken geleden werd de 8- jarige prins William, de zoon van prins Charles, aan het hoofd gewond tijdens het golfen. Bouwmans derde in klimtijdrit De Treffers ook in tweede duel j a tegen Quick Boys de sterkste I Tine van Fraayenhoven jj m oppermachtig bij |l% TEAN IV Volkert Weidler stuurt de Maz da naar de historische zege op Le Mans. FOTO: EPA LE MANS Voor het eerst sinds 1923 heeft een equipe in een Japanse auto de 24 uur van Le Mans gewonnen. Het team met Volker Weidler, Johnny Herbert en Bertrand Gachot zorgde gistermiddag om 16 uur na 363 ronden en bijna 5000 kilometer in een Mazda voor de primeur op het Franse autocircuit in de Sar- the. Met een achterstand van twee ronden finishten Jones, Boesel en Ferte in een Jaguar voor 250.000 toeschouwers op de tweede plaats. Een andere Ja guar nam de derde plaats voor zijn rekening. Titelverdediger Mercedes viel drie uur voor het einde in leidende positie met een defect aan het koel systeem uit. Van de achttien gestarte auto's bereikten slechts acht de eindstreep. Mazda, de enige Japanse auto fabrikant die dit jaar auto's in zet in de strijd om de wereldti tel voor sportwagens, neemt al sinds 1985 deel aan Le Mans. De beste klassering tot nu was een zevende plaats in 1987. Het was het enige voertuig dat werd aangedreven door een conventionele motor. De ove rige'deelnemers reden in boli des met turbo-krachtbronnen. De bemanning van de Mazda was net zo verbaasd over de triomf als de concurrentie en de toeschouwers waren. De Japanse overwinning in de 59e uitvoering van het roemrucht- ste autosportevenement in Eu ropa werd ook door de tegen stander geloofd. ,,Een schitte rende prestatie. Ze hebben hun zaakjes goed voor elkaar. Ik heb het team meteen gefeli citeerd", complimenteerde Tom Walkinshaw, de manager van het verslagen Jaguar- Niet alleen de Japanse zege was verbazingwekkend, het feit dat de Engelsman Johnny Herbert een groot aandeel le verde, evenzeer. De coureur werd enkele jaren geleden af geschreven voor de autosport toen hij tijdens een Formule 3000-race op Brands Hatch een ernstig ongeluk overleefde. Beide enkels werden verbrij zeld en de racende baron kwam in een rolstoel terecht. Zijn race-loopbaan leek voor bij- Venables wint gevecht om ja Tottenham j 1 Hotspur I Verzekeren voor j a sportblessures J opnieuw actueel I el de enti t ilf rp w'j UIIJS Het zou be- LJst te ver voeren om te iinueren dat de Neder- ïdse hockeyers gister middag hun scheidende 'e ach Rob Bianchi de ^iropese titel niet gun- n. Met een zo kritische itelling hadden ze ook ihzelf immers tekort gedaan. Dus nee, een iromelijk tekort aan ^zieling in de kansloos ao t 3-1 verloren finale Duitsland moest dere oorzaken hebben, lar welke dan precies, bleef in Parijs een 1)ot vraagteken. bques Brinkman was na de ïzijdige wedstrijd de eerste een poging deed. „We zijn inzet, op alles afgebluft, bben dit helemaal izelf te wijten", constateer de middenvelder, die gis- ^6n ïn als enige Oranje-inter- (je ional zijn normale niveau üdc l^e Jk heb voor de wed- i'd nog gewaarschuwd: die tsers hadden totnutoe keer al binnen vijf mi- :en gescoord. Maar niks ks hoor, wij stonden weer te sla- Volgens Frank Leistra, die kon schreeuwen en/of coa chen wat hij wilde, werd het één negatieve opsomming van de feiten. De doelman, die zijn jonge verdediging na de goede beurt tegen Enge land nu alsnog onder de druk zag bezwijken: „Op het ge vaar af voortaan als cynicus of pure pessimist door het le ven te moeten gaan: dit was gewoon héél slecht". Want Brinkman kreeg gelijk, in de vierde minuut keek Nederland al tegen een ach terstand aan. Floris-Jan Bo- velander beging een domme fout, waaruit Duitsland de eerste strafcorner kreeg. De gevreesde inzet van Carsten Fischer werd nog onschade lijk gemaakt door Leistra. Maar de meteen daaropvol gende tweede kans grepen de fel gestarte Duitsers. Nu kwam het tot een gloednieu we variant („nooit op de vi deo gezien nog", aldus Lei stra), en was het uiteindelijk Andreas Becker die de 1-0 liet aantekenen. „Daarna moesten wij een stapje extra zetten. En dat lukte dus op de een of andere manier niet", wist Bovelander. Rationeel Duitsland, dat zich door de dik verdiende zege vrijwaar de van deelname aan het olympisch kwalificatietoer nooi in Nieuw Zeeland, was en bleef een volle klasse ster ker. Spelbepaler Mare Delis- sen kreeg geen schijn van kans tegen Christian Blunck, zodat Nederland vrijwel nooit aan het opbouwen van een behoorlijke tegenaanval toekwam. En strafcorners bleven, op één in de eerste helft na, al helemaal achter wege. Na afloop kon Delissen niet anders dan berusten in de harde feiten. Over zijn di recte tegenstander: „Die Blunck speelde op het randje van het toelaatbare, maar ,niet onsportief of zo. Hij gaf me weinig of geen ruimte, dat heeft ie prima gedaan. Daar heb ik geen problemen mee. Dan moet je rationeel blijven denken, het is ge woon niet anders. Wij zijn ook tot op de bodem gegaan, maar Duitsland was vandaag op alle fronten sterker. Mis schien als we morgen weer tegen hun zouden spelen, dat het precies andersom zou Nu dicteerde Duitsland, dat in twee eerdere EK-finales (in Hannover 1970 en Brussel 1978) ook al van Nederland had gewonnen, het totale duel en was het ditmaal vier minuten na de hervatting dat dezelfde Becker 2-0 scoorde. De 3-0 uit een strafcorner van Fischer betekende het definitieve „Aus" voor Oran je, dat in de slotfase de spreekwoordelijke eer redde door de ditmaal onzichtbare Gijs Weterings. Maar dat kon ook worden gezegd van ve len van zij teamgenoten. „Ook de routiniers waren er vandaag niet helemaal bij", vertelde Bianchi, die aan de kant een machteloos gevoel kende. „Je ziet al bij de 2-0 dat het niet lukt, dat er niets meer in zit". De door Delissen genoemde kans op revanche krijgt Ne derland pas medio septem ber, bij de eerste wedstrijd om de Champions Trophy in Berlijn. Maar zover dacht gis teren nog niemand vooruit. Nog dezelfde avond reisde een groot deel van de spe lersgroep met eigen vervoer huiswaarts. Zo ook Mare De lissen. „Ik heb woensdag een tentamen staatskunde", keer de de student rechten in Lei den al weer terug naar de orde van de dag. „Ik zit maandag achter de studie boeken, ik heb nog een hele boel bladzijden te doen". De bladzijde EK en daarmee de bladzijde Bianchi is echter uit. Voor Brinkman met een bittere nasmaak. „Ik had Rob bij zijn afscheid wel een gou den medaille gegund", zei de eerst bij de groep van zeven kritikasters behorende, maar later afgehaakte Brinkman. „Nu ontbrak er toch wel iets aan. Het kei- en keiharde vechten zat er bij de meesten van ons vandaag niet in. We kunnen op een goed toernooi terugkijken, maar alleen de eerste plaats telt, en helaas, die zijn we nu kwijt". adona moet Napoli ïgkeren De Italiaanse voet- is niet ingegaan op zoek van Maradona een te halen door zijn con- ij Napoli. De Argentijn annulering gevraagd, de Napolitaanse club I maart was gestopt met n8 hermaken van zijn sala- Italiaanse bond veroor- Maradona tot het beta- de behandelingskos- 7100 gulden. Het zelfde moet de speler overma- n Napoli. Maradona is e Italiaanse tuchtcom- [eschorst voor 15 maan- jens gebruik van cocai- n contract bij de club '$t juli 1993. tballer werd kort gele- Buenos Aires gearres- voo,p verdenking van het Sen an cocaïne. Hij werd op :ht (40.000 gulden) vrij- Onder voorwaarde zich laat behandelen in niek voor drugverslaaf- Maradona verschijnt on< lag niet voor de rechter onc els. Hij moet zich in Ita- ~eke c verantwoorden voor Is ejebruik en bezit van De advocaten van Ma- hebben de officier varr Napels gevraagd de 7106 tting met een maand te mel en. De Argentijnse jus- ?vf l eft de 30-jarige gevallen gister verboden het land ïten omdat hij zich daar 'ig moet verantwoorden visi et gebruik van cocaïne. oakt ssuurploeg topvorm De Nederlandse irequipe heeft zaterdag andenwedstrijd van het in Aken zilver gewon- at was minstens zo ver- het goud dat een der bij de springruiters •echtgekomen. Het vier ban Grunsven, Bontje, jen Van de Velde bleef achter bij de onaantast- uitsers, 4996 tegen 4555 De drie door het sche fonds (NOP) ge beerde paarden (Larius Jofitje, Bonfire van Van ven, Courage van Bar- :oorden allen boven de •unten. Iets dergelijks e nationale dressuur- ïooit eerder op een lan- dstrijd gepresteerd. Joop Hiele schudt een aanhanger van SVV voor het laatst de hand. ROTTERDAM Eige naar-voorzitter John van Dijk van het Schiedamse SVV, heeft zaterdag be kendgemaakt dat zijn club het komend seizoen ver dergaat met Dordrecht'90. Onder de naam SVV/Dor drecht'90 zal de nieuwe formatie uitkomen in de eredivisie. Veel spelers van SVV hebben al ken baar gemaakt niet voor de fusieclub te willen uitko- SVV behield zaterdag het ere divisieschap door de promotie degradatiewedstrijd tegen NAC met 1-1 gelijk te spelen. En omdat SVV, de nummer zestien van de eredivisie, de eerste wedstrijd van NAC, de nummer twee in de eerste di visie met 4-1 had gewonnen, mag SVV/Dordrecht'90 het 't komend seizoen in de eredivi sie proberen. Na het afbreken van de fusie- besprekingen afgelopen vrij dag met Feyenoord, dat vol gens Van Dijk onredelijke ei sen stelde, heeft hij snel zaken gedaan met voorzitter Kees den Braven, die bij Dordrecht een vergelijkbare rol speelt, als Van Dijk bij SVV. Dor drecht '90 werd in het seizoen 90/91 kampioen van de vijfde en zesde periode in de eerste divisie, maar werd in de na- competitie uitgeschakeld door VVV. De KNVB heeft, maakte sectie-voorzitter Martin van Rooijen bekend, ingestemd met de fusie tussen beide stichtingen. De thuiswedstrij den van de nieuwe combinatie vinden plaats, in Dordrecht. Druiven zuur Voor NAC zijn de druiven zuur. De ploeg van trainer Cor Pot had er vast op gerekend dat het 't komend de eredivisie zou spelen. SVV zou immers met Feyenoord sa mengaan en dat zou een extra plaats in de eredivisie opleve ren. NAC ging er vanuit, en werd daarin afgelopen zater dag door de KNVB bevestigd, dat het die plek ook zou heb ben gekregen, gezien de pres taties (tweede in de competitie, tweede in de nacompetie) van het afgelopen seizoen. Heeren veen, dat als één na laatste in de eredivisie ëindigde en ook aanspraak maakte op een eventueel door SVV te verla ten plaats, eiste echter ook een plaats in de eredivisie, des noods via een kort geding. De beslissing van Van Dijk om sa men te gaan met Dordrecht'90 verlost de KNVB derhalve van veel problemen. Inmiddels heeft een aantal spelers van SVV al bekendge maakt niet voor de nieuwe combinatie te willen uitko men. Peter Barendse en Zier Tebbenhoff hebben, zoals be kend, contacten met FC Den Haag en zien SVV/Dor drecht'90, dat zal worden ge traind door Dick Advocaat, niet zitten. Dat geldt ook voor doelman Joop Hiele, die naar een andere vereniging gaat uitkijken. Jos Luhukay van SVV, tekent vandaag bij RKC. Datzelfde doet zijn ploegmaat Marcel van der Net bij FC Utrecht. Voor Jerry Cooke zijn De Graafschap, Emmen en Go Ahead Eagles in de markt Wim Jansen Onduidelijk nog is de rol van Wim Jansen, tot voor een paar maanden geleden technisch- coördinator bij SVV en door Van Dijk uitgeleend aan Feye noord. Jansen staat nog onder contract bij Van Dijk en het is nog steeds niet duidelijk of Jansen ook komend seizoen in de Kuip actief zal zijn. „De on derhandelingen daarover moeten nog plaatshebben", al dus Van Dijk. Pagina 12: Van Dijk krijgt geen applaus

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11