ionn: de hele dag iet z'n allen in erhaling vervallen Vreemdelingenhaat in Duitsland nationale discussie „Frankrijk heeft overdosis migranten" AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB het levende eiland paTENLAND Geid-AeSoutont VRIJDAG 21 JUNI 1991 PAGINA 5 Idoor FRANS WIJNANDS BONN In de steek ge laten door Bondskanse lier Helmut Kohl, de Duitse regering en de politieke partijen heeft Liselotte Funcke deze week haar functie als regeringscommissaris voor de buitenlandse werknemers en hun fa milieleden neergelegd. Met een bittere ondertoon schreef zij een brief aan kanselier Kohl, waarin zij recht voor z'n raap zegt bij zonder teleurgesteld te zijn over het gebrek aan belang stelling, laat staan aan mede werking en bevoegdheden. Wat hooguit een kortstondig politiek incidentje had kun nen zijn, is intussen uitge groeid tot een nationale dis cussie in Duitsland. Funcke heeft namelijk een beroep gedaan op het geweten van alle Duitsers, alsmede van de politieke partijen, door in haar brief nadrukkelijk te wijzen op een „groeiende vreemdelingenhaat". Er be staat gevaar voor escalatie van dit probleem, omdat er van overheidswege te wei nig wordt gedaan om een ge leidelijke integratie te be vorderen. Al evenmin wor den er afdoende maatrege len genomen tegen jeugd bendes die hun vreemdelin genhaat regelmatig en vaak hardhandig tonen. Liselotte Funcke attendeert nog eens op het groeiende wederzijdse onbehagen: steeds meer Duitsers houden de vreem delingen op afstand, terwijl de buitenlanders van hun kant zich met de dag onbe haaglijker gaan voelen over die onvriéndelijke, soms openlijk vijandige houding. In de Bondsrepubliek wonen ruim vijf miljoen buitenlan ders. Uiël laat 300 estijnen vrij 2ALEM Israël heeft gisteren officieel de in jng van driehonderd Palestijnse gevangenen a| condigd. De maatregel is een gebaar in ver- met het komende islamitische feest Eid Al- dat het hoogtepunt markeert van de hadj, lijkse bedevaart naar Mekka. Van de vrijla- irofiteren gevangenen wier straffen voor ili aflopen. Een hooggeplaatste functionaris et ministerie van defensie bestreed dat de re egel verband houdt met een mogelijke ruil vermiste westerlingen en Israëlische solda- vefci Libanon. Volgens gegevens die het Israëli- 1 ^'eger maandag publiceerde zaten deze week Arabieren om veiligheidsredenen gevangen, en zaten 634 vast op grond van noodbepa- waardoor zij een jaar zonder proces gevan- innen worden gehouden. (Vervolg p" ran de voorpagina) l fé WIJNANDS ian J De hele dag met fe len in herhaling ver- al i. Uren en uren on- göroken achtereen, zo- het »lfs de (vice-) voorzit- d'yan de Duitse Bonds- Ikaar moeten aflos- fm n syn^1 Onderzoek naar dodelijke bruiloft NEW DELHI De Indiase overheid heeft een onderzoek gelast naar een omvangrijke voedselvergiftiging, die deze week aan 24 bruiloftsgasten het leven heeft gekost. Zeker 1500 ande ren werden zwaar ziek. Het incident deed zich voor in het dorp Moroli- Gange bij Bharatpur. Honderden mensen werden onwel, kregen diar ree of uitdrogingsverschijnselen. Uit een voorlopig medisch onderzoek bleek dat een deel van het bruilofs- voedsel bedorven was. Op het Indiase platteland zijn bruiloften vaak massa le aangelegenheden, die worden bij gewoond door de inwoners van meerdere dorpen. Vraagtekens bij dood Jozef Mengele JERUZALEM Nazi-concentratiekam parts Josef Mengele is wellicht niet dood. Dat staat in een rapport uit 1986 van de Israëlische politie, waarvan de inhoud pas deze week is openbaar gemaakt. Het rapport wijst op tegenstrijdigheden in de conclusies van een medisch onderzoek, op grond waarvan Amerikaanse, Duitse en Braziliaanse gerechtelijke deskundi gen oordeelden dat het uit een Brazi- laans kerkhof opgegraven skelet vrijwel zeker dat van Mengele was. In 1985 ont hulden vrienden van Mengele dat de nazi-arts in 1975 in Brazilië was ver dronken. Zij wezen de politie ook het graf aan, waarin Mengele onder de naam Wolfgang Gerhard zou liggen. Bush looft Gorbatsjov WASHINGTON De Amerikaanse president Geor ge Bush heeft gisteren lovende woorden gesproken over zijn Sovjetambtgenoot Michail Gorbatsjov. Bush liet bij de ontvangst van de Russische president Boris Jeltsin weten dat hij de betrekkingen met Gorba tsjov niet op het spel wil zetten. Volgens de Ameri kaanse president heeft de samenwerking met zijn Sovjetcollega Gorbatsjov beide landen enorme voor delen gebracht en de vrede en de stabiliteit in de we reld gediend. Bush beloofde Jeltsin in de toekomst zowel met Mos kou als met de republieken banden te onderhouden. „Wij prijzen ons gelukkig dat wij met twee indruk wekkende mannen als president Gorbatsjov en presi dent Jeltsin samenwerken", zo zei Bush. Jeltsin verzekerde Bush dat hij met Gorbatsjov zal samenwerken om de druk van conservatieve com munisten en militairen op het hervormingsbeleid te gen te gaan. Kohl spreekt Sovjets toe over Barbarossa BONN Bondskanselier Helmut Kohl spreekt morgen, een halve eeuw nadat Duitse tanks over een breed front de Sovjetunie binnenrolden, tot het Russische tv-publiek. Herdacht wordt dat op 22 juni 1941 Hitler met operatie-Barbarossa de vernietiging van de Sovjetunie dacht in te luiden. Vandaag bezochten minister van bui tenlandse zaken Genscher en zijn Sov jetcollega Bessmertnych een militaire ceremonie in Potsdam en hield Rita Stlssmuth, de voorzitter van de Duitse Bondsdag, een korte toespraak. Boven dien wordt dezer dagen op de Duitse en Sovjet-tv de zesdelige co-produktie „Der verdammte Krieg" uitgezonden. iad het hele historische hooguit een half uur duren: met een goed- te voorstander voor Ber- tegenover een even zame favoriet voor In een zakelijke uitwis- van de al lang en breed le argumenten had het o^oos slepende marathon- 1CU over de vraag in welke leg igering en parlement ge- n moeten worden, voor- kunnen worden. ook in Duitsland is oos praten een kennelijk mijdelijk bestanddeel le parlementaire demo- En dus verdringen de 2 afgevaardigden elkaar 1?e iet spreekgestoelte om, iet oog van de natie, ook persoonlijke mening te alvorens de voor een e'eide steden 'fatale' stem- sal worden gehouden, veel woorden, weinig ;elends. Slechts een en- komt tot een sublieme atting van de proble- Voor de rest is het ta melijk flets, veel sentiment, oude koek en valse pathos. Er wordt zo vaak - al bij voor baat - afscheid genomen van Bonn als regeringszetel, dat het soms de schijn heeft dat de beslissing al gevallen is voor dat prof. dr. Rita Süssmoth om tien uur stipt de plenaire Bondsdagzitting opent. Het zal tot laat in de middag duren voor zij haar lang geheimge houden persoonlijke voorkeur uitspreekt: Bonn! Zij legt het voor deze dag aan gepaste kiesreglement nog eens uit. Er zal onder meer op drie ingediende voorstellen te gelijk gestemd worden. Het voorstel met de minste stem men valt af, zodat - en daar is iedereen van overtuigd - die ene keuze overblijft: Bonn of Berlijn. Compromissen doen niet meer ter zake, er is geen meerderheid voor een geogra fische spreiding van bestuurlij ke activiteiten. In de eerste ochtenduren ko men alle zwaargewichten aan het woord. Een indrukwek kende rij sprekers, met als verbale hoogtepunten Willy Brandt en - vooral - de CDU- minister van binnenlandse za ken, Wolfgang Schauble. De in een rolstoel zittende Schauble houdt zijn landgeno ten een spiegel voor: jarenlang kon zonder nadenken lucht hartig geroepen worden dat Berlijn de toekomstige, com plete hoofdstad zou zijn, inclu sief regering en parlement. Het was makkelijk roepen. Het land was verdeeld, de noodlokalen in Bonn waren al lang vervangen door robuuste nieuwbouw, en de hereniging leek verder weg dan de maan. Tot een dik jaar geleden. „Toen kregen we de vrijheid, omdat we de verdeeldheid overal in Europa wilden over winnen", Schauble, woonach tig op de Frans-Duitse grens bij Straatsburg, spreekt zich kalm en vastberaden uit voor Berlijn. Niet dat standpunt, maar zijn bezielend betoog le vert hem een stormachtig ap plaus op. Willy Brandt loopt naar voren en schudt zijn poli tieke tegenstander warm de hand. Kohl, ook al een favo riet voor Berlijn, kijkt glimla chend toe. Het is duidelijk dat vrijwel alle politieke kopstuk ken - ongeacht hun politieke kleur - op één lijn zitten: re gering en parlement moeten naar Berlijn. Het eerste applaus van de dag is overigens voor de eerste zin van de eerste spreker, arbeids- minister Norbert Blüm: „Laat de discussie over Bonn over Berlijn in geen geval onze ge meenschappelijke vreugde over de bereikte hereniging wegdrukken". Fifty-fifty „Als ik het zo beluister, wordt het Berlijn". De gerokte Bondsdag-beambte geniet even. Twee passen verderop schudt een meeluisterende col lega het hoofd: „Tuurlijk blijft het Bonn!" Exact de doorsnee verdeeldheid van het hele Duitse volk. Eergisteren nog meldde een representatieve Jonge Berlijners vieren feest voor de Rijksdag. steekproef dat 52 procent van de Duitsers voor Bonn is, maar een even gewaardeerd insti tuut komt vervolgens met het tegendeel op de proppen: 52 procent is voor Berlijn. De Markt in Bonn is de laatste 48 uur een trefpunt voor bur gers en politici. Ze spelen een thuiswedstrijd. De weinige Berlijn-supporters worden vriendelijk bejegend, maar niet serieus genomen. De men sen luisteren gretig naar wat ze in alle toonaarden willen horen: Bonn blijft regeringsze tel. „Ze kunnen thuis wel voor de televisie blijven zitten, maar ze komen liever hier heen. Pra ten met elkaar. En als ze win nen, wordt het straks een groot volksfeest". De achter liggende gedachte van de be snorde kelner van de kleine openlucht-snackbar is duide lijk: als Bonn wint kunnen er zaken worden gedaan. En zo denkt de hele bevolking van Bonn erover. De mensen hebben lak aan de historische betekenis van het Bondsdagdebat; de rol van Berlijn in de voorbije en toe komstige wereldgeschiedenis weegt niet op tegen de beslom meringen van alledag. En re gering en parlement in Bonn betekent nu eenmaal werk, welvaart. Dat zou wel eens kunnen veranderen als het parlementaire circus naar Ber lijn vertrekt. Het geld voor die mini-volksverhuizing kan be ter in de ontwikkeling van de nieuwe deelstaten worden ge stopt, zo menen de mensen in Bonn ruimhartig. Het regent de hele dag. De biertap heeft geen aftrek; de haantjes verpieteren aan het spit. Op een enorm video scherm wordt het debat in de Bondsdag uitgezonden. Spre ker nummer honderd-en-zo- veel is bezig. Maar de meeste woorden gaan het ene oor in, het andere uit. Wat telt is de uitslag. Braziliaanse politie geeft moord op kinderen toe BRASILIA Een Brazili- aanse politie-officier heeft gisteren voor eerst in het openbaar toegegeven dat politiemannen betrokken zijn bij het systematisch uitroeien van straatkinde ren in het land. De getuigenis van de officier volgt onder meer op de moord van vijf dakloze straatzwer vertjes in het centrum van Rio de Janeiro verleden week, na hun deelname aan een televi siedocumentaire van de Ne derlandse straatjeugdwerker Nanco van Buuren, die in Ne derland heel wat stof deed op waaien. Tijdens een parlemen taire hoorzitting in de hoofd stad Brasilia gisteren gaf de districtscommandant van Du- que de Caxias, een van de armste en meest gewelddadige voorsteden van Rio, toe dat verscheidene van zijn agenten direct betrokken zijn bij het 'afmaken' van jonge straat zwervers. Commandant Pedro Paulo Abreu noemde ook drie niet-geregistreerde zogenoem de securityfirma's in de stad die van hun diensten gebruik maken om 'de straten schoon te vegen'. De voorzitster van de parlementaire commissie, mevrouw Rita Camata, zei na de onthutsende verklaring van de politie-officier: „Uiteinde lijk blijkt het dat we vordering maken". Amerikaanse militairen weg uit Filipijnen MANILA De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren be sloten het merendeel van haar in de Filipijnen gelegerde mi litairen terug te halen vanwe ge de recente vulkaanuitbar stingen. De 1462 meter hoge berg spuwde gisteren weer vijf keer as uit over zijn omgeving en het dodental als gevolg van de meer dan twee weken aan houdende erupties is inmiddels gestegen tot 268. Een Ameri kaanse woordvoerder ver klaarde dat 4500 van de 7000 luchtmachtsoldaten teruggaan naar de VS totdat de schade op de luchtmachtbasis Clark is hersteld. Filipijnen die naar hun huizen in de omgeving van de vulkaan waren terug gekeerd, zijn gisteren in aller ijl weer vertrokken uit angst dat de zware regenbuien mod- derverschuivingen op de hel lingen van de berg zullen ver oorzaken. g drie chilpunten eigen zeggen „verder gaan dan Le Pen". Als 'remedie' tegen de immigratie stelt hij voor de uitkeringen aan niet EG-inge- zetenen in te trekken, langdu rig werkloze buitenlanders uit te wijzen, evenals immigran ten die gevangenisstraf heb ben uitgezeten. Werkgevers moeten Franse sollicitanten voorrang geven, aldus Ponia- towski. De ex-minister had uitgerekend dat immigranten verantwoordelijk zijn voor veertig procent van de mis daad in Parijs. Jacques Chirac op zijn beurt versterkte een uitspraak van president Mitterrand door te stellen dat de 'tolerantie-drem pel' was overschreden. „We verwerpen de buitenlanders niet, maar er zijn er gewoon te veel", aldus de Parijse burge meester, die vervolgens door sloeg met een op zijn minst du bieuze 'anekdote' over een hard werkende Parijse familie die „gek wordt van hun (bui tenlandse) buurman met zijn drie of vier vrouwen, een twintigtal kinderen, 50.000 francs aan uitkeringen en die natuurlijk werkloos is. Voeg daarbij het lawaai en de geur", zei Chirac letterlijk. Racistisch was dit verhaal volgens hem geenszins, maar een 'afspiege ling' van de werkelijkheid. Geshockeerd Premier Cresson en liberale politici hebben 'geshockeerd' gereageerd op het verbale ge weld. Chirac volhardde giste ren in zijn uitspraak en meen de dat „veel landgenoten de anekdote begrepen". Het gespierde offensief van de conservatieven moet Jean-Ma- rie Le Pen de wind uit de zei len nemen. De leider van het extreem-rechtse Nationale Front geniet weer een groei ende populariteit onder het Franse volk sinds zijn 'kruis tocht' tegen „onrecht, onvei ligheid, corruptie en decaden tie". In een reactie op Chiracs 'anekdote' verklaarde Le Pen blij te zijn dat „zijn opvattin gen door steeds meer mensen worden gedeeld". Ondanks een politieverbod manifesteerde Le Pen woens dagavond voor de Parijse Ope ra. „De socialistische regering wil steeds meer buitenlanders in Frankrijk om hun gedemo raliseerde electoraat te ver vangen", waarschuwde de Bretonse volksmenner. De crisis in de voorsteden (waarbij de afgelopen maan den drie immigranten en een politieagente omkwamen) en de onmacht van de socialisti sche regering hier iets aan te doen heeft de rechtse oppositie een welkome mogelijkheid ge boden de rijen te sluiten. Interne rivaliteit tussen Chi rac, Giscard en ongeduldige 'kroonprinsen' is even onder schikt gemaakt aan een breed offensief tegen het socialisti sche bewind. Dat beleeft so- Jacques Chirac, de neo-gaul- listische oppositieleider in Frankrijk en tevens burge meester van Parijs. FOTO: AP wieso een turbulente periode want niet alleen in de voorste den leeft ongenoegen. Politie, ziekenhuispersoneel, verkeers leiders, spoor- en omroepper- soneel staken voor loonsverho ging of staan op het punt dat te doen. Uit de socialistische partij zelf klinken dreigemen ten wanneer premier Cresson niet op 1 juli het minimum loon optrekt. De Franse economie kan zich dat niet veroorloven. De wan kele minderheidsregering van de eerste vrouwelijke premier heeft ondertussen op links wat stabiliteit gekregen door een toenadering van de communis ten. Bevreesd volgend jaar ge heel te worden weggevaagd bij regionale verkiezingen heeft de partij van Georges Mar- chais een sordino op haar kri tiek gezet. In de hoop te profi teren van het meerderheids- kiesstelsel over twee ronden denken de communisten de schade te beperken door 'link se' stemmenoverdracht. OPPOSITIELEIDER CHIRAC IN VOETSPOOR VAN LE PEN: ker en jssmertnych JJN De Ameri- '$se minister van bui- w ndse zaken James a r heeft gisteren in jn met zijn Sovjet- genoot Alexander 1 nertnych geen door dot t bereikt over het ;o vRT-verdrag, dat de od, bgische kernbewape- van de supermachten 30 procent moet ver- nfis loop van het twee uur ide overleg zei Baker eskundige onderhande- in Genève nog drie ge- unten uit de weg ïn ruimen. Onderminis- an buitenlandse zaken ja^ald Bartholomew gaat iter nc*e week naar Zwitser- om de onderhandelin- >ij te wonen, aldus Ba- Bessmertnych zei dat jesprek in Berlijn „aan Idoor BOB VAN HUËT PARIJS De onrust in de Franse voorsteden komt deels door een 'overdosis immigranten', zo meent de neo-gaullisti- sche oppositieleider Jac ques Chirac. De conservatieve senator en oud-minister van binnenland se zaken Michel Poniatowski legde daar gisteren in Le Figa ro nog een schepje boven op. „De Noordafrikaanse en zwar te immigrantenbevolking is in hoge mate crimineel", ver klaarde hij in deze krant. Poniatowski, zelf afstamme ling van een Poolse (adellijke) immigrantenfamilie, wil naar De ministers Alexander Bessmertnych (links) en James Baker leggen in Berlijn een verklaring af. FOTO: EPA zienlijke vooruitgang" heeft opgeleverd, maar hij trad niet in details. Sinds decem ber breken Washington en Moskou zich het hoofd over de laatste obstakels, waaron der het coderen van testge gevens van raketten en de telling van het aantal kern koppen dat per raket wordt meegevoerd. Een doorbraak in Berlijn zou de top tussen president Geor ge Bush en Sovjet-collega Michail Gorbatsjov, die deze zomer in Moskou plaats zou moeten vinden, aanzienlijk dichterbij hebben gebracht. gewicht; de aantrekkingskracht van de aarde, die de reusachtige bol op zijn plaats hield, wordt gaandeweg opgeheven en het j eiland rijst omhoog uit de oceaan. Met donderend geweld wordt de drijvende haveninstallatie omver geworpen. Gelukkig maar, dat juist het laatste schip die middag is vertrokken... Inmiddels controleert Goldwyn de injectors. Ze werken alleen positief en hij moet constateren dat Butcher zijn werk goed heeft gedaan. - Wat is er gebeurd, nadat Butcher zich bij het stuurge- de voeten had gemaakt? De verrader heeft de centrale ingesteld en daarmee is het gehele, met atoomener- apparaat in werking getreden. Hij weet precies, dit zal hebben en hij weet ook, dat Prudon niet wat er nu zal gebeuren. De geleerde geeft snel en iedereen vliegt naar zijn post. Misschien kunnen ze ramp voorkomen... Maar reeds verliest het eiland aan

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5