roene jaren Leidse Hout LANGS OMWEGEN - - jf-V. Vereniging Houtzaagmolen De Salamander Rolstoelgebruikers geven gele kaarten [DEN OMGEVING CfiidócSouoont VRIJDAG 21 JUNI 1991 PAGINA 11 i erinneringen aan wat werd opgezet, verdween en niet meer terugkwam is allemaal zo'n beet- lUegonnen met de goede uttel. De idealist en ksvriend Johannes 071 uttel had z'n naam schien niet onmiddel- 07i. mee, maar hij was 00 Itemin redacteur van Woordenboek der 's lerlandse Taal, en in 8^ jaren '20 en '30 Leids hoi ueenteraadslid voor de 5j°jde directe voorloper win i de CPN. Hoe marxis- b Knuttel ook was, hij utoen hij in 1916 S Islid w rd, voor zich- j;J een buitenhuis in de Th irdwijkse duinen bou- i. Dat was een won- in Maar wat meer is: 19 .N.Knuttel was koud 4 en, [en raadslid toen hij tu voorstel indiende dat oo bestaan van een Leids Spu is" zou inluiden. Hij (g{ iste dat B en W een do iaissie zouden benoe- i, die „ten spoedigste 5*1 plan zal ontwerpen bosch- en parkaan- ju op ruime schaal". *.oc ar hij wilde ook volks- el2. Ihuizen en volkswo- di. gbouw. Hij wilde zo- L Jan Knuttel, de in- j.JJ ctueel, was sociaal bewogen. voorstel werd evenwel de raad afgewezen, maar de Leidse supermolenaar oo ie Koster een fikse som i (fï 1.500) in een te vor- fonds had gestort, kwam sc ot in de zaak. De ^>n met dubbeltjes en stui- en ook hogere bedragen ETTfomden binnen. In decem- 26 ging de raad akkoord het beschikbaar stellen een gebied langs de War- iderweg, 23 hectare groot. 3_-4 Leidse Hout kon een feit worden. Een van de liste lanen (volgens de fienden" „de allermooiste het park") werd later JAN Knuttel vernoemd. ening sdag 30 juni 1931 vol le week 60 jaar geleden de 's middags burgemees- 8 an de Sande Bakhuijzen, 0' ns goed gebruik, van een spreekgestoelte of- il de Leidse Hout. Ieder- Ckd zat opgetogen naar zijn uijürden te luisteren. Het was gloriedag voor de stad, die die jaren van toenemend ';eer en gebrek aan wan- voor z'n inwoners een beetje rust en ruimte was. Het „park" was er. Een pronkstuk in het landschap: de „piasvijver" in de Leidse Hout in november '84 gekiekt. wie een paar ontheemde pia nostemmers. Knuttel kon in zijn hart dankbaar zijn. Hij bleef nog een paar jaar raads lid, kwam na de oorlog terug, maar stelde zich in '49 niet „Verdere plannen", zoals het heette, „zoals aanleg van sportterreinen, de bouw van een paviljoen e.d., zullen te zijner tijd, wanneer de gelden daartoe beschikbaar zijn, ver der worden uitgevoerd". We lezen in een feestartikel in de Leidsche Courant van 30 juni '31: ,,Dit was de uitkomst van een initiatief van eenige goede Leidenaars om den Leidschen Hout te stichten. Hier gaat het niet alleen om een wandel bosch. Wij moeten deze prachtige daad beschouwen als een eerste pooging om aan de burgerij weer rustige delgelegenheid terug te ge ven, te zorgen, dat aan de uit breidende stad haar oude be koorlijkheid worde terug ge geven, zoodat de Leidenaar van straks nergens liever zal wonen dan in de eigen stad. In deze gedachte ligt een groot algemeen belang opge sloten, een stadsbelang, dat ook door het stadsbestuur als zoodanig wordt gevoeld. De gemeenteraad toonde dit door aan het Fonds voor aanleg en onderhoud van Wandelpar ken de benoodigde gronden af te staan en door mede te wer ken aan de vaststelling der statuten, waarbij bepaald is, dat er een innig verband zal bestaan tusschen dit particu liere fonds en de gemeente. Verondersteld mag dus wor den, dat het in de bedoeling ligt, geleidelijk naar uitbrei ding van rustige wandelter reinen en wandelsingels te streven. Het werk werd uitgevoerd met werkloozen van de ge meente Leiden, hetgeen op zich reeds een voordeel was voor de stad, vooral om zijn 0 sociale betcckenis. Vele arbei- 1 gestoken, waar Knuttel het meer herkiesbaar. Hij over leed in februari '65 en werd postuum naamgever van de mooiste „Hout-laan". Stichters met geld Hulde aan de stichters! Zij im mers hadden geld in de Hout ders zijn bekwame grondwer kers geworden, want het grondwerk in den polder, welke uit zware klei bestaat, was niet gemakkelijk. Op de Leidsche Hout moest er ge werkt worden; een slappe vond het wel eens te veel, maar van de flinke arbeiders werden daarover nooit klach ten vernomen". Op 22 november 1929 plantte burgemeester Van de Sande Bakhuijzen, tevens voorzitter van het Fonds, de eerste boom. Begin '30 werd een aanvang gemaakt met de aan leg van de grote vijver (48x85 mtr.), op 1 1/2 meter diepte, met een bordes van 75 cm. „voor de waterplanten". Er was werk genoeg voor de on geveer 50 werkloozen, onder eJames met pothoedjes bezetten in april 1931 de allereerste bank van het nieuwe park. Als ze ch omdraaiden, zagen ze de huizen van de Warmonderweg. met woorden had gezegd. Daar zijn nu de Johan de Kosterweg, de Bank van Krantz, industrieel, de M.H.van Waverenweg (van de bollen), het Bos van Bos man, stoomspinnerij-specia list, van 3 hectare. Helemaal vooraan, waar destijds de ge zichtseinder nog niet bepaald werd door de hoogbouw van het Diaconessen Ziekenhuis, liet een door geboorte voor aanstaande dame haar dieren weiden. Dat werd dus het Hertenkamp, waar nu de ko nijntjes node gemist worden en waar de hondsbrutale mus sen het merendeel van de be zoekers uitmaken en de koek jes uit je hand wegritsen en elkaar de overvloedige krui mels misgunnen. De Leidse Hout is in 60 jaar tijd betove rend mooi geworden; een prins onder de Houten van ons vaderland. Het werd een levenslustige compositie van essen, eiken, iepen en, in mindere mate, van wilg, es, beuk, populier, kastanje, linde, plataan, es doorn, meidoorn, lijsterbes, grauwe abeel, tamme kastanje en Italiaanse populier. Maar je vindt er ook de veldesdoorn, liguster, vlier, vogelkers, hulst, braam, klimop en nog een enkele keer de rhodon- dendron en sneeuwbes. En dan de „gevleugelde vrien den". Je hoort ze wel, maar ziet ze zelden: fitis, tjitjaf, tuinfluiter, boomkruiper, win terkoning en staart-, kool-, pimpel- ,en zwartkopmees. Het moet ook, die opening van het „bos" in crisistijd, een grote voldoening zijn geweest voor K.C.van Nes, tuin- en landschapsarchitect uit Apel doorn, die de Leidse Hout aan zijn vorm hielp. Van Nes was wekelijks op „het werk" te vinden om de ontwikkeling in het oog te kunnen houden. Daarbij had hij ook nog be moeienissen met het in „aan bouw" zijnde Amsterdamse Bos, destijds „het Bosplan" ge noemd, dat eveneens als een werklozenproject tot grote hoogte zou stijgen en niet meer „van echt" was te on derscheiden. Werkelijk, als er iemand „vader der groen voorzieningen" genoemd kon worden, was dat wel Van Nes. Hij kon zich roemvol meten met ontwerpers van Franse en Engelse landschapsparken, en Leiden heeft van hem ge plukt, in de goede zin des woords. Vrienden met pijn Volgende week is het ook feest voor „de vereniging van Vrienden van de Leidse Hout", die nu 5 jaar bestaat. Secretaris is W.H.R. Mante, die met de voorbereiding van het lustrumfeest overuren maakt en aan slapen nauwe lijks toe komt. Hij is zowel „Vriend" als bewoner van de staatsliedenbuurt op de grens met Oegstgeest. Zou het nu maar alleen gaan om het vieren van 60 jaar Leidse Hout, alla. Maar er komt nog een rel bij, helaas, die wij in dit verband slechts zijdelings willen noemen: de school- en huizenbouw „in de Leidse Hout". Er is duidelijk trammmelant op de rand van zoveel kostelijk en moeizaam opgeleverd groen. Met name op de hoek van de Houtlaan en de Antonie Duycklaan, waar de welgestelden zich tot nog toe konden vermeien in de aanblik en de rust van een tot volle wasdom gekomen Hout. Wat voor procedures er al niet in werking zijn gesteld, een feit is, dat volgende week woensdag 26 juni de eerste paal geslagen zal worden voor tegen een Woutertje Pieterse- school, maar niét op die plek", getuigt Mante. „Er komen nota bene drie Leidse wet houders naar die paal kijken. Maar enfin, wij hebben straks de Leidse burgemeester die op het 60-jarig feest van de Hout aanwezig zal zijn. Maar nee, die bouwsituatie er zijn ook nog eens een paar honderd woningen'langs de Warmon derweg geprojecteerd, wat he lemaal belachelijk is natuur lijk) is bepaald geen verjaar dagsgeschenk aan de Leidse Hout, waar wij als Vrienden en vele anderen verliefd op zijn geworden". Het knuffelkind Het laatste woord zal door de Vrienden niet gesproken zijn, maar die eerste paal zal ook niet meer uit de kleffe grond getrokken kunnen worden. Helaas, het is een smet op het met veel voldoening geden ken van Leidens allermooiste park en wandelwoud. Het knuffelkind van de tuinlieden van de Directie Groen, afde ling Plantsoenen, die met veel hart voor de zaak aan de Leidse Hout gewerkt hebben en er nog steeds voor in touw zijn. Er zijn, bijvoorbeeld, ook meer banken gewenst. Secre taris Mante: „Wel, ze kómen er, zo is ons door Groen ver zekerd". Ik ga op deze materie maar niet verder in, omdat het te schrijnend is binnen het feest- bestek. Maar ik kan met de Vrienden meevoelen, waar zij bij monde van hun bestuur zeggen: „Hoe moet je straks die school bereiken, wat, hmm? Het schoolterrein komt in feite op een eiland te lig- Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. gen. Maar als je een dam met duiker aan wilt leggen gaat dat ten koste van de bestaan de houtwal". En dan krijg je het geval van duiker I of dui ker II. Ach, er is weinig hoop meer. En de Vrienden van de Leidse Hout, als een strijdbare ere-garde van een groen land schapsmonument, een eervol groengebied in het streekplan Zuid-Holland, hadden zich dat allemaal wel anders voor gesteld. Niettemin wordt zondag de trompet gestoken over 60 jaar Leidse Hout. In het kader van „Leidse Hout parkconcerten 1991". Om twee uur 's mid dags is er een concert van The Old Rhine Jazzband tegen over het geplaagde Theehuisje Leidse Hout. Het is een her haling van het optreden van vorig jaar dat toen een groot succes werd. Volgende week zondag 30 juni, de eigenlijke feestdatum, treedt de onver woestbare Harmoniekapel Werkmans Wilskracht op de zelfde plek (ijs en weder die nende) aan. W.W. was er ook al bii 60 jaar geleden en neemt derhalve een ere-positie in. Overigens hoorde ik (wat een ieder van u bekend moet zijn), dat, on der andere, door de goede diensten van de Vrienden de fameuze pannekoeken weer onder mondbereik zijn, nu al lerlei voorschriften gehono reerd kunnen worden. Ik zat er gistermiddag even buiten in het zonnetje en dacht dat het werkelijk zomer zou wor den. Het was een komen en gaan van zonnezoekers en kinderen op de schommel en honden die iets vies deden, daardoor een smet werpend op het schone imago van een I stadspark. Hondebezitters Maar, hoe dan ook, op zondag j 30 juni vieren de Vrienden (ik citeer voorman Mante), „alle maal hondebezitters, ouders van kinderen, natuurliefheb bers of mensen die in de open lucht eens lekker willen stu- Dan treedt Werkmans Wils kracht, W.W., als liefhebbers van het eerste uur op, om 2 uur. Anderhalf uur later is de opening van een tentoonstel ling van fotoalbums in het Koetshuis, bij de Burcht, en volgt de uitslag van de foto wedstrijd „Waar stond de fo tograaf?" ken je plekje, min of meer. In september, na de vakanties, speelt in de Hout op de 8ste, het Leidsch Politie Muziek Gezelschap, en op zondag 29 september het Jeugdsymfonieorkest Oegst geest, als bevriende, buiten Leidse mogendheid, ook nog een aantal klankrijke werken. Buitendien willen de Vrien den zich sterk maken voor de heroprichting van de muziek tent die in de oorlogsjaren uit het gezicht is verdwenen maar nu node gemist wordt sinds de Hollandse zomers zo onvoorspelbaar wederom op de winter afgaan. Je wilt bui ten ook weieens muziekma- ken nou, doe dat dan in een tent. Dan zit je tenminste droog. In elk geval kunnen de Vrienden zich verlaten op hun strijdbare vereniging, die een „adviesorgaan" binnen de gemeente wil zijn. Al komen voorbije aanplantingen niet meer terug, zoals de ratelpo- pulier, de balsumpopulier en de kurkiep. In de oorlogstijd, toen Jan Wolkers nog eens, op een kuise manier (hoewel hij 's avonds alweer creatief aan het walgen was), de mu ziektent zat te tekenen, ver dwenen ca. 2000 bomen en 8 ha. hakhout in de noodka- cheltjes van de omwonenden. Alsook de houten bruggetjes met aan één zijde een leuning en, niet te vergeten God betere de muziektent. Zo kwam men, bij de herin neringen aan vroeger, tot de naoorlogse conclusie: „Toch werd de Leidse Hout niet meer zoals zij vóór de oorlog was". Op 10 mei 1940 stond er in de Leidse Hout een batterij veldgeschut blaffend tegen de gelande Duitsers in Valken burg vruchteloos een nieuw deren", het Leidse Houtfeest, j' tijdperk in te schieten Hier is een werkloze pianostemmer in het najaar van 1929, samen met een collega, bezig met het planten van de eerste bomen van de Leidse Hout. Op de achtergrond de Warmonderweg. FOTO'S: pr ilieu- ochure ïillensector V HAAG In een os' uwe brochure van het idbouwschap wordt in- de vraag hoe gebruik van chemi- middelen in de ente- en bloembollen- kan worden terugge- l'Jngen. brochure maakt deel uit ;]1 de serie 'milieu en bedrijf'. 'te der verschenen al werkjes r de intensieve veehouderij en de glastuinbouw. Alle ers bevatten praktische e om de milieubelasting rland- en tuinbouw te ver ijl- deren. De brochures wor- ;n op aanvraag gratis toege- den. Meer informatie via LEIDSCHENDAM In Leidschendam is de Vereniging Hout zaagmolen De Salamander opgericht die de komende jaren de molen zal exploiteren en zo functioneel mogelijk zal maken. De vereniging is een voortzetting van de Vereniging Vrienden van De Salamander in oprichting. Het is de bedoeling een aantal werkgroepen samen te stellen waarin mensen zitten die de mo len al lange tijd een goed hart toedragen. De basiskosten voor de exploitatie van de molen worden vergoed door de gemeente maar er is nog veel geld nodig om de molen in de toekomst zo goed mogelijk te laten draaien. Wie lid wil worden van de vere niging (contributie minimaal 15 gulden per jaar) kan geld over maken op de rekening van de Rabobank Leidschendam, nr. 36.59.17.001 of per giro 19975 van de Rabobank met vermelding van hetzelfde nummer. Men krijgt dan een bewijs van lidmaat schap en wordt regelmatig op de hoogte gehouden van activitei ten en ontwikkelingen rond de molen. In september wordt voor de leden in de molen een bijeenkomst georganiseerd waarbij mededeling wordt gedaan van de toekomstplannen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Overleden: A.T. Mul der, geb. 29 jan. 1928, echtgenote van: H Westerhof; J. Jongbloed, geb. 10 febr. 1909, gehuwd geweest met: C. van der Plas; J. M. Zandbergen, geb. 11 okt. 1943, man; A. H. Huussen, geb. 14 aug. 1915, man; A. M. Korte- kaas, geb. 20 febr. 1912, echtgenote van: Th. van der Velde; J. van Ba ren, geb. 23 juli 1906, gehuwd ge weest met: J. Tuijnder; G. van Zwie- ten, geb. 26 juli 1913, man; J. van Rijn, geb. 28 nov. 1948, echtgenote van: J. Los; C. J. Vloemans, geb. 29 mei 1907, man; C. M. Langezaal, geb. 12 dec. 1934, echtgenote van: J. Zuur mond; G. J. Bosman, geb. 3 juni 1940, man; J. F. Ritmeester, geb. 4 april 1912, man; D. van Galen, geb. 29 nov. 1906, man; E Hillen, geb. 11 aug. 1926, gehuwd geweest met: P Ha ring, B. J M. Moritz, geb. 4 mei 1942. man; W E. Knip, geb. 2 febr. 1924, Ondertrouwd: T P. M. van der Lelij en J. Ravensbergen; R. Sneep en J E. H. Langenberg; P. J. Koole en C J. van den Berg; H. Nagtegaal en A. Marquenie; V, M. Artist en L. A. Vermond; R. H. G. P. van der Boor en J. H. M. van Niekerk; H. J. Pragt en J. W. M. Kleijweg; S. Middleton en E. Spittje; M. F. R. Prangel en C J. de Gelder; T. K. Grimmius en H. Rehorst; J N. van der Molen en M J. Boonstra; L. J. van Leeuwen en E. Verhoeven H. T. Pleij en E. C. H. M. Verhaar; L. J Nelemans en M. S. de Wolff; J M. Kalkman en E Fernéndez Hernandez; M. Later- veer en M. de Beer; H C. Bouwman en P. van Velden; P. S. Gutteridge en H. M. D. de Jong; W A Kaaphorst en Y S. M Kooijman. W. W. S. Does en A S. G de Haan, A G. van Beek en L M. Roodenburg; W. C Tutupoly en L. E. Schaegen; J.C M Poelen en M. C. Niemantsverdriet; H. Montanje en W. Tijsen; H. P Holthuis en H. M. Kreuger; R. de Nobel en M. C. L. de Rooij; J. P. Mink en M. Brouwer; A. Zerouali en F. van Hensbergen; E. J. J. Kramer en H. Hoegen; M, de Ridder en S. J. Tiissen; R. P. S. Pee- ters en S. van Helden; R. Grooters en M. J. M. A. van Velthuijsen; R. W. Arbouw en Y.J. Malcorps; D. J. Smit en J. Lancel; G. B. M. Engbersen en P. M. E. Bernini; Th. de Vogel en S. Rehmann; W. G. Bodo en M. Y. Noorlander, T. J. A. G Delhaas en J. Raalte; R. H. Huizenj ter; E Devilee en J de Roode; A. B. Ouwerkerk en Y. de Vogel, J W. Peet en G. H A M. de Jong; J. T. J. Baak en J W. J. Binnendijk; G. van der Wal en J M. T. van de Vlekkert, M van Oevern en C. C. Rozier. Gehuwd: C. de Ru en J. G. Siera, H J. Philipsen en A. van der Wal; L. A Marks en A. M. C. de Groot; H. Glasbergen en A. J. Eradus; R. C. H. S. Schipaanboord en C. I. Flandrijn; R. van Straaten en D. J. W. L. Planjer; A. B. Bisschop en M. J. F. Juffermans; M. P. W. van der Weg en H. J. Kroeze; A. J. Maddamin en S. Meijers; A. W.K.S. Marinelli en W P. ae Jonge; M. L. Erades en J H J. Betcke; W. E. Beek en. A R Klomp; J. W van Gelderen en A. E. van Brakel, Mohsen en I.A.E.C, Janssen C. J. van der Krogt en M. E. van Orssagen; J A. Schaap en S. R. van Belzen; Verdi's Requiem in Pieterskerk LEIDEN Het Amsterdamse Sacrea-oratoriumkoor voert zaterdag het Requiem van Gi useppe Verdi uit in de Pieters kerk in Leiden. Het Amster damse, 150 leden tellende koor onder leiding van dirigent Pierre Schuitemaker, bestaat vijf jaar en trad al eerder op voor een uitverkocht Concert- febouw in de hoofdstad. De 5-jarige soprane Mariëtte Oel- derik is de enige van de vier solisten die is voortgekomen uit de gelederen van het koor zelf. De andere drie solisten, Henk van Heijnsbergen (bas), Ludwig van Gijzighem (tenor) en Helène Versloot (alt) zijn beroepsmusici met grote erva ring en een drukke beroeps praktijk. Verdi's Requiem stamt uit 1874 en kenmerkt zich door Verdi's hang naar opera-ach- tige effecten die veel van koor en orkest eisen. De aanvang van het concert is om 20.15 uur. WASSENAAR Het bestuur van de Wassenaarse Minder Validen (WAMIVA) gaat de komende maan den gele kaarten uitdelen. De gele kaarten krijgen bij voorbeeld fietsers die hun fiets zodanig ongelukkig op het trottoir hebben neergezet dat er geen rolstoel meer door kan. Ook iemand die zijn auto zo heeft dat rolstoelers in hun bewe gingen worden gehinderd kan zo'n kaart krijgen. Hetzelfde geldt voor bewoners van huizen waar de takken teveel over het voetpad hangen kunnen een gele kaart van de Wamiva in de bus verwachten. „Het gebeurt helaas maar al te vaak dat een rolstoelberijder zijn weg onnodig geblokkeerd vindt door allerlei obstakels. Wij kunnen tal van voorbeelden geven. Zoals de auto half op de stoep, een baricade van vuilniszakken of containers, overhangende takken of hondenpoep op de stoep. Vooral dat laatste is natuurlijk het meest onsmakelijke. Vooral wanneer men een rolstoel berijdt die men zelf met de handen langs de wielen voortbeweegt. Ineens grijpt men dan in de hondenpoep. Uiterst onsmakelijk Maar ook degene die zijn auto zonder ont- heffingskaart op een parkeerplaats voor minder validen par keert kan een gele kaart verwachten", aldus mevrouw Hammer, voorzitter van de Wamiva. I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11