Conservatoria naar twee fasen te levende letters van \lligraaf Michael Harvey Wim Bosman: „Sinatra nog steeds de absolute top" Dame Peggy's kracht lag in haar eigen gevoelens [uifST/RTV CcidóeSouoont ZATERDAG 15 JUNI 1991 PAGINA 11 rahs roept op nieuw werp te weigeren ^AG Nederlandse kunstenaars, die wellicht gevraagd jjrden een ontwerp te leveren voor een kunstwerk op het In het nieuwe gebouw van de Tweede Kamer, zouden zo'n Jt resoluut moeten weigeren. Dat is de mening van Rudi de directeur van het Haags Gemeentemuseum, die minis- jncona had geadviseerd de Tweede Kamer een beeld van Lk Yanms Kounellis te schenken. Een advies, dat de Ka- ielopen dinsdag afwees. Fuchs hekelde gisteren in zijn we- I column in het NRC-Handelsblad het besluit van de Ka- „Wij kunnen het standpunt van een partij beoordelen van algemene beschrijvingen in het verkiezingspro- Maar dat programma bevat geen oordeel a priori over hele kunstenaars of kunstwerken. Het is daarom dat de hitspraak over Kounellis' beeld voor ons, het volk, oncon- ar is. Puur persoonlijke opinies zijn geen relevante poli- umenten. De Kamerleden hebben de macht van hun februikt om het individuele standpunt van de kunstenaar lijk te maken. Dat is erg voor alle kunst", aldus Fuchs. NOS-journaal: om de twee uur uitzending HILVERSUM Het NOS- journaal zal vanaf 1 oktober elke twee uur (vanaf 16.00 uur) uitzendingen verzorgen. De journaals van half zes en acht uur op Nederland 2 en 3 komen te vervallen. Dit heeft het NOS-bestuur gisteren be sloten. De eerste uitzending is om 16.00 uur op Nederland 1 (5 minuten), de tweede om' 18.00 uur op Nederland 2 (15 minu ten), gevolgd door een journaal om 20.00 uur op Nederland 1 (20 minuten) en tot slot een journaal om 22.00 uur op Ne derland 3 (10 minuten). De laatste bulletins van elk 5 mi nuten zijn geplaatst op Neder land 1 en 2. In de nieuwe indeling komen de actualiteitenrubrieken op Nederland 1 om 21.30 uur, op Nederland 2 omstreeks 22.00 en op Nederland 3 om 22.30 uur. Een woordvoerder van de NOS noemde de overlapping van de actualiteiten op Neder land 2 met het journaal van 3 een „oneffenheid" die er in een volgend stadium nog moet worden uitgehaald. Ondanks deze oneffenheid is er meer coördinatie tussen de rubrieken dan vroeger. Vol gens hem is de grote winst nu dat de journaals op vaste, hele, uren te zien zijn. In het NOS-bestuur is ook de finitief overeenstemming be reikt over de dagindeling van de verschillende omroepen. Die indeling moet nog goedge keurd worden door het Com missariaat voor de Media Op Nederland 1 zitten de NCRV (maandag en vrijdag), de KRO (woensdag en zondag), de AVRO (donderdag en zater dag) en EO (dinsdag). Op Ne derland 2 zitten Veronica (maandag en donderdag), de VARA (dinsdag en zaterdag), de TROS (woensdag en vrij daggen de VPRO (zondag). De NOS zit samen met de andere kleine zendgemachtigden op Nederland 3. DEN HAAG Minister Ritzen van onderwijs wil de conservatoria anders opzetten. De twaalf oplei dingen tot musicus in ons land krijgen met ingang van het schooljaar 1993- 1994 een tweefasenstruc- tuur. Ritzen schrijft dit aan de Tweede Kamer. De conservatoria krijgen een eerste fase van vier jaar, die van hetzelfde niveau moet zijn als de nu vijf tot zes-jarige op leiding. De conservatoria moeten dit realiseren door de vooropleiding in het basison derwijs en het voortgezet on derwijs, op de muziekscholen en op de eigen vooropleidin gen te helpen verbeteren en de kwaliteit van hun onder wijs beter te bewaken. Boven dien moeten zij hun studenten strenger gaan selecteren. Rit zen wil, bij een gelijkblijvend totaalbudget voor de instellin gen, een reductie van het aan tal studenten met 20 procent. Alleen voldoende getalenteer de studenten zouden na de eerste fase nog een tweede fase van één of twee jaar mo gen volgen. Deze tweede fase, die maar door een beperkt aantal van de conservatoria zal worden verzorgd, moet een ni veau hebben dat aansluit bij de eisen van de internationale muziekpraktijk. Ritzen hoopt met de nieuwe opzet de kwali teit van het onderwijs van de conservatoria te verhogen. De bewindsman volgt met de- nieuwe opzet in grote lijnen' het advies van een commissie onder leiding van de Leidse hoogleraar prof. drs. V. Hal- berstadt dat in december aan hem werd uitgebracht. TENTOONSTELLINGEN O VER KALLIGRAFIE EN LETTERONTWERPEN Meermanno-Westree- Museum van het Boek: 'Mi- rvey' (keuze uit zijn kalli- Itterontwerpen en boekoms- 'Van Romeinse kapitaal idaag8e Romulus'. Geo- ti maandag tot en met zater- 113.00 uur tot 17.00 uur. Tot 0ERLEMANS AAG Het Haag- ;eum Meermanno- nianum moet een zeldzame musea alles draait om m van een kunst en waar de inhoud ust wordt gene- Ook bij de huidige jties is dat het geval, [getoonde materiaal it uit talloze boekpa- boekomslagen en ities, maar de bezoe- niet geacht één te lezen. Het mu- vraagt alleen aan- voor de wijze waar teksten zijn vorm- Lezen zou trou- .b^jook niet meevallen, n deel betreft het ie teksten. laar iderwerp van de twee egeties is de kalligrafie of- t684 kunst van het schoon- en. Tot in de 15e eeuw de enig bekende grafi- oell chniek. Slechts een pen, en inkt waren nodig 'eva ambacht te kunnen uit- De uitvinding van de ukkunst reduceerde het van de kalligrafie. :schreven teksten wer den nog slechts voor speciale gelegenheden gemaakt. Van daag bestaat er een scala aan druktechnieken en worden letters met computers en zelfs lasertechniek ontworpen. Des ondanks, of misschien juist wel daardoor, neemt de be langstelling voor het oude am bacht toe. Professionele ontwerpers en ook veel amateurs leggen zich op de kalligrafie toe. Zo geeft het Centrum voor Kunstzinni ge Vorming in Den Haag zelfs een cursus Arabische kalligra fie. Met hand en geest ontwor pen letters blijven superieur aan de digitaal gevormde let ters, althans dat vinden de liefhebbers van het ambacht. De handgeschreven letter is een kunstwerk met alle ken merken van vitaliteit, gratie en uniciteit die daarbij horen. Romeinse kapitaal 'Van Romeinse kapitaal tot he dendaagse Romulus' is de titel van een expositie in museum Meermanno waarin in vogel vlucht de ontwikkelingsgang van het westerse letterbeeld de revue passeert. De tweede expositie toont werk van een eigentijdse beoefenaar van de kalligrafie, Michael Harvey uit Engeland. Al ruim dertig jaar maakt hij letters en boekoms lagen onder meer voor de uit geverijen Querido en Arbei derspers. Hij is een jonge re presentant van de lange ont- werptraditie die ooit begon bij de Romeinen. Het oudste ob ject van het historisch over zicht is daarom ook een graf steen uit de eerste eeuw na Christus met de tijdloze tekst 'Fabia Anthusa, geliefd door de haren, ligt hier'. De Romei nen hebben het Griekse schrift gestileerd en er een sta tig alfabet van gemaakt waar bij de letters allemaal in een vierkant of ronde vorm pas sen. Ze kregen kleine, platte schreven en werden getekend met afwisselend dikke en dun ne lijnen. Dit is de oervorm van het Europese alfabet en deze lettervorm wordt ook nu nog in allerlei varianten ge bruikt. Het is vergelijkbaar met de architectuur. Basisvor men uit de Griekse en Ro meinse bouwkunst hebben door de eeuwen heen hun pro minente plaats behouden. Zuil, fries of tympaan staan nog al tijd overeind als beeldbepalen de elementen in de Europese bouwkunst. Hoe ingrijpend de techniek ook veranderde, deze elementen duiken altijd weer op- Met het letterbeeld is het niet anders, de Romeinse kapitaal geldt als de moeder van alle letters en is onovertroffen wat betreft de helderheid, propor- tionering en het voorname voorkomen. Het museum laat ook voor beelden zien van weelderig verluchte middeleeuwse boe ken waarbij de leesbaarheid lijkt opgeofferd aan de decora tie van de tekst. In de tijd van Karei de Grote werd de goti sche minuskel toonaangevend, de eerste op grote schaal ge bruikte 'onderkast'-letter. Er zou een verwantschap bestaan tussen de sterk verticale op bouw van deze letter en de eveneens verticale gerichtheid van de gotische bouwkunst. Een duidejijk schrift leverde het niet op, maar dat was ook niet nodig want de monniken kenden de teksten toch wel uit hun hoofd. Een curieus voorwerp op de expositie is het schoolschrift uit circa 1800 van de jonge Haagse baron Van Weestreeni- anum. Volgens een strenge leermethode werd hem de kunst van het schoonschrift bijgebracht Blijkbaar heeft hij daar zoveel plezier aan beleefd dat hij zich later op het verza melen van boeken en originele handschriften ging toeleggen. In zijn woonhuis is nu het Mu seum van het Boek gevestigd. Lettersnijder Omvangrijker dan het histo risch overzicht is de expositie met werk van de Britse typo graaf/kalligraaf Michael Har vey. Hij is al 30 jaar full-time bezig met het maken van let ters. Dat loopt uiteen van graf schriften beitelen tot het ma ken van visitekaartjes. In het Engels heet dit vak lettercut- ter (lettersnijder) wat toch mooier klinkt dan ontwerper. Op de expositie valt ook te zien hoe hij als een beeldhou wer uit hout, steen of papier letters snijdt of hakt. Eigenlijk is dit de meest primitieve vorm van schrijven. In al zijn werk houdt Harvey het Ro Een bezoekster van de expositie kijkt naar de tentoongestelde boekomslagen met letters ontworpen door Michael Harvey. FOTO: MILAN KONVALINKA meinse voorbeeld in het oog en laat zich niet verleiden tot fantasie-ontwerpen. Binnen het stramien van de Romeinse kapitaal staat hij zichzelf ech ter wel vrijheden toe als de opdracht dat toelaat, bijvoor beeld op de omslagen voor ro mans van Maarten 't Hart en Mensje van Keulen. Hij trekt dan een voet of schreef van een letter ver zodat een zwie rig geheel ontstaat en de strengheid van de Romeinse kapitaal wordt gerelativeerd. ston die aan het begin van de eeuw in Engeland zorgde voor een ware revival van de kalli grafie. Hij verzette zich tegen de slecht verzorgde typografie die gemechaniseerde drukke rijen in die dagen produceer den. En ook keerde hij zich te gen de onbedwingbare neiging van typografen de teksten al te zeer te verfraaien ten koste van de leesbaarheid. Michael Harvey volgt hem daarin en vindt dat creativiteit in dienst moet staan van de functionali teit. Niet verwonderlijk daar om dat hij bij het Romeinse schrift uitkomt. Dat is onover troffen wat betreft helderheid en functionaliteit. Aan de hand van tekeningen, foto's en lettermodellen wordt een recent project van Michael Harvey toegelicht. Voor de nieuwe vleugel van de Natio nal Gallery in Londen (naar een ontwerp van architect Ro bert Ventura) heeft hij een enorm fries ontworpen waarin op alfabetische volgorde de namen van de kunstenaars ge beiteld staan die binnen met werken zijn vertegenwoor digd. Een geweldig karwei omdat de namen precies bin nen de kalkstenen rand moeten passen, die bovendien een paar keer wordt onderbro ken. Harvey heeft net zo lang moeten sleutelen aan de dikte van de letters totdat ze harmo nieus het fries opvullen. Het levert een zeer tijdloos beeld op. De letter bewijst hier een op vallend sterke constante in de westerse cultuur te zijn. De oude Romein die toevallig in de 20e eeuws verzeild raakt, zou in onze cultuur weinig houvast vinden, maar een tekst gezet door Harvey zou hem in ieder geval bekend voorkomen. 3r nks naar rechts Steve Lawrence, Frank Sinatra en Eydie Gorme, gefotografeerd tijdens hun izang op Sinatra's 75e verjaardag. Wim Bosman brengt het drietal op 7 oktober naar Den VOORBURG Officieel begint de voorverkoop pas vandaag, maar de telefoon stond de afgelopen week al roodgloeiend bij het kantoor van impresario Wim Bosman in Voor burg. Bosman haalt op 7 oktober Frank Sinatra (75) naar Nederland, en de fans van 'ol' blue-eyes' weten zijn kantoor feilloos te vinden. Bosman kon de inmiddels be jaarde zanger naar Nederland halen dankzij zijn contacten met het management van de ster. „We hebben al jaren con tact daarmee, want het is het zelfde als dat van Liza Minnel- li en Sammy Davis jr. Sammy Davis werd al in 1976, 1978 en 1982 door ons naar Nederland gehaald en het concert van Minnelli in 1988 was ook door ons georganiseerd. De laatste keer dat Sinatra in Nederland was in Ahoy' en de RAI kre gen wij ook het aanbod dat te organiseren, maar we zagen ervan af omdat het in zo'n grote hal moest. Dat was een bewuste keuze, net als nu. Ik zie Sinatra liever in een con certzaal dan in zo'n grote hal". Dat het uiteindelijk het Haags Congresgebouw is geworden waar The Voice optreedt had meer met de datum te maken dan dat het een bewuste keuze was. Vier zalen in Nederland kwamen voor Bosman in aan merking voor het concert van 7 oktober: De Doelen in Rot terdam, het Concertgebouw in Amsterdam, het RAI-congres- centrum aldaar en het Con gresgebouw. Achteraf is hij blij dat de laatste lokatie als enige niet was besproken voor die avond. „In de Prins Willem Alexanderzaal van het Con gresgebouw zit iedereen vóór Sinatra, zoals het hoort als je een concert bezoekt. In het Concertgebouw bijvoorbeeld zijn er altijd plaatsen achter het podium, zodat je tegen een rug zit aan te kijken. Dat vind ik een verschrikking". Sinatra komt met een 36-mans orkest en het echtpaar Steve Lawrence en Eydie Gorme, inmiddels toch ook al aardig op leeftijd. De show van het bejaarde trio heeft onder die leeftijd echter allerminst te lij den. weet Bosman. „Ik heb de recensies uit Amerika er nog eens op nageslagen en alle kranten zijn enorm enthou siast. Het kan ook niet anders. Als je in deze branche last krijgt van je stem, of niet waarmaakt wat je belooft laten ze je vallen als een baksteen. Ook Sinatra". Extra's Maar Sinatra heeft dan ook iets extra's, erkent de concert promotor. „Sinatra is een le vende legende, een persoon lijkheid zoals je er geen twee de treft in de wereld. Er staat ook iemand op het podium, er gebeurt iets als hij er is. Sina tra, Davis, Minnelli, het zijn natuurtalenten, daar komt nie mand bij in de buurt. Het is nog steeds de absolute top". Toch maakt Bosman zich niet bezorgd over zijn toekomst als concertorganisator als het on verbiddelijke tijdstip daar is dat ook 'Ol' blue eyes' de ogen definitief sluit. „Natuurlijk, de ouderen vallen wel af, maar er staat ook een nieuwe lichting aan te komen. Of eigenlijk, die is er al. Diana Ross, Whitney Houston, Gloria Estefan, dat zijn ook mensen die in hun eentje volle zalen kunnen trekken. Er is voor mij genoeg te doen. In september breng ik Julio Iglesias in Arnhem en Leeuwarden. Ik organiseer zo'n 25 concerten per jaar in die sector, dat is genoeg". Zorgen dat de zaal niet vol- komt heeft Bosman niet. „Ach, toen Sinatra samen met Minel- li en Davis twee jaar geleden in Ahoy' was golden er ook toegangsprijzen van 450 tot 1250 gulden. En daar was het ook uitverkocht. Nu variëren de prijzen van 250 tot 750 gul den. en ik denk dat dat geen belemmering is. Gezien de be langstelling die er nu al is voor het concert, nog voordat de voorverkoop begonnen is, denk ik dat de zaal moeiteloos volkomt". Tegenvallend be zoek vanwege het concert dat Sinatra ook in Antwerpen geeft, half september, ver wacht Bosman niet, ook al lig gen de prijzen daar beduidend lager: 55 tot 275 gulden. „Als het nou Rotterdam was ge weest Maar Antwerpen, dat is voor de Belgen. Ik denk ook niet dat meneer Breukhoven, organisator van dat concert, er problemen mee heeft, anders had hij wel een exclusiviteits- contract voor de Benelux gete kend. Dat heeft hij niet ge daan. Die twee concerten bij ten elkaar niet, denk ik". Bos man zit inmiddels 25 jaar in het vak, dus organisatorische problemen rond het concert verwacht hij al helemaal niet. De behoefte om bij La Bastille productions, dat na de Ahoy' en RAI-concerten twee jaar geleden failliet werd ver klaard, te rade te gaan. heeft hij ook niet. „Als je 25 jaar in dit vak zit heb je die expertise zelf wel in huis. hoef je bij nie mand meer aan te kloppen". Indisch feest met stands, Indisch gratis showprogramma •23.00 u, vr en za 12.30-24.00 uur 10.- 65+/CJP/6,- Kind (-12 j) ƒ5,- "^RATIS PASARKRANT MET RAMMA-OVERZICHT BIJ VW fen van CS; P-garage ander het Malieveld LONDEN „Ik bewon der haar... het is zo'n fan tastische actrice; zo direct en ongekunsteld". Dat zei Sir John Gielgud, haar te genspeler in veel succes volle toneelprodukties, nog onlangs in een inter view over de gisteren overleden Dame Peggy Ashcroft. De actrice won in april van dit jaar nog de speciale Laurence Oli- vier-prijs en tijdens het filmfestival van Venetië in 1989 werd ze uitgeroe pen tot beste actrice. In haar lange carrière, die zich vooral op het toneel afspeelde, maakte de Britse actrice naam door haar rollen in Griekse tragedies en oogstte ze veel waardering voor haar vertol king van Shakespeare-karak- ters. Zo zette zij een voorbeel dige Beatrice, Julia en Cleopa tra neer. Maar ook in moderne toneelstukken zoals Samuel Beckett's 'Happy Days' en Ed ward Albee's 'All Over' schit terde zij. De Britse toneelcriti cus Sheridan Morley beschreef haar in de jaren tachtig als „ongetwijfeld de grootste actri ce van vandaag". Haar bewon deraars vielen vooral voor haar zwoele stem en haar na tuurlijke spel. „Ze zeiden mij dat als ik filmactrice wilde worden, ik mijn neus recht moest laten zetten en wat aan mijn tanden moest doen", al dus Ashcroft in een interview. „Maar films kwamen voor mij altijd op de tweede plaats. Ik wilde toneelspeelster zijn en niet anders". Nadat zij in 1982 haar toneel carrière had afgesloten, legde zij zich toe op filmrollen - eerder in haar carrière had zij af en toe rolletjes in films ge speeld. Zij kreeg een Oscar voor haar rol in de uit 1984 stammende film 'A Passage to India'. Voor haar prestaties als Barbie Batchelor in de televi sieserie 'The Jewel in the Crown' kreeg zij een Emmy- nominatie. Een „rottige griep", zoals zij het zelf noemde, weerhield haar er destijds van de Oscar persoonlijk in ont vangst te nemen. Later zei de actrice dat zij deze onderschei ding had willen opdragen aan India. Peggy Ashcroft kende moge lijk haar grootste triomf in 1963 in de produktie 'The War of the Roses' van de Royal Shakespeare Company, die zij in 1962 mede had opgericht. In deze produktie stond zij per voorstelling ongeveer tien uur lang op het toneel, in de rol van Margaretha van Anjou. Sir Peter Hall, de co-regisseur van 'The War of the Roses', schreef in 1983 dat Dame Peg gy's kracht als actrice lag in haar eigen gevoelens. „Ik vind Peggy een heel fantastisch mens, en wat je eigenlijk op het toneel te zien krijgt, is haar eigen integriteit, haar ei gen gevoel van mededogen, haar eigen bescheidenheid". Op het gala in het Old Vic Theatre ter gelegenheid van haar tachtigste verjaardag, in 1987, liet regisseur Trevor Nunn zich, geheel tegen zijn aard, even helemaal gaan. „Ik ben helemaal gek op Peggy. Ik houd van Peggy. Peggy kan bij mij geen kwaad doen, heeft dat ook nooit gedaan en zal dat ook nooit doen". Peggy Ashcroft werd op 22 de cember 1907 geboren in het Zuidlondense Croydon. Haar vader William Worsley Ash croft was makelaar; haar moe der Violet Maud Bernheim deed aan amateur-toneel. Op 13-jarige leeftijd besloot Peggy dat ze aan het toneel wilde, omdat „Shakespeare op school het leukste was". Op de Lon- dense Central School of Speech and Drama behaalde zij samen met studiegenoot Laurence Olivier een gouden onderscheiding voor de beste acteerprestatie. Margaret Zij begon haar professionele carriere in 1926 bij het Reper tory Theatre in Birmingham. Haar eerste rol was die van Margaret in 'Dear Brutus' van J.M. Barrie. Haar tegenspeler was Ralph Richardson. In de loop van haar carrière schit terde zij in rollen naast andere groten als Michael Redgrave, Wendy Hiller, Peter O'Toole, Vanessa Redgrave, Alec Guin ness en Paul Robeson, John Gielgud liet zijn keuze op haar vallen voor de rol van Julia toen hij in 1932 in Oxford zijn eerste regiepoging deed met Shakespeare's 'Romeo en Ju lia'. Daarna volgden nog vele rollen in klassiekers van Sha kespeare, waarbij Gielgud niet zelden haar tegenspeler was. In 1956 werd zij door koningin Elizabeth II vereerd met de ti tel Dame of the Order of the British Empire. In 1962 werd in Croydon, waar zij was gebo ren, een theater naar haar vernoemd. Peggy Ashcroft is driemaal getrouwd en geschei den. In 1929 huwde zij met de acteur Rupert Hart-Davis, in 1934 met de Russische regis seur Theodore Komisarjevsky en in 1940 met de jurist Lord Jeremy Hutchinson. Uit dit laatste huwelijk, dat vijfen twintig jaar standhield, kwa men twee kinderen voort, Ni cholas en Liza. (RTR) - Zij stond het grootste deel van haar loopbaan op de planken, maar veroverde de harten van miljoenen in de hele wereld als Barbie Batche lor in de televisieserie 'The je wel in the crown'.Ashcroft was drie keer getrouwd en ge scheiden. Ze laat een zoon en een dochter achter. Dame Peggy Ashcroft in car kreeg. to India' waarvoor ze een Os- FOTO: AP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11