Omzetstijging Flora breekt alle records 3)e Cctdbelte B en W Rijneveld willen station bij de Gemeneweg Peuterspeelzalen Alkemade tijdelijk uit de problemen Als hier een dode valt is het te laa nn IN NEC-speld voor Lisser directeur STAATSSECRETARIS SLA EERSTE PAAL ECOLONI LEIDEN OMGEVING £etdóe@oivuvnt ZATERDAG 15 JUNI 1991 PAC)gl Valkenburg stapt naar de rechter VALKENBURG Met bouw- bedrijf De Lange en Van der Plas uit Katwijk bestaat tussen de gemeenten en de bouwer van 16 woningen aan de Rijn stroomlaan, een verschil van mening over de afwerking en de kosten van het heien. Beide partijen zijn daarin in onder ling overleg niet uitgekomen. „Het gemeentebestuur is van mening dat het bouwbedrijf teveel in rekening heeft ge bracht en wil enkele tiendui zenden guldens via een ge rechtelijke procedure terug vorderen", aldus burgemeester C. Sinke. RIJNEVELD De locatie ten oosten van de Gemeneweg in Hazerswoude heeft bij B en W de voorkeur voor de realisering van een NS-station. De NS heb ben vier locaties onderzocht. Zij kwamen tot de voorlopige con clusie dat geen van de vier ge schikt is, maar hadden een lich te voorkeur voor de locatie bij de rioolwaterzuivering. De Ne derlandse Spoorwegen zijn nog bezig met een onderzoek naar de haalbaarheid van de bouw van een station in Hazerswou de. Rijneveld pleit voor een sta tion in Hazerswoude dat met de spoorbaanverdubbeling meege nomen kunnen worden. Medio september worden de onder zoeksresultaten verwacht. De NS hebben al becijferd dat men in Rijneveld kan rekenen op 1100 in- en uitstappers per et maal. Dat aantal maakt op zich een halteplaats rendabel. Wat vooral een rol speelt is de loca tie van de halteplaats en de kosten van de daarbij behoren de voorzieningen. Volgens B en W zal elke extra kostenfactor, de realisatie van een station op losse schroeven zetten. Behalve de locatie ten oosten van de Ge meneweg, en die bij de rioolwa terzuivering, hebben de NS ook de locatie bij de Ten Katestraat en die achter de sportvelden Bernardus beoordeeld. De NS noemen als de belangrijkste be perkingen bij alle vier dat de infrastructuur in de kern Rijn dijk geen goede aansluitingen heeft met de spoorlijn. B en W hebben een voorkeur voor de locatie bij de Gemeneweg. Dit vanwege de herkenbaarheid en de bereikbaarheid voor open baar vervoer en het autover keer. Het college heeft maan dag met de NS afgesproken dat de stedebouwkundigen van de NS en de gemeente binnen drie weken met een voorstel komen voor de locatie van een station. Dinsdagavond wordt het bo venstaande tijdens de vergade ring van de commissie Rijks weg 11 ter sprake gebracht. RIJNSBURG Veiling Flora kent dit jaar een omzetstijging van 18,78 procent. „Nooit eerder heb ik op een algemene ledenvergadering zo'n grote stijging kunnen mel den", zei Flora-voorzitter W. van Nobelen gister avond op een bijeenkomst in het veilinggebouw. De klokomzet van dit jaar kwam tot en met gisteren uit op ruim 299 miljoen gulden. In geld uitgedrukt betekent de omzetstjging een bedrag van ruim 47 miljoen gulden. Het gaat zó goed met Flora dat nu al weer aan uitbreiding moet worden gedacht. Het ko- persgebied, dat rond de jaar wisseling werd opgeleverd, is nagenoeg volledig verhuurd. Volgens Van Nobelen is dat veel sneller dan verwacht. „In de tweede helft van dit jaar moeten wellicht al weer nieu we uitbreidingen worden voorbereid", aldus de voorzit ter. De leden van de veiling kunnen in het najaar voorstel len tegemoet zien. In het zuidgebied worden in verband met de parkeerpro- blematiek al grotere stukken grond bouwrijp gemaakt. De behoefte aan meer parkeer ruimte wordt veroorzaakt door de toenemende handel met landen in Oost-Europa. Deze landen zijn nu goed bereikbaar per vrachtauto en dit betekent een toename van het verkeer op het veilingterrein. Voor de vele vrachtwagens is parkeer ruimte nodig en ook moeten er meer laadplatforms komen. Over de handel met Oost-Eu ropa merkte Van Nobelen op dat de bloemisterij-afzet daar alleen structureel van de grond kan komen „als we ook bereid zijn in die landen te in vesteren". De voorzitter voeg de daar aan toe: „Bestuur en directie van bloemenveiling Flora vinden dat die rol Ne derland, als grootste bloeme- nexporteur ter wereld, past. We moeten bereid zijn meer dan alleen een produkt te le veren". Bloemenveiling Flora ver sterkte vorig jaar het markt aandeel bij verschillende bol gewassen. Maar de tulp, van oudsher het belangrijkste pro dukt voor Flora, moet die rol nu delen met chrysant en roos. Deze jaarrondprodukten heb ben inmiddels een groot marktaandeel verworven, al dus Van Nobelen. De voorzit ter verwacht dat de verbre ding van het aanbod zal blij ven groeien. „Momenteel ziet dat er zeker naar uit, gezien het feit dat bloemenveiling Flora de snelst groeiende grote veiling van Nederland is". Laatste aflevering In de vervolgserie „De capriolen van een Tra- bant" in Leiden' is dit zeer waarschijnlijk de laat ste aflevering. Twee weken geleden meldde deze krant dat er een nieuwe bestemming was gevon den voor de Oostduitse Trabi's die na de Duitse hereniging op Autobahnen natuurlijk volstrekt onbruikbaar zijn te midden van Mercedessen en BMW's. Hier in Leiden werd het autootje met tuf fende tweetaktmotor gebruikt als levensgroot bewijs dat Glutex werkelijk alles plakt, zelfs een Trabant tegen een reclamebord. Deze week be reikte ons en U het bericht dat het wagentje doelwit was geworden van vandalen: de ruiten werden ingetikt, het casco opgesierd met graffiti. Onze fotograaf was er snel bij want zelden is een reclame-uiting zo snel schoongemaakt. Het doek, of beter gezegd: de Trabant, is nu echter defini tief gevallen. Letterlijk. Glutex bleek toch niet al les te kunnen plakken. En dat was precies de be doeling: het Trabantje móest wel naar beneden vallen. Anders kon Centraal Beheer de schade niet vergoeden. Het merk Glutex bestaat overi gens ook niet: naam en lettertype werden vrien delijk ter beschikking gesteld door de producent van Gluton. De verzekeraar uit Apeldoorn, wiens naamsbekendheid zo groot is dat de gemiddelde TV-kijkende Nederlander alleen al genoeg heeft aan de uitsmijter „Even Apeldoorn bellen", heeft in Amsterdam en Utrecht dezelfde stunt uitge haald. En met succes: er wordt over gesproken, zelfs door de krant. foto: wim van noort ALKEMADE Het bestuur van de peuterspeelzalen De Mammoef en 't Jaartje is tijde lijk uit de financiële proble men. Het gemeentebestuur van Alkemade heeft de ter mijnbetalingen voor het gehe le jaar 1991 alvast overge maakt. Hierdoor kunnen de peuterspeelzalen in ieder geval tot september blijven draaien. Een voor dinsdagmiddag door ouders georganiseerde peuter demonstratie voor het ge meentehuis van Alkemade hoeft niet door te gaan. In au gustus bespreekt de gemeente raad een voorstel voor aanpas sing van de subsidie. Zoals bekend, zijn de peuter speelzalen in financiële moei lijkheden gekomen door sala risaanpassingen voor de leid sters. Over deze salarisaanpas singen was geen overeenstem ming tussen het speelzaalbe- stuur en de gemeente Alkema de. Overigens heeft het be stuur inmiddels besloten om de ouderbijdragen met tien procent te verhogen. Deze ver hoging wordt inkomensafhan kelijk. SLECHTE SCHOORSTENEN IN MAURITSSTAETE ieo LEIDERDORP „Het is onbegrijpelijk dat de Lei- derdorpse brandweer het stookverbod heeft opgehe ven. De rook van de bene denburen komt hier via de lekkende schoorsteen zo onze huiskamer bin nen, of waait van buitenaf de slaapkamer in. Er is herhaaldelijk koolmo- noxyde aangetoond door apparatuur van de brand weer. Je woont niet zo lekker meer in je huis als je weet dat dergelijke gas sen kunnen binnendrin gen". Lia Freeken en Theo van der Veer wonen sinds vier jaar in het ta melijk luxueuze flatge bouw Mauritsstaete aan de Mauritssingel in Leider dorp. Al die jaren hebben ze echter geen gebruik kunnen maken van een exclusieve voorziening, een eigen schoorsteen voor de open haard. Het rookkanaal levert door een ondeugdelijke con structie zelfs gevaar op. De appartementen aan de Mauritsstaete werden ge bouwd op de fundamenten van het oude gebouw van be jaardencentrum De Dillen burg, dat grotendeels werd ge sloopt. Aannemingsbedrijf Van der Heijden, bekend van het onafgemaakte „palendorp" dat jarenlang naast Muzenhof stond, was de bouwer. De ko pers van de appartementen, grotendeels oudere mensen, legden tussen de 150.000 en 200.000 gulden neer voor hun woningen. Het gaat in totaal om 37 appartementen, waar van er 28 in twee verdiepin gen zijn gebouwd en 9 in drie verdiepingen. De bewoners die boven elkaar zitten hebben een gemeenschappelijke schoorsteen. Door middel van kachelpijpen in die schoorste nen zijn gescheiden rookkana len vlak naast elkaar gecon strueerd. „Dat er iets mis was bleek direct nadat de eerste open haarden werden aange stoken. De rook kwam vrijwel direct bij de bewoners van de Het gebruik van de open haard levert mogelijk gevaarlijke situa ties op in het appartementengebouw Mauritsstaete. foto: wim van noort andere appartementen binnen zetten. De brandweer werd er bij gehaald en er werd een stookverbod van drie jaar af gekondigd", vertelt Theo van der Veer. Lekken Volgens Van der Veer is bij het in elkaar schuiven van de kachelpijpen die de rookkana len vormen slordig werk ver richt. „De stukken pijp zijn niet niet goed in elkaar vastge zet. Dat bleek toen één van de bewoners zijn schoorsteen openbrak. In feite had het een dubbele kachelpijp moeten zijn, en zo zijn er nog wel meer fouten gemaakt bij de constructie. De kachelpijpen staken namelijk boven het dak even ver uit, met een gemeen schappelijk kapje er op. Wat de ene pijp uitstootte werd door de andere pijp weer naar binnen gezogen", stelt Theo van der Veer. Diverse bewo ners gingen er na het stook verbod van uit dat een open haard geen haalbare kaart was, en gaven het gat in de woonkamer een andere be stemming. Theo van der Veer en Lia Freeken hebben er een televisietoestel in geplaatst. Andere bewoners plaatsten een gaskachel, al dan net met nep-houtvuur, als gezellige aanvulling op de steriele radi atoren van de centrale ver warming. „Maar dat levert ook risico's op. Door de mechani sche ventilatie in de flats ont staat een onderdruk waardoor de verbrandingsgassen van de ene lekke pijp in de andere lekke pijp worden gezogen. En zo kan koolomonoxyde in een appartement doordringen. De brandweer heeft dat kunnen aantonen", aldus Lia Freeken. De situatie op het dak werd inmiddels verbeterd door bij de paren kachelpijpen er één te verlengen, waardoor de rook niet meer door de andere pijp terug kan gaan. De rook kan echter nog steeds naar be neden „vallen", met name in de windarme hoek waar Lia en Theo zitten. „Soms krijg ik, als ik op mijn balkon zit, een enorme hoeveelheid rook over mij heen. Even makkelijk gaat het door het slaapkameraamp- je naar binnen. Dan ventileer je dus om rook uit de schoor steen kwijt te raken, maar dan komt het van buiten weer net zo hard binnen. Het is al regel matig gebeurt dat ik in een kamer vol rook thuiskwam. Ik hou mijn hart vast voor onze papagaaien en ons konijn", al dus Lia Freeken. Het stoken van de benedenburen, die hun dure open haard graag willen gebruiken wekt door de rook- overlast de irritatie op van de bovenburen. „Zo krijg je een slechte sfeer, niet alleen bij ons, maar ook bij andere be woners in de flat". Nog drie andere families klagen over overlast van rook die van bui ten of van binnen komt. ioe 1 II ke^ 'ek aai dif r- - in De voorzitter van de (AD ging van Eigenaren \,ond ritsstaete, R. Vinck: nati verweten dat hij niet crad, genoeg heeft opgetred fjnj, de fouten van de ai pe „Er werd steeds maa j dat er eigenlijk niets A hand was. Toen hets)r bod was opgeheven 1 hem betreft de zaak r Veel bewoners hebbe met( maar bij neergelegd.1 gen hebben de ope :o™ dichtgemaakt, om n Fi overlast af te zijn. Maat eer ook nog enkele ande lella ners vinden dat we r ben op een goed funcl rookkanaal, daar hel immers voor betaald. ren is het probleem aangepakt. schijnlijk eerst een len", zegt Lia Freeke m Inmiddels is Riet Dek de Stichting Leefbaai dorp ingeschakeld, di< via een kort gedin Haagse rechtbank eei vergoeding van o 30.000 gulden van d< geëist zou moeten wf de bouwer in gebrej Opzichter Hendriks j der Heijden, gisteren! om te praten over e|MA sing wilde met haam a. discussie gaan. Van Lnd ten wilde hij niet hoL een open haard hebl wel wat overlast. AF kachelpijp loszit moe 1 het plaatsen van mak haard kapot zijn gegUj dus deed hij de zaaku d( af alvorens zijn bieze|we ken. L_6 Brandweercommandaj van den Berg van L#ra stelt dat de situatie in|eëei staete is verbeterd. F 'ia onderzoek begin ditrerc de situatie veilig. Voiyet bleek inderdaad dat J?e. kanaal bij Van der fults goed was. Daarom lfte benedenbuurman if"'* stookverbod". Ws s*| Vinckx van de Verenre ■- Eigenaren geeft toe dce^ tuatie bij Van der |r' S' niet goed is. „Ik heb iPe begrepen dat aan eenlnur wordt gewerkt. Verdfa> 1 sinds het stookverbocFu- heven geen klacht ras I hoord, dus moet ik a(aat dat het na de maatrePa^e! zijn genomen nu vei zit. Als mensen hebben moet ze naai komen", aldus Vinckx. il h, LISSE De gouden speld van de Nederlandse Export Combi natie (NEC) is toegekend aan J.F. de Ree. De Ree is directeur van Bloembollencentrale De Ree Holland B.V. in Lisse. Hij is 18 jaar voorzitter geweest van de NEC-groep Hortiflora en heeft volgens de NEC in die functie een grote bijdrage geleverd aan de exportsuccessen van een aantal Nederlandse bedrij- Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ADVERTENTIE IK GA NAAR HET OPEN HUIS VAN DE AVOND HEAO AAN DE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT M N BAAS NIET WIL DAT IK CONSTANT "VEELBELOVEND" BLIJF. De sector Economie Management van de Haagse Hogeschool houdt open huis voor avondstudies. Dinsdag 18 juni, 19.00 uur. Houtrustweg 2, Den Haag. Wie in z'n werk wil doorstromen komt! Want er is veel het weten waard over de 10, bij bedrijfsleven en overheid zeer gewaardeerde studierichtingen. Als u twee avonden per week naar een avond-HBO wilt om uw toekomstkansen te vergroten, begin dan met de avond van de 18e. Omdat de Haagse Hogeschool uitstekende dag- en avondopleidingen biedt. Intensieve studiebegeleiding door docenten uit de praktijk. En veel toe komstperspectief. HOGE KWALITEIT IN HBO Wie dinsdagavond 18 juni echt niet kan komen, belt voor een uitvoerig informatiepakket 070 - 3639973 (Ingrid Soyak), of de informatielijn van de Sector Economie Management: 070 - 3562180 (09.00 - 13.00 uur) Uit de Leidsche Courant van 4 juni 1931: „Naar wij verne men hebben de N.V.Leidsche Goud- en Zilverhandel v.h. W.van Rossum du Chattel en de firma J.P.Driessen een overeenkomst aangegaan, om haar zaken bijeen te voe gen en deze in het vervolg te drijven onder den naam N.V.Leidsche Goud- en Zil verhandel van Rossum du Chattel en Driessen. De zaak zal na 15 Augustus a.s. uit sluitend gevestigd zijn: Bree- straat no.95 te Leiden. Als di recteur zal voor de N.V. op treden de heer J.Bakker. De firma van Rossum du Chattel bestaat sedert 1842, terwijl de firma Driessen reeds in 1807 is opgericht en nadien van vader op zoon is overgegaan. Ook hier zien wij de evolutie van den geest des tijds. Twee oude goed gerenommeerde zaken, die beide op hun ge bied in de Juweliers-branche hunne sporen hebben ver diend, voegen zich tezamen om mét des te meer efficien cy, nog betere outillage, aan de cliëntèle een prima servi ce te verschaffen. Een ieder die van zijn stad houdt, ziet niet gaarne een aloude zaak, als die van den heer Dries sen, verdwijnen. Velen heb ben bovendien menigmaal van de ruime zakenkennis, die de heer D. als juwelier heeft, geprofiteerd. De juwe lierszaken in Amsterdam en Indië, waarbij de heer Dries sen geïnteresseerd is, worden niet in de combinatie opgeno men". „Het is 40 jaar geleden", al dus de Leidsche Courant op 4 juni '31, „dat het perron- kaartje in gebruik werd ge steld. Ouderen onder ons zul len zich nog herinneren hoe het vroeger was. De stations waren vrij toegankelijk voor ieder, die familie of kennis sen wilde wegbrengen of af halen, zelfs voor degenen die er heelemaal niets te maken hadden en alleen maar kwa men kijken naar aankomst en vertrek van een trein, omdat de gezellige drukte van het reizigers- en goede renverkeer hen aantrok. Daar kwam op 1 Juni 1891 verandering in. Met ingang van den zomerdienst, die vroeger steeds op 1 Juni zijn intrede deed, werd de bepa ling van kracht, dat niemand op de perrons werd toegela ten dan met een plaatskaart of een perronskaart. De kaartjes kostten 2 1/2 cent, en vele menschen vonden dat erg duur. Heel lang is de prijs 2 1/2 cent, of 4 duiten, zooals men algemeen dit bedrag noemde, gehandhaafd, totdat in den oorlog '14-'18 de prijs verdub beld werd. Sindsdien is het een stuiver gebleven. Tege lijk met de perronkaartjes werd de stationscontrole* in gesteld. Dat bracht natuurlijk uitbreiding van personeel mede. Ook uit andere sta- tionsbetrekkkigen werden de controleurs gerequireerd. Het koopen van plaats- en perronkaarten ging vroeger ook met heel wat meer cere monieel gepaard dan tegen woordig, evenals ook de aan komst en het vertrek van de treinen met meer plechtig heid was omgeven. Een kwartier voor de verwachte aankomst van den trein werd de bel geluid, ten teeken, dat de kaartjes moesten worden gekocht. Wanneer de trein dan binnen was, werd twee maal gebeld om aan de passa giers het teeken van instap pen te geven. Wanneer alles voor het ver trek gereed was en de klok het daarvoor bestemde tijd stip had aangewezen, gaf de stationschef een teeken, waarop drie slagen op de bel werden gegeven. Dat was het sein voor den hoofdconduc teur om het fluitje aan zijn mond te brengen en den ma chinist daarmee het signaal van vertrek te geven. De ma chinist trok daarna aan de stoomfluit en zette vervol gens den trein in beweging. In den loop der tijden is daarin verandering gekomen. Het eerst werden de belsig- nalen afgeschaft. Toen ble ven alleen over het teeken van den chef, het fluitje van den hoofdconducteur en de fluit van de locomotief. Deze gang van zaken is lang in stand gehouden, totdat tien jaar geleden de „plak" van den stationschef werd inge voerd. De beide fluitsignalen zijn verdwenen. Thans steekt Het perronkaartje: goed voor veel nostalgische gevoelens. En bij het verlaten van het perron moest de reiziger zijn kaartje afstaan. FOTO: SIMON SMIT de chef, wanneer alles klaar is, zijn groen spiegelei om hoog, dat 's avonds een groen lichtje heeft, en langzaam zet de trein zich in beweging". „Op 12 Juni zal het 60 jaar geleden zijn, dat de 74-jarige inwoonster van Alphen (Gel derland) Wilha.van de Woerd voor het eerst als bar bierster optrad. Een vrouwe lijke barbier, waar zal zij he den ten dage nog gevonden worden? Als veertienjarig meisje nam zij het beroep van baard scheren reeds op zich en toog zij er met haar vader op uit, om in hun levensonderhoud te voorzien. Hare klanten kwamen niet aan huis in welingerichte scheersalons, niet alleen ging zij in haar ei gen dorp als het ware huis aan huis, om haar slecht be taalde beroep uit te oefenen, ook de omliggende dorpen ging zij op dien jeugdigen leeftijd geregeld bezoeken om tegen een tarief van schrik niet 2 cent per per soon te gaan scheren. Het moge een curiositeit ge noemd worden, dat een vrou welijk persoon zoo iets ter hand neemt, des te meer dwingt het respect af, dat zij tot op den huidigen dag hare menschen nog bedient en kan helpen. Ondanks hare in aanraking komen met vele mannen heeft zij evenwel haren maagdelijken staat nooit vaarwel gezegd, doch heeft zij haar leven geheel al leen in werken en bidden doorgebracht. „Mina" wordt door velen bemind. Onge twijfeld zullen vandaag velen van haar klanten een woord van waardeering voor de steeds trouwe en goede be handeling uiten". ÏR ALPHEN AAN DEN RIJN Staatssecretaris E. Heerma van het minis terie van VROM slaat woensdag de eerste paal voor Ecolonia in Kerk en Zanen in Alphen aan den Rijn. Het demonstratie project bestaat uit een honderdtal energiezuinig en milieubewuste wonin gen. Ecolonia is een project van NOVEM, de Nederlandse Maatschappij voor Energie en Milieu, het Bouwfonds Neder landse Gemeenten en de ge meente Alphen aan den Rijn. De prijzen zullen variëren van 175.000 tot 300.000 gulden. Het project moet aantonen dat ook in de reguliere bouw met bestaande middelen en materi alen al veel milieubewuster kan worden gebouwd dan mo menteel in de dagelijkse bouw praktijk gebruikelijk is. Ook moet Ecolonia een beeld geven in welke richting milieube wust bouwen zich moet ont wikkelen. In januari 1990 presenteerden het Bouwfonds en Novem het initiatief voor Ecolonia. Negen architectenbureau's hebben zich bezig gehouden met de definitieve ontwerpen van de honderd woningen. De drie beleidslijnen van milieubewust bouwen, energie-extensïve- E mil; fieli bc •act J fj ring, integraal ketenlrige kwaliteitsbevordering door drie architectjcon werkt. Het stedebouwkum lan< voor Ecolonia werd door de Belgische stedebouwkundige Kroll. Kroll wil in stedebouw en 'het een natuurlijke maniVarj kaar verbinden. De leefomgeving die ontstaat, straalt bel/1, grote verscheiden!: wi^ vorm en functies, o()Ve' nie uit. Voorbeeldeice zijn de centrale plaa water, de sociale fu de openbare ruimten tuurlijke functies groenvoorzieningen, coördineert ook d( ming van de verschil n ningontwerpen van tecten die in het pla.ei men. 10U( Behalve met de bou 'ty, woningen, is er ook met de bouw van tiecentrum. Naar ve u is dit gebouw 1991 gereed. De ke^P dracht over Ecolonia - het grootste deel vi r{ gebeuren. Door mi djg een permanente rondleidingen en lejiegf gedurende drie jaar i worden gegeven ove eA ject Ecolonia en mil i bouwen en wonen meen. LljV-dag De jaarlijkse uitgaansdag van de {Land- en Tuinbouwvrou- wer) vindt volgende week dingdag plaats. In Amsterdam j. een roncjvaart door de ofjdt i gebracht. Opgave ki van der Meer, telefcK 14809. De kosten voor leden 75 guide niet leden 80 gulden Ult{ 'este

Leidse Courant | 1991 | | pagina 16