lipino's wachten blaten op dé knal 1995,» Inland Akkoord NAVO en Warschau Pact over ontwapening Ludieke staking van vrouwen Zwitserland Lezersservice QeidwQowuvnt ZATERDAG 15 lUNI 1991 PAGINA 5 spoorwegen \(fet wegens ongeluk Een rechtbank in Londen leren de Britse Spoorwegen ver- [tot een boete van 250.000 pond 800.000 gulden) wegens het jn Weluk bij Clapham Junction in dat ongeluk kwamen 35 mensen iven en raakten 113 mensen ge- jitish Rail" had voor de rechtbank de |n dat de maatschappij de veilig- passagiers en personeel in gevaar cht door falende seinen. Het on- plaats op 12 december 1988 in [ran het station Clapham Junction jjidwesten van Londen) toen een passagiers op hetzelfde baan- i stilstaande trein met 900 passa- Ruimteveer geland LUCHTMACHTBASIS ED WARDS Het Amerikaanse ruimteveer Columbia is gister middag met zijn zeven beman ningsleden op de Californische luchtmachtbasis Edwards ge land. De missie heeft nieuwe inzich ten verschaft in de manier waarop mensen zich aanpassen aan een verblijf in de ruimte. De shuttle heeft sinds zijn ver trek op 5 juni 146 keer een baan om de aarde en 6.081.923 kilometer afgelegd. Naast de vier mannelijke en drie vrou welijke bemanningsleden be vonden zich nog 29 ratten en 2.478 kleine kwallen aan boord. EG positief over Zweedse lidmaatschap STOCKHOLM Leiders van de Europese Gemeen schap hebben gisteren gezegd verheugd te zijn over de beslissing van Zweden om volgende maand het lidmaatschap van de EG aan te vragen. De Zweedse premier Ingvar Carlsson kondigde gisteren in het parlement aan dat zijn regering op 1 juli het lidmaat schap van de EG zal aanvragen. Hij verklaarde dat de Zweedse neutraliteit voor het EG-lidmaatschap geen beletsel hoeft te zijn. De Duitse bondskanselier Helmut Kohl zei dat de Zweedse beslissing belang rijk was voor de ontwikkeling van Europa. Woord voerder Fred Loertzer van premier Ruud Lubbers zei dat Nederland de Zweedse beslissing verwelkom de, maar wees ook op het werk dat eerst binnen de gemeenschap moet worden verricht. „Het zal enige jaren duren voor dat een uiteindelijke beslissing kan worden genomen", aldus Loertzer. Italië stuurt Albanezen terug ROME De Italiaanse regering heeft gis teren besloten om de meer dan 600 Alba nezen die deze week over de Adriatische zee naar Italië zijn gevlucht naar hun land terug te sturen. De vluchtelingen worden sinds hun aankomst vastgehouden aan boord van schepen in verschillende Itali aanse havens. De regering overweegt veerboten te charteren om hen onder es corte van Italiaanse marineschepen terug te brengen naar Albanië. Tijdens de mas sale uittocht in maart kwamen al meer dan 20.000 Albanezen naar Italië. De Itali aanse autoriteiten hebben gezegd de mees ten terug te zullen sturen als ze geen werk kunnen vinden of niet kunnen aantonen dat ze politiek vervolgd werden. Staking bij Franse dagbladen PARIJS Geen van de Franse landelijke dagbladen is gisteren verschenen we gens een staking van druk kers. Honderden drukkers, technici en beeldscherm werkers gaven gehoor aan een stakingsoproep die ge richt was tegen de in Parijs gevestigde dagbladen en trokken in optocht door de Franse hoofdstad. De sta king volgde op pogingen van Le Monde, de meest ge zaghebbende krant, om zijn personeelsbestand in te krimpen en salarissen met 1% te verlagen. EG stopt in '95 met import van bontsoorten LUXEMBURG Op 1 januari 1995 wordt er in de EG een verbod van kracht op het gebruik van klemmen waarmee bepaalde in het wild levende dieren worden gevangen. Vanaf diezelfde datum geldt er een Europees importverbod voor het van die dieren afkomstige bont. De EG-ministers voor milieuzaken hebben daarover gisteren in Luxem burg een beginselakkoord bereikt De zaak is nog niet definitief geregeld. Vooral Frankrijk maakt nog problemen. Het principebesluit dat gisteren uit de bus kwam schuift het verbieden van zowel de klem als het bont-importverbod flink op de lange baan. De EG-commissie had oorspronkelijk voorge steld om het gebruik van de klem en de bontinvoer al op 1 januari 1993 te verbieden. Maar vooral Duitsland was van mening dat men daarmee de VS en Canada te veel op de tenen zou gaan staan. LKAAN KAN NOG WEKEN DOORBORRELEN" oi Ha iVEGCHEL vef ES CITY De Pinatubo-vul- "lat op springen. De es van de lang- ïte 'grote knal' la- geen twijfel over Vier maal kwam ?ren tot een erup- enkele seconden telkens een grijs- okkolom op uit de /an de vulkaan, len meters hoger [de as en stoom- tot een overrijpe ion. 25 kilometer afstand >'n uitbarsting van aardsgeweld in een »e klap duidelijk bijna 50.000 Filipino's laard hebben verlaten ïcht voor de vuurspu- erg, die zondag na zes jaar weer tot leven bo is kwaad, n de Aeta's veeAPO De Pinatubo aelj omdat er mensen zijn Idie hebben ingegre- natuur en dat is de t de vulkaan na 600 tot uitbarsting is ge- be Aeta's die aan de m( de Pinatubo wonen [van overtuigd, [en zeker dat de vul- igept zou zijn uitgehar de bewoners van het hem niet hadden ge- zegt Victorio Villa, leiders van de ani- Aeta-stam. dwergvolk, zijn dingen van de oor- lijke bewoners van de Er wordt van uitge- it hun voorvaderen lar geleden over een taande landengte van Itische vasteland naar jnen zijn getrokken, 's zijn animisten, die dat rotsen, bomen, en ook de vulkaan r ze nu worden be en ziel hebben. De ha- situatie waarin zij nu [en te verkeren wijten {e moderne ontwikke- e regering en meer in jnder: aan de Filipijnse le Oliemaatschappij. i immers de oliemaat- I die twee jaar geleden finatubo proefboringen ide hoop er een geo- [he centrale te kunnen Aangenomen werd g dat de vulkaan uitge- a's weigeren gehoor te [an de oproep om te n. Volgens Romeo Cor- pgemeester van de in it van de vulkaan gele- [ts San Marcelino, ver jet animistische geloof ji's hun huizen in de jte verlaten. „Ze gelo- j ze volk van de aarde [het zou een zonde zijn j aarde achter te laten, daar moeten sterven, jhet zo", aldus Corpuz. kwam. De vulkaan, op zo'n negentig kilometer ten noord westen van de Filipijnse hoofdstad Manila, verdreef ook 15.000 Amerikaanse mili tairen, inclusief partners en kinderen van de Clark lucht machtbasis op een steenworp afstand van de berg. De basis is nu gesloten. 'Do not enter', waarschuwt een bordje bij de ingang. Een op de achtergrond rommelende Pinatubo maakt een verdere verklaring over bodig. Als ik er aankom maakt net een groep van de achtergeble ven kernbezetting van de basis zich in allerijl op voor evacua tie. Een grootschalige eruptie dreigt. Een sliert personenau to's van typisch Amerikaans formaat en logge militaire vrachtwagens stelt zich op. Al leen het meest essentiële per soneel en de bewaking blijft achter. Betaaldag Terwijl de Amerikanen ver trekken lopen Filipino's juist te hoop bij de vliegtuigpoort. Vandaag is het betaaldag voor de arbeiders op de basis. Maar ook de salarisadministratie is geëvacueerd. De Filipino's ko men het terrein niet op. „Na tuurlijk zijn ook wij bang voor een mogelijke uitbarsting", zegt Gil Muli, die al 25 jaar op de basis werkt. Maar hij vindt de Amerikanen te paniekerig. „Als de vulkaan inderdaad uitbarst kunnen we altijd nog wel weghollen". „Wij Filipi no's zijn nogal kalm", zegt vrachtwagenchauffeur Emmer Dizon. „We doen alles altijd op het laatste nippertje". De truc ker wacht aan de poort tever geefs op zijn beloofde vracht. Dizon woont op twintig kilo meter van de vulkaan. Toen de berg woensdagochtend opeens in alle hevigheid storm, as en giftige gas blies, nam hij de benen met vrouw en kinderen. Maar na het tij delijk bedaren van de Pinatu bo keerde hij de volgende dag terug, want er moet brood op de plank komen. Maar thuis staan zijn koffers gepakt. „Fi lipino's leven altijd in gevaar", verklaart een militair ter plaatse de gelatenheid onder de lokale bevolking. Zijn was lijst omvat wervelstormen, aardbevingen, overstromingen en staatsgrepen. De spanning went", impliceert hij. Straatleven In Angeles City, 25 kilometer van de rokende vulkaan, gin gen woensdag echter toch ve len van de 300.000 inwoners op de loop. Nu heeft het straat leven zijn normale gang her vonden. Maar de sfeer is I drukt. Overal staat de radio aan voor het laatste nieuws. Aan de rand van de stad bi vakkeren ruim duizend Filipi no's in de propvolle Lourdes Northwest Basisschool, een van de opvangkampen voor geëvacueerden. Veertien fami lies slapen, eten, koken in ie der klaslokaal. Op de speel plaats droogt het wasgoed. Moeders wachten in de rij op de ingrediënten voor de lunch. Het is geen vetpot; rijst met groenten. Het evacuatiecentrum kampt met een gebrek aan goed voedsel en medicijnen. De do naties van overheid en de lo kale rotaryclub zijn onvol doende. Voorlopig kunnen de autoriteiten de evacuatie-ope raties nog wel betalen. Maar als de noodopvang lang gaat duren dreigen er forse proble men, beweert kapitein Ramon Santos in het regionale crisis centrum in het plaatsje San Fernando. „Maar de evacua ties moeten doorgaan. Terug keer van de bevolking naar het vulkaangebied is nog veel te gevaarlijk". Hij heeft de woorden nog niet uitgespro ken of een sirene loeit; het te ken dat de observatiepost aan de voet van de Pinatubo weer een eruptie heeft gesignaleerd. In het coördinatiecentrum met een handvol telefoons, walkie- talkies en een beangstigend rood ingekleurde kaart van het gevarengebied, hangt de frustratie dik in de lucht. Niets of niemand kan de erupties verhinderen. De vulkaan is ei gen baas. De hulpverleners kunnen slechts puin ruimen. „En wie weet hoe lang die uit barstingen nog blijven voort gaan", zegt Santos zichtbaar verlegen met zijn onmacht. „Een aardbeving of een wer velstorm is tenminste een keer afgelopen. Zoals het er nu uit ziet kan die Pinatubo nog wel weken doorborrelen". WENEN Onderhande laars uit 22 landen zijn gisteren akkoord gegaan met een compromisvoor stel van de Sovjetunie om een einde te maken aan een langlopend geschil dat de ratificatie van een belangrijk akkoord over conventionele bewape ning in de weg stond. De afgevaardigden bij de on derhandelingen over de con ventionele bewapening in Eu ropa (CFE) van de zestien lid staten van de NAVO en de zes leden van het zo goed als niet meer bestaande Warschau Pact gingen op een speciale bijeenkomst met het voorstel akkoord. Kern van het probleem waren 933 tanks en andere uitrus tingsstukken die Moskou over bracht naar marine- en kust wachteenheden die buiten de reikwijdte van het CFE-ak- koord vallen dat vorig jaar no vember in Parijs werd onder tekend. In het compromis zo als overeengekomen tussen Washington en Moskou, stemt het Westen in met hun over plaatsing uit de landstrijd krachten. Moskou belooft de sterkte niet op te voeren en ze wel mee te tellen bij het totale wapenplafond zoals overeen gekomen in het CFE-akkoord. De Sovjetunie was bereid tot nog een concessie. Moskou stemde in met de vernietiging of ombouw voor vreedzame doeleinden van ongeveer een kwart van de 57.000 stuks ma terieel die achter de Oeral wa ren teruggetrokken voordat het CFE-akkoord werd onder tekend. De NAVO van haar kant staat Moskou toe 1.700 gepantserde personeelsvoertuigen. die wer den gebruikt bij de strategi sche nucleaire strijdkrachten, te laten houden omdat het zou gaan om paramilitaire eenhe den. {A£gg«P 7 Ondervoeding Een wanhopige moeder waakt over haar uitgehongerde kind in een kamp in het oosten van Ethio pië. In het kamp overlijden elke dag ten minste dertig kinderen aan ondervoeding. Elders in het land hebben vooral ex-militairen van het vorige bewind het zwaar te verduren. Het internationale Rode Kruis is een actie begonnen om hen aan voedsel en medicijnen te helpen. FOTO: EPA (ADVERTENTIE) IK GA IMAAR HET OPEN HUIS VAN DE AVOND-BDI AAN DE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT M N ZUS ZEGT DAT ZE DE MEEST PRAKTIJKGERICHTE STUDIES VAN NEDERLAND HEBBEN. De sector Economie Management van de Haagse Hogeschool houdt open huis voor avondstudies. Dinsdag 18 juni, 19.00 uur. Houtrustweg 2, Den Haag. Wie in z'n werk wil doorstromen komt! Want er is veel het weten waard over de 10, bij bedrijfsleven en overheid zeer gewaardeerde studierichtingen. Als u twee avonden per week naar een avond-HBO wilt om' uw toekomstkansen te vergroten, begin dan met de avond van de 18e. Omdat de Haagse Hogeschool uitstekende dag- en avondopleidingen biedt. H A A G S F Intensieve studiebegeleiding door docenten uit de praktijk. En veel toe- komstperspectief. HOGE KWALITEIT IN HBO HOGESCHOOL Wie dinsdagavond 18 juni echt niet kan komen, belt voor eei uitvoerig informatiepakket 070 - 3639973 (Ingrid Soyak), of d informatielijn van de Sector Economie Management: 070 - 3562180 (09.00 - 13.00 uur) Ja, wat is er op het „Levende Eiland" gebeurd? Pru- zijn mannen hebben gedurende de afwezigheid van Rob gezeten. Zij hebben een lange tijd gezocht naar Rob, ha- oericht hadden gekregen, dat hij met zijn boot was ver- maar zij moesten helaas aannemen, dat Rob is omgeko- ant niemand heeft een spoor van de „Vrijheid M" gevon- udon trekt zich dit erg aan, maar het werk moet door eb de giro-raket wordt nu voor zijn eerste grote vlucht t heelal klaar gemaakt. Er heest een zenuwachtige stem ming op het eiland. Alle toestellen worden nog eens aan een laatste controle onderworpen en in het stuurgebouw worden de magnetische injectors klaar gemaakt. Ook in het krachtstation is alles gereed. Prudon vraagt Butcher om de stabilisator in bedrijf te zetten. Butcher drukt op een paar knoppen en de machtige atoomachines beginnen te zoemen. „Energie wou je hebben h", mompelt Butcher binnensmonds, „nou, ik zal je energie genoeg geven, Prudon!" Recordbedrag voor „Declaration of Independence" NEW YORK Een origineel exemplaar van de Ameri kaanse onafhankelijkheidverklaring is bij het veilinghuis Sotheby's in New York voor een bedrag van 2,4 miljoen dollar, circa 5 miljoen gulden, geveild. Het geveilde exemplaar werd eerder dit jaar aan Sothe by's in New York aangeboden door een particulier die het kleinood op de achterkant van een schilderij had aangetroffen. De man had het schilderij twee jaar daar voor op een vlooienmarkt in Pennsylvania voor vier dol lar gekocht, omdat hij de lijst wilde hebben. In totaal zijn 24 originele exemplaren van de onafhanke lijkheidsverklaring bekend. De onafhankelijksheidsverklaring werd opgesteld door Thomas Jefferson en gedrukt door John Dunlap. Het Amerikaanse Congres nam de verklaring aan op 4 juli 1776. BERN Op vrolijk prik kelende en creatieve wijze hebben vrouwen in ge heel Zwitserland gestaakt. De actiebereidheid over trof de verwachtingen. Volgens het Zwitserse vakver bond USS deden ongeveer 100.000 vrouwen op een of an dere manier mee om de eis voor volledige gelijkberechti ging kracht bij te zetten. De vrouwenstaking was bedoeld om „de niet te ontberen rol van de vrouw duidelijk te ma ken" en droeg de slagzin „Wanneer de vrouw het wil, staat alles stil". In alle grote steden van het land hadden stakingscomités voor deze dag „ludieke" acties voorbereid. Naast de oproep voor een etmaal zonder „vlese lijke gedienstigheid" werd bij voorbeeld in Basel een sta kingskeuken ingericht, waar mannen soep maakten. Kinde ren werden in de crèches lou ter door mannen verzorgd. Ook in restaurants in deze stad zou alleen mannelijk bedie ning zijn. Huisvrouwen wer den opgeroepen 's middags met stofzuigers, bezems en hun lijst met eisen op ligstoe len op straat plaats te nemen. In deze stad en ook in Zürich blokkeerden vrouwen enkele uren het openbaar vervoer. In het kanton Neuenberg luidden de hele dag de klokken. Op veel plaatsen sloten ook man nen zich aan bij de actievoer- sters. Dat niet alle vrouwen achter de actie stonden is duidelijk. Zo schrijft een huisvrouw in een ingezonden brief aan de Neue Zürcher Zeitung „Ik zal 14 juni normaal mijn huiselij ke plichten nakomen en dit nergens op gebaseerde sta- kingsgedoe aan de ontevrede nen laten. Ik ben dankbaar dat mijn man zonder te klagen vele uren op zijn werkplaats doorbrengt. Hij moet ook altijd een vrolijke vrouw thuis aan treffen en geen kijfster." Discussie De organisatoren beklemtoon den dat het succes van de sta kingsactie niet in het aantal deelnemers zit maar in de dis cussie die ze oproept. Volgens hen was de actie, gezien alle commotie in Zwitserland hier over, bij voorbaat al geslaagd. De organisatoren hadden met opzet voor 14 juni gekozen om dat op deze datum tien jaar ge leden door middel van een re ferendum het gelijkberechti- gingsprincipe voor mannen en vrouwen grondwettelijk werd erkend. Maar nog altijd krij gen veel vrouwen in Zwitser land minder betaald en zijn zij zelden of nooit in leidingge vende posities te vinden. Zo bleek uit een onderzoek in de chemie, een van de belangrijk ste bedrijfstakken van het land. dat van het aantal direc tieleden 984 man en 31 vrouw is. De meeste vrouwen in deze sector bekleden de „eenvoudi ge" functies. De actiekleur was roze-violet, de kleur van de vrouwenbe weging. Zo verschenen de pa gina's van de vrijdageditie van de krant Matin, die ditmaal in zijn geheel door vrouwen werd geredigeerd, volledig in roze-violet. En het Duitstalige blad Bliek had pagina 3, waar op normaal een pin up-girl wordt vertoond, roze-violet gekleurd met de tekst „de leukste girls staken". De krant 24 Uren uit Lausanne noemde deze dag dan ook „de zwarte dag voor de macho's". O 070 - 3 190 882 VLIEGREIS ((g) RUSLAND MOSKOU EN LENINGRAD 5 vliegreis Vertrek: 12 oktober 1991 Moskou en Leningrad: Twee schitterende steden vol cultuur. U maakt uitgebreid ken nis met deze steden. Inclusief m vliegreis Brussel - Leningrad en Moskou - Brussel transfer Brussel v.v. Hotelaccommodatie op basis van 2-per- soonskamer uitgebreide sightseemg tours door genoemde steden eigen Sijt- hoff Pers reisleiding Exclusief m visumkosten ca. f.60.- faculta tieve excursies Zagorsk f. 90,- Bolshoi f. 115,-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5