inaat: pas i zomerreces slissing over nzineaccijns -ei :r „Spijbelprojecten blijven nodig Wim Kok telt zegeningen regeringsdeelname PvdA Waar mijn wiegje stond AAW wordt gekoppeld aan vroeger inkomen ENLAND £cidóe(Bomu/nt ZATERDAG 15 JUNI 1991 PAGINA 3 In de bloemetjes Debbie Greene (tweede van rechts) is vandaag na haar examen door NS-conducteurs in de bloemetjes gezet. Op 14 mei miste zij haar aardrijkskunde-examen mavo door de actiedag van de NS-conducteurs. Debbie kreeg niet alleen bloemen maar ook een eerste klas dagkaart en een brief, ondertekend door honderd conducteurs die het betreurden dat zij haar examen die dag niet had kunnen maken. FOTO: ANP ers kunnen geld en voor mijnen AG Vissers kunnen in de toe- et i eer een financiële vergoeding krij- door hen opgeviste explosieven. ..iet is gisteren akkoord gegaan met we regeling". Die is echter aanzien- heidener van opzet dan de oor- ijk regeling. Onder de nieuwe re- rijgt een visser voor het eerste ex- at h'J in week opvist 500 gul- jgt hij er in die week nog meer in en dan krijgt hij daarvoor 100 gul stuk. Bovendien is het bedrag dat per jaar wordt uitgekeerd gebon- een maximum van 5000 gulden. Maij wil daarmee voorkomen dat aadwerkelijk jacht gaan maken op en mijnen. de ZOETERMEER De opvang van leerlingen die voortijdig van school afgaan in de zogehe ten „spijbelopvangprojecten" is onmisbaar, zolang andere maatregelen nog geen vruch ten afwerpen. In de toekomst moeten deze projecten met de scholen voor voortgezet on derwijs worden geïntegreerd, zo schrijft het Landelijk Platform Spijbelopvangprojecten in twee rapporten die het platform gisteren in Zoetermeer aanbood aan staatssecretaris Wal lage van onderwijs.In 21 gemeenten functio neren nu spijbelopvangprojecten, aldus het rapport „De toekomst van de educatieve om weg". Volgens het platform kunnen die zeker de komende vier jaar nog niet verdwijnen. De projecten boeken goede resultaten en an dere maatregelen van de overheid zijn nog niet zo ver dat daarvan al effecten merkbaar zijn. In het tweede rapport, „Voorrang voor de omweg", beschrijft het platform de 21 pro jecten zoals die sinds 1986 functioneren. Van de ruim 800 leerlingen die de projecten jaar lijks opvangen, wordt ongeveer tweederde te rug in de schoolbanken gebracht. De projec ten richten zich vooral op wat zij noemen de categorie „hardnekkige" spijbelaars. Het lan delijk platform schat die doelgroep op onge veer 27.000 leerlingen. Worden ook de „abso lute verzuimers", die nooit naar school gaan, (5.000 tot 11.000 jongeren) en de „regelmati ge" spijbelaars (54.000 leerlingen) meegeteld dan stijgt de doelgroep tot in de buurt van de 90.000. Minder doden in verkeer UTRECHT Het aantal verkeersdoden daalt, maar het zal de nodige moeite kosten om het aantal doden rond de eeuwwisseling met een kwart (ten opzichte van 1986) te hebben verminderd. In het eerste kwar taal nam het aantal doden af met 89 ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar (374 naar 285). Het aantal gewonden dat in een ziekenhuis moest worden opgenomen daalde met 634 (3.209 naar 2.575), zo heeft voorzitter Van den Bergh van Veilig Ver keer Nederland (VVN) vandaag tijdens de Algemene Ledenvergadering bekend gemaakt. Volgens Van den Bergh begint het erop te lijken dat de grote commotie ov,er de verkeersveiligheidsaanpak van minister Maij inmiddels heeft plaatsgemaakt voor groeiende steun. Van der Bergh pleitte voor een „beter ingezet politie apparaat", zodat de politie meer zichtbaar op straat aanwezig is en de pakkans bij overtredingen behoor lijk zal kunnen toenemen. [AAG De kans is eeijlat de Eerste Kamer vcde door de regering z' nomen benzine-ac- ullerhoging als de bre- :rwaarderingsopera- voor het zomerre- aannemen. De re is in haar financië- ;keningen er echter gegaan dat beide h per 1 juli in wer- T( illen treden, nator Luteijn liet gis- ,rij )°r de NCRV-radio we- ^na de zomer een welo- in oordeel te kunnen over de accijnsverho- v.Dit zou een slecht be- het|0r de regering beteke- ee dat elke maand uitstel oen gulden kost. D66-fractievoorzitter hda ii hif Vis is het nog mogelijk op de laatste dag voor het zomerre ces, 2 juli, een beslissing te ne men. Hij is echter in geen ge val bereid een gehaaste beslis sing te nemen. „De Tweede Kamer wacht eindeloos met de beslissing en nu vragen ze van ons in één dag het goed te keuren. De Senaat zit er niet voor joker", zegt Vis. De wens van de regering ook de brede herwaardering, een ingewikkelde belastinghervor ming voor verzekeringsmaat schappijen en pensioenfond sen, voor de zomer te behan delen, roept bij Vis een hevig schatergelach op. „Zijn ze soms gek geworden? Om de brede herwaardering te kunnen snappen moet je jarenlang doorgeleerd hebben". Ook 'CDA-senator Boorsma zegt minstens „de hele zomer" no dig te hebben om zich in deze operatie te kunnen verdiepen. Het ministerie van financiën heeft nog geen inzicht hoeveel dit uitstel gaat kosten. (ADVERTENTIES) Kathol iek Nieuwsblad eeft 2x per week nieuws en commentaar betreffende :lijke, politieke en culturele ontwikkelingen en bijdragen de Kerk, haar geloofsleer, liturgie, encyclieken, missie, oecumene e.d. uit de eerste hand! abonnement of informatie: bel 073-123480 of stuur een kaartje naar KN, Postbus 1270, Den Bosch. Katholiek Nieuwsblad Een voortreffelijke aanvulling op uw dagblad! econd Opinion" ook beter bij hypotheken? Neem de proef op de som en bel. HYPOTHEKEN roor niets de grootste makelaardij in hypotheken. Den Haag 070-3469776 rige vestigingen: Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, Schagen. ilgebruik van Indische erlander grondig bestuderen" IN Het taalgebruik van de Indische Nederlander moet ondig worden bestudeerd. „En zo gauw mogelijk, want zou het weieens te laat kunnen zijn", aldus prof. dr. J. de jisteren in Leiden op de derde studiedag over Indische anders. Volgens hem moeten zo snel mogelijk opnamen i gemaakt van de verschillende vormen van Indisch Ne- Verder moeten gegevens uit schriftelijke bronnen i verzameld. „Ik zie niet in waarom onderzoek naar het iruik van de Indische Nederlanders niet de steun van de id kan verwerven. Onderzoek naar het taalgebruik van Twentenaren, Turken en vrouwen wordt immers ook ge- tëerd. Het zou te betreuren zijn als het taalgebruik van yolkingsgroep die van zoveel betekenis is geweest voor de lie samenleving en die bovendien eeri bijdrage heeft gele- an de opbouw van Nederland na de Tweede Wereldoor- !t beschreven zou worden". KE EN WISKE AMSTERDAM Als de PvdA niet in de regering zou zitten, zou Nederland een stuk slechter af zijn. Dat is vrij vertaald de boodschap die PvdA-lei- der en vice-premier Wim Kok gisteravond in Am sterdam aan het PvdA-ka- der uitdroeg. Zijn toespraak aan het begin van de tweedaagse partijraads vergadering was duidelijk be doeld om het ingezakte moreel binnen de PvdA (als gevolg van de slechte verkiezings- en enquête-uitslagen) op te vijze len. Het werd een speech boor devol optimisme, waarin Kok de zegeningen telde die de re geringsdeelname van de PvdA tot nu toe heeft opgeleverd. Zonder de PvdA zouden vol gens hem tal van plannen om de kwaliteit te verbeteren van het milieu, het onderwijs, de gezondheidszorg, de arbeids omstandigheden, de ontwikke lingshulp, het minderhedenbe leid en de emancipatie nooit ter tafel zijn gekomen. En passant nam Kok het daar bij op voor de bewindslieden Ter Beek (defensie), Simons (volksgezondheid) en Wallage (onderwijs), die de laatste we ken te kampen hebben met hevige tegenstand van het CDA. Hoewel hij geen enkele beschuldigende vinger naar de coalitiepartner uitstak, was de essentie van zijn prijzende en beschermende woorden aan het adres van genoemde me deregeerders overduidelijk: handen af van de voorgeno men bezuinigingen op defen sie, van het plan voor de nieu we ziektekostenverzekering en van de basisvorming in het voortgezet onderwijs. En telkens opnieuw dook als een rode draad in zijn betoog de zin op: „Het is goed dat we erbij zijn", een zin die over de hoofden van het partijkader heen natuurlijk mede gericht was aan de kiezers die zich zo massaal van de PvdA hebben afgewend. Als het aan Kok ligt blijft de PvdA in de rege ring, niet alleen nu maar ook na 1994 „om ook dén de rich ting te kunnen bepalen". Ik heb niets tegen Duitsers. Ook al ben ik in de oorlog geboren, heb ik om Dr. Freitag, mijn leraar Duits, te pesten ooit 'O Tannenbaum' met brallende Hitler-intonatie voorgedragen, ik heb niets tegen Duitsers. Integendeel. Nu Oost-Europa zich aan het herordenen is, de Balkan zich weer voegt naar de stand van zaken uit de boeken van Karl May en A.den Doolaard, kun je alleen maar meewarig het hoofd schudden over de Duitse diaspora daar. Want dat die er is merken ze goed in het land van Kohl. De opvangkampen zitten vol, lees ik. Ik heb ze ontmoet, de Volksdeutschen uit Oost- Europa. In Wroclaw (Breslau) een Duitse'Pool die hartgrondig het communisme vervloekte en me een boek van de katholieke mystica Gertrud von Lefort gaf, die via het geloof tot een geestelijke Duitse eenheid wilde komen. In het Roemeense Brasov (Kronstadt) las de vriendelijke boerenfamilie Morawetz braaf de Duitse versie van het partijblad ('Der Funken'), terwijl zoon Gustav in een armzalig Duits theatertje zowel acteur als schoenlapper was. In Sibiu (Hermannstadt) citeerde een Duitse student Germanistiek nota bene Vondel, want de 17e eeuwse Duitse dichter Gryphius had ooit in Leiden gestudeerd en was door onze Joost beïnvloed. Volksdeutschen die bléven in dat vreemde land, ondanks onderdrukking. Generaties lang waren ze goed geweest voor het land waarop ze arbeidden, dus dat was ook van hen. Dachten ze. De arme Gustav die naar Oost-Duitsland vertrok om er toneel te spelen zonder schoenen te lappen, werd in zijn Saksische vaderland danig teleurgesteld. Hij verdween naar West-Duitsland. Maar een verdoolde zal hij blijven. In Roemenië wonen nog 100.000 Duitsers, in Tsjechoslowakije 150.000. in Polen een miljoen en in de Sovjetunie twee miljoen. Met de ineenstorting van het communisme stort ook hun wereld in. Opeens wordt Duitsland een bereikbaar beloofd land. En dat is link. Want ik ben bang dat hun mede-Duitsers niet op hen zitten te wachten. Dat wordt van het ene heimwee naar het andere. Vergelijk het met de eerste generaties Indische Nederlanders in ons land. Daar zal ook niet noemenswaardig gejuichd zijn. Ook bij deze nieuwe, oude Duitsers zal het nog lang heimwee en wortelloosheid blijven. In een Russisch boekje met literatuur van Wolga-Duitsers vond ik het volgende gedicht van David Löwen (ik vertaal uit het Duits): „Mijn vaderland, alwaar mijn ouders leefden, waar eens mijn wiegje stond, waar werklijkheid en dromen zich verweefden, dat was en is..." -en dan komt, néé, niet Duitsland, maar - „mein Sovjetvaterland". Onderaan die tekst nog het advies: „Een gedicht om op een ouderavond op te zeggen Het blijft een rare wereld. „Gestegen inflatie mag niet leiden tot hogere looneisen" Idoor DICK HOFLAND DEN HAAG De hoger uit gevallen inflatie mag volgens het kabinet geen gevolgen hebben voor de looneisen van de vakbonden. Premier Lub bers wil met werkgevers en de vakbeweging overleggen hoe forse loon- en prijsstijgingen kunnen worden voorkomen. Hij liet deze uitnodiging voor een centraal akkoord gisteren doorschemeren in een gesprek voor de VARA-radio. „Het kabinet is aan zet. Wij wachten af. Als Lubbers cen trale afspraken wil dan moet hij maar eindelijk eens met goede voorstellen komen die er vooral op gericht zijn de werkgelegenheid te bevorde ren", zo reageerde FNV- woordvoerder P. van Tonge ren op de suggestie van de premie. De FNV is onder geen beding van plan om te accep teren dat de koopkracht wordt aangetast. De inflatie voor dit jaar werd steeds gesteld op 2,5 procent, maar het Centraal Planbureau (CPB) voorspelde deze week dat dit zeker drie procent zal worden. Het gevolg daarvan is dat de koopkracht van ieder een zal dalen. De vakcentrales FNV en CNV hebben al ge zegd dat ze van een te laag in flatiecijfer zijn uitgegaan bij de cao-onderhandelingen en dat de leden dat volgend jaar zon dermeer goed zullen willen maken. Het CPB wees daar naast erop dat het aantal niet- actieven zal groeien, waardoor de koppeling tussen lonen en uitkeringen in gevaar zou ko men. Het kabinet neemt aan het eind van de zomer een beslis sing over de koppeling. Deze zal alleen worden gehand haafd onder twee voorwaar den. Ten eerste moet de ge middelde loonstijging beperkt blijven tot de inflatie. Ten tweede mag het aantal mensen dat werkt per honderd men sen die geen baan hebben de grens van 86 niet overschrij den. Het CPB voorspelt dat dit wel degelijk zal gebeuren. DEN HAAG De uitke ringen in het kader van de Algemene Arbeidson geschiktheidswet (AAW) worden in de toekomst volledig gekoppeld aan het vroegere inkomen, zo heeft het kabinet gisteren besloten. Voortaan zullen alleen dege- rjen die al op jonge leeftijd gehandicapt waren niet aan de inkomenseis hoeven te voldoen. De uitkering wordt voortaan in alle gevallen, be houdens de zogeheten vroeg- gehandicapten, gesteld op 70 procent van het laatste ver diende loon met een maxi mum van 70 procent van het minimum-loon. Alleen dege nen die een deeltijdbaan hadden, kunnen dus uitko men op een uitkering bene den de 70 procent van het minimum-loon. Anderen, die tot nu toe voor AAW in aan merking kwamen zonder dat er sprake was van inkomens derving, komen niet meer voor een uitkering in aan merking. Het gaat daarbij om zelfstandigen, studenten en verzorgers van naaste fami lieleden. Het kabinet wil de nieuwe regeling laten ingaan op 1 januari volgend jaar. Wie op basis van de nieuwe regeling geen recht meer heeft op een uitkering be houdt de huidige uitkering tot 1 januari 1994. „Lastenverhoging nadeliger voor huiseigenaren" AMSTERDAM Huiseigena ren worden zwaarder getrof fen door de verhoging van het huurwaardeforfait dan huur ders door de huurverhoging, aldus het Economisch Bureau van de Postbank Groep in Amsterdam. De Postbank is het in het ge heel niet eens met het Cen traal Planbureau, dat eerder stelde dat eigenaren juist voor deliger uit zijn dan huurders. Het kabinet heeft in het kader van de tussenbalans besloten de huren vanaf 1 juli met 5,5 procent te verhogen. Het huurwaardeforfait gaat in stapjes omhoog oplopend tot 3,3 procent in 1994. Volgens berekeningen van het Cen traal Planbureau zijn huiseige naren daarmee 27 procent goedkoper uit dan huurders. De economen van de Postbank beweren echter precies het te gengestelde. Volgens hen komt de lastenstijging in 1994 voor een gemiddelde huiseigenaar uit op 675 gulden en niet op 400 gulden zoals door het CPB was gezegd. De lastenstijging voor huurders beloopt 550 gul den. Volgens de Postbank gaat het CPB uit van een te laag belastingtarief voor huiseige naren. Het CPB hanteert een belastingtarief van ruim 40 procent, terwijl het 50 procent moet zijn, aldus de Postbank. Volgens de Postbank wordt door het verschil in lastenstij ging het kabinetsbeleid, dat uitgaat van een evenwichtige behandeling, geweld aange daan. Behalve met een hoger huurwaardeforfait worden ei gen-huisbezitters ook nog ge confronteerd met een hoge rentestand, hogere milieulas ten. In totaal komt de lasten verhoging voor huiseigenaren daarmee op 1400 gulden per jaar in 1994. Voor huurders is dat 1000 gulden, aldus de Post bank. HET WITTE WIEF Forse groei streekvervoer UTRECHT Het streekver voer zit flink in de lift. West nederland, een van de grootste streekvervoerders, vervoerde de eerste drie maanden van dit jaar elf procent meer reizi gers. Dat is een recordgroei. Een andere groot busbedrijf, Centraal Nederland (CN), kreeg zeven procent meer klanten. Ook elders in het streekvervoer worden derge lijke groeicijfers gemeld, aldus een woordvoerder van Streek vervoer Nederland (SN). Vooral het sterk uitdijende net van snelle spitsbussen en de invoering van de OV-studen- tenkaart in januari 1991 droe gen tot de forse groei bij. Ook het slechte weer dreef veel mensen de bus in. Het streek vervoer verwacht over heel 1991 een aanzienlijk forsere groei dan in 1990 maar aan exacte voorspellingen willen de busbedrijven zich niet wa gen. Laatste keer Met een rustig gangetje glijdt de Fokker 'Friendship' van de KLM voor de laatste maal de hangar in. Gisteren werd, na 25 jaar trouwe dienst, voor de laatste keer met de F-27 gevlogen. De KLM zal voortaan gebruik maken van de Fokker 50. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3