„Bollenproject heeft ons handen vol geld gekost" Gemeente moet echtpaar toch gaan terugbetalen Restauratie van Vrouwe Justitia nog niet zeker REGIOJOURNAAL Drie basisscholen I Oosthout niet mei sluiting bedreigd Kunstwerk 't Poelhuyi na twee jaar onthuld DUIN- EN BOLLENSTREEK £eidóe<Botncmt VRIJDAG 21 JUNI 1991 PAGI (R VOORHOUT De ge meenteraad van Voorhout heeft gisteravond een mo tie aangenomen die het college van burgemeester en wethouders aanspoort om het echtpaar Bel het teveel betaalde geld voor een woning aan de Boer- haavestraat terug te beta len. Een meerderheid bin nen de gemeenteraad was van mening dat het echt paar ongelijk is behandeld bij de verkoop van de wo ning aan de Boerhaave- straat, destijds eigendom van het gemeentelijk wo ningbedrijf. De raadsleden verzochten het college stappen te ondernemen waardoor deze ongelijkheid wordt opgeheven en deze kwestie in de commissie finan ciën te behandelen. In februa ri 1989 ontvingen enkele be woners van de Boerhaave- straat een brief van burge meester en wethouders waarin hen werd meegedeeld dat zij in de gelegenheid werden ge steld hun woning van de ge meente te kopen voor de ge taxeerde marktwaarde. Op 10 oktober 1989 sloot het echtpaar Bel een koopovereenkomst waarbij het huurhuis in de Boerhaavestraat hun eigen dom werd. Zij waren de enige bewoners die op deze aanbie ding ingingen. Enige tijd later bood de ge meente zes vergelijkbare wo ningen aan de overige bewo ners van de straat aan voor 80 procent van de getaxeerde marktwaarde. De heer en me vrouw Bel hebben in een brief aan de gemeente het verzoek ingediend het teveel betaalde bedrag aan hen terug te beta len. Volgens het college is ech ter de koopovereenkomst gete kend en het gevraagde bedrag voldaan, en van terugbetaling kan geen sprake zijn. Burge meester M. de Goeij stelde dat de gemeente geen cadeautjes uitdeelt. De overgrote meerderheid van de raadsleden deelde het standpunt van het college niet. Bij de verkoop was sprake van een eenmalige aanbieding. Door het vervolgens aanbie den van de zes vergelijkbare woningen voor 80 procent van de marktwaarde is de eenma lige aanbieding vervallen, vonden veel raadsleden. Zij stelden dat het eigenlijk ook een morele kwestie was. Na een verhitte discussie en schorsing over dit onderwerp kwam uiteindelijk de motie uit de bus, met als resultaat dat het echtpaar Bel toch in het gelijk werd gesteld. OEGSTGEEST Het schilderij „Allegorie op de gerechtigheid" dat momenteel de leeskamer van het Oegstgeester gemeentehuis siert wordt wellicht gerestaureerd. Het college van burgemeester en wethouders wil er 12.000 gulden voor beschikbaar stellen. De commissie bestuurlijke zaken reageerde onlangs verdeeld op dat voorstel. De linkse partijen waren er geen voorstander van, gezien de kosten. A. van Eisen vond dat het schilderij, dat niet zo goed meer past in het vernieuwde gemeentehuis en in ieder geval te groot is voor de leeskamer, beter met restauratieplicht kan worden verkocht. De grote partijen reageerden niet afwij zend ten aanzien van restauratie. „Allegorie op de gerechtigheid", dat ook wel „Vrouwe Justitia" wordt genoemd beeldt de gerechtigheid uit. Vrouwe Justitia staat er op afgebeeld, met in haar ene hand het zwaard en in de andere hand de weegschaal met „Goed" (de duif) en „Kwaad" (de slang). Aan Justitia worden de Stenen Tafelen getoond. Rechtsonder is een oude afbeelding van het Groene Kerkje te zien. De waarde van het mogelijk 250 jaar oude schilderij wordt ge schat op 20.000 gulden. De schilder is niet bekend. Bij een res tauratie in 1925 werd gedacht aan A.J. Brandt, maar bij een tweede restauratie in 1956 werd dit weer tegengesproken. Oor spronkelijk hing het werk in de raadszaal, in 1948 verhuisde het naar de burgemeesterskamer en na de verbouwing van het raadhuis in 1980 werd het uiteindelijk naar de leeszaal verban nen. Het schilderij is beschadigd en de vernislaag vergeeld, het geen een langdurige restauratie (vier tot vijf maanden) nodig maakt. Spiegel- slopers aangehouden NOORDWIJK Twee jon gens van 19 en 17 jaar uit Lisse zijn vannacht door de politie aangehouden tussen Katwijk en Noordwijk. Een signalement van het tweetal was doorgegeven om dat voorbijgangers gezien had den dat ze van tien auto's de zijspiegels hadden kapotge- trapt. Na verhoor van de politie in Noorwijk zijn de twee jongens naar huis gestuurd. Slipstream Motorclub de Slipstream uit Valkenburg houdt van avond een avondrit van on geveer 125 kilometer. Er zal gereden worden tussen Haarlem en Alkmaar. De rit, de tweede in een reeks van vier, start vanuit het clubhuis van de Slipstream in de kelder van huize Cal- lao aan de Callaoweg 1 in Katwijk. Men vertrekt om half acht. Deelname, ook voor niet-leden, is gratis. Sponsorloop De sponsorloop die basis school „De Burcht" uit Val kenburg op 12 juni heeft ge houden voor ROemenië heeft 7.700 gulden opgele verd. De opbrengst is van middag tijdens het school feest overgandigd aan het bestuur van de stichting „Valkenburg helpt Roeme nië". Het ligt in de boedoe- ling om in eerste instantie de Roemenen te verrassen met een groot aantal laarzen die daar broodnodig zijn. De vrachtwagen met goederen beschikbaar gesteld door Valkenburger Teun de Mooij vertrekt zondag naar Roemenië. Echo of Space Gedurende de zomermaan den wordt in Noordwijk Space Expo een dia-geluids presentatie getiteld „Echo of Space" vertoond. De show van twintig minuten is vier maal per dag te zien op een scherm van negen bij drie en halve meter. In een ra zend tempo worden onge veer zevenhonderd dia 's vertoond, die gemaakt zijn tijdens diverse ruimtevluch- ten. Het beeldmateriaal is afkomstig van de NASA. Noordwijk Space Expo be vindt zich aan de Kepler- laan 3 in Noordwijk. De presentatie is dagelijks tus sen tien en zes uur te zien. Informatie, telefoon: 01719- 46460 Zomermarkt mermarkt gehouden. Be langstellenden zijn van één tot zes uur welkom op het Vuurtorenplein. Zwem vierdaagse Zwemvereniging de Colom biaan uit Voorhout houdt van maandag 24 tot en met donderdag 27 juni de jaar lijkse zwem vierdaagse. De afstanden zijn 300 meter of 600 meter. Men kan starten tussen vijf en acht uur in het zwembad van de KTS aan de Leidsevaart. De kos ten bedragen voor leden f3,50 en voor niet-leden f5. Informatie, telefoon 12487 of 30289. Officieel startsein voor bouw wijk Starrenburg VOORSCHOTEN Wethouder J. van de Poel sloeg gis termiddag de eerste paal voor de bouw van 154 woningen in de nieuwe wijk Starrenburg in Voorschoten. Alle toe komstige bewoners waren door Slokker Vastgoedontwik keling B.V. ook uitgenodigd. Het slaan van de paal kreeg bijna een uur vertraging omdat vier parachutisten die de spullen voor de wethouder moesten brengen door het slechte weer werden verlaat. Gebouwd worden 15 huur- appartementen met een gemiddelde aanvangshuur van ƒ544,55 per maand; 43 peremiekoop-appartementen a.d. 141.800.-; 6 vrije sector-appartementen van ƒ158.500.-; 12 vrije sector appartementen met een prijs van 303.300.-; 25 vrije sector huurwoningen met een aanvangshuur van 885.- en 925.- per maand en 5 koopwoningen VSEB van 172.000.- en 48 vrije sector koopwoningen met prijzen vanaf ƒ201.000.- tot ƒ341.000.-. De oplevering van de wo ningen wordt begin volgend jaar verwacht. Paardentuigen en zadel gestolen RIJNSBURG Bij een inbraak in een schuur aan het Kanaalpad in Rijns burg is vanacht voor onge veer tienduizend gulden aan goederen gestolen. De inbrekers kwamen binnen door een deur te forceren. De dieven namen onder meer een cowboyzadel en paardentuigen met een to tale waarde van achtdui zend gulden mee. Ook een aggregaat van tweedui zend gulden bleek ver dwenen. Ploegentijdrit in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Zoet- woudse wielrenners hebben een druk weekeinde voor de boeg. Zaterdagavond om kwart over zeven klinkt op het industrieterrein het start schot voor de vierde knaken- race. Zondagochtend wordt vanaf 9.30 uur de tijdrit voor ploegen verreden op het par koers via de Nieuweweg, Weddepad, Broek weg, Gel- derswoudseweg, langs Palen- stein, Geerweg en Zuidbuurt- seweg. De organisfie van zo wel de kndkenrace als de ploe gentijdrit is in handen van de sportcommissie van Utopia. IN VOORHOUT VOORHOUT Hoewel drie basisscholen in Voor hout op dit moment niet voldoen aan de minimum norm van honderdveertig leerlingen, zal geen enke le school hoeven te slui ten. Dat zegt de gemeente in een notitie over de ge volgen van de schaalver groting in het basisonder wijs. De minimumnorm is het re sultaat van onderhandelingen van de onderwijsvakorganisa ties en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten mmet staatssecretaris van onderwijs J. Wallage., Met ingang van 1 augustus 1993 moet het aantal leerlingen van een basisschool Doven de norm liggen op fe van opheffing. Op 16 januari van dit jaar deden drie scholen in hout nog niet aan de ati Het gaat om de nieuwe len in het plan Oosthout. dat het hier om nieuwe len gaat geldt echter een a kende regeling. Deze scl Ug hoeven pas acht jaarr c aanvang te voldoen aaijst Wallage-norm. Dat betr dat niet in 1993, maar p 1996 voldaan moet worden de eis van 140 leerlingen, irga zien de groeiverwachting e" dit gebied en het feit dat ie jonge mensen in Oosthoul e t nen, verwacht de gemf vai dat de drie scholen gemar lijk boven de norm zullen f men. LISSE Met de onthul ling van een zeven meter hoog kunstwerk bij het Sociaal Cultureel Cen trum 'tPoelhuys in Lisse, wordt de nieuwbouw van het centrum zaterdag 29 juni officieel afgerond. Wethouder van kunstza ken J. Meulemans zal de handeling verrichten. Het kunstwerk is ontworpen door de beeldend kunstenaar Lejo den Hertog uit Zeist. Het bestaat uit een roestvrijstalen zuil met een diameter van 30 centimeter, die in de lengte doorsneden wordt door een vier centimeter dikke laag glas. Het wordt geplaatst aan de westkant van 't Poelhuys aan de Ruishornlaan. Het heeft nogaf wat voeten in de aarde gehad voor daadwer kelijk aan de vervaardiging van het kunstwerk begonnen kon worden. Al vrij spoedi de oplevering van 't Poell in april 1989 werd gek voor het huidige ontv maar de financiering lev problemen op. Een deel va geraamde kosten van 6! gulden zou uit particu bron hebben moeten koi Dat mislukte echter, zo via de verkoop van zogen! de Poelhuys-spelden slÉ veertienhonderd gulden nen gehaald waar gerei was op veertienduizend ;iïk< Giften Uiteindelijk besloot de meente alsnog een extra van de kosten voor haar r qua ning te nemen. Naast isti. 37.000 gulden zegde ook provincie Zuid-Holland. 2( gulden toe. De overige ko konden gedekt worden uit ten en andere particu bronnen. Open burgeravond in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Om de bevolking kennis te laten ma ken met de raadsleden en hun werk en met gemeentelijke afde lingen wordt in Noordwijkerhout een open „burgeravond" wor den gehouden op vrijdagavond 27 september. Tegen dit voorstel van het college gisteravond hadden enkele leden van de commissie Algemeen Bestuurlijke Aangelegenheden (ABA) wel wat bezwaren. Landelijk komt er een burgerdag op zaterdag 21 septem ber maar volgens burgemeester F. Winkel zou zo'n hele dag een te zware druk leggen op het ambtelijk apparaat. Hij hoopte verder op een grotere concentratie van poubliek in de avonduren al wist hij niet of de koopavond en de geopende bilbiotheek daar een positieve of een nega tieve invloed op zouden hebben. Oorspronkelijk was het voorstel om op die avond dan de algemene beschouwingen te laten voorlezen maar W. Hof (PvdA) kon zich nauwelijks iets saaiers voorstellen voor het pu bliek. Dan wilde ze liever aan de burger een raad „in discussie" laten zien, vandaar dat ze voorstelde om de raadsvergadering dan maar naar die avond te verplaatsen. E. Hulspass (D66) voelde al helemaal niet voor de vrijdagavond. Ze verwachtte niet dat de burger voor de open avond vanachter zijn televisietoestel vandaan zou komen. Bedrijfsleven trekt politiemensen weg NOORDWIJKERHOUT Dé onderbezetting van de politie in Noordwijkerhout is vooral te danken aan de zuigkracht op de agenten van bedrijfsleven. Dit zei burgemeester F. Winkel gister avond in de commissie Algemeen Bestuurlijke Aangelegenheden. Op vragen van D. Hendrickx (CDA) ovër het zo snel ontstane tekort antwoordde de burgemees ter dat in enkele maanden tijd drie mensen naar onder andere Schiphol en Heinen vertrokken zijn. Er wordt voolopig maar één surveillance-auto ingezet waarbij in geval van nood een beroep wordt gedaan op het korps uit Top-tien van zwemwater Zuid-Holland (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG De pro vincie heeft een top tien samengesteld van de be langrijkste recreatiewate ren met een doorgaans uitstekende zwemwater- kwaliteit en een goede tot redelijke helderheid. Van nummer één tot nummer tien zijn dit het Oostvoornse Meer, Grevelingen, Plas Hage- stein, Noordzee-Zuid (Den Haag-'s-Gravenzande), Waal boezem, Delftse Hout, Brielse Meer, Dobbelplas, Haringvliet en Noordzee-Noord (Noordwij kerhout richting Zandvoort). In de folder over zwemwater wordt de kwaliteit in vief ca tegorieën ingedeeld: uitste kend, goed, voldoende, Onge- schikt.Alle plassen en meren krijgen het predikaat uitste kend/goed. Een voldoende wordt uitgedeeld aan Water speelplaats Tubasingel in Rijs wijk, het zuidelijk deel van de Zoetermeerse Plas, Water speelplaats Cronesteijn in Lei den, en de waterspeeltuinen Korftlaan en Tanthof in Delft. In de Doeshaven in Leider dorp wordt zwemmen afgera den. Bijna 70 wateren varië rend van kleine zwemplassen tot grote recreatiepiassen en de Noordzee zijn onderzocht. Volgende maand verschijnt het verslag zwemwater 1990, waarin de resultaten van alle onderzochte wateren staan vermeld. Vanaf heden kan ook de zwemwatertelefoon weer gebeld worden. Via tele foonnummers (070) 311 75 50 kan actuele informatie over het zwemwater worden ge vraagd. De folder 'Zwemmen in Zuid-Holland' is gratis ver krijgbaar bij het bureau voor lichting van de provincie (070) 311 75 31/311 65 16. NOORD WIJKERHOU- T/AMSTERDAM „Dat bollenproject heeft ons vorig jaar zeker anderhal ve ton gekost: Niet alleen de produktie holde ach teruit ook de kwaliteit van het geleverde werk liet veel te wensen over". Harde taal opgetekend uit de mond van directeur A. Keijzer van bollenex- porteur Frylink. Het be drijf uit Noordwijkerhout was vorig jaar met 48 mensen één van de be langrijkste afnemers van deelnemers aan het zoge naamde bollenproject van uitzendburo Start. Het bollenproject werd vorig jaar opgestart. Ongeveer vier- hondend langdurig werkelo zen uit de regio Amsterdam werden gedurende twee maanden ingeschakeld bij werk in de bollensector. In dien men die twee maanden ook volmaakte stond daar een bonus van zevenhonderd gul den tegenover. Ook dit jaar is er weer een akkoord over voortzetting van het project, dat door Start begeleid wordt. Frylink zal echter waarschijn lijk niet, of in zeer beperkte mate, deel blijven nemen aan het project. Keijzer denkt hooguit vijf mensen te zullen gebruiken. Onvrede over de kwaliteit van de werknemers die vorig jaar via Start binnen kwamen is de belangrijkste re den. „Er zaten hooguit zes of zeven bruikbare krachten bij", aldus Keijzer. „Hun produktie lag duidelijk ver onder die van anderen. En ook de kwaliteit van het werk was slecht. Wan neer er tien bollen in een zak je gestopt moeten worden is dat toch niet te veel gevraagd, toch zaten er maar al te vaak negen of elf in". Daarnaast was het verzuim volgens Keijzer veel te groot. „In het begin ging het nog wel, maar toen na twee weken volgens afspraak andere werk tijden (van 7.30 uur tot 18.00 uur) werden ingevoerd, kwa men er nog hooguit dertig mensen en moesten we extra personeel inhuren om het werk toch af te krijgen. Dat heeft ons handen vol geld ge- Tevredenheid Keijzer heeft zich verbaasd over de berichten in de krant als zouden de werkgevers zo tevreden zijn met het bollen project. „Ik hoor heel andere geluiden. Start plaatste vorig jaar vierhonderd mensen maar dit jaar halen ze nauwelijks de helft en dat is echt niet omdat men zo tevreden is". Bij Frylink denkt men het gat dat ontstaat door het wegval len van Start op te kunnen vangen door gebruik te maken van studenten, die lid willen worden van een studentenver eniging. Ter ontgroening en om de jaarcontributie op te brengén, werken deze jaarlijks een week bij ondermeer bol- lenbedrijven in de regio. Daar na moet een groep Ghanese vrouwen, aangeboden via een commercieel uitzendburo, uit komst brengen. „Het belangrijkste is dat we kunnen selecteren, net als bij de Ieren en Engelsen. We ne men ze aan, kijken of ze er ie dere dag zijn en goed werken en anders vragen we ze te ver trekken", aldus Keijzer. Kolder F. Hoekman, coördinator van het bollenproject namens Start, bestempelt de kritiek van Frylink als „grote kol der". Hoekman: „Frylink is in mijn ogen gewoon een heel ouderwetse werkgever. Vroe ger draaide het bedrijf op Po len die voor een habbekrats bereid waren bergen te verzet ten. Die tijd is gewoon voorbij en dat wil men bij Frylink niet aanvaarden". Ook het verwijt dat verzuim, lage produktiviteit en slechte geleverd werk'het bedrijf an derhalve ton zou hebben ge kost, wijst Hoekman van de hand. „Onze mensen hebben wat begeleiding nodig, maar dan leveren ze ook een redelij ke prestatie. Bij andere bollen- bedrijven kregen ze die ook. Daar was men ook redelijk te vreden. Je kunt natuurlijk niet van mensen die al drie jaar werkeloos zijn verwach ten dat ze meteen op volle toe ren draaien. Bij Frylink dacht men alleen maar in termen van produktiviteit en dat is niet de manier om mensen zelfvertrouwen te geven". Struikelblok Hoekman is redelijk optimis tisch over het nieuwe seizoen. „Er zullen, in tegenstelling van wat Frylink beweert, bij na net zoveel mensen ingezet kunnen worden als vorig jaar". Dit jaar zal Piet Bakker voor het eerst mee doen met zo'n veertig mensen. Andere grote afnemers zijn Van Wa- veren en Boot Export, beiden goed voor ongeveer vijftig ar beidsplaatsen. Niettemin erkent Hoekman dat het bollenproject nog ver betering behoeft. Met name de eis dat potentiële werkgevers voor twee maanden moeten tekenen blijkt nogal eens een te hoog struikelblok. „De drukke periode duurt meestal vier tot zes weken en werkge vers schrikken ervoor terug zich al te zeer vast te leggen. Als het seizoen later begint doordat het weer slecht is ge weest zitten ze met een schuur vol mensen en geen bol om in te pakken". J. Philippo nieuwe directe Hobaho LISSE De Raad va stuur van HBH Holdi Lisse heeft J. Philippo n gang van 1 juli benoei an statutair directeur van b.v., veiling en in- en bureau van lippo was al als manager werkzaam in- en verkoopbureau, nieuwe functie zal hij an twoordelijk blijven leiding van dat bureau rectie van Hobaho af 1 juli J. Zwetsloot J. Plug en J. Philippo. START: „KLACHTEN FRYLINK GROTE KOLDER"

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12