PvdA wil hogere kinderbijslag „Spoorwegpolitie fors uitbreiden" Simons: geen eigen risico voor consult huisarts Simons wil premies tijdelijk verhogen chting wil beheer jstvaardersplassen ECN wil landelijk netwerk voor energie-onderzoek YYV wil uitbreiding van dienstenpakket Yan Kemenade: toeristenbelasting besteden aan recreatie in regio 1 GENLAND £eicbc<3omxmt VRIJDAG 21 JUNI 1991 PAGINA 3 ie kritiek eenten op teerbeleid iaif ede ziirf toti ^AG De Vereniging (derlandse Gemeenten leeft forse kritiek op de waarop minister Maij i keer het parkeerbeleid e icherpen. G heeft dit Maij ge- naar aanleiding van van de minister aan Ie Kamer, waarin zij 1 ilijnen van een deze zo- erschijnen parkeernota t. De brief van de iteert al van 25 april, nog niet eerder in de iit gebracht, brief aan de Tweede instelde Maij dat gemeen- veel strenger parkeer- ïoeten gaan voeren. De ïeid parkeerruimte worden beperkt en de moeten zo hoog wor- er altijd ongeveer 20 van de parkeerplaatsen blijft. Dat houdt vol- minister in dat de ta in een aantal situaties" ld dienen te worden, betreurt het dat Maij >r al heeft ingelicht msfr VSfv< met gemeenten, pro- en bedrijfsleven nog is. wijst erop dat het par- ïid „vaak uiterst com- Factoren als de ver- tussen centrum- en ïeenten, het vestigings voor bedrijven en de appelijke acceptatie be- radicale aanpak, lerde maatregelen", zo- -erhogen van de tarie- daarom „zelden het uitwoord", stelt de VNG. «a».. itparkeren op ideplekken ,j g aanpakken" AAG De problema- ïd fout-parkeerders op plaatsen wordt de laat- jrnstiger. „We proeven 'oorden van onze leden complete loterij is n auto wel kunnen par- imdat er vaak auto's op plaatsen staan die geen ng hebben", aldus di- I. Havenstroom. van de ie Nederlandse Invali- (ANIB) gisteren. De 'oordvoerder noemt het stekende zaak" dat de oor deze overtreding november wordt ver- jnaar 100 gulden. „Maar ■kt alleen maar preven- 1 de pakkans ook groter De ANIB pleit daarom streng vervolgingsbe- gemeentes en justitie, d vindt dat ook de >- en wielklemregeling u moeten worden toe- UTRECHT De vakbonden vinden dat de door zware werkdruk geplaagde spoorwegpolitie fors moet worden uitgebreid. In een door de bonden opgesteld rapoport worden geen aantallen ge noemd, maar bestuurder J. van Zeben van de Ver- voersbond FNV zegt dat zeker honderd man extra nodig zijn bovenop de organieke sterkte van 560 man. Dat betekent dat er feitelijk veel meer men sen moeten worden aangetrokken. De spoorwegpo litie heet nu al zeventig vacatures. De laatste tijd zijn enkele tientallen werknemers overgestapt naar rijks- en gemeentepolitie. De hoge werkdruk is niet alleen het gevolg van onderbezetting. Ook zouden de mensen efficiënter moeten worden in gezet. Momenteel zijn lange werkdagen van soms veertien uur schering en inslag, mede door de groeiende agressie in en om de treinen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Staatsse cretaris Simons van volksgezondheid hield er in het debat van gis teren over de nieuwe ziektekostenverzekering aan vast dat bepaalde medische voorzieningen moeten worden uitgeslo ten van een eigen risico. Als voorbeeld noemde hij een consult bij de huisarts. Wie daarvoor een eigen risico zou heb ben, zou dan al gauw ge neigd zijn een noodzake lijk bezoek aan de huis arts uit te stellen of zich rechtstreeks tot de poli kliniek van een zieken huis te wenden. De VVD'er Dees diende gis teren een motie in met het verzoek om verdere beslis singen over de nieuwe ver zekering tot september uit te stellen. In tussentijd zou na der onderzoek moeten plaatsvinden naar de haal baarheid van de voorgestel de stapsgewijze invoering en naar de financiële conse quenties voor de burgers. Het zag er even naar uit dat het CDA deze motie zou steunen, maar 's avonds werd duidelijk dat Dees al leen stond. Simons beloofde de Kamer dat het kabinet nog deze zomer zal beslissen over compensatie vóór dege nen die er als gevolg van het nieuwe stelsel in koopkracht op achteruit zullen gaan. Tussen CDA en PvdA resten nu nog wat kleine verschil len in opvatting, die echter het hart van het plan-Si- mons niet raken. Het CDA wil onder meer alle verdere stappen naar de invoering van het nieuwe stelsel (in 1995) in een wet vastleggen. Simons vreest dat daardoor vertraging zal ontstaan. Hij is wel bereid om over elke nieuwe fase een debat te houden, maar dan niet aan de hand van een wetsont werp, dat veel voorbereiding vergt en na de Tweede Ka mer ook nog door de Eerste Kamer moet worden goed gekeurd. Ter behandeling van de resterende vragen en geschilpunten wordt er vol gende week woensdag, een dag voordat de Kamer met zomerreces gaat, nog een korte derde discussieronde gehouden. Zachte lenzen niet voor continugebruik geschikt AMSTERDAM Alleen harde hoog-zuurstofdoor- latende contactlenzen kunnen dag en nacht wor den gebruikt. Geen enkele zachte lens laat genoeg zuurstof door om 24 uur per dag te kunnen worden gedragen. Jan Kok, hoofd van de polikliniek oog heelkunde in het Academisch Medisch Centrum, concludeert dat na een uitgebreide studie naar de voordelen en de bruikbaarheid van nieuwe con tactlenzen. Hij promoveerde gistermiddag in Am sterdam Proefpersonen hebben twee jaar lang continu harde hoog-zuurstofdoorlatende lenzen ge dragen, zonder dat dit tot beschadigingen aan het hoornvlies leidde. De oogarts is echter niet zo posi tief over zachte lenzen die dag en nacht gedragen mogen worden, de zogeheten 'extended wear-len- zen'. De oogbol wordt namelijk bij het gebruik van zachte lenzen niet zo goed van zuurstof voorzien. DEN HAAG De PvdA wil de kinderbijslag de komende jaren fors ver hogen. Huishoudens met één kind van 6 tot 12 jaar gaan er in het voorstel 118 gulden per maand op vooruit, huishoudens met twee kinderen van 6 tot 12 jaar 178 gulden per maand en huishoudens met twee kinderen van 12 tot 18 jaar 93,50 gulden per maand. Het plan, dat geleidelijk moet worden ingevoerd, kost 1,8 miljard gulden. De PvdA denkt dit bedrag te kunnen fi nancieren uit fiscale maat regelen die op stapel lij ken te staan, zoals een voor iedereen gelijke basisaftrek. De PvdA wenst de kinderbij slag per kind hetzelfde te ma ken. Voor elk kind vanaf 6 jaar moet dat 2750 gulden per jaar worden en voor jongere kinderen zeventig procent daarvan. Momenteel neemt het bedrag toe naarmate er meer kinderen in een huis houden zijn. In hét huidige sy steem geldt het basisbedrag (1337 gulden pér jaar) voor kinderen tussen 6 en 12 jaar. Voor kinderen onder de 6 jaar wordt daarvan zeventig pro cent betaald, voor kinderen boven de 12 jaar is dat 130 pro cent. De PvdA wil die verhouding veranderen in 70-100-100. Het idee daarachter is dat het nieuwe bedrag voor oudere kinderen toch al hoger wordt dan het huidige bedrag. Voor sommige kinderen, zoals ge handicapte kinderen en kinde ren in schippersinternaten, krijgen ouders twee of drie keer zoveel kinderbijslag. De PvdA wil die bedragen op nieuw bekijken als het basis bedrag zou worden verhoogd. De PvdA stelt in het gisteren gepubliceerde voorstel dat de huidige kinderbijslag de kos ten niet dekt die huishoudens voor kinderen maken. Daar door hebben huishoudens met kinderen minder geld te beste den dan huishoudens zonder kinderen. Dat probleem wordt nijpender naarmate het inko men lager is. De fractie van de PvdA stelt dat die verschillen heel goed via de kinderbijslag kunnen worden verkleind. De partij is hiermee afgestapt van het aloude idee in de PvdA dat de kinderbijslag afhankelijk zou moeten worden van het inkomen van de ouder(s). De fractie stelt dat via die weg de lagere inkomens uiteindelijk slechter af zijn dan hoge inko mens. Belastingverlaging Het voorstel de kinderbijslag te verhogen maakt deel uit van het rapport 'Zelfstandige burgers in een werkzame sa menleving'. Daarin stelt de PvdA dat de overheid zich meer moet richten op de indi viduele burger en niet op de samenlevingsvormen. Dat im pliceert volgens de partij dat voorzieningen voor kostwin ners in belastingen, sociale ze kerheid en ziekenfonds voor de komende generaties jonge ren moeten worden afgeschaft. De fractie van de PvdA ver onderstelt dat veel meer men sen in de toekomst een betaal de baan zullen hebben, zodat kan worden bespaard op voor al de sociale zekerheid. Dat geld moet via belastingverla ging aan de burgers worden teruggegeven. De PvdA vindt tevens dat er veel te weinig vrouwen en ou deren een betaalde baan heb ben. Dat is volgens de partij een 'luxe' die ons land zich niet kan permitteren. Juist de huidige regelingen, voor kost winners belemmeren genoem de groepen aan het arbeidspro ces deel te nemen. De PvdA wijst in dit verband op de zo geheten 1990-regeling die stelt dat meisjes vanaf 18 jaar in hun eigen levensonderhoud moeten kunnen voorzien. Maar meisjes die hun baan kwijtraken worden wat hun uitkering betreft weer afhan kelijk van hun partner. Daar om moet ook het recht op een uitkering voor onvrijwillig werklozen worden verzelf standigd. Wie echter niet wil werken, heeft geen recht op een uitkering. VOC-schip naar Den Helder De replica van het VOC-schip 'Amsterdam' trekt veel bekijks bij het invaren van het Marsdiep. Het schip is dit weekeinde in Den Helder één van de grote attracties tijdens de Nationale Vlootdagen. Op zee werden de zeilen gehesen van deze kopie van de Indië- vaarder die in de zeventiende eeuw voor de Engelse kust verging. FOTO: ANP DEN HAAG Staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) vindt dat het verhogen van de premies voor sociale zeker heidsregelingen gewenst is om uitbreiding van de bedrijfsge zondheidszorg te betalen. Die investering zou zich op korte termijn terugverdienen in de vorm van een lager ziektever zuim en beperking van de toe name van het aantal arbeids ongeschikten, waardoor de so ciale premies juist weer om laag kunnen. Op een congres over Arbeid, Gezondheid en Welzijn in de Toekomst in Den Haag be pleitte Simons verder om de scherpe scheiding tussen ver- zekeringsgeneeskundige (de GA of bedrijfsarts) en de ar- beidsgeneeskundige (de GMD- arts) op te heffen. Zij zouden doelgericht moeten samenwer ken. Verbreding en uitbreiding van bedrijfsgezondheidszorg is ook een aanbeveling in een onder zoek van het Nederlands Insti tuut voor Praeventieve Ge zondheidszorg TNO, dat giste ren de basis voor de inleidin gen vormde. Minister De Vries van sociale zaken zal de Arboraad deze week advies vragen over in voering van preventiezorg in alle bedrijven. Ongeveer twee derde van de Nederlandse werknemers is nog verstoken van bedrijfsgezondheidszorg. Bedrijfsgezondheidsdiensten moeten worden omgevormd tot Arbodiensten die zich niet alleen met deeltaken op het terrein van gezondheidszorg bezighouden, maar met activi teiten op het terrein van vei ligheid en gezondheid, meent de bewindsman. !HT Natuur mo lten, Vogelbescher- en het Wereld Na- Fonds hebben de ng Oostvaarders- opgericht met als iet beheer van dit •gebied in de Flevo- te verwerven. Nu beheer nog in han- an rijkswaterstaat. 1995 de voornaamste in het gebied zijn uit- I, zal er een overdracht zijn aan een instantie voor het beheer. Volgens de stichting is het echter logisch om de Oost- vaardersplassen op zeer korte termijn al voor 1992 in erfpacht uit te geven aan het particulier initiatief. Volgens voorzitter dr. P. Winsemius van Natuurmonumenten heeft de stichting de zaak reeds aan gekaart bij staatssecretaris Ga- bor van landbouw. Hoewel deze zich enigszins verrast toonde, was hij wel bereid om vanuit een positieve benade ring over het voorstel te pra ten, aldus Winsemius. hk° De Moor voor isitiud Nederlands RG Het Nederlands 'etenschappelijke taal ihouden blijven. Engels irtaal voorafgaand aan oraalopleidingen is niet >mdat het aandeel van aligen onder de studen- sgebft deze opleidingen ver- °"iNl ijk betrekkelijk gering vinders ligt dat bij de (chef alopleidingen. Deze internationaal van ka- raagjte Z]Ün> zowel wat stu- (AtSbevol king als docenten ïng Dat stelde prof. dr. Moor (63) in Tilburg zijn afscheidsrede als magnificus van de Ka- niversiteit Brabant Regeling voor aftrekbaarheid pc DEN HAAG Staatssecreta ris Van Amelsvoort (finan ciën) heeft een nieuwe rege ling vastgesteld voor de fiscale aftrekbaarheid van personal computers voor zakelijk ge bruik. Volgens de richtlijn kan een pc in drie jaar worden af geschreven. Bij de berekening van de afschrijving moet reke ning worden gehouden met een restwaarde van 10 pro cent, hetgeen betekent dat men altijd 10 procent van de aankoopwaarde moet aftrek ken. Verder geldt voor alle pc- bezitters dat jaarlijks 800 niet-aftrekbaar is omdat dit wordt beschouwd als de kos ten van privé-gebruik. Nabestaanden vliegramp eisen inzage rapport DEN HAAG Nabestaanden van twee slachtoffers van het ongeval met de DC8 van de Su rinaamse Luchtvaart Maat schappij (SLM) op 7 juni 1989 op Zanderije, hebben gisteren tijdens een kort geding bij de rechtbank in Den Haag de on derzoeksgegevens over de oor zaak van de vliegramp geëist. Volgens advocaat mr. B. J. Ti- deman van de nabestaanden, ligt er al sinds 26 juni 1989 een voorlopig rapport van de on derzoekscommissie die direct na de ramp werd ingesteld. Het definitieve rapport is volgens Tideman bijna twee jaar na dato echter nog steeds niet openbaar gemaakt. De nabestaanden nemen het de Nederlandse Staat zeer kwalijk dat zij, ondanks het verlies van honderd onderdanen, nooit om het rapport heeft gevraagd. Ook het feit dat Nederland be halve een identificatie-team geen onderzoekers naar het rampgebied heeft gestuurd, ter wijl dat bij de vliegramp in 1977 op Tenerife Wel gebeurde, is de nabestaanden in het ver keerde keelgat geschoten. De Nederlandse Staat voerde aan dat zij nooit door Suriname is gevraagd zich met het onder zoek te bemoeien en het niet is toegestaan om uit eigen bewe ging experts te sturen. Boven dien hebben de' nabestaanden volgens advocaat Bouma geen recht op de onderzoeksgege vens. „Het onderzoek is be doeld om de oorzaak op te spo ren, zodat een dergelijk onge val niet vaker zal gebeuren. Niet om de schuld of aanspra kelijkheid aan te tonen", aldus Bouma. Mammoetpuzzel Archeologen van het Biologisch Archeologisch Instituut tonen de botten van een vrouwtjesmammoet en haar jong die bij het Drentse Westerbork werden gevonden. Miriam Weyns (links) heeft een kolossale mammoetkies een flinke poetsbeurt gegeven. Haar collega Jan Mollema toont een slagtand van het prehistori sche dier. De archeologen hebben hun handen vol aan het identi ficeren van de botrestanten. FOTO: ANP AMSTERDAM Het Ener gie-onderzoek Centrum Ne derland (ECN) is bereid een aanzienlijke financiële bijdra ge, 1,75 miljoen per jaar, te le veren aan het opzetten van een landelijk netwerk op het gebied van energie-onderzoek. Dat zei directeur H. van den Kroonenberg gisteren bij de presentatie van het jaarverslag over 1990 van de onderzoekin stelling op het gebied van energie. ECN maakte voor het eerst sinds 1988 weer winst, 1,4 miljoen gulden. Aanleiding voor het plan van ECN voor het netwerk is het bestaande negatieve beeld van energie, dat vaak als bedrei gend en vervuilend wordt er varen. Dat heeft volgens de di recteur invloed op de studie keuze van jonge mensen. Het aantal studenten dat kiest voor een richting die met energie te maken heeft, is naar zijn me ning te laag. Daardoor zijn er te weinig onderzoekers en ont werpers beschikbaar voor het werk aan instituten en in labo ratoria. In het netwerk wil ECN samenwerken met de universiteiten. Het instituut in Petten is door de goede financiële resultaten in staat een bijdrage te leveren aan een netwerk. Reorganisa tie en heroriëntatie op de markt leverden het bedrijf over 1990 een positief resultaat, op van netto 1,4 miljoen gul den. De inkomsten stegen vo rig jaar naar 135 miljoen gul den, waarvan 57 miljoen aan basis- en doelsubsidie van de rijksoverheid. De overige in komsten verkreeg het ECN uit opdrachten van derden. Volgens de algemeen-direc teur is het positieve resultaat te danken aan de in de afgelo pen paar jaar doorgevoerde bezuinigingen op de kosten en aan de vergrote slagvaardig heid in het verwerven van nieuwe opdrachten. „Met de nieuwe doelmatige en markt gerichte opstelling willen wij het maximale rendement ha- !en uit de werkzaamheden van het ECN die zijn gericht op het dienstbaar maken van de energie aan de samenleving", aldus Van den Kroonenberg. Hij zette voorts de hoofdlijnen uiteen van het energie-onder zoek voor de middellange- en lange termijn. Het onderzoek programma zal worden gecon centreerd op drie hoofdpun ten: de ontwikkelingen van schone verbrandingstechnie ken bij het gebruik van fossie le brandstoffen zoals steen kool, de ontwikkeling van be taalbare technologie voor de exploitatie van duurzame energiebronnen (zon en wind) en het vergroten van de vei ligheid van kerncentrales. WAGENINGEN Begin vol- alleen plaatselijke informatie gend jaar moet op elk VVV- kantoor toeristische informatie uit het hele land zijn te ver krijgen. De indeling met loka le en regionale kantoren, waar is te krijgen, verdwijnt. De le den van de ANVV, de Alge mene Nederlandse Vereniging van VVV's, zijn gisteren ak koord gegaan met die nieuwe opzet. Dat gebeurde tijdens een algemene ledenvergade ring in Wageningen. Alle in formatiekantoren die vanaf volgend jaar het VVV-logo willen voeren moeten aan be paalde minimumeisen vol doen. PER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON KONINKLIJK HUIS Prins Bernhard heeft morgen, In gezelschap van prinses Juliana, In de tuin van palels Soestdljk, een ontmoeting met delegaties van verenigingen van (oud)-mllltalren, ver zetsstrijders, dragers van bl|zondere ko ninklijke onderscheidingen, piloten helpers, Engelandvaarders enzovoort. Dit ter gele genheid van zijn tachtigste verjaardag op D personen n in 1986 georganiseerd i i stichting i Z.K.H. Prins Bernhard. Koningin Beatrix en Prins Claus wonen In het Concertgebouw In Amsterdam het gala- concert van het Koninklijk Concertgebouw orkest bij onder leiding van chefdirigent Rlc- cardo Challly. Dit orkest organiseert sinds EINDHOVEN De ge meentelijke toeristenbe lasting zou moeten wor den ingezet om de positie van het recreatieve en toeristische produkt in de regio te versterken. Hier voor pleitte burgemeester J.A. van Kemenade van Eindhoven vandaag tij dens de opening van het waterrecreatieproject Aquabest nabij Eindho- Een regionale aanpak van de toeristenbelasting zou volgens Van Kemenade betekenen dat het geld dat de toerist binnen brengt „ook echt wordt be steed aan het recreatief pro dukt". Nu worden die inkom sten onder meer aangewend voor uitgaven op gemeentelijk niveau die geen verband hou den met recreatie en toerisme, aldus Van Kemenade. In wezen is er thans sprake van oneerlijke behandeling van de gemeentelijke toeris tenindustrie ten opzichte van andere bedrijfstakken, consta teerde Van Kemenade. In ge meenten met bungalowparken en campings is het mogelijk toeristenbelasting te heffen, terwijl gemeenten zonder bun galowparken en campings re creatieve voorzieningen zoals fiets-en wandelpaden moeten onderhouden. „Zij zitten voor dezelfde kosten maar kunnen niet profiteren van de toeris tenbelasting". In het licht van de bezuinigin gen van het ministerie van landbouw op de openluchtre creatie stelde Van Kemenade dat de regio's steeds meer zelf zullen moeten opdraaien voor de versterking van hun recre atieve en toeristische produkt. ELKE DONDERDAG DE BIILAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3