Narashima Rao tolk van oude N ehru-waarden li Medellin legt rode loper uit voor Don Pab Hoogleraar: computers kunnen rechtsprekj* Bezorgdheid over terugsturen van buitenlanders t 'e' BINNENLAND Ccidóc Souocuit VRIJDAG 21 JUNI 1991 PAITE ADVIES EMANCIPATIERAAD: Ook niet-biologische ouder moet kind kunnen aanvaarden DEN HAAG Mensen die daadwerkelijk kinde ren verzorgen en opvoe den behoren ongeacht de door hun gekozen leef vorm het recht te hebben hun verantwoordelijkheid ook in juridisch opzicht te kunnen regelen. De wet geving ten aanzien van af stamming en ouderschap moet daarom veranderd worden. Dat schrijft de Emancipatie- raad in een (ongevraagd) ad vies aan de regering, getiteld 'Het afstammingsrecht en soci ale ouders'. Voorzitter M. J. H. den Ouden-Dekkers van de Emancipatieraad bood het ad vies gisteren aan staatssecreta ris Kosto (Justitie) aan. Zij her innerde eraan dat de huwe lijkswetgeving tot stand is ge komen in een tijd waarin de morele opvattingen sterk ver schilden van de huidige. In de huidige wetgeving wordt volgens de Emancipatieraad ten onrechte onderscheid ge maakt tussen mannen en vrouwen en tussen homo- en heteroparen. De Raad wijst erop dat alleen mannen een kind kunnen er kennen, ongeacht de vraag of zij gehuwd zijn en of zij de bio logische vader zijn. De Raad wil af van de term 'erkennen' en vindt dat alle sociale ouders een kind moeten kunnen 'aan vaarden'. Met sociale ouders bedoelt de Raad alle volwassenen die kinderen verzorgen en opvoe den, maar die niet de biologi sche ouder van het kind zijn. De Emancipatieraad vindt het onderscheid tussen sociale moeders en vaders extra wrang, daar de moeders door gaans een veel groter aandeel in de opvoeding en verzorging van kinderen hebben. Ook wil de Raad het adoptie recht wijzigen, waardoor voortaan ook ongehuwden en alleenstaanden kinderen kun nen adopteren. LEIDEN „Computers kunnen rechtspreken, maar de dag dat een com puter een rechter ver vangt zal voor velen een droevige dag zijn", zo zei prof. dr. H. .J. van den Herik vanmiddag bij zijn aanvaarding van het ambt van bijzonder hoogleraar informatica aan de Rijks universiteit Leiden. Van den Herik baseert zijn uitspraken op experimenten met juridische computerpro gramma's die zouden bewijzen dat de computer in veel geval len betere beslissingen neemt dan de mens. De ontwikkelin gen op dit gebied nemen de laatste jaren een grote vlucht. Zo zijn er al programma's in gebruik die adviezen geven met betrekking tot erfrecht en ontslagrecht en experimen teert men met een adviserend programma over de algemene bijstandswet. Er wordt zelfs een informatiesysteem ont wikkeld dat de hele admini stratieve rechtsgang omvat, van de registratie van strafza ken tot en met de afhandeling van vonnissen. Alleen de zit ting zelf en het uiteindelijke vonnis worden dan nog door mensen behandeld. Uit zijn woorden zou de in druk kunnen ontstaan dat Van den Herik zich onvoorwaarde lijk achter de rechtsprekende computer opstelt, maar in zijn rede kwamen ook de tekortko mingen van de computer als rechter naar voren. Zo kan de computer niet inspelen op het veranderende normb het voor de computer i lijk om vage termen in J', geving als 'passende ai c0p, 'verwijtbaar werkloos^ terpreteren. De dag dat computers rend 'betere' beslissin men dan mensen moeten kiezen tussen en de computer als rei', volgens Van den He ver weg. Alhoewel vet le voorstanders van d gg sprekende mens die d 1 stig tegemoet zien, zal de onderzoekers de k het werk betekenen. Lü CONGRESPARTU KIEST OPVOLGER GANDHI NEW DELHI Met zijn vissenogen kijkt hij, van uit een ander tijdperk, met een sombere blik de wereld in. In het gebrui kelijke gedrang bij de in gang van het kantoor van de Congrespartij in New Delhi dreigt hij, door zijn kleine postuur, vaak on der de voet te worden ge lopen. Zijn zachte, licht weifelende stem is niet getoonzet om grote mas sa's in vervoering te bren gen. Maar intussen treedt P.V* Narashima Rao wel in het voetspoor van Indiase premiers als Jawa- harlal Nehru, zijn dochter Indira Gandhi en haar zoon Rajiv Gandhi. De Congrespartij van de ver moorde Gandhi heeft gisteren met klikkende hielen de gele deren gesloten achter Narashi ma Rao, die volgende week vrijdag 70 jaar wordt. Hij is de wereld ingeslingerd als de on betwiste leider van de drie we ken geleden nog volkomen stuurloze partij, die dreigde ten onder te gaan aan het dra matische verlies van partijlei der en gedoodverfd premier Rajiv Gandhi. „Zijn zwakte is zijn kracht", zegt een pas gekozen parle mentariër, die eraan toevoegt dat Narashima Rao in de drie weken dat hij partijvoorzitter is, als opvolger van Gandhi, erin is geslaagd de eenheid in de partij te bewaren en de slechte resultaten van de eer ste kiesdag, daags voor Gand hi's moord, afgelopen week om te buigen in behoorlijke winst. Hij beschikt niet over een ei gen machtsbasis, zoals de meeste partijleiders, wat ook inhoudt dat hij voor niemand een echte bedreiging is. Maar een klinkende staat van dienst heeft hij wel. In 1957 werd hij gekozen in het deelstaatparle ment van Andhra Pradesh, een deelstaat in het zuiden, waar hij 20 jaar bleef, 10 jaar als minister en 3 jaar als deel staatpremier. Indira Gandhi haalde hem naar New Delhi, waar hij van 1980 tot eind 1984 een zeer effectieve minister van buitenlandse zaken was, een van de betere die India heeft gehad. Onder Rajiv Gan dhi, die eind 1984 premier werd als opvolger van zijn vermoorde moeder, kreeg Rao tal van ministersposten, waar onder defensie en uiteindelijk opnieuw buitenlandse zaken. Geslepen Vooral als minister van bui tenlandse zaken bleek de man met het pessimistische uiterlijk opvallend geslepen, soms hu moristisch, soms cynisch, maar altijd in staat de tegenstand te overtuigen van zijn gelijk. „Narashima Rao vocht nooit met het parlement, hij bespeel de het", herinnert zich een oud-parlementariër. De jurist, taalkundige en schrijver Rao, die vloeiend tien talen spreekt, staat poli tiek gezien dichtbij de oude so cialistische idealen van India's eerste premier, Jawaharlal Nehru. Rao gelooft heilig in een geseculariseerde staat met grondwettelijke bescherming van minderheden. Zijn politie ke denkbeelden kwamen niet altijd overeen met Rajiv Gand his modernisme, zoals het ver langen India het computertijd perk in te loodsen, maar Rao is altijd een trouw soldaat van de partij geweest en heeft in het grote belang zijn persoonlijke nogal socialistisch getinte idea len opzij gezet. „Het doet er ei genlijk niet toe wat hij zelf vindt, want je kunt altijd op hem vertrouwen. Waarschijn lijk een van de weinigen die het partijbelang laat prevale ren boven het persoonlijk be lang", zei Indira Gandhi eens over haar fel geprezen minis ter van buitenlandse zaken. Rao's voornaamste kwaliteit is vooral dat hij oncontroversieel is en een sterke hang heeft naar consensus. Het zoeken naar een compromis is ook een eigenschap die hij als India's premier nodig zal hebben, om dat hij zo goed als zeker een minderheidsregering zal moeten leiden, die valt of staat met de steun' van het linkse front van twee communisti sche partijen en het Nationale Front, een bundeling van re gionale partijen onder aanvoe ring van ex-premier V.P. Singh. Voor dit samenwer kend blok, goed voor 130 ze tels in hef nu 511 zetels tellen de parlement, is Rao een aan vaardbare kandidaat, gedeelte- liojk omdat hij geacht wordt een middenweg te bewande len, maar bovendien omdat hij politieke denkbeelden koes tert, waaruit ook de andere partijen putten. Electoraat Met Rao zal de koers van de Congrespartij ten minste licht worden omgebogen naar het oude Nehru-isme. Dat bete kent vooral dat Rao zal probe ren om de extremen in de Congrespartij, vooral als het gaat om een te snelle moderni sering van India, af te zwak ken. Hij zal daarbij ongetwij feld het feit uitspelen dat de Congrespartij met 224 zetels samen met de bondgenoten 239 zetels een minderheids regering heeft gevormd en steun van andere partijen on ontbeerlijk is. Dat heeft voor hem het voordeel dat hij de partij kan opvoeden in de nieuwe realiteit van de Indiase politiek, namelijk die van het electoraat, dat verdeeld is gé- raakt omdat de tijd van rege ringen die een absolute meer derheid behaalden, voorbij lijkt. Rao heeft het in zich, een nieuw klimaat te scheppen in de parlementaire democratie, waarin ook de oppositie een wezenlijke rol krijgt toebe deeld, iets dat in India nooit eerder is gebeurd. De keuze van de ogenschijn lijk kleurloze Rao is misschien nog de beste voor India op dit moment, omdat hij een van de weinigen is die de polarisatie kan bestrijden. Eenzelfde ver kiezingsuitslag met Rajiv Gan dhi aan het roer had India in een absolute crisis gestort. Er is nog een klein smetje: Rao was geen kandidaat in de ver kiezingen en is dus geen lid van het Lagerhuis geworden. De nieuwe premier heeft zes maanden de tijd zich in een P.V. Narasimha Rao neemt de felicitaties van leden van zijn Congrespartij in ontvangst. De partijleden zijn unaniem van oordeel dat Rao India's nieuwe premier moet worden. FOTO:AP van de 16 kieskringen waar verkiezingen wegens geweld zijn opgeschort, in een later stadium te laten kiezen. Sinds Rajiv Gandhi in 1989 moest aftreden na een verplet terende verkiezingsnederlaag, hebben de twee opeenvolgen de regeringen nagelaten de voor India zo essentiële bui tenlandse politiek voort te zet ten. In 18 maanden tijd heeft India zijn leidende rol in de beweging van ongebonden landen verspeeld. In tal van opzichten is India verdwenen van het buitenlandse politieke toneel. Met Rao, met zijn voor liefde voor een eigen Indiase weg in de buitenlandse poli tiek, aan het roer kan de ko mende jaren van New Delhi weer het nodige worden ver wacht. SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF (c) Standaard Ultgeveri)/Wavery Productions DEN HAAG De Twee de-Kamerleden Sipkes en Lankhorst van Groen Links hebben opheldering gevraagd aan staatssecre taris Kosto van justitie over de uitzetting van 1027 buitenlanders. Zij vragen zich af of deze mensen wel de gelegen heid hebben gekregen om een asielaanvraag te doen. Sinds februari controleert de marechaussee vaak direct bij de uitgang van vliegtuigen op papieren. Zo kunnen mensen zonder geldige papieren ge makkelijker meteen met het zelfde vliegtuig worden terug gestuurd en is na te gaan uit welk land ze komen. Groen Links vermoedt dat de ver scherpte controle erop is ge richt het aantal asielzoekers te beperken. De twee vragen de staatssecretaris of de vereiste zorgvuldige procedures in ge vaar komen. Volgens het mi nisterie van justitie krijgen reizigers alle kans een asiel verzoek in te dienen. (ADVERTENTIE) Kwaliteit garnalen verbeterd GRONINGEN De kwaliteit van onderzochte garnalen is sinds het van kracht worden van het verbod op het thuis pellen, in Nederland per 1 juli vorig jaar sterk verbeterd. De Inspectie Gezondheidsbescherming Groningen constateert dat in het jaar verslag over 1990. Volgens de Inspectie zijn in haar gebied sinds het van kracht worden van het verbod geen overtredingen ge constateerd en wordt er, voorzover bekend, niet meer thuis ge peld. Het pellen geschiedt momenteel machinaal of nog deels handmatig in een hygiënische fabriekshal of in speciale, gecon troleerde pelcentra in het buitenland. JUSTITIE: Drugsgebruikers in grensstreek harder aanpakken DEN HAAG Duitsers die over de grens komen om in ons land drugs te kopen en te ge bruiken kunnen van nu af hard worden aangepakt. Minis ter Hirsch Ballin van justitie heeft ermee ingestemd dat deze 'drugstoeristen" worden aange houden en overgedragen aan de Duitse justitie. De regel in ons land is dat hasj- rokers en junkies die minder dan een halve gram harddrugs of dertig gram softdrugs in be zit hebben niet gerechtelijk vervolgd worden. Minister Hirsch Ballin is bereid uitzon deringen op dit beleid toe te staan onder twee voorwaarden. Ten eerste moet het zo zijn dat de drugsgebruikers overlast veroorzaken. Ten tweede moeten de plaatselijke autori teiten niet alleen Duitse maar ook Nederlandse drugsgebrui kers aanpakken. De plaatselij ke politie mag overigens zelf, na overleg met de burgemees ter en de officier van justitie, bepalen wanneer er sprake is van overlast. In het oosten van het land, vooral in Arnhem en Venlo, ondervindt de bevolking regel matig grote hinder van Duit sers die in het openbaar drugs gebruiken. Deze 'drugstoeris ten' komen naar ons land, om dat zij hier relatief eenvoudig en goedkoop verdovende mid delen kunnen kopen. De PvdA heeft al laten weten niet akkoord te gaan met het hasj-plan van Hirsch Ballin. De partij vindt dat Nederlanders die soft drugs op zak hebben voor eigen gebruik niet door Justitie mogen worden ver volgd. PvdA-woordvoerster Swüdens wijst erop dat er rechtsongelijkheid ontstaat als een hasjroker in Roermond voor de rechter moet verschij nen, terwijl hij in een Amster dams café ongestraft een joint kan opsteken. U MEDELLIN Woens dagmiddag kwart voor vijf werd het luchtruim boven de Colombiaanse stad Medellin plotseling voor alle luchtverkeer ge sloten. Dit gold niet voor twee helikopters van de gemeente Envigado, een van de randsteden van de metropool. Op dat mo ment was het overduide lijk. Don Pablo komt er aan. De capitulatie van drugsbaron Pablo Escobar (41), leider van het uiterst gewelddadige Medellin- kartel, moest een feit zijn. Even daarvoor hadden militai re inspecteurs van Escobars privé-leger het 5-sterrengevan geniscomplex in Envigado, de geboorteplaats van de cocaïne- grossier, voor het laatst onder worpen aan een grondig onder zoek. Toen de inspectie uitwees dat alles pluis zat, werd positief advies uitgebracht aan John 'Popeye' Velasquez (28), ver antwoordelijk voor de parami litaire structuur van het kartel. De nummer drie had zich even tevoren overgegeven. Eenmaal overtuigd zette 'Popeye' het sein op veilig. Even later stapte Pablo Escobar, 's werelds meest gezochte drugshandelaar, op een onbekende plaats enkele honderden kilometers buiten Medellin in een helikopter voor zijn transport naar de zwaar bewaakte gevangenis. Don Pablo maakte zijn tocht in het bijzijn van zijn moeder, en kele hoog geplaatste justitiële autoriteiten en pater Rafael Garcia Herreros (84). Het is aan de vruchtbare bemiddelingspo gingen van deze laatste te dan ken dat Escobar zich uiteinde lijk heeft durven overgeven. Gedurende twee maanden heeft pater Herreros met goed keuring van de Colombiaanse regering op en neer gependeld tussen Medellin en Escobars schuilplaats in de bergen. En kele uren voor de capitulatie van de drugsbaron had de grondwetgevende vergadering in het land tijdens een geheime stemming met 55 voor, 13 tegen en 5 onthoudingen besloten dat cocaïnehandelaren voortaan niet meer aan de Verenigde Staten worden uitgeleverd. Toen dit eenmaal bekend werd, durfde Don Pablo uit zijn zwaar bewaakte grot tevoor schijn te komen. Overigens on herkenbaar voor de buitenwe reld, want de mafioso heeft een drastische plastische chirurgie ondergaan. Ook pater Herreros had bij het begin van zijn be middelingspogingen grote Populaire pater „Ik wist dat hij het was. Ik zag het aan de manier waarop hij orders aan zijn manschappen gaf", aldus de razend populaire pater, die in Colombia al 30 jaar een religieuze talkshow op de televisie presenteert. la. ;;za Herreros zelf verklaar teraf dat Escobar een rustige indruk maakte een tevreden mens voel gens de pater is de dru bezweken aan de psjrar druk die het almaar veroorzaakte. „Het lev« gevangenis is beter dan ven in een donkere grot^ de reactie van de geestr Dat het leven van gei Don Pablo luxueus zal geen geheim. In zijn g$ro plaats Envigado is hetglf; afkickcentrum voor di^. slaafden in twee maan omgetoverd tot 's wen 'J bewaakte 5-sterrengev Het complex bevat t< nen, weelderige tuini wijnkelder en een z' met Olympische afmj1 Volgens geruchten is op het laatste moment tra gepantserd om Don beschermen tegen raket len van het rivaliseren! kartel. Beide drugssyn°e leven in staat van ooooo; 1989 huurden de concu uit het zuidelijker Britse huurlingen in oifsl bar te vermoorden. De mislukte omdat een twee helikopters neersl Grafzerken Escobar hoeft overigeLe, echt te vrezen voor zijny... heid. Het 7000 vierkant pe tellende complex is gel een steile berghelling eie^ geven met 'schrikdraadzai op 5000 volt staat, j v< wachttorens zullen worden met 40 special^ ten. Binnen de gevangf1 ren waakt Don Pablo's liere veiligheidsdienst, tot de tanden toe be^ lijfwachten zien toe op chamelijk welzijn van rijke drugsbaron die het Amerikaanse zal$ Fortune 3 miljard doll;, en daarmee de 13e plajC neemt op het lijstje van! reld meest vermogend! sen. Zijn huidige status i schril contrast met een tal jaar geleden. Don P« gon zijn criminele carrii het roven van grafzerker, sleep hij weg, poetste ze verkocht ze voor nieuw.-r t Volgens een hoge Colon se legerchef behoort 0s6 tot een ras criminelen wjn< er maar weinig in zijn s<tr de aarde rondlopen. jn bloeddorstig, omdat h g. hersens, zijn vuisten en stool wist te gebruiken. n< dien veroverde hij do<1 gulle giften het imago v Tl moderne Robin Hood, ;g door hij bij de lokale bev V; niet meer stuk kan", al or militair. Escobar hoeft gens niet bang te zijn d ei vermogen geconfis wordt door de Coloml fic justitie. Onbevestigde beilcj melden dat hij zijn k es mag houden. Na een ver jr het luxe hotel Escobar, 1 in alle rust gaan geniet nieten van zijn fortuin. neer Don Pablo geluk ar, kan dat al over drie jaa13^ Althans, dat verwachten"10 gen van Colombiaanse a 9.' Militair materieel VS doorsnijdt NederlP DEN HAAG Tussen eind juni en eind september zuil nieuw grote aantallen Amerikaanse helikopters, tanks en tuigen via Nederlands grondgebied worden vervoerd. H< om materieel dat afgelopen winter van Duitsland naar Arabië werd overgebracht, en nu voor een deel naar Di terug gaat. Dit heeft minister Ter Beek van defensie gisl een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. De kosten transport zijn voor de Verenigde Staten, maar de steun „Host Nation Support" organisatie van het Nationaal T< aal Commando in Gouda komt voor rekening van Defe

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4