het buitenbad verzuipt „Als je het bad niet tot 27 graden verwarmt, komt er geen hond. Vroeger deden we dat alleen voor gehandicapten" IK ■CeidócSouAOtit- CLARISSE BUMA en WIM BUNSCHOTEN ZATERDAG 15 JUNI 1991 Ooit lagen we met z'n allen gezellig in het oersimpele, bedompte binnen bad. Zwemmen was gezond. Baantjes trekken. Wijd, spreid, sluit. Dat kon zo niet doorgaan. Na '75 begonnen de bezoekersaantallen langzaam te kelderen. Maar de baden gingen in de tegenaanval met kunstmatige golven, knuffelmuren en torenhoge glijbanen. En inderdaad de bezoekers lijken terug te komen. De verliezen zijn weliswaar gigantisch, maar dat hoort erbij met welzij nsinstellingen. En de buitenbaden? Bar en boos. De leegloop is daar compleet. Het ene na het andere openluchtbad hangt het slot aan de poort. Er is geen redden meer aan. „Zelfs als het buiten 25 graden is vind je meer mensen binnen dan buiten". EN HAAG - Misschien niet ra- loos, maar toch lichtelijk in pa- ;k wenden nogal wat gemeenten :h de laatste jaren tot de Vereni- ig van Nederlandse Gemeenten et de brandende vraag: wat oeten we met ons buitenbad? De wil het niet met zoveel jorden zeggen, maar meestal is er en ontkomen aan: de tent moet |ht. erst dachten we nog dat het om inci- nten ging. Maar de laatste vijf jaar irden steeds meer buitenbaden geslo- zegt drs. J. Machiels, werkzaam bij afdeling onderwijs, cultuur, sport en reatie bij de VNG. „Voor alle duide- heid: wij adviseren nooit dat een :nluchtbad moet sluiten. Dat moet de latselijke politiek zelf beslissen. Zo'n iting ligt immers ook heel gevoelig, woners die in actie komen en handte- ningen gaan verzamelen. De vraag is eds: hoeveel geld heeft men er nog Dr over om zo'n bad open te houden. VNG is er al- voor- en na- van slui- g. Wij vertel- hoe collega- neenten de iblemen aan- Jcen. Maar :ds weer blijkt de mogelijk- len beperkt h. De onver- jdelijke conclu- [komt dan toch 1 ik neer op slui- jar of het nou it om pierebad- of heuse lympische ba lt', in de open fht of overdekt de zwembaden, zelfs de subtropische - emparadijzen, maken miljoenenver- gen. „Een zwembad is een welzijnsin- jlling. Net als schouwburgen, sporthal- I en amateuristische kunstbeoefening. zijn niet sluitend te exploiteren. ioit hebben zwembaden winst ge takt", benadrukt W. Halsema van de jtdelijke Contactraad, waarin de mees- gemeentelijke baden zijn verenigd. gemeenten houden de baden in nd. Dat kost geld. Zeker omdat de leste vriendelijke tarieven hanteren, kar als het gaat om de buitenbaden i. rdt het een wel heel erg dure grap. De jderlander is met geen stok het buiten- 3 meer in te krijgen. cijfers van het Centraal Bureau voor [Statistiek (CBS) blijkt dat in 1988 82 [joen bezoekers bij de zwembaden binnen gingen. Op het eerste ge- ht lijkt dat overweldigend, maar in p passeerden nog 110 miljoen zwem- jtigen het loket. Opmerkelijk is echter f in 1988 het bezoek aan de overdekte pen en combi-baden weer licht is ge- terwijl het bezoek aan de buiten- len dat jaar verder is gedaald. Jroekriem I de jaren zestig en zeventig speelden fers nauwelijks een rol. We hadden ld als water. Geen wonder dat het ene i het andere zwembad uit de grond rd gestampt. De kosten? Een nulletje fcer of minder maakte niet uit. „Ja.... 'bomen groeiden tot in de hemei", er- ci IWit Halsema van de Contactraad. Die 2__aen zijn voorbij. Overheden halen de pekriem aan. „Het is ook logisch dat meenten zich in tijden van bezuinigin- h afvragen of het sociale rendement in het zwembad opweegt tegen de kos- tt. Op basis van een onderzoek van het nisterie van WVC zijn de gemeenten >p toe overgegaan de kosten te minimali- ie [en. We zitten met hoge lasten als het at om personeel, energie en waterzui- Iring. Er zijn gemeenten die de verwar- fng buiten hebben stopgezet. Voor vele Drdt de functie van het openluchtbad roieus". por het verval van de buitenbaden zijn lgens de ingewijden enkele oorzaken, p te wijzen. Het weer speelt uiteraard h rol. Dat blijkt dit seizoen ook weer Verduidelijk. De geharde zwemmer is kt week geworden. „We leven in een arinjee landje. Mensen gaan naar het bui- nland, zitten in de zon en kiezen in rdë^derland voor de warmte van het bin- jnbad. De beslotenheid, de sfeer, dat is f misschien", zegt Halsema. „Maar Jfs als het buiten 25 graden is vind je f I een combi-bad - een combinatie van h openlucht- en overdekt bad - meer lmepnsen binnen dan buiten". jvendien hebben de buitenbaden con ventie gekregen van de recreatieplas- n, waarvan er de laatste jaren nogal ,an ft zijn aangelegd. Als de mensen kie lt voor de openlucht, kiezen ze ook ht voor 'buiten'. Met het hele gezin de ptuur' in lijkt de Nederlanders van- lag de dag meer aan te spreken dan het kemmen in een betonnen bad. „Je ïdt je hele rotzooi in de auto, rijdt met I familie naar de waterkant en zet de jto 'voor de deur' neer. Dat spreekt Lpnsen meer aan". Ook speelt een rol [t het water van de natuurbaden er de taste jaren beter op is geworden. Ter- Ijl bij het publiek de indruk heeft post- jvat, dat het chloor in de zwembaden [oit gezond kan zijn, aldus het al 'der genoemde onderzoek van WVC. „Badmeester ben ik al bruin", heeft deze medewerker van het Sterrenbad in Wassenaar dit seizoen nog niet gehoord". Uit het rapport 'Zwemmen in de markt' blijkt tevens dat de openingstijden van de zwembaden maar matig bekend zijn bij het grote publiek. „Dat betekent per manente onzekerheid over de vraag: kan ik er wel terecht?" aldus de onderzoe kers. Tot slot heeft de Nederlander meer keu zemogelijkheden gekregen voor sport en spel in zijn vrije tijd. Het zwemmen heeft concurrentie gekregen. Doormodderen Met de binnenbaden gaat het overigens ook niet vanzelf. Het is noodzakelijk de baden steeds te moderniseren om te voorkomen dat de voorzieningen zich zelf uit de markt prijzen. De tijd dat mensen genoegen namen met simpele vierkante afmetingen is voorbij. De ge meenten investeren in glijbanen, golfslag en whirlpools. „Men speelt in op de re creatiebehoefte van de bevolking".' Met het risico dat de lol er straks af is en de investeringen voor torenhoge schulden zorgen? „Je moet altijd voldoende geld achter de hand hebben om de baden aan te passen aan de wensen van de bevol king", zegt Halsema. Overigens heeft hij sterk de indruk dat het baantjes trekken weer in is, met name bij ouderen. Die groep kan van daag de dag zwemmen - vroeger liepen nogal wat oudere Nederlanders rond zonder zwembrevet - en de gezond heidsrage heeft ervoor gezorgd, dat ze ook daadwerkelijk met grote regelmaat het water induiken. „De uurtjes voor 55- en 60-plussers zijn ongelooflijk druk be zocht". Naast voortdurende aanpassingen moet ook de promotie-actie Zwemfan nieuwe mensen het water inlokken. Een landelij ke zwemdag, een zwemcadeau-bon, ad vertenties, voordelige tarieven, reclame boodschappen op radio en tv moeten meer mensen naar de baden lokken en dus meer geld in het laadje brengen. De eerste acties gingen in januari van start. Maar kan daarmee ook het openlucht- zwemmen van de ondergang worden ge red? Halsema heeft niet direct een oplos sing in petto. Het lijkt gedaan met het leeuwedeel van de buitenbaden. In som mige gemeenten mogen ze uit sociale overwegingen nog wat doormodderen. Maar veel andere lokale politici hakken de knoop door en sluiten het buitenbad en soms ook het verouderde binnenbad om er een nieuw, spannend overdekt zwemparadijs voor in de plaats te zetten. Dat alles onder het motto 'verliezen ma ken we toch'. De exploitatielasten zullen immers altijd aanzienlijk blijven. Volgens VNG-mede werker Machiels ko men er ook vrijwel geen nieuwe open- luchtbaden meer bij. „De nieuwe baden die worden gebouwd zijn vrijwel alle maal binnenbaden. Vaak met een ligwei- de erbij, zodat de mensen wel buiten in de zon kunnen liggen als het mooi weer is". Het overkappen van een buitenbad, wat op zich misschien een goedkope op lossing lijkt, is volgens hem niet opti maal. „Er zijn dan toch vaak de nodige andere aanpassingen nodig. Dus is het meestal voordeliger helemaal nieuw te bouwen". Uit handen geven Willen gemeenten hun buitenbad on danks de grote verliezen niet sluiten, dan is er soms nog een andere mogelijk heid om de verliezen binnen de perken te houden. Zo kunnen gemeenten de ex ploitatie uit handen geven aan Sport fondsen Nederland nv, een bedrijf dat nu al zo'n honderd zwembadcomplexen, onder zijn hoede heeft. Kennelijk ziet het bedrijfsleven nog wel brood in het zwemwezen, maar aaar moet uiteraard wel wat tegenover staan. Sportfondsen nv gebruikt vier basiscontracten voor sa menwerking met de gemeenten, die va riëren van de traditionele exploitatiebe geleiding tot vrijwel volledige privatise ring. „Wij leveren diensten op het ge bied van managementbegeleiding, boek houding, salarisadministratie en dergelij-' ke", zegt woordvoerder R. Geritan. „In ruil daarvoor krijgen wij een vaste, jaar lijkse vergoeding. Verder legt de ge meente het exploitatieverschil bij". Neemt Sportfondsen zelf alle financiële risico's op zich, zoals in het meest ver gaande contract gebeurt, dan betaalt de gemeente alleen een vaste, jaarlijkse ver goeding. „Maar in dat geval willen wij natuurlijk meer medezeggenschap". Sportfondsen nv verzacht dus alleen de pijn. Want hoe dan ook: het kost de ge meente altijd geld. Koelboxen Illustratief voor de toestand van de zwembaden is de gemeente Oegstgeest. Veronica-voorzitter en oud-staatssecreta ris drs. J. van der Reijden is tevens wet houder voor het CDA in die gemeente. Hij heeft sportzaken en dus zwembad Poelmeer in zijn portefeuille. Het bui tenbad dat hij nu voorstelt te sluiten, is in de jaren zestig mede aan de hand van zijn adviezen gebouwd. Van der Reijden voelt zich thuis in het water. Hij was trainer voor wedstrijdzwemmers in bin nen- en buitenland. Een van zijn pupil len belandde in '49 bij de nationale kampioenschappen op de hoogste tree van het ereschavot. Hij trainde zijn echtgenote, die tot de nationale zwem- top behoorde en was twintig jaar lang waterpolocoach. Ooit gaf Van der Ren den gastcolleges zwembadenbouw aan de Technische Universiteit in Delft. „In die tijd was Poelmeer een zeer, zéér geslaagd bad. Op zomerse dagen kwa men er met gemak tien- tot twaalfdui zend mensen. Ook toen waren er verlie zen - hoewel beperkt - maar het bui tenbad had in elk geval een duidelijke maatschappelijke functie voor de ge meenschap. Het hele gezin ging een dag je naar het zwembad, 's Morgens met z'n allen op de fiets. Ma werd met tentje, koelboxen en kinderen op de speelweide afgezet om alvast het terrein af te bake nen. Voor je het wist was je te laat. Pa ging intussen boodschappen doen om zich later tevreden bij de familie te voe gen. Wat waren we gewend in die dagen? Er waren geen auto's voor het gros van de mensen, op z'n best brommers. De eisen zijn hoger komen te liggen. Er moet geïnvesteerd worden in kwaliteit. Als je het buitenbad niet tot ten minste 27 graden verwarmt, komt er geen hond. Vroeger deden we dat alleen voor de ge handicapten". Knuffelmuren Die tienduizenden bezoekers van het buitenbad Poelmeer te Oegstgeest zijn anno 1991 in geen velden of wegen te bekennen. Als op een redelijke dag een paar honderd mensen komen, mag de gemeente de handen dichtknijpen. Ook in het binnenbad begint het erom te spannen. Vorig jaar werden voor het eerst minder bezoekers begroet. Het bin nen- en buitenbad tezamen levert de ge meente jaarlijks een verliespost op van zeven ton. Bovendien kwam de wet Hy giëne en Veiligheid Z wemgelegenheden om de hoek kijken. Aanpassingen waren nodig. De operatie zou enkele tonnen kosten. De gemeente heeft besloten het buitenbad te sluiten. Om die reden heeft Oegstgeest van de provincie Zuid-Hol land een ontheffing gekregen en hoeven de aanpassingen niet te worden uitge voerd. Het voorstel van het college is het bui tenbad en de ligweide te verkopen aan een projectontwikkelaar, die er wonin gen gaat bouwen. Met de opbrengst gaat de gemeente het binnenbad grondig re noveren. De gemeenteraad heeft als eis gesteld dat de resterende jaarlijkse lasten het half miljoen niet mogen overschrij den. „Het rechthoekige binnenbad heeft afge daan", zegt Van der Reijden. „Er is be hoefte aan baden in de vorm van een nier, een schelp en een ovaal om het ge zellig te maken. Vroeger kleedde je je snel uit in het badhokje, je dook het wa ter in, zwom van links naar rechts en klom op de kant om uit te hijgen. Nu moet je vooral proberen de mensen be zig te houden met knuffelmuren, water- wervelingen, glijbanen en allerlei andere apparaten. En dan hoop je dat er genoeg mensen komen, zodat het verlies van vijf ton niet wordt overschreden". De maatschappelijk onaanvaardbare verliezen van de buitenbaden en de ook niet in alle gevallen rooskleurige situatie van de overdekte baden is volgens de wethouder „trendmatig". „Het geldt voor alle baden die in de jaren zestig zijn gebouwd. Vrijwel alle gemeentebe sturen in de omgeving overwegen slui ting van de buitenbaden". Milieu Zoals de VNG al aangaf gaat sluiting niet zonder slag of stoot. Oegstgeest kan er over meepraten. Een groep trouwe buitenzwemmers is in verzet gekomen en heeft de Stichting Behoud Openlucht bad opgericht. De gemeente en zeker wa terrat Van der Reijden bleek niet onge voelig voor de beweegredenen van de actiegroep, die van al dat moderne bin- nengedoe niets moet hebben. Van der Reijden: „Het gaat om een groep van vijftig tot zestig mensen die vrijwel elke dag om zeven uur 's ochtends komt zwemmen. Mensen van mijn leeftijd. Dan vragen ze: moet je ons het laatste afnemen wat we nog hebben? Dan moet ik antwoorden dat ze in een paar weken tijd per persoon al heel veel gas hebben verbruikt. Ook het milieuaspect gaat een rol spelen. Een bad van twintig bij vijftig meter is wel een lel hoor. Moet je eens kijken wat dat kost". Toch heeft de gemeente zich het leed van de geharde Duitenzwemmers aange trokken. De architect van het nieuwe zwembad heeft opdracht gekregen te kij ken of het mogelijk is een simpel, klein buitenbadje van tien bij vijftien meter te bouwen. Voorwaarde is wel dat de jaar- lasten van het totale project de al eerder genoemde jaarlasten van vijf ton niet overschrijden. Alleen in dat geval is er ook ruimte voor de baantjestrekkers, voor het 'rechthoekige zwemmen' in de openlucht. Maar aan het uitdelen v^n dergelijke troostprijzen komen veel ge meenten niet toe.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 23