„Behoefte aan een intensere geloofsbeleving is groeiende' Bisschoppen vragen aandacht voor incest Gereformeerde Bond dreigt met breuk wegens Samen op Weg L COMMENTAAR ferf Media in de oorlog GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EeidóeSouront ZATERDAG 15 JUNI 1991 Pi EL 'Sancties' tegen bisschop gehandhaafd ZÜRICH De rooms-katholie- ken in Zürieh zetten hun finan ciële sancties tegen bisschop Haas van Chur voort: het sala ris van de vicaris-generaal en de afdracht aan het bisdom worden niet betaald. Vorig jaar werd uit protest tegen de be noeming van de conservatieve bisschop besloten de afdracht stop te zetten. De beweging 'Pro Ecclesia' eiste dat de synode hierop terug zou komen. Met 69 tegen 2 stemmen sprak de syno de echter uit dat de situatie het afgelopen jaar op geen enkele wijze was verbeterd. REACTIE OP VERZOEK RAAD VAN KERKEN Tegenwoordig kan de mens niet leven zonder een eigen visie. L UTRECHT De rk bis schoppen hebben in een nota voor pastores, instel lingen en organisaties aandacht gevraagd voor de „zeer ernstige proble matiek" van seksueel ge weld binnen leef- en woonsituaties (vooral in cest). Pastorale zorg voor de slachtofffers moet in de eerste plaats binnen het geheel van het pasto raat plaats vinden. Verder moeten hulpverleners le ren omgaan met gevoe lens van schuld en schaamte bij slachtoffers. De bisschoppen reageren hier mee op een verzoek van de Raad van Kerken begin vorig jaar aan de lidkerken om zich om dit vraagstuk te bezinnen en mogelijk initiatieven te ne men. De huidige nota, geba seerd op de bevindingen van de bisschoppelijke contactcom missie vrouw en kerk, was in eerste instantie voor de bis schoppenconferentie geschre ven. In de aanbevelingen baseert de nota zich onder meer op het onderzoek uit 1985: 'Gods dienst en incest. Een visie op bevrijdend pastoraat'. Daarin wordt onder meer gezegd dat in de pastorale zorg het mis bruik van macht binnen ge- zins- en familierelaties moet worden erkend, dat verhalen en ervaringen van vrouwen serieus moeten worden geno men en dat in het pastoraat die elementen bespreekbaar moeten worden waardoor sek sueel geweld aan de kaak kan worden gesteld. Verder moeten pastores in op leiding en via nascholing ge voelig worden gemaakt voor de problematiek in het alge meen en signalen van vrou wen en meisjes. Ook moet er aandacht zijn voor misverstan den die voortkomen uit een bepaalde religieuze gehoor zaamheid van kinderen aan hun ouders. door Marinus van der Berg Weer thuis „Ik ben langzaam aan te oud voor het ziekenhuis", zei mijn vader. Het liggen in bed en het wachten, waren hem het zwaarst gevallen. „Niet dat het er verder niet goed is. Het is er verder prima". Hij duidde op de zorg, op het eten en de medepatienten. ,,Je kon er best mee praten". Mijn vader is weer thuis. 'Uit de doden opgestaan,' zegt hij. Het is wonderlijk gegaan met hem. Enkele weken na Pasen werd hij weer opgenomen. „Dit is het begin van het einde", zei hij. „Dat is alle begin", zei ik. Ik wilde het nog niet geloven. „Dit keer is het echt zo", zei hij. Hij geloofde in zijn einde. Een paar weken lang stopte ik mijn kop in het zand. Ik informeerde niet. Wat niet weet, wat niet deert. Toen ik hem weer bezocht, schrok ik. 'Is dit mijn vader wel...?' Hij was ineens oud geworden. Ik had hem nog nooit als oud gezien. „Het wil niet meer", zei hij. Een dag later wilde hij het sacrament ontvangen. Ik aarzel om te zeggen: 'sacrament van de zieken' want mijn vader sprak over sterven, doodgaan. Openlijk. Hij wist zelfs nog de kracht op te brengen tot enige humor. „Begin maar snel", zei hij, „de dood kan zo komen". En de volgende dag zei hij tegen zijn oudste broer: „Ik ga dood en zal de deur al vast voor je openhouden". Mijn vader heeft geen vragen over leven na de dood. Hij herkent zich wel in de woorden van pater Jan van Kilsdonk, die in een gesprek met het blad 'De Zonnebloem' zegt: „Ik heb me nooit vertrouwd gevoeld met de gedachte dat de dood het einde is. Daar vind ik de mens te groot voor" (juni 1991). Zo waren we bezig met afscheid van elkaar te nemen, hoewel sommigen van ons zeiden: 'Hij wordt nog wel weer beter. Hij komt nog wel weer thuis.' En ook de dokter zei het: „Jij wordt nog weer beter". Mijn vader moest er zelf nog wel in gaan geloven. Maar op de dag dat hij zijn vijfenveertig-jarig huwelijk - in het ziekenhuis - vierde en ik hem bezocht aan het einde van de dag, was dat geloof tot vertrouwen gegroeid. En nu is hij weer thuis. Stralend. Hij heeft al weer een eindje in de tuin gelopen en werkt eraan om weer door het dorp te lopen. De oefenfiets is weer in gebruik. Mijn vader is nog gebleven. En niet als een hulpbehoevende die zich een last voelt voor anderen - ook al zeggen anderen dat dat niet zo is. Mijn vader is niet alleen beter geworden, maar er is ook kwaliteit van leven gebleven. Voor hem behoort tot kwaliteit van leven dat hij ook nog eens rond kan lopen op zijn klompen, bewegingsvrijheid heeft, een sigaartje kan opsteken, een praatje kan maken met de mensen om hem heen. Toen al die kwaliteit van leven niet meer aanwezig leek, had hij vrede met sterven. Nu die kwaliteit van leven aan het terugkeren is, straalt hij ook van nieuwe levensvreugde. Zijn humor is terug: „ze zagen me al in de grond .liggen", zei hij. „En ik zelf dacht ook dat ik er niet ver meer van weg was". Een paar dagen later moest ik spreken in Leeuwarden in het ziekenhuis over zingeving in de ouderdom. 'Zingeving bij een inkrimpende horizon', was de titel. Ik heb ze ook maar verteld over die mens van 81 die zich te oud voelde voor het ziekenhuis. SASSENHEIMSE PREDIKANT BRAS: SASSENHEIM Er rust vaak een taboe op in de kerk: spreken over bijzon dere religieuze ervarin gen. Eigenlijk is dat heel gek, want de christelijke traditie is rijk aan verha len van mensen die inten se geloofsbelevingen heb ben. Het is ook jammer dat het ta boe er is, vindt drs. Kick Bras üit Sassenheim. Als (gerefor meerd) gemeentepredikant komt hij regelmatig mensen tegen die hem toevertrouwen dat ze iets bijzonders hebben meegemaakt in hun relatie met God, maar dat ze er 'met niemand over durven praten'. Het is niet toevallig dat men sen er wel over beginnen met ds. Bras. In woord en geschrift laat hij blijken gevoelig te zijn voor verdieping van geloofser varingen; sterker: hij prakti seert de meditatie. Bovendien heeft hij zelf ervaringen gehad die blijvende betekenis hebben voor zijn (geloofs)leven. Hij weet dus waarover mensen het hebben als ze hem vaak schuchter iets vertellen van wat hen is overkomen. „Je merkt op allerlei manieren dat er steeds meer mensen ko men die behoefte hebben aan een intensere beleving van hun geloof. Dat blijkt bijvoor beeld uit de behoefte aan meer momenten van stilte in de li turgie, waarin mensen in zich zelf kunnen verwerken wat er in de kerkdienst gebeurt, maar ook aan de belangstelling voor werkgroepen over meditatie of mystiek", aldus ds. Bras. Zelf heeft hij al op jonge leef tijd ervaren hoe belangrijk een bijzondere geloofservaring kan zijn; hoe zo'n belevenis het le ven kan verrijken. Het is moeilijk om in concrete termen te praten over zulke ervaringen, niet alleen omdat het wel erg intieme gevoelens zijn, maar ook omdat die erva ringen zo moeilijk in woorden te vangen zijn. Toch is er na tuurlijk wel iets van te zeggen. Ds. Bras: „In mijn eerste ge meente, Dinteloord, kwam ik bij wijze van spreken mijzelf in mijn geloof tegen. Ik had van alles geleerd op de univer siteit en in de gemeente sprak ik over God, ik maakte veel preken. Tegelijkertijd kwam de vraag op: maar wat bete kent dat geloof nu concreet in je eigen leven? Ik bleef met die vragen bezig en zocht weer wat meer aansluiting bij mijn geloofservaringen van vroe ger. In Deventer, in mijn tweede gemeente, zocht ik in spiratie bij de beweging waar van de naam onlosmakelijk met Deventer is verbonden: de Moderne Devotie. En ik vond die inspiratie ook; ik voelde mij verwant met de klassieke vroomheid van Geert Groote en zijn medebroeders. Ik ben mystieke literatuur gaan lezen en ging begrijpen wat medite ren is; wat het is om 'naar bin- Drs. Kick Bras. Werkelijkheid „Er zijn allerlei vormen van meditatie, maar wat ze ge meenschappelijk hebben is de andere benadering van de werkelijkheid. We zijn ge wend die werkelijkheid actief tegemoet te treden, als het ware 'ingrijpend'. Bij meditatie gaat het er onder meer om de dingen te ontvangen, om van uit de ontvankelijkheid ze naar waarde te schatten. Door zo te 'zien' naar de werkelijk heid, kunnen mensen en din gen transparant worden, waar door God 'zichtbaar' wordt. Een andere vorm is proberen rechtstreeks in te keren tot God; het proberen in jezelf met God te verkeren. Dan ko men begrippen op als 'vrede in het hart', het 'rusten in Hem'". Zulke mystieke ervaringen zijn ingrijpend, weet ds. Bras. Ze blijven dan ook niet zonder gevolgen; een mens die zo met God en de wereld om hem heen en met zichzelf bezig is, verandert. „Aan de vruchten kent men de boom", zegt hij. „Bij mystieke ervaringen gaat het niet uitsluitend om die er varingen als zodanig; het gaat om de vruchten die dergelijke ervaringen voortbrengen. De grote mystici in de christelijke traditie zeggen dat ook steeds: mensen moeten niet blijven stilstaan bij wat ze hebben er varen, maar het gaat om de gevolgen, om de manier van doen. De ervaringen van de bijzondere nabijheid van God moeten leiden tot zo zou je kunnen zeggen, de trekken krijgt van Jezus' ma nier van leven. Een mystieke ervaring is een totaliteitserva- ring; de beleving die is gekop peld aan de opdracht om mens te zijn. Dat wil zeggen: te le ven in liefde tot God en tot de ander. Daar hoort ook innerlij ke strijd bij, wat men vroeger ascese noemde, om op die ma nier tot klaarheid te komen over God en zichzelf. Je kunt het ook anders formuleren: mystiek is gericht op het leven in de waarheid". Kritiek De verstandelijk ingestelde westerse mens heeft het maar moeilijk met ervaringen die nauwelijks te begrijpen zijn en wellicht dat daarom mystiek de afgelopen eeuwen in een verdachte hoek zit. Mensen die spreken over hun ervarin gen met God staan snel onder verdenking van dweperij of van vrome fantasterij en heel vaak wordt gevraagd naar de 'echtheid' van hun ervaringen. Ds. Bras ergert zich weieens aan die achterdocht; alsof 'het spreken over God in bijvoor beeld dogma's 'beter of 'echter' zou zijn. Dat het geobjectiveerde spre ken over God in leerstellighe den veel minder wordt gewan trouwd, komt voort uit de Eu ropese denktraditie die begon bij de oprichting van de uni versiteiten, omstreeks het jaar 1200 (Bologna, Parijs en Ox ford). Het geestesleven kreeg door die universiteiten een enorme rationalistische impuls en het contemplatieve, het beschou welijke, moest daarvoor wij ken. De theologie werd 'scho lastisch', rationeel en er ont stond een kloof met de per soonlijke geloofsbeleving. De Renaissance en de Verlich- tinng versterkten de intellec tuele ontwikkeling van de the ologie, zodat het verstandelij ke, het analyserende (uiteen leggende) denken nog meer de overhand kreeg en de oude, contemplatieve traditie van de 'totale ervaring' tot aan de marges van de kerk werd ge duwd. Evenwicht Materieel gezien is, aldus ds. Bras, de rationalisering van het Europese denken een suc ces geweest; er is heel veel waardevols tot stand gekomen. Het is echter ook duidelijk ge worden dat die traditie te een zijdig is en te veel pretenties heeft. De gedachte dat de we tenschap de wereld beter kan maken bijvoorbeeld, is een il lusie gebleken. De Westeuro- pese samenleving is op de grenzen van het eenzijdige verstandsdenken gestoten. Het is nodig om het evenwicht te vinden tussen enerzijds de 'in grijpende' en verstandelijke houding en anderzijds de pas sieve, ontvankelijke manier van omgaan met de werkelijk heid. Dat evenwicht behoedt mensen voor 'gewelddadig' omgaan met mens en wereld; het bewerkt een houding van eerbied voor de schepping. De aandacht voor meditatie en FOTO: STEPHEN EVENHUIS mystiek die momenteel merk baar is, kan'in zekere zin wor den gezien als een 'crisis-ver schijnsel'. Mensen voelen aan dat het anders moet. Waar het voor de kerk op aan komt is de traditie van de afgelopen eeuwen, die verworteld is in het rationele, te herijken en te herbronnen. Sommigen den ken dat het in het verre Oos ten is te vinden, maar we hoe ven (of: moeten) zover niet te gaan; de eigen Europese tradi tie is ook op het punt van de mystieke beleving bijzonder rijk. Steeds is er immers de te gen-beweging geweest van de contemplatieven, tegen de eenzijdige, rationaliserende tendens in en hun geschriften zijn uitermate leerzaam en verrijkend. Niet voor niets heeft ds. Bras een boekje sa mengesteld met mystieke tek sten en thema's van de veer tiende eeuwse mysticus Jan van Ruusbroec ('Een vloeien de, ebbende zee', uitgave Kok Kampen. Prijs ƒ25,90). Van mensen in en buiten zijn gemeente hoort ds. Bras dat ze graag willen leren omgaan met die 'nieuwe oude' vormen van omgaan met God, zichzelf en de werkelijkheid om hen heen. Daarom schreef hij een boekje: 'Als met een vriend omgaan met God' (uitgave Kok, Kampen. Prijs 14,90). In eenvoudige bewoordingen en met aanwijzingen voor me ditatieve oefeningen probeert hij daarin mensen te helpen op hun weg naar een 'nieuwe in timiteit', die met God, met de wereld om hen heen en met zichzelf. DOORN Synodeleden afkomstig uit de Gerefor meerde Bond hebben vrij dag met een breuk ge dreigd wegens het Samen op Weg-proces. Het is vol gens dr. J. Hoek „niet vol strekt ondenkbeeldig" dat de Bonders achter zullen blijven als het hereni gingsproces met de gere formeerden en lutheranen op dezelfde voet verder gaat. Het zal een 'zwarte dag' zijn als dat gebeurt, zei de Bonder uit Veenendaal, tevens lid van het moderamen (dagelijks be stuur) van de Nederlandse Hervormde Kerk, tijdens een bespreking op de synode van hervormde bezwaren tegen het Samen op Weg-proces. Een commissie had geïnventa riseerd dat de knelpunten vooral liggen in het prijsgeven van de vaderlandse kerk, de verschillen in kerkstructuur en kerkgevoel alsmede het ge brekkig functioneren van de belijdenis in de Gereformeer de Kerken, waarmee de Her vormde Kerk sinds 1986 'in staat van hereniging is'. De 'harde kern' van Hoeks be zwaren wordt gevormd door de dreigende teloorgang van de vaderlandse kerk. De Her vormde Kerk is nu al „ziek, weliswaar niet doodziek", maar met de gereformeerden erbij zal het alleen maar erger worden. „Als de belijdenis nog minder aandacht krijgt, als de vaderlandse kerk haar naam prijsgeeft en als er een kerk met een geheel nieuwe identi teit ontstaat, dan is voor mij het moment gekomen om te vragen: ga ik mee of blijf ik achter?" Hoek wilde niet beweren dat Samen op Weg „per se moet leiden tot een breuk in de Hervormde Kerk". Maar ook de toelating van de luthera nen, met een heel andere tra ditie dan de hervormden en gereformeerden, „doet mij vrezen voor Samen op Weg. Deze geheel nieuwe situatie kan mij straks in gewetens nood brengen." De gereformeerden hoeven van Hoek, anders dan enkele andere Bonders ter vergade ring lieten horen, niet terug te keren naar de Hervormde Kerk. Zij moeten samen met de hervormden zelf terugke ren naar de vaderlandse kerk van de zeventiende eeuw. Te rug naar de tijd, waarin de kerk als 'planting Gods' ont stond, de reformatorische kerk als uitdrukking van Gods han delen in de geschiedenis. Ook ds. R. van Kooten, een Bonder uit Soest, hield een vlammend betoog tegen de te lichtvaardige gereformeerden en tegen Samen op Weg. Hij zal zich niet thuisvoelen in de nieuwe Samen op Weg-kerk en krijgt niet de indruk dat het herenigingsproces „uit God" is. „Ik ben geboren in deze kerk en zal hervormd blijven zolang ik leef." Van Kooten noemde ter illus tratie de gezamenlijke synode vergaderingen met de gerefor meerden, die volgens hem veel weg hebben van „aandeelhou dersvergaderingen van Philips over nieuwe geldbesparende lichtbronnen zonder hoofdlet ter". Andere Bonders sloten zich van harte aan bij Hoek en Van Kooten en gewaagden van 'massale bezwaren' en 'ge mor in de gemeenten'. „Wij blijven hervormd", klonk het. Samen op Weg-secretaris ds. B. Wallet, tot voor kort pfaeses van de Hervormde KJerk, was ook een beetje geschokt door de ferme taal uit de rechter flank, maar vond het goed dat de bezwaren zo duidelijk wer den verwoord. „Ik ben niet blij met de harde toon, wel met de duidelijkheid", zei hij desgevraagd. Synodeleden die dreigen met een breuk „zijn bezig het zwaard aan het sme den waar zij zelf in zullen val len". Overigens verwacht Wallet niet dat het zover zal komen. In zijn nieuwe functie zal hij er alles aan doen om en breuk te voorkomen. £01 Goedkopere verdedigin# ZELFS defensie kan zich niet onttrekken aan het i eer e chanisme van vraag en aanbod. Als het warm weer de behoefte aan energie af. Zo is minister Ter Beek verdwijnen van de dreiging uit het Oostblok, gei bestellingen op defensie-materieel definitief te ai Begin deze week is de Defensienota besproken. En rijgt stellingen spitst<#i zich toe op de vraag in hoet marktmechanisme op de begroting van defensie drukken. Minister Van den Broek dreigde zelfs de te nemen als 'er al te fors zou worden gesnoeid. Nu minister van defensie en het is dus onduidelijk wa; dergelijke bevoegdheid vandaan haalt. De tegenstellingen bij het defensiedebat zijn de sinds de Statenverkiezingen dit voorjaar. Zo geslote binetsoptreden tot die tijd was, zo vechtlustig is dien. Basisvorming, basisverzekering, koppeling: alfc' den tot felle discussie en aanscherping van standpui tekent de sfeer in het kabinet en bevordert tegelijl resse van de betrokken kiezers, omdat het nu ee makkelijker is discussies te volgen dan eindconcli voelen. TOEN het kabinet Lubbers aantrad, ging men no; een groei van drie procent op defensie. Inmiddels vallen van de muur is die raming drastisch gewij Beek heeft aangekondigd behoorlijk op personeel bezuinigen. Hij gaat uit van een afvloeiingssnelheid procent per jaar op een totaal van 128.000 vroeg om extra bezuinigingen. En dat is te verded zien het afnemen van de dreiging. Gekeken kan v de nieuwe snelle interventiemacht goedkoper kan tensievere samenwerking met bondgenoten en ee king van taakstelling. In elk geval moet voorkomei dat de Nederlandse strijdkrachten al te vlot tot het van de wereld wordt gepromoveerd; op het gevaar kolonialisme te vervallen. TA UE PvdA-woordvoerder Van Traa wilde ook ee|at ging dat de bezuinigingslijn na 1995 zou worden vc^e Die garantie is echter moeilijk te geven. Want wie zi non hoe de politieke scheidslijnen in de toekomst zulle rho De situatie in de wereld verandert weliswaar erg, juist daardoor labiel. Enige voorzichtigheid is dan c den. De Verenigde Staten hebben begin deze week naars uit de Golfcrisis feestelijk binnengehaald. T< llle tijd verscheen er een Nederlandse versie van het dat de Spaanse journalist Alfonso Rojo bijhield tiji verblijf in Baghdad. Hij schrijft vooral over de verlit de oorlog. En dat is volgens hem niet in de eerste pli dam Hussayn, want hij voert nog steeds de scepter Dat is volgens hem ook niet de Arabische wereld, sident Assad, de beul van Damascus, steviger in het dan ooit. Het zijn vooral de westerse media. Niet eel ren de media in staat een oorlog van zo dichtbij teT^ Toch lieten ze zich als vanouds op sleeptouw nemenf politieke machthebbers, in dit geval die van Baghdai Pentagon. Rojo laat zien hoe zogenaamde 'tolken' in het doen en laten van de journalisten in de gaten hie berichten censureerden en verslaggevers om de tuin— ROJO laat verder het volstrekte gebrek aan colli zien. Peter Arnett van CNN weigert consequent zijn telefoon te laten gebruiken door Rojo. En de omro zijn technische mogelijkheden wilden aanwenden, er behoorlijke bedragen voor neertellen. Geen woi Rojo Arnett neerzet met opmerkingen als: „Beroemd de televisie heeft niets te betekenen. Lassie was oo zinnig beroemd". Nieuwsgaring is blijkbaar niet al waarheid dienen, maar ook vluchtige impressies doi mensen vermaken, zelf geld verdienen en dubieu proberen te oogsten. ovc :kei pe £eidóe0ouAa/ni ec Telefoon: Postadres: Hoofdkantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Westerpers bv (behorende t< Apothekersdijk 34, Leiden. 071 - 122 244. 071 - 134 941 Postbus 11, 2300 AA Leiden. Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk. 070-3190 933. 070-3906 717. Postbus 9. 2501 CA Den Haag Sijthoff Pers bv). Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. 046 of 071 - 144 047): R. Kleijn (chi Herpen (chef), F. Buurman, P Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. v in- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): n Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. vai isman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): K. van Wees (chef), G. Ansems, B. Jansrr Is. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P. van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuls, S. Pieterse, 1.070-3190 819): T. Kors. ei N- and ruil it b 5 Ki De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten v - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidlngsgebi - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers U - redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Ni en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swie r M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (chel leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag)ttai drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (AtlL/yy F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid v en publicatierechten van The Times e ster: M. de Cocq. i 08.30 tot 17.00 u i 18.00 tot 19.00 u per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: 294,30 78,60 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3! Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2