!cid^c(9omcuit^ espreide betaling >rengt Gevulei tn de problemen OMGEVING/RTV _)veruren' in slachthuizen door islamitisch offerl is, Geen tijd voor ^rnatief nieuwe il in Meren wijk Leiden stuurt alsnog protest tegen ed op tijd Hoge Mors vindt bouwplan aan Diamantplein te hoog CeïdócSou/ia/nt VRIJDAG 21 JUNI 1991 PAGINA 9 •dachte steekpartij ;afé aangehouden EN Een 18-jarige Amsterdammer is >n door de politie ingerekend op ver- ng van poging tot doodslag of zware ndeling van een 31-jarige Leidenaar mei. De Leidenaar werd op 30 mei in afé aan de Rembrandtstraat in de rug en en liep een ingeklapte long op. Hij ar buiten gelopen om assistentie te :n bij een ruzie tussen twee mannen, n er een een verdacht voorwerp te jhijn haalde. Een andege man, die zich lit de voeten had gemaakt, bleek het iffer te hebben gestoken. Bij een her- j bezoek in het café gisteravond her- de Leidenaar de dader van de steek en lichtte de politie in. De Amster- >r is voor nader verhoor ingesloten op itiebureau. Rake klappen bij telefooncel LEIDEN Bij een ruzie tus sen twee mannen in een tele fooncel op de hoek Rijnsbur- gerweg-Lijsterstraat zijn beide partijen licht gewond geraakt. Een 28-jarige man stond in de cel te bellen, terwijl een 52-ja- rige man en een vrouw buiten stonden te wachten. Het tele foontje duurde blijkbaar nogal lang, en de 52-jarige opende de deur van de telefooncel om te vragen hoe lang het gesprek nog zou voortkabbelen. Daar op ontstond een vechtpartij, waarbij rake klappen vielen. De partijen zijn het er niet over eens wie het eerst met de ruzie begon. Gemeente bestelt Rembrandt-stempel LEIDEN De gemeente Leiden heeft opdracht gegeven om een apart frankeerstempel te laten ontwerpen om de activiteiten rondom de Rembrandt-tentoon- stelling te promoten. De ont werpster van de folder van de Lakenhal over de Rembrandt- tentoonstelling, M. Knegtmans van Ontwerpforum Amsterdam, zal gevraagd worden om ook het logo voor het frankeerstempel te ontwerpen. Zodra het stempel klaar is, wordt alle uitgaande post van de ge meente ermee getooid. Vanaf au gustus tot en met februari vol gend jaar kan het frankeerstem pel dienst doen. Inzamelingsactie kerken succesvol LEIDEN/REGIO De inzamelingsactie van ge bruikte goederen bij der tien kerken in Leiden en omgeving is afgelopen week een groot succes ge worden. Gereedschappen, rolstoelen, naaimachines en 145 fietsen werden bij de inzamelpunten afgele verd. De goederen zijn af gevoerd naar landelijke depots, waar ze worden verwerkt in solidariteits- werkplaatsen. Hun eind bestemming ligt bij jonge ren in landen in Azië, Afrika en Latijns-Ameri- ka. AKKOORD OVER WONINGBOUW GRASVELD BURGGRAVENLAAN LEIDEN Op het sportveld langs de Burggravenlaan verrijzen toch 25 vrije sectorwoningen. Wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) en de omwonenden van het grasveld zijn een compro mis overeen gekomen dat vooral betrekking heeft op de ligging van de blokken waarin de woningen worden gebouwd. De be staande bebouwing langs de Kernstraat "blijft bestaan met een open stuk grond naar een nieuw te realiseren bouwblok van 11 appartementen. Dat bouwblok zal niet r^iht op de bestaande be bouwing worden neergezet, maar loopt schuin uit in de richting van de Burggravenlaan. Verderop het grasveld worden met de richting van de Burggravenlaan mee twee blokken woningen van elk zeven wooneenheden neergezet. Dat is in tegenstelling tot de plannen die tot dusver op tafel lagen. De omwonenden protesteerden juist tegen de opdringerige bebouwing die meer het grasveld in zou steken. Door de blokken met de lengte langs de Burggravenlaan te situeren is dat bezwaar uit de wereld. De woningblokken worden bovendien iets lager dan aanvankelijk de bedoeling was. De prijzen van de woningen schommelen rond de drie ton. Leerlingen herbestraten terrein Groenoordhallen LEIDEN Het terrein van de Groenoordhallen wordt herbestraat. De werkzaamheden worden uitgevoerd door tien leerling-straatmakers die nu nog als werkzoekende staan ingeschreven bij het arbeidsbureau Leiden. De provincie Zuid-Holland stelt 150.000 gulden voor dit project beschikbaar. Het geld komt uit het stimuleringsfonds werkgele genheid. Volgens de provincie kunnen de tien straatmakers voldoende ervaring opdoen om later succesvol te zijn op de arbeidsmarkt. Amnesty in Zoeterwoude ZOETERWOUDE In Ons Huis in Zoeterwoude vindt maandag een schrijfavond van Amnesty In ternationaal plaats. Aanvang om acht uur. Voor meer informatie: Paulien van Yperen, telefoon 2345 of Joke Haastert, telefoon 3261. (Vervolg van voorpagina) 1IDEN De nieuwe lanciële problemen bij Gevulei doemen op gevolg van een op ch gunstig onderhande- ngsresultaat tussen het rovinciale Afvalverwij- ïringsbedrijf Zuid-Hol- nd (Proav), de VAM in 'ijster en het Amster- imse Icova. Door het heiden van afval en ït tijdelijk opslaan van n gedeelte daarvan in et zogenaamde 'gat van ennemerland' kunnen e kosten per ton afval iet 15 gulden omlaag, ''oor gemeenten die een gespreide betalings- egeling met de Proav ebben getroffen is dat list voordelig. Maar de Gevulei heeft wel zo'n ?geling en die dreigt iet de nieuwe overeen- omst te vervallen. e tot nu toe lucratieve beta- ngsregeling dreigt daarmee voor alle negen gemeenten die bij Gevulei zijn aangeslo ten op een strop uit te lopen. Het gaat om Leiden, Oegst- geest, Sassenheim, Zoeter woude, Leiderdorp, Voor schoten, Warmond, Alkema de en Wassenaar. De oorzaak ligt in het feit dat de gemeenten niet de werke lijke kosten van 190 gulden zuivere stortkosten per ton betalen, maar slechts 115 gul den onder voorwaarde dat het verschil vanaf 1993 wordt bijbetaald. Om daarvoor geld te reserveren zouden volgend jaar de tarieven geleidelijk verder zijn opgeschroefd. De gespreide betalingsrege ling was in het leven geroe pen om al te grote schokken in de tarieven te voorkomen. Door de dreigende afschaf fing valt een ingrijpende ver hoging van de reinigings rechten niet te voorkomen. En dat terwijl de kosten in de Gevulei-gemeenten toch al de hoogste in Nederland zijn. De kosten zijn al hoog opge lopen door de sluiting van de vuilverbranding in Leiden vorig jaar, de stijgende ver- voers- en verwerkingskosten, de te geringe capaciteit bij de Nederlandse afvalverwerkers en de nog steeds groeiende berg vuil. De Gevulei, die de op 1 janu ari van dit jaar ingevoerde verhoging van tachtig gulden per ton afval nu niet kan betalen, wacht daarnaast nog steeds op antwoord van mi nister Alders op het verzoek de verschuldigde 18,5 procent BTW kwijt te schelden. Als de minister niet ingrijpt wordt de afvoer van het af val uit de Leidse regio nog eens duurder. Toch loopt er ook nog steeds een verzoek van de Leidse milieu-wethouder H. de la Mar om te voorkomen dat de Gevulei via de Proav haar afval 'goedkoop' dumpt in het voormalige Oostblok. Dat verzoek wordt eveneens maandag door het algemeen bestuur van de Gevulei be sproken. Volgens De la Mar is er in Nederland voldoende stortcapaciteit voorhanden, maar kan die niet worden benut door bestuurlijke span ningen. De la Mar vreest ver der dat de Oosteuropese stortplaatsen niet aan alle milieuhygiënische eisen kun nen voldoen en verwacht dat de kosten door het dure transport hoog zullen oplo pen. De inmiddels ontmantelde Leidse vuilverbranding. De sluiting ervan leidde vorig jaar al tot een forse stijging van de kosten van afvalverwerking. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De omwonen den van de Gooimeerlaan in de Merenwijk krijgen van de gemeente geen ex tra tijd om alternatieven te ontwikkelen voor het plan om tegenover de brandweerkazerne een flat met 59 een- en twee persoonshuishoudens te bouwen. Volgens wethouder T. van Rij komt de gemeente anders in de knoei met het tijdig ver werven van contingenten en loopt Leiden het risico minder te mogen bouwen. Het bouw plan voor de Gooimeerlaan is het enige dat snel kan worden geregeld en waarvoor de sub sidieaanvraag tijdig de deur uit kan. De andere bouwplan nen in Leiden stuiten op grote bezwaren en vertraging. De omwonenden van de Gooi meerlaan zijn niet blij met de plotselinge haast van de ge meente. Zij vinden de flat ont sierend, niet passend in het karakter van de wijk en vre zen door inkijk een verlies aan privacy. Om met een beter plan te kunnen komen vroe gen zij Van Rij gisteren om ex tra bedenktijd tot september. „We hoorden pas op de voor lichtingsavond van 10 juni wat er nou precies aan de hand was", protesteerde wijkbewo ner Chrispijn, die de wethou der gisteravond een handteke ningenlijst met 135 parafen overhandigde. Hockeystick De wijkbewoners zeggen niet tegen sociale woningbouw op het omstreden grasveld te zijn, maar wel tegen de vorm en de hoogte van het gebouw. De ge meente en woningbouwver eniging Leiden willen het ge bouw in de vorm van een hockeystick neerzetten met de kop van de stick in de bocht van de Gooimeerlaan ter hoogte van de brandweerka zerne. Op het grasveld aan de zijde van de Appelbes moeten acht eengezinswoningen het complex completeren. De omwonenden willen hoog uit een drie verdiepingen tel lend gebouw met een betaalba re huur van 375 gulden. Zij zeggen „geen zin te hebben om tegen een flatmuur aan te kij ken die ook nog eens hoger is dan volgens het bestemmings plan is toegstaan". Een andere wijkbewoonster voelde daar evenmin voor. „Zijn we net van de vuilverbranding af en dan worden onze woningen ommuurd door een flat". Van Rij bagatelliseerde de be zwaren. „Over het nu gelden de bestemmingplan in de Me renwijk is zeven jaar heftig ge procedeerd. Daarin is ook vastgelegd dat hier 120 wonin gen gebouwd mogen worden of minimaal 80. We willen er nu maar 67 om de buurt tege moet te komen. Dat is nog de grootste afwijking van het be stemmingsplan". Volgens Van Rij wordt de toegestane bouw hoogte bovendien nauwelijks overschreden. Het bouwplan aan de Gooi meerlaan beantwoordt ook volgens de meeste politieke partijen aan het Leidse huis vestingsbeleid, dat zich con centreert op de sociale sector. Bovendien sluit het flatge bouw, dat op het hoogste punt ongeveer 15 meter hoog wordt, de omgeving passend af met het oog op het station dat bij de Merenwijk moet komen. )EN7TER AAR De ithuizen in de regio dit weekeinde actief weer met de jaarlijk- slamitische offerfees- iJBij het slachthuis aan Leidse~-"Fasteurstraat len morgen en zondag 900 schapen en 50 leren geslacht. Reserveringen zijn ver plicht, anders komen de slachthuizen in de proble- In Leiden is besloten om parti culiere islamieten die een schaap of rund willen laten slachten pas na drie uur 's middags toe te laten. De gro te klanten als grossiers en sla gerijen gaan voor. „Op deze manier willen we voorkomen dat de islamitieten al vroeg in de ochtend massaal naar het terrein aan de Pasteurstraat komen terwijl ze toch niet eerder terecht kunnen", ver klaart W. van den Berg van het Leidse slachthuis de maat regel. Zondag wordt de groot ste drukte verwacht. In ver band met de offerfeesten wordt al het beschikbare per soneel ingezet om tussen zes uur 's morgens en zes uur 's a- vonds de dieren te slachten. Ook bij de andere slachthuizen waar ritueel mag worden ge slacht, rijst het aantal reserve ringen de pan uit. „Meer dan vijftig runderen per dag kun nen we echt niet hebben. Ga maar na, die beesten moeten allemaal op een speciale ma nier in bloKjes van vijf bij vijf centimeter worden gesneden, duidelijkt directeur van een slachthuis in Zoeter- meer. Ook de slachterij in Ter Aar heeft dit weekeinde de handen vol aan het gebruike lijke werk en daarnaast de di verse afspraken met islamie ten. „Zonder reservering hoe ven ze hier ook niet aan te kloppen want dan komen we wat tijd betreft in de proble men". aldus de Ter Aarse slachter. Het offerfeest is een feest van verzoening, vergiffenis, gebed en ontmoeting. De koran schrijft voor dat het twee maanden en tien djwgri na af loop van de ramaddw*(vasten- periode) moet worden gevierd. GEEN GEZAMENLIJK STANDPUNT REGIO LEIDEN De gemeente Leiden stuurt nog voor 1 juli een protestbrief met het eigen standpunt over de hoge snelheidstrein (HSL) naar minister Maij- Weggen van verkeer. Al leen gemeenten en orga nisaties die voor die da tum een protest indienen tegen de mogelijke komst en de voorgestelde tracé varianten, mogen na 1 juli nog meepraten bij de ver dere discussie over de om streden trein. Voor Lei den is dat van belang om dat een van de voorgestel de tracé's langs de wijk Meerburg loopt. Aan een gezamenlijk stand punt van Leiden met de buur gemeenten wordt nog ge werkt. Pogingen om met de buurgemeenten Zoeterwoude, Leiderdorp, Alkemade en Ja- ALLERLEI(DS) Blues 'n' Trouble De Schotse bluesband Blues 'n Trouble geeft morgen een con cert in het LVC aan de Bree- straat 66. Het concert begint rond 23.00 uur. de zaal is om 22.00 uur open. de entree be draagt tien gulden. Kathryn Tickell De Stichting Horus organiseert voor zondag een optreden van de Kathryn Tickell Band. De groep treedt op in de foyer van de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat, vanaf 20.00. Toe gangsprijs 12.50Donateurs M' Informatie: 612726. Cantilene Het Poolse koor Cantilene uit Wraclow zingt zondag enige motetten tijdens de Eucharis tieviering van 10.30 in de Har- tebrugkerk. Het gemengde koor van de Hartebrugkerk luistert de viering op met de Missa Pontificalis van Perosie. Folkert Grondsma begeleidt de liederen op het orgel. Russisch Een voorlichtingsbijeenkomst over het vak Russisch wordt maandag gehouden bij het Boerhaave College. Noordein de 1. Belangstellenden kunnen van 19.00 tot 20.00 uur terecht. De cursus start komend schooljaar, op de maandagen van 18.30 tot 21 uur. Inlichtin gen: 071-140043. tracé iroor flitstrein word^aangelt^. Leiden stelt zich evenals Lei derdorp op het standpunt dat er eerst meer informatie over de effecten van de HSL op ta fel moet komen. De verrichte milieu-effect rapportage (mer) geeft te weinig informatie. Een lokale effecten rapportage (Ier), die behalve het milieu ook andere aspecten in ogen schouw neemt, moet eerst worden voltooid. Een duidelij ker standpunt is op dit mo ment dan ook niet mogelijk. Een definitief besluit wordt pas in september of oktober verwacht. Het parlement wil begin volgend jaar de knoop doorhakken. thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz ertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het böMheiden formaat heeft het een groot aantal func tiemogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twei weken gratis bezorgd. I J Noteer als nieuwe abonnee ingaande l Naam: I Adres: l Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) p Koninklijke Shell prijs 1991 is dit jaar toegekend aan de fidse hoogleraar prof. dr. R. de Vries. De Vries kreeg de etenschapsprijs, waaraan een bedrag van 50.000 gulden is bonden, voor zijn uitmuntende onderzoek ter verbetering het begrip over het ontstaan van ziekten als lepra, dia- 3 en reuma. De uitreiking vond plaats in het Groot Audi- m van het Academiegebouw aan het Rapenburg, i onlangs met emiritaat gegane Leidse hoogleraar dr. J. "i Rood kreeg bij deze gelegenheid een cheque overhan- d met eenzelfde bedrag. Het geld is bestemd voor de Ichting Instituut voor Immunotherapie. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De plannen om aan het Diamantplein negen appartementen in de premie-A sector te bouwen met op de begane grond een praktijkruimte, kunnen op forse vertra ging rekenen. Omwonen den van het Diamantplein hebben aangekondigd zich te zullen verzetten als de gemeente het woon blok wil doorzetten. Zij zijn het niet eens met het voornemen om de in het bestemmingsplan toege stane bouwhoogte van ruim acht meter met meer dan twee meter te over schrijden. De politieke partijen zijn wel enthousiast over het bouwplan dat volgens de architect een muur krijgt die niet uitnodigt tot graffiti. Er zal worden ge bouwd in drie bouwlagen „om de brij van laagbouw in de buurt op een fraaie wijze te doorbreken", aldus de archi tect. De bovenste appartemen ten worden in de vorm van maisonettes gebouwd. Voor de praktijkruimte heeft zich de tandarts gemeld die nu nog een ruimte huurt op een veld in de buurt. Het toekomstige bouwterrein doet nu vooral dienst als hon- denuitlaatplaats en is in de avonduren een sombere en stille plek. De Leidse politieke partijen denken met de nieuw bouw (rode steen, zwarte ac centen) meer kleur in de wijk te brengen. Tegelijk met de bouw van het appartementen complex moet het opslagter rein van de C 10.00 supermarkt worden ommuurd om de ont sierende uitstraling daarvan teniet te doen. Met eigenaar Juffermans van de super markt moet daarover nog overleg worden aangeknoopt. Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9