1 inal Ie Op zoek naar -Romeinse resten Totor Toneelfestival Symphatie 'VIA ROMANA': NIEUWE FIETS- EN WANDELROUTE TUSSEN NIJMEGEN EN XANTEN Valkhof Park CeidócSouAmit ZATERDAG 15 JUNI 1991 PAGINA 27 Hardhorig is nog zwak uitgedrukt. Welke Kuifje liefhebber schiet niet iedere keer weer in de lach bij de eeuwige misverstanden tussen professor Zonnebloem en kapitein Haddock. WELKENRAEDT - Kuifje in Welkenraedt, het zou de titel kun nen zijn van het 24ste avontuur, waarin zowel de jonge avonturier als de lezer zich afvragen wat er in dit Belgisch-Duits grensdorpje in 's hemelsnaam te beleven valt. Naast de Schat van Scharlaken Rack- ham en de Scepter van Ottokar die hier te bezichtigen zijn wordt er tot 15 sep tember een indrukwekkende overzicht gegeven van Kuifje, Kwik en Flupke en de andere helden die op de tekentafels van Hergé (pseudoniem van Georges Rémi) gestalte kregen. Sinds 1930 wordt om de 17 seconden een Kuifje-album verkocht en de laatste tien jaren gaat er zelfs wereldwijd om de 4 seconden een album over de toonbank. Alles samen goed voor zo'n 150 miljoen exemplaren in 40 talen. De loopbaan van Georges Rémi start in 1922 als illustrator van het tijdschrift Le Boy Scout. Pas in december 1924 tekent hij voor de eerste maal met het pseudo niem Hergé. Anderhalf jaar verschijnt zijn eerste held Totor, het 'oudere broer tje' van Kuifje, dat in 1929 zijn eerste avontuur beleeft in het bolsjewistische Rusland. Na een verhaal boordevol ste reotypen over de toenmalige Sovjetunie, steekt de jonge journalist in 1930 een lo frede af op Belgisch-Kongo. Later geeft Hergé toe dat beide verhalen doorspekt waren met stereotypen en hij veroor deelt het strenge paternalisme in zijn tweede album. Kuifje (die in de Franse versie Tintin heet) de globetrotter is geboren en voor zijn volgende reizen gaat het richting Amerika en Egypte. .Alvorens Hergé Kuifje naar China zendt, wijst de jonge Chinese student Tchang Tchong-Yen hem op de realiteit van Azië. In 'De Blauwe Lotus' breekt Hergé definitief met stereotypen en vooroordelen en hij plaatst zijn held in een realistisch decor. Soms jaren zijn tijd vooruit, zoals in 'Raket naar de Maan' en 'Mannen op de Maan' (1950). Het initiatief van de 'Alles over Hergé'- expo werd genomen door de Franstalige acteur en Hergé-fiel Stéphane Steeman. Als acteur trad hij regelmatig op in het toneelfestival van Welkenraedt. Twee jaar geleden wou festivalorganisator René Schyns deze tentoonstelling al op zetten in Luik. Uiteindelijk werd het 1991 en Welkenraedt, waar de 20ste ver jaardag van het festival gevierd wordt. In de tentoonstelling worden realiteit en fictie met elkaar verweven. Enerzijds krijgt de bezoeker een beeld waar Hergé zijn inspiratie haalde, terwijl anderzijds zijn creaties op 'ware grootte' of schaal model worden nagebootst. Uitgerekend deze driedimensionele de cors vormen de hoogtepunten uit de ten toonstelling, hoewel het (te) rijke aanbod van originele prenten, tekeningen, kaften en tijdschriften misschien waardevoller is. Keurig weergegeven zijn onder meer de opiumzaal uit 'De Blauwe Lotus', de Inca-raadszaal uit 'De Zonnetempel', de kelder uit 'De Krab met de Gulden Scharen' en de bovenste trap van de maanraket of de mini-duikboot, ontwor pen door de onvolprezen professor Zon nebloem. Daarnaast zijn er talrijke waardevolle en zeldzame voorwerpen waarop Hergé zich baseerde voor zijn tekeningen. Zo treft men er een authentieke kleder dracht aan van een negentiende eeuwse Siouxhoofdman, het verkleinde hoofd uit de Jivaroscultuur (Kuifje en de Pica- ros) en de scepter van Ottokar IV. Sporadisch betrokken in vuurgevechten, ontbreekt het ook niet aan de originele wapens, zoals het Hotchkiss-machmege- weer waarvan de grenswachten van San Theodoros zich bedienen (Het Gebroken Oor), de Luger PI08 uit Vlucht 714 of het Sturmgewehr 44 waarmee Kuifje de Mosquito's neerhaalt in 'Cokes in voor raad'. De sympathie die Hergé en Tintin nog steeds genieten, is concreet en voelbaar, aldus Stéphane Steeman in zijn inlei ding. Op enkele Nederlandstalige onderschrif ten en een kleine brochure na lijkt het erop alsof het Kuifje in Nederland een grote onbekende is. De extra-uitgaven van Nederlandstalige weekbladen bij het overlijden van Hergé in 1983 ontbreken, omdat verzamelaar Stéphane Steeman zo aangeslagen was dat hij ze niet kon bemachtigen. Zelfs in de piramide met kaften in alle talen ontbreekt een Neder landstalig avontuur. Toch aangenaam verrast door de veelzij digheid, blijft de vraag waarom de 'grootste Hergé-tentoonstelling ooit ter wereld gehouden, als het ware 'aan het einde van de wereld' wordt gehouden. Hergé zou dit eerbetoon allicht te groot vinden, maar Kuifje en zelfs Bianca Cas- tafiore verdienen beter dan in Welken raedt zowel in het cultureel centrum als bij de slager tussen de coteletten geëerd te worden. De tentoonstelling 'Alles over Hergé' loopt tot 15 september en is dagelijks toe gankelijk van 10.00 tot 19.00 uur. vrij dag tot 22.00 uur. De toegang bedraagt 300 fr. (zo'n 16 gulden), voor personen van 7 tot en met 77 jaar. kt (IJMEGEN - Stripheld Obelix, de Onoverwinnelijke Galliër, verbaas- e zich keer op keer over hen: (are jongens, die Romeinen'. De irecteur van het Verkehrsamt in .anten, Peter Friese, noemt hen ie eerste toeristen in deze regio', het Rijnland begint bijna iedere itorische beschouwing met de zenCfase: 'Reeds de oude Romeinen...' Iet verhaal is bekend; de Romeinen wa- ïn niet alleen veroveraars, ze brachten ik een hoogstaande beschaving naar drassige streken, waarvan tot op de van vandaag sporen zichbaar ziin. 'li Xanten bijvoorbeeld, één van de be- Migrijkste plaatsen in het Romeinse ijnland, en in Nijmegen, waar opstan- lingenleider Julius Civilus op de balu- ade van het Valkhof tandenknarsend wrekende heerscharen zag naderen, ijmegen (Ulpio Noviomagus) ligt twee ;marsen van Xanten (Colonia Ulpia liana). Een afstand van ongeveer 65 lometer. Dat bracht slimme geesten bij Nijmeegse VVV en de Duitse zuster- janisatie in Xanten op een lumineus :e. 'Waarom', zo werd er geredeneerd, >pen we die oude marsroute niet om meel ^ia Romana en stippelen we een rou- T uit voor wandelaars, fietsers en auto mobilisten?'. Met financiële steun van Europees fonds voor regionale ont- celing werd een tocht ontworpen, trin zowel cultuur-historische ele- :nten als fraai natuurschoon zijn opge- imen. ie denkt dat hij letterlijk in het voet- ior van de Romeinse legioenen treedt, ft het mis. Het is namelijk zeer aan- nelijk dat de soldaten langs de Rijn •kken en het ondoordringbare woud iden. De Via Romana laat, afgezien in het startpunt Nijmegen, de rivier *ts liggen, voert door het schilderachti- Kranenburg en Kleef, naar Kalkar lar onlangs nog het in gebruik nemen (n de omstreden kerncentrale werd af blazen) en vandaar naar Xanten. Het idstation lag ooit aan de Rijn, maar rd 'een dode stad' toen de bedding ih in de 16de eeuw een stuk oost- irts verlegde. Desondanks zijn er genoeg Romeinse resten langs de route te vinden, die de naam Via Romana rechtvaardigen. Peter Friese meent dat het begrip ook niet te eng moet worden opgevat: „Natuurlijk gaat het in eerste instantie om de Ro meinse overblijfselen, maar de route leidt ook langs kerken, ruines en andere, historisch waardevolle plaatsen". Het startpunt van de route is het Hol land Casino in Nijmegen. Een opmerke lijk begin. Is het een verwijzing van de voorliefde van Romeinen voor spelen? Of zou de VVV de mensen alleen maar op een van de nieuwste aanwinsten van de Waalstad willen wijzen? Dichterbij gekomen wordt alles duidelijk. Tijdens de bouw van het casino is een deel van een laat-Romeinse muur blootgelegd. In de vitrine is een deel van het originele verwarmingssysteem te zien, dat in 1985 werd opgegraven. De geschiedenis van Nijmegen begint 12 voor Chr., als Romeinse legioenen ons land binnendringen. Nijmegen is de eni ge plaats in Nederland waar bewijzen zijn gevonden van een zo vroege aanwe zigheid van de Romeinen. De ontwikke ling van militaire legerplaatsen, het ont staan en de groei van Nijmegen als be langrijkste Romeinse stad op Neder lands grondgebied (zij was ook het laat ste steunpunt aan de noordelijke grens) zijn af te leiden uit de vele opgravingen die in en rond de stad zijn uitgevoerd. De eerste meters leggen we af op de Waalkade en die leiden ons langs het Valkhof, een karakteristiek punt in Nij megen. Op de balustrade van het Valk hof staan de historische woorden van de Bataafse rebel Julius Civilus, toen hij de Romeinse troepen zag naderen om Nij- megen te heroveren: „Hier stond Claudi us (zoals Julius Civilus ook genoemd wordt, red.), hier zag hij tandenknarsend de adelaars, hier zag hij de grimmige blik van de wrekende heerscharen nade ren". Uitgezwaaid door keizer Trajanus ne men we afscheid van Nijmegen. Eerst bergopwaarts; veel schakelen, versnelling 1 is populair. We passeren Museum Kam, waar een enthousiaste amateur-ar cheoloog allerlei vondsten, zoals aarde werk, glas, brons, munten en muziekin strumenten heeft bijeengebracht en de Romeinse geschiedenis van Gelderland in beeld is gebracht. De route leidt langs het Kops Plateau, de enige belangrijke Romeinse vindplaats in Nijmegen, die onbebouwd is gebleven. In 1986 is men hier begonnen met opgravingen die ze ker nog tot 1995 zullen voortduren. Op dit plateau hebben Romeinse versterkin gen gelegen. Dan gaat het via de reliëfrijke omgeving van Nijmegen richting Duitsland. Op merkelijk is de rust, die intreedt bij de grens. Alsof die niet alleen twee landen scheidt, maar ook een markering bete kent tussen stilte en lawaai. Het Ger maanse Kranenburg is de volgende hal te. Ook hier een museum met Romeinse vondsten. De tocht loopt vervolgens door landelijk gebied, richting Kleef. Hoewel een amfi theater in de routebeschrijving staat aan gegeven worden we hier niets van ge waar. Wel stuiten we in een kerk op een altaarsteen, die gewijd is aan de god Mars-Camulus, en later in ongewijzigde vorm tot christelijk altaar is gewijd. In Kleef hoor je net zo veel Nederlands als Duits. Het is een populaire stad bij grensstreekbewoners, die goedkoop tan ken koppelen aan een middagje winke len. Ook daar kan een kerk bezichtigd worden. Na Kleef wordt de pedaleur in de richting Kalkar geleid. De tocht voert door een bosrijke omge ving. Fietspaden gaan over in bospaden, waarop fietsen soms niet meer mogelijk is. Halverwege het traject moeten we drie beurten overslaan; we zijn het spoor bijster geraakt. Een onduidelijkheid in de routebeschrijving? Of gewoon een na- vigatiefout? Het laatste is het meest waarschijnlijk. Hoe het ook zij, met wat rekenwerk en fortuin belanden we weer op de oorspronkelijke route en aan het einde van de middag komt Kalkar in zicht. Het plaatsje waar de Romeinen een le gerkamp hadden, zal altijd geassocieerd worden met de nucleaire kweekreactor. Van de commotie van toen is niets te merken; het stadje ademt een bijna on wezenlijke stilte uit. Midden op het plein staat het monumentale stadhuis (uit de 15de eeuw!), waarachter het plaatselijke museum haar Romeinse waar etaleert. De volgende dag wordt koers gezet naar het eindstation: Xanten. Was het 'Ro meinse element' - afgezien van Nijme gen - tot dan toe maar mager vertegen woordigd, Xanten maakt op dat gebied alles meer dan goed. Alleen al het unieke Archeologische Park. Hierin vinden we opgegraven resten en gereconstrueerde bouwwerken van een Romeinse stad, of wel Colonia Ulpia Traiana, die rond 100 na Chr. werd gesticht en waar 10.000 mensen leefden. De stad verviel na het vertrek van de Romeinen en werd later niet meer herbouwd. Xanten ontstond even buiten het huidige park, op het grafveld van de oude Romeinse stad. Colonia Ulpia Traiana was met een op- Romeinse overblijfselen bij de Waalbrug in Nijmegen. Hoewel de wandelaar niet 'echt' in de voetsporen van de Romeinse legioenen treedt, zijn er genoeg Romeinse resten langs de wandelroute Nijmegen- Xanten te vinden, die de naam Via Romana rechtvaardigen. M FOTO: PERS UNIE pervlakte van 73 hectare ongeveer 23 hectare kleiner dan het Romeinse Keu len. De stad was aangelegd zoals de meeste Romeinse steden: op het teken bord ontworpen, met een net van stra ten, die elkaar vrijwel altijd loodrecht kruisten, omgeven door een hoge muur met poorten en torens. Daarachter lagen woonhuizen, tempels, bestuurs- en bad- gebouwen en een groot amfitheater (waar tegenwoordig 's zomers, net als vroeger, grote openluchtvoorstellingen plaats hebben). Dit alles is terug te vinden in het park, waar de vele meters hoge haventempel het meest opvallende bouwwerk is. Mo menteel vinden er nog steeds opgravin gen plaats en zijn er plannen om de oude Rijnarm uit te baggeren, zodat de haven voor de muren van het huidige park gereconstrueerd kan worden. Wie er dan nog niet van genoeg heeft, kan in Xanten zelf een bezoek aan het plaatselijk museum brengen, waar het roemrijke verleden in woord en beeld tot leven komt. Directeur Peter Friese van het Verkehrsambt verwacht dat het toch al grote aantal Nederlanders door Via Romana verder zal toenemen. Hoe komen de deelnemers weer in Nij megen? Echte sportievelingen zullen op eigen kracht op hun schreden terugke ren, maar bus, trein of taxi zijn ook een mogelijkheid. Friese: „Er is een ver voersbedrijf in Emmerich, dat een spe ciale boot wil inzetten om de fietsers en wandelaars via de Rijn naar Nijmegen te brengen". Wie een speciaal arrangement bij de VVV in Nijmegen boekt zit helemaal ge beiteld (al hangt daar natuurlijk wel een speciaal prijskaartje aan): vervoer terug wordt geregeld terwijl de (gehuurde) fiet sen worden opgehaald. Het zal voor ve len de aantrekkelijkheid van de Via Ro mana vergroten. Heen is vaak leuker dan terug. Van de 'Via Romana', een 65 kilometer lange wandel-, fiets- en autotocht langs restanten uit ae Romeinse tijd. ruines, kastelen en kerken, is bij de WV van Nijmegen een routebeschrijving verkrijg baar. Er. zijn speciale arrangementen sa mengesteld met overnachtingen op basis van nalfpension in een hotel in Kalkar. De huur van een fiets is bij het pakket in begrepen. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de VVV, telefoon: 080-225440.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27