Historische nederlaag in historisch seizoen Huub Pragt winnaar van eerste Leidse marathon Damesploeg Spartaan enige lichtpuntje in competitie £etdóc@otvuuit QUICK BOYS MET 5-1 ONDERUIT BIJ ZONDAGKAMPIOEN DE TREFFERS B-ploegen AAV'36 sterk in districtscompetitie SPORT MAANDAG 17 JUNI 1991 PAGI K' Winst Avanti in bekerfinale •TILBURG De tafeltennissers van Avanti hebben giste ren de beker gepakt door met 5-2 te winnen van lands kampioen Tempo Team. De beker bij de vrouwen ging naar HOI uit Den Helder, dat het Tilburgse Irene met 5-1 versloeg. In Tilburg bleven Trinko Keen en Casper Mol ongeslagen, terwijl Merijn de Bruin alleen van de Brit Skylet Andrew won. Voor Hagenaar Michel de Boer kwam het als een verrassing over dat niet hij, maar juist De Bruin werd op gesteld in het bekerduel, waarbij de winnaar 2.500 gulden kon opstrijken. Overigens speelt De Boer volgend seizoen voor het Leidse Scylla, dat ook verzekerd is van het aan blijven van Mirjam Hooman. Beiden leken uit te gaan ko men voor het Limburgse Megacles, maar de besprekingen leverden uiteindelijk geen resultaat op. Waarschijnlijk maakt ook Merijn de Bruin de overstap van Avanti naar Scylla, omdat de linkshandige speler verder weinig opties jheer heeft. Martin van Rijn, die al een basisplaats had in het eerste team van Scylla, maakt het Leidse kwartet vol. LEIDEN Het zijn bewo gen tijden voor Huub Pragt (29) uit Leiden. Sinds gisteren mag hij zich de winnaar noemen van de eerste Leidse marathon en over enkele dagen gaat hij trouwen met marathon loopster Joke Kleijweg. Hij heeft lang nagedacht over zijn deelname aan de Leidse marathon, aangezien het vlak na (zeven weken) de marathon in Rotterdam viel. „Als het niet in Leiden was geweest, had ik vandaag niet gelopen", aldus de afgestudeerde Leidse egypto loog. Na 2 uur, 20 minuten en 43 seconden passeerde Pragt, die lid is van de vereniging Sparta in Den Haag, juichend de eindstreep. Het was slechts 1 minuut van zijn persoonlijk re cord verwijderd, wat hij in Rot terdam had gelopen (2.19.47 uur). Een groot deel van de wed strijd had hij samen gelopen met vriend Jan Dirk Hazeleger (27) uit Katwijk. Op een gege ven moment ontsnapte hij ech ter toch en bleef hij Hazeleger uiteindelijk met een kleine vier minuten voor. „In de richting van Wassenaar kwam ik in een windluwte en begon de zon door te breken. Ik voelde plot seling dat het erg goed ging en plaatste een lichte versnelling". Dat bleek het moment te zijn waarop Hazeleger wat gas te rug moest nemen. Hazeleger: „Huub liep op dat moment iets onder zijn schema van rond de 2 uur 20. Ik wilde me aan mijn eigen schema houden en liet hem gaan". Na 36 kilometer kreeg Pragt het toch erg moeilijk. „Ik had gehoopt dat ik triomfantelijk de stad binnen kon lopen, maar zo gemakkelijk ging het niet. Maar ach, dat maakt de over winning eigenlijk alleen maar zoeter". Op het rechte stuk voor het station kreeg de Lei- denaar enorm veel aanmoedi gingen van het publiek. Hij mocht naast een beker een prijs van duizend gulden in ont vangst nemen voor zijn eerste plaats en nog eens hetzelfde be drag voor het eerste baanre cord. Hazeleger (lid van The Hague Road Runners) werd nummer twee bij de heren in een tijd van 2.24.08 uur. Derde werd Wim Westerholt uit Haarlem (2.27.05 uur), voor wie dit soort afstanden bijna dagelijks werk Een troostprijs ging naaf0 Pool Wieslaw Szulc, die pe geluk het parcours van de ve marathon had gevolg l' anders „zeer waarschijnlij) de eerste drie zou zijn imj digd. Bij de dames ging de onW prijs naar Nel Peursum uil, p levoetsluis. Haar eindtijd 3.11.55 uur. De nummer Marijke Abramse vormde bedreiging voor haar (3 san uur). ere Natasja Sierag 'goudhaantje' LEIDEN LZ-zwemi tasja Sierag vervulde de Speedo-finales in D haar favorietenrol me Zij pakte tweemaal goi maal zilver en ook haar tijden scherp gen op alle drie de afstan huidige kringrecords ken. De jonge zwemsl popte zich als een heu haantje voor de L2 want haar aansprekene taties vormden een bela stap naar de eindoverv in het totaal-klassemen De Leidse zwemme zwemsters hadden in loop naar het slot-t hoge verwachtingen kweekt. Vooral Sier: zich op drie onderdelen betwiste nummer eén la)ni titelen. Op twee afsta u 800 meter vrij en 200 i wissel - maakte zij djer wachtingen volledig w^( de 800 meter vrij liet w klokken op 9.47.76 stils op de 200 meter wisse 2.36.74 genoeg voor go de 400 meter vrij kwam tekort voor de hoogs plaats. Zij moest in 4.44 zilver genoegen nemen, den van de Leidse zv zullen als kringrecord!- analen van de KNZB r schreven worden. Op meter wissel gaat het om de tijdsverandering, had immers dit recort op haar naam staan. Bij gens werd het voor Stel I Ieterson een zure fina e Ieterson tikte tweemaal brons. Op de 800 mei u kwam hij negentiende Zijn tijd was 10.03.7 vierde plaats op de 20( wissel is mogelijk het lf hij werd met een verse vijfhonderdste teruggi ig De LZ-jongens werden j( klassement eerste en d jes zesde. Niettemin ga ling van beide klasse LZ de gouden trofee i totaal-klassement, de maal op rij. Ook de Zi .ri kende een succesvol op" al miste de Kooiclu 'goudhaantje'. Jorien lJ wegt tikte als tweede n de 800 meter vrij in le Kleywegt pakte ver drie vijfde plaatsen. H op de 200 meter wis!5t 2.41.27 en op de 100 mera 1.04.41. Op de slotdag we< vijfde tijd op de 400 men 4.53.61. Idoor GERT-JAN ONVLEE GROESBEEK - Eerst hield Quick Boys trainer Arjen van de Werf het op 'een drama'. Zichzelf verbeterend kwam hij vervolgens tot de consta tering dat de 5-1 neder laag bij zondagkampioen De Treffers het best als een 'sportief voetbaldra ma' kon worden betiteld. 'Want we moeten de za ken wel in het juiste per spectief blijven zien'. Dat Van de Werf het daar in eerste instantie wat moeilijk mee had, was de oefenmeester van de trotse Katwijkse club niet kwalijk te nemen. Verliezen hoort natuur lijk bij de (voetbal)sport. 'Maar als je zoveel hoog tepunten beleeft in een seizoen, zo weinig met verliezen te maken hebt. Dan komt dit heel erg hard aan'. Op de 'historische nederlaag' (Quick Boys zal ver in de ge schiedenisboeken terug moeten bladeren om zo'n monsterverlies terug te kun nen vinden) in het 'histori sche seizoen' (want het eerste kampioenschap in 21 jaar eerste klassevoetbal) viel za terdagavond ook nog eens niets af te dingen. In Groes- beek kwam de Katwijkse machine nooit echt op toeren. Dit geheel in tegenstelling tot de opponent die vanaf de eerste minuut leuk en vooral doeltreffend voetbal op de schitterende mat legde. Hoe wel, doeltreffend? Als de for matie van trainer Ben Ger ritsen zich werkelijk negen tig minuten lang slagvaardig had getoond, zou Quick Boys een nog veel grotere neder laag aan de broek hebben ge kregen. 'We hadden met de rust al met 3-0 achter kun nen staan', beaamde Van de Werf. Bij de doelwisseling wees het scorebord evenwel 'pas' een 1-0 achterstand voor de Kat- wijkers aan. Was het geble ven bij die ene goal van Paul Janssen in de 34e minuut. Janssen ontweek een sliding van Johan Jonker en liet vervolgens de tot op dat mo ment onpasseerbare Tom van der Niet met een knappe be weging volstrekt kansloos. Uitgespeeld Wist Quick Boys zich bij de thee nog geheel in de wed strijd, in de tweede helft werden de Katwijkers daar finaal uitgespeeld. De Tref fers besloot in die periode wat minder onzorgvuldig met de opnieuw gecreëerde mogelijkheden om te gaan en zette de Katwijkse opponent met nog een viertal schitte rende goals alsnog in de hoek waar de ploeg op basis van het krachtsverschil zaterdag ook hoorde. Eerst was het de naar TOP vertrekkende Thijs Waterink die bewaker Jonker op het middenveld het bos instuurde, Paul Meij- ers aanspeelde en uiteindelijk zelf bij de tweede paal aan wezig was om beheerst in te knikken. Vervolgens eiste Hans Bergers de hoofdrol op door vallend en snoeihard in te koppen, waarna het weer de beurt was aan Janssen om Van der Niet, dit keer met een uitgekiend lobje, te pas seren. De vijfde van Thijs Waterink verdiende door het voorbereidende werk van in valler Erwin Wennekers een goed cijfer, de zesde werd Quick Boys bespaard omdat scheidsrechter Geerdes uit Veendam besloot af te fluiten op het moment dat diezelfde Wennekers de hoek voor het uitzoeken had. 'Treffers was vandaag een klasse beter', kende Van de Werf geen problemen met die constatering. 'Het is een hele goede ploeg. Met een hechte verdediging, een enorm beweeglijk midden veld en een watervlugge aan val. Een klasse-elftal. Maar ik zou die ploeg graag een keer tegen het echte Quick Boys zien spelen. Zaterdag, als het kan'. Met Van de Werf hadden ook de 4000 toeschouwers in Groesbeek dat 'echte' Quick Boys niet gezien. Op Tom van der Niet na (de goalie hield de Katwijkers de eerste helft met knappe reddingen nog in de strijd), geraakte niet een pupil van Van de Werf op het niveau dat je binnen een kampioensploeg mag verwachten. Spitsen Kanbier en Van der Kleij kwamen nauwelijks in de wedstrijd, evenmin als gele- genheids-puntspelers Gert Aandewiel en de zelfs inge wisselde topscorer Edwin Otte. Het middenveld van de Katwijkers (Jaap van Duyn, Marco Dijkhuizen en Leen van der Plas) werd keer op keer overlopen en verdedi gers Leo Pluimgraaff (hij vooral), Johan Jonker en Hans van der Plas kenden stuk voor stuk onoverkomen- lijke problemen met de ra- zensnelle en ook nog eens ui terst balvaardige spitsen van De Treffers. Reden voor de Katwijkse oe fenmeester om later van een complete 'off-day' van de ei gen ploeg te spreken. 'En vraag me niet hoe dat kan, want dan had ik er wel wat aan gedaan'. Van de Werf wilde het ont breken van Floor van Duyn niet als excuus voor de mati ge prestatie aanvoeren. De linkermiddenvelder (vijf da gen eerder met twee goals matchwinnaar tegen DOVO) was in die wedstrijd tegen een spierblessure aangelopen, en diende in Groesbeek van af de zijlijn toe te zien hoe zijn ploeg werd vernederd. 'Met Floor zit er meer even wicht in het team. Linker middenvelders zijn schaars in Katwijk. Maar het is natuur lijk niet zo dat het ontbreken Idoor door GERT VELTHUIZEN LEIDEN De tweede ronde van de landelijke atletiek competitie heeft voor de clubs uit de Leid se regio weinig goeds op geleverd. Ruud van Mau- rik leverde de twee meest .opvallende prestaties, ter wijl Peter van Noort met de slingerkogel naar ou derwetse afstanden reikte. Laura Bosman werd de beste dame, met een kwartet Holland vrouwen op de denkbeeldige twee de plaats. De beste ploeg in Zoetermeer Werd de damesploeg van De Spartaan die de poule won. Grote puntengaarders in de witgroene ploeg waren Annet van Veldhuizen en Ingrid van den Heuvel. Van Veldhuijzen dubbelde op de 800 meter (2.20.07 minuten en op de 3000 meter (9.56.58 minuten). Ingrid van den Heuvel noteerde eveneens een dubbel: 14.03 meter met de kogel en 43.22 meter met de discus. Astrid Oostermeyer noteerde met de speer maar net iets meer dan Van den Heuvel, maar was rpét haar 43.40 meter zeer te vreden. Op de 1500 meter liep Carla Alkemade een fraaie 4.55.93 minuten. De Holland damesploeg startte de dag met een baan- en club record. De 4 x 100 meter werd in 49.81 seconden afgelegd door Yvonne van Dorp (die jpdividueel ook nog 12.31 en 24.43 seconden over 100 en 200 meter liep), Bianca Vermond (59.05 seconden op de 400 me- tef), Marian van Cuilenburg én Cathy van Loon (1500 me ter debuut in 4.58.45 minuten). De 100 meter horden van Jac queline Baljet was goed voor sëriewinst in 16.19 seconden, terwijl ook haar 11.13 meter kogel het vermelden waard is. Ster In, de AAV'36 ploeg is Laura Bosman de ster. Na een per- sopnlijk record vrijdagavond op de 800 meter noteerde ze gisteren op de 1500 meter eveneens een persoonlijke top tijd (4.24.77 minuten). Opval lend sterk was ook de 400 me ter horden van Trudy van Deuren (1.04.31 minuut). Kim Nieuwland had een offday met een trieste 33.64 meter speer, minder nog dan Julia van den Berg met de discus: 35.12 me- De Spartaan vrouwen maken de meeste kans om de degra datie ronde te ontlopen, maar gezien de uitslagen uit de an dere poule zal het er om han gen. AAV en Holland mogen zich met redelijke zekerheid opmaken voor de degradatie ronde waarin het hard werken zal worden om niet naar de distriktscompetitie af te dalen. De heren mogen zich allemaal al gaan voorbereiden op de de gradatieronde. Voor AAV'36" en De Spartaan lijkt er weinig of niets aan de hand te zijn, zonder pech overleven zij die laatste schifting. Voor Holland wordt het moeilijk. De ploeg is te afhankelijk van mannen als Remi Engwegen (nu 13.40 me ter kogel en 38.10 meter dis cus) en Theo van der Veer (14.57.05 minuten op de 5000 meter ondanks èen wedstrijd over 10 engelse mijlen zater dag). Behoorlijk op dreef wa ren Fabian van den Barselaar op de 200 meter (23.05 secon den), Cor Brandwijk (4.03.42 minuten op de 1500 meter) en de 400 meter lopers Marcel de Bruijn en Marco Kortleever (50.8 en 51.1 seconden). Abso luut niet op dreef was Jeroen Sunter. Ooit de snelste man van Leiden (10.88 seconden) werd er nu waarschijnlijk voor het eerst in zijn leven een „12" in zijn uitslag genoteerd. Op eenzame hoogte presteerde Ruud van Maurik: hij gaf AAV'36 een nieuw clubrecord hinkstapspringen, nadat hij in de ochtend de 110 meter hor den al zonder enige tegenstand gewonnen had (14.29 secon den). Op de driesprong noteer de hij 14.58 meter. Veel pun ten waren er voor de 1500 me ter lopers die net als bij De Spartaan net boven de vier minuten bleven, alleen allebei weer net iets achter de Lisse- naren. Sterk was de 4.03.84 minuten van Martien van den Hoorn en ook de 4.05.95 minu ten van Rob van Schoten mocht er zijn. Arno Maaassen noteerde opnieuw een snelle 400 meter horden (56.62 secon den) terwijl zijn maatje in de verspringbak Wouter Herzber- ger het op de ronde zonder hekken eveneens sterk deed: 50.4 seconden. Een losgebroken Ruud van Maurik (rechts) helpt zijn (esta fetteploeg flink op weg. ARCHIEFFOTO: HENK SNATER- Bij De Spartaan was Peter van Noort de grote man. Met 62.96 meter kogelslingeren gaf de veelvuldige nationale kam pioen zijn belagers een les die lang zal blijven hangen. Mare Beelen pakte een speerrecord van 51.24 meter, maar was minder goed op dreef met de kogel: 12.91 meter. Nico van Noort miste de kogel bijna vol ledig met 12.32 meter en zag ook zijn discus niet echt lekker gaan: 44.72 meter. De 110 me ter horden van John van Loon (15.19 seconden) mocht er zijn evenals de 22.92 seconden van Stefan Molenaar op de 200 me ter. Erik Bakker en William Augustinus bleven allebei net boven de vier min.uten op de 1500 meter en scoorden zo heel veel punten. LEIDEN Alleen de jon gens en meisje B van AAV'36 dingen mee naar ereplaatsen in de dis triktscompetitie. Beide ploegen zijn in een heftig gevecht gewikkeld met het Haagse Sparta. De an dere clubs kijken eerbie dig toe, maar hebben wel een aantal echte toppers in huis. In Alphen aan den Rijn was van de regioclubs slechts AAV'36 actief. Na de eerste wedstrijd stond de Alphense meisjesploeg achter het I Sparta met 70 punten minder tweede, na de tweede ronde staan de AAV meiden fraai eerste met een voorsprong van 34 punten. Echte toppers kent de Alphense ploeg niet, want de 12.5 seconden van Katja Kershof op de 100 meter wordt minstens geëvenaard door Birgit van Boxmeer met 16.0 seconden op de 100 meter horden en 1.60 meter hoog van Esther Lap. Ook het speerwer pen viel op. Onder de impul sen van de bijzondere trainer Paul Boere kwam Rianne van Beest tot 34.28 meter, terwijl Roos Uittenboogaard (nota bene in de tweede ploeg) met 34.16 meter nauwelijks onder deed. Bij de jongens gaat de strijd eveneens tussen Sparta en de Alphenaren. Fernando van Rijswijk herstelde wat er vorige week in Valkenswaard misging door naar 11.1 secon den over de 100 meter te sprinten. Voorschotense Spar ta atleet Robert van der Vliet noteerde 11.3 seconden en hinkstapte naar 12.91 meter. Theo Brave noteerde opnieuw een zeer fraaie hoogstesprong (1.90 meter) en 110 meter hor- dentijd (15.4 seconden. Overi gens won Alphenaar Chris Tamminga namens Sparta die horden in 15.0 seconden als mede het polsstokspringen met 4.40 meter. Ondanks de marathon en de seniorencompetitie werd de competitiewedstrijd voor de B jeugd in Leiden een leuke wedstrijd. Zonder potten te breken in het totaalklassement werden er toch enkele leuke prestaties door de Leidse afge vaardigden neergezet. Zo won nen Bataaf Mare de Boer (49.20 meter speerwerpen), Hollanders Koen Hamers (13.29 meter kogelstoten), Bram Tijshof (400 meter in 52.0 seconden) en Paul van der Lelie (3,30 meter poslhoog) en Spartaan Edwin Kortekaas (45.18 meter discuswerpen) hun onderdelen bij de jongens. Bij de meisjes was er slechts één Leidse triomf: Marlies Koster (Bataven) had 16.2 se conden nodig voor de 100 me ter horden. Opvallend scoorde ook Hollander Jeroen van der Kooy op de 110 meter horden (16.0 seconden) en hoog (1.75 meter), Edwin Kortekaas (12.01 meter kogelstoten) en Bataafse C junior Remi Zeven huizen (3.00 meter polshoog). Paul Janssen maakt het eerste doelpunt voor De Treffers. Doelman Tom van der Niet van Quick Boys zit verslagen op de grond. van Floor de reden was van dit alles. Ik heb Otte en Jaap van Duyn vandaag gewisseld, maar ik had nog wel zes an deren kunnen vervangen'. Toch heeft Van de Werf in Groesbeek even hoop gehad op een beter resultaat. 'Toen wij 2-1 scoorden, geloofde ik er weer in. We zijn dit sei zoen wel vaker uit onmoge lijke situaties teruggekomen en na die goal van Fred dacht ik even, nu gaat het toch nog gebeuren'. Dat doel punt van Kanbier, hij nam de bal na een afgeslagen hoekschop van Frenk van der Kley ineens en knap op zijn linkerslof bleek echter niet meer dan een, hoopge vend incident. Niets De Treffers gaf het initiatief nimmer uit handen en her stelde zes minuten na de tref fer van Kanbier de marge van twee weer..'Daarna heb ben we alles-of-niets ge speeld', verklaarde Van de Werf later. Het werd dus niets, al was het alleen maar omdat het spelbeeld door die Katwijkse instelling niet we zenlijk veranderde. De Tref fers had voor die 3-1 het bes te van het spel en de betere kansen gehad en dat bleef ook in de laatste twintig mi nuten zo. Hetgeen ook realist Van de Werf had geconstateerd. 'Er zijn nederlagen waarop niets valt af te dingen. Dit was er zo eentje'. En dan, vooruit blikkend naar de return op Nieuw Zuid die door de mon sternederlaag tot een soort formaliteit is verworden: 'Vandaag was er een klasse verschil tussen de twee ploe gen. Maar dat hoeft volgende week niet zo te zijn. Vier goals inhalen is veel, dat weet ik. Maar het zou wel het nodige goedmaken als we thuis wel gewoon Treffers winnen. En lijk zijn we dat ook aan stand verplicht'. Het is duidelijk. Wat Werf betreft is een sche nederlaag per meer dan genoeg. Scoreverloop: 34. Janssen Waterink 2-0, 63. 1, 69. Bergers 3-1, 81. 4-1, 86. Waterink 5-1. Quick Boys: Van der Pluimgraaff, Jonker, huizen, Hans van der Jaap van Duyn Otte (Geyteman), Aand< Leen van der Plas, Van Kleij, Kanbier.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8