,Zo'n kolos hoort hier niet" EK EINDE Persoonlijk cadeau CeidócSouiatit -CidóC vOUACtflt Ar stad omgeving/rtv/sport Mnieson verlaat Leiden DEN Meelfabriek Sleutels aan de Oos- licerkstraat moet weg de wijk om plaats te voor ouderen- ivesting en een odnodig dienstencen- n. De gemeente Lei- moet terdege reke- houden met de isen van de buurtbe- ïers en zeker geen tnzinnige plannen ter de rug van de irt om gaan ontwik- rtvereniging en bewo- icommissie Noord-Rijne- delen dit standpunt, ivel ze over de uitvoering in verschillend denken. Ie clubs dringen er bij de eente op aan snel uit- sel te geven over de toe- istplannen met de meel- ïek. De twee belangen- artigers van Noor.d Rij- est hebben de gemeente brief gestuurd, waarin deeën aandragen om na eventuele verhuizing de meelfabriek de buurt rerrijken en meer leef- te maken. De buurtver- ing maakt zich naast de voor ouderenwo- en en een dienstencen- sterk voor de bouw ?n eigen clubhuis, ter- de secretaresse van de Meelfabriek De Sleutels: In afwachting van concrete plannen wordt de ruimte zo goed mo gelijk benut. FOTO: WIM VAN NOORT chaap, ook nog een ech- leeltuin voor de kinde- bepleit. Postkantoortje „Ik vind het mooie plannen allemaal, en het zou voor de buurt zeker heel goed zijn wanneer er in plaats van die kolos een dienstencentrum zou verrijzen. Maar laten we nuchter blijven: de meelfa briek is nog steeds in bedrijf, en de gemeente zou het pand eerst moeten aankopen om tot slopen te kunnen overgaan. Dat kost een enorm bedrag en het is maar de vraag of de gemeente dat ervoor over heeft. De hele buurt zou er ontzettend bij gebaat zijn, wanneer het ter rein vrij komt om produk- tief gemaakt te worden voor de wijk. Aan woningen voor oudere mensen is grote be hoefte. Ook een postkan toortje zouden we hier best kunnen gebruiken, zodat de mensen voor hun AOW-tje niet meer naar de Breestraat hoeven", denkt Schaap. „Alle voorzieningen ver dwijnen hier langzamer hand, de buurt verpaupert. Het is broodnodig om daar iets aan te doen, maar dat kost tijd. Zoiets moet je niet overhaasten." Onding De voorzitter van buurtver eniging Noord-Rijnevest, Koos van Kampen, zou lie ver nog gisteren dan van daag de meelfabriek uit de buurt weg willen hebben. „Het is een onding in onze wijk, het enige grote com plex dat na de renovatie van na de oorlog is blijven staan. Zo'n kolos hoort hier niet, die moet naar het industrie terrein en wel zo gauw mo gelijk. De aan- en afvoer van graan gebeurt nu zo goed en zo kwaad als het kan door de singel, maar dat wordt steeds moeilijker voor de boten. Wanneer er kleine bedrijven gevestigd worden op het terrein van de meel fabriek, krijg je alleen nog maar meer problemen in de wijk. Denk maar eens aan de toename van het ver keer", vreest Van Kampen Ook de geruchten dat de ge meente in elk geval de to renhoge silo wil handhaven, vallen bij de voorzitter van de buurtvereniging niet in goede aarde. „Ze moeten eerst maar eens luisteren naar ons, de bewoners van de buurt. Wij weten precies wat we nodig hebben om de wijk er op vooruit te laten gaan", aldus Van Kampen. Volgens chef stadsbeheer van de gemeente, L. Meijer, is er geen sprake van dat wordt overwogen om de meelfabriek aan te kopen: „De eigenaar van het pand, Meneba, is zelf bezig om plannen te maken wat er met het complex moet ge beuren. Wij als gemeente kunnen alleen greep op de zaak houden doordat wij het bestemmingsplan moeten wijzigen. De bestemming van het terrein is nu nog ge woon meelfabriek. Alle sug gesties van de buurt zijn ze ker welkom en er wordt niets achter de rug van de mensen om gedaan. Wij kunnen natuurlijk niet als projectontwikkelaar op gaan treden en afdwingen wat er op het terrein moet komen te staan. De gemeente kan wel in overleg met de buurt via het bestemmingsplan een aantal mogelijkheden en beperkingen neerleggen. Dat gaat dan ook zeker gebeu ren", aldus Meijer. „In afwachting van de plan nen die bij ons bedrijf wor den ontwikkeld, benutten we de kantoren en opslag ruimte in de fabriek zo goed mogelijk", meldt directeur De Boer van de Leidse meel fabriek. „Pas wanneer er concrete voorstellen op tafel liggen, kunnen wij verdere stappen ondernemen". Test voor stoombrandspuit „Gaat er niet iets heel erg mis klonk het even bezorgd uit de mond van een omstander toen vanonder de stoombrandspuit wat vlammen lekten bij het opstarten. Het bleek allemaal niet zo ernstig als het leek, want even later deed de stoombrandspuit precies wat er van hem werd ver wacht: spuiten. Op de tijdelijke dam bij de Koornbrug was een flink vuurtje aangestoken dat door de brandweer mocht worden geblust onder het toeziend oog van tweehonderd toeschouwers en een schitterend zonnetje. Gistermiddag werd de brandspuit, gebouwd in 1928, officieel overgedra gen aan de Leidse brandweer. Officieus werd het „oude beestje" al vorige week in ontvangst geno men, toen oud-commandant Bart Mark afscheid nam. Overigens ging er op weg naar het stadhuis wel degelijk iets mis, want op de Steenschuur schoot een pen los waardoor de brandspuit losraak te van het trekpaard. De stoomspuit rolde op de helling van een brug achteruit en botste tegen een personenauto, die flinke schade opliep. Brandweercommandant F. van Oosten, die op de bok zat kwam met de schrik vrij. FOTO: WIM VAN NOORT Percussie in Ml23 LEIDEN In muziekhuis M123 aan de Middelstegracht wordt morgen van 11.00 tot 15.00 uur een percussieworks hop gegeven. Twee gastdocen ten vertellen alles over slag werk met stokken en Afro-Ca- raïbische kahndpercussie. Deelnemers mogen hun eigen percussie-instrumenten mee nemen. De kosten bedragen 25 gulden per persoon. K;n: Frank Buur- arijke den Hollan- Monique Roso. dereen slaapt rustig in nschijnlijk welvarende tite Oegstgeest. De di van de Stichting Oud est, De Vreede, waar- jk niet omdat hij voor auratie van het kasteel eningen heeft moeten Ook bij het gemeente- dat voor die leningen is gaan staan voor een van vijf en een half gulden is soms sprake Deloze nachten. Omdat ke is van tegenvallers verbouw en de nieuw- >p het terrein van Oud ?st wil Oud Poelgeest n lening aangaan van gulden en daar moet est wederom borg lan staan. De liberaal i liet zich tijdens de ering van de commissie en ontvallen dat dit hem een nacht had gehouden. De demo- 'oelmans, die wethou- p s geweest als D66 zich college had weten te had eveneenslangdu- [en te woelen. „Wees lij dat je geen wethou- n financiën bent ge- anders had je alléén aar slapeloze nachten liet wethouder Joop Reijden hem weten. m°lde Nobel slaapt waar- jk ook niet rustig in aravan, in langdurige van de restauratie op het Poelgeest. Maar kan de nieuwe voor haar uitkomst ligt er tenmin- niet meer wakker Poelgeest. ziet de Leidse nog iets in de zulke kleine dui- Ah gossie: de waren dinsdag- veroordeeld ge- onvrijwillige anti- Pex Langenberg en oede, beide lid van zich zeer onge- over de aantas- Jongensdroom Veel jongetjes hebben op de vraag „wat wil je later worden" het antwoord „straaljagerpiloot, politie-agent of brandweer man" paraat. Dat het daar meestal niet van komt neemt niet weg dat er altijd wel een stil verlangen blijft bestaan, ook als de persoon in kwestie zijn sporen heeft verdiend op een geheel an der, minder spectaculair terrein. Neem bijvoorbeeld Jaap de Waard, fractievoorzitter van de VVD in de Leiderdorpse ge meenteraad. Als woordvoerder van het Centraal Recherche In formatie-instituut (CRI) kwam hij regelmatig gewichtig in beeld om zorgelijke cijfers ten aanzien van de toename van de crimi naliteit bekend te maken. Een geheel andere De Waard ging afgelopen dinsdag met de gemeenteraad en de burgemeester op bezoek bij de Leiderdorpse brandweer. Brandjes blussen, staal lassen, autowrakken openknippen, in brandweerpak met persluchtmasker op door rook lopen, Jaap de Waard kon er geen genoeg van krijgen. Het was allemaal veel opwindender dan de dorre misdaadstatistiek. Een jongensdroom was voor één avond vervuld. FOTO: WIM VAN NOORT ting van monumenten door duivenpoep. Zij besloten daar om een motie in te dienen waarin het college werd ver-f zocht de mogelijkheden van' de duivenpil in het Leidse te onderzoeken. Blijkens de re acties van collegaraadsleden was echter niet iedereen ge charmeerd van het plan om de duivenpil, die in Amster dam zeer succesvol blijkt te zijn, ook in Leiden toe te pas sen. „Als je duiven extra voert lijkt ons dat je juist meer utwerpselen krijgt", al dus VVD-woordvoerster Driessen. De PvdA verweet D66 de kool en de geit te wil len sparen, of liever: de mo numenten én de duiven. „Dat gaat dus niet". Volgens wet houder Hans de la Mar tref je met de duivenpil ook andere dieren. Bovendien bestaat er gevaar voor kinderen als 'de pil' tussen het voer werd ge strooid. („Je kunt er niet vroeg genoeg mee beginnen"). En alsof dat al niet genoeg ar gumenten tegen waren, voer de hij nog aan dat Leiden geen concentraties van dui ven kent, dat er geen vaste voerplekken zijn en dat het met de duivenoverlast alle maal verschrikkelijk meevalt. De uitslag van de stemming over het voorstel moet Pex en Hans zeer hebben verdroten: het werd weggestemd met zes stemmen voor en 29 tegen. Het CDA was er allang blij mee. Slagbomen Weigerachtige slagbomen, ge saboteerde betaalautomaten, met lijm of cement vakkundig onklaar gemaakte registratie- apparatuur. Van dat vervolg verhaal heeft de Noordwijkse wethouder Pieter Jan Barn- hoorn onderhand zij'n buik meer dan vol. „Hier valt niet tegen op te boksen", zo ver zuchtte hij onlangs tijdens een commissievergadering. „Dit project is van het begin af aan besmet en zal nooit meer goed van de grond te krijgen zijn. Wij capituleren. Het komt ons onderhand de strot uit", ver woordde hij ferm de mening van het Noordwijkse college. Volgens Pieter Jan hebben Noordwijkers slagbomen vrees. „Ze zijn niet achter die bomen te krijgen". Hij kon digde liquidatie van het pro ject betaald parkeren aan en gooide daarmee een half mil joen aan gemeenschapsgeld in de plomp. Een moedige daad want een inkomstenbron van nog geen 3000 gulden over een jaar mag ook geen vetpot En de slagbomen kunnen al tijd worden hergebruikt. Is het niet voor de open haard dan voor de opritten naar het strand. VVD en Groen Links willen tenslotte de Noordwij- ker laten meebetalen aan de geneugten van het strand. Een uurtje zonnen voor een piek is altijd nog goedkoper dan de zonnebank. Mits die zon er is natuurlijk. Een Noordwijkse strandtenthou der heeft het aantal uren dat in ons kikkerland de zon schijnt absoluut verkeerd in geschat. Noordwijkers die al jaren een houten strandcabine huren op jaarbasis kregen plotsklaps te horen 100 gulden extra te moeten dokken. En wilden ze niet betalen, nou dan voor hen een ander. Auslander Het was tenslotte toch de be doeling de cabines zoveel mo gelijk vrij te houden voor „Auslander". Die verteren tenminste wat. Noordwijkers niet. Die komen met koel boxen en thermoskannen het strand op. Alleen per maand konden de cabines nog wor den gereserveerd. Jammer voor de strandtenthouder, want met het huidige weerty pe piekert geen hond er na tuurlijk over een strandcabine voor een maand te huren. Le den van de Surfclub, de Zeil vereniging en de Sportvisser zijn wel, weer of geen weer, dagelijks op het strand te vin den. De activiteiten van de clubs brengen levendigheid op het strand, zo meenden en kele Noordwijkse raadsleden. Met name de capriolen van de surfers zijn attractief. Maar voor niks gaat de zon op. Ook in Noordwijk. In al zijn wijs heid besloot het college van B en W dan ook dat de vereni gingen voortaan 1500 gulden per jaar moeten gaan betalen voor hun plekjes onder de zon. Want ja, het plaatsen en legen van prullenbakken op het terrein van de clubs kost tenslotte geld. Dat de vereni gingen al jaren op kosten worden gejaagd omdat men het eigen stuk strand schoon houdt en wat de Sportvisser betreft, de strandafgang nabij de vuurtoren zandvrij houdt, wordt daarbij gemakshalve even buiten beschouwing ge- (ADVERTENTIE) Welk huis zou niet willen kiezen uit prachtige stoffen, bijpassend behang, alle kleuren verf, zonwering op maat, modern tapijt en leuke accessoires. >SCORB??8 De Kempenaerstraat 59 Oegstgeest tel. 071-173705 DEC0RETTE. DAAR WORDT EEN HUIS VROLIJK VAN Poort der wetenschap in Bio Science Park LEIDEN Burgemeester C. Goekoop heeft gistermiddag op het Bio Science Park in de Leeuwenhoek de „Poort der Wetenschap" officieel onthuld. De poort symboliseert de uit daging maar ook de proble men waarmee wetenschappe lijk onderzoekers worden ge confronteerd bij hun werk zaamheden. Of zoals de ont werper en architect Jan Splin ter het zegt: De poort stelt de vertwijfelde onderzoeker in staat nieuwe inspiratie op te doen door door het kunstwerk te lopen en zich vertwijfeld af te vragen hoe hij hogerop kan komen door de niet beklimba- re ladder te beklimmen. Het kunstwerk is gebouwd door de Leidse aannemer De Raad. Uitleg over horecanota LEIDEN Alle werkzaam zijn in de horeca in Leiden kunnen volgende week dinsdag terecht in res taurant de Koornbrug, Nieuwe Rijn 19. Daar wordt een toe lichting gegeven op de laatste nota over de Leidse horeca en de omstreden sluitingstijden. Van de zijde van de politie en de gemeente zullen vertegen woordigers aanwezig zijn. De aanvang is om 14.00 uur. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 1 Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl:I Adres: i Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. maand (automatisch betalen) f 25,70 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2S01 VC Den Haag. im CE I ZATERDAG 15 JUNI 1991 PAGINA 13 iet lak ;N W.B. Jamie- man die Leiden uit iB^nciële chaos moest vertrekt op uiter- ugustus van dit jaar iaar Engeland. Ja- was binnenge- om de gemeentelij- inciën weer op orde lan dstromen, investerin- fondsen en subsi- fngen waren in Leiden ;1 ambtenaren en voor leentebestuur een on doorzichtige en dure brij ge worden Verschillende wet houders die financiën in hun portefeuille kregen, brandden hun vingers aan de chaos. De financiële problemen zijn inmiddels voor een belangrijk deel opgelost. Naar verwach ting kan Leiden binnen twee jaar het juk van de artikel-12 regeling van zich afschudden. Die regeling is in 1974 voor Leiden van kracht geworden omdat de sleutelstad zo arm was dat ze zich onder curatele van het Rijk moest laten stel len. Maar de reorganisatie van het ambtelijk bestel, noodzake lijk voor een continu gezond geldbeheer, is nog altijd een groot probleem. Het voormalig adjunct-hoofd van de afdeling financieel be heer van de gemeente, H. van der Eijk, neemt de leiding van Jamieson bij de afdeling finan ciën over. Van der Eijk werkt de laatste twee jaar bij de ge meentelijke sociale dienst waar hij de functie vervult van adjunct hoofd. Van der Eijk neemt de functie van Ja mieson waar met ingang van 1 ONDANKS PERSONEELSTEKORT: Ziekenhuizen in Leidse regio werven personeel niet in het buitenland LEIDEN Hoewel ook de ziekenhuizen in Leiden en omgeving met perso neelsgebrek kampen, wordt er niet actief in het buitenland geworven, zo als het Amsterdamse VU- ziekenhuis wel in Polen doet. „In het verleden, eind jaren zestig, zijn er wel Filippijnse verpleegkundigen naar het AZL gehaald", aldus woord voerder D. Ketting van het Academisch Ziekenhuis Lei den. Dat is echter geen onver deeld succes gebleken: „Na enige tijd staken problemen met de Nederlandse taal en verschillen in cultuur de kop op". Twee jaar geleden is er in België wel geadverteerd voor OK-assistenten maar verder dan dat is het AZL nooit ge gaan. Ketting: „Waar ze ook vandaan komen, je moet hen altijd opleiden. Niet omdat buitenlandse opleidingen zo slecht zijn, maar omdat per land, zelfs per ziekenhuis an dere technieken worden ge bruikt". Ketting weet zeker dat in het AZL incidenteel wel buitenlandse verpleegkundi gen rondlopen, maar actief werven buiten de landsgren zen is niet aan de orde. Stoomcursus Het Elizabethziekenhuis in Leiderdorp heeft welgeteld één Poolse verpleegkundige in dienst. „Maar die woont al vier jaar in Nederland. Zij heeft een erkend diploma en spreekt de taal goed" zegt J. Vink namens het ziekenhuis. Ook deze instelling werft mo menteel niet in Polen en heeft ook beslist niet de bedoeling om dat in de toekomst te doen. Wel werken er twee radiodi- agnostisch laboranten uit En geland. Ondanks het perso neelstekort op een aantal zeer gespecialiseerde afdelingen houdt het ziekenhuis de kwali teit van het personeel goed in de gaten en eist zij ook van buitenlandse verpleegkundi gen een erkend diploma. Bo vendien moeten zij op zeer korte termijn het Nederlands onder de knie krijgen. De En gelse laboranten hebben, voor dat zij voor een jaar werden aangesteld, een zesweekse stoomcursus Nederlands ge kregen. „Als buitenlandse sol licitanten zich melden, draaien ze mee in de normale sollicita tieprocedure". Wel probeert het EZL via herintredingscur- sussen vrouwen, die hun werk tijdelijk hadden neergelegd, opnieuw voor het beroep aan te trekken. -[OORD RIJNEVEST WIL VAN MEELFABRIEK AF

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13