W frleegd e Louis van Gasteren moord of verzetsdaad? ocalistenconcours en Bosch zuiniger iet prijstoekenning Miljoenste bezoeker 'Dances with wolves' Michael J. Fox met parodie op zichzelf Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! en tfST/RTV CeidaeSowumt VRIJDAG 21 JUNI 1991 PAGINA 13 sye Norman te 1 >lo'' vo 1161 ik mij even voor- Ik ben Jessye en wil niet op De Ameri- sopraan kwam aan op Schip een galacon- it het Koninklijk jrtgebouworkest, i in het Concert- iv. Norman, vol- velen 's werelds operazangeres, g bij aankomst ezicht achter een ijjoemen. foto: anp Onderscheiding voor Cees Nooteboom AMSTERDAM Auteur Cees Nooteboom is door de Franse re gering onderscheiden met het Kruis van Ridder in de Orde van het legioen van Eer. Hij krijgt deze onderscheiding voor zijn rol in de Frans-Neder landse culturele betrekkingen. Van Nooteboom zijn tot nu toe zes titels in Frankrijk verschenen. Dit heeft Uitgeverij De Ar beiderspers meegedeeld. Den Hertog directeur schouwburg Haarlem HAARLEM Mark den Hertog (42) is benoemd tot directeur van de Stichting Stadsschouwburg en Concertgebouw Haarlem. Per 1 september volgt hij Karei Baart op, die gebruik gaat ma ken van de VUT-regeling. Den Hertog is momenteel woonachtig en werkzaam in Duits land. Daar houdt hij zich bezig met organisatie en advies in de culturele sector. Eerder was hij gedurende vier jaar werkzaam in de staf van de Alte Oper Frankfurt. Jaap Vegter moet tekeningen terug krijgen DEN HAAG Voormalig zaakwaarnemer H. Drexhage van cartoonist Jaap Vegter mag niet langer het auteursrecht op de wer ken van Vegter exploiteren op straffe van een dwangsom van 25.000 gulden per dag. Bovendien moet Drexhage binnen tien da gen alle originele werken en financiële be scheiden teruggeven die hij Van Vegter in bezit heeft. Dat besliste mr. J. Brinkhof van de Haagse rechtbank gisteren in het kort geding dat de cartoonist tegen Drexhage had aangespannen. Op 23 mei vorig jaar zegde Vegter de overeenkomst met zijn zaakwaarnemer op. Volgens de tekenaar weigert Drexhage daar echter gehoor aan te geven. Hij houdt de tekeningen in zijn bezit. Daardoor kon Vegter bij voorbeeld niet deelnemen aan een internationaal festival voor cartoonisten in Kuala Lumpur. Boekman-scriptieprijs voor studentes UvA AMSTERDAM Politicologe Bregje van der Haak en communicatiewetenschapster Mir Wermuth hebben de Boekman-scriptieprijs 1990. een aanmoedigingsprijs voor studenten kunst- en cultuurwetenschappen, gewonnen. Aan de prijs is een bedrag van 1500 gulden ver bonden. Dit heeft initiatiefnemer de Boekman stichting in Amsterdam meegedeeld. Beide stu denten studeren aan de Universiteit van Am sterdam. Van der Haak deed onderzoek naar het nut van culturele vertegenwoordiging in het buitenland en het buitenlands cultureel be leid. Wermuth bestudeerde de hiphop-cultuur in Nederland. Beide scripties worden gepubli ceerd. In totaal werden 61 scripties ingezonden. Het bedrag, ieder 750 gulden, is gisteren door juryvoorzitter dr. J.J. van Maanen van de Rijksuniversiteit Groningen uitgereikt. lECHTBANK BUIGT ZICH OVER OORLOGSVERLEDEN CINEAST MERSFOORT Nie- fand kan zich aan zijn jrleden ontworstelen. }at heeft ook de nu 68- cineast Louis van isteren weer eens kun- ervaren. Vijfenveer- jaar lang zweeg hij fer de moord die hij in oorlogsjaren pleegde. |ot hij iets los liet in een erview. Na een reeks i artikelen in Het Pa- pl, buigt de Amster- rechtbank zich jomenteel over de •aag: pleegde Van Gast- fen destijds een verzets- ad of een ordinaire lofmoord? zaak kwam in januari aan het rollen door een :ikel van journalist Bart iddelburg in Het Parool, ider de kop 'Een moord in Beethovenstraat' schreef 'alter Oettinger op 24 mei 143 door Louis van Gaste- n. Centraal in in het artikel ond de vraag: „Was de dood Walter Oettinger een aad van verzet of roof- joord?" Een maand later olgden nog twee artikelen, liddelburg diste een groot antal gegevens op uit het rieden van Louis van asteren, zoon van de ver aarde acteur Louis 'Lode- en broer van de twee geleden overleden actri- Josephine. Louis van lasteren, toen twintig jaar n elektricien van de Stads- chouwburg, kreeg op 19 mei 941 de hem onbekende Wal- er Oettinger als joodse on- derduiker in huis. Dat huis was een kamer driehoog in de Amsterdamse Beethoven- straat. Oettinger bleek geen model-onderduiker en liep, ondanks de gevaren om op gepakt te worden, regelmatig overdag op straat. De span ning tussen beide mannen liep zo hoog op dat Van Gast eren, bang dat Oettinger hem en anderen zou verraden, zijn onderduiker vroeg om te vertrekken. Oettinger dreig de Van Gasteren 'erbij te zul len lappen' als hij weg moest. Van Gasteren voelde zich daardoor bedreigd en ging bij een aantal bekenden te rade. Hij besloot de man te liquide ren. Op 24 mei sloeg hij hem in de badkamer de schedel De kleren van Oettinger werden verbrand in de stookketel van de eveneens in Amsterdam wonende zus ter Josephine. Vijf dagen la ter huurde Van Gasteren een bootje en dumpte het lijk, verpakt in een kledingkist van vader Van Gasteren, in de Boerenwetering. Daar werd het lichaam korte tijd later ontdekt. Omdat hij bij de botenverhuurder zijn ei gen naam had genoemd, werd Van Gasteren al op 30 mei 1941 aangehouden. Vol gens Middelburgs nasporin gen ging de rechtbank niet in op het beroep op noodweer exces en op 15 juni werd Van Gasteren wegens doodslag tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Na de bevrijding lukte het zijn ouders, gehol pen door verzetsman Karei de Vries, om gratie voor hem te krijgen. Later zou Louis van Gasteren vertellen dat hij door de Grote Adviescom missie der Illegaliteit (GAC) in 1946 volledig gerehabili teerd was. Hoewel de zaak in kleine kring bekend was (zo werd Van Gasteren na de oorlog niet toegelaten tot de kunste naarssociëteit 'De Kring'), leek Nederland de gebeurte nissen te vergeten. Tot Adri- aan van Dis in 1982 in het NRC Handelsblad een aantal Duitse emigranten in Am sterdam-Zuid aan het woord liet. Zij vertelden over de „gruwelijke geschiedenis" en uitten hun twijfels over de verzetsachtergrond van de moord. Een week later recti ficeerde de NRC het artikel: „Ons is aangetoond dat het doden van de joodse emi grant een door de bezettings omstandigheden geboden daad van een jonge verzets strijder is geweest". Eén van de geinterviewden, Greet Carvalho-Kraassen- berg uit Amsterdam, liet het er niet bij zitten en vroeg Van Gasteren verscheidene keren om opheldering over de dood van Oettinger die een goede bekende van haar was. Dat bleek vergeefse moeite en de inmiddels 85-ja- rige Amsterdamse verzocht het ministerie van justitie om inzage in het strafdossier uit de oorlog. Hetgeen haar ver volgens eveneens werd ge weigerd. In oktober 1989 kwam Van Gasteren wederom in het nieuws toen hij in Het Parool gewag maakte van een nieu we film ('Er gaat geen vlieg tuig naar Zagreb') waarin hij een deel van zijn oorlogser varingen wilde vastleggen. Twee maanden later gaf hij samen met H.J.A. Hofland en Jan Vrijman in de NRC ant woord op de vraag: wat deed u op bevrijdingsdag 1945? Van Gasteren vertelde toen voor het eerst over zijn cel straf wegens het liquideren van een "levensgevaarlijke" onderduiker en repte weer over de film die hij van plan was te maken. Deze uitlatin gen waren reden voor Pa rool-journalist Middelburg om de zaak te gaan onderzoe ken. Op zijn speurtocht ont moette hij mensen die vertel den dat Oettinger over veel geld beschikte, dat Van Gast eren na de moord geld op zak had dat zo te zien „nat was geweest" en dat hij plotseling openstaande rekeningen vol deed. Behalve de verschillende pa gina-grote artikelen die Mid delburg over 'de zaak van Gasteren' schreef, belichtte ook Parool-hoofdredacteur Sytze van der Zee in het NOS-programma 'Lopend Vuur' het mogelijke roof moord-element in de affaire. Van Gasteren stapte met zijn advocaat H. Doeleman daar op naar de Raad voor Jour nalistiek en vroeg om een veroordeling van Middelburg en Van der Zee. De Raad stelde Van Gasteren in het gelijk, tot verbijstering van Middelburg en Van der Zee die in een recent artikel van Remco Meijer in Elsevier lieten weten de uitspraak „onbegrijpelijk" te vinden. Middelburg: „Als het verzets- motief niet is aangetoond, ga je als journalist door met zoe ken en stuit je op geld als mogelijk motief. Geld heeft er mee te maken gehad, dat staat vast, en dat mag dan niet ontbreken in je verhaal. Maar de Raad ontkent blijk baar dat automatisme van verder zoeken." Van Gasteren zette daarop een civiele procedure in gang. Als voorschot op een schadevergoeding eiste hij van Het Parool ongeveer 130.000 gulden. De zaak diende 23 mei van dit jaar voor de Amsterdamse Louis van Gasteren hult zich in stilzwijgen. rechtbank. Nog dezelfde week kwam Middelburg met een nieuw artikel in Het Pa rool waarin hij niet alleen de eerdere beschuldigingen her haalde, maar ook nieuwe toe voegde. Want onder de kop 'Nog een moord in de Bee thovenstraat' kwam hij met verklaringen van mensen die beweerden dat Van Gasteren bij vergissing een tweede on derduiker had vergiftigd en diens lijk in de stookkelder van de Stadsschouwburg had verbrand. Onzinverhalen Van Gasteren hult zich over de hele affaire in stilzwijgen. Maar zijn advocaat Doeleman doet alle beschuldigingen in diverse vraaggesprekken af als „onzinverhalen". Voor de rechtbank zouden juist de verzetsactiviteiten van Van Gasteren naar voren zijn ge komen (het vervalsen van persoonsbewijzen en het vei lig stellen van inboedels). Na het vonnis, dat op 10 juli wordt verwacht, gaat Van Gasteren waarschijnlijk nieu we gerechtelijke stappen te gen de Amsterdamse krant nemen. Inmiddels heeft de afdeling rechtspraak van de Raad van State overigens wel uitge sproken dat de door Van Gasteren opgevoerde rehabi litatie door de Grote Advies commissie der Illegaliteit in 1946 „niet aannemelijk" moet worden geacht. Deze uit spraak werd gedaan in een Arob-procedure die me vrouw Carvalho heeft aange spannen tegen de minister van justitie omdat zij geen in zage kan krijgen in Van Gasterens strafdossier. Overi gens heeft de Arob-rechter het beroep van de Amster damse vrouw verworpen. Haar belang weegt biet op te gen „het recht op eerbiedi ging van de persoonlijke le venssfeer en de bescherming van medische en psychologi sche onderzoeksresultaten", aldus de Raad van State. Onduidelijk blijft waarom Van Gasteren zelf zo ernstig bezwaar maakt tegen inzage door derden in het strafdos sier. Belangrijkste vraag blijft daardoor waarom de onder duiker indertijd geliquideerd moest worden. Van Gaste rens advocaat Doeleman in Elsevier: „Het is zo'n ingrij pend verhaal voor Van Gast eren, dat hij zich niet geroe pen voelt om aan Jan en alle man tekst en uitleg te ge- r n, BOSCH Het Irr ationaal Vocalisten cours 's-Hertogen- :h (van 23 tot en met ;cl ugustus) wordt dit jaar de 38ste maal geor- iseerd, binnen de con- ?Gp swereld een unicum, dei :n rganisatoren zijn niet doof eken voor het verwijt, dat et concours te royaal werd out esprongen met het toeken- em( van prijzen waarbij de in- werd gewekt, dat vc finalisten wel een prijs was. Dit jaar zullen in ie- geval de Prijs Vrienden het Lied en de Toonkunst alisten Prijs niet meer U"j len toegekend. In plaats de Lied-Vriendenprijs, die worden toegekend aan Nederlandse kandidaat een bijzondere aanleg de categorie lied, zal in komende gevallen het ac- nadrukkelijk worden ge- op het organiseren van die niet voor een andere in aanmerking kwam die toch een aanmoedi- verdiende, komt even- te vervallen. is de laatste jaren geble ken, dat steeds minder jonge Nederlandse vocalisten het concours aandurven omdat zij zich realiseerden, dat het ni veau van de concoursen in Den Bosch hoog is en dat de jury-eisen streng zijn. Er was dan ook steeds minder aanlei ding die Toonkunstpijs toe te kennen. Marijke Roef, directeur van het concours, is van mening dat voor het concours een taak is weggelegd in het organise ren van vervolg-optredens door de winnaars. Belangrijk voor de winnaars, maar ook voor het publiek dat dan meer betrokken zal worden bij het verloop van een zangcarrière. Mevrouw Roef is ook van plan in het vervolg meer opera-in tendanten uit te nodigen zit ting te nemen in de jury, zij immers kunnen voor de toe komst van de talenten van grote betekenis zijn. Zo zal dit jaar naast onder anderen Men- no Feenstra, Betty Allen, Eli sabeth Cooymans, Jules Bastin en Irwin Cage, ook Hugues Gall, intendant van de opera te Genève, deel uitmaken van de jury. Het staat nu al vast dat sprake zal zijn van een invasie van Russische vocalisten, zestig procent van de tot nu toe ont vangen inschrijvingen bestaat uit Russen. Maar ook van Amerikaanse zijde bestaat voor dit concours veel belang stelling. ikelijkse boekenmarkt in Amsterdam STERDAM Amsterdam krijgt een wekelijkse boeken- kt op het Spui die met ingang van 5 juli elke vrijdag wordt nuden. ladruk zal liggen op antiquarische boeken. De markt, op een nworp afstand van het standbeeld van 't Lieverdje, is een atief van 'De Amsterdamse Boekenmarkt', een groep van quarische en tweedehands boekenhandelaars, voornamelijk stigd op en rond het Spui. Meest opvallende persoonlijkheid op deze foto hun bijdrage aan de filmindustrie. Van links is ongetwijfeld Zsa Zsa Gabor (tweede van naar rechts de dames Claire Trevor, Esther Wil- rechts), die zich tot op hojge leeftijd in minirok- liams, Gabor, Lauren Bacall, en tegen de klok in ken blijft hullen. De dame die hoe dan ook de de heren Mickey Rooney, Dennis Hopper, Charl- aandacht naar zich toe wil trekken is een van de ton Heston en Donald Sutherland, zeven oudere acteurs die gisteren in het Itali- foto: ap aanse Como een onderscheiding kregen voor AMERSFOORT In Amers foort is gisteren de miljoenste bezoeker verwelkomd van de film 'Dances with wolves'. 'Dances with wolves' geregis seerd door Kevin Costner werd dit jaar bekroond met ze ven Oscars, waaronder voor de Beste Film, Beste Regisseur en Beste Muziek. De film draait momenteel al negentien weken achtereen in 54 biosco pen in ons land. In tegenstelling tot de geijkte 'indianenfilm' probeert Cost- ners film iets te laten zien van de unieke denkwereld van de indiaan. 'Dances with wolves' is de naam die de Sioux-India- nen geven aan de jonge cava- lerie-luitenant John Dunbar (gespeeld door Costner zelf) die in 1860 op een onbemande buitenpost van het leger te rechtkomt. Dunbar wordt op genomen in de stam, vecht zelfs mee tegen de Pawnees. Tot het Amerikaanse leger toch nog op die buitenpost ar riveert en de bekende tragi sche wending in de film moet plaatsvinden. Veertig gebouwen open op Rotterdamse Architectuurdag ROTTERDAM Op zondag 30 juni organiseert de Rotter damse Kunststichting voor de vijfde keer de 'Dag van de ar chitectuur'. Veertig gebouwen uit de periode 1895-1945, de doorbraak van het Moderne in Rotterdam, zijn op die dag gra tis toegankelijk. Als achter grondinformatie heeft de Kunststichting een tentoon stelling ingericht in het Schie- landhuis. Die duurt van 23 juni tot 28 juli en toont ma quettes, foto's tekeningen en video's. De informatie ver schijnt tevens in boekvorm onder de titel 'Architectuur Rotterdam 1890-1945'. 'THE HARD WAY LIDO/STUDIO Leiden: 'The hard way' met Ja me» Woods en Michael J.Fox. Scenario: Daniel Pyne, Lem Dobbs. Regie: John Badham. John Badhams 'The hard way' is een onderhoudende combi natie van actie en komedie, zonder dat het echt een hoog vlieger wordt. Leukste aspect van de film: Michael J.Fox speelt er een populaire Holly- wood-ster in die op de echte straatstenen van New York bij een rauwdouwer van een poli tieman ervaring voor een nieuwe rol mag opdoen: Een mooie knipoog naar Fox' eigen populariteit en z'n pogingen van zijn 'Family Ties'- en 'Back to the future'-image af te komen. Regisseur John Badham is een filmische alleseter ('Saturday night fever', 'Stake out', 'Short circuit') wiens laatste poging actie en komedie te combine ren in 'Bird on a wire' nogal mislukte. In 'The hard way' gaat het hem stukken beter af. Zijn film vertelt het verhaal van de cliché-harde jongen uit het New Yorkse politie-appa- raat: gescheiden, durft zich niet te uiten tegen zijn nieuwe vriendin, maar doet dat des te harder tegen de mannen van de misdaad. Hij krijgt het ver zoek of hij een verwende Hol- lywood-ster uit films in 'India na Jones'-stijl mee wil nemen op patrouille door New York. Hij heeft zwaar de pest in, want het betekent dat hij van de 'zaak' waarmee hij net zo ver is gevorderd wordt ge haald. Bovendien gaat het die Hollywood-acteur uit 'Smo king Gunn II' zowel bij zijn superieuren als bij de dames stukken beter af dan hemzelf. Het is alweer een variant op de 'buddy-movie', maar met leuke acteermomenten tussen de snauwende grauwende Ja mes Woods en het groentje Mi chael J.Fox. De eerste is zijn pokdalige zelf, de tweede brengt iets nieuws. Al kan ie Michael J.Fox maait het glaswerk van een terrastafeltje met de restanten van zijn handboeien. de grappen halverwege wél voorspellen en geeft het scena rio nét te weinig nieuwe injec ties, het levert een gek meng sel van grim- en grijnslach op: Zoals een achtervolging die uitmondt op een New Yorkse wolkenkrabber, langs de rand van de hoed van een enorme rokende reklame-cowboy uit Fox' film 'Smoking Gunn' (let op de terugkerende grap over roken). En een achtervolging (a la 'Knock on wood') door een Tuschinski-achtige bio scoop waar uiteraard een 'Smoking Gunn'-film van Mi chael Fox draait en waar de levende held dwars door het witte doek mag heentuimelen. Opvallend is overigens dat Badham juist in die grote scè nes de spanning uit handen laat vallen: alleen de knipoog blijft over waardoor de zorg vuldig opgebouwde spanning door de gootsteen van de anti climax wegspoelt. Beste deel van de film een zinderende eerste acte, waarin je al tijdens de begintitels een prachtig beeld krijgt van een hectisch en kleurrijk New York op en rond Times Square.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13