„.Op avontuur in het Wilde Oosten ,Het communisme omt zeker terug" -^OERENACTIELEIDER BEPROEFT GELUK IN VOORMALIGE DDR Gokken Subsidie Privileges Studenten Idealen Samenwerking £eidóc6ou/uMit ZATERDAG 15 JUNI 1991 PAGINA 29 )e grondkoorts lijkt uitgebroken, p de voormalige DDR liggen mil- jenen hectares spotgoedkope land- ouwgrond. Westduitse boeren ebben hun begerige blik daar al p laten vallen. Maar ook Neder- inders trekken naar het Wilde iosten. Eén van hen is Berend van er Velde uit Wijster: 32 jaar oud, etrouwd en vader van een baby. ij stond in 1990 bij de boerenac- es op de barricaden. [ij knokte voor een betere boeren- rijs, maar verloor. Nu, een jaar la- ir, zit hij veertig kilometer ten lidwesten van Maagdenburg en oert daar op 750 hectare land. De aanschuur van de DDR, bij inge- ijden beter bekend als Magdebur- :r Börde. Een Drentse boer op yontuur. ARTHUN - Tarthun, een dorpje van lizend inwoners, ligt er uitgestorven j. Een kerk, een handvol huizen, een ikel winkeltje, een bomenlaan en >eens sta je op het boerenerf. Een sjiek f moet het ooit geweest zijn. Een statig iis ook. Omringd door stallen en pak- lizen. Eens was dit boerenerf in goede ien. Nu oogt het slordig. Ruiten uit de al, twee Trabantjes in het hoge gras één gaat er straks weg voor vijf tien- :s") en her en der boerenmachines of ukken ervan. jn leven heeft nu een heel andere wen- ng gekregen. Bij de boerenacties van mg jaar stond Berend van der Velde in ïska renthe vooraan. Maar toen al had hij ian\ e' door, dat er voor een boer in Ne- rland weinig eer en weinig centen vie- i te halen. „Zo'n opstand van toen ijg je nooit meer. En het resultaat? Nul imma nul. Had de politiek ingespeeld onze wens voor groene energie van koolzaadmotor en bio-ethanol, dan bs ik misschien gebleven", de zomer van 1990 viel het besluit te frtrekken. Zijn vrouw Klaasien stemde 1 mee in. Evenals zijn jongere broer Uko, die nu noodgedwongen het vuile erk opknapt, samen met zeven Oost- jitse werknemers. Vader runt het be- rijf in Wijster (250 ha) verder. Hon- ird hectare verpacht land werd van de Ind gedaan. Een deel ging in de braak I op de rest zou vader de eindjes aan kaar knopen. Zolang als het duurt, Bnt zijn vrouw Klaasien en hun zoon Beeld van het aangekochte boerenerf in de voormalige DDR. tje zullen mettertijd ook naar het Oosten trekken. En dan wordt het land in Wij ster verkocht aan de hoogst biedende. Berend zelf is met zijn gedachten al lan ger bezig met de verhuizing. Vanaf sep tember ging hij minstens één keer per week naar de DDR. Het hele land heeft hij afgesjouwd. Via via kwam hij achter een betrouwbare makelaar in Bremen. De makelaar kende genoeg LPG's, Land- wirtschaftliche Produktions Genossen- schaften, een soort coöperaties, waar de boeren verplicht waren hun land aan te verpachten zonder ooit een mark pacht te zien. Je hebt LPG's van duizenden hectares. Berend zag er eentje van 13.000 hectare, waarvan de baas destijds rondreed in een Wartburg met chauf feur. Zo veel land hoefde van hem ook weer niet. Berend zette door en vond in de buurt bij Eglen een iets kleinere LPG van 1300 hectare, eigendom van 85 boeren, voor namelijk Poolse vluchtelingen die inder tijd van het communistische regime een lapje grond van vijf of tien hectare had den gekregen. Toevallig liep hij toen tegen de Friese gebroeders Wijnands uit Appelscha aan, en met hen deelde hij het land. In febru ari sloot hij de koop met de Treuhand, het door Bonn in het leven geroepen overheidsorgaan dat grond en gebouwen in de voormalige DDR moet privatise- De koop was wel even spannend. Pas de helft van de contracten was geregeld en ondertekend. Zeven van de 85 werkne mers nam hij over. „Ik moest poten en zaaien. Ik moest gokken dat het goed zou gaan". Het grondeigendom in de DDR is zo versnipperd dat je maar moet afwachten of ineens niet een West duitser uit de prehistorie op je stoep staat en zijn land opeist. Het ging in dit geval goed. De indertijd weggejaagde Duitser was in 1952 voor toen 350.000 D-mark schadeloos gesteld en kon geen aanspraak meer maken op het land. Het huis is nog een vraagteken, maar als de Duitser hem eruit zet, zoekt hij wel wat anders. „Ik ben hierheen ge gaan en ga niet meer weg. Maar het is me wel tegengevallen. Ik heb geen spijt van de stap, maar dat alles hier zo inge wikkeld was, dat had ik niet verwacht". Hij doelt met name op de bureaucratie. Stapels papieren invullen, dan zus, dan weer zo. Papieren over je reputatie als boer, papieren of je geen belastingschuld hebt, papieren of je boekhouding klopt, je diploma's. „Zet een vriendelijk ge zicht op, lach als een Chinees en wordt nooit kwaad", zo luidt zijn advies. „Ze laten je rustig een accountantsrapport in het Duits vertalen. Of je moet een aan vraag drie keer op telkens weer een an dere manier invullen. Mijn trekkers rij den onverzekerd rond, omdat ik geen Duits kenteken kan krijgen. Ik heb moeten knokken om voor mijn trekkers niet twee keer btw te hoeven betalen". Speciaal voor die papierwinkel heeft hij een copieerapparaat aangeschaft. „Ze flikten het rustig om je eerste 'Antrag' af te wijzen en om een tweede te vragen. Nou, dan wist ik niet meer wat ik op het eerste 'Antrag' had gezet. Nu heb ik al tijd een copietje bij de hand". „Ik zal je wat zeggen: ik heb hier de Ne derlandse ambtenaar leren waarderen. Die is flexibel, knijpt een oogje dicht en denkt met je mee. Maar hierT Ik zit hier nu bijna drie maanden. Ik heb nog geen overall vuil gemaakt. Dag in dag uit ben ik in de weer met de bureaucratie". Zo is er het melkquotum. Volgens het contract heeft hij recht op een quotum van 1,5 miljoen liter oftewel 250 koeien. Hij heeft slechts de helft gekregen. Bin nenkort moet hij weer naar Maagden burg, naar de autoriteiten. Bellen helpt niet, want ondanks de hereniging ver loopt het telefoonverkeer nog vooroor logs, dat wil zeggen via de centrale en die is altijd overbelast. Neem nou de vele subsidiemogelijkhe den die de Duitse overheid kent voor aanschaf machines, kwaliteitsverbete ring, milieu-investeringen, energiebespa ring enzovoort. Hij heeft nog geen cent gezien. En elke keer rijdt hij naar de Kreis Stadtfort voor de zoveelste poging een paar marken los te peuteren. De afzet van zijn produkten (graan, sui kerbieten en aardappelen) zijn veel min der problematisch. Graan levert de lage EG-prijs op. Met zijn bieten wordt het iets moeilijker. In de buurt staat een fa briek uit 1925, waar sinds die tijd niets aan is gemoderniseerd. Dus levert hij zijn vracht honderd kilometer verderop af, in het Westduitse Braunschweig. Maar over twee jaar is dat euvel verhol pen en is de nieuwe Oostduitse fabriek klaar. Zo kent het verblijf in de ex-DDR vele haken en ogen. Niemand wees hem de weg naar een depot voor bestrijdings middelen. Toevallig liep hij daar zelf te gen aan. Hij wil maar zeggen: „Niemand wijst je de weg, je moet het allemaal in je uppie doen". Blijft het desondanks toch leuk? „Ja, ik houd van het avontuur. Het is riskant, maar je moet niet wachten tot alle risi co's weg zijn. Als ik het over zou doen, zou ik dichter naar de Poolse grens gaan. Daar is de grond nog goedkoper en word je als een verlosser met open armen ont vangen. Hier is de concurrentie veel gro ter. Mijn drijfveer om hierheen te gaan is dat ik boer wil blijven. En dat denk ik hier langer vol te houden". Hij krijgt regelmatig bezoek van Neder landse collega-boeren. Die willen weten hoe het hem vergaat. Waar loop je tegen Berend van der Velde„Ik heb hier de Nederlandse ambtenaar leren waarderen. Die is flexibel, knijpt een oogje dicht en denkt met je mee". FOTO'S: HARRY TIELMAN aan? Waar moetje op letten? Tot nu toe geeft hij nog gratis advies. Volgende week nog komen er drie bussen vol uit Drenthe. Daar wil hij nog wel tijd voor vrijmaken. Maar bij boeren uit andere delen van het land heeft hij weinig be lang. „Ik ben geen gids. Ik wil ook een keer aan de slag". Boeren in de voormalige DDR (de Gro ningse actieleider Willem Schaap uit Leermens is ook van plan daar heen te trekken) moeten zich van subsidie wei nig voorstellen. „De Westduitse banken helpen je voor geen cent. Pas toen mijn eigen bank zich garant stelde, kreeg ik kredieten". Hij blijft zich verbazen. Maar ja, dat hoort bij het pionieren. Zo spreken zijn werknemers hem aan met Herr. En elke dinsdag komen de eertijds 85 'boeren- aandeelhouders' trouw hun zakje tarwe voor hun varkens ophalen. Dat ging vroeger zo. Als tegenprestatie voor dat zakje tarwe moest ieder 75 are bieten schoffelen. Die regeling loopt 1 juli af. De ex-DDR wordt dan een echte kapita listische staat. Zonder poespas, zonder eens verworven privileges. Eén compromis sluit hij nooit van zijn leven. De Duitse makelaar vindt dat hij de naam van zijn zoontje Anne-Jan moet veranderen, als die met zijn moe der naar Tarthun komt. Die naam klinkt te meisjesachtig en daar kan de Duitser niet mee uit de voeten. „Mooi dat ik die naam niet verander. Het is en blijft Anne-Jan". Voor één keer bepaalt Be rend van der Velde zelf de grens. VIM KLINKENBERG BIJ )E OPHEFFING VAN DE CPN: i- lEN HAAG - De Communisti- !he Partij van Nederland (CPN) fft zichzelf vandaag op en gaat Jfinitief op in Groen Links. Dit {beurt tijdens de laatste vergade rt oJig van de partij in de Flint in ïet^nersfoort. Een 73-jarige historie Alllmt hiermee tot een einde. Jour- n c2Jist, marxist-stalinist en oud- jen tpN'er Wim Klinkenberg treurt er rtoeeft om. „De CPN was toch allang ntooP°d", zegt hij. „Maar het com- oudeiunisme komt terug, dat weet ik vojker". oegajak na de Russische Oktoberrevolutie (dee® 17) kreeg ook Nederland zijn com- in te^inistische partij: de Communistische Irtij Holland (CPH), die de Sociaal De- pcratische Partij opvolgde. Na de oor- g werd de CPH omgedoopt in CPN en >lgde een bloeiende periode. Bij de ka- nisearverkiezingen van 1946 veroverden NjJ communisten 10,6 procent van de ir 20fmmen. Het communisme werd een stellijil. Een communist sportte, reisde en rlandbsiceerde communistisch, las de Waar- eerad en had hoofdzakelijk contact met 18S partijkameraden. Een tijdlang had de ick vfN de absolute meerderheid in de de volksbuurten en was het de grootste par- j in Amsterdam. Het CPN-dagblad De Barheid was in die tijd zelfs de meest lezen krant van Nederland, plgens Wim Klinkenberg waren de staatfcnmalige communisten heel bijzonder, sucar zaten schitterende mensen in de 9O.0PN. Velen hadden tijdens de oorlog in kringjt verzet gezeten of in een concentratie- Ie webp. Deze mensen waren echt hond en vrouw aan de partij. Voor deze commu- wanten van de oude stempel doet het na- ürlijk enorme pijn dat de partij zo te ispicibnde is gegaan". ter vjinkenberg werd in 1948 CPN-lid en lig in 1953 bij de Waarheid werken als :f van de buitenland-redactie. „We )ben toen een keiharde toon aangesla- die hoorde bij de Koude Oorlog, ik ben niet kritisch genoeg geweest y i opzichte van de Sovjetunie. Maar «Russische ingrijpen in de Hongaarse «and van 1956 heb ik tot op de dag vandaag verdedigd. Hoezeer ik die and ook begreep, het was een ge lijke, destabiliserende situatie. Het nu eenmaal de tijd van de Koude log en het machtsevenwicht mocht worden verstoord, vond ik". IA een aantal meningsverschillen werd Br jnkenberg in 1963 ontslagen bij de rheid en in 1966 door de CPN ge- :rd. „Ik ben altijd een aanhanger het Russische communisme geble ven maar de partij ging zich steeds meer oriënteren op Peking. Sindsdien draag ik de CPN bepaald geen warm hart meer toe". Klinkenberg bleef free-lance in de journalistiek actief en trad in 1975 toe tot het 'journalistenforum' dat eerst door de NOS en later door de TROS op de radio werd uitgezonden. In 1988 werd Klinkenberg ook daar uitgezet vanwege beledigende opmerkingen over prins Bernhard en premier Lubbers. Rond 1970 werd de CPN een toe vluchtsoord voor strijdbare studenten en jonge vredesactivisten. Niet Marx en Le nin, maar Che Guevara en Mao Zedong werden de ideologische helden. De rech tl ij n ige orthodox-communistische leer verwaterde meer en meer. Met het verwateren van haar principes verloor de CPN ook de steun van het volk. Bij de Tweede-Kamerverkiezingen van 1977 viel de CPN terug van zeven naar twee zetels. Na 1986 waren er zelfs helemaal geen communistische afgevaar digden meer in het parlement. Uiteindelijk deed de CPN in 1982 offi cieel afstand van haar marxistisch-leni- nistische beginselen. „Voor mij was dat al het moment dat de CPN zich ophief als communistische partij", zegt Klin kenberg. „De opheffing van vandaag is slechts een formele bevestiging daar van". „In 1982 heeft de CPN haar prin cipes verkwanseld. In plaats daarvan werd het feminisme heilig verklaard en kwamen er allerlei homo- en lesbische werkgroepen. Ik gun ieder zijn plezier, maar dat hoort niet in een partij thuis. Het feminisme is een doel op zichzelf geworden. De vrouwenstrijd kan alleen maar gevoerd worden als onderdeel van de klassenstrijd". „De doelstellingen veranderden omdat de studentengeneratie de leiding nam in de CPN. Mensen als Ina Brouwer heb ben de partij een ander gezicht gegeven en tenslotte om zeep geholpen. Zij heeft daar ook nooit een geheim van gemaakt. Ik heb Ina Brouwer nooit als een com munist beschouwd. Ze bleek een voor uitstrevend maar burgerlijk figuur te zijn". De teloorgang van de marxistische be ginselen stuitte enkele Oostgroningse communisten zo tegen de borst dat zij zich afsplitsten en het Verbond van Communisten Nederland (VCN) vorm den. Zij zijn echter altijd een randver schijnsel gebleven en ontstegen de om vang van een sekte niet. In juni 1988 verwijderde de CPN zich nog verder van het marxisme door met PPR, PSP en EVP te gaan samenwerken onder de naam Groen Links. De ver schillende parijen zouden nog enigszins onafhankelijk blijven voortbestaan, Wim Klinkenberg: „De arme donders hebben niets aan een schoon milieu als ze worden uitgebuit". maar hun politieke activiteiten zouden voortaan onder de vlag van Groen Links plaatsvinden. In tegenstelling tot de CPN blijft Klin kenberg trouw aan zijn idealen. „Ik ge loof wél in een rechtvaardige communis tische samenleving. In Oost-Europa is het fout gegaan omdat men de wapen wedloop met het Westen niet heeft kun nen volhouden. Met de wapenwedloop heeft het Westen het oostblok econo misch uitgemergeld en dat is ze gelukt. Oost-Europa had immers een giganti sche economische achterstand op het Westen. Maar natuurlijk heeft het oost- blok ook enorme fouten gemaakt. Zo heerste er bijvoorbeeld een grote mate van corruptie". Alhoewel Klinkenberg onverkort vast houdt aan de marxisitische beginselen is hij een aanhanger van Gorbatsjovs her vormingsprogramma. „Perestrojka is een noodzaak omdat het de enige ma nier is om het positieve wat de commu nisten in de Sovjetunie hebben bereikt, te behouden. Het is geen langzame af schaffing maar een aanpassing van het communisme". „Elke economie moet uitgaan van vraag en aanbod, dat is in Oost-Europa te lang ontkend. Maar de markt moet worden gereguleerd ten bate van degenen die geen enkele macht in de markt hebben. Zij zijn alleen maar consumenten en slachtoffers en worden als een voetbal heen en weer geschopt". Als rechtlijnig communist ziet Klinken berg het opgaan van de CPN in Groen Links dan ook niet zitten. „Groen Link- sers zijn wel aardige mensen, maar ze zijn halfzacht. Ze vormen een heel du bieuze club. Alles wordt ondergeschikt gemaakt aan het milieu omdat dat zo in cl. ^He is. Bovendien: de PPR en EVP zijn religieuze partijen. Hoe kan een communistische partij daar nu mee sa menwerken?" „Natuurlijk, ook ik draag het milieu een warm hart toe, maar zolang we met een half miljoen echte werklozen en een mil joen verborgen werklozen zitten, vind ik de problemen die daarmee samenhangen belangrijker. De arbeidsmarkt is een to tale puinhoop, er is steeds meer armoede en er wordt bezuinigd op vitale dingen als volksgezondheid. Met alle respect voor het milieu zeg ik dus dat werkloos heid en armoede niet van ondergeschikt belang zijn. De kern van het politieke conflict is de klassenstrijd en niet het milieu. Het zogenaamde milieubeleid wordt door Jan met de pet betaald. De grote bedrijven mogen gewoon doorgaan met lozen. Dat is de macht van het kapi taal en de onmacht van de politiek. De arme donders hebben niets aan een schoon milieu als ze worden uitgebuit". „Ik ben een voorstander van samenwer king, maar communisten kunnen niet één partij vormen met ecologisten, paci fisten en evangelisten. De communisti sche principes mogen niet worden on dergesneeuwd door het milieu. Hoezeer ik ook respect heb voor Ria Beckers, haar opvattingen zijn niet de mijne". „Groen Links is een compromis, dat ruik je van honderd kilometer. Een com promis kan nooit mensen aanspreken. Groen Links praat nu over elementaire vrijheden. Maar praten ze dan over vrij heid voor Philips of voor Jan met de pet? Nu willen ze zelfs met het CDA re geren! Hoe kun je nu met een miljonair als Lubbers in een kabinet stappen?" Volgens Klinkenberg heeft een commu nistische partij nog wel degelijk be staansrecht. „Elke dag zie ik nog klas senstrijd. Ik vind dat er een partij moet blijven bestaan die zich baseert op het gegeven dat de samenleving is verdeeld in een kleine groep die veel bezit en een FOTO: STEPHEN EVENHUIS hele grote groep die niets bezit. De mar xistische beginselen zijn nog steeds gel dig". „De produktiemiddelen zijn nog steeds in handen van een beperkt aantal onder nemers die beslissen over het leven en het lot van de rest. Er wordt alleen maar geproduceerd om de winst en als er geen winst meer kan worden gemaakt staan de werknemers op straat. Zolang die af hankelijkheid bestaat wordt er klassen strijd gevoerd". „Natuurlijk hebben we in Nederland naar verhouding een vrij redelijke situa tie, maar dat neemt niet weg dat er on rechtvaardigheden zijn. We mogen ook niet vergeten dat vooral de Derde We reld in een permanente klassenstrijd ge wikkeld is. De arme mensen daar ver hongeren en worden uitgebuit door een handvol rijke ondernemers. Daarom ben ik nog steeds een overtuigd marxist". Klinkenberg is er dan ook heilig van overtuigd dat het communisme terug zal komen. „Let maar op: er komt een com munistische 'revival'. Meer dan ooit be staat de noodzaak van een rechtvaardige samenleving waar mensen gelijk zijn. Er zal een nieuwe beweging ontstaan: een goede strijdbare klassen-partij die het opneemt voor de armen. Steeds meer mensen in Nederland zullen beseffen dat het zo niet langer kan".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 29